Minister Hoon mag blijven 'Jongens en meisjes BUITENLAND C J apart naar school Bloemen, briefjes en tranen voor Anna Lindh Berlusconi: Mussolini heeft nooit iemand vermoord Beurs voor (2e) huis Kabinet Blair door rapport verder in het nauw 'Dakloze junk dader moord' Honderden diersoorten dreigen te verdwijnen Rumsfeld: geen proces al-Qaedagevangenen 12,13,14 september IMMO ac tegen God l-grondwet - De Franse president S Chirac is tegen een ver- naar het christendom in ömstige Europese ireL Hij zei dat gisteren een officieel bezoek aan Dat land is een groot mder van zo'n referentie. w zei de Duitse bonds- er Schroder geen pro- te hebben met een ver- naar God in de grond de Europese Unie, ook ij de noodzaak er niet itaatshoofden en rege- ders van de EU-lidstaten en het in het najaar eens len over de definitieve n het huidige ontwerp EU-grondwet opgesteld e Franse ex-president 1 d'Estaing komen God christendom niet ter De tekst verwijst slechts iet culturele, religieuze lanistische erfgoed van t> Italianen il door hitte Vergeleken met vorig n in Italië tijdens de hit- ran afgelopen zomer zo'n 'li udere Italianen meer "len, een stijging met 14 t. Aanvankelijk weigerde listerie van volksgezond- fers te geven, maar dat ;rde toen het hoge do- fa Frankrijk bekend werd In Italië voor opschud- tgde. In Frankrijk be- le officiële schatting lerfgevallen als gevolg litte; Nederland houdt .000 tot 1.400 doden. -meermin van iel geblazen iagen - Het beroemdste eeld van de Deense tad Kopenhagen, de Zeemeermin, is gister- net explosieven van haar geblazen. Het 1.65 meter eeld werd in het water vonden. De Zeemeer- op verscheidene plaat- ichadigd. Het beeld, ge- op de sprookjesfiguur ns Christian Andersen, egentig jaar op een rots- de kade van de haven pipenhagen. In 1963 en erd de Kleine Zeemeer- or vandalen onthoofd 984 werd haar rechter- jezaagd. Regelmatig ij met verf beklad, wat !t laatst in mei gebeurde. i vijf miljoen en door roken - Door de gevolgen van ijn in 2000 wereldwijd oen mensen om het le- comen. Dat aantal loopt :nde jaren waarschijn- aldus onderzoekers van /ard School in Boston in inigde Staten en de Uni- t van Queensland in Au- De meeste rokers be- laanhart- en longziek- wetenschappers stellen ïkwart van de doden IJorea wil weer >-jen met buren -4u - Noord-Korea is in pe bereid begin novem- jnieuw te overleggen met Japan, Zuid-Korea, de gde Staten en Rusland nucleaire ambities van wind in Pyongyang. Dat tke druk van de Russische int Poetin. Dat hebben atieke bronnen in Mos- nmorgen gezegd. Een vrijdag 12 SEPTEMBER 2003 jespreksronde in augus- op niets uit. De VS ei- Noord-Korea alle kem- nma's stillegt. Noord- vil dat pas doen als de p anen garanties afgeven [land niet aangevallen tden. Geoff Hoon. Foto: AFP londen anp/rtr/ap - De Britse minister van defensie Geoff Hoon mag aanblijven, ondanks zijn misleidende verklaring voor een inlichtingencommissie van het parlement over de oorlog in Irak. Hoon heeft in het Lagerhuis spijt betuigd. Hij sprak over een misverstand: ,,Ik wil heel duide lijk maken dat het niet mijn in tentie was anders dan open en eerlijk tegen de commissie te zijn." De regering staat achter Hoon, zei minister van buiten landse zaken Jack Straw. „Ik twijfel er niet aan dat de minis ter van defensie op zijn post be hoort en zal blijven." Gisteren kwam aan het licht dat Hoon bij een verhoor door de parlementaire commissie voor de veiligheidsdiensten over de Irak-oorlog had verzwegen dat twee analisten grote twijfels hadden over slagkracht van Saddam Hussein. Met name werd getwijfeld aan de bewe ring dat Saddam binnen 45 mi nuten massavernietigingswa pens kon lanceren, het belang rijkste argument voor de aanval op Irak. De regering Blair krijgt er flink van langs in het rapport van de inlichtingencommissie ISC: Er is niet gebleken dat Saddam Hussein een „onmiddellijke dreiging of dreiging op korte termijn voor Groot-Brittannië" zou vormen; de Britse veilig heidsdiensten wisten volgens de ISC niet zeker welke wapens Irak had en in welke hoeveelhe den. „Die onzekerheid had aandacht moeten krijgen om een uitgebalanceerd beeld te krijgen van Saddams chemi sche en biologische mogelijk heden." Ook negeerde Blair ernstige waarschuwingen van de chefs van de Britse inlichtingendien sten. Die waarschuwden Blair weken voor de invasie van Irak: „Elke omverwerping van het Iraakse regime zal het risico vergroten dat chemische of bio logische wapentechnologie of wapens hun weg vinden naar terroristen', aldus het ISC-rap- port. De premier besloot echter doelbewust de aanval door te zetten omdat hij vond dat het gevaar van niets doen groter was. Zweden in shock door moord op minister buitenlandse zaken door onze correspondent Windy Kester Stockholm - Om half elf 's avonds staan er nog zeker hon derd mensen voor Rosendal, het kantoor van de Zweedse premier Göran Persson. Af en toe mag een groepje naar bin nen om het condoleanceregis ter voor de doodgestoken mi nister van buitenlandse zaken Anna Lindh te tekenen. „Wachttijd zeker twee uur", ga randeert de dienstdoende agent voor de deur. De gevel van het gebouw waar Lindh regelmatig in overleg zat, is bezaaid met bloemen, teke ningen, foto's en gedichten. „Je was een voorbeeld voor allen". 'WAAROM?' schrijft ene Thérè- se. Een vrouw huilt en stamelt dat mensen niet mogen verge ten dat Anna Lindh naast politi cus ook moeder van twee kin deren en een fijn mens was. „Het was toch fantastisch dat ze haar baan zo goed combi neerde." Meteen na de bekendmaking van het nieuws van Lindh's dood lag het openbare leven in de Zweedse hoofdstad even stil. „Het is zo'n schok", zegt een wachtende. Mensen op weg naar hun werk schoten elkaar aan en vroegen of het echt waar was. Ook bij het condoleanceregister in Rosendal heerste gisteravond laat een bedrukt soort saamho righeid. Student Carl Seth en verpleegster Marian Eriksdotter kennen elkaar niet maar staan naast elkaar in de rij en zijn het al snel eens dat het toch te gek is dat politici in een land als Zweden niet eens alleen een winkelcentrum in kunnen lo pen. „Juist voor Lindh was het contact met het gewone volk zo belangrijk", zegt Eriksdotter. „Ze vond terecht dat een politi cus tussen de gewone mensen moest staan." „Nee, niet nog een keer", was volgens Seth een van de eerste dingen die veel Zweden van ochtend door het hoofd scho ten. Bijna 18 jaar geleden, in fe bruari 1986, werd de toenmali ge zeer populaire premier Olof Palme doodgeschoten na een bioscoopbezoek. De dader is nooit gepakt en de Zweden zelf zeggen dat hun land hierna nooit meer hetzelfde werd. Seth: „De samenleving werd meer gesloten na de moord op Palme. Maar wat gebeurt er nu? Ook in 1986 waren Stockholms straten bezaaid met bloemen. Maar toen bestond nog niet de mogelijkheid om via internet het verdriet te delen. Dit blijkt nu voor veel Zweden een ma nier om zich te uiten. De groot ste Zweedse krant, Aftonbladet, had nauwelijks twee uur nadat het nieuws bekend werd al 20.000 condoleances ontvan gen. De extra edities van de kranten zijn overal uitverkocht. Er is een enorme honger naar nieuws, verzekert ook een jour nalist van de publieke omroep, Sveriges Radio. Veel mensen bellen naar de media om meer informatie. „Bijvoorbeeld of het referendum zondag echt door gaat." De voorstanders van de invoering van de euro in Zwe den hebben hun campagne stil gelegd, maar de volksraadple ging staat wel gewoon voor zondag op het programma. „Dat is goed, dat zou Lindh zelf ook gewild hebben", denken zowel Seth als Eriksdotter. De rij beweegt zich langzaam voort. Op de andere condolean- ceplekken in de hoofdstad, bij het ziekenhuis waar de minister overleed, de plek des onheils en haar kantoor in het ministerie van buitenlandse zaken, staan even lange rijen. Rosendal wordt sprookjesachtig belicht door honderden kaarsjes. „Mooi", verzucht Eriksdotter: „Het geeft niet om hier uren te staan. Condoleren en bloemen neerleggen is eigenlijk het enige concrete dat je als burger kunt doen om het te verwerken." :e: hulp bij :en mummies Zwitserland heeft Egypte |ns verstrekt over zo'n bdbeelden, maskers, sar- a en twee mummies die naand in beslag zijn ge- in een belastingvrije op mats in Genève. Zwitser- lat bekend als draaischijf •internationale illegale in kunst en antieke fcrpen. Het land wil stren- Ireden tegen de smokkel fostobjecten. ng schapen over zee jfAls Australië niet snel er vindt voor een slading van 57.000 scha llen de dieren moeten 1 afgemaakt. Het schip p schapen vertrok vijf we ileden uit Australië en is ken bij allerlei havens #in Saudi-Arabië) gewei- §>mdat de verkoop op het moment steeds niet ng. Volgens de Australi- ierenbescherming zijn al ieren van honger en ont- omgekomen. stockholm/anp/afp/rtr - De Zweedse politie is op zoek naar een 32-jarige dakloze man die mogelijk verantwoordelijk is voor de moord op minister van Buitenlandse Zaken Anna Lindh. Dit meldden verscheide ne Zweedse media vandaag. Het gaat om een drugsverslaaf de, die volgens de krant Afton bladet altijd een of meer mes sen bij zich draagt. Volgens de krant was de man woensdag enkele uren voor Lindh in een warenhuis werd neergestoken betrokken bij een vechtpartij in een opvanghuis voor daklozen. Het dagblad Ex pressen meldde vanmorgen dat er vingerafdrukken van de ver moedelijke dader zijn gevonden op de leuning van een roltrap in het warenhuis NK waar Lindh werd aangevallen. Een woordvoerder van de politie wilde geen commentaar geven op de berichten. Maar gisteren lieten agenten al weten op zoek te zijn naar een stevig gebouw de Zweedse man van ongeveer 1 meter 80 lang. De politie gaat er vooralsnog niet van uit dat het om een politieke moord Jong en oud zijn geschokt door de dood van Anna Lindh. Zweden rouwden tot gisteravond laat op straat. Foto: AFP Nieuwe uitglijder van Italiaanse premier rome anp/rtr/ap - Premier Silvio Berlusconi heeft op nieuw een politieke storm in Italië ontketend. De uit gesproken eerste minister verklaarde dat de voormali ge fascistische dictator Benito Mussolini geen bloed aan zijn handen heeft. „Mussolini heeft nooit iemand vermoord. Mussolini stuurde mensen gedwongen op vakantie, in binnen landse ballingschap", aldus de leider van Forza Italia. Berlusconi noemt Mussolini verder „minzaam". Hij wordt geciteerd in de krant La Voce di Romagna. Vol gens de krant deed Berlusconi de uitspraken in een in terview in augustus met twee journalisten van het Brit se weekblad The Spectator. De passages stonden niet in het artikel dat in The Spectator verscheen, hoewel ook dat geruchtmakend was: Berlusconi zei erin dat de rechters die betrokken zijn bij de rechtszaken die tegen hem lopen „geestelijk gestoord" zijn. Mussolini, die van 1922 tot 1943 aan de macht was, kwam ter sprake naar aanleiding van Irak en het dicta torschap van Saddam Hussein. Berlusconi's opmerkingen hebben meteen tot een golf van kritiek en woede in Italië geleid. „Schandelijk", al dus oppositieleider Piero Fassino. Vice-voorzitter Fa- bio Mussi van het Italiaanse Lagerhuis: „Technisch wordt dit een vergoelijking van het fascisme ge noemd." Zelfs Berlusconi's coalitiegenoot Giorgio La Malfa van de Republikeinse Partij hekelde de uitlating van de pre mier: „Fascisme is een gemene dictatuur geweest, die jarenlang duizenden politieke en vakbondsmilitanten vermoordde, verwondde en gevangen zette en alle te genstanders het land uitzette." Een woordvoerder van Berlusconi's partij Forza Italia deed er nog eens een schepje bovenop: „Het fascisti sche regime was, zoals wij allen weten, een dictatoriaal en autoritair regime, maar het kan op geen enkele manier worden vergeleken met het nazisme of het communisme, die systematische genocide pleegden op de eigen bevolking en op andere volkeren." Amos Luzzatto, de voorman van de joodse gemeen schap in Italië, uitte zijn „droefenis" over de citaten. „Het fascistische regime heeft geen vernietigingskam pen voor de joden ingericht, maar het heeft er zeker aan bijgedragen dat die kampen hebben bestaan. Als door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Een paar jaar geleden zouden de media nog gehakt van je hebben gemaakt, maar nu ben je een oorspronkelijk denker die volstrekt serieus ge nomen dient te worden. Het overkomt dezer dagen de Fran se socioloog Michel Fize die een boekje heeft geschreven waarin hij pleit voor het in ere herstellen van afzonderlijke jongens- en meisjesscholen. Te lang heeft de gemengde klas model gestaan als geslaagd voorbeeld van emancipatie van meisjes. Ten onrechte, meent Fize, want de gelijkheid van meisjes is op geen stukken na gegarandeerd. Veel oudere Fransen hebben le vendige herinneringen aan de afzonderlijke scholen voor jon gens en meisjes. Pas in het be gin van de jaren zestig werd in de wet vastgelegd dat het schoolsysteem in Frankrijk een gemengd karakter moest heb ben. Alleen een klein aantal pri- vé-scholen mocht de scheiding der seksen nog hanteren. Schoorvoetend erkent een hoge ambtenaar van het ministerie van onderwijs dat invoering van de gemengde school des tijds niet uitsluitend voortkwam uit emancipatorische overwe gingen. Het te geringe aantal klaslokalen en het tekort aan onderwijzend personeel waren belangrijker factoren. „We gin gen er tientallen jaren van uit dat de gemengde klas dé oplos sing voor de ongelijkheid van jongens en meisjes zou zijn, maar daar zijn we een paar jaar geleden van teruggekomen". Fize was tot voor kort beleids medewerker op het ministerie van jeugdzaken en had toegang tot een groot aantal gegevens van onderzoeken onder de Franse jeugd. Vooral de ver slechtering van de verhoudin gen in de getto's van Frankrijks grote steden heeft hem aan het denken gezet, en dan vooral die tussen jongens en meisjes. Hij spreekt tegen dat het uit sluitend een probleem van bui tenlandse jongeren in de getto's is. „Onderzoeken wijzen uit dat er in het hele land en onder alle iemand vermoorden alleen betekent dat je een tegen stander doodslaat, heeft zelfs Hitier niemand ver moord." De jodenvervolging in Italië begon in 1938 toen Mussolini rassenwetten uitvaardigde. In 1943 be zette het Duitse leger het noorden en midden van Ita lië. Bijna 7.000 joden werden gedeporteerd, van wie 5.910 om het leven kwamen. Mussolini heeft inderdaad nooit zelf een trekker over gehaald, zegt Mussolini-biograaf Dennis Mack Smith, „omdat hij nogal teergevoelig was, maar hij had er geen enkele moeite mee om mensen te laten vermoor den." Mussolini valt niet te vergelijken met Hiüer en Stalin, maar hij was zeker een wrede leider, zegt Mack Smith. „Zonder enige reden begon Mussolini oorlogen en stuurde hij mensen naar hun dood.' Berlusconi heeft eerder beroering veroorzaakt door omstreden uitspraken. Begin juli haalde Berlusconi zich al de woede van Duitsland op de hals door de Duitse Europarlementariër Schulz in het Europees Par lement toe te roepen dat hij geknipt zou zijn voor de rol van bewaarder in een film over concentratiekam pen. lagen van de bevolking een ver ruwing plaatsvindt", zegt hij. Maar dat de situatie in de voor steden explosief is geworden ontkent ook Fize niet. De socio loog, thans werkzaam bij het regeringsinstituut voor weten schappelijk onderzoek, beaamt dat herinvoering van aparte scholen in eerste instantie vooral gunstig zal uitvallen voor meisjes. „Het zijn de meisjes die het meeste last hebben van agressie, zowel binnen als bui ten school. Agressie die zich op verschillende manieren uit: ver baal, fysiek, seksueel. Meisjes uiten zich minder, voelen zich bedreigd en presteren daardoor minder." „Ik vind niet dat de gemengde school moet worden afgeschaft maar het is absurd dat het idee meteen wordt afgeschilderd als reactionair en vrouwvijandig. Je kunt ook een scheiding aan brengen in de goede betekenis. Het hoeft niet altijd uitsluiting van een ander te zijn. Er bestaat volgens mij geen enkele funda mentele grondregel waarop geen uitzonderingen mogelijk zouden zijn." Fize's pleidooi heeft de tongen losgemaakt. Interessant is dat vooral voorstanders van herin voering van jongens- en meis jesscholen van zich laten ho ren. De socialistische ex-minis ter Ségolène Royal oppert als een van de weinigen principiële bezwaren: „Ik heb me regelma tig afgevraagd hoe je kunt vech ten tegen het geweld dat tegen meisjes wordt gebruikt. Ik ben zelf naar New York gegaan waar experimenten worden gehou den met aparte meisjesscholen. Maar het beste blijft kinderen te leren wederzijds respect voor elkaar op te brengen. Niet om ze van elkaar te scheiden". Fize zegt de voorbeelden uit New York te kennen. „Er is daar zelfs een middelbare school waar alleen homoseksuele jon geren worden toegelaten. Moet je dat afkeuren? Veel van hen zijn op andere scholen be schimpt en ook wel mishan deld. Nu kunnen ze rustig leren en vooruitgang boeken zonder bang te zijn te worden aange vallen. Daar moet je toch blij mee zijn?" johannesburg/ap - Als er de komende twintig jaar niet op grote schaal beschermde na tuurgebieden bijkomen dreigen honderden diersoorten uit te sterven. Dat hebben deskundi gen gezegd op een conferentie van de Wereldnatuurparken in Durban in Zuid-Afrika. Volgens de natuurbescher mingsorganisatie Conservation International worden meer dan 220 vogelsoorten, ongeveer 140 soorten zoogdieren en zo'n 300 soorten amfibieën in hun voortbestaan bedreigd. Alleen een forse uitbreiding van het aantal beschermde natuurge bieden en maatregelen ter be scherming van kwetsbare soor ten kunnen hun uitsterving de komende tien tot twintig jaar voorkomen. Vooral in tropische gebieden, regenwouden en op eilanden zijn moeten veel meer natuurgebieden gecreeerd wor den waar dieren onbedreigd kunnen leven, aldus Conserva tion International. In Durban zijn ongeveer 2.500 deskundi gen op het gebied van natuur bescherming en flora en fauna bijeen voor de jaarlijkse bijeen komst van de World Parks Or ganisation, de wereldwijde or ganisatie van natuurparken. washington/ap - De Verenigde Staten zullen het merendeel van de gevangenen op de vloot- basis Guantanamo Bay op Cu ba niet berechten, maar vast houden zolang de oorlog tegen terreur voortduurt. Die strijd kan jaren, zo niet tientallen ja ren duren, heeft minister van defensie Donald Rumsfeld ge zegd. De naar schatting 660 mannen zijn niet opgesloten om hen te bestraffen, maar om te voorko men dat ze „teruggaan en weer gaan vechten en mensen ver moorden", zei Rumsfeld op een bijeenkomst van de Nationale Persclub in Washington. Een aantal zal misschien door mili taire tribunalen worden be recht, maar de rest zal voor on bepaalde tijd worden vastge houden. „Ons belang is niet om hen te berechten en te laten gaan. Ons belang is het - tijdens deze wereldwijde oorlog tegen terreur - om hen van de straat te houden." Juristen noemen het volkomen in strijd met gangbare rechtsre gels om verdachten zonder pro ces voor onbepaalde tijd vast te houden. De gevangenen in Guantanamo zijn afkomstig uit 42 landen. Zij zijn voor het me rendeel in Afghanistan opge pakt wegens banden met het terreurnetwerk Al-Qaida of het Taliban-bewind dat dit netwerk bescherming bood. Drie gedeti neerden zijn tieners, die moge lijk binnen afzienbare tijd zul len worden vrijgelaten. Zes an deren, onder wie twee Britten en een Australiër, zijn door pre sident George Bush aangewe zen als potentiële kandidaten voor een proces. Onder druk van de Britse en Australische regering hebben de VS toege zegd dat verdachten uit die lan den niet de doodstraf zullen krijgen. (advertentie) Euretco Expo Center Houten met 40.000 woningen uit 15 landen Lezingen gratis toegankelijk voor beursbezoekers met aandacht voor de volgende landen: Frankrijk, Spanje, Portugal, Zwitserland, Hongarije, Turkije, Tsjechië en Italië www.immo-international.nl Euretco Expo Center Meidoornkade 24 Houten A27; afrit 29; volg borden. Gratis parkeren Open vr 13.00-18.00 u za|zoio.oo-17.00 u Toegangsprijs 7,50 Kinderen tot 12 gratis JNTERNADONAL

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5