LEIDEN REGIO 3Als je het te veel oppoetst, gaat de sfeer verloren' Na 40 jaar nog steeds gelukkig bij Van Cleef •uur uitbreidingsplan scholen oogst lof in Oegstgeest Onrust over bezuiniging basisscholen Archeologisch centrum open vrijdag 12 SEPTEMBER 2003 oegstgeest - Bezuinigingen van rond de 50.000 euro op het ba sisonderwijs. Dat legde wet houder Steens van Oegstgeest gisteren in een beleidsnota voor de jaren 2004 en 2005 voor aan de commissie 'leven en wonen'. De voorgestelde bezuiniging is bijna twintig procent van de to tale begroting voor primair on derwijs. Namens alle schoolbe sturen in de gemeente waar schuwde inspreker Van Eersen dan ook voor de ingrijpende ge volgen. „Het is geen schaven waarbij het hout sterk blijft, hier wordt gesneden. Het is or dinaire bezuinigingsdrift." Zowel de raadsleden als de wet houder voelen zich voor een di lemma gesteld: ze willen niet tomen aan het onderwijs, maar moeten toch bezuinigingspos ten vinden. Eegdeman, fractie voorzitter van Leefbaar Oegst geest en zelf uit het onderwijs: ,,Als je in mijn hart kijkt, wil ik niet bezuinigen op onderwijs, maar het Oegstgeestse onder wijs bevindt zich in een luxe si tuatie. Het is niet zo dat er niets meer afkan." Van Moorsel (CDA) spreekt van een 'lawine' van verontruste e-mail naar aanleiding van de nota. Het valt nog te bezien of de soep zo heet gegeten wordt als de wethouder hem opdient. Geen van de commissieleden voelt veel voor zo'n grote bezui niging. leiden - In het voormalig Bur gerweeshuis aan de Hoogland se Kerkgracht 17 is vanaf mor gen het Archeologisch Centrum open voor publiek. Het cen trum is geopend op maandag, woensdag, vrijdag en zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. Dit weekeinde is het ook op zondag open in verband met de Open Monumentendag. Het Archeo logisch Centrum is vanmiddag officieel geopend door wethou der Geertsema. De eerste ten toonstelling heet '(Op)sporen van een kruitramp: de opgra ving Kamerlingh Onnes Labo ratorium in beeld'. Deze is tot het eind van dit jaar te bezichti gen. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 (Riet Paauw) dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl In het kader van Wereld Alz heimer Dag 2003 wordt in de Koolzaal van de Centrale Bi bliotheek, Nieuwstraat 4, in Lei den zaterdag 20 september van 13.00 tot 16.00 uur voorlichting gegeven over dementie. De kor te videofilm 'Nooit meer ge woon' wordt vertoond en twee auteurs lezen voor uit eigen werk. Er is gelegenheid tot het stellen van vragen. Tijdens de ontspanningsmid dag voor 55-plussers kan zon dag van 14.30 tot 16.30 uur bin go worden gespeeld in zorgcen trum Haagwijk aan de Beetho- venlaan 2. Toegang 1,50 euro. Het thema van de Monumen tendag is dit jaar Boerenbouw. In park Cronesteyn is er zondag om 14.00 uur een 'doe-activi- teit': Bouwen met leem. Er wordt begonnen bij het bezoe kerscentrum Het Reigersbos midden in polderpark Cro nesteyn. De maandelijkse wandeling van het NIVON heeft zondag Haarlem als startplaats. De wandeling eindigt ongeveer 20 kilometer verder bij de Keuken hof in Lisse. Iedereen die mee wil moet om 9.00 uur bij station Leiden Centraal zijn. Voor meer informatie: Aat Smits, tel 5227079 of asmits.2@hccnet.nl. In buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht 85 is het zondag om 13.15 uur 'Bingo Binnendijks'. Bij de ingang van de Leidse Hortus aan het Rapenburg 73 begint zondag om 12.00 uur een themawandeling langs bo tanische meesterwerken: van het madeliefje in het gras tot exotische orchideeën in de tro pische kassen, zoals acanthus bladeren bijvoorbeeld, die voor komen op Griekse en Romeinse zuilen. Deelname kost 5 euro. In de Van der Willigenhof aan de Apollolaan 264 kunnen 55- plussers woensdag van 14.30 tot 16.30 uur bingo spelen. Deelname kost 3,20 euro, inclu sief de bingokaarten en een kopje koffie of thee. In NaturaliS aan de Darwin- weg 2 in Leiden is het zondag natuurboekendag. Auteurs, fo tografen en illustratoren vertel len over hun werk en laten ma teriaal zien. Kinderen kunnen luisteren naar natuur-verhalen en zelf een natuurboek maken. De toegang is gratis. In woon-/zorgcentrum Haag- wijk aan de Beethovenlaan 2 in Leiden begint woensdag een nieuwe visitekring voor mensen van 55 jaar en ouder die in Zuidwest wonen. Wie meer contact wil hebben met leeftijd genoten of er eens uit wil, kan vrijblijvend gaan kijken. Aan melden bij M. Désar van de Stichting Dienstverlening Lei den, telefoon 5315251. In de lezingencyclus 'Haal meer uit je leven' wordt woens dag van 20.00 tot 22.00 uur de lezing 'Gezonde relaties' gege ven in buurthuis Stevenshof van 20.00 tot 22.00 uurf, Trix Terwindtstraat 4. Entree 9 euro. A. Suissa van het CIDI (Cen trum voor Informatie en Docu mentatie Israël) houdt woens dag om 20.00 uur een lezing over de politieke situatie in Is raël. De lezing wordt gegeven in de bovenzaal van de synagoge, Levendaal 14, Leiden. In buurtcentrum Matilo, Zaanstraat 126, Leiden, begint maandag (van 10.00 tot 12.00 en van 20.00 tot 22.00) uur een cursus boetseren. 30 lessen voor 168 euro. Wie alles wil leren over inter netten, tekstverwerken of digi tale fotobeelden bewerken met Adobe kan dinsdag en woens dag van 20.00 tot 21.30 uur bin nen lopen in de digiz@@l van het Leidse Volkshuis, Apothe- kersdijk 33a. De Afdeling Rijnland van de tram- en treinvriendenclub NVBS houdt winterseizoen elke derde woensdag van de maand een bijeenkomst. Tijdens de eerste bijeenkomst, komende woensdag, wordt aandacht be steed aan de 125 jarige spoor lijn Leiden-Woerden door his toricus Roelof Hamoen uit Bo degraven. Aanvang 20.00 uur in de Connexxion-zaal aan de Rijnsburgerweg 1 in Leiden. De Fryske Krite, de vereniging voor iedereen die een band heeft met Friesland, de taal en cultuur, verzorgt woensdag een lezing over de kruistochten. Prof. dr. H. Mol is de spreker in de Scheppingskerk, Van Poel geestlaan 2, Leiderdorp. De voertaal is Frysk. Meer informa tie: 5895262. In de Leidse Hout begint zon dag om 13.30 uur bij het Koets huis een bomenexcursie. Deel name is gratis. Scheltema-complex in oude glorie hersteld de monumentale gevel in el- kaars verlengde liggen. Het rechts daarvan gelegen 'ketel huis', waar vroeger de stoom machine stond, krijgt een pro visorisch dak, maar wordt ver der ongemoeid gelaten. Het zelfde geldt voor een aantal an dere bijgebouwtjes. De toekom stige bestemming moet uitwij zen of deze worden gesloopt of alsnog gerestaureerd. Zeker is dat het gebouw in 2006, het 'Rembrandt-jaar', als bezoekerscentrum wordt inge richt. In dat jaar viert Leiden met allerlei festiviteiten dat de beroemde schilder vierhonderd jaar geleden aan de Weddesteeg geboren werd. Wat daama de bestemming van het Schelte ma-complex wordt, is nog niet duidelijk. Mocht het als uitbrei ding van de Lakenhal dienst gaan doen - een mogelijkheid die geregeld geopperd is - dan voorziet Van Dijk spannende mogelijkheden. „In het ketel huis zou je bijvoorbeeld een prachtig museumcafé kunnen onderbrengen. Daarnaast zit een leuk tuintje, zodat je ook iets met een terras kunt doen. Hoe dan ook wordt het een prachtig pand met een authen tieke sfeer." worden. Door de melkboer bij voorbeeld, die de stoom ge bruikte om zijn melkbussen te reinigen." Hoewel het Scheltema-complex al in 1958 zijn functie als wolfa- briek verloor, is de sfeer nog onmiskenbaar aanwezig. „Kijk, in deze ruimte stonden vroeger de weefgetouwen", zegt de ar chitect, een weids gebaar ma kend naar de langwerpige hal die in het midden ondersteund wordt door een rij gietijzeren kolommen. „In die kolommen zie je de gaten nog zitten, waar vroeger de aandrijfassen voor de machines in ronddraaiden. Aangedreven door een stoom machine werden die met leren riemen in beweging gebracht. Een oorverdovende rotherrie moet het hier geweest zijn." Ook nu is het een kabaal van je welste. De industriële geluiden van het spinnen, weven, ruwen, vollen en wassen van de wol zijn vervangen door het lawaai van boor, zaag-, schuurmachi- nes en gettoblasters. Een tiental mannen in overalls loopt af en aan met allerlei soorten gereed schap. Isolatiemateriaal, hou ten planken en bakstenen lig gen torenhoog opgestapeld. Overal liggen houtsnippers over de vloer verspreid. Op sommige plekken spettert de regen nog door gaten in het plafond en de wanden. De grondige opknapbeurt van het casco, uitgevoerd door aan nemingsbedrijf Meyer, moet in het voorjaar voltooid zijn. In de komende maanden wordt het dak hersteld en geïsoleerd, het vloerhout waar nodig vervan gen, het voeg- en metselwerk hersteld en worden de houten balklagen hersteld. „Bouwkun dig moet het complex dan weer in orde zijn", zegt Van Dijk. „Maar de sfeer blijft onaange tast. Je moet altijd oppassen dat je dit soort panden niet te veel oppoetst, dat je niet 'over-res taureert'. Het gebouw is versle ten en dat mag je best zien." Niet het hele complex wordt onder handen genomen. Het gaat in eerste instantie om de twee hoofdpanden, die achter De zeventiende-eeuwse gevel van het Scheltema-complex, die tijdens de verbouwing aan het einde van de negentiende eeuw werd vervangen door de huidige gevel. Foto: Gemeentearchief brug. Wel vind ik een over schrijding van meer dan zes ton veel. Daarvoor moeten we toch een bedrag vinden." Tegelijker tijd vindt Eegdeman dat de ge meente geld weggooit als de in vesteringen in de plannen voor niets waren. De raad hoopt de opbrengsten uit de eventuele verkoop van 't Groot Proffijt, het wijkcentrum van Haaswijk, te kunnen aan wenden om het financiële gat ten dele te dichten. Daarnaast moeten de nieuwe lokalen ont moetingsmogelijkheden bieden voor de wijkbewoners. Papma (PrO): „Zou het complex niet een deel van de functies van 't Groot Proffijt kunnen overne men?" Ook verhuren de fracties de speellokalen liefst aan meer dan één aanbieder van kinder opvang. Nu nog is Stichting Kinderopvang Oegstgeest (SKO) de enige gegadigde. Van den Brandeler (WD): „We maken ons kwetsbaar door alles in één hand te leggen." Wethouder Steens zoekt de ko mende weken naar een dekking van de 6,5 ton. Op 23 oktober beslist de gemeenteraad of het plan doorgaat. Jubilaris Ton van der Meel (rechts) met José en Henk van Cleef in de gelijknamige winkel aan de Boter markt. Foto: Hielco Kuipers Meel bij het bedrijf en werkte zich al snel via avondopleidin gen op tot chef monteur. „We hadden toen grote klanten als de Olga Matrassenfabriek, Kla verblad Koffie, de Leidse Brood Fabriek, de HCW en de NEM. Later kwam de tijd dat de auto matische wasmachines op de markt kwamen. We hadden een Lelijke Eend met daarop de spreuk 'Uw wasdag is een rust dag.'Van Cleef bloeide en groeide en er werden panden bijgekocht met daarin een au dio- en videozaak." Maar de tijden veranderen en 15 jaar geleden werd het wit goed afgestoten en later de au dio- en videotak ook. Tevens werd de winkel aan de Bree- straat verlaten. „We zijn nu ge specialiseerd in verlichting en de installatie daarvan", aldus Van der Meel. „We onderschei den ons van de bouwmarkten door service en kwaliteit. Ik ad viseer, verkoop, maar installeer ook. Installeren ja, want een lamp is meer dan alleen op hangen. Er is met licht zoveel mogelijk, denk alleen maar aan dimmers. Ik ben van a tot en met z met de mensen bezig en denk dat ik nog de enige ben in Leiden die beroepsmatig ver lichting bij particulieren instal leert. En niet alleen in Leiden, tot in Drenthe toe." „Er zijn klanten met verschrik kelijk veel noten op hun zang. Je hebt er echt heel moeilijke mensen tussen. Maar juist die tevreden stellen, is het schou derklopje van mijn vak. Want verlichting blijft helaas een sluitpost. Je koopt geen bank bij de verlichting maar de ver lichting bij een bank Soms kom je ergens binnen en dan zie je een bank van 5000 euro staan waar dan eén goedkoop lampje bij moet worden geïn stalleerd. Daar zeg ik dan wel wat van." „Ik heb altijd gedacht: na 40 dienstjaren ga ik eruit. Maar die regelingen zijn allemaal te ruggedraaid of kosten gewoon te veel geld. Misschien moetik wel tot mijn 62ste doorwerken, maar dat geeft niet want ik ga nog steeds fluitend naar mijn werk. Als dat niet meer lukt, stop ik. Veertig jaar bij één be drijf werken is niet alleen mijn verdienste, maar ook de ver dienste van de mensen om mij heen." Eric-Jan Berendsen zestig, zeventig en tachtig van de vorige eeuw. Vandaag de dag is er nog maar een handjevol monumenten dat herinnert aan het industriële verleden van Leiden. Het Scheltema-com plex is daar een prominent voorbeeld van. Hoewel de toekomstige be stemming van het pand nog steeds niet vaststaat - een uit breiding van Stedelijk Museum De Lakenhal is vooralsnog de meest waarschijnlijke optie - is het in ieder geval voor sloop behoed. „Dat is voor een groot deel te danken aan de inspan ningen van STIEL, de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden", zegt Van Dijk. „Daardoor is er in de jaren negentig eindelijk een omslag gekomen in het denken over dit soort gebou wen die veel vertellen over het verleden van deze stad. Zo doende staan er nu nog een paar overeind." Het Scheltema-complex, enkele jaren geleden tot monument verklaard, is een typisch voor beeld van het soort fabriekshal len uit de textielsector waar Lei den ooit vol mee stond. Hoewel de fabriek al in 1817 is opge richt door Jacobus Scheltema, is het huidige complex pas aan het einde van de negentiende eeuw gebouwd. Het oorspron kelijke fabriekspand was op dat moment nodig aan vervanging toe: niet alleen klaagden de ar beiders over de regen, wind en sneeuw die door de kieren naar binnen drong, ook stond er maar één stoommachine met een klein vermogen, waardoor de fabriek de concurrentieslag met de andere Nederlandse wolfabrieken verloor. In die tijd hoorde ook het ge bouw aan de overzijde van de Marktsteeg nog bij het com plex. De sporen van de stalen brug die beide panden ver bond, zijn nog zichtbaar. „In het gebouw hiernaast werd de wol gewassen en gedroogd", zegt Van Dijk. „Daarvoor werd de stoom uit de fabriek ge bruikt, die via leidingen over de brug werd aangevoerd. Ook in de steeg kon stoom afgetapt iiachines van de weverij moeten een oorverdovend kabaal hebben gemaakt. Foto: Gemeentearchief Onder een deel van de etage moet een speelzaal komen, die is vast gebouwd aan De Spring plank. De financiële overschrij ding is ten dele te wijten aan de relatief hoge kosten van zo'n hangende etage. Als de ge meente daarvoor geen oplos sing vindt, moet er een ander ontwerp komen. De kans is groot dat er voorlopig geen ex tra ruimte komt voor buiten schoolse opvang en dat een aantal noodlokalen blijft staan. Uitschuifbare scheidingswan den zorgen voor een flexibele indeling. De scholen krijgen geen vaste nieuwe lokalen, maar wisselen de ruimte met elkaar uit. Die kan eventueel ook worden ingezet als ont moetingsplek voor wijkactivitei- ten en, als het aantal leerlingen in de toekomst terugloopt door vergrijzing, als kantoorruimte. Nu zijn tien van de achttien les lokalen van de Joris de Witte- school nog noodlokalen. Die worden weggehaald als de plannen doorgaan. Dan komt ruimte vrij voor een groene zo ne. Die belofte deed de ge meente eerder al aan de omwo nenden. Bij wijze van proef sluiten de scholen tijdens het speelkwartier de straat en par keerplaatsen af met inzinkbare paaltjes, waarmee ze het schoolplein vergroten. Het ver keer rijdt dan over de Jan Wol- kerslaan. Alle fracties willen het liefst dat de plannen die de stuurgroep met Zavrel ontwierp doorgaan, maar dan moet de gemeente die 6,5 ton wel ergens vandaan halen. Eegdeman, fractievoor zitter van Leefbaar Oegstgeest en zelf ooit hoofd van De Springplank: „Leefbaar Oegst geest is voor 95 procent over de De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timofeus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen 0 71 - 53 56 421 or Rody van der Pols jen - Een gebouw zijn verhaal in ;n vertellen. Met die filosofie lal t architect Marcel van Dijk de 'gracht voor de restauratie van Leidse Scheltema-complex te 82 werven. „Dat gebouw is ver- zj en. Als je het te veel op- iifetst, gaat de sfeer verloren." "I jer supervisie van de Leidse e'hitect wordt in opdracht van ^gemeente het casco hersteld, vejar uiterlijk blijft het pand aan 1iöude Singel ongewijzigd. Zo- Leiden niet vergeet dat hier eger een wolfabriek stond. twas Leiden een echte in- estad. Gedurende een deel van de negentiende eerste helft van de twin- eeuw braakten de fabrie- s de singels dag in dag :e roetwolken uit. Maar rieken raakten verouderd, failliet en werden bijna al afgebroken in de jaren I Jeroen Overduin geest - De gemeente tgeest heeft een ontwerp jliggen voor de uitbreiding ,de Joris de Witteschool en jpringplank met zes lokalen ien speelruimte. De fracties 1 het plan voor het scho- jpmplex in Haaswijk laten feren, als zij een gat van 650.000 euro kunnen itectenbureau Zavrel ont- een etage die tussen de [g uiteinden van de U-vorm t n het schoolplein hangt. van der Meel (56) was 14 10 1 hij bij Ergon Electric aan Jiterstegracht ging werken, had lagere school en een y r jaar vervolgopleiding, ir in die tijd moest je gaan e pen. Zo ging dat toen. Na anderhalf jaar kwam ik in tact met de firma Van Cleef. ïeer Van Cleef senior heeft toen aangenomen. Ik zie 1 nog zo staan met die on- heidelijke sigaar in zijn je, ld. 'Zo jongetje, wat kom jij q?', vroeg hij. Hij wilde n dingen. Eerst met mijn vader praten en vervolgens moest ik beloven dat ik mini maal vijf jaar zou blijven. Die vijf jaar zijn er 40 geworden. Heel komisch vind ik dat." In 1929 begon technisch instal latiebureau Van Cleef. „En toen hadden we ook witgoed, radio's en een beetje verlich ting. We maakten zelf de lam penkappen", licht Henk van Cleef toe, die het bedrijf inmid dels heeft overgedaan aan zijn vrouw José maar nog wel als adviseur bij de zaak betrokken blijft. In 1963 kwam Van der

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13