Irritatie over verbanning van Arafat ctemaatisyo Schip*10*' Milieu-activisten bezetten bouwterrein Schiphol PRIJZENCIRCUS Warmonders zien fusie met buren wel zitten Leiderdorp en Hillegom zijn emotionele acties Valkenburg zat Angst voor escalatie conflict Brand op Voorhoutse kennis Willem-Alexander plant 'eigen' tulp Theater breekt met te zware topballerina Leidsch Dagblad nikkende wijk ireiging voor molens I nieuws r dieren in ollenstreek ssfire: coupé t veel techniek i Mercedes Chanel ;unt jezelf mooi ken en je kunt rijk den, maar elegant et je geboren rden IET WEER Half bewolkt OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch iSi Dagblad uct< uiunu lEincrunaroiAn ui NR. LOS vrijdag 12 SEPTEMBER 2003 1)8.30 - 17jD0nnr De gróótste selectie kantoormeubelen 2000 m2 SHOWROOM! K^itoLrmeubelen INTERNET: www.leidschdagblad.nl NR. 43333 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 Apotheker Zoeterwoude verdacht van oplichting zorgverzekeraars door Marieta Kroft zoeterwoude - De politie heeft woensdagmorgen de apotheker van apotheek Zoe- terwoude-Stompwijk opge pakt. De man zit vast op ver denking van oplichting van de zorgverzekeraars voor een be drag van 600.000 euro. De op lichting zou al vanaf 1999 aan de gang zijn. De apotheker wordt vandaag voorgeleid bij de rechter-commissaris in Den Haag. Volgens woordvoerder Boer stra van het openbaar minis terie hebben de klanten de af gelopen jaren niets hoeven te merken van de fraude. „Zij haalden met hun recept van de dokter de pillen op. Maar in zijn administratie voerde de apotheker bijvoorbeeld in plaats van één keer negentig pillen, drie keer dertig pillen op. Dan kon hij drie keer een recept declareren." De fraude is aan het licht ge komen doordat artsen en an dere apothekers aan de bel trokken bij de zorgverzeke raars. De apotheek aan de Dr. Bouwdijkstraat is gewoon open. Een andere apotheker neemt de zaak waar. LINDH is in rouw. Diepe rouw. moord op Anna Lindh het land niet alleen een kundig en innemend mi- maar vooral ook een po- het ideaalbeeld bena- lemand die nu eens niet vanuit een ivoren toren, een bewindsvrouwe van bloed, die bijna dage- terlijk tussen de mensen Maar ze was meer. Soci- :rate Anna Lindh aan dat er in een moder- ienleving ook andere iten zijn dan alleen het zoals aandacht voor het En dus pakte ze - om willekeurig voorbeeld len - gewoon haar mo- als haar zoons belden, zij overleg voerde met lega-minister. dood van Lindh raken de ook hun beoogde nieu- ringsleider kwijt Pre- 'ersson maakte er al lan- geen geheim van dat hij beschouwde als zijn op- En zo zagen ook de Zweden haar. Eindelijk die kon tippen aan de iten en het charisma van er Olof Palme, die in 1986 J fens om het leven werd ge- t Een incident noemden 'eden dat destijds. Tot op g voor de dood van Anna geloofden velen dan ook lat zoiets dramatisch het ïog eens zou treffen. De it is anders. En dus krijgt locratie in Zweden een |tik. ird op Pim Fortuyn leid- Nederland tot een op zijn merkwaardige verkie- litslag voor de Tweede Ka ïn Zweden dreigt nu de voor de euro te worden Er staat echter meer op Want tegelijk met de f van Anna Lindh komt de geroemde open samen- g in Zweden zwaar onder te staan. Dat is zo'n groot dat moet worden gewaakt paniekmaatregelen. Met doorgaan van het eu- mdum toont premier >n gelukkig aan zijn rug te houden. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Internationaal is met afkeuring gereageerd op het be sluit van het Israëlische kabinet om Yasser Arafat 'in principe te verwijderen'. Het defensiekabi net vroeg de legerleiding gister avond om een plan te ontwer pen voor het aanhouden en over de grens zetten van de Palestijn se president. Arafat zelf zei dat niemand hem 'het land kan uit trappen' en dat hij niet van plan is vrijwillig te vertrekken. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken Jaap de Hoop Scheffer zei in een reactie verbanning van Ar ar af niet de oplossing te vinden, ook al frus treert Arafat volgens hem het vredesproces. De Europese Unie reageerde 'bezorgd' op het besluit. EU-buitenlandco- ordinator Javier Solana waar schuwde voor escalatie van het conflict. Ook Rusland en de Amerikanen zijn tegen de ver banning van Arafat. En hoewel sommige ministers zeiden dat Israël zich niets van de buiten wereld moet aantrekken, is Sharon een goede verhouding met Washington veel waard. De VS vrezen de vijandige reacties van Arabische kant, juist nu ze steeds meer problemen hebben in Irak. Onder het Israëlische publiek is nog geen meerderheid voor door Peter Groenendijk en Jan Preenen warmond/voorhout - Wie zijn oor te luister legt bij inwoners van Warmond, moet burge meester Vosjan gelijk geven: Warmonders staan vrijwel zon der uitzondering achter de fusie van hun dorp met Sassenheim en Voorhout. „We moeten Wel", zegt Bea van Laatum (60). „De ene na de andere winkel sluit hier zijn deuren, het inwo nertal loopt terug: je ziet ge woon dat het dorp achteruit gaat." Niemand lijkt nog te wil len protesteren. Zelfs een man die nog een 'Warmond Zelf standig'-poster voor het raam heeft hangen, blijkt gezwicht. „De gemeente staat er financi eel slecht voor. Deze fusie is de beste oplossing voor de toe komst van ons dorp." Hoe anders is het in Voorhout. Daar is het momenteel feest (de jaarlijkse najaarsfeesten), zo lang je maar niet over de na kende fusie begint. De 71-jarige Jack Josten begrijpt niets van de plannen. „De provincie zegt dat het grootschaliger moet worden om de problemen op te lossen en tegelijkertijd wordt vastge steld dat het in Leiden een puinhoop is. Dat staat toch haaks op elkaar? Voorhout is best in staat de eigen zaken (advertentie) hn Brandenburg Nieuwe vakantiebrochures 2pQ3/2004? Kijk vandaag in deze krant op de KIJK THUIS, KIES THUIS pagina! door Janneke Dijke leiderdorp/hillegom - Leiderdorp en Hillegom heb ben hun buik vol van de Valkenburgse initiatieven om het vliegkamp open te houden. De wethouders Victor Molkenboer (Leiderdorp) en Mare Witteman (Hille gom) vinden dat de Valkenburgers onder aanvoering van burgemeester Joop van der Reijden bezig zijn aan een 'emotionele actie'. Om tegenwicht te bieden aan deze 'overkill', hebben ze in een brief aan de Tweede Kamer en de ministerraad de argumenten vóór bebou wing van het vliegkamp nog maar eens op papier ge zet. „Valkenburg is bezig aan een bijzonder grootscheepse actie, die onderhand de kwaliteit van de discussie een beetje vertroebelt", zegt Molkenboer. Zijn Hillegomse collega Witteman valt hem bij. „Juist doordat alles in het emotionele wordt getrokken, sneeuwen de argu menten onder. Je ziet alleen actiegroepen uit Valken burg. Maar de jongeren die al jaren schreeuwen om een betaalbare woning, die zie je niet. Die groep geven wij nu een stem." De twee wethouders houden de Kamer en het kabinet voor dat er in de Leidse regio en de Duin- en Bollen streek allang overeenstemming is over bebouwing van vliegkamp Valkenburg.Alle gemeenten in de Duin- en Bollenstreek hebben het Pact van Teylingen onderte kend en daarin staat dat het vliegkamp een uitstekende plek voor woningbouw is", zegt Witteman. „De discus sie is in feite al afgerond", vindt ook Molkenboer. „We hebben alle alternatieven tegen het licht gehouden, maar wil je de bollenvelden en het Groene Hart spa ren, dan blijft alleen Valkenburg over." De twee vinden het belangrijk dat de politici in Den Haag dat weten, en dat die zich niet laten meeslepen door de smeekbedes uit Valkenburg. Natuurlijk mag Valkenburg op de barricades springen, vindt Molkenboer. „Maar dit is zo'n overkill aan acties. Omdat ze nu zaterdag wéér een actie houden, hebben wij deze brief geschreven." De wethouders vonden het niet nodig de brief te laten ondertekenen door alle col lega's uit de regio. „Wij wilden het voortouw nemen. Zo hoor je eens niet de geijkte positie van Leiden of het bekende gekeuvel van Katwijk, Rijnsburg en Valken burg." verbanning. Volgens een opi nie-onderzoek van woensdag is maar 38 procent van de Israë liërs ervoor. Velen vrezen dat hij in het buitenland gevaarlij ker zal blijken dan nu. Voor het hoofdkwartier van Arafat in Ram all ah op de Wes telijke Jordaanoever verzamel den zich gisteren honderden Palestijnen om steun te betui gen aan Arafat. De president sprak via een megafoon zijn mensen kort toe. Ook in Gaza- stad gingen mensen de straat op. De radicale Islamitische Ji had kondigde verheviging van de strijd tegen Israël aan. Slechts één van de elf ministers in het Israëlische defensiekabi net stemde tegen het besluit. Maar het lijkt niet waarschijn lijk dat het onmiddellijk uitge voerd zal worden. Of 'verwijde ren' liquidatie betekent of ver banning is ook niet duidelijk. In een verklaring noemt het Israë lische kabinet Arafat 'een abso lute hinderpaal' in het vredes proces en stelt „dat Israël zal optreden om deze hinderpaal te verwijderen op een manier en op een tijdstip dat nog nader zal worden bepaald". De nieuwe Palestijnse premier Aboe-Ala vroeg 'alle wijze men sen in de wereld' ervoor te zor gen dat Israël niet optreedt te gen Arafat. De Palestijnse mi nister van buitenlandse zaken Nabil Sha'at sprak van 'een oor logsverklaring'. Een aantal graafmachines op het bouwterrein van Schiphol werd vanmorgen vroeg door Milieudefensie behangen met spandoeken. Foto: ANP/Toussaint Kluiters door Oscar Vermeer schiphol - Terwijl Schiphol nog in diepe rust verkeert, maken veertig actievoerders van Mi lieudefensie zich deze vrijdag ochtend om half zes op voor harde actie. Even later wordt de bouwput van lounge-1 nabij de hoofdingang van de luchthaven bezet. Actievoerders ketenen zich vast bij de ingang, bezetten shovels, graafmachines en be tonmolens, en klimmen in twee hoge hei-installaties om span doeken op te hangen. Om kwart voor vijf hebben de actievoerders zich in alle rust verzameld op het parkeerter rein bij het brugrestaurant over de A4, nabij Nieuw-Vennep. Met twee bussen zijn ze daarop naar Schiphol getogen. Daar wordt het bouwterrein in no-ti- me bestormd. Zelfs een man in een rolstoel laat zich niet onbe tuigd. Hij ketent zichzelf vast aan een shovel. Een spandoek wordt opgehangen: 'Schiphol werkt hier aan meer vervuiling, gevaar en lawaai'. Zo vlak voor Prinsjesdag (aanstaande dins dag) wil Milieudefensie nog één keer een vuist maken, zo stelt woordvoerder Anna Kodde. Lounge-1, aan de Bouwmees- terweg tegenover parkeergarage P2, is bedoeld als wachtruimte voor passagiers met bestem mingen in de Schengen-landen. Vorig jaar is begonnen met de uitbreiding van de wachtruim te. Zo neemt het winkel- en ho- reca-oppervlak toe van 1.600 tot 6.000 vierkante meter. Vol gens directeur Vera Daim van Milieudefensie staat lounge-1 symbool voor de ongebreidelde groei van de luchthaven. „De groei van Schiphol blijft maar doorgaan. Het moet nu echt een keer ophouden. Schiphol trekt zich botweg niets aan van de wet- en regelgeving. Je wordt er gek van." De marechaussee is snel ter plekke. Het toegangshek wordt afgesloten. De eerste bouwvak kers worden weer naar huis ge stuurd. „Lekker vroeg weekend goed te beheren." Een plaatsge noot ziet het vooral niet zitten in Sassenheim. „Die mensen hebben ons nooit gelegen. Ze voelden zich altijd een stukje hoger dan wij. In Sassenheim - bij de bollenexporteurs - zat ook altijd meer kapitaal." Overigens zijn in Voorhout ook voorstanders van de fusie te vinden. Jongeren en met name import-Voorhouters staan dui delijk meer open voor de herin deling. Gerben van Goozen (32) „Met z'n drieën kun je wat meer voor elkaar krijgen in de regio. Kleine gemeenten kun nen toch niet meer alleen be staan. Trouwens, de inwoners merken er toch weinig van. Al leen voor de ambtenaren maakt het verschil." In Sassenheim zijn de inwoners duidelijk verdeeld. „Tegen!", roept Gerda Blokker (53). „We moeten apart blijven. Als we zo groot worden, wordt het onper soonlijker." Huub van der Zwaan (71) verbaast zich over dergelijke geluiden. „Onper soonlijker? We zijn toch geen vreemden voor elkaar. Ik heb jaren als voetbalscheidsrechter in Voorhout gefloten. Gezellige lui. Prima zo." Pagina R5: 'Niet voor elk hassiekwassie naar Voorhout' door Roza van der Veer zes uur gealarmeerd over de brand. „Toen wij aankwamen, stond de kermisattractie al in lichterlaaie. Het ding brandde echt als een fakkel." De Disco Round stond een paar meter van de sporthal De Gaas- bak af. „Die zijn we gaan nat houden om te voorkomen dat de brand zou overslaan. Ook een andere, naastgelegen, ker misattractie, hebben tegen het vuur beschermd. We hadden echt geluk dat het vanmorgen windstil was." (advertentie) voorhout - Een kermisattractie in Voorhout is vanmorgen rond half zes volledig afgebrand. Hoe de brand is ontstaan, staat nog niet vast. Vandaag doet de tech nische recherche onderzoek. De politiecommandant van Voorhout, A. Hoek, heeft wel het vermoeden dat er 'kwajon gens' op het kermisterrein aan de Componistenlaan aan het werk zijn geweest. De brandweer werd even voor Bedankt Brandweer en Politie van Leiden dat u onze winkel en woning voor brand bespaarde. Wij wensen u nog veel succes. Direktie en medewerkers Haarlemmerstraat 197 2312 DP Leiden Telefoon 071 - 513 14 13 vandaag", aldus een van hen, terwijl hij zich omdraait en wegloopt. De bezettingsactie duurde tot vier uur vanmiddag. Mare chaussee en politie hebben be sloten niet in te grijpen. Een woordvoerster van Schiphol denkt dat Schiphol ongeveer 150.000 euro schade lijdt door de actie. Volgens Milieudefen sie is dat bedrag zwaar overdre ven: „Cerfontaine zal wel geld nodig hebben om huizen op te kopen." ussE - Prins Willem-Alexander plant vrijdag 26 september op Keukenhof in Lisse de eerste bollen van de tulp die zijn naam draagt. De tulpen maken deel uit van een bloemperk dat het logo van het NOC*NSF uit beeldt. Enige olympische spor ters zullen de prins assisteren met het planten van de tulpen bollen, die volgend voorjaar, in het jaar van de Olympische Spelen, in bloei staan. (advertentie) Morgen start om 8.00 uur het Geopend tot 19.00 uur 14 september extra koopzondag* *Bel voor openstellingen in uw omgeving 0900-235 8363 (0.10 p/m) moskou/anp-rtr - Het Bolsjoi Theater in Moskou heeft het contract met de bekende ballet danseres Anastasia Volosjkova opgezegd omdat ze te zwaar is. De danseres liet gisteren tijdens een persconferentie haar ver ontwaardiging over de handel wijze van het theater weten. Volosjokova zei dat ze twaalf uur voordat ze haar opwachting zou maken in een uitvoering van het Zwanenmeer van Tsjai- kovski een telefoontje van het Bolsjoi Theater kreeg. Een woordvoerder van het theater vertelde de balletdanseres dat ze niet hoefde te komen. Het theater had voor haar geen partner kunnen vinden die Vo losjkova zou kunnen optillen. Volosjkova gaf op de persconfe rentie toe dat ze iets te zwaar is en dat dit te maken heeft met haar voorliefde voor ijsjes. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamMDV Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: 54,50 55,00 ran de krant treft u nadere informatie aan. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is ntjn bank-gironummer. 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1