Spoor wil in 2010 als metro rijden ECONOMIE Trichet: Afspraken euro zijn heilig Grote zorgen over Corus Nederland AH wil met campagne imago gaan oppoetsen Topjaar voor Nederlandse wijnbouw 2,4 miljard voor ombouwen dienstregeling Nauwelijks vooruitgang bij overleg wereldhandel Vlees voor een zacht prijsje Free Record Shop gaat strijd aan met KPN Nepeuro zit winkeliers dwars KIA Carnival nu met gratis portable DVD-speler t.w.v. 699,-!* mobieltjes VN succes en - De inzamelingsac- iude mobiele telefoons VN - voedselprogram- >opt tot nu toe succes- lijkt erop dat het stre- 120.000 mobieltjes in te i ruimschoots wordt fen. Dat liet initatiefne- Me weten. De winkel- jrspreidde begin deze samenwerking met s-aan-huis blauwe zak- isen kunnen daarin hun k. efoon gratis versturen. 5o4 nobieltje niet in de '8? jus past, kan de zak bij 165 kantoor of in een win- 4q Teil Me worden afgege- L5c 1 Me, uitbater van vijftig [■33 Primafoonwinkels, wil |5] mobieltjes milieuvrien- ^38 monteren en onderde- j-g® ebruiken. De opbrengst ^88 liele telefoon kan oplo- ongeveer 7 euro. Naast 35 doen ook Siemens, T- ReCell aan de actie lgens schattingen zwer- ederland minimaal vijf ongebruikte telefoons ikt rond. (ga Spam Is! baar maken c - De Partij van de Ar- 55 hardere maatregelen T88 igewenste e-mail, sms ;.gj lontjes. De partij gaat 70 voorstellen verder dan '!50(ien van de regering. enden van ongewenste ;|oo ipam), sms-jes en '.so(multi media messen- ce) moet strafbaar wor- i,52 dt de PvdA. De boetes 3.89 kunnen oplopen tot jy al 4500 euro en gelden 3,36 vel verzenders uit Ne- als uit het buitenland, j'oo pese Unie had al een jp spam per oktober aar doen uitgaan. Daar- ter niet opgenomen dat 90 uren van spam een r feit is. oAmro eist '■sol tenen terug - ABN Amro is in 3.25j;omen tegen een voor- oojiofd van de afdeling ï^aaken in verband met 9'44gfraude. Als werkgever ?;O0|N Amro vorig jaar een coojg met de Belasting- :'g®etroffen van 33 miljoen 5^i 5^e nemen alle stappen i.30faogelijk het hele bedrag 7'loUcrijgen", aldus een U3berder. De betreffende ®%ker heeft de bank eind platen. Maandag begint !6oj:htbank van Amster- strafzaak tegen meer- vrijdag 12 september 2003 ntinië kan ademhalen isme i ifers Ubachsberg - Plukkers van wijngoed Fromberg in het Zuid-Limburgse Ubachsberg zijn Volgens eigenaar M. Somers levert de oogst van dit jaar een wijn op van zeer hoge gisteren als een van de eersten begonnen met het binnenhalen van de druivenoogst. kwaliteit. Foto: ANP/Robert vos 5,3Si 2.95aires - Argentinië is uit de brand. Het ïft van het Internatio- ietair Fonds extra ikregen om te werken ierstel van de econo- lovereenkomst moet ioede in het Zuid- ise land verminde- iproken is nu dat er luwe lening komt, dus 85 kng van de Argentijnse [erandert niet. Wel zijn os pn gemaakt over de te- oo ling van 21,6 miljard q? j)e gemoederen liepen 90 8e onderhandelingen 29 32 56 I g est tegen S stijging UPC 55 id - Vertegenwoordigers lormalige kabelexploi- ïbivisie gaan vandaag lerlandse Mededin- :oriteit (NMa) protest ten tegen de stijging ieven van de kabelte- Zuidoost-Brabant. .die tarieven verhogen 64 8 euro per maand. Nu 90 ;de 144.000 voormalige 07 van Combivisie ge- 12 euro per maand. o :end komt de verho- 35 fer op een extra bedrag 30 bmsten voor UPC van 5 jeuro per jaar. 60 oó notie sluit r callcentre 11 (/maastricht - Vodafo- ip 1 januari volgend callcentre in Heerlen. It samengevoegd met lentre in Maastricht. De lerd medewerkers kun- aan de slag in de pro- lofdstad. Eerder wer- allcentres in Almere en fen gesloten. utrecht/gpd - Het treinverkeer in de Randstad kan al vanaf 2010 volgens een metrosysteem gaan rijden. In de spits verschijnt op alle stations elke tien minuten een trein en het aantal vertra gingen vermindert drastisch. Ook in de rest van het land kun nen treinen dan veel beter op tijd rijden. Als er tenminste aan een harde voorwaarde wordt voldaan: het Rijk moet de komende vier jaar 2,4 miljard euro beschikbaar stellen. Dat meldt de Neder landse spoorwegsector in haar toekomstvisie Benutten Bou wen. Aan de vooravond van prinsjesdag hameren de Neder landse Spoorwegen, spoorweg beheerder ProRail en goederen vervoerder Railion weer eens op de bittere noodzaak voor ex tra geld. Rails, bovenleidingen en wissels lopen op hun laatste benen terwijl prognoses uitwij zen dat het aantal reizigers in de Randstad in 2020 is verdub beld. Het goederenvervoer ver driedubbelt zelfs. Zonder de extra miljarden eu ro's blijft het tobben op het spoor, luidt de waarschuwing. „Vertragingen zijn aan de orde van de dag", aldus directeur van ProRail, B. Klerk. „In 2002 waren dat er 55.000. Dat is elke vijf minuten een. En als in de Schipholtunnel een trein stremt, komt het treinverkeer in de hele Randstad piepend tot stilstand." Met het extra geld wil de spoor wegsector het spoorvervoer re volutionair aanpassen: een me trosysteem in de Randstad, nauwelijks nog vertragingen en goederen- en internationale treinen die geen last hebben van rode seinen. Daarvoor moet het versleten en uitgewoonde spoor flink onder handen worden genomen. Klerk: „De afgelopen jaren is de aandacht vooral uitgegaan naar grootse, meeslepende projec ten. De Betuweroute. De Hoge snelheidslijn Zuid. En niet naar het onderhoud van het be staande spoor." Die volgorde moet veranderen, vindt de spoorsector. Dat bete kent dat plannen voor nieuwe projecten als de Zuiderzeelijn (Groningen-Amsterdam) en de Hanzelijn (Lelystad-Zwolle) moeten sneuvelen. In plaats daarvan wordt het spoorwegnet opgedeeld in kor tere trajecten waar treinen af zonderlijkvan elkaar op en neer pendelen. Dat voorkomt dat vertragingen zich als een olie vlek over het land verspreiden, zoals nu vaak gebeurt. Die nieuwe dienstregeling zorgt er wel voor dat reizigers vaker moeten overstappen. Doordat meer treinen op tijd rijden ver mindert desondanks de totale reistijd. Uiteindelijk willen de Nederlandse Spoorwegen 95 procent van de treinen op tijd laten rijden. De punctualiteit ligt momenteel iets boven de tachtig procent. den haag/gpd - Albert Heijn zet het komende weekeinde een publiciteitsoffensief in om het geschonden imago op te poet sen. Met behulp van tv-spotjes probeert de supermarktketen duidelijk te maken dat het niet alleen om de laagste prijzen gaat, maar ook om het winkel personeel, assortiment en verse en verantwoorde (biologische) producten. Daarmee lijkt Albert Heijn uit de prijzenslag te stap pen die woedt in supermarkt land. De aangeslagen grootgrutter in Zaandam probeert zich met de ze strategie openlijk te onder scheiden van supermarktketens met een kleiner assortiment, die niet investeren in maat schappelijk verantwoorde pro ducten en waar de spullen in dozen op pallets in de winkels worden gezet. Het winkelperso neel krijgt instructies om de klant extra vriendelijk tegemoet te treden. Albert-Heijn-franchi- senemers zijn eerder deze week op een besloten bijeenkomst in Amsterdam ingelicht over de nieuwe koers. Albert Heijn probeert de nega tieve spiraal om te buigen, die de keten al een tijd lang klanten kost en is opgelaaid door de exorbitante beloning van top man Anders Moberg van moe derconcern Ahold. „Wij komen vanaf zondag 52 weken lang elke week met een nieuwe tv-commercial waarin we laten zien waarom Albert Heijn de beste supermarkt van Nederland is", zegt een woord voerster. Daarnaast erkent Al- bert Heijn dat de prijzen uit de hand zijn gelopen. „Wij zijn ons er '250 procent' van bewust dat de huidige consument zeer prijsgevoelig is en de prijsaf- stand tot andere ketens kleiner moet. Het eigen huismerk en het goedkopere merk Euro shopper krijgen meer aandacht door onze correspondente Hetty van Rooij brussel - De afspraken ter be scherming van de euro zijn hei lig en er mag niet van worden afgeweken. Dat is de bood schap aan de Europese minis ters van financiën van Jean- Claude Trichet, de opvolger van W. Duisenberg als president van de Europese bank. „Het is om economische redenen niet passend om zo door te gaan" zei Trichet, doelend op Frank rijk en Duitsland die hun be grotingstekort te hoog laten op lopen. De kandidaat-president van de Europese Bank zei dat gisteren tijdens een hoorzitting in het Europese parlement, waar hij stevig aan de tand werd gevoeld over het beleid dat hij wil voe ren. Zijn boodschap aan de EU- landen komt op een interessant moment: vandaag vergaderen de EU-ministers van financiën in Italië over de afspraken in het Stabiliteitspakt, die bepalen Boze ex-klant opent website nijmegen/anp - Een boze ex-klant van supermarkt Albert-Heijn heeft gisteren de website www.letopde- kleintjes.nl geopend. De 44-jarige Leo Willems uit Nijmegen protesteert hier mee tegen de royale ver goeding die de nieuwe top man van het moederbedrijf Ahold ontvangt. „Sinds vrijdag heb ik besloten weg te blijven bij Albert-Heijn. Begrijp me goed, ik vind het niet erg als iemand 10 miljoen euro krijgt, als hij het maar verdient", moti veert Willems zijn initiatief. „Ik ben zelf ondernemer. Als het slecht gaat met mijn bedrijf staat er ook nie mand klaar met een geld buidel", legt hij uit. Op de website staat onder andere een teller die op de secon de bijhoudt hoeveel de nieuwe topman Anders Moberg inmiddels rijker is. Volgens een berekening van Willems krijgt de be stuursvoorzitter 30 euro cent per seconde. Om de drie seconden telt de web site een euro bij het totaal bedrag op. De teller is be gonnen op 3 miljoen euro, de ontslagvergoeding die Moberg afdwong. en elke week eindigt de com mercial met een scherpe aan bieding. Een discounter (zoals Aldi bijvoorbeeld red.) zullen we nooit worden, dat willen we ook niet. Bij ons kun je kiezen tussen goedkoop en goed en luxe en gemak." dat de eurolanden een begro tingstekort van maximaal drie procent mogen hebben. Frankrijk en Duitsland zitten daar al jaren boven en riskeren zeer hoge boetes. Trichet bena drukte gisteren dat het de ver antwoordelijkheid is van de lid staten om de twee landen hard handig op hun falen te wijzen. Volgens Trichet is het „voor het vertrouwen in Europa het van het grootste belang dat we een duidelijk vaststellen wanneer het met een begroting verkeerd gaat". Trichet prees gisteren Wim Duisenberg, die volgens hem een uitstekende teamleider is. „Onder Duisenbergs leiding heeft de bank een sterke positie in de financiële wereld ver overd". Hij benadrukte in het parlement de onafhankelijkheid en de openheid van de Europe se bank. „Ik zit hier niet als Fransman, ik ben kandidaat voor de post van teamleider. Wij zijn geen vertegenwoordi gers van nationale belangen". Ondernemingsraad presenteert nota door Pieter van Hove ijmuiden - De centrale onder nemingsraad van Corus Neder land (COR) maakt zich in toe nemende mate zorgen over de toekomst van het Nederlandse deel van de staal- en alumini- umonderneming. De COR is onder meer verontrust over het feit dat de banken de aandelen van Corus Nederland in onder pand krijgen bij de nieuwe kre dietverlening voor 1,2 miljard euro. Verder vreest de COR dat gezien de financiële situatie van het bedrijf niet voldoende geld voor investeringen in Neder land wordt uitgetrokken. Dit zijn enkele hoofdlijnen van de nog geheime nota 'Waarborg de continuïteit van Corus Ne derland' die de COR volgende week vrijdag overhandigt aan de directie van het Nederlandse deel van Corus. De presentatie van het rapport komt enkele dagen voor de bekendmaking van de halfjaarcijfers van Corus. Verwacht wordt dat de nieuwe topman Philippe Varin rond die datum plannen presenteert hoe het verlieslijdende bedrijf weer tot de Europese top van staal bedrijven kan behoren. Enkele maanden geleden kondigde het bedrijf een nieuwe herstructu rering aan in het Verenigd Ko ninkrijk waarbij 1150 arbeids plaatsen komen te vervallen. Mogelijk komt opnieuw het af stoten van de aluminiumactivi- teiten ter sprake. De rechter verbood in maart de verkoop aan het Franse Péchiney na protesten van de raad van com missarissen en de COR. De nieuwe topman Varin, afkom stig van het Franse aluminium- concern, heeft echter laten doorschemeren voorstander te zijn voor verkoop. cancun/anp - Bij de onderhan delingen over verdere liberali sering van de wereldhandel is vandaag nauwelijks vooruit gang geboekt. In het Mexicaan se Cancün bleven de Europese Unie en de Verenigde Staten lijnrecht tegenover de ontwik kelingslanden staan. Over het belangrijkste onderwerp, de landbouw, zijn de onderhande lingen nog niet eens begonnen door onenigheid over de wijze waarop die gevoerd moeten worden. Minister Brinkhorst van Economische Zaken noem de dat „zeer zorgelijk". „De klok tikt", zo hield Brink horst de 146 lidstaten van de Wereldhandelsorganisatie (WTO) voor in een toespraak. De WTO heeft nu nog drie da gen om het wereldhandelsover- leg alsnog tot een succes te ma ken. Een woordvoerder van de WTO zei dat de meeste lidsta ten een „spelletje poker" spe len. Pas als een grote speler gaat schuiven, zullen anderen dat ook doen. De onderhande lingen worden bemoeilijkt doordat grote ontwikkelings landen een belangrijkere plek binnen de handelsorganisatie opeisen. De machtspolitiek over landbouw houdt de overi ge onderhandelingen in de houdgreep. Zolang er op dit on derwerp geen vooruitgang is„ blijven akkoorden over bijvoor beeld lagere invoerrechten voor industrieproducten ook uit. De inzet van de EU om internatio nale regels voor investeringen, concurrentiebeleid en eenvou digere douaneprocedures over een te komen, lijkt eveneens vergeefs. Zestien ontwikkelings landen lieten vandaag geza menlijk weten niets daarin te zien. Handelsministers van en kele van de armste landen op de wereld hebben gepleit voor het beëindigen van subsidies aan katoenproducenten in rijke landen. Door de subsidierege lingen in de rijke landen wor den de boeren in ontwikke lingslanden veroordeeld tot ar moede en wanhoop, zeggen ze. Vandaag drongen ook negen aids-activisten door tot de ver gaderzaal. De betogers zeggen dat een twee weken geleden ge sloten WTO-verdrag voor de import van merkloze medicij nen in arme landen veel te ge compliceerd is. steenwuk - Slager Egbert de Vos in Steenwijk verkocht gisteren bij kaarslicht vlees uit zijn door een stroomstoring uitgevallen vitrine met dertig procent korting. Door een brand in het hoofdvoedingssta- tion kwamen 10.000 huishoudens zonder stroom te zitten. Foto: ANP/Jacob Melissen 00 Endam - Steeds meer nders vieren vakantie, ging 81 procent op va- 1 procentpunt meer dan eerder. De totale omzet |me, recreatie en zake- 'erkeer naar en in Ne- bedroeg in 2002 35,8 euro. Er werden in 2002 rland 982 miljoen dag- gemaakt en 66 miljoen ochten. den haag/gpd - De Free Record Shop gaat de strijd aan met KPN. Onder de naam Freetel lan ceerde de holding vandaag een nieuwe telefoon maatschappij voor vaste telefonie en internettoe gang. Onder de vlag van Free Record Shop hoopt Freetel binnen een jaar tot de top 3 van aanbie ders te behoren. Freetel mikt op tienduizend nieuwe klanten per maand. Volgens oprichter Hans van Breukhoven moet er nodig iets gebeuren aan de nog stéeds ri ante marktpositie van KPN. Laatstgenoemde heeft in de vaste telefonie een marktaandeel van tachtig procent. Freetel-directeur Guan da Silva verwacht met de 'naamsbekendheid' en 'het be trouwbare imago' van de Free Record Shop een geduchte concurrent van KPN te kunnen wor den. Hij meent makkelijk een deel van de klandi zie bij KPN weg te kunnen snoepen. De nieuwe aanbieder gooit de concurrentie op de 'laagste prijsgarantie'. „Als mensen elders een lagere prijs kunnen krijgen, verrekenen we het verschil." Freetel neemt het daarbij ook op tegén andere kleine aanbieders die op prijs concurreren als Onetel en Tele2. den haag/gpd - De schade voor winkeliers door het toenemen de aantal valse eurobiljetten van goede kwaliteit moet wor den beperkt. Daarover gaan de winkeliers overleggen met het ministerie van financiën en De Nederlandsche Bank. Dat meldt de Raad Nederlandse Detail handel (RND). De raad krijgt meer signalen van winkeliers dat de eigen controle op de echtheid van de euro ontoerei kend is. „De valse biljetten zijn daarvoor van te goede kwali teit", aldus een woordvoerder van de RND. Aan de kassa kun nen hooguit 8 of 9 van de 37 beveiligingskenmerken van het europapier worden gecheckt. Het aantal nepeuro's nam in het eerste halfjaar in binnen-eir~~ buitenland met 59 procent toe. (advertentie) Er is al een Carnival vanaf 26.995,-* De Carnival 2.9 CRDi diesel is er vanaf 30.295,-* 6 JAAR CARROSSERIEGARANTIE 3 JAAR VOLLEDIGE FABRIEKSGARANTIE 3 JAAR ROAD ASSISTANCE 'De DVD-actie is qaldiq tol en met 31 oktober 2003. Verkoopprijs is InCÏ. BTW/BPMTëxcL kosten deel I en II. verwijderingsbijdrage, rijklaar maken en metallic lak. Afgebeeld model bevat opties tegen meerprijs. Gemiddeld verbruik van 8.2 L/100 km -1 L op 12,2 km tot 12,4 L/100 km - 1 L op 8,1 km. C02-ultstoot: van 217 tot 293 g/km. Wijzigingen voorbehouden. E-MAIL: INFO@KIA.NL INTERNET: WWW.KIA.NL

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7