Chrysler Crossfire: de verbeelding van een watervlugge aut BOOT-RIALTO Fiat neemt met Panda wraak op zichzelf Stem ir/HA/Ti GM brengt Hummer ook in Rusland aan de man Proefschrift over de autf Jubileumrit Record 'snelste man op de grond' melun - De Franse tv-persoon- lijkheid Vincent Perrot, volgens het Guinness Book of Records de 'snelste mens op de grond', heeft met een snelheid van 461,4 kilometer per uur zijn ei gen record verpulverd. Perrot vestigde zijn record deze week in het aerodroom van Melun- Villaroche met een raketauto, voorzien van een motor met een vermogen van 6000 pk. Met dit voertuig bereikte hij na 450 meter de recordsnelheid, waar mee hij zijn oude record met bijna 50 kilometer per uur brak. Volgens Perrot was het succes te danken aan de ideale klima tologische omstandigheden tij dens de rit. Porsche Cayenne ook met 6-cilinder leusden - Porsche heeft een derde variant van de luxe ter reinwagen Cayenne: na twee 8- cilinders komt eind november een 6-cilinder voor de prijs van 66.950 euro op de markt. De V6 heeft een vermogen van 250 pk. De motor is afkomstig van Volkswagen, dat hem onder meer gebruikt in het tweeling broertje Touareg. Porsche heeft de krachtbron wel aangepast. Prijs Opel Vectra station bekend breda - De nieuwe Opel Astra en de Vectra stationwagon be leven momenteel hun wereld première op de autotentoon stelling van Frankfurt De Ne derlandse importeur maakt van die laatste alvast de prijzen en uitvoeringen bekend. 'De ruim ste estate van zijn klasse', de Vectra stationwagon, heeft een beginprijs van 25.495 euro voor de 1.8 liter in Essentia-uitvoe ring. Hiermee is de meerprijs voor de wagon ten opzichte van de sedan vastgesteld op 1500 euro. Aan het eind van het jaar staat de estate bij de dealer. Grote Lexus nu met tien airbags raamsdonksveer - De nieuwe Lexus LS430 heeft een 6-traps automaat, in de bocht mee draaiende koplampen, achter lichten met led-lichtjes, dvd- navigatie, luchtvering en Bluetooth' voor handsfree tele foneren. Maar de derde genera tie van Lexus' topmodel met 4.3 liter V8 heeft ook voor zowel de bestuurder als de voorpassagier een knieairbag. Waarmee het totaal aantal airbags in de LS430 op tien komt. De luxe top-Japanner kost vanaf 105.900 euro. KALENDER SEPTEMBER 12-14 VW Euro 2003, Six Flags Holland, Biddinghuizen (Flevopolder). 076 5968 146. www.vweuro.nl www.hobbycar.nl 13 Nationaal Veteraan Treffen, Kasteel van Woerden, www.nationaalveteraan treffen.com 13-14 Volvo Klassieker Beurs, Veemarkthallen, Utrecht. www.beurs.v44.nl www.v44.nl 13-21 Autotentoonstelling IAA Frankfurt, www.iaa.de 14 Auto- en treinbeurs, Spaamehal, Fie Carelsenplein, Haarlem (bij winkelcentrum Schalkwijk) 029 9640 354. www.eurospoor.nl 14 Modelbouw Hobbydag, Oude Markt, Enschede. 053 4305 727. www.hobbycar.nl 14 European Ford Event, evenemententerrein Megaland, Landgraaf. 032 1333 612. www.europeanfordevent.nl www.xrrs-club.nl 14 GP Italië, Formule 1, Monza. www.monzanet.it 19 Hot Street Night, legale straatrace. Vliegveld Drachten. www.auto-maxx.nl www.vdbcarevents.nl 21 All American Sunday 2003 tourrit, Wognum en omstreken. www.bigcityrollers.com 21 Deutsche Tourenwagen Masters (DTM), Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.cpz.nl 26 Hot Street Night, legale straatrace. Vliegveld Drachten. www.auto-maxx.nl www.vdbcarevents.nl 27-28 Full Speed, IJsselhallen, Zwolle, www.full-speed.nl 28 British Race Festival, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.cpz.nl www.britishracefestivaLnl 28 Simca/Matra/Talbot-dag, Midlandcircuit, Lelystad. 023 5356 587, 049 7572 696 www.simcamatrasportsclub.nl www.simcaclub.com 28 GP Amerika, Formule 1, Indianapolis Motor Speedway. www.usgpindy.com Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507, 2003 PA Haarlem, of via e-mail: hdwegenwiel@hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel het ver melde telefoonnummer of ga naar het betrefiende.internetadres. Weg Wiel VRIJDAG 12 SEPTEM8ER 200 redactie: Peter Loc Alphen a/d Rijn Noordwijk Zaagmolenweg 4 0172 44 16 89 Van Berckelweg 34 Leiderdorp Hoofddorp Weversbaan 12 071 589 89 00 door Rien van der Steen utrecht - Als je aan Chrysler denkt komen beelden boven van spraakmakende studies, opzich tige retro-modellen en woeste designoefeningen. En nu en dan levert dat in het oog springende modellen op. Zoals de nieuwe Crossfire, een model dat het in zwak financieel vaarwater verke rende Chrysler moet helpen. In technisch opzicht is het bij na allemaal Mercedes-Benz wat er in de Crossfire blinkt. Hij borduurt voort op de expressie ve lijnen van de Dodge Viper, de Prowler en de Pronto Crui ser van de Amerikaanse auto bouwer die thuis zoveel finan ciële problemen heeft. De vorm is geslaagd, met leuke accenten als kieuwen in de spatschermen voor, een ruggengraat die van de motorkap midden over het dak tot in het kofferdeksel loopt en zelfs in het interieur terug komt. Ook de 'speedlines' in de motorkap, een typisch Chrysler design-grapje, dragen bij aan de verbeelding van een water- vlugge auto. Hij is tamelijk compact en misschien wel iets té. Als hij een centimeter of tien langer was geweest, was het binnen wat aangenamer toeven 'Hitsige' achterkant met centrale uitlaatpijpen. geweest. Want lange mensen kunnen er praktisch niet in zit ten. Binnenin hebben de ont werpers aardig hun best ge daan, maar er komt je helaas wat erg veel zilverkleurig plastic tegemoet. Voor de aandrijving wordt ge zorgd door de 3.2 liter V6 (215 pk), die net als het onderstel ge leend is van de Mercedes SLK. En via twee uitlaten, die precies onder het achterste midden van de auto uitkomen, laat die zich geducht horen. Op een plezieri ge manier, dat wel. De motor huilt het uit van de pret als hij op toeren komt. Als je onder de achterklep door het piepkleine laadgat wat bagage moet stou wen zet je de motor beter even af, want die dikke pijpen blazen er aardig op los. Achter de twee stoelen zit een brede dwarsbalk en die draagt net als het uit een stuk geperste plaatwerk opzij voor een niet gering gedeelte bij aan de enor me stijfheid van deze coupé. Hij gedraagt zich wat dat betreft De vorm van de Crossfire is zeer geslaagd met leuke accenten. Foto's: DaimlerChrysler net als een Porsche 911. De wegligging van de hitsig ogende Crossfire is werkelijk erg goed en de grip van de brede banden fenomenaal. Jammer van die wat vaag aanvoelende bestu ring, die wel heel exact, maar zonder informatief gevoel is. Ook dat leent deze Chrysler van de SLK, net als veel bedienings knoppen en de stuurstengeltjes. Hij trekt in 6,5 seconde van 0 tot 100 km/u en hoeft zich voor zijn top van 240 km/u ook niet te schamen. Hij staat op stevige vering, maar dat hoort bij zo'n tanig type. Achterop zit een klein spoilertje en dat hebben ze bij Chrysler net zo uitge voerd als Porsche dat vroeger deed: hij komt omhoog en zakt weer wanneer de snelheid dat ook doet. Leuk bedacht? Nau welijks. Want het ding komt bij 100 km/u zacht miauwend om hoog en zijgt bij 80 weer koe rend ineen. Vervelend gehoor, al kun je hem wel met een knopje vastzetten. Mislukte spoiler wat ons betreft. De Crossfire wordt bij Karmann in Osnabrück gebouwd, dus met de bouwkwaliteit en afwer king zit het wel snor. De lage is 20.000 en maar cent daarvan is niet voor bedoeld. Als den de Audi TT, Porsche ster en de nieuwe Nissan gezien. Goedkoop wordt t trouwens niet. Als hij in 0 mondjesmaat te koop kol moet er hier minstens 53, euro voor worden neerge door Rien van der Steen BOEKEN Zeventig jaar nadat ingenieur Ferdinand Porsche zijn eerste schetsen maakte, stopte eind juli de laatst overgebleven Keverfa- briek van Volkswagen (in Mexi co) met de productie van de klassieker. Porsche bedacht in de crisisjaren dertig van de vorige eeuw deze vorm van betaalbaar vervoer, die voor heel veel men sen bereikbaar moest zijn. Een goedkoop autootje met een prachtige stroomlijn in vergelij king met de gangbare, houterige auto's van dat moment. Ook technisch zat het goed in elkaar en het onderhoud was eenvou dig en voordelig. Een echte 'volkswagen' dus, die dan ook een groot succes werd en het uiteindelijk tot 21.529.46 plaren bracht. De auto r luchtgekoelde motor wa tijd de meest geproduce personenwagen van VW vorig jaar is dat de Golf. lei foto uit 1939 staat ontw die Porsche bij een prototype T; zijn Kever tijdens testritèiel Oostenrijk. Foto: EPA Detroit/ap-c PD - De door het Amerikaanse leger gebruikte opvolger van de beroemde jeep, de 'Hummer', is binnen kort ook in Rusland verkrijg baar. De voor civiel gebruik tot 'suv' (sports utility vehicle) om gebouwde terreinbeul is een megasucces voor de Ameri kaanse autofabrikant General Motors. GM en de Russische autofabri kant Avtotor lieten kort geleden op een autoshow in Moskou weten dat ze de komende drie jaar 500 Hummers naar Rus land willen verschepen. De eer ste exemplaren zullen eind dit jaar in Rusland te koop zijn. Avtotor gaat de Hummer op termijn ook zelf assembleren voor de Russische markt. De Hummer kost in de Verenig de Staten ongeveer 50.000 dol lar. Het is nog onduidelijk hoe veel de auto's in Rusland gaan kosten. Op de vraag wie de enorme wagens zal gaan kopen, zei een woordvoerder van GM De moderne Hummer van General Motors is een geciviliseerde terreinbeul. Foto: Archief simpelweg: „Mensen die geld genoeg hebben om een Hum mer te kunnen betalen". Twee maanden geleden kwam de Hummer in het nieuws toen parlementsleden in de Ameri kaanse staat Californië probeer den een wet door te drukken die staatsgebruik van duizen den Hummers verbiedt Naast erg populair zijn de luxe bakbeesten namelijk ook om streden omdat zij ontzettend veel brandstof verbruiken, meer dan één parkeerplaats innemen De oude Panda wordt na 23 jaar trouwe dienst de nek om gedraaid. Het pragmatische dwergautootje -wie herinnert zich niet de grijnzende motor agent en de voorbijsnellende mini-Fiat in de reclamespot?- heeft een opvolger. Maar die lijkt in niets op de vertrekkende uk. De nieuwe Panda belichaamt in een hoop opzichten de 'wraak' van Fiat. Want in Italië zelf heeft het merk veel imago ver loren. Italianen klagen over de kwaliteit, maar meer nog over het modellenaanbod. Fiat neemt nu dus wraak, ook op zichzelf. Het merk doet waar het vanouds goed in is: het ma ken van handige, kleine auto's. De nieuwe Panda is mét ruim 3,5 meter lengte stevig aan de maat en met zijn hoogte van meer dan 1,5 meter neigt hij ook meteen naar het mini-mpv segment. Vanaf volgend jaar komt er ook een verschuifbare achterbank in, die de bagage ruimte van 206 kan vergroten naar 236 liter. Als de bank plat gaat kan er 775 liter mee. Dat zijn flinke getallen voor een kleine auto, die als basismodel 8.495 euro kost. Met vijf deu ren, want eind volgend jaar staat pas een 3-deurs gepland. Net als een vierwielaangedre- ven Panda. De schakelpook zit hoog en handig op een glooiende mid denconsole. Er is keuze uit een 1.1 liter 54 pk vierpittertje of een 1.2 liter 60 pk, eveneens met acht kleppen, maar ook de mooie 1.3 liter 70 pk Multijet diesel dient zich aan. En die weet wel raad met het ongeveer 850 kilo zware autootje. Zijn koppel is wat omlaag gebracht om niet om de haverklap met spinnende voorwielen de hoek om te zeilen. Behalve een 5-ver- snellingsbak is er voor de 1.2 II ook een gerobotiseerde versnel lingsbak (met automatisch wer kende koppeling) leverbaar. Hij is licht en hoog maar ook lekker handelbaar. Met stan daard stuurbekrachtiging, veel glas rondom en een draaicirkel van 9,1 meter. Opvallend hoe gemakkelijk hij schakelt en hoe stil hij zijn werk doet, of het Waarom is diesel zo duur? Fiat levert in deze nieuwe mini-mpv de turbodiesel 1.3 Mul tijet, die het concern zelf ontwikkelde. De kleine diesel is su perzuinig (1:23 moet gemakkelijk kunnen) en voldoet aan de emissienorm Euro 4. Fiat spreekt er schande van, dat de Ne derlandse overheid kopers van een diesel fors belast door een extra bpm-toeslag van 907 euro. Die toeslag wordt sinds 1 mei 2000 geheven omdat het rijk vindt dat diesels het milieu te veel belasten. „Zeker in deze kleine klasse is dat volstrekt onte recht. Bij een VW Golf 1.9 TDi betekent de toeslag 15%, bij een Mercedes E220 circa 7%. Bij de Panda Multijet komt het neer op 30% extra, waardoor kopers met een kleine portemonnee min of meer gedwongen worden voor een minder schone en minder zuinige motorvariant te kiezen. Daar komt nog bij dat de stimuleringsmaatregel voor schone en zuinige motoren sinds 1 januari 2003 afgeschaft is." In de ogen van Fiat zegt de Nederlandse overheid schone auto's te willen, terwijl de fiscale maatregelen juist het tegenovergestelde bereiken. nou met benzine- of dieselaan drijving gebeurt. De torsie-as achter voldoet prima en vering en demping zijn voldoende soepel om de Panda voor alle daags gebruik een comfortabel wagentje te laten zijn. Hij moet het opnemen tegen gevestigde jongens als de Ford Ka, Daewoo Matiz, Hyundai Atos, Renault Twingo, Opel Agila en diens evenknie Suzuki Wagon R+. De duurdere versies van de Panda hebben abs en zes air bags en bijvoorbeeld esp stabi- liteitsregeÜng. Standaard zijn in elk geval twee airbags, ver traagd uitschakelende verlich ting, neerklapbare achterbank, een wisser op de achterruit en interval op de ruitenwisser. De 1.2 kost vanaf 9.195 en de prijs van de diesel, die pas in 2004 arriveert is nog niet bekend. Fi at wil per jaar 200.000 Panda's gaan produceren. Daarvan denkt de importeur in Neder land er volgend jaar zo'n 5000 te kunnen verkopen. De nieuwe Panda is stevig aan de maat en neigt mini-mpv. Foto: Fiat S tegen. Daarbij krijgt mei goed beeld van de opkoi de automobiel en de uiti daarvan op de Nederlani menleving. En die is beh ingrijpend geweest. Automobilisme in Nederlani il schiedenis van gebruik, misfer nut; door Peter-Eloy Staal; 1 0 burg Pers, Zutphen; prijs: €1 leusden - De Porsche 9lftt dit jaar zijn veertigste v< dag. Om dit heugelijke fév vieren organiseert de Ne ai landse importeur, Pon P eg Import, morgen een unii m ly voor bezitters van een e sche 911. Aan deze jubil m nemen zowel ervaren af varen rallyrijders deel. De start vindt plaats bij 1 rant De Kalkovens in Hit Via een fraaie route wori eerste traject gereden Landgoed Avegoor in 's Middags wordt de rit volgd en finishen de de mers tenslotte bij de Po importeur op het Pon-t (Volkswagen/Audi) te I ip (advertentie) en erg onveilig blijken in het verkeer. Een Hummer weegt bijna 3000 kilogram, heeft een 6.0 liter motor en verstookt 20 liter benzine per 100 kilometer. door Peter Lodewijks Zo af en toe wil een proefschrift het nog wel eens tot officieel boek schoppen, als het onder werp tenminste interessant ge noeg is voor een groot publiek. Deze zomer ging dat blijkbaar op voor Automobilisme in Ne derland, een bundeling ge schiedenislessen van Peter-Eloy Staal, die enige tijd geleden aan de Technische Universiteit Eindhoven promoveerde op een onderzoek naar de verbluf fende opmars van de automo biel in Nederland. De kaft van het boek ziet er veelbelovend uit met een leuke gele Daffodil erop. Maar die lijn wordt binnenin niet voortgezet. Het is vooral een dikke ontoe- gankelijke brij tekst met hier en daar een tabel of grafiek en in totaal slechts 7 zwartwitfoto's. Het is erg jammer dat dit proef schrift zo droog en onaantrek kelijk wordt opgediend, want op zich staat er een hoop inte ressante informatie in. Het kost wat moeite, maar wie om de academische taal en het gethe oretiseer heen leest, komt heel aardige stellingen en verhalen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 20