'Pak opvang j verslaafden in één keer aan' De molen wordt een tuinkabouter Lflict over serre van ite Beer duurt voort Huisartsen tevreden over 'vriendelijk' Diac Een van tien verdachten bekent moord op Van der Krieke CDA wil opheldering over gebreken van parkeerverwijssysteem REGIO www.autoheemskerk.com MOOI, Uitgekeken g op uw H| college's? SE» Morgen vindt u de CU pleit voor 'Gronings' beleid bij Ze komen er maar niet Luykx en de gemeente Al bijna een jaar heb- tvvee partijen een con- de serre van De Grote t café-restaurant aan de ïdtstraat waarvan e eigenaar is. De ge- wil dat de serre wordt /ekt en, Luykx weigert dat. (6 j rschillen hemelsbreed nken", zei een boze isteren na het mislukte net de gemeente, waar- s sli ichter opdracht had ge klote dienst bouwen en de glazen uitspanning omdat het stukje grond lenbestemming heeft. Luykx heeft hij alleen al gedoogde uitbouw overdekt, r; l'lls is het conflict zo ogelopen dat de ge- aan Luykx een dwang- 10.000 euro heeft op- 'oor elke week dat de 12.1 n°g staat. Een beslis- 27. Luykx bij de rechter' ngevochten. Die som- 'eide partijen nog eens (advertentie) OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN met elkaar te praten om zo tot een oplossing te komen. Dat overleg leverde gisteren niets op. Luykx: „De zijkanten van de serre mogen blijven staan, maar de glazen pui moet vervangen worden door een linnen doek, zodat de voorkant open blijft. Daar mag dan in de zomer een terras van gemaakt worden." Luykx weigert de ser re echter af te breken. Toen hij het café-restaurant twee jaar geleden overnam, was er al een uitbouw. Die heeft hij alleen maar verbeterd, is zijn redene ring. Bovendien is de buurt blij met de glazen overspanning, omdat deze geluidsoverlast te gengaat. Tientallen omwonen den hebben brieven naar de ge meente gestuurd waarin zij pleiten voor behoud van de ser re. Maar de gemeente houdt voet bij stuk: de grond heeft een groenbestemming, er is geen vergunning aangevraagd voor het bouwen van de serre, dus moet hij worden afgebroken. De rechter doet dinsdag uit spraak over het conflict. A UTQ=ia:EEIMSIifcE R K Leiden Roelofarendsveen L. (071) 531 08 11 R. Roelofarendsveen R. (071) 331 28 66 leiden - Huisartsen uit de regio zijn te spreken over het Diaco- nessenhuis in Leiden. Het wordt omschreven als een pret tig streekziekenhuis met een zeer vriendelijk karakter, dat toegankelijk, overzichtelijk en 'huisartsvriendelijk' is. Dat is de uitkomst van een enquête on der 210 huisartsen. Het zieken huis kreeg 81 formulieren terug. Het onderzoek werd uitgevoerd door studente Martine Koning, die in het informatieblad van het ziekenhuis zegt dat slechts een enkele respondent zich ne gatief uiüiet. Die kritiek had te maken met wachtlijsten, de ontslagprocedure van patiënten en gebrekkige communicatie met specialisten. Gemiddeld gaven de huisartsen het Diaco- nessenhuis een 7,6. Het wegwerken van wachtlijs ten zien de huisartsen als be langrijkste taak voor het Diaco- nessenhuis. Ook willen zij snel ler en beter geïnformeerd wor den over hun patiënten. De te lefonische bereikbaarheid van specialisten, de nazorg en de houding van sommige specia listen werden ook aangegeven als punten die beter kunnen. Volgens Koning zijn er grote verschillen in het aantal patiën ten dat huisartsen doorverwij zen naar het Diaconessenhuis. Meestal geeft de voorkeur van de patiënt daarbij de doorslag. 'Nieuwe eigenaar Ozon gaf opdracht' den haag/leiden - Justitie denkt dat de 38-jarige Alphense eige naar van wasserij Ozon op dracht heeft gegeven tot de moord op Jan van der Krieke, van wie hij de zaak had overge nomen. Een van de tien ver dachten heeft bekend dat hij de 60-jarige Wassenaarder op 10 mei heeft gedood in de wasserij op bedrijfsterrein Roomburg. Dat heeft Justitie gisteren be kendgemaakt. De verdachte heeft ook bekend dat hij het li chaam in de kofferbak van de auto heeft gelegd, die vervol gens naar Den Haag werd gere den. Vijf dagen later werd het lijk van Van der Krieke gevon den in zijn auto bij station Hol lands Spoor. De Haagse rechtbank heeft gis teren het verzoek om vrijlating afgewezen van twee verdachten uit Leiden en Wassenaar (32 en 28 jaar). Zes van de tien ver dachten zitten in voorlopige hechtenis. Zij komen uit Den Haag, Wassenaar, Leiden, Al phen aan den Rijn en Bulgarije. De strafzaak tegen alle verdach ten is op 15 en 16 december van dit jaar. Voor die tijd hoort de rechter commissaris vijf getuigen in de zaak van de 38-jarige hoofdver dachte uit Alphen. De getuigen zijn de 32-jarige en de 28-jarige medeverdachten, twee illegale werknemers van de wasserij, en de man die heeft bekend op 10 mei van dit jaar de moord te hebben uitgevoerd. Advocaat G. Spong van de Alphenaar had gevraagd om het horen van de ze vijf getuigen. De 38-jarige Alphenaar kocht de wasserij drie jaar geleden van Van der Krieke, die als za kelijk adviseur aan het bedrijf verbonden bleef. De aankoop som zou over drie jaar afbe taald worden. Het ging echter niet goed met wasserij Ozon. Volgens advocaat G. Bos van de 32-jarige Leidenaar deed de nieuwe eigenaar tegen de ad viezen van Van der Krieke grote investeringen, die financieel niet verantwoord waren. Daar door zou de 38-jarige man niet in staat zijn geweest aan zijn fi nanciële verplichtingen jegens Van der Krieke te voldoen, het geen tot spanningen tussen beiden leidde. De 32-jarige Leidenaar wordt verdacht van het schoonmaken van de wasserij na de moord zodat het personeel 's morgens vroeg geen bloedspetters aan trof. Twee Soedanese werkne mers, die te vroeg op de wasse rij kwamen, zagen de 'schoon maakploeg' echter aan het werk. De 28-jarige Wasenaar- der, een neef van de hoofdver dachte, wordt ervan verdacht deze mannen te hebben be werkt zodat zij niet met hun verhaal naar de politie stapten. LIEFTINK SCHUIFPUIEN baan die bij u past in vrijdag 12 september 2oo3 door Silvan Schoonhoven leiden - De Christenunie wil dat Leiden de problemen rond ver- slaafdenopvang in één keer aan pakt. De aanpak in Groningen moet model staan voor het op lossen van problemen rond de komst van bijvoorbeeld de Ver plaatsbare Ontmoetingsplaats (VOP) Fractieleider Van As van de ChristenUnie wijst erop dat de komende jaren verschillende opvangplekken een nieuw on derkomen moeten krijgen. Voor De Zaak (een dagbestedings programma voor daklozen) moet een nieuwe locatie ko men; De Bakkerij moet uitbrei den; het tijdelijke Slaaphuis op de Boommarkt kijkt uit naar een vaste plek in de stad; er is behoefte aan een gebruikers ruimte voor drugsverslaafden. Ook wil de politiek experimen teren met een verplaatsbare al coholistenkeet - de komst van een VOP op de Garenmarkt liep aan het begin van de zomer vast op procedurefouten. Omdat er binnen een paar jaar meerdere vestigingsplaatsen nodig zijn voor verslaafden- en daklozenopvang, pleit de Chris tenUnie ervoor die voorzienin gen in één keer te regelen. Op die manier zijn minder proble men te verwachten met omwo nenden, verwacht Van As. Zijn partij verwijst naar een soortgelijke aanpak in Gronin gen. De spreiding van opvang plekken was daar een 'succes', vindt de partij. „Dat kwam door goede voorbereiding, tijdig overleg met buurtbewoners en afstemming met zorginstellin gen en politie. Belangrijk was ook dat burgemeester, wethou ders en gemeenteraad de rug recht wisten te houden bij alle weerstand. Want natuurlijk wa ren en zijn veel mensen niet blij met de komst van een dergelij ke voorziening. Maar de 'pijn' werd tenminste eerlijk over de wijken verdeeld en de buurtbe woners werden vanaf het begin betrokken bij de plannen. Zij houden ook via begeleidings commissies de vinger aan de pols." De ChristenUnie schrijft dat ze begrip heeft voor de houding van omwonenden die een op vangplek liever niet in hun ei gen buurt zien komen. „Vaak worden daarvoor goede rede nen aangevoerd, zoals bij De Zaak en de mislukte plaatsing van de VOP. Toch zijn die voor zieningen nodig." door Marijn Kramp leiden - Het CDA wil ophelde ring over het elektronische ver wijssysteem voor parkeerplaat sen in de Leidse binnenstad. Dat blijkt, zo gaf de gemeente onlangs in deze krant toe, al zes jaar niet naar wens te werken. De borden geven vaak verkeer de informatie door. Zo worden parkeergarages soms vol ver klaard terwijl er maar een paar auto's in staan. Het CDA wil dat het college van burgemeester en wethouders dit probleem snel oplost De oppositiepartij was onaange naam verrast door het bericht in de krant omdat het college herhaaldelijk heeft beweerd dat het verwijssysteem wel werkte. Maar volgens verschillende woordvoerders kampt het ver wijssysteem dat indertijd 1 mil joen gulden kostte, wel degelijk met technische problemen. De lussen in de grond die het aan tal in- en uitrijdende auto's bij houden, functioneren niet goed. De telling die op de bor den verschijnt is daardoor on nauwkeurig, en lijkt soms zelfs willekeurig. Het CDA stelde in de afgelopen zes jaar al vaker vragen over het verwijssysteem maar het colle ge ontkende tot nu toe altijd dat het systeem niet goed werkt. Ook zijn er ondertussen al tal van aanbevelingen gedaan in verschillende rapporten. Het college, meent CDA-raadslid L. Lieverse, had beter naar de raadsleden en naar de pariceer- deskundigen moeten luisteren. Zij wil dat een aantal aanbeve lingen alsnog wordt overgeno men. Een daarvan is om de borden wat verder uit het cen trum te plaatsen, zodat auto mobilisten eerder worden inge licht over het aantal beschikba re parkeerplaatsen in de stad. Ook stelt de partij in haar schriftelijke vragen aan het col lege dat het 'parkeerimago' van de stad wordt aangetast door het ondeugdelijke systeem. Om dit imago weer een beetje op te poetsen moet de gemeente na dat de problemen zijn verhol pen, een grootschalige publici teitscampagne starten die het bezoek aan de binnenstad sti muleert. (advertenties) Met een schuifpui van Lieftink geeft u stijl en cachet aan uw woning. Onze schuifpuien zijn er in talloze uitvoeringen. In eigen fabriek vervaardigd van hoogwaardig aluminium of kunststof. Met beglazing naar keuze en voorzien van K0M0-keur. In onze showroom doet u de mooiste ideeën op. Bewoners van de 01- ide en omgeving zijn ge- rd door een dief, die gis- le tas van een postbode estolen. Aan zijn fiets tassen met poststukken, itbode was aan het werk llmenrode in de Meren- jn fiets stond tegen een i heeft direct aangifte ge- natieavond tzschool f De gemeente Leiden ïaandag 15 september natieavond over de louw voor de Lorentz- ii 40 appartementen, ikomst begint om r in de kantine van eTrigon aan de Zoeter- jsingel. Wethouders Hil- b en Pechtold geven een ling over de nieuwbouw lijdelijke huisvesting van •ol naast het kunstgras- Sporting Trigon. v estrating in rum en Noord De gemeente begint met de herbestrating ilstraat, tussen de acht en Koolgracht. De r j imheden beginnen aan van de Koolgracht en v ree weken in beslag ne- maandag 22 septem- nt de gemeente met de rating van de Willem- -v i Noord, vanaf de Ko- lat. Dit zal zes weken rs'( iren. ants geld L'llll Zuidwest Geld van woningcorpo- ïiten Leiden moet de i renovatie van huizen vest voor een deel fi- en. Dat wil wethouder ng (PvdA/wonen). Rijke ties uit bijvoorbeeld Irabant zouden in zee gaan met Portaal, Zijl of Ons Doel. „Matching verduidelijkt Buijing. prporaties gaan meebe- projecten waar arme i" Tussen het rijk en de irporaties woedt al ja- liscussie over de ver van vermogens van de Iers. Vooral in het wes- arme corporaties met en een slecht woning- LEIDEN Boksgala der het oog n de meester t met post olen Molenaars: Gemeente bekommert zich niet om windaanvoer door Bas Benneker Oprukkende woonwijken en uit de kluiten gewassen groen be dreigen het leefgebied van de Leidse molens. Ingebouwd tus sen huizen en hoge bomen ver worden de trotse windmachines tot stilstaande sierobjecten. Hoe wel de gemeente genoeg geld pompt in hun onderhoud, lijkt ze zich niet te bekommeren om een degelijke windaanvoer, zegt het kleine leger van vrijwillige mole naars dat de molens draaiende dan wel overeind probeert te houden. Philip Pijnnaken (30) is zo'n molenaar. Pijnnaken - blond, bril, blauwe overall - was als peuter al gefascineerd door molens. Zijn ouders beheerden vroeger Molen De Valk. Zelf ontfermt hij zich tegenwoordig over Molen De Put en de Kik kermolen aan de Oegstgeester- weg, op de grens tussen Leiden en Oegstgeest. „De Kikkermo len is gebouwd in 1752", vertelt Pijnnaken, „het is een wipmo len, de kleinste van de stad. Sa men met twee andere moest hij de Kikkerpolder droog hou den." Vandaag zijn de weergoden hem juist goed gezind. De mo len draait redelijk in de lichte noordenwind, al valt er niets te pompen. Het water in de pol der staat al laag genoeg. „Voor de Prins draaien, noemen we dat", aldus Pijnnaken. „Die uit drukking stamt uit de tijd van Leidens ontzet." Toen Leiden de kant van de Prins van Oranje had gekozen, belegerden de Spanjaarden de stad. „Om ze wijs te maken dat de omsinge ling niet werkte en er nog voed sel genoeg was, lieten de Leide- naars de molens doordraaien. Al was er in werkelijkheid geen korrel graan meer in de stad." Deze psychologische oorlogs voering zou tegenwoordig on mogelijk zijn. De noordenwind van vandaag is zo'n beetje de enige wind waarin de Kikker molen nog gedijt. Aan de wes telijke en zuidwestelijke kant vormt een dichte rij eiken langs de Oegstgeesterweg een jam merlijk effectief windscherm. Acht er die bomen liggen de voetbalvelden van Lugdunum", zegt Pijnnaken, die al jarenlang probeert de gemeente Leiden zo ver te krijgen de eiken te kappen. „Zonder die bomen is er voor de molen ruimte ge noeg om volop te draaien. Ieder jaar als het snoeiseizoen eraan komt, vragen we wat de ge meente eraan gaat doen. De ge meente doet niets, en ik vraag me ondertussen af waar al dat geld voor groenbeheer eigenlijk heen gaat. Maar het onderwerp 'bomen' ligt heel gevoelig in Leiden. Je kunt beter een molen in brand steken dan een boom vellen. Blijkbaar is een boom waardevoller dan een monu ment." Niet dat de gemeente onvol doende geld besteedt aan de negen molens die Leiden rijk is. Alle zijn ze in prima staat en De Kikkermolen is zeven jaar gele den volledig gerestaureerd. „Maar zonder wind zijn molens niet meer dan tuinkabouters", zegt Pijnnaken, die naast het beheer van molens de ondank- Molenaar Philip Pijnnaken bij de Kikkermolen aan de Oegstgeesterweg. „Blijkbaar is een boom waardevoller dan een monument." Foto: Dick Hogewoning bare taak heeft om toe te zien op de 'molenbiotoop' - een mi nimale straal van honderd on bebouwde meters rondom de molen. „Een molenaar kan een stil staande molen niet uitstaan", legt Pijnnaken uit. „Zeker niet als ondertussen de boomtop pen op en neer gaan." Een draaiende molen heeft ook fi nanciële voordelen. Want ach ter alle vrolijk ronddraaiende wieken gaat een klein tellertje schuil, dat zacht tikkend de hoeveelheid omwentelingen meet. „En voor iedere draai kan de gemeente subsidie krijgen van de provincie", aldus Pijn naken. „Maar de gemeente Lei den heeft zelfs de provinciale bijdrage aan de restauratie nog niet ontvangen, omdat ze te be lazerd is om wat aan de omge ving te doen." De gemeente loopt meer mis dan geld, want werkende mo lens zijn nog prima in staat hun taak uit te voeren. „In plaats van het elektrische gemaal zou den we de milieuvriendelijke molens kunnen gebruiken. Daarnaast zouden we bijvoor beeld ook de stilstaande sloten van het Leidse Hout aan het stromen kunnen krijgen." Pijn naken hoopt dat bezoekers op de open monumentendag dit weekeinde met eigen ogen ko men zien hoe de molen er nu bij staat. Mocht dat ook geen gevolgen hebben, dan heeft hij plannen voor verdere acties. Met andere molenaars wil hij alle Leidse molens volledig in pakken met camouflagenetten, om te benadrukken dat ze zon der extra aandacht helemaal in gebouwd dreigen te worden. En een ingebouwde molen kan niet draaien. Ook niet voor de Prins. Scheltema eer in oude >rie hersteld Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel. 0172 46 96 70 - www.lieftink.nl Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11