3 Salieri heeft Mozart niet vermoord' KUNST CULTUUR 'Eén dichter is één gemolken koe Leidse Schouwburg en LAK openen het nieuwe seizoen Staatssecretaris bezuinigt pas tussen 2005 en 2008 op cultuur 'Stedelijk' krijgt niet meer dan tien miljoen Cecilia Bartoli redt erfenis van oude meester met cd en Gérard Depardieu 'Schilders in Katwijk' verlengd Maxi. ANP/Robin Utrecht cheidsshow ni Maxi rdingen - Mini Maxi ga- jsteravond de eerste voor- ng van hun theatershow aar Theater' in de Stadsge- zaal van Vlaardingen. Het ikaJe en komische duo Ka- Rooij en Peter de Jong gen in deze laatste show ;n hun beste acts van de [open dertig jaar nog één op het toneel. Na '30 Jaar ter' gaan de heren zich ggen op het begeleiden ing talent en kleinschalige eten. nkenner Van oijen overleden erdam - Filmkenner Maar- an Rooijen (60) is op Ibiza eden. Van Rooijen schreef jaren zeventig en tachtig Het Parool over film. Van jen was betrokken bij de hting van het filmblad lière en werkte mee aan r-programma 'Voor een ;aart op de eerste rang', esenteerde ook 'Horen, en zwijgen', een program- ver de stomme film. 0 begint t leeskring I- De Leidse bibliotheek tmet K&O met een cursus me Nederlandse litera- Met ingang van 25 sep- er wordt er op de laatste irdag van de maand een ikomst gewijd aan een lat de deelnemers thuis !n hebben. De eerste keer 'De kelner en de leven- an Simon Vestdijk. De lei- s in handen van Afke van orst. anmelding via K&O liotheek. petitie voor gdige musici Tot 1 november kun- ingeren tot en met 20 jaar anmelden voor het Jeugd kconcours om de Rabo- )e door het Andreas Col- eorganiseerde muziek- rijd is bedoeld voor jon- uit Katwijk, Rijnsburg en ïburg. De voorrondes zijn en 22 november in de kschool van Katwijk. De is op 5 maart 2004 in Tri- te Katwijk. Een aanmel- 'irmulier is verkrijgbaar laÉmuziekschool en het An- m College. amsterdam/gpd - Het Am sterdamse college van B en W is niet van plan dieper dan tien miljoen euro extra in de buidel te tasten om de renovatie en uitbreiding van het Stedelijk Museum te realiseren. Het eerder ge reserveerde bedrag van 57,6 miljoen euro blijft staan, maar de rest van de nog ontbrekende middelen moet op tafel worden ge legd door externe finan ciers. Het college schat dat er in totaal zo'n 80 miljoen euro nodig is om het Stede lijk weer deel te laten uit maken van de top van de internationale muse^voor hedendaagse kunst. Als er geen sponsors wor den gevonden, trekt het col lege de toezegging van tien miljoen weer in, zo werd gisteren bekendgemaakt. Onlangs werd bekend dat de Van den Ende Founda tion een bedrag van een half miljoen euro per jaar voor de renovatie en nieuw bouw beschikbaar wil stel len. De gesprekken daar over zijn nog niet afgerond en andere mogelijke spon sors hebben zich nog niet aangemeld. In navolging van haar voorganger Van der Ploeg, reageerde staats secretaris van cultuur Medy van der Laan tot nu toe ne gatief op een verzoek om rijkssteun voor het Stede lijk. Van der Laan deelde gisteren in de Tweede Ka mer tijdens een debat over de Cultuurnota mee de steun van Van den Ende wel te verwelkomen. Illegale poëziebijeenkomst in koeienstal Oud-Ade door Theo de With leiden/oud-ade - Theater op lo catie kennen we al langer. Poë zie op locatie is een relatief nieuw verschijnsel. In Leiden heeft een groep mensen het ini tiatief genomen om geregeld op vooraf niet bekende plekken dichtersavonden te houden. Gisteravond was er één die naar een koeienstal in Oud-Ade voerde. Per e mail hebben de belangd stellenden te horen gekregen waar ze zich moeten verzame len. Om acht uur 's avonds bij de Zijlpoort te Leiden in dit ge val. Zo'n veertig mensen heb ben aan de oproep gehoor ge geven. „Is dit de verzameling voor de dichters", vraagt een vrouw aarzelend. Er wordt in stemmend geknikt. „Mooi, dan zet ik mijn fiets even weg." Dat wordt haar ontraden. De fiets is hard nodig. Bart van Mossel, directeur van de Leidse Schouwburg, is er ook. Als niet-Leidenaar heeft hij zijn fiets in de auto meegeno men. Er is ook de mogelijkheid met anderen een taxi te delen. 'Een vrouw die Jet heet, kan de taxichauffeur instructies geven', luidde de tekst van het mailtje. „Ik ga fietsen", zegt Van Mossel stellig. „Anders moet ik nog een taxi delen met Jet. Ik moet er niet aan denken." Een vrouw maakt zich los uit de meute. „U weet niet half hoe gezellig dat is." Ze stelt zich voor: „Jet." Toch kiest iedereen voor de fietstocht die twintig minuten blijkt te duren. Over de Span- jaardsbrug gaat het richting Leiderdorp. We passeren win kelboulevard De Baanderij en de dichtgetimmerde meelfa briek Zijlstroom. Daar is het dus niet. Rechtsaf een smalle polderweg op. „Ik gok op een oude pastorie in Rijpwetering", laat een fietser alvast zijn ver beelding spreken. Het wordt boerderij Hof van Heden in Oud-Ade. Op het erf staat een groot bord 'Zonne bloemen te koop'. Er worden blauwe hoesjes voor om de schoenen uitgedeeld en dan mogen we een trap op die voert naar een zolder boven de koei enstal. Stoelen staan in een hal ve cirkel, een accordeonist speelt en er is een geïmprovi seerde bar. En bovenal is er het geluid en de geur van koeien. De Leidse dichter Frank Koene gracht is de eerste die daarmee kennismaakt. Hij begint met het gedicht 'Nacht' in de hoop het melkvee tot rust te brengen. De poëzie heeft niet de gewen ste uitwerking. De koeien blij ven de dichter onderbreken met hun luid geloei of laten een fikse urinestraal lopen. „Da mes, dames, kunt u zich nog eens inhouden", zegt Koene gracht wanhopig. Ook de andere dichters worden geteisterd door de boerengelui- den, maar lijken daar minder last van te hebben dan Koene gracht. Florence Tonk praat manmoedig door. Ze draagt onder meer een gedicht voor over een 'kalf dat met scheu rende uithalen huilt om zijn moeder'. Het meest hinderlijk is de voedermachine. Die blijft maar piepen en knarsen. Zo nu en dan stort hij een portie biks in de voederbaldcen. Dichter Anton Korteweg heeft zijn repertoire vanavond aange past. Hij draagt enkele rurale gedichten voor. „Over het land waar het leven goed is." Hila risch is zijn gedicht over mond en voetschilders. Met zijn licht voetige poëzie heeft de Leide naar soms iets weg van een ca baretier die in een verkeerde theaterzaal is terechtgekomen. Tommy Wieringa en Erik-Jan Harmens mogen als vertegen woordigers van de jongere gar de de avond illegale poëzie in Oud-Ade afsluiten. „Eén dich ter is één gemolken koe", zegt presentator Carel Helder tussen het aan- en afkondigen. „Denkt u daar thuis nog maar even over na." Zijn woorden blijven hangen. Net als de stalgeur. Wie belangstelling heeft voor deze bijeenkomsten kan zich via illegalepoezie@hotmail- .com aanmelden. Podia presenteren selectie uit voorstellingen lans Visser tl «dam - Salieri zou Mozart vergiftigd. Poesjkin heeft ;rs over geschreven en Sll^Korssakov maakte daai !n opera over. En zou Pe- E kfffer zo maar wat hebben nen, toen hij in zijn to- 82( ik 'Amadeus' de oude pist Salieri uit pure jaloe- van God gegeven talent kapot liet maken? Zou de I rale verfilming door Milos n dan werkelijk een grote o[ ün geweest? Is Mozart vermoord? Is Salieri niet m gek geworden? 80» de Italiaanse mezzoso- Cecilia Bartoli die nu een licht werpt op de ver- li Ie moordzaak. Domweg et werk van Antonio Sa- uim 175 jaar na zijn raameer uit de kast te halen, alieri Album' heet haar ite cd, die op 1 oktober ijnt en die ze zowat pre- rt als het bewijs van Sa- onschuld. Een cd waar de oude meester op 'rlijke wijze rehabiliteert. irlijk zal er tussen zulke tSlalenten een zekere naij- i geweest. Maar Salieri een fan van Mozart en ïzocht hij zijn opera's in eater an der Wien. Bo- i: Salieri was toen popu- dan Mozart." »st ze op een brief van ze, de weduwe van „Daarin schrijft ze aan ïdste zoon: 'Nu je vader ben ik zo blij dat jóuw e eindelijk les kan krij- i de Grote Salieri'. Al die i en vooral die film Salieri en zijn erfenis kapot gemaakt. Maar de groot ste misdaad is misschien wel dat er na zijn dood in 1825 nauwelijks meer naar zijn mu ziek is geluisterd." Nee, Bartoli is niet boos, ze schiet zelfs even in de lach. „Maar het is toch jammer", vindt ze. De avond daarvoor heeft ze persoonlijk, in het kasteel van Fontainebleau bij Parijs, de stil te rond Salieri daadwerkelijk verbroken. In het paleis waar Napoleon resideerde en in 1814 voor zijn verbanning naar Elba afscheid nam van zijn uit eindelijk toch niet onoverwin nelijke keizerlijke garde. Daar, in de kapel waar de onder de guillotine van de revolutie ont hoofde koningin Marie-Antoi- nette nog ter kerke ging, daar zong ze een handvol aria's waarvan geen mens nog het bestaan had kunnen vermoe den. Muziek die Salieri schreef voor het keizerlijke hof in Wenen, waar hij jarenlang hofcompo- nist en later kapelmeester was. Gelegenheidsmuziek vaak, die daarom nooit in druk ver scheen en dus in het archief verdween. Maar daar stond Bartoli dan, die avond. Om ringd door het op authentieke instrumenten spelende Or chestra of the Age of Enlighten ment, erop gebeten om haar publiek te overtuigen van haar gelijk om het vergeten en ver guisde werk van Salieri terug te geven aan de wereld. Stralend, met fonkelende ogen, maar ook gespannen, kijkt ze de kapel in. Het orkest speelt de eerste maten en haar hele li chaam beweegt mee om dan haar stem als vanzelfsprekend bij de muziek te voegen. 'Se lo dovesi' zingt ze, stem gevend aan een meisje dat een man zoekt die mooi is, trouw, liefde vol en goed gemanierd en dus En ook daar komt het publiek op af. „Met het Vivaldi-album bereikte ik zelfs twintigers. In teressant, want het bereiken van een jong publiek is een groot, vooral pedagogisch pro bleem." Voor het eerst staat haar gezicht zorgelijk. „Ik hou veel van Salieri, maar ik weet niet of ik daar de jeugd mee kan veroveren." Maar de zon breekt weer stralend door als ze zegt graag met een stuk van Sa lieri te willen optreden in een grote populaire televisieshow, zo eentje met een miljoenen publiek. Intussen groeit de jongste ge neratie op met het idee dat er bij muziek ook een televisie beeld hoort. Zou wellicht Salie ri ook niet gebaat zijn met een film? Met de opwinding van een meisje dat vertelt over haar eerste afspraakje, zegt ze: „Ik ga een film maken, met Gérard Depardieu. Een docudrama voor televisie en dvd. Daarmee kun je een groot en vooral jon ger publiek kunnen bereiken. Zeker met de Grote Depardieu als Salieri." „Maar ik heb nog geen idee van wat ik daarin zelf ga doen, we wachten nog op het script. Het zal vast te maken hebben met de grote zangeressen van die tijd. Salieri en Mozart schreven voor dezelfde stemmen. Ze wisten wat die konden en maakten daarvan dankbaar ge bruik. Hun techniek en expres siviteit moeten toen geweldig zijn geweest, daar is werkelijk keihard op gestudeerd. Dat is ook nodig om je zo goed in die muziek te kunnen uitdrukken." Cecilia Bartoli, The Salieri Al bum, aria's van Antonio Salie ri', verschijnt op 1 oktober. Te zien: 29/LI Concertgebouw, Amsterdam. leiden - Zoals de laatste jaren gebruikelijk is, houden de Leid se Schouwburg en het LAKthe- ater tegelijkertijd open huis. Dat gebeurt komende zondag weer en daarmee geven de twee theaters de aftrap voor het nieuwe seizoen. Tussen 13.00 en 17.00 presenteren beide po dia een selectie uit de voorstel lingen van het seizoen 2003/2004. De theaters zijn die dag gratis toegankelijk. Het LAKtheater gooit zondag niet zonder trots zijn deuren open. De entree en de foyer zijn de afgelopen maanden grondig onder handen genomen. Mu ren zijn gesloopt, er is meer glas gekomen en aan de muur zijn grote fotoprints gehangen. „De hal is van een donkere en geslo ten ruimte een fleurig open the aterplein geworden", aldus Jochem Myjer. Archieffoto: Hiel- co Kuipers woordvoerster Rosalien van der Poel. De Leidse Schouwburg koestert daarentegen haar klassieke uit straling van bonbonnière. Het theater aan de Oude Vest maakt zich langzamerhand op voor de viering van het 300-jarig be staan in 2005. In beide theaters wordt zondag om 13.00 en 16.00 uur een rondleiding gege ven. Voor het publiek is dat de kans om een kijkje achter de schermen en in de kleedkamers te nemen. Tussen 13.30 en 14.30 en tussen 15.00 en 16.00 uur zijn er in bei de theaters korte optredens. In het LAKtheater zijn Dance Works Rotterdam, zanger Jan Rot en Zuidelijk Toneel Hollan- dia te verwachten. In de Leidse Schouwburg wordt opgetreden door muziekgroep Five Easy Pieces, poppenspeler Fred Delfgauw en de Leidse cabare tier Jochem Myjer. den haag/gpd - Lopende cultuurprojecten hoe ven zich voor volgend jaar nog geen zorgen te maken. De 19 miljoen euro aan bezuinigingen die staatssecretaris Medy van der Laan (cul tuur) de komende kabinetsperiode moet door voeren worden grotendeels pas volgend jaar in gevuld. Van der Laan zei dat in de Tweede Ka mer bij het eerste overleg over de cultuurnota. Komend jaar zal 1,2 miljoen euro worden be zuinigd. Van der Laan wil dit vooral doen door de efficiency te verbeteren. Ze beloofde niet te korten op lopende projecten. Maar eind vol gend jaar houdt de staatssecretaris alle uitgaven tegen het licht. „De totale begroting van 600 miljoen zal in het vizier komen", aldus Van der Laan. Dat moet de resterende 16,7 miljoen euro opleveren. Die bezuiniging zal tussen 2005 en 2008 gerealiseerd moeten worden. Een ruime kamermeerderheid van CDA, VVD, D66 en LPF kan zich vinden in de voornemens van Van der Laan. PvdA, SP en Groenlinks ma ken zich grote zorgen over het cultuurland schap. Zij vrezen voor een kaalslag. katwijk - Dit impressionistische strandtafereel is een van de laatste werken van de hand van de Katwijkse kunstenaar A.C. van Noort. Hij overleed ruim twee maanden geleden. Omdat hij een trouw expo sant was in galerie De Witte Duif in Katwijk, heeft de galeriehouder besloten zijn laatste schilderijen direct aan het publiek te tonen. Daarom heeft hij de tentoonstelling 'Schilders van Katwijk' tot en met 4 oktober verlengd. Het is niet de enige reden voor de verlenging van de expositie tot en met 4 oktober. Een andere is het succes van de tentoonstelling van landschapsschilder Niek van der Plas in het Katwijks Museum. De ga leriehouder vermoedt dat er veel teleurgestelde bezoekers rondlo pen, omdat een flink aantal van zijn zonnige schilderijen inmiddels is verkocht. De Witte Duif (elke zaterdag open tussen 11.00 en 13.00 en 14.00 en 16.00 uur) biedt al meer dan tien jaar werk van Van der Plas aan en doet dat ook op deze expositie. De laatste reden is de beslissing van een verzamelaar om zijn olie verfschilderijen en etsen van Tjeerd Bottema van de hand te doen. Ze kwamen bij galerie De Witte Duif terecht. De uit Friesland afkomsti ge Bottema woonde van 1919 tot zijn dood in 1978 in Katwijk. Hij liet het Katwijks Museum een legaat van 230.000 euro na met als voor waarde dat er een Bottema-zaal moest komen. Publiciteitsfoto doet Bartoli de volgende och tend glimmen van genoegen. „Wie zou als eerste die manier van componeren hebben ont wikkeld? Wat denk je? Salieri, dat is duidelijk! Hij is geboren in 1750, een man van de Ver lichting, klassiek dus. Hij leerde in Parijs bij Gluck de Griekse tragedies kennen en begon daar ook, net als Gluck, de be tekenis van de operateksten, de poëzie, te vertalen in muziek. En in Wenen, bij de beroemde schrijver van libretto's Metasta- sio, volgde hij zelfs lessen in het declameren van poëzie." „Dat gevoel voor de mengeling van muziek en dichtkunst, dat noem ik graag Italiaans. Ik kan trouwens ook horen dat hij uit dezelfde regio komt als Vivaldi. Ook diens muziek zat in Wenen nog in zijn hoofd. Voor haar idee om een album met onbe kende aria's van Vivaldi te ma ken, had ze een paar jaar terug bij platenmaatschappij Decca nog moeten vechten, maar na een half miljoen verkochte exemplaren had ze al veel al minder moeite haar Gluck-al- bum te kunnen maken. Ze ver koopt nu in Zweden zelfs beter dan de onbetwiste trots van dat land: Anne-Sofie von Otter. Voor -het concert waarmee ze haar keuze uit de tot nu toe vergeten Salieri-aria's presen teerde, kwamen zelfs camera ploegen tot uit Japan en Au stralië. En net als in de popwe reld begeleidt ze het album met een grote tournee die haar in november naar Amsterdam voert. De vrouw van wie het ge rucht gaat dat ze als kind al Se ver zong dan sprak, heeft er nog altijd zin in. „Het is fantas tisch om in de studio zo'n al bum op te nemen, maar op het podium staan is voor mij nog altijd een pure vorm van ma gie." Cecilia Barto li: „De groot ste misdaad is misschien wel dat er na de dood van Salieri in 1825 nauwelijks meer naar zijn muziek is geluisterd." Publiciteits foto moeilijk te vinden. Gevolgd door de monoloog van een vrouw die haar man bij een an dere vrouw vermoedt. Duizend expressies ^schieterf over haar gel^at-érfhaar ogen zeggen dat ze geniet. Het zou muziek van Mozart kunnen zijn. Die constatering

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17