'Ik ben niks aan niemand verplicht' REGIO Afnijpertje Goed nieuws voor dieren in de Bollenstreek: dierenopvang van Van Ruiten is een stichtin ln een gezin valt gevaat ze al een dagtaak niets te plannenachtde rug h<*?:v°0'dat 26 Nigeriaanse heeft kindje toch niet alleen gemaakt? Ook een professor kan een ggz-patiënt worden Valkenburg sluiten is van veiligheid geen goed VRIJDAG 12 SEPTEMBER NAVRAAG Redacteur SASKIA STOELINCA probeert regelmatig op de krant met een lach en een traan haar drukke gezin (5 kinderen en een man) te >Y f. beschrijven. Vaak heeft ze het r aan haar journalistieke bezig heden begint. Niemand gelooft dat. Nu mag ze er over vertellen, want onderzoekers van het Centraal Bureau voor de Statistiek geven haar gelijk. Erger nog, zij denken dat het spitsuurgezin het alleen maar drukker krijgt, omdat vrouwen meer gaan werken en mannen niet minder. Een extra bijkomstigheid zijn de steeds ouder wordende (schoon)ouders die ook een beroep doen op het gezinsleven, aldus de onderzoekers. Heeft u een dagindeling? „In een gezin valt nauwelijks iets te plannen. Elke dag sta je voor nieuwe verrassingen. Werk, school en de bui tenschoolse activiteiten staan redelijk gepland, verder is het improviseren. Van die onverwachte tegenvallers zijn lekke banden, overwerk, ziekte, eten dat aan brandt, kinderen die dwars zijn en van die verkopers die in het spitsuur aan de telefoon hangen. En tot overmaat van ramp je moeder die zegt dat het ver standiger is om rustiger aan te doen." Hoe ging liet vanmorgen? „Praat me er niet van. Als mijn man het pand verlaat tegen zevenen staat de wasmachine al te schudden. Kinderen worden langzaam wakker, ruziën over een plek in de badkamer en weten in eens niet meer wie de afwasmachine moet uitpakken. Olivier zegt nu pas dat hij een maandviering heeft en dat de gitaar en het Mexicaanse pak mee moet. Dat kan niet allemaal op de fiets. Sam blijkt het eerste uur geen vrij te hebben en probeert op een vrese lijke manier zijn brood te smeren. Fleur zoekt naar een truitje dat in de was ligt. De oudste belt. „Ja ik bel maar vroeg, want anders kan ik je niet meer bereiken. Kunnen wij de auto vanavond krij gen?" Ik fiets met een sombrero aan mijn stuur en gitaar op de mg eerst naar school en dan naar het werk. Heerlijk, de zon schijnt. Wat trof 11 gisteren na het werk aan? „Chaos. Het leek of er voor een hele schoolklas eieren was gebak ken. Tartaartje gebakken, aardappelen en sla staan op het menu van mijn echtgenoot. Twee eten later vanwege training. Een moet er om half zeven in de band spelen. Om acht uur komt de jonge man om de computer weer op gang te brengen. Netwerk is door de spelletjes van de kinderen wat ontregeld. Wat is nu een geschikt tijdstip om te eten? Ik weet het niet en wacht gewoon nog even. Vaak lossen problemen zich op door op de stoel te gaan zitten. „Wat eten we vandaag? Doei, ik ben rond half acht terug." „Ha schat, leuke dag gehad? Zal ik koken? Je weet dat de computer straks wordt gemaakt. Heb je aan je ouders gedacht? Komen die zaterdag? Nee hè, je hoeft vanavond toch niet voor de krant weg?" tekst: Ruud Sep foto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Zaterdag 12 September NOORDWIJK - Het ernstige gevaar bestaat, dat de Nederlandse konij nenstand eenzelfde lot zal treffen als de kippenstapel in de laatste ja ren getroffen heeft door de pseudo-vogelpest. In Noordwijk-Binnen is bij een sportfokker de gevreesde konijnenziekte Myxomatose geconsta teerd, waardoor diens konijnenstand werd vernietigd. Deze ziekte, waartegen geen geneesmiddel bestaat, heeft in Frankrijken België reeds grote verwoestingen aangericht en werd dezer dagen voor het eerst in ons land geconstateerd in Noordwijk. De wijze van besmetting is niet bekend, weshalve van deskundige zijde de konijnenhouders met nadruk gewezen wordt op het belang van isolatie der konijnenstal- len, afzien van deelneming aan tentoonstellingen en keuringen, afzien van verkoop, aankoop en ruil van dieren en hun vervoer, soortgelijke quarantainemaatregelen derhalve als indertijd voor de kippen dwin gend werden voorgeschreven. ANNO 1978, dinsdag 12 september NOORDWUK - Burgemeester Bonnike nam gistermiddag een taart in ontvangst voor de Noordwijkse Reddingsbrigade, maar deze stelde de taart weer beschikbaar aan de kinderafdeling van het Academisch Ziekenhuis Leiden aan het Lindenplein. De reuze-taart, een geschenk van de Nederlandse Banketbakkers Ondernemingen werd afgeleverd door leerlingen van de KTS in Voorhout. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82. Leiden, tel 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54.2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-515° 5&7 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19.60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Reactie op het artikel over de steni ging van Amina Lawal uit Nigeria. Ze heeft dat kind toch niet in haar eentje gemaakt? Waar blijft de vader? Hij is net zo 'schuldig' aan dit over spel en verdient dezelfde straf als zij. Waarom besteedt niemand hier aan dacht aan? Met een beetje rel hier over bij de Nigariaanse ambassade kunnen we misschien die vreselijke domheid van de islamitische 'man nelijke' rechters breken en haar een kans op een redelijk leven geven. J. van den Berg, Leiden. Ik ben een nakomertje. Mijn oudste broer is 14 jaar ouder dan ik, met mijn op één na oudste broer verschil ik 12 jaar en met mijn zusje (ja, ze is 68, maar heel klein en daar om noem ik haar toch 'zusje') 8 jaar. Toen mijn moeder nog leefde, zei ze altijd dat ik het aardigste ongelukje was dat haar ooit was overkomen. In sommige dialecten noemen ze een nakomertje ook wel een 'schraapkoekje'. Dat is ei genlijk het laatste koekje dat van het deeg gebakken kan worden. Je moet het je heel beeldend voorstellen: je hebt een schaal met deeg, je hebt daar allemaal koekvormpjes mee gevuld en er zit uiteinde lijk nog een klein beetje in die schaal. Je kunt er nauwelijks een vormpje mee vullen, maar door met je vinger het laatste deeg eruit te schrapen, krijg je toch nog materiaal voor een ordentelijk koekje. Zo is het, schertsend gespro ken, ook met dat nakomertje: er is bij vader nog een klein beetje zaad overgebleven en met een uiterste krachtsin spanning is hij in staat om met dat kleine overschotje een laatste kind te verwekken. In Leiden bestaat een soortge lijk beeld om het nakomertje mee aan te duiden: een afnij pertje. Het werkwoord ajnij- pen betekent niet alleen 'met duim en wijsvinger of met een nijptang iets van iets afbre ken', maar ook 'gierig zijn'. En net zoals het schraapkoekje is tot stand gekomen door dat hele kleine beetje deeg, zo is het afnijpertje ontstaan door een gierige vader. Kreng. Door de meeste Ne derlanders zal het woordje kreng alleen maar als scheld woord gebruikt worden voor een 'kwaadaardig persoon' en dan vooral voor een 'kwaad aardige vrouw'. Niet iedereen zal weten dat kreng eigenlijk het woord is voor een 'dieren- lijk' en dat het afkomstig is van het Franse carogne in de zelfde betekenis. De 18de- eeuwse Leidse hoogleraar Le Franq van Berkhey beschrijft overigens een onaangename gewoonte in onze streken om de dode dieren kwijt te raken: „In de nabyheid onzer zee dorpen heerscht een gebruik, om de afgevilde krengen in het barre zand neder te wer pen." In Leiden gebruiken we kreng ook gewoon voor 'kind'. Om dat te verklaren zijn er drie mogelijkheden. Oftewel: in Leiden vinden we kinderen niet zulke aantrekkelijke we zens en daarom noemen we ze krengen. Ofwel: we vinden ze hier juist alleraardigste schatjes en daarom zeggen we heel lief krengetje tegen ze. Net zoals we een kind met schurkje of deugnietje kunnen aanspreken. Of met schalk want dat is oorspronkelijk ook een 'schavuit', een 'geweten loos persoon'. Ik denk niet dat dit de juiste verklaring is. Ik voel veel meer voor de vol gende. In het Vlaams wordt kreng ook gebruikt voor 'iets kleins'. Je kunt 't in het Ant werps hebben over en kreng van e manneken en daar be doel je gewoon een heel klein kereltje mee. Stel nou dat die Vlamingen kreng in deze be tekenis hier bij hun vlucht voor de armoe en de oorlog in de 17de eeuw mee naar toe hebben genomen, dan is dit weer zo n zuidelijk woordje in het Leids. Kakkepoerresie. Ik ben nooit erg dol geweest op speeltui nen. Ik verveelde me stierlijk op zo'n wip. Saaier bezigheid was nauwelijks denkbaar. Je afeetten met je voeten. Om hoog gaan en dan weer om laag. Mijn hemel, wat een on gein! Schommelen was nog wel interessant, maar je mocht nooit zo hoog gaan als je wilde. Dan was er zo'n angsthaas van een opzichter die je tot de orde riep. Bang dat je viel. Nou, je viel toch zelf! Maar de glijbaan kon me wel bekoren. Zeker als je daar met grote vaart, op je hurken, van afroetsjte. Dat was lekker gevaarlijk. Want je kon zo, hurkend op je matje, uit de sleuf 'donderen'. In het Leidse dialect heet dat 'op je; van de glijbaan glijdei kepoerresie spele'. Met klemtoon op poe. En 1 wel begrijpelijk, want hurkhoudrng lijkt ven veel op de poephoudi het woord wordt nog zichtiger als we ons re dat het waarschijnlijk bastering is van het VI ;i kakadoor dat 'kakstot f kent. Wie kent dit kakkepot nog? Met heel veel dank aa Breevoort, Safier van (Den Haag), Roos den en Engel Todden (Dot) Reacties en tips voor d briek kunt u sturen tu dactie van deze krant, 54, 2300 AB Leiden, oi melding van de rubrü 'Leids dialect'. E-mail de auteur kan ook: mans@inl.nl Hans Heestermans In Lisse weten ze hem allemaal te vinden. Maar ook in de rest van de Bollenstreek en Haarlemmermeer, zelfs tot Badhoevedorp en Kudel- staart aan toe. Wat, héél Nederland weet waar de dierenopvang van Sjaak van Ruiten en vrouw Wilma zit. En de opvang 'De Overplaats' aan de Grachtweg 6 is sinds kort een stichting. Goed nieuws voor katten, honden, knaagdieren, vogels, jonge zwanen en andere watervogels, egels, hermelijnen, bunzings en wat al niet kruipt, loopt en vliegt meer. Want Sjaak hoeft nu niet alles meer uit eigen zak te betalen. Sjaak van Ruiten (52) heeft van de stichting pas nieuwe hokken gekre gen, 99 in totaal. En dan heeft hij ook nog 35 hokken en aquariums en terrariums op de eerste verdieping van zijn huis. Het is onvoorstelbaar hoeveel dieren een (tijdelijk) tehuis vinden in de rijtjeswoning van Sjaak. Je moet dan ook niet over een lucht je vallen, want het hele huis van de familie Van Ruiten riekt naar kinder boerderij. Sjaak van Ruiten houdt zich al bijna veertig jaar bezig met de opvang van dieren. „In 1975 ben ik écht begon nen, maar toen ik twaalf was, sleepte ik al van alles en nog wat naar huis." Van Ruiten is eigenlijk Sassenheimer van origine. „Uit de Charbonlaan kom ik. Ik zat daar als jochie al voortdurend in en aan de sloot, móchtig. Van lieverlee zijn we in Lis- se gaan wonen in de Ooievaarstraat. Daar had ik al in een kamertje aller lei dieren en op zwanen op het bal kon - in een kinderbadje. Acht jaar later kon ik me hier vestigen op de Grachtweg met mijn vogel- en knaagdierenopvang. Hoewel hij geen zwanen meer in huis neemt, zijn het nog wel zijn lie velingsdieren. Overal waar je kijkt aan de muren, kom je de statige die ren tegen, in allerlei maten op foto's en schilderijen. Ook de kasten staan er berstensvol mee. Dieren vormen de grote passie van Sjaak en vrouw Wikna, net terug van elf honden uit laten. Ooit was Sjaak ook vogelaar, maar daar heeft hij geen tijd meer voor. Vakantie? Daar doen zijn vrouw en hij niet aan, juist in de zo mer heeft hij zijn topdrukte. „Ik doe alles op vrijwillige basis. Ik ben niks aan nienland verplicht. Ja, om mijn huur en mijn vaste lasten te betalen. Ik vraag wel een vrij willige bijdrage voor, voor het voer. Mensen, denken dat 't allemaal voor G niks gaat. Ze moe noodgevallen mocht je zelfs midden in de nacht komen. We kwamen daar en toen zag ik wat voor goed werk die man doet, ongelofelijk. Dat betaalt hij allemaal uit zijn eigen knip. Ik dacht: 'Dat kan toch niet waar zijn?!" Den Hollander stak met vijf vrienden de koppen bij elkaar, vormde een bestuur en ging aan de slag. Notaris Hurtak in Hillegom zorgde na een gesprek met Den Hollander dat 'De Overplaats' om niet een stichting werd. „Dan ben je tenminste een rechtspersoon. En moet je nu zien. De dierenbescherming Haarlem mermeer, waar Sjaak heel veel mee samenwerkt, heeft al tweemaal een mooi bedrag overgemaakt. En zo nog wat instanties en bedrijven. Daar hebben we nu die nieuwe hok ken van Sjaak van kunnen betalen. Zijn buren? Die hebben er geen pro blemen mee, die vinden het mooi wat Sjaak doet." Den Hollander kan zich erg opwin den over de gemeenten Lisse, Sas- senheim en Hillegom. „Die dragen niets, maar dan ook niets bij. Hon den en katten, verder gaat het bij hen niet. Knaagdieren of vogels zijn geen huisdieren, vinden ze, laat staan dat je je bekommert om wilde dieren. 'Dat hoort niet tot onze taak' Dat is toch belachelijk. Dat noemen ze nu milieubeleid. Kennelijk hoort alleen de flora tot het milieu en hangt de fauna er maar een beetje bij. Kijk, als Sjaak een vogel of egel heeft opgeknapt, zet hij zo'n dier weer uit waar het vandaan kwaï Sjaak van Ruiten houdt alles wa 'in en uit gaat' nauwgezet bij in grote boek. Vorig jaar waren da 2597 dieren. Volgens voorzitter Pleijs van de dierenbeschermin Haarlemmermeer waren daar 8 vogels bij. „Daarvan heeft hij 82 cent gered. Dat is landelijk gezi écht héél bijzonder. Om maar r spreken over de 97 egels die hij gered. Deze man doet heel goe< werk." En Sjaak?: „Ach, ik doe het ook beetje voor mezelf. Dieren geve hoop liefde, weet je. Meer dan j denkt." Aart van der Kuijl Op het artikel 'Portaal huisvest pa tiënten Rijngeest' van de hand van Robbert Minkhorst (LD 14/8) wil ik reageren. Minkhorsts manier van schrijven is ronduit stuitend. Zo'n slechte beeldvorming van de geeste lijke gezondheidszorg (ggz) heb ik nog nooit gelezen. Zo schrijft hij: 'Het gaat om mensen die nu gedeeltelijk in afzondering le ven, in woonvoorzieningen van de Rijngeest Groep'. Onzin. Mensen le ven niet in afzondering in woon voorzieningen, maar gewoon tussen de huizen in. Nog erger vind ik de passage waarin de verslaggever schrijft: 'Meestal is het niet zonder reden dat een psy chiatrisch patiënt in een aparte woonvoorziening van de Rijngeest Groep leeft. Hij kan een gevaar zijn voor zijn omgeving of zelfmoordnei gingen hebben'. Ik wil Minkhorst er op wijzen dat ook zijn eigen buur man of buurvrouw zelfmoord kan plegen. Daarvoor hoef je echt niet opgenomen te zijn. Bij ggz-patiënten gebeurt hetzelfde als bij gezonde mensen. Het hele artikel is mij een tikkeltje te 'smeuïg' en het geeft een negatief beeld. Verslaggever Mink horst vergeet dat hij ook ziek kan worden. Iedereen kan het overko men dat hij of zij ggz-patiënt wordt. Ook al ben je professor. J. Schaap, Leiden. ten er maar iets voor over hebben. Ik ben toch maar bereid om ze van hun dier af te helpen... Laatst was er een mevrouw met zo'n air van 'U heeft 'm maar mee te nemen'. Nou, die heb ik mooi met d'r dier laten staan. Zeg je 'nee' dan worden ze nog kwaad ook. Zit ik niet mee, hoor, voor geen ene centimeter. Maar de dierenambulance neemt geen ge zonde dieren mee, ik wél." De gemeente erkent hem wel, zo vertelt hij, „Maar je moet het zien als gedogen, weet je wel. Ze betalen geen stuiver. Alleen, is er ergens overlast met ratten, vogels, konijnen, kippen - dan weten ze me te vinden, dan bellen ze mij. En bijvoorbeeld met botulisme dan werken we nauw' samen. Ton den Hollander is voorzitter van de Stichting Dierenopvang 'De Over plaats'. Hij vertelt dat hij Sjaak van Ruiten een jaar geleden leerde ken nen. „Wij hebben honden en mijn vrouw vertelde op gegeven mo- Sjaak. Dat je daar in je hond kon brengen als je tijdelijk opvang voor hem hebt Sjaak van Ruiten bij de nieuwe hokken in zijn achtertuin Foto: Dick Hogewo- ning Het voornemen om Marine vliegkamp Valkenburg te sluiten maakt mij ongerust. Kennelijk heeft'een varende hoge piet bij de marine minister Kamp inge fluisterd dat de vliegtuigen wel kunnen worden opgeruimd. Waarschijnlijk omdat hij die minder belangrijk vindt dan schepen en onderzeeërs. Voor de veiligheid van Neder land en zijn inwoners is dat echter geen verstandig besluit. Neem nu de dreiging van terro ristische aanslagen. Vaak horen we overheidsdienaren verklaren dat Nederland daar niet op is voorbereid. Handhaven die vliegtuigen dus, zou ik zeggen. Natuurlijk zijn er woningen no dig, natuurlijk moet i bezuinigd, maar om de veiligheid van het heffen, dat vind ik gend. Als er wat gebe^.,. Nederland immers voonj zee gevaar verwachten. Ik hoop dat de regering haar verstand gebruikt. I rineluchtvaartdienst (Ml i zo geperfectioneerd, het neel heeft een zo hoogw kennis en het materieel i goed dat zelfs Amerika c loers op is. De MLD mot de veiligheid van dit lani y steen kunnen blijven bij H. V Lei

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12