Dwalen achter het masker van Venetië TOERISME Yourcenarpad biedt meer dan wandelen HOC 303 VRIJDAG 12 SEPTEMBER 2OO3 REISBERICHTEN QQQ door Lauran Wijffels In het Vlaamse heuvelland tus sen Casselberg en Kemmel- berg loopt het Marguerite Yourcenarpad; acht kilometer lang slechts, maar toch heb je snel een uurtje of drie nodig om deze afstand af te leggen. Bij de ingang van het park op de Zwarteberg is het op de vroege zondagochtend oppas sen geblazen voor de wachten de wandelaars. Met grote re gelmaat koersen zwermen wielrenners met razende snel heden de helling af richting Douvevallei of Broekelzen in Westouter. We maken ons op voor het Marguerite Yource narpad, een route die een lus maakt door het Pare Départe- mental in de provincie West- Vlaanderen, in het zuidwesten van België. Een relatief onbe kende streek waar tot aan de Franse grens correct Neder lands in sappig Vlaams accent gesproken wordt. De wandel route wordt beheerd door de Stichting Marguerite Yource- nar, die zich tot doel gesteld heeft de flora en fauna van het eigen park en van het Vlaamse heuvelland tussen Casselberg en Kemmelberg te behouden. Natuurgids Piet Hardeman vertelt dat het pad dit voorjaar werd 'ingewandeld'. Dat ge beurde in het kader van de vie ring van de 100ste geboortedag van mevrouw Yourcenar. Mar guerite Cleenewerck de Cray- encour (1903-1987) kreeg be kendheid door de oprichting van het natuurreservaat op de Zwarteberg, maar evenzeer als schrijfster van de werken 'Mé moires d'Hadrien' uit 1951 en TOeuvre au Noir' uit 1968. Haar pseudoniem Yourcenar is een anagram van Crayencour. Als we de wandeling beginnen, passeren we de een gedenk steen met een citaat van Your cenar: 'De Zwarteberg, welke laatste ik meer van nabij ken dan de andere omdat ik daar als kind heb gewoond'. We volgen de hoofddreef naar rechts, langs een prachtig bos- hyacintenveld, en stappen rechtdoor over de Allee des Rhododendrons. Langs dat pad treffen we tien aquarellen van Pierre Peckeu uit Ambleteuse, die uitleg ge ven over de historie van de Uitzicht vanaf de Zwarteberg, richting Sint Jans Cappel in Frankrijk. Foto: Johan Martin omgeving en het werk van Yourcenar. Zoals van 't meisje van het kasteel, een passage uit 'Archives du Nord'. De wandeling verlaat ook het park even; via een grintpad gaat linksaf omhoog. Om daar de door Hardeman als beloof de beloning voor de klauterin- spanning te incasseren: een prachtig panorama op het dorpje Sint-Jans Cappel en iets verder naar links op Belle, in Frankrijk Bailleul genaamd, met de spitse torentjes van de Sint-Vaastkerk in de heldere lucht priemend. Dankzij die heldere lucht zien we verderop ook de oude mijnhopen, de terrils, in de streek van Lens. Maar de route gaat rechtsomkeert terug het bos in. Tamme kastanje, beuk en zomereik flankeren het brongebied van de Becque du Mont Noir, zoals de Zwarte berg aan de andere kant van de Franse grens heet. We staan even devoot stil op het militaire kerkhof waar de Franse en Britse kruisjes broe derlijk naast mekaar staan. Ge tuigen van de wrede 'Grote Oorlog', waaraan de Belgische Westhoek zijn onophoudelijke stroom pelgrimages vanuit met name Groot-Brittannië dankt. 'In Flanders Fields, I'm homesick for my hills again!' Het Marguerite Yourcenarpad begint aan de Route du Pare in Sint-Jans Cappel in zuidwest België. Informatie en route boekje verkrijgbaar bij de Stichting Marguerite Yource nar, tel. 0032 5744 5657 of via stich ting.yourcenar@skynet. be Engels voetbal Voetbalwedstrijden in de Engelse premier league zijn zeer g« bij Nederlanders. Velen steken over voor een wedstrijd vol ov ve en passie en met de deelname van Nederlandse spelers animo nog gegroeid. DFDS speelt daar op in door viert' maxicruises vanuit Umuiden te organiseren. Voetballiefh kunnen kiezen uit wedstrijden van Glasgow Rangers, Celtic, castle United en Middlesbrough. Voor bootreis, hotel, vervi kaartje voor de wedstrijd betalen zij 199 euro. Vertrek eei voor de wedstrijd. Dag na de match vrij. De aftrap is zaten' oktober met Celtic tegen Hearts of Midlothian. Het seizoe digt voor DFDS op zaterdag 8 mei 2004, als Middlesbrough t( Manchester City speelt. Voor meer informatie: www.dfd: ways.nl of 0255 546 666. REISBOEKEN&MAGAZINES door Gerard Chel Alles wat met 'de mooiste' of 'de beste' begint moet met de nodige argwaan worden be schouwd. Jammer dat voor het, soms venijnige, reisverhalen- boek van de Belgische journa list Karei Michiels dan ook de titel De mooiste zonsonder gang van de wereld (uitgeverij Houtekiet, 235 blz., 15,50 euro, ISBN 90-5240-722-3) is geko zen, want dat het ironisch is be doeld, merk je pas als je het gaat lezen. Michiels speelt de dwarse toerist, wars van de cli chématige aanbevelingen in de folders. En dus blijkt datgene wat drommen uitrustende mensen trekt, hem juist niet te boeien. Zoals de vercommerci- aliseerde zonsondergang in Amerika's eilandenpunt Key West. Maar het verrassende van Michiels is dat hij het negatieve onmerkbaar om kan bouwen tot iets positiefs. 'Deze eilanden zijn veel te mooi om ze door het toerisme te laten verloede ren'. Helaas voor Michiels - en voor ons - is zo'n vaststelling wel mosterd na de maaltijd. Ook al zo'n rondtrekkende Bel gisch journalist is voormalig ac trice Ingrid de Vos. Gedurende vijf jaar reisde zij de wereld rond waarvan zij in 25 tv-docu mentaires verslag deed. Enkele daarvan zijn nu te boek gesteld. In De mystieke kracht als reis gezel (uitgeverij Lannoo, 223 blz., 16,95 euro, ISBN 90-209- 5103-3) gaat het hoofdzakelijk gaat om de minder bekende culturen in Argentinië, India en Nieuw-Zeeland. Een interes sante keuze, omdat het dingen bloot legt die meestal verbor gen blijven. Jammer daarom dat het boek een beetje 'rom melig' is opgeschreven en ge- layout. Tv maken is toch iets anders dan schrijven. Fietser/schrijver Frank van Rijn behoeft geen nadere introduc tie. Van zijn hand verschenen al diverse reisboeken. Van zijn Op de fiets door Sahara Sahel (uitgeverij Elmar, 261 blz., 16,50 euro, ISBN 90-389-1359-1) kwam bij Elmar een geheel her ziene versie uit. Wat er precies aan herzien is, blijft onduide lijk. Een reisverslag blijft een reisverslag. Niettemin weet Van Rijn wel te boeien met zijn zeer persoonlijk reisverslag van zo'n 26.000 km door delen van Euro pa en Noord- en West-Afr „Mexico is het hart en de het anker en de zonnevlet van Noord-Amerika", schi ic Isabella Tree in Gehakte h re dis, reizen door Mexico (1 01 verij Sirene, 383 blz., 18,95 sj ro, ISBN 90-5831-240-2).! ëi land ervoer zij als een „co ie van tegenstellingen, extri en metamorfoses". Ze rei: id door het land toen Vicenti t nog president moest won w raakte door het land en vo iti zijn bewoners gebiologeei Kiest ook partij - bij voorb rai voor onderdrukte vrouwi Niet zozeer een reisversla maar meer een gesclireve cumentaire. Zeer de moeifiti waard. st Een boek dat al in 1897 h< ir venslicht zag (en toen al e bestseller was), maar nog steeds boeit is Reizen in >ra Afrika van Mary Kingsley is serie National Geo grap hi( wi gegeven door Maarten M m ga, 464 Blz., 19,95 euro. IS 1» 90-5831-278-X). Terwijl nen en vrouwen in de be-js» schaafde wereld nog lang iel gelijke rechten hadden, r< >4 Mary als dertigjarige allei Igi staande vrouw door Afrik rit wildernis. Voor een deel n< schrokken, maar ook on\ de en naïef was zij toen zij h cli reizen ondernam. Driemi )a ze gaan en haar twee eer sti zen leidden tot dit boek. rh van stof is ze niet, maar g hc voor humor kan haar niel 1 den ontzegd. En gevoel v lii drama evenmin. °g Heerlijk om ook eens me or cliché te beginnen, maar on lijn Visser behoeft bij de I dt hebber van reisverhalen j nadere introductie. Ditm dij van haar hand een ietwat e 1 kend reisverhaal in Tibet Zei perziken (uitgeverij Augi po 300 blz., 18,50 euro. ISBf r 457-0131-6). Visser trach ek sporen terug te vinden v; ot reis naar Tibet die de Zee c wereldreiziger Samuel va kt Putte in 1730 maakte. Uit Iet zijn de ervaringen van Vc ikt Putte (voor zover Visser 1 0 gaan) een rode draad in 1 Va boek, maar Carolijn voeg I» geheel eigen belevenissei lel toe. En zou Van der Puttt ng hebben, toen hij ooit bevfrai in Tibet bloeiende perzik 'g 1 men te hebben gezien? pdi Even eruit voor een stedentripje; een paar dagen Venetië. Goed ingelezen en met een waslijst van absoluut niet te missen hoogtepunten ga je op pad. Maar, plan het programma niet tot het laatste uurtje vol. Laat ruimte voor ontdekking. „Ga ronddolen en verdwaal", adviseert de Venetiaanse VW. Al eilandhoppend kom je erach ter dat Venetië, de stad van de carna valsmaskers, vele gezichten heeft Ontdek het oudste getto van de we reld, het graf van Helenio Herrera, het Lido-hotel van de film 'Death in Veni ce'. Zo'n ontdekkingsreis geeft je ver blijf meer kleur. door Maarten van de Rakt Bij de Brug der Zuchten wil elke toe rist dezelfde prent schieten. Dat is dringen geblazen. Op het San Marco- plein fladderen de duiven je om de oren, gelokt door zakjes voer van een euro. Honderden mensen staan, als ware zij in de Efteling, tam in rijen voor de basiliek, het Dogenpaleis en de Campanile-toren. Gran Caffé Choggia rekent 8 euro voor een es- pressootje. Er zit geen kip op het ter ras waar een orkestje Strangers in the Night. Gauw weg uit de drukte door de arca de langs het plein. Even niet naar de grote modemerken, van Armani tot Versace, maar naar de wijken Dorso- duro en Cannaregio. We stuiten op slagerijtjes met hammen aan het pla fond en kruideniers met flessen grap pa achter het raam. En glaswerk, veel glaswerk. Van pietepeuterig spul tot bonte papegaaien en royale dolfijnen. Ontelbaar veel winkels met de beken de Venetiaanse camavalsmaskers vanaf brocheformaat. Ze worden af gewisseld door galeries en antiekwin kels. We pikken een pizzapuntje voor 1,50 euro - alles is niet overal even duur. „What do you like, my friend?", vraagt een straathandelaar met Louis Vuitton-tassen. Zo kun je eindeloos dolen door calle en fondamenti, zoals steegjes en wal kanten heten, langs campi en chiese, pleinen en kerken. Staren naar rijke lijk uitgedoste gevels met bloembak ken op balkonnetjes. De rondborstige beelden van Botero bewonderen. Over bruggetjes klimmen met uitzicht op wasgoed dat over de kanaaltjes hangt. Foto-album Venetië is één groot foto-album. De groenteboer die vanuit zijn boot broccoli's en aubergines verkoopt. Het gekrioel te water, met watertaxi's en waterbussen, vrachtbootjes met Altijd bedrijvigheid op de Canal Grande. wijnvaten en ook politie en ambulan ce-te-water. Echt verdwalen is er niet bij. Want op elke straathoek staan pijlen. Per Rial- to, Per Ferrovia, Per Accademia, Per San Marco. Alle wegen leiden zo'n beetje naar het San Marcoplein. Bo vendien heb je houvast aan de Canal Grande, de drie kilometer lange aorta mozaïekvloer en marmeren put, trap op, naar boven. Veel bijbelse taferelen treffen we aan. Langs schilderijen en borstbeelden, wandtapijten en kera miek. Plafonds en vloeren rusten op knoeperds van balken. Met een beetje goede wil haal je de inrichting van toen voor de geest. Natuurlijk willen we het balkon op. Daar hebben we hem weer: het Canal Grande met zijn bedrijvigheid. We dolen verder. We hebben gehoord dat Venetië zijn doden begraaft op een eiland, San Michele. Met de wa terbus ben je er zo. „This is not a pic nic area", waarschuwt een bord. Het eiland is een ommuurde oase van ci pressen, palmen en cipressen, waar vogeltjes kwetteren. Witte kruizen in een bloemenzee, maar ook monu mentale kapelletjes met altaren en bidstoelen. De schrijver Ezra Pound moet hier liggen, maar helaas we vinden hem niet. Wel de componist Igor Stravins ky en ernaast zijn vrouw. Twee sim pele marmerplaten met slechts een naam en een kruis erop. Verder E. Douwes Dekker. Wat doet Multatuli hier? Het is Tine, diens eerste vrouw. Ze is hier 'ziekelijk en in armoe' ge storven. Na enkele verdronken scheepslui, slachtoffer van een Ca'd Oro, de mooiste van alle gotische palazzi. stoombootramp, stuiten we op He lenio Herrera, een begrip in de voet balhistorie. San Michele is na 85.000 begrafenis sen tjokvol. Daarom worden de over ledenen na tien jaar opgegraven en in een kleinere kist bijgezet in metersho ge grafmuren. Plannen zijn in de maak om ernaast een esthetisch ver antwoord eiland aan te leggen. De waterbus brengt ons naar Mura- no, een klein-Venetië, al eeuwen ver maard om zijn glas. De glasfabrieken hebben hun fragiele waar uitgestald in showrooms. Gratis toegankelijk. Maar als je iets breekt, moet je dok ken. We hoppen naar Lido aan de rand van de Venetiaanse lagune. Deze moeder van alle lido's was een eeuw geleden, met dank aan Hotel Des Bains, een toonaangevende Europese badplaats. In dit hotel schreef Tho mas Mann zijn Tod in Venedig, de cennia later ter plekke verfilmd. Een plek vol art nouveau-vergane glorie. Bij zo'n hotel hoort een tunnel naar het eigen strand. Helaas, een hek met een hangslot houdt ons tegen. die door de stad kronkelt. Drie brug gen verbinden de stadshelften met el kaar. In de vaporetto, de waterbus, sprin gen en van halte naar halte varen op de Canal Grande is een must. De va poretto passeert een slordige hon derd palazzi. Sommige staan er in volle glorie bij, andere takelen af. Getto Na een voedzame lasagne in Trattoria Da Bepi langs de waterkant in Canna regio, zoeken we het Ghetto Novo op, het oudste getto ter wereld. Begin zestiende eeuw mochten de joden zich alleen op dit eilandje vestigen. Ze bouwden woonblokken van vijf, zes lagen, toen de hoogste van Europa. De blokken omzomen een akelig leeg plein. Af en toe passeert een ortho doxe jood of verdwaalde toerist. Reliëfs aan de muur - erbovenop Venetië is gebouwd op een archipel van 118 eilandjes, gestut door miljoe nen houten palen en verbonden door vierhonderd bruggetjes. Het eiland is pakweg drie bij twee kilometer groot. Alles is goed te belopen. Het openbaar vervoer te water met de vaporetto's van de ACTV is uitstekend. Wie raad weet met een metro-achtige platte grond verplaatst zich gemakkelijk en ziet bovendien onderweg veel. Een dagkaart kost 9,30 euro. De stad telt zo'n 64.000 inwoners; in 1951 waren dat er nog 164.000. Au to's komen alleen maar voor op het parkeereiland Tronchetto aan de oost kant. Vandaar loopt een dijk/brug naar het Italiaanse vasteland. Meer informatie: www.venetia.it roestig prikkeldraad - verbeelden dwangarbeid en executies. Om kip penvel van te krijgen. Op donkerbrui ne planken zijn namen gekerfd: Carlo Levi, Alberto Pollak en vele anderen. Om het plein winkeltjes met vooral veel zeep en textiel, een bibliotheek, schildersatelier, de synagoge. Restau rant I Quattro Rusteghi serveert ko sjere pizza's. Het joods museum is gesloten, want het is sabbat We wippen binnen in de Ca' d'Oro (1424). Niet zomaar een casa, maar het mooiste van alle Venetiaanse goti sche palazzi. Galeria Franchetti zit er in. Langs de binnenplaats met mooie Kanaaltjes, bruggetjes én wasgoed. Foto's: GPD/Maarten van de Rakt Eentje is kennelijk onvoltooid: het Pa lazzo Nonfinito, vermaard om zijn Guggenheim-collectie. Op de bonnefooi stappen we een kerk binnen, de San Maria del Giglio vol koelte en rust. Een 'chorus pass' geeft toegang tot vijftien kerken. „Maar er zijn er wel honderd", overdrijft de knul achter de kassa. Dat is 640 zielen per kerk. Achter de barokke gevel gaat een vierkant schip zonder zijbeuken schuil. Een kapelletje met acht klap stoeltjes is een ware schatkamer vol schrijnen, kronen en wierookvaten. We treffen madonna's met bambini van Peter Paul Rubens en Domenico Tintoretto aan. Meer naar Aruba In 2001 belegde de Aruba Tourism Authority een persconferei met als doel de belangstelling voor het eiland met de status a te op te krikken. Meer toeristen met verschillende wensen en len, dat wilde de instantie. Twee jaar later lijken de gebeden hoord. In de eerste zeven maanden van dit jaar steeg het aai Nederlandse (en Belgische) toeristen met ruim 21 procent 20.166 personen oftewel 256.816 overnachtingen. In juli bedr de stijging zelfs 75 procent. Rafael Estrada van ATA denkt dat toename van capaciteit bij de KLM van vier naar vijf vluchten week en de campagne die in 2001 werd ingezet deze groei heb veroorzaakt. Steeds meer Nederlanders gaan naar Aruba, ook onder water prachtig eiland. Publiciteitsfoto Internetportaal voor botenliefhebbers Vorige week zondag eindigde de Hiswa te water in Umuiden zal niemand zijn ontgaan. Maar wie het hele jaar door naut informatie zoekt, kan nu op internet een schat aan gegeven graven. Bert Kuijpers is de uitgever van www.nauticlink.com, almanak, die 3700 becommentarieerde verwijzingen naar landstalige sites herbergt. „Een uit de hand gelopen hobby", Kuijpers. „Ik dacht aanvankelijk duizend sites, van productf matie tot particuliere homepages, te kunnen rubriceren, zijn er al bijna vierduizend. Bijhouden is een dagtaak." De boden informatie op de site is zeer breed. Of je nu zeeliedj zingen in een chantykoor, wilt leren een logboek bij informatie zoekt over homo-vaarvakanties, net is te vinden product van Kuijpers.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22