'Milieu het stiefkindje van kabinet' BINNENLAND Goedkope medicijnen niet slechter dan dure Hondentong schoner dan gebruikt vaatdoekje Politie geeft blunder in zaak Lusanne toe Groenlinks: Schiphol zal norm overschrijden Veel geld voor spitsstroken Coup Chili herdacht Geen pensioen Jan Soldaat Cel geëist na dramatisch ongeval bij Schipholtunnel in tbs voor yschudder' De rechtbank in Zwol- Igisteren een 34-jarige Lelystad veroordeeld jaar cel voor het bijna judden van zijn zeven in oude zoontje. Behal- angenisstraf kreeg hij iet dwangverpleging, tweede keer dat de rdt veroordeeld voor irzaken van een zoge- ihaken - baby-syndrom. geleden schudde hij lere zoontje zelfs dood. pen jaar voor sle moord iam - De rechtbank in lam heeft gisteren een i man veroordeeld tot jaar gevangenisstraf we- idubbele moord op ianezen in 1998. Tegen ■zolaan was levenslang tvee medeverdachten zaak, een 41-jarige en jarige man werden ver- d tot respectievelijk zes jaar cel. Motief voor de 131 iartij was de vermeende ivan een koffer met 16 aïne. vrijdag 12 september 2003 graaf moet e' el rectificeren dam - De Telegraaf moet (kei rectificeren waarin jblad suggereert dat vast- [ndelaar Endstra is be- 5 bij moordaanslagen die plg zijn van een conflict pderwereld. Dat heeft de k in Amsterdam giste- [aald. Endstra eiste van graaf rectificatie van [kei dat de krant op 3 juli jaar publiceerde, ji is eigenaar van Seaport in IJmuiden. ferdam houdt aan de wet' iam - Burgemeester en Jders in Rotterdam zul- Kit iets doen op basis van lit dat niet mag volgens Idwet. Die boodschap houder Pastors (Leef- itterdam) gisteren voor lenteraad in de discus- I maatregelen om pro- in achterstandswijken 'leen. Leefbaar Rotter- iek gisteren alleen te li de wens problemen in «andswijken aan te pak- pr allochtonen te sprei- \f r de stad. Coalitiegeno- en WD namen daar |van. Ze stelden dat g op basis van afkomst irtus Bikker fct ziekenhuis De rechtbank in Hagen zaak tegen de Neder- irlogsmisdadiger Her likker vandaag aange- De 88-jarige Bikker is tijdens een neuropsy- »ch onderzoek in elkaar in naar een ziekenhuis iracht. Volgens een van ters heeft Bikker last van oeddruk en moet hij :ele dagen in het zieken- jven. Het proces gaat m lag verder, hoewel nog ;v( elijk is of de oud-SS'er Ijq zal zijn. de fers college "uit het veld ;lle ider - Het college van Ara ïeester en wethouders in tie Ider is gisteravond op- n. Reden is de weigering t k gemeenteraad kansspel- et e iten toe te staan op het al e ontwikkelen nautisch iark Cape Holland, op zii e Rijkswerf. De gokkas- gei i volgens het college n (kkelijk om het themapark s 5 eel haalbaar te maken, ernatieve invulling, waar leenteraad voorkeur voor 'ermindert de aantrek- [acht en winstgevend- In het park, zo blijkt uit toek. e brand in übandenbedrijf -Afgelopen nacht heeft autobandenbedrijf in een grote brand gewoed, bedrijf, BTI-bandenhan- ;en 50.000 banden opge- Tientallen brandweer van omliggende korpsen i ingezet om het vuur te n. Volgens de politie zijn i gevaarlijke stoffen vrij en. Wel was sprake van ike rookontwikkeling, e oorzaak van de brand niets bekend. varing op kermeer s - Op het Markermeer lelopen nacht twee bin- artschepen op elkaar ge- Een van de vaartuigen larbij een gat aan de int op en maakte water, jidere schip liep ook scha- maar kon zonder proble- joers zetten richting Am- m. De Kustwacht zette ddingsboten in. den haag/gpd - Milieu en na tuur zijn de stiefkindjes van het kabinet Balkenende-2. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Rijks instituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) op prinsjesdag, aankomende dinsdag, publi ceert. Nederland krijgt het niet voor elkaar om de uitstoot van vervuilende stoffen in 2010 te beperken zoals internationaal is afgesproken. Bovendien komt het realiseren van kwalitatief goede natuur in gevaar. Het RIVM onderzocht in op dracht van de Tweede Kamer de milieu- en natuurgevolgen van de nieuwe kabinetsmaatre gelen. Op milieu-uitgaven wordt de komende kabinetspe riode 900 miljoen euro bezui nigd. Daar staat tegenover dat Balkenende-2 voor de aankoop van natuur- en landschaps- gronden 700 miljoen euro extra uittrekt. Uit het RIVM-onderzoek blijkt dat het Nederland niet lukt om de uitstoot van fijn stof en ver zurende stoffen te verminderen in 2010 zoals in Europees ver band is afgesproken. Zo blijft rond drukke wegen in de ste den de hoeveelheid uitgestoten stikstof te hoog, aldus het RIVM. Het is volgens de onder zoekers onzeker of Nederland de internationale afspraak kan nakomen dat het in 2010 zes procent minder aan koolstofdi oxide zal uitstoten. Burgers blijven langer last hou den van lawaai door de nieuwe bezuinigingen. Het kabinet ver laagt het budget voor het plaat sen van geluidsschermen met 20 miljoen. Ook bezuinigt het kabinet op het schoonmaken van vervuilde grond: 100 mil joen euro. Daardoor zullen minder saneringen worden uit gevoerd wat weer als gevolg heeft dat renovaties van wijken trager verlopen. Het kabinet haalt zijn doelstel ling om in 2010 10 procent van de landbouw biologisch te laten zijn, niet. Daarvoor komt er te weinig geld vrij, aldus het RIVM. Er is volgens de onder zoekers wel voldoende geld be schikbaar om natuurgrond aan te kopen. Zij maken daar echter wel de kanttekening bij dat er wel risico's aan verbonden zijn. De regering rekent voor het be heer van die natuurgronden vooral op particulieren. De be langstelling hiervoor is echter klein, aldus het RIVM. Boven dien komt het realiseren van goede kwaliteit van de natuur in gevaar, signaleert het insti tuut. Intensieve veeteeltbedrij ven in de buurt van kwetsbare natuurgebieden mogen immers gewoon uitbreiden van het ka binet. Dit kan leiden tot meer ammoniak-uitstoot (via de mest) waardoor de grond van die kwetsbare gebieden kan verzuren. den haag/gpd - Om de filepro blemen aan te pakken, trekt het kabinet de komende vier jaar 735 miljoen euro uit voor de versnelde aanleg van spitsstro ken. Minister Peijs (verkeer) wil onder meer de knelpunten op de Al, A12, A20, A27 en A28 wegwerken. Daarnaast belooft het kabinet tot 2010 in totaal 360 miljoen euro uit te trekken voor openbaar vervoer en voor provinciale wegen. Voor econo mische belangrijke nieuwe rijkswegen wordt vanaf 2006 330 miljoen euro uitgetrokken. Dat blijkt uit de nog vertrouwe lijke conceptbegroting die op prinsjesdag verschijnt. Onder houd van wegen, het spoor en waterwegen wordt uitgesteld. 1 Amsterdam - Bij het Salvador Allende Monument in Amsterdam stonden gisteravond twee meisjes te kijken bij de herdenking van de staatsgreep van 11 september 1973 in Chili. De linkse president Allende pleegde op die dag zelfmoord in het presidentiële paleis terwijl generaal Pinochet een dictatuur vestigde die zeventien jaar lang standhield en tienduizenden mensen het leven kostte. Foto: ANP/Olaf Kraak den haag/gpd - Het gevaar kan ons op elk moment van de dag bespringen, het is nu eenmaal niet anders. Maar dat zelfs een te lang liggend vaatdoekje al een bron van risico's en ziekten is? Ze ker, weet Harsi Kusumaningrum. Zij promoveert maandag op een onderzoek naar het vaatdoekje aan de Agrarische Universiteit van Wageningen. In de doekjes schuilen volgens haar ziektever wekkers met onheilspellende namen als Campylobacter, salmonella en staphylo coccus. „Het zijn er triljoenen", zegt Kusuma ningrum. Zij dook de afgelopen vier jaar in de wereld van de vaatdoek en hield vijftig huishoudens nauwlettend in de gaten. „Ik ben me rot geschrokken, eer lijk waar. Er was natuurlijk wel bekend dat viezigheid in de keuken kan leiden tot voedselvergiftiging. Maar ik wilde wel eens weten hoe erg het precies was." Het was heel erg. Gemiddeld laat de Ne derlandse huisvrouw en die enkele huis man het schoonmaakdoekje twee weken liggen. En dat terwijl een dag eigenlijk al te lang is. „Zelf liet ik het doekje ook rustig twee weken liggen, ja. Maar het is echt veel te lang. Hoe langer een doekje blijft liggen, hoe meer kans er is voor de bacteriën. Ze vermeerden en vermeerderen zich, en juist de etensresten in de doekjes die nen als voedingsbodem waardoor het nog erger wordt." De onderzoeker was de eerste die de vaatdoekjes over een wat langere perio de bekeek. Dat bacteriën goed gedijen in dat wat eigenlijk bedoeld is om te reini gen was al eens uitgezocht. Levensmiddelenbioloog Beumer van TNO onderzocht al eens twaalf vaat doekjes. Hij telde na één dag honderd miljoen bacteriën in het schoonste van de twaalf. Om het aanschouwelijk te maken diende de tong van de hond Nanny als vergelijkingsmateriaal. Vrij vertaalde conclusie van Beumer: je kunt je aanrecht beter door een hond laten schoonlikken dan door een gebruikte vaatdoek, want de hondentong bevatte niet meer dan vijfduizend bacteriën. Kusumaningrum vond in haar onder zoek met name de staphylococcus au reus, de salmonella enteridis en de Cam pylobacter jejuni als boosdoeners. Die bacteriën kunnen zich verspreiden via de vaatdoekjes over het aanrecht, de zo genoemde loruisbesmetting. „Ik heb on derzocht hoe lang ze op een roestvrijsta len oppervlak in leven kunnen blijven. Voor de staphylococcus is dat enkele da gen, voor de Campylobacter en de sal monella enkele uren. Vaak is dat genoeg om tijdens het klaarmaken van een maaltijd over te springen naar het eten, met soms ziekte tot gevolg." Naar schatting van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) groningen/gpd - De politie in Groningen trekt het boetekleed aan voor het 'missen' van de gouden tip in de ontvoerings zaak van de 11-jarige Lusanne van der Gun uit Oldeberkoop. De gang van zaken 'verdient geen schoonheidsprijs', zegt woordvoerder Boomsma. De gouden tip was afkomstig van een 34-jarige inwoonster van Mussel, die op woensdag middag 27 augustus in haar dorp een grijze auto met daarin een oudere man en een ge blinddoekt meisje had gezien. De vrouw dacht meteen aan de ontvoering. Ze onthield het kenteken van de auto en waar schuwde de Groninger politie. Volgens Boomsma zijn daarna agenten uit Stadskanaal naar Mussel gestuurd. „Die konden toen ze daar waren de bewuste auto met het meisje niet meer vinden." De Groninger politie heeft ech ter verzuimd om de tip van de vrouw meteen aan de Friese re chercheurs door te geven. Vol gens Boomsma waren er te wei nig aanwijzingen dat het daad werkelijk om de wagen van ont voerder Simon S. met daarin Lusanne ging. De gouden kentekentip kwam uiteindelijk vijf dagen later toch bij het rechercheteam in Leeu warden terecht. Dat gebeurde na de uitzending van het tv- programma Opsporing Ver zocht van maandag 1 septem ber. De rechercheurs in Leeu warden kwamen meteen in ac tie en wisten via het kenteken de ontvoerder te traceren, die op vrijdag 5 september van zijn bed werd gelicht. Simon S. is overigens door een vriend over gehaald Lusanne vrij te laten. De vriend, afkomstig uit het Drentse Tweede Exloërmond, heeft op de dag van de vrijlating intensief contact gehad met de ontvoerder. Hij heeft hem er op 27 augustus toe bewogen het meisje ongedeerd vrij te laten. Beide mannen kennen elkaar vanwege de gemeenschappelij ke postduivenhobby. Geus (sociale zaken) goed uit de voeten kunnen. De krijgs macht krijgt een aantal jaren de tijd om zich aan te passen aan de Wet gelijke behandeling op grond van leeftijd bij arbeid. Dat geeft Kamp de kans om grote reorganisaties bij Defen sie door te voeren. Voorzitter Van den Burg van de FNV-bond AFMP is niet tegen het 'up and out' beleid. Het is volgens hem goed als militairen na een aantal zware jaren er een tijdlang tussenuit zijn. De vakbondsman tekent daarbij wel aan, dat dat dan niet be schouwd moet worden als een soort desertie, maar dat de or ganisatie ook open moet staan voor 'herintreders'. Voorzitter Debie van de militai re vakbond VBM/NOV toont zich verbaasd. Volgens hem is het 'up or out' in het verleden alleen informeel besproken met de bonden. Hij wil dat zo'n be leid alleen wordt ingevoerd als militairen de mogelijkheid krij gen om beroepsdiploma's te halen die hen ook in de burger maatschappij verder helpen. den haag/anp - Een levenslan ge loopbaan in de krijgsmacht is niet langer uitgangspunt van het personeelsbeleid van het ministerie van defensie. Onder het motto 'up or out' worden de militairen in de toekomst voor een keuze gesteld: Wie bij een bepaalde leeftijdsgrens nog steeds een lage rang heeft en geen uitzicht op promotie, kan op zoek gaan naar een baan buiten het leger. Minister Kamp (defensie) zei dit gisteren tijdens een debat in de Tweede Kamer over leef tijdsdiscriminatie bij arbeid. Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer vond vorige week dat een verbod op leef tijdsdiscriminatie ook zou moe ten gelden voor de krijgsmacht. Kamp vreesde dat dit zover zou gaan dat de 'operationele slag kracht' en daarmee de vredes missies in het geding zouden komen. Gisteren bleek dat de soep niet zo heet wordt gegeten als hij werd opgediend. WD en PvdA kwamen met een een nieuwe wetswijziging, waarmee Kamp en minister De worden jaarlijks honderdduizend men sen ziek van de Campylobacter: ze krij gen buikloop. Ruim 23.000 patiënten moeten er voor naar de huisarts en enkele tientallen overlijden zelfs. Hoe vaak de vaatdoek of, in breder verband, de vieze keuken, daarbij een rol spelen, is niet aan te ge ven. Wel staat volgens het RIVM vast dat in veertig procent van de gevallen van besmetting kippenvlees de oorzaak is. En dat kan van doen hebben met de hy giëne in de keuken. Kusumaningrum: „De meeste mensen kennen de gevaren van salmonella. De industrie heeft er de laatste jaren heel veel aan gedaan om salmonella in pro ducten als eieren en kip sterk terug te dringen. Ik heb in mijn onderzoek ook veel minder salmonella aangetroffen dan drie jaar geleden. Maar daardoor zie je juist dat er betere kansen zijn voor de Campylobacter." te passeerde volgens getuigen met hoge snelheid links en rechts andere auto's. Vlak na de Schipholtunnel wilde de Bever- wijker opnieuw naar de linker kant van de weg, waarna hij de macht over zijn stuur verloor. Zijn auto botste op de vangrail en sloeg enkele malen over de kop. De verdachte en een vriend die naast hem zat, ble ven vrijwel ongedeerd. De vriendinnen van het tweetal die achterin zaten, 19 en 20 jaar oud, werden uit de auto geslin gerd en kwamen op het wegdek terecht. Beiden overleden ter plekke. Uit een blaasproef bleek naderhand dat de Beverwijker te veel had gedronken. Uitspraak volgt 25 september. door Frits Verhagen haarlem - „Ik vind het hartstik ke moeilijk om terecht te moe ten staan. Ik ben zelf eigenlijk ook slachtoffer." Dat zei een 23-jarige Beverwijker, die giste ren in Haarlem terecht moest staan voor een dramatisch on geval op de A4. Bij het ongeluk kwamen twee meisjes, onder wie verdachtes vriendin, om het leven. Tegen de man werd anderhalf jaar cel geëist en ont zegging van de rijbevoegdheid voor drie jaar. Het ongeluk gebeurde 23 febru ari kort na middernacht nabij de Schipholtunnel op de weste lijke weghelft van de A4 in Haarlemmermeer. De verdach- door Richard Mooyman den haag - Het Tweede Kamer lid Duyvendak (GroenLinks) verwacht dat Schiphol volgend voorjaar de geluidsgrenzen zal overschrijden. In een vergade ring van de vaste Kamercom missie Verkeer en Waterstaat wees hij er op dat luchtvaart maatschappijen per 1 oktober al hun slots (startvergunningen) krijgen voor het zomerseizoen van 2004, terwijl onduidelijk is hoeveel vluchten op Schiphol zijn toegestaan. Als gevolg van een rekenfout bij het aantal vluchten voor de Zwanenburgbaan lijkt het erop dat Schiphol volgend jaar moet krimpen. Volgens de lucht vaartsector moet het aantal vluchten terug van 400.000 nu naar 340.000 als de fout niet tij dig wordt hersteld. Het kabinet wil daarvoor het Luchthaven- verkeersbesluit aanpassen, maar de procedure neemt mo gelijk zoveel tijd in beslag dat Schiphol toch in moeilijkheden komt. Schiphol-directeur Cerfontaine, die door de commissie was uit genodigd om een toelichting te geven, erkende dat er proble men kunnen ontstaan. Maar over de toekenning van slots per 1 oktober bestaan volgens hem internationale afspraken. Als er minder slots worden uit gegeven, dan wordt volgens hem de KLM als thuismaat- schappij de dupe. Dat zou 'dra matische gevolgen' hebben. „We zitten geweldig klem." Duyvendak wees erop dat staatssecretaris Schultz van Haegen niet van plan is om overtredingen van Schiphol te gedogen, ook al zijn die het ge volg van de rekenfout. Volgens Duyvendak zal niet de over heid, maar Schiphol de schade aan vliegmaatschappijen moe ten vergoeden als zij bij nader inzien niet mogen vliegen. KLM-directeur Hartman deed een klemmend beroep op de Kamerleden om via een snelle procedure mee te werken aan het herstel van de fout, zodat de Zwanenburgbaan intensiever kan worden gebruikt. Hoewel de precieze procedure nog niet vaststaat, gaat de aan pak voor de wijziging volgens Cerfontaine te langzaam. „Ik heb soms het idee dat er amb telijk te weinig capaciteit is. We hebben al in mei gebeld om te melden dat we een probleem hebben. In juni hebben we een brief gestuurd. Het is nu sep tember en we zitten hier nu te praten over de vraag: wat zullen we eens gaan doen?" Deze tra ge gang van zaken bestempelde hij als 'typisch Nederlands'. door Harm Harkema den haag - Een onbekend aan tal chronisch zieken zou sinds kort van de apotheker een goedkoop alternatief krijgen voor het medicijn dat ze ge wend zijn. Een gevolg van het nieuwe overheidsbeleid, dat het voor de apotheker aantrekkelijk kan maken om goedkope 'klo nen' van dure merkmedicijnen te verstrekken. Een leek zou kunnen denken dat uitstekende medicijnen ver vangen worden door goedkope pillen van inferieure kwaliteit, maar dat is in het geheel niet aan de orde. Is er in de auto branche een groot verschil tus sen een Rolls Royce en een Opel Kadett, in de medicijn branche is de goedkope variant vrijwel identiek aan zijn dure broertje. Een mensenleven is namelijk geen speeltje en wereldwijd wordt er dan ook zeer indrin gend op toegezien dat een merkloos medicijn niet alleen precies hetzelfde werkzame be standdeel bevat maar ook - met behulp van zogeheten hulpstof fen - op dezelfde manier in het lichaam komt. In Nederland wordt dat beoor deeld door het College ter Be oordeling van Geneesmiddelen (CBG), en dat gaat daarbij be paald niet over een nacht ijs. Zo hoeft iemand die gewend is het In de medicijnbranche is de goedkope variant vrijwel identiek aan zijn dure broertje. Foto: GPD/Joop boek (dure) cholesterolverlagende Zocor te slikken, niet bang zijn indien hem een - sinds kort be schikbare - goedkope variant wordt verstrekt. Die heeft - met eveneens simvastatine als actief bestanddeel - exact dezelfde werking. En zo geldt dat voor vrijwel alle medicijnen en hun goedgekeurde klonen. Kletst bijvoorbeeld de Crohn en Colitis Ulcerosa Vereniging (darmkwalen) dan uit de nek? Dat hoeft niet, al beschouwt di recteur Coolen van Brakel van het instituut voor verantwoord medicijngebruik DGV alle op hef als een storm in een glas water. Punt is wel dat menig patiënt met een chronische darmkwaal een ontstekingsremmer krijgt voorgeschreven met mesalazi- ne als werkzaam bestanddeel. De bedoeling is dat mesalazine zijn werk doet op de plaats in de darmen waar de ontsteking zit. De pilletjes waarin het me dicijn is ingekapseld, dienen dan ook ongeschonden de maag te passeren en pas ergens in de darmen uiteen te vallen. Dat betekent dat juist bij dit medicijn de coating (het be- schermlaagje) van de pil van groot belang is. Gebleken is nu dat verschillende soorten mesa- lazinepillen die dezelfde wer king zouden moeten hebben op verschillende plaatsen in de darmen uiteenvallen, en kleine verschillen in de coating dus blijkbaar een grote rol spelen. Zo kan de ene letterlijk zijn doel voorbij schieten terwijl de an der op de juiste plek zijntont- stekingremmende werk doet., „Met mesalazine hebben we het over een bijzondere situa tie", beaamt voorzitter Lekker- kerker van het CBG. Toch is een beetje apotheker hier natuurlijk van op de hoog te, en dus mag het ook niet voorkomen dat een colitispati- ent om wat voor reden dan ook een ander merk pil verstrekt krijgt dein is voorgeschreven. Weer anders is de situatie van bijvoorbeeld astmapatiënten. Hun klacht dat er problemen met een plotselinge wisseling van medicijn betreft vooral de verstuivers. De werkzame stof verandert niet, maar mogelijk wel het verstuivertje. „Het is bekend dat daar wel problemen mee zijn", aldus Lekkerkerker. Maar het betreft hier vooral een kwestie van 'even wennen'. Net als iemand die een nieuwe auto koopt even opnieuw moet leren spelen met gaspedaal en kop peling.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3