Utrecht vol caravans Nieuwe modellen WEG WIEL2 Caravan hagelbestendig door gebruik nieuwe materialen Diepe voortent en een handige luifel Wijzigingen bij nieuwe Solifer T@b XL, een grote druppel Jaarbeurs in Utrecht is van 13 tot en met 19 sep- zeven dagen lang het walhalla voor de ware In zeven expositiehallen en op een buitenterrein staat het allernieuwste kampeer- aanbod uitge stald. Op een totaal oppervlakte van 33.000 vierkan te meter vindt de bezoeker de meest uiteenlo pende model len caravans, kampeerwa gens, tenten, vouwwagens, etc. en kan zich vergapen aan de nieuwste en meest comfor tabele model len. Binnen kij ken, deurtjes openen, bedden voelen, de inde ling bewonde ren en alles uit ren. Op de Kampeer Caravan Jaarbeurs zijn voorkeuren aanwezig. Van klein en compact tot t en riant. Trekkerstenten en comfortabele bun enten. Eenvoudige campers tot de meest luxe lellen. Stacaravansen en tourcaravans. Met alle torende benodigdheden. Campingservies, voor- j ten, meubilair, etc. VRIJDAG 12 SEPTEMBER 2003 De ontwerpers van de Deense voortentenfabri kant Isabella komen dit jaar met vier nieuwe mo dellen. Dat zijn Forum, Commodore Alpha, Am bassador Alpha en de zon- neluifel Zenith.Het nieuwe model voortent Forum is een onderkomen bij de caravan, dat niet minder dan drieënhalve meter diep is. Binnen deze ruimte biedt Forum vier mogelijkheden voor het inrichten van het interieur. Zo is er de keuze om links of rechts een hal ve veranda te creëren. Verder biedt Forum de mogelijkheid deze veran da over de hele breedte te maken. Uiteraard kan ook een tent van 350 centime ter diep in zijn geheel worden benut. De nieuwe drie meter die pe Commodore heeft een zogeheten Alpha Look. Dat betekent gebogen fr- ontdelen met hoge ven sterpartijen, dus meer licht. De deuren zijn breed, zodat de voortent gemakkelijk toegankelijk is voor een rolstoel of een kinderwagen. Verder bezit de tent een patroon aan de binnenzijde van het dak, twee regelbare ont- luchtingsopeningen in het front en een afsluitbaar insectenhor in het zijdeel. De nieuwe Ambassador Alpha heeft alle nieuwe Alpha-kenmerken die hierboven staan vermeld, maar is voor de liefheb bers van een wat smallere tent. De Ambassador Al pha is 2.50 cm diep. De kleurstelling van dit model is tweed met sky blue. De zonneluifel Zenith is een ideale tent en/of luifel voor de rondtrekkende kampeerder. Op de hete dagen is het een ideale, schaduwrijke zonluifel en op de wat koelere dagen kan hij door middel van front en zijdelen worden omgetoverd in een zonne tent. hamerslag. Daardoor kan dun ner metaal worden gebruikt. Dat scheelt weer tien kilo. Het komende modellenjaar is het veertig jaar geleden dat Ave- nto zijn eerste caravan bouwde. Ter gelegenheid van dit jubile umjaar brengt dit oerhollands merk de Avento 445TF Jubilé uit. Een model met een popu laire indeling vooral voor de kampeerders die een voorkeur hebben voor het comfort van een vast bed. Naast het voorin geplaatste bed zal de Jubilé worden uitgevoerd met een rui me zit voor vier personen, die is om te bouwen tot twee extra slaapplaatsen. De Kip brengt in het nieuwe seizoen twee nieuwe actiemo dellen op de markt. De Kip Tra velier Cruise Edition 41TDB en de Kip Grand Traveller Cruise Edition 47TDB. Qua uitrus tingsniveau doen de caravans sterk denken aan de succesvolle Navigator. De lijst met extra's is zeer omvangrijk. Vloerverwar ming, lichtmetalen velgen, een panoramisch dakluik en roof rails zijn standaard. De trend in de caravanwereld blijft een vast bed. Maar er moet van de gebruiker tegen woordig ook een kinderkamer bij. Steeds meer jonge gezinnen gaan met een caravan op stap en willen een leuk kinderhoek je. Dethleff is hierop ingespron gen met de New Line serie: de 500 SK. Een wagen met aan de achterkant twee gestapelde kin derbedden. CARAVAN KORT Lichte gasflessen De eerder dit jaar gelanceerde lichtgewicht kunststof gasfles van BP krijgt op de kampeerbeurs in Utrecht gezelschap van een klei ner en nog gemakkelijker te tillen exemplaar. Het hightech duo heeft een inhoud van respectievelijk 10 en 5 kilogram gas. Het nieuwe concept is een simpel afslankmiddel voor luxueus inge richte caravans met overgewicht. Per gasfles scheelt het tot ruim 9 kilo. Daardoor zijn de flessen ook beter handelbaar. Handig detail: beide gasflessen zijn half doorzichtig, zodat je letterlijk kunt zien hoeveel gas er nog aan boord is. Net als bij stalen gasflessen zit op de lichtgewicht uitvoeringen statiegeld, zodat je bij het omwisselen alleen de gasvulling betaalt en uiteindelijkje statiegeld terugkrijgt. Kritiekpunt: in het buitenland is vullen en omruilen voorlopig moeilijk. Toilet op wieltjes Thetford, fabrikant van toiletten voor caravans en campers, levert sinds kort ook een groeiend aantal koelkasten aan de caravanfabri kanten. Zo past Kip in plaats van Electrolux -dat tegenwoordig Do- metic heet- voortaan Thetford toe. Het Engelse merk heeft nieuwe toiletten, waarbij de afvaltank op wieltjes loopt. Dat scheelt een hoop gesjouw naar het toiletgebouw op de camping. De nieuwe lichte gasfles. Foto: GPD - f Wandreparatie Bij het repareren van de zijwanden van caravans wordt steeds va ker zonder demontage van de beplating gewerkt. Een gat of diepe deuk wordt eerst dichtgemaakt met epoxyhars, waarop een mal wordt gemaakt van het profiel van de beplating. Die mal wordt, met wat hars, op de te herstellen plaats aangebracht en vervolgens wordt de mal vacuüm gezogen. Op die manier verspreidt de hars zich onder de mal en ontstaat een exacte kopie van het profiel van de beplating van de caravan. De reparatie wordt met de hand afge werkt. Voordelen van deze methode zijn: minder risico op lekkage in verband met demontage, lagere kosten en snellere reparatie. Volgens de branche is de methode geschikt voor schades tot 30 centimeter. Aardlek Het Sloveense merk Adria gaat al zijn caravans vanaf het nieuwe seizoen uitrusten met een aardlekschakelaar. Zodra kortsluiting ontstaat of stroom weglekt wordt de stroom uitgeschakeld De vei ligheidsvoorziening wordt in alle Adria's ingebouwd, van ae goed koopste Altea 361 (9.595 euro) tot en met de duurste, de Classica 743 (20.575 euro). Hieronder eèn greep uit de nieuwigheden die caravanfabri kanten op de beurs presente ren. Munsterland gooit met een aantal types in het nieuwe sei zoen zeker hoge ogen met de nieuwe 570 TKM en de 690 MDK. De 570 TKM is een cara van voor de grote familie. Een wagen met een stemmig interi eur waarin hout domineert. De wagen heeft een af te sluiten ouderslaapkamer. Dat geldt ook voor de 690 MDK. Verleden jaar kondigde de Duitse fabrikant van Burstner al aan iets aan het gewicht van de caravans te gaan doen. Zo werd 2003 de Fun al zo'n dertig kilo lichter. Nu is het gladde opper vlakte van de Fun geruild voor Voor het komende modeljaar worden bij Solifer 53 wijzigin gen doorgevoerd. Het gaat gro tendeels om detailwijzigingen, zoals een bredere taillefijst, ver nieuwde toiletdeursluiting en een verbeterde disselbakklep- houder. Ook enkele kleine maar zeer praktische aanpassingen zoals hogere opstaande randen in de keukenkastjes en een ex tra aflegrand in de toiletruimte. Erg mooi zijn de nieuwe Seitz ramen met geïntegreerde rol- lo's en de glanzend kunststof hoekstukken, lijsten en eind- stukken.Eén van de belangrijk ste wijzigingen is de geheel ver nieuwde rondzit voorin, waar bij de hoekkussens zodanig zijn aangepast dat het zitprobleem onder de schuine voorwand is opgelost. door Rien van der Steen Caravan bouwers maken steeds meer gebruik van materialen en technieken waarvan autofabri kanten zich ook bedienen. Het design van de verlichting, de lak en het bouwmateriaal worden geleend van de autofabriek. Een Roermondse fabrikant levert nieuwe, sterkere beplating voor de caravan. Het nieuwe plaatmateriaal voor de caravan heet Alufiber. Cara vanbouwers als Beyerland, Home-Car en Chateau, alledrie onderdeel van de Tirusgroep, gebruiken het nu nog exclusief. Maar het lijdt geen twijfel dat andere fabrikanten spoedig zul len volgen. Alufiber, een nieuw product van Euramax uit Roermond, bestaat uit een combinatie van aluminium, kunststof en fiber glas. Volgens de fabrikant is het heel geschikt voor caravanbe plating, omdat het minder ge voelig is voor schade, geluids- isolerend, heel vlak en beter te verwerken dan conventionele beplating. Het oppervlak ziet er strak en egaal uit en glanst als aluminium. Alufiber is wel iets zwaarder dan het gebruikelijke plaatma teriaal. De caravan wordt er in totaal zo'n 35 kilo zwaarder door. Gewoon aluminium raakt bij zware hagel meestal flink beschadigd, zoals veel caravan- bezitters vorig jaar ondervon den bij hagelbuien in Italië. Alufiber is daar veel beter tegen bestand. Rainier Boumans van het Ame rikaanse Euramax, fabrikant van voorgelakte producten van staal en aluminium, zegt dat in de caravanbouw ook gewerkt wordt met met glasfiber ver sterkt polyester. Maar dat mate riaal is heel lastig glad te krij gen, het is weinig schroefvast en de fabricage verloopt nogal gecompliceerd. Alufiber kent die nadelen volgens hem niet. En het materiaal heeft volgens Boumans een lange levens duur. Binnen de Tirusgroep zullen ook Kip, Avento en Delta het nieuwe materiaal naar ver wachting spoedig gaan gebrui ken. Bij Home-Car, Beyerland en Chateau wordt alufiber ge bruikt voor de beplating van wanden en daken van de duur dere types. Volgens de fabrikant is het materiaal ook uitstekend bestand tegen de gevolgen van uv-straling. Duurdere caravans maken een groeiend gebruik van grote dak luiken, grote lichtmetalen wie len, grote koelkasten (ruim 90 liter inhoud), vloeistofverwar ming, warmwaterboiler, aircon ditioning en zonnepanelen. Maar naast de 'mover' waar mee de caravan zonder auto gemanoeuvreerd kan worden, doet het automatisch horizon- taalstelsysteem van zich spre ken. In plaats van met een zwengel vier poten uit te draaien en ver volgens omstandig met een wa terpas naar een goede positie van het vakantiehuis te zoeken, verloopt het rechtzetten van de caravan elektrisch en met af standsbediening. Vier elektro motoren nemen het zwengelen over. Het proces neemt een mi nuut of vier in beslag. Bij Kip kost het systeem bijna 1.500 eu ro. Zwengelen is lastig, maar in elk geval een heel stuk goedko per. De vraag naar caravans met vast bed en zelfs complete kin derkamers neemt nog altijd toe. En caravans lenen steeds meer technieken uit de autowereld. Ze worden vaker gespoten met metallic lak, net als auto's. En van de vierwielers worden ook de trendy achterlichtblokken geleend. Hans van Alebeek akantie is nog maar net ach- e rug, of de verkopers van n en caravans maken zich er op voor het nieuwe sei- Van 13 tot en met 19 sep- ier staat de Jaarbeurs in ht vol tenten, maar vooral ikantiehuizen op wielen, het is zo weer zomer. bij de organisatie van de ;urs vergissen ze zich wel Hebben ze het soms nog over de Kampeer Ca- Rai. En zo vreemd is dat vant zo heette de grote ïksbeurs 39 jaar. Maar dat rbij. Het RAI-complex |in het najaar voor de Be- lUtoRai. De caravanbeurs it daarom van Amster- laar Utrecht en van okto- september. In een tijd it veel caravanners hun n. nog maar net hebben nest of juist nog een keer kken voor een weekje zon [naseizoen. iet is vroeg in het seizoen", it beursmanager Hanny de ir. „Maar dat is vooral las- d lor de exposanten, want loeten er alles aan doen p tijd hun nieuwste mo- 1 te tonen. Voor de consu- is het volgens ons alleen gunstiger. De praktijk ïamelijk dat september de ite tijd is bij de caravan- rs. Waarom weet ik ook ff Waarschijnlijk heeft ieder- ^Je an nog een beetje dat va- P igevoel." nit ns De Ruijter is de opzet 3n Utrechtse beurs niet )il( inders dan van voorgaan- ali i-afleveringen. „Dat kan ijna niet anders: de pro- ij' - ducten en de exposanten zijn hetzelfde", zegt de beursmana ger. „Wat wij wel willen doen is meer kampeergevoel in de beurs brengen. Dat zit hem vooral in de aankleding: veel hout en groen, maar bijvoor beeld ook zonnebloemen en zo." Net als in Amsterdam ligt ook in Utrecht zwaar de nadruk op caravans, campers en vouwwa gens. Tenten komen er met 1.000 van de 33.000 beschikba re vierkante meters een beetje bekaaid af. Aan de andere kant: het 'kamperen op wielen' blijft voor deze beurs het interes- denkt De Ruijter echter dat de beurs bij het grote publiek goed zal aanslaan. De hallen 7 tot en met 12 in de Utrechtse Jaarbeurs zijn thema tisch ingedeeld. De meeste plek nemen de grote caravanmerken als Avento/Kip, Knaus/Tabbert en Dethleff in. Verder staan ook de vouwwagens, campers, fa brikanten van voortenten en stacaravans en de tenten netjes bij elkaar. Op het binnenterrein kan het publiek zelf met een ca ravan een parcours afleggen, fietsen of de kinderen onder brengen in een speciale tent met animatie. Prijzen De Kampeer Caravan Jaarbeurs in Utrecht duurt van 13 tot en met 19 september. De beurs is dagelijks van 11.00 tot 18.00 uur geopend. De entree bedraagt 11,50 euro (kin deren tot vier jaar gratis)Een ge- zinskaart kost 27 euro. ANWB-le- den kunnen één euro besparen door bij een ANWB-kantoor kaart jes te kopen. Parkeren bij de Jaar beurs kost 10 euro. Maar de beurs ligt op nog geen vijf minuten lopen van station Utrecht Centraal. Voor informatie: 0900 - 522 72 387 of wwwJcampeercaravanjaarbeurs.nl, santst. Nederland is nu een maal een caravanland. Per jaar worden er zo'n 25.000 nieuwe caravans verkocht; meer dan waar ook in Europa. Bij vouw wagens blijft de teller steken op 5 tot 6.000 stuks. De (dure) camper komt amper boven de 1.000 uit. De organisatie mikt in Utrecht op zo'n 55.000 bezoekers. Zo veel kwamen er de afgelopen jaren ook naar Amsterdam. Al leen werden dat er wel elk jaar minder. Gezien de centrale lig ging van Utrecht en het slechte economisch tij -waardoor kam peren weer populairder wordt- wa jee /W >lf. len van alle nieuwe modellen in Utrecht is tw die erg opvalt: de T@b XL van de Duitse fa- typ Tabbert. Twee jaar geleden kwam het let een kleine T@b, die nu dus een volwas- sen broer gekregen heeft. Hij biedt in elk geval meer dan genoeg staruimte. De zeven meter lange Tabbert T@b is nogal gewichtig én prijzig: 1.100 ki lo én 20.400 euro. 9'

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 21