LEIDE Mooi, slim, rijk, hard REGIO 'Afvallige' speelt orgel tijdens historische kerkvergadering 'We zijn een bedrijf en geen sociale instelling' Leiden ruimt op: duik er eens in! R1 Geen water uit IJsselmeer meer naar Rijnland Bericht aan onze abonnees zaterdag 13 september 2003 Burenruzie kost Kortekaas 'bijna alles' 3 Spreiding in Leiden een eng onderwerp lidse bouwt hooi in Malawi den - De Leidse Sandra Ver in vertrekt de komende week ir Malawi om een school af jouwen en te voorzien van rmiddelen. Ook wil ze een amkliniek bevoorraden met Idengoed en medicijnen, t is voor de 28-jarige Leidse tweede keer dat ze hulp dt in de noordelijke plaats hata Bay. Ze steunt de twee tellingen die door de inwo- s zelf beetje bij beetje wor- opgebouwd. Hiervoor heeft de stichting Healthy Malawi ;ericht. Meer informatie is te den op de website iw.healthymalawi.nl. ilkan in aart ien - In de universiteitsbi- itheek is tot 16 oktober de tis tentoonstelling 'Balkan in rt' te zien. Aan de hand van rten wordt het geopolitieke eden van de Balkanlanden t )eeld gebracht, waardoor oekers de recente crises in lalkan beter kunnen begrij- Te zien van ma-vr 8.30- 10 uur; za 9.30-17.00 uur; zo 10-17.00 uur. Zie ook: Éi://ub.leidenuniv.nl/bc/ en op 'tentoonstellingen'. (advertentie) >ESTELLING) ïen miljoen euro is niks te veel om AH uit met slop te halen. I www.leidschdagblad.nl Leidse dubbelspionne Helena had charmes en gebruikte die ook Uitgerekend Maarten 't Hart, hartgrondig criticus van de Heilige Schrift en het gereformeerde levensge voel, valt de eer toe orgel te spelen tijdens de opening van de laatste gereformeerde synode aller tijden. Foto: Henk Bouwman door Silvan Schoonhoven leiden - 'Ontzettend grappig' vindt hij het zelf. Uitgerekend Maarten 't Hart, hartgrondig criticus van de Heilige Schrift en het gereformeerde levensge voel, valt de eer toe orgel te spelen tijdens de opening van de laatste gereformeerde syno de aller tijden. De Warmondse schrijver be schreef de bijbel als een 'gru welijk, duister en boosaardig boek'; het christelijk geloof als 'spinrag van ziekelijke overtui gingen' en 'de fanatiekste en meest onverdraagzame van alle godsdiensten'. Maar na het wegsterven van de laatste orgelklanken, in het Groot Auditorium van het Aca demiegebouw, toont hij zich opvallend mild over het gere formeerde geloof dat hij zelf verwierp. „Ach, de gerefor meerden zijn een beschermde diersoort geworden. Daar moet je een beetje zuinig op zijn." De synode (kerkvergadering) van Leiden is de laatste gerefor meerde kerkvergadering uit de geschiedenis. Op de volgende synode in december zitten de hervormde, lutherse en gerefor meerde kerken bij elkaar en valt het definitieve besluit tot sa mengaan. Het logo van de sy node van Leiden bestaat dan ook uit een stoet mannetjes die aan kabels een kerkje voortzeu len in de richting van een groter kerkgebouw. Dat draagt in glas- in-lood de naam PKN (Protes tantse Kerk in Nederland). De vorige synode van de Gere formeerde Kerken werd afgelo pen januari in Emden (Duits land) geopend. Gewoonlijk is de zittingsduur van een synode twee jaar, maar in verband met het definitieve besluit over de fusie van de drie Samen-op- Wegkerken werd de synode voortijdig besloten. Volgens de kerkorde mag alleen een nieu we synode het definitieve ver- enigingsbesluit nemen. Het mag dan een historisch moment zijn, de 77 afgevaar digden en andere bezoekers lij ken er weinig van onder de in druk. Weemoed is niet te be speuren over deze mijlpaal in de kerkgeschiedenis. „Waarom heimwee hebben naar het ver leden?" zegt Frans Vink van de classis Gouda. „We kijken al zo lang uit naar deze nieuwe start. Het is interessant om te weten dat het de laatste synode is, maar het doet me weinig." Ook na de fusie zal de samen werking niet van een leien dak je gaan, verwacht 't Hart. „Ik heb wat aangepaste orgelstuk ken uitgekozen. Les barricades mystérieuses van Couperin, bij voorbeeld. De geheimzinnige obstakels, dus. Een vooruitwij zing naar de drie kerken, die ze bij elkaar gaan doen. Ik denk dat het nog heel lang zal duren voor de verschillende stromin gen in elkaar zijn opgelost. Je had vroeger in de gereformeer de kerk ook nog heel lang de a- kerk en de b-kerk, van de afge scheidenen en de dolerenden. Kan je nagaan hoe dat nu gaat." door Silvan Schoonhoven vervolg van voorpagina leiden - Grote gaten gapen nog in het levensverhaal van Helena Ten Cate Brouwer, de Leidse dubbelspionne. Een deel van wat onderzoeker Arjan Hon- koop weet, berust op vermoe dens, giswerk of flarden van herinneringen van een buur jongen, een vage kennis of een politieman. „Een ding is zeker: ze zat in een verzetsgroep onder leiding van wiskundeleraar Derk van Lin- gen uit Oegstgeest. Ook haar broer zat in het verzet. De groep bespioneerde vliegvel den, havens en munitiedepots. Ze hielpen bij droppings, ver borgen neergestorte Engelse pi loten en spoorden wapende pots op. Het verzetswerk was tamelijk amateuristisch en ver splinterd." Een onbekende verraadde de groep en de verzetsmensen be landden een voor een in han den van de Duitsers. Hellen komt in de gevangenis van Scheveningen terecht, waar ze het doodvonnis over zich hoort uitspreken. Het blijft bij uit spreken: in mei 1942 gaat ze op transport naar een fabriek in Duitsland. Dan gebeurt er iets onverwachts: voor het jaar om is, is ze terug in Leiden. Hon- koop vermoedt sterk dat een Al- phenaar de hand heeft gehad in de wending: de Gestapo-spion- nenronselaar Kurt Lahr, alias Bernard van Lichten. Die zou haar zover hebben gekregen dat ze in dienst treedt van de Si- cherheitsdienst. Ze krijgt sabo- tagetrainingen op het Haagse landgoed Park Zorgvlied. Daarna begint het pas echt Ze belandt in het door de gealli eerden veroverde Rome. Haar opdracht achterhalen waar de geallieerden hun West-Europe- se invasie gaan beginnen. Hon- koop: „Dat is tenminste mijn gissing. Ik kan me goed voor stellen dat ze probeerden een Nederlandse ver in geallieerde kringen te laten doordringen met dat doel." Uiteindelijk gaf ze zich over aan de geallieerden. „Ook dat is tafel in het kantoor van Joyce Verwoerd ligt een videoband. '9 september', staat erop. jelopen dinsdag dus. Die ochtend kreeg het V D-personeel per videoboodschap het echte nieuws te horen: 1800 arbeidsplaatsen verdwijnen bij de warenhuisketen, vijf ilen moeten sluiten. Ook in Leiden keken de ongeveer tweehonderd werknemers om negen 's ochtends naar de televisieschermen. „Na afloop was het wel even stil", zegt bedrijfsleider Verwoerd, die het filiaal door deze moeilijke tijden moet loodsen. was de stemming deze week in de ise vestiging? ïotioneel. V D is een bedrijf met een k familiale sfeer. Er is veel contact tus- de verschillende vestigingen. Werkne- s komen elkaar tegen bij allerlei gele- leden. Zelf heb ik bij V D in Middel- fgewerkt, een van de vestigingen die oten wordt. Toen ik dat hoorde, kreeg el een brok in mijn keel. Maar, houd ik telf voor en heb ik ook tegen het perso- gezegd: natuurlijk mag er getreurd den, natuiirlijk is het erg, maar we sten ook met zijn allen door. Het is is verbazingwekkend hoe goed zo'n dan opgevangen wordt. V D-perso- is wat dat betreft erg loyaal. Daar krijg >ms echt kippenvel van." D schrapt 1800 banen. Wat betekent voor de Leidse vestiging? t is nog niet helemaal duidelijk. Leiden het minder slecht dan veel andere igingen, maar ook wij maken verlies, hier moet gesaneerd worden. Tussen her dit jaar en juli volgend jaar ver- nen er waarschijnlijk tussen de twintig ertig banen. Dat is heel vervelend, ir er is niets aan te doen." ben warenhuizen sowieso niet hun bes- \d gehad? Geven mensen tegenwoordig de voorkeur aan kleine, specialistische ketjes? e. Warenhuizen en kleine winkels gaan d in hand. Ze vullen elkaar aan. Als ik mezelf kijk: ik mag graag in kleine tiekjes rondsnuffelen, maar ik stap ook d de grote warenhuizen binnen. Bo- dien: we leven nog steeds in een snelle eld waarin iedereen haast heeft. Het is deel handig dat er winkels zijn waar je boodschappen en inkopen in één keer doen. Daarnaast moet ook niet verge- aj worden dat bijvoorbeeld de koopzon- 1 :n door de warenhuizen getrokken len. Veel kleine winkeltjes zijn dan niet 1. Je merkt daarom ook dat mensen op dag niet voor een dorp kiezen, maar Ivoor een stad met een warenhuis." is er dan mis met V D? sdi ivan onze grootste problemen is dat |een duidelijk profiel hebben. Daar- t tweet de klant niet precies wat hij aan ons heeft. Nu kun je soms op de ene afde ling iets heel hips vinden, maar ontbreken op een andere afdeling de trendy produc ten compleet. Waar we nu dan ook voor gaan zorgen, is dat we voor iedere product groep dezelfde verhouding aan stijlen in huis hebben. Stel dat je op modegebied een beetje klassiek in huis hebt en de rest is modem, dan moetje die verhouding ook op de meubel- en de huishoudafdeling te rugzien. Zodat je bij je nieuwe garderobe een bijpassend dekbed kunt vinden." Is het nog wel leuk om bedrijfsleider te zijn bij een bedrijf waar zulke zware klappen vallen? „Het is een ontzettende uitdaging. Ook in een tijd waarin het minder gaat. Je moet het zo zien: enerzijds zit ik hier als Joyce, als iemand die betrokken is bij haar werk nemers, die het leuk vindt om met mensen om te gaan, die geëmotioneerd is omdat er mensen moeten verdwijnen. Maar ander zijds ben ik ook door V D ingehuurd om deze vestiging rendabel te laten draaien. Die twee taken moet je kunnen scheiden. We zijn een bedrijf en geen sociale instel ling. Óver een jaar moet het concern quitte draaien. Over twee jaar moet er weer winst gemaakt worden, anders is het straks afge lopen." Terwijl V&D met verliezen te kampen heeft, zit Leiden volgens centrummanager Robert Strijk als winkelstad in de lift. Hoe ervaart u dat? „Dat ben ik met hem eens. Leiden gaat vooruit. De kwaliteit van het winkelaanbod is toegenomen. In de Haarlemmerstraat zitten bijvoorbeeld hartstikke leuke win kels. Maar we zijn er nog lang niet. Er moet nog hard aan getrokken worden. Een van de problemen is het slechte parkeerimago dat Leiden heeft Daardoor zijn we onze re giofunctie kwijtgeraakt. Ik zeg met nadruk 'imago', want we hebben geen parkeerpro bleem. Het parkeerterrein op de Haagweg is een prima oplossing. Maar ook in de binnenstad kun je op zaterdag echt wel je auto kwijt. Alleen moet je dan wel de loop route een beetje interessant maken. Die is nu soms erg saai. Zoiets kun je niet in je eentje oplossen. Daarom ben ook ik erg blij met het centrummanagement." tekst: Rody van der Pols foto: Hielco Kuipers Een van de weinige tastbare sporen van de Leidse Mata Hari: het huis aan de Wassenaarseweg waar ze ooit woonde. Foto: Henk Bouwman vreemd. Ze had zich ook ge deisd kunnen houden. Tegelij kertijd is het heel slim. Zo kon ze laten zien: kijk, ik ben braaf. Als je het slim speelde, en je kwam door die zeef heen, dan kon je na de oorlog tenminste nog een toekomst opbouwen." Na de bevrijding boog de Leid se Politieke Recherche Afdeling (PRA) zich over Hellen's handel en wandel. „Ze zou even gear resteerd zijn geweest, maar trok zodanig aan de touwtjes dat ze vrijkwam. Uiteindelijk is ze in derdaad vrijgesproken van alle verdachtmakingen. In 1947 werd ze weer gearresteerd, on der andere door mijn kroonge tuige, de politieman die net is overleden. Ook na die arrestatie kwam ze weer op vrije voeten. Mijn kroongetuige werd van de zaak afgehaald en heeft nooit te horen gekregen waarom. Ik denk dat hogere contacten daar de hand in hebben gehad. Ze had een relatie met iemand van de veiligheidsdienst, ze heeft een relatie gehad met een Duit ser, ze heeft een relatie gehad met een verzetsman. Nee, ze had er geen moeite mee. Inder daad, het schijnt dat ze erg mooi was. Ik heb een foto van haar waarop ze bijna zeventig is. Je ziet een harde vrouw, maar tegelijkertijd zie je dat er een dame in zit. Ze zat ook in de hogere kringen, ze zat bij de vrouwelijke studentenvereni ging van Minerva. Haar vader, directeur van het Tegelhuis in Alphen, was industrieel en voorzitter van de Kamer van Koophandel. Het was 'ons kent ons'. Slim was ze ook. Ze stu deerde wis- en natuurkunde in Leiden. Een buurjongen om schreef haar als: 'donkerblond, smal gezicht, een gereserveerd type. Een echte Mata Hari'. Ze vond het blijkbaar leuk om zich in dit soort avonturen te gooi en." Hoe groot de schade is die Hel len daadwerkelijk heeft aange richt met haar dubbelspel, daar durft Honkoop 'geen zinnig woord' over te zeggen. „Wat heeft ze daadwerkelijk gedaan? Misschien heeft zij haar eigen verzetsgroep wel verraden. Vra gen, vragen. Persoonlijk ben ik ervan overtuigd dat zij een kwa de genius was. Die overleden kroongetuige vermoedde zelfs dat ze haar eigen vriend en de verzetsgroep waar ze in zat ver raden had. Mijn gevoel zegt: ze heeft steeds haar kansen waar genomen en haar charmes in de strijd geworpen." (advertenties) Nieuwe vakantiebrochures 20Q3/2004? Kijk vandaag in deze krant op de KIJK THUIS, KIES THUIS pagina! leiden - Het gebied van het Hoogheemraadschap van Rijnland krijgt vanaf gisteren geen IJsselmeerwater meer. Om 12.00 uur stipt is de toe voer van het zoete water ge stopt. Het Hoogheemraad schap sloot op dat tijdstip de Tolhuissluis bij Nieuwveen, na overleg met het ministe rie van verkeer en waterstaat en het noordelijker gelegen hoogheemraadschap Amstel, Gooi en Vecht. De maatregel was nodig om dat het Hoogheemraadschap Amstel, Gooi en Vecht in problemen dreigde te komen door steigende waterpeilen. Door de aanvoer van IJssel meerwater naar Rijnland steeg de druk op de veendij- ken in het gebied van Am stel, Gooi en Vecht. Eind au gustus brak daar bij Wilnis een dijk door, overigens al voordat Rijnland het extra water vanuit het IJsselmeer Nadat om twaalf uur de Tol huissluis bij Nieuwveen dicht was gegaan, gingen om zes uur de sluizen in Amster dam en bij Driemond weer open. Ook het gemaal Zee burg is rond die tijd stilgezet. De stremmingen zijn daar mee opgeheven en in Am sterdam kiest de Amstel weer zijn oude weg. Via het Aarka naal komt er geen druppeltje IJsselmeerwater meer het ge bied van Rijnland in. Rijnland heeft overigens nog steeds zoet water nodig. Dat komt nu via het Amsterdam- Rijnkanaal, de Kromme Rijn en de Lopikerwaard. Was dat niet het geval dan zou na tuurlijke kwel leiden tot te erge verzilting van de pol ders. Het water van de Hol- landsche IJssel is vanwege het zoutgehalte nog evenmin geschikt om in te laten in het gebied van Rijnland. Wanneer de toevoer van zoet water naar Rijnland hele maal stopt, hangt af van de hoeveelheid regen die de ko mende weken valt. Kostenstijgingen maken voor de Nederlandse Dagbladen een aanpassing van de abonnementstarieven noodzakelijk. In ver band hiermee zijn de abonnementsprijzen vanaf 1 oktober 2003 voor het Leidsch Dagblad als volgt vastgesteld: Acceptgiro per: Zaterdagabonnement: Maandag 20,20* per kwartaal: 23,70 Kwartaal 56,70 per halfjaar: 46,40 Halfjaar 111,80 per jaar: 90,70 Jaar 216,90 Bij betaling via automatische incasso geldt een korting van 0,50 per betaalperiode. We vertrouwen erop dat abonnees die een machtiging tot auto matische incasso hebben verstrekt, ermee akkoord gaan dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. maandabonnement alleen mogelijk per automatische incasso Directie Hollandse Dagbladcombinatie Uitgeverij Zuid Komt u ook naar de Open Dag op 20 september? Leuke weetjes, prettig vermaak, gekke spelletjes en mooie prijzeni Met o.a. - Kijkje in de vuilniswagen - Boeken kopen per kilo - Knutselen met oud papier - De afvalrace, ECO-glazen stapelen, puzzeltocht En wie weet... een dagje gratis naar de Efteling! Van 10.00 tot 15.00 uur Vanuit de binnenstad gratis vervoer naar Ind.terrein de Waard. - Opstapplaats pendelboot Stille Rijn tegenover nr. 13 - Opstapplaatsen shuttlebusje: Breestraat Korevaarstraat tot Levendaal (alléén shuttlebus met bord 'Open Dag Leiden ruimt op!'; hand opsteken om busje aan te houden) J.C. de Rijpstraat 11, Adm. Banckertweg 15 en W. Barentszstraat 12 (Ind.terrein De Waard)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13