Alles moet snel, snel, snel GESPREK VAN DE DAG Het superspitsgezin: Russische politie rijdt in gestolen Nederlandse auto's Reuzenpanda baart tweeling Burning out In een ziekenhuis in Los Angeles is een SIAMESE MEISJESTWEELING gisteravond met succes GESCHEI DEN. De negen maanden oude meisjes waren met de buik en heup met elkaar vergroeid. De scheidings operatie nam een kleine 24 uur in beslag. De meisjes hebben ieder een normaal ontwikkeld been en deelden een been samen. Dat been is gebruikt om ontbrekend weefsel en bot in hun bekkens te vervangen. Over de identiteit van de kinderen is niets bekendgemaakt. Wel zei het ziekenhuis dat de Siamese tweeling deel uitmaakt van een drieling. Het derde meisje is normaal ontwikkeld ter wereld gekomen. Minder dan een week nadat hij met zijn elfde vrouw trouwde heeft KO NING MSWATI III van Swaziland gisteren BRUID NUMMER TWAALF uitgekozen, zeggen bronnen bij het koninklijk huis. De keuze is gevallen op de 18-jarige Nomonde Fihlawas, die vorige maand de jaarlijkse miss verkiezing in Swaziland won. De missverkiezing is een traditioneel evenement. Duizenden meisjes dan sen voor de koning, in de hoop dat hij een van hen tot zijn bruid maakt. Of Fihlawas erg gelukkig is met de keuze van de koning is niet duide- lijk: vlak na tot miss te zijn gekroond zei ze tegen een plaatselijk tijd schrift niet in polygamie te geloven. De ouders van de bruiden die de ko ning uitkiest proberen soms via de rechter gedaan te krijgen dat hij hun dochter laat gaan, maar dat loopt steeds stuk op de almacht van de koning of gewoon op geldgebrek. Mswati III regeert Swaziland, dat tussen Zuid-Afrika en Mozambique ligt, als een absoluut monarch. Zijn vader, Mswati II, had meer dan hon derd vrouwen. De Amerikaanse zanger MARILYN MANSON gaat VRIJUIT in een straf zaak wegens aanranding. Dat meldt' de Britse omroep BBC. Manson wreef in 2000 tijdens een concert in Minneapolis zijn kruis in de nek van een bewaker. De bewaker eiste een schadevergoeding van 75.000 dol lar wegens emotionele schade. De man was tijdens de show van Manson voor het podium aan het werk toen de zanger zijn hoofd greep en tegen hem aan duwde. Een jury in de Amerikaanse staat Minnesota oordeelde dat de handeling onder deel uitmaakte van de show en niet beledigend of vernederend was. Manson voelt zich van alle blaam gezuiverd. ,,De weg naar de waar heid wordt verduisterd door de meest frivole rechtszaken, maar wordt verlicht door een objectieve jury die het onderscheid ziet tussen entertainment en aanranding", al dus de zanger. Manson werd in 2001 beschuldigd van een verge lijkbaar incident door een bewaker in Michigan. De rechter bepaalde dat het om een lichte overtreding ging en Manson kwam er vanaf met 4000 dollar boete. Foto: AP Mei mei geeft een van haar kinderen een wasbeurt. Foto: AFP De reuzenpanda Mei Mei heeft in de dierentuin van het Japanse Shiraha- ma het leven geschonken aan een tweeling: Liang Bin en Xiong Bin. Sinds de panda in juli 2000 in het park verblijft heeft ze nu al vier klein tjes gekregen. De vader van de twee, Yong Ming, woont al heel zijn leven in de dierentuin. De vorige twee ge boortes waren het gevolg van kunst matige inseminatie, maar dit keer werd ze zwanger na paring met Yong Ming. In Japan zijn sinds 1985 nu al zeven panda's geboren. Een andere reuzenpanda, Qing Qing, heeft in het onderzoekscentrum Chengdu in China een record geves tigd door haar dertiende baby ter wereld te brengen. Directeur Yu Jian- qiu van het panda-onderzoekscen trum zei dat de 19-jarige Qing Qing in negen bevallingen dertien jongen ter wereld heeft gebracht. Daarmee is ze wereldrecordhoudster. Er leven nog maar zo'n duizend reu- zenpanda's in het wild, de meeste onder bescherming in reservaten in West- en Midden-China. Ze worden bedreigd in hun bestaan door een slinkend leefgebied, stroperij en een trage voortplanting. Pandavrouwtjes krijgen normaal gesproken slechts om de twee tot drie jaar een jong. AP/AFP DAGELIJKS LEVEN IK H&6 N^UVVEJ-ukS- EloÊ/vLuk M4AKL ££AI AtJN MOE-C?£R. f MENSELIJK De politie van Moskou doet zijn ronde in gestolen Nederlandse auto's, die in beslag zijn genomen van criminelen. De Russen gebruiken de auto's naar de letter van de wet niet illegaal, maar verzekeraars verden ken ze ervan teruggave te traineren om in de wagens te kunnen blijven rijden. De verzekeraars en verhuurbedrijven die de auto's willen terughalen, worden daarin te gengewerkt door de complexe Russische wetgeving. In beslag genomen auto's ver vallen na drie maanden aan de Russische staat en het lukt meestal niet de auto's bin nen die termijn weer in Nederland te heb ben. Uit eigen onderzoek van autoverhuurbe drijf Hertz blijkt dat Russische agenten rondrijden in in Nederland gestolen auto's. Hertz heeft vier eigen auto's ontdekt. Ande re grote autoverhuurders, zoals Avis en Eu- ropcar, en verzekeraars vermoeden dat er meer agenten rondrijden in gestolen Ne derlandse wagens. Zodra de Russische politie gestolen auto's uit Nederland aantreft, wordt dat meestal gewoon aan de Nederlandse politie ge meld, zoals alle andere Europese landen doen. „Van andere landen krijgen we ech ter 99 van de 100 geclaimde auto's snel te rug", zegt directeur Harry Fillon van de Stichting Vermiste Auto Register (VAR). „Maar in Rusland is de kans daarop zeer gering." Een procedure laten verzekeraars en ver huurders meestal zitten, want dat duurt tussen de twee en drie jaar, waarbij het re sultaat moet worden afgewacht. In de tus sentijd daalt de waarde van de auto aan zienlijk. Fillon: „De Russen vinden dat pri ma. Het is een fantastische manier om goedkoop aan auto's voor de politie te ko men." Van de in Nederland gestolen auto's worden er jaarlijks circa 8000 nooit terug gevonden: ongeveer veertig procent daar van verdwijnt naar het buitenland. Vertegenwoordigers van Binnenlandse Za ken en Justitie hebben anderhalf jaar gele den in Brussel met de Russische autoritei ten over de problematiek gesproken. Maar het afgesproken tegenbezoek aan Moskou heeft nooit plaatsgevonden. „Dat is een schone dood gestorven", zegt Fillon, die aan de besprekingen heeft deelgenomen. Konstantin Bergmann, plaatsvervangend directeur van Rosno in Moskou, een doch ter van de Duitse verzekeringsmaatschap Het combineren van werk en ge zin is voor de meeste vrouwen constant jongleren. De stress die dat geeft, wordt in toenemende mate verergerd door een nieuwe, extra bal in de act, hun hulpbe hoevende (schoon)ouders. „Het is rennen en vliegen vanaf het mo ment dat we wakker zijn." De ochtendspits begint als Ber- nadet van Baars en haar man hun ogen openslaan. Twee ba nen, zij als verloskundige, hij als ambtenaar, twee schoolgaande dochters van vijf en zeven jaar oud en een ernstige zieke (schoon) moeder maken dat 24 uur in een dag bij lange na niet genoeg zijn. „Het is rennen en vliegen vanaf het moment dat we wakker zijn. Alles snel, snel, snel. En pauze krijg je niet", ver zucht de 43-jarige Bemadet. Druk hadden de Rijswijkers het altijd al, maar sinds een paar maanden geleden de moeder van haar man ernstig ziek werd, is alles wat naar een privé-leven hint, verleden tijd. „Hij is enig kind en zijn moeder ligt in Zuid- Limburg in het ziekenhuis. We vreten momenteel echt kilome ters. Dat is zwaar. Maar ja, wat moetje anders." Het gezin Van Baars is een ty pisch voorbeeld van wat het Centraal Bureau voor de Statis tiek en het demografisch insti tuut NIDI een 'superspitsuurge- zin noemen. Dat zijn gezinnen waarbij ouders met kinderen zich enorm moeten inspannen om werk met zorg te combine ren, en waarbij ze ook nog de zorg voor een ouder hebben. Vooral vrouwen voelen die druk, doordat ze meestal parttime werken en de meeste zorgtaken op hun schouders terecht ko men. Ze krijgen steeds later kin deren, gemiddeld op 29-jarige leeftijd. Gevolg is dat ze naast de zorg voor hun opgroeiende kin deren vaak voor een zieke (schoon) ouder moeten zorgen. Gezinsstress kent dr. Hetty van Emmerik niet meer. De twee kinderen van de hoofddocente sociologie aan de Universiteit Nu de eerste buien zijn gevallen, de zomer definitief achter de evenaar is verdwenen en de herfstdepressies vol spanning boven zee hangen, zit ik midden in een hogedruk-gebied. De winterblues liggen op de loer en ik loop met pupillen zo groot als smarties in een hin derlaag. Ik ben niet te stoppen. Ik kook over van schoonmaakdriften en opruimdrang. Een gevaarlijke situatie voor een drieëntwintigjarige, vooral omdat ik er nog lol in denk te hebben ook. Overal zie ik vuil, stof en rommel. Chaos die georga niseerd moet worden. Op m'n eigen kamer, formaat sinaasappelkistje, ben ik al snel klaar. Hoewel ik nor maal dan overdreven trots achterover zou gaan han gen, ben ik nu als een ijverige soldaat op zoek naar het volgende klusje. Het huis van mijn vader, mijn tante en mijn vriendin hebben er ook al aan moeten geloven. Een territoriumovername weliswaar, maar omdat hij gepaard gaat met een acute aanval van op- ruimneurose, wordt die door geen van debetrokke nen betreurd. Integendeel, zelfs met tactisch gevlei aangemoedigd. Ook daar trap ik met open ogen in. De situatie wordt dus steeds gevaarlijker. Als een eersteklas burgertrut loop ik met een poetsdoek te zwaaien, sta ik met nauwkeurige precisie de wasmand in verschillende kleurcategorieën te verdelen, wit ik de balkonmuren van mijn thuiszorgcliënt, wat ten strengste verboden en niet verzekerd is en fiets ik van hot naar her om voor Jan en Alleman boodschappen te doen en 'zaak jes' te regelen. Alsof er 'hou-mij-bezig' op m'n voor hoofd staat getatoeëerd en dat alles met een inzet als of ik er een prijs mee kan winnen. Tussendoor drink ik een bakkie leut, omdat dat er blijkbaar vanzelfbij hoort en doe ik dringende telefoontjes. Ook mijn sociale en administratieve huishouden ont komt niet aan de waanzin waarin ik verkeer. Ik zit op een topscore van vijf lijstjes per dag. To-do-dit en to- do-dat, ik verzin iedere keer weer iets nieuws. Alles wordt slachtoffer van mijn sorteerdrang. Voor elk item in mijn leven maak ik een geëtiketteerd mapje en dat geeft een ziekelijke voldoening. Ik heb zelfs een lijstje gemaakt van mensen die ik nog moet bellen, mailen of waar ik een afspraak mee moet maken. Ei genlijk is dat heel gênant, maar in dit stadium ben ik de schaamte ver voorbij. De angst dat ik ze anders misschien vergeet door de druk-druk-druk-psychose waar ik in zit, weegt zwaarder dan de gewetensvraag waarom ik iemand op zoiets respectloos als een to- do-lijstje moet deponeren omdat ik hem of haar an ders vergeet. Behalve lijstjes maken, ben ik ook digitaal en mobiel aan een grote opruiming begonnen. Tussen neus en lippen door scan ik het telefoonboek van mijn mo bieltje. Het bestand kan tweehonderd nummers op slaan, maar het is nu een zaak van uiterst belang dat alle overbodige nummers verdwijnen en dat alle niet noemenswaardige berichten worden verwijderd. Dat zelfde geldt voor mijn laptop, die ik koester als mijn beste vriendje en waar ik normaal dus al redelijk zorgzaam en nauwkeurig mee om ga. Ik heb nu een maal de smaak van het mapjes maken te pakken en elke willekeurige megabyte krijgt een naam en wordt georganiseerd opgeborgen. Dat lucht enorm op. Ik zou het waanzinnig goed doen als ambtenaar. Ben met niets anders bezig dan notities en papieren schik ken, herschikken, verplaatsen en groeperen, wat niets anders oplevert dan een schijnbaar overzichtelijke or ganisatie, terwijl er daadwerkelijk weinig gebeurt. Tevreden schenk ik mezelf alweer een kopje koffie in, terwijl ik tussen m'n hoofd en schouder een telefoon meezeul om vooral geen tijd te verliezen. Want tijd kom ik tekort, ondanks mijn niet te temperen spirit, die met dank aan alle koffie in de hoogste versnel ling staat. Waarschijnlijk is het verkeerd geïnter preteerd enthousiasme, het laatste restje acliter- de-hand-energie, een vlaag van waanzin die vooraf gaat aan een burn-out. De dag lijkt korter, de week heeft dagen te weinig, het jaar vliegt om. Alweer september, de win ter komt eraan. Dus neem ik me elke avond voor om voor het kraaien der ha nen op te staan zodat ik de dag tot zijn onwrikbaar vastgestelde grenzen kan benutten. Maar als de wekker gaat, lig ik voor pampus en kost het me de grootst mogelijke moeite m'n horizonta le tussenpose op te geven. Bovendien heb ik een hoestje. Een diep ronkend, hol brassend hoestje. In feite mijn laatste li chamelijke luchtalarm, maar Oost-In disch doof trotseer ik het gevaar van overspannen raken. Mijn lichaam staat in dienst van de laatste fase van mijn op- ruimaanval. Dit zou wel eens de laatste zinnige verstandsverhandeling kunnen zijn, die ik doe vandaag. Dan is alles in orde, alleen ik misschien niet. .Reageren? reacties_op_column@hotmail .com De traditionele Lada's maken bij de politie in Moskou steeds meer plaats voor modernoN Westerse auto's. Foto: Archief z pij Allianz, bestrijdt dat het 'onmogelijk' is om gestolen auto's uit Rusland terug te ha len. „Je maakt best kans dat rechters hier buitenlandse verzekeraars in het gelijkstel len. Alleen moet je betrouwbare juristen ter plaatse hebben, aan wie je de volmachten kunt geven." Volgens de Stichting Aanpak Voertuigcri- minaliteit is er juridisch gezien niets mis met het gedrag van de Russen. „In Neder land gebeurt dat ook. Verbeurdverkla auto's worden bij ons afgestoten naai Dienst Domeinen van het ministerie 'x nanciën, waarna ze worden verkocht' woordvoerder Guus Wesselink. Frapjc wel dat de Russische politie met de ai surveilleert, in tegenstelling tot Weste politiekorpsen. „Waarom niet? Ander ven ze langs de kant staan." GPD van Utrecht zijn inmiddels groot. „Maar ik kan me de con stante druk van vroeger nog goed herinneren." De uitkom sten van het onderzoek verba zen haar dan ook niet. Volgens de sociologe hebben vrouwen veel verborgen taken. „Ze zorgen voor hun ouders, de zieke buurman, het leesuurtje op school. In cijfers zie je dat nergens terug, vrijwilligerswerk wordt het niet genoemd. Maar dat werk rust wel op hun schou ders. Het is niet voor niets dat zoveel vrouwen in de WAO be landen." In de landen om ons heen zijn de zorg voor en de opvang van kinderen volgens haar bedui dend beter geregeld. Kinderen eten warm op school, blijven standaard tussen de middag over en ook na schooltijd is er meestal wel centraal geregelde opvang. „Maar ons systeem gaat nog steeds uit van een ouder die thuisblijft om al die zorgtaken op zich te nemen." Soms voelt José Vink zich net als die mevrouw uit de Cup-a-Sou- preclame. Met een parttime baan als verpleegkundige, drie zoons in de leeftijd van vijf tot twaalf jaar en een dementerende moeder die ver weg woont, rent ook zij van hot naar haar. „Je wil er zijn op de school, je wil er zijn voor je jongens, je wil een soci aal leven, je wil sporten. Maar waar je vooral veel tijd aan kwijt bent, is de zorg voor je moeder. De stress is enorm, je bent con stant moe en ik zou soms wel willen gillen. En dan is er soms die vraag: wanneer zorgt er nu weer eens iemand voor mij?" Mantelzorgorganisatie LOT krijgt de mensen aan de tele foon die juist de zorgtaken echt niet meer kunnen opbrengen. „Het trekt een enorme wissel op het gezinsleven, het slokt mensen compleet op. Er zijn er zelfs die er een burn-out door krijgen", weet directeur Arie Ouwerkerk. „Het is dan ook bij zonder spijtig dat het kabinet de opnameduur in ziekenhui zen wil beperken en bezuinigt op thuiszorg. Daarmee rust er nog meer op de mantelzorgen En het dieptepunt is daarbij volgens Ouwerkerk nog niet be reikt. Hij wijst op de groeiende vergrijzing. „Meer en meer zul len kinderen hun ouders moe ten verzorgen. Ten koste van hun eigen gezin en zichzelf." Petra Huijser Nederland telt nu ruim zestien mi joen inwoners, verdeeld over zevt miljoen huishoudens. In 2,5 miljo van die gezinnen wonen de kinde nog thuis. Eén op de zes gezinnet tegenwoordig een éénoudergezin, 1995 waren er 361.000 van dergeli families, anno 2002 stopte de telle bij 411.000. Een spitsuurgezin is een gezin wa bij de kinderen jonger dan achttit jaar zijn en beide ouders werken, tweederde van de gezinnen met k deren onder de twaalf jaar werkt e ouder fulltime, de ander, meestal vrouw, werkt in deeltijd. In 2002 waren er 1,9 miljoen gezii neri met minstens een land jongei dan achttien jaar. In 200.000 van gezinnen was een van de ouders 5 jaar of ouder. Voor veel mensen bestaat het hedendaagse leven uit rennen en vliegen :\w AÊ vanaf het moment dat ze wakker zijn. Foto: Reuters

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2