REGIO Boksgala onder het oog van de meester lier doe ik boodschappen, in Sassenheim winkel ik' De posters kunnen van het raam Paarden op hol, gewonden bij feest Bodegraven oogleraar kraait maar wat' R5 Extra controle op trekkers Gemeente helpt Meerburg JNiet voor elk hassiekwassie naar Voorhout it Van der Salm ig in de raad rERWOUDE - Sjaak van der n is terug in de Zoeter- idse gemeenteraad. Hij [thet 64-jarige CDA-raadslid I van Kroonenburg op, die ;u persoonlijke redenen het n iswerk vaarwel zegt. Met ds der Salm krijgt de raad er i r een geboren en getogen terwoudenaar bij, al blijft jroep in de minderheid, der Salm stopte vorig jaar waalf jaar raadslidmaat- ip. Daarmee verdween de ste boer uit de raad van de 1! irische gemeente. Inmiddels tVan der Salm zijn boerde- in de Noord Aa verkocht, helpt hij er vaak nog een dje mee. van laadklep Warmond mond - Een 32-jarige man 'oorschoten is gistermiddag gliaeen laadklep gevallen en !laa ïoedelijk met een heup- uur naar het Diaconessen- in Leiden gebracht. De hielp bij het lossen van '^vracht bij Dekker Hout aan eerpolder in Warmond, hij op de open laadklep d, stapte hij mis en viel met rug op straat. oietganger Apt door rood fPl i* rdorp - Op de kruising le Engelendaal en de Van lavelaan in Leiderdorp is róchtend een 19-jarige Lei- orper gewond geraakt toen Za ;n rood voetgangerslicht erde. Een 29-jarige auto- iliste uit Leiderdorp, reed it b Engelendaal door oranje IC'1 in de voetganger niet ont- :n. Hij is met een hoofd- naar het Rijnland Zieken- gebracht. bodegraven - Vier licht gewon den, twee paarden die op hol sloegen, een fors beschadigde politiewagen en de kaaskonin gin die met de schrik vrijkwam. Het begin van de Bodegraafse najaarsfeesten verliep gister avond verre van vlekkeloos. Het halve dorp liep er om streeks 19.00'uur weer voor uit. Wie zou dit jaar de kaaskonin gin worden? Hoe ziet ze eruit? En daar was ze. Koningin Mar- greet Verburg zat in een stijlvol le koets die werd voortgetrok ken door twee paarden. Voorop liep een muziekkorps. En ach ter de koets volgde een kilome terlang lint van versierde wa gens, paarden en fietsen. Op de Dronensingel ging het mis. De koets raakte door onbe kende redenen de stoeprand. De paarden schrokken, verniel den een schutting en rukten zich bij een paal los. De bijrij der, een 17-jarige Bodegraafse en de koetsier, een 36-jarige man uit Zwammerdam vielen van de koets. De kaaskoningin kwam met de schrik vrij. De paarden die nog aan elkaar vastzaten, renden dwars door het muziekkorps en kwamen tegen een politiewagen tot stil stand Intussen waren de ambulances gearriveerd. De koetsier werd ter plekke behandeld aan zijn verwondingen. De bijrijder moest mee naar het ziekenhuis. Verder kwam het ambulance personeel nog in actie voor een vijfjarig jongetje dat aan de kant stond toe te kijken en een mu zikant die door de schrik een aanval van hyperventilatie kreeg. Het jongetje bleek alleen een schaafwond te hebben. VI rwoude - De uitspraken 1 G hoogleraar wetenschaps- es Van Raan van de Uni- eit Leiden zijn verkeerd en bij het Zoeterwoudse vj raadslid Ingrid Sanders, ka ei gisteravond tijdens de 'B, enteraadsvergadering dat iss< logleraar 'maar wat kraait', telt Van Raan teleurdat de ncie geen fusie wil van 3Q n met omliggende ge iten. Hij vreest dat die be- Gig funest is voor de ont iling van Leiden 'als ken- 0 V Ne nisstad'. Sanders: „Mensen denken: oh, het is een profes sor, die zal het wel weten. Maar de man weet helemaal niets van bestuurlijke zaken af. Hij is hoogleraar op een ander vlak. Ik zou zeggen: Schoenmaker, houd je bij je leest." Los van de uitspraken van de hoogleraar heerste er bij San ders en bij de andere leden van de gemeenteraad vooral tevre denheid. De raad is blij dat her indeling van Zoeterwoude voorlopig niet aan de orde is. vrijdag 12 september 2003 zoeterwoude/rijnwoude - De politie van Zoeterwoude en Rijnwoude gaat extra toezicht houden op tractoren op de weg. Ze kijken bijvoorbeeld of de verlichting van aanhangers deugt en of tractoren geen bag ger achterlaten, die het wegdek glad maakt. Ook organiseert de politie twee informatieavonden voor boeren over de wettelijke eisen waaraan landbouwver- keer moet voldoen. Volgens teamchef Gravekamp is geen sprake van een stijgend aantal ongevallen met tracto ren. „Er gebeuren wel ongeluk ken, aldus Gravekamp, „maar dat is niet de aanleiding voor de actie 'landbouwvoertuigen'. We wilden iets doen in de preven tieve sfeer, nu het seizoen waarin landbouwvoertuigen massaal de weg opgaan weer is aangebroken." De eerste bijeenkomst is maan dag in het gemeentehuis van Rijnwoude in Hazerswoude- Rijndijk. De tweede sessie is woensdag in het gemeentehuis van Zoeterwoude. Boeren kun nen zich aanmelden. Als de be langstelling te gering is, gaan de bijeenkomsten niet door. zoeterwoude - De Zoeter- woudse voetbalvereniging Meerburg heeft het afgelopen seizoen een paar financiële te genvallers gehad. De gemeente Zoeterwoude verstrekt de club nu een renteloze lening van 20.000 euro. Dat geld moet Meerburg bin nen zeven jaar terugbetalen. Volgens raadslid Stuijt (Pro gressief Zoeterwoude) had de gemeente de club eerder te hulp moeten schieten. Dat zou Meerburg ook zijn beloofd. In plaats daarvan liet de ge meente de dingen op zijn be loop, waardoor de vereniging met een 'gigantisch gat' zat, al dus Stuijt. Het raadslid verwijt de gemeente zelfs dat zij de club heeft tegengewerkt. Wethouder Van der Kooi ont kent dat. Hij spreekt van een communicatiestoring tussen de club en de gemeente. „Het is vervelend dat het allemaal zo lang heeft geduurd, maar ik denk dat Meerburg zijn zege ningen moet tellen. We zijn er uitgekomen met zijn allen?" 10 ljer' j J gen door de provincie aan- (ondigde fusie van orhout, Sassenheim en Hooiorhout heeft al tot heel 'n(^ t reacties geleid van po- ci. Maar hoe denken de fiere inwoners van de rpen erover? Willen zij nen in de nieuwe ge- ente Teylingen of zet- ze zich juist aftegen herindeling? Het dsch Dagblad ging de aat op om de meningen te peilen. Actie tijdens het boksgala achter café De Meester. Foto: Taco van der Eb Arnold Vanderlijde vermaakt tienjarige zaak in Zoeterwoude zoeterwoude-dorp - Café De Meester in Zoeterwoude-Dorp bestaat tien jaar. Tien dagen werd dat uitbundig gevierd, met als sluitstuk het boksgala van gisteravond. Eregast was de ech te meester: Arnold Vanderlijde. Hij was driemaal Europees kampioen in het zwaargewicht. Hij won brons op de Olympi sche Spelen in 1984, als eerste Nederlandse bokser sinds Bep van Klaveren in 1928, en her haalde die stunt in 1988 en 1992. Hij was een sierlijke vuist vechter en een decennium lang één van de beste amateurbok sers ter wereld. Nu staat Arnold Vanderlijde (40) in een boksring achter een kroeg in Zoeterwou de-Dorp. Vanderlijde bokst niet meer: ds presentator, gastspre ker en motivator reist hij al schnabbelend door het land. De Limburger spreekt in café De Meester het publiek toe, spart met enige stamgasten en later met bedrijfsleider Guus van der Geest en babbelt wat na met bewonderaars. Hij ver maakt zijn gasten prima. Wie de enthousiaste Vanderlijde aan het werk ziet, gaat denken dat motivaten in Zoeterwoude- Dorp leuker is dan boksen in mega-arena's in Los Angeles of Seoul. Het optreden van de meester is leuk, maar uiteindelijk gaat het toch om De Meester. Het café, dus. Want dat is al tien jaar een succesvolle onderneming in Zoeterwoude-Dorp. Eigenlijk bestaat het bedrijf zelfs al veer tig jaar: pa en moe Van der Geest openden in de jaren zes tig een zalencentrum in twee voormalige klaslokalen en de woning van de schoolmeester erboven. In 1993 openden de ouders Van der Geest een café naast het za lencentrum - de naam verwijst uiteraard naar de schoolmees ter die hier ooit woonde - en Guus en Yvonne sprongen in. Inmiddels runnen zij hetbedrijf en kijken hun ouders van een afstandje toe. „Het is precies geworden wat wij ervan ge hoopt hadden", zegt Guus te rugblikkend. „We wilden een gezellige kroeg, waar alles mag maar waar iedereen weet hoe ver hij kan gaan." Yvonne: „En vrouwen moeten het ook naar hun zin hebben. Hier hangt een bordje: honden en lastige man nen aan de lijn. Ouders moeten hun dochter met een gerust hart naar De Meester kunnen laten gaan." Het café heeft een goede naam in het dorp. Daaraan hebben broer en zus Van der Geest naar eigen zeggen hard gewerkt. Yvonne: „Wij proberen ieder een die binnen is te kennen. Dan doen mensen minder snel iets geks." Guus: „En we spre ken mensen aan die veel op hebben. Die moeten sowieso niet meer in de auto stappen, al is het maar een klein stuk naar huis. Ik breng regelmatig men sen naar huis. Soms pikken gas ten dat niet. Ik heb wel eens ie mand hardhandig zijn auto sleutels moeten afpakken om te voorkomen dat hij stomdron ken weg reed." Maar dat zijn incidenten. Meestal is het gezellig in De Meester. Doordeweeks trou wens niet: de kroeg is alleen open op vrijdag, zaterdag en zondag. De rest van de week is het café onderdeel van het za lencentrum, en kan de ruimte dus worden afgehuurd. Yvon ne: „Wij blijven wie we zijn. We hebben geen grote plannen, gaan niet zeven dagen per week open, willen er ook geen res taurant of eetcafé bij. Wij gaan niet voor het grote geld. Dit is wat we wilden en daar zijn we tevreden mee." door Jan Preenen sassenheim - Huub van der Zwaan moet altijd één van de de kerktorens van 'Sassem' kunnen zien. In 71 jaar is hij nog nooit uit zijn dorp wegge weest en hij zou 'voor geen ton' in Leiden willen wonen. Of dat nu guldens zijn of euro's. Maar samengaan met Voorhout en Warmond vindt hij geen punt. „Een mooie oplossing toch? Als het toch moet, is dit het beste. Dat vinden trouwens de meeste Sassenheimers die ik spreek." Als bewijs voor zijn stelling klampt hij op de donderdag- markt in de Hoofdstraat Ria (62) en Bert (65) Knegt aan. Zij is een 'grensgeval', omdat zij vroeger vlak bij de Ruïne van Teylingen woonde, op de grens van Voorhout en Sassenheim. „Ik was dus Voorhouter, maar hier in Sassenheim woon ik al veertig jaar. Ik voel me ook Sas- semer. Hier heb ik volop op school gezeten. Ik moet er niet aan denken dat we bij Leiden of Lisse komen. Met Warmond en Voorhout zit het wel goed. Al leen, waar komt het centrale punt? Wij hebben een waarne mend burgemeester, Warmond ook. Dus heeft Voorhout zo al een voorsprong." Haar man wijst er echter op dat Sassen heim een postkantoor heeft, dat nog de hele dag open is. Maar niet iedereen behoort kennelijk tot de kennissenkring van Van der Zwaan. In elk geval Gerda (53) en Maijan (21) Blok ker niet. „Tegen", klinkt het in koor. „We moeten apart blij ven. Als we zo groot worden, duurt alles langer. Dat zie je in de grote steden. Scholen wor den groter, groter, groter. Maar het is zeker geen verbetering. Het wordt alleen maar onper soonlijker", stelt moeder Blok ker ('van de arme tak hoor') vast. Haar dochter valt haar spontaan bij: „En het vergt meer overleg." Moeder: „Pre cies." Ze kunnen ook geen voordelen bedenken van een mogelijke fusie en ze zijn bang dat het 'eigene' vérdwijnt. Dochter: „Houd het daarom maar bij wat het is. Waarom al les samen?" Omdat je dan als gemeente wat meer te vertellen hebt, vindt de 17-jarige Katy Rozendaal. „Ik vind het juist wel leuk dat we groter worden. De familie band is echter geen garantie voor eenstemmigheid. Zelfs niet als het om een tweeling gaat. Haar zus Lisa denkt an ders over een fusie: „Ik vind het wel goed als we zo klein blijven. Nu ken je iedereen nog." Huub van der Zwaan verbaast zich over zulke 'negatieve' ge luiden. „Onpersoonlijker? We zijn toch geen vreemden voor elkaar. Ik heb jaren als voetbal scheidsrechter in Voorhout ge floten. Gezellige lui. Warmon- ders ken ik niet zo, maai' die Voorhouters passen wel bij ons. Alleen moet het niet zo zijn dat we straks voor elk hassekwassie naar Voorhout moeten." In Voor hout is het feest, zolang je maar niet over de herin deling begint. FotO: Dick Hoge- woning jeren en import-Voorhouters staan open voor herindeling l& 538fci ïmid een !orw tel. i 07 in Preenen out - Het is feest in Voor- zolang je maar niet over innen van de provincie om de gemeente samen /j r igen met Sassenheim en ond. Dan heb je de pop- in het dansen en niet al- de kermis bij het sta geel Voorhouters zijn te- (regfoals de 77-jarige Tinus ,,We groeien naar 20.000 srs. Dat is toch voldoen- or zelfstandigheid. Dat ifCiheim en Warmond sa- lan, kan ik me voorstel- ïaar Voorhout moet op f blijven." niet de enige die er zo enkt, zegt hij. „Kom maar ie Op deze donderdagmid- ieft hij de wekelijkse he in hotel/café/restau- oerhaave aan de Heren- zitten vier 'oude man- J GeTÜe volgens de 71-jarige ■5 'sten 'huis en haard ont- !n om de problemen in reld te bespreken'. Over Voorhout is Josten duidelijk: „De provincie zegt dat het grootschaliger moet worden om de problemen op te lossen en tegelijkertijd wordt vastge steld dat het in Leiden een puinhoop is. Dat staat haaks op elkaar. Voorhout is in staat de eigen zaken te beheren." De 76-jarige Tinus Bel denkt er net zo over. Als het hier volge bouwd is, hebben we er straks een dorp bij. Dan hebben we toch geen ander nodig." Een wat jongere Voorhouter, die 'op en top hier is geboren en groot gebracht' ziet het vooral niet zitten in Sassenheim. „Die mensen hebben ons nooit gele gen. Ze voelden zich altijd een stukje hoger dan wij. Daar zat ook altijd meer kapitaal. Vooral bollenexporteurs." Zijn naam wil hij niet noemen. „Ik heb al tijd in de nering gezeten, van daar." Jongeren en met name import- Voorhouters staan duidelijk meer open voor de herindeling. Gerben van Goozen (32): „Met zijn drieën kun je wat meer voor elkaar krijgen in de regio. Kleine gemeenten kunnen toch niet alleen bestaan. Trouwens, de inwoners merken er toch weinig van. Alleen voor de ambtenaren maakt het ver schil." Hij voegt eraan toe dat hij pas drie jaar in Voorhout woont. Ook anderen benadruk ken dat het hen niet veel uit maakt, omdat ze nog geen ech te Voorhouters zijn. Nel van Eijk vindt dat ze wel recht van spreken heeft. De helft van haar 68 jaar woont ze al in Voorhout. „Het is een goed plan van de provincie. Ik begrijp ook niet dat de wethou der (Van Steijn.) zich daarover zo boos maakt. Waarom niet eerst praten met die twee ande re gemeenten? Wie weet wat voor goeds er uitkomt. Er is hier veel gebouwd, maai' bijna geen winkels. In Sassenheim zijn die er wel. Zo vul je elkaar toch mooi aan. Ik zeg altijd: hier haal ik mijn boodschappen en in Sassenheim winkel ik." De Hoofdstraat in Sassenheim waar ook veel Voorhouters en War- monders winkelen.Foto: Hielco Kuipers door Peter Groenendijk warmond - Volgens burge meester Vosjan zien Warmon- ders in dat hun gemeente moet fuseren. Het platform 'War mond Zelfstandig' is het niet met haar eens, en stelt dat het overgrote deel van de bevolking tegen de herindeling is gekant. Wie zijn oor te luister legt rond om de dorpspomp in het cen trum van Warmond, is geneigd de burgemeester gelijk te ge ven. Niemand is hier boos, al houdt het onderwerp de ge moederen volop bezig. Vrijwel iedereen denkt dat Warmond niet anders kan. „Natuurlijk bleven we het liefst zelfstan dig", zegt Bea van Laatum (60). „Maar we zien in dat er niet aan te ontkomen valt. De ene na de andere winkel sluit zijn deuren, het inwonertal loopt terug: je ziet dat het dorp achteruit gaat." Een veertigjarige plaats- genote ('liever geen naam') is het met haar eens. „Zo erg is het toch ook niet? We gaan er volgens mij weinig van merken. Warmond is te klein om nog zelfstandig te blijven." Dat hoor je eigenlijk overal. Be grip voor de situatie van het Warmonds bestuur, en blijd schap dat Warmond niet wordt opgeslokt door Leiden. „Alles beter dan dat", zegt een 54-jari- ge Warmondse. „Daar moet ik niet aan denken, dan worden we een soort deelgemeente. Nu blijven we toch Warmond. De fusie is hard nodig, want dit dorp is inmiddels niet levens vatbaar meer." Protesten zoals in het verleden blijven nu uit, voorspelt Van der Drift (75). „Er gaat nog maar weinig daad kracht uit van de gemeente. Dat merk je aan alles. Er komt nau welijks nog iets van de grond. Dat is geen verwijt, dat komt doordat we te klein zijn gewor den. Volgens mij zien de mees te mensen dat in." Dat blijkt. Eugene Papot heeft de 'Warmond Zelfstandig'-pos- ter nog voor het raam hangen, maar hij legt zich neer bij de fu sie met Voorhout en Sassen heim. „De gemeente sffcat er fi nancieel slecht voor. Deze fusie is de beste oplossing voor de toekomst van ons dorp." Pro testeren zal hij dan ook niet meer. „Nee hoor, al blijf ik het betreuren dat we onze zelfstan digheid verliezen. Maar het kan niet anders." De dorpspomp in het hart van W^irmond.Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15