Zweeds 'nee' geeft Britse eurosceptici steun in rug EUROREFERENDUM Euro ergste nachtmerrie voor Persson Angst beheerst referendum over euro Zweden en de euro 'Vergeet de opiniepeilingen, ze zijn erbarmelijk slecht' door Bengt van Zwol Stockholm - Leek een jaar geleden alles nog in kannen en kruiken voor de Zweedse premier Göran Persson met zijn streven naar toetreding tot de Europese Monetaire Unie (EMU), nu is er niets over van de zelfverzekerdheid die de politicus zo kenmerkte. In het aangezicht van een fikse nederlaag bij het referendum van 14 september strompelt de politicus van toe spraak naar toespraak om zijn geliefde euro toch nog aan de man te brengen in Zweden. In een wanhopige poging een krachtige en suc cesvolle indruk te blijven maken, spreekt Pers son keer op keer een rotsvast vertrouwen uit in de uitslag van de volksraadpleging. Het laagje positivistische vernis wordt echter wel angst vallig dun. Peiling na peiling wijst in de richting van een smadelijke nederlaag voor de sociaal democraat. Maar die wil daar niets van weten. „Vergeet de opiniepeilingen, ze zijn erbarme lijk slecht", verklaarde de premier eind augus tus nog. De kwaliteit ervan is volgens hem zo bedroevend dat hij er niet eens op wenst te reageren. Hij zegt te geloven dat de helft van het electoraat nog een definitieve beslissing moet nemen. Persson klampt zich daarbij vast aan de uitslag van het referendum in 1994, waarin de Zweden besloten toe te treden tot de Europese Unie. Toen bepaalde 32 procent van de stemmers pas in de laatste week een standpunt. De pre mier zegt te geloven dat dit keer dat percentage nog aanzienlijk hoger zal liggen, meldde de krant Dagens Nyheter. Toch komt zijn twijfel over het referendum, dat door analisten tevens wordt gezien als een tus senrapport voor de regering, steeds meer aan de oppervlakte te liggen. Twee weken voor de stemming liet de minister-president in een vraaggesprek met Sydsvenska Dagbladet ineens weten helemaal geen voorstander te zijn van de stembusgang. „Ik ben nooit een aanhanger geweest van een volksraadpleging", aldus Persson. „Toen het (referendum) de politieke oplossing werd, werd men gedwongen het goed te vinden, maar het is absoluut geen ideale oplossing." De premier vindt dat eigenlijk het parlement een definitieve beslissing had moeten nemen. Zelden laat Persson het achterste van zijn tong zien, maar in deze hectische tijden komt zo af en toe toch het hoge woord er uit. Een 'nee' te gen toetreding tot de EMU zou hij ervaren als een persoonlijke nederlaag. „Ik ben er diep bij betrokken en werk er dag en nacht aan. Ik ge loof erin." De geloofwaardigheid van de premier lijkt af te hangen van de uitslag. Hij schuwt dan ook geen enkel middel om alsnog aan het langste eind te trekken. In een nacht tijd leek hij de he le inzet van het referendum om te willen gooi en en lanceerde hij een nieuwe 'softe' strategie om de euro aan de man te brengen. 'Ja' zou daarbij niet langer ook een echt hard 'ja' bete kenen. De Zweden zouden daarentegen kun nen instemmen met toetreding op een nader te bepalen tijdstip. Het voordeel daarvan zou vol gens Persson zijn, dat de regering rustig de tijd heeft om het zogenoemde stabiliteitspact on der de loep te nemen. Dat pact, waarin een maximum is vastgelegd voor de begrotingste korten van de eurolanden, functioneert moge lijkerwijs niet naar behoren, valt op te maken uit de woorden van de premier. Zijn spijkerharde kritiek begin september op het financiële beleid dat Frankrijk, Duitsland en Italië in de jaren negentig voerden, moet waarschijnlijk ook in dit licht worden gezien. De landen hebben door hun beleid de econo mie van de eurozone ondermijnd, meent de politicus.Als ze zich destijds hadden gedra gen zoals bijvoorbeeld Zweden, Finland en het Verenigd Koninkrijk, hadden we de situatie van nu niet gehad", zei Persson in de Britse zaken krant Financial Times. Met name Duitsland en Frankrijk zitten »t forse begrotingstekorten. Beide landen komen dit jaar opnieuw uit op een tekort boven de 3 procent van het bruto nationaal product (bnp) en overtreden daarmee de regels van het stabi liteitspact, dat is bedoeld om de euro stabiel te houden. Politieke waarnemers in Zweden zien de gewij zigde strategie van Persson als een wanhopige poging alsnog een meerderheid achter de euro te krijgen. „In het spel van winnen-of-wegwe- zen schreeuwen desperate situaties om drasti sche stappen", vatte de toonaangevende krant Dagens Nyheter de omslag van Persson samen. Persson wees er 1 september ook in weinig ver hullende dreigementen op, dat een 'nee' tegen de euro Zweden ten minste tot het jaar 2013 buiten de EMU zal houden. Op zijn vroegst in 2010 zou een nieuw referendum over toetre ding gehouden kunnen worden. De invoering van de euro zou vervolgens nog drie jaar op zich laten wachten. Premier Göran Persson zet alle zeilen bij om de kiezers ervan te overtuigen, dat het goed is voor Zweden om toe te tre tot de euro. Foto/ANP Groei [3 Eurozone Q Zweden Overheidssaldo 'raming Omvang economie (in miljarden dollars) 308 Stockholm on Bevolking J*-9 1998 1999 2000 2001 2002 2003 anp - bron: abnamro afp krt Markt kijkt met angst naar referendum door Ton van Lierop brussel - Niet alleen Zweden zelf en internationale financië le markten kijken angstvallig uit naar het tweede referen dum over anderhalve week over de euro. Een voor de hand liggende Zweedse 'nee- stem' heeft grote gevolgen voor het politiek functioneren van de Europese Unie. Een af wijzing van de euro trekt voor langere tijd een nieuw krijtlijn door Europa. De regering van premier Pers son lapte in feite alle EU-regels aan de laars, toen zij eind 1998 aankondigde voorlopig de euro niet in te willen voeren. Zweden trad in 1995 toe tot de EU en zei het Verdrag van Maastricht, waarin deelname aan de euro was vastgelegd als een land daar economisch klaar voor was, te zullen respecteren. Zwe den was dat wel degelijk en had niet, zoals Groot-Brittannië en Denemarken, het recht bedon gen buiten de eurozone te mo gen blijven. De EU-leiders lieten Persson echter rijn gang gaan, omdat Denemarken toch een referen dum wilde houden over de eu ro. Als de eurosceptische De nen akkoord zouden gaan, zou den de Zweden vanzelf volgen, zo was de redenering. De De nen zeiden echter 'nee' in 2001. Dat was een lelijke streep door de rekening van zowel de ande re EU-landen als de Deense re gering. De kans dat Zweden de euro zou invoeren, werd daar door ook kleiner. Persson begon een isolement in Europa te ervaren. Hij voelde zich niet helemaal serieus ge nomen, net als rijn Deense col lega Rasmussen. Wie niet mee doet aan de euro telt niet hele maal mee in de EU, tenzij je To ny Blair heet Vandaar dat Pers son toch een volksraadpleging uitschreef. De premier neemt een grote gok, niet alleen voor rijn eigen politieke positie in Zweden en zijn prestige binnen Europa. Na de aankondiging dat Zweden een referendum houdt, kwam in Denemarken de gedachte bovendrijven dat ook daar de bevolking misschien maar weer eens om een oordeel moet wor den gevraagd. Want als de Zwe den 'ja' zeggen, dan doen de Denen dat misschien nu ook. De opiniepeilingen wijzen ech ter op een Zweedse afwijzing. In dat geval kan de Deense pre mier Rasmussen een nieuw re ferendum vergeten, pmdat de stemming in Scandinavië op langere termijn dan niet echt pro-euro is. De Britse premier Blair hoeft dan helemaal niette denken aan een euro-referen dum. De eurosceptische beweging in Groot-Brittannië sloeg al de no dige politieke 'munt' uit de Deense 'nee-stem' in 2001. Een Zweedse afwijzing geeft de Brit se eurosceptici alleen maar meer munitie. Premier Blair zal dan nog minder snel een refe rendum over de euro kunnen of willen uitschrijven. Daardoor dreigt een Zweeds 'nee' Europa op de langere ter mijn in twee kampen te verde len: dat van de kemlandei die meedoen aan de euro en op een lager echelon de Britten, Zweden en Denen, die volgend jaar na uitbreiding van de EU met tien nieuwe lidstaten de hete adem van Oost-Europese landen in de nek zullen voelen. Zij staan dan buitenspel tegen over de eurolanden. Over de belangrijkste politiek-economi- sche zaken in Europa mogen leden van deze tweede groep namelijk niet meebeslissen. Wellicht dat zelfs een behoorlijk ontwikkeld Oost-Europees land als Slovenië of Hongarije eerder de eurozone binnentreedt dan Groot-Brittannië, dat al steeds minder investeringen van bui ten de Europese Unie aantrekt. Grote Amerikaanse en Japanse bedrijven vestigen zich graag in een euroland, om de last van wisselkosten te vermijden. Het Zweedse referendum heeft daardoor een driedubbele la ding. Ten eerste gaat het om de politieke toekomst van het Scandinavische land zelf. Ten tweede om de politieke verhou dingen binnen de EU. En uit eindelijk ook om de economi sche toekomst van andere lan den, zoals Groot-Brittannië. ft c 1 1! 92 door Sal Stam Stockholm - Op 14 september zal duidelijk rijn of Zweden toe treedt tot de euro. Dan wordt een referendum gehouden waarin de bevolking zich over invoering van de Europese munteenheid kan uitspreken. De kans dat de voorstanders hun zin krijgen lijkt klein. De tegenstanders rijn in de ban van de angst, en die lijkt het he le referendum te gaan over heersen. De afgelopen weken reisde de Zweedse premier Göran Pers son stad en land af om rijn volk te winnen voor de euro. Maar de goede afloop waarop hij hoopt, staat bepaald nog niet vast. Opiniepeilingen laten zien dat de nee-stemmers waar schijnlijk aan het langste eind trekken. Persson laat zich daar niet door uit het veld slaan. Hij wijst erop dat pas kort voor het referendum, als alle Zweden een standpunt hebben bepaald, duidelijk zal rijn hoe de vlag er bij hangt. Zweden had al deel kunnen uit maken van de eurozone, als het referendum een jaar geleden was gehouden. Een meerder heid van de kiezers was toen voor. Inmiddels is de stemming helemaal omgeslagen, omdat het in de eurozone economisch niet goed gaat. Voor°l Duitsland roept een schrikbeeld op. Dat land be vindt zich in een recessie en kan de economie niet met een eigen monetair beleid oppep pen. Het geld- en rentebeleid wordt niet meer bepaald door de Bundesbank, maar door de Europese Centrale Bank. Bo vendien rijn de eurolanden bij hun begroting met handen en voeten gebonden aan het zoge heten stabiliteitspact, dat een waardevaste euro moet garan deren. Een ander punt dat angst in boezemt is de inflatie. In de eu rozone hebben veel mensen de indruk, dat de prijzen juist door de invoering van de euro om hoog rijn gegaan. Deze zogehe ten euroflatie zou net zo goed in Zweden kunnen optreden, is de redenering. Ook speelt er nog zoiets als het historisch erf goed. Zweden is altijd neutraal geweest en veel mensen menen dat die neutraliteit met toetre ding tot de euro te grabbel wordt gegooid, ook al is het land al lid van de Europese Unie. Charles Kalshoven, analist bij ABN Amro Bank en gespeciali seerd in de Zweedse economie, is niet onder de indruk van al die angstgevoelens. „Zwaar overdreven", zegt hij. „Tegen standers rijn bang dat de Zweedse welvaartsstaat met rijn hoge belastingen niet houdbaar is in de muntume en dat de arbeidsmarkt flexibeler moet Het gevolg daarvan zou rijn, dat er op de banenmarkt meer onzekerheid ontstaat. Dat hoeft helemaal niet zo te rijn. Bovendien kun je als regering geld oprij zetten als het econo misch goed gaat, zodat je dat weer kunt uitgeven als het even tegenzit." Een ander voordeel van de euro is dat de rente omlaag kan gaan. De Zweedse kroon is in vergelijking met de euro een kleine jongen en lijdt een solis tisch en kwetsbaar bestaan. Voor het risico dat de munteen heid onderuit gaat (het valutari sico), verlangen beleggers een extra vergoeding. De rente is daardoor hoger. Verkopers van obligaties (de staat of een be drijf) rijn nu ook in het nadeel, omdat ze een hogere rentever goeding moeten betalen. Het handhaven van de kroon kan ook rijn weerslag hebben op de handel, zegt Kalshoven. „Bedrijven kunnen de onzeker heid met de wisselkoersen wel iswaar afdekken, maar toch... Een onderneming als telecom- fabrikant Ericsson heeft ook met die wisselkoersen te maken en wil daarom in de eurozone stappen. Niet voor niets dreigt de directie van het concern weg te gaan uit Zweden als het land 'nee' zegt tegen de euro." In tegenstelling tot wat veel Zweden denken, kan de euro volgens de analist goed uitpak ken voor de werkgelegenheid. Als er nu sprake is van een fi nanciële crisis, gaat de rente in de regel omhoog en de koers van een munt omlaag. „Dat maakt mensen huiverig om te investeren. Juist door over te stappen op een stabiele munt verbeter je je investeringskli maat. Daardoor zou je meer ba nen kunnen scheppen." De geschiedenis leert dat beleg gers in economisch onzekere tijden hun heil zoeken in valuta als de dollar. Voor kleinere munten kan zo'n situatie nade lig werken. „Tijdens de Mexi caanse pesocrisis in 1995 ont stond er onzekerheid op de Eu ropese valutamarkten. Vooral de munten in het Middelland- se-Zeegebied kwamen onder druk te staan ten opzichte van de Duitse mark en de gulden. Het aardige is dat zulke onze kerheid na 1999 (toen de euro haar intrede deed) niet meer is voorgekomen, terwijl de wereld toch het een en ander voor rijn kiezen kreeg. Denk maar aan 11 september, de oorlogen in Irak en Afghanistan, en niet te ver geten de boekhoudschandalen. Nu bleef het probleem met on zekere valuta's uit, want de eu ro was er." De verdeeldheid in Zweden loopt dwars door het politieke spectrum heen. De sociaal-de mocratische partij van premier Directeur Carl-Henric Svanberg van Ericsson. Het telecombedrijf dreigt het hoofdkantoor uit Zweden te verhuizen als het land r op de euro. Foto: Pressens Bild Persson is voor, de twee linkse coalitiepartijen rijn tegen. De christen-democratische oppo sitie, de Liberalen en de Gema tigde Partij (allen oppositie) wülen Zweden wel de eurozone in loodsen. Het bedrijfsleven is duidelijk voor de euro. Ericsson is bepaald geen uitzondering. Naast Zweden houden als enige andere EU-landen Gropt-Brit- tannië en Denemarken voorals nog vast aan hun eigen munt eenheden. De Denen mochten zich drie jaar geleden uitspre ken over toetreding tot de euro zone, maar zeiden toen 'nee'. Groot-Brittannië maakte in iuni

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8