SERVICE m 7 I 22 :l» r* Gamalenbeignets met taugé Zon keert terug 0 Cryptogram VRIJDAG 12 SEPTEMBER 20( CD VAN DE DAG Genre: klassiek orkestmuziek Ferde Grofé: Tabloid Suite Grand Canyon Suite; George Gershwin: Concerto in F Metropole Orchestra/Jan Stulen Basta 30-9119-2 Eind jaren twintig gold orkestleider Paul Whiteman als The King of lazz. Tien jaar later werd hij verguisd als de man die zwarte muziek had opgebleekt. Pas nu weten we dat Whiteman Gershwin aan moedigde om klassieke vormen en jazz te combineren en dat hij top-arrangeurs inhuurde, zoals Ferde Grofé, die veel voor hem zou schrijven en Gershwins Rhapsody In Blue van een orkestarrange ment zou voorzien. Ket is aan de Nederlandse muziekdocumenta- list Gert-Jan Blom te danken dat Grofé's muziek wordt gered. Eerst zetten The Beau Hunks zich in voor deze vergeelde vellen uit Ame- rika's muziekgeschiedenis, nu doet het Metropole Orchestra het zelfde. Aardig daarbij is dat dit Nederlandse omroeporkest in 1945 werd opgericht door Dolf van der Linden, onder meer geïnspireerd door Paul Whiteman. Ferde Grofé's Grand Canyon Suite: Five Pic tures of the Grand Canyon krijgt hier een levendige uitvoering. Ja gende strijkers en onstuimig koper schetsen de krachten van Moe dertje Natuur. BOEK VAN DE DAG Onderwerp: Rusland Wim Coster, Janine Jager 'Hollandski' Russische invloeden op de Nederlandse taal en andersom Uitg. Het Spectrum Prijs: 9,95 De 300ste verjaardag van St Petersburg was dit jaar een meer dan goede gelegenheid om de toch al stevige banden tussen Nederland en Rusland nog eens aan te halen. Toen tsaar Peter de Grote in de 17e eeuw de Russische deuren naar het westen open zette, waren het vooral de Hollanders die deze nieuwe markt met graagte ver kenden. Een intensieve uitwisseling begon en die contacten heb ben door de eeuwen heen hun sporen nagelaten. Vooral in de taal. In Hollandskihebben de auteurs een greep gedaan uit de rijke schat van wederzijdse leenwoorden en begrippen. Zij pretenderen geenszins volledig te zijn, maar hebben toch een indrukwekkend aantal gezegdes, woorden en uitdrukkingen verzameld. Van offici ële begrippen als troika en doerak tot Russisch met een knipoog als smeerdermaropski, kabulski maken en van wisjni naar wosjni. Om over kapotjeplof maar niet te spreken. Een hoofdstuk over scheepstermen, waar het tenslotte allemaal mee begon, maakt het geheel compleet. Inderdaad, allesbehalve volledig maar wel leuk. KOKKERELLEN Voor circa 20 stuks De gamalenbeignets zijn in de Aziatische keukens niet onbe kend. Men gebruikt er meestal in stukjes gesneden grote rauwe garnalen voor. Dat kunt u ook doen maar met de bij ons vol op verkrijgbare, reeds ge kookte, garnalen bereikt u vrijwel hetzelfde resul taat Een ding is daarbij van belang en dat is dat de beignets met Hol landse garnalen zeer snel moeten worden ge bakken omdat de gar nalen anders taai kun nen worden. U kunt de beignets als voor- of hoofdgerechten op dienen. Als appetizers wor den ze vrijwel overal hoog gewaardeerd. Ingrediënten 250 gram verse gepelde Hol landse garnalen; (zee)zout; 150- 175 gram taugé; 1 komkommer; ca. 100 gram waterkers of jonge spinazie; 2 eieren; 4 eetl. melk; 175 gram bloem, gezeefd; witte peper uit de molen; 2 eetl. rag fijn gesnipperde bosui of prei; 3/4 theeL sambal oelek; (zon nebloem- of arachide)olie voor het frituren; 2 eetl. fijngehakte (blad) peterselie. Bereiding Spoel de garnalen enkele malen in ruim koud water. Verwijder achtergebleven ongerechtighe den. Voeg eventueel wat (zee) zout aan het laatste spoelwater toe. Laat de garnalen zeef uit lekken en zoveel mogelijk op drogen. Hak of snijd de garna len in kleine stukjes. Spoel de taugé eveneens in ruim koud water. Laat de taugé uitlekken en ook zoveel moge lijk opdrogen. Boen de komkommer onder stromend koud water. Snijd hem daarna schuin in niet al te dunne plakken. Bestrooi de plakken met wat zout en laat ze uitlekken. Trek er een half uur voor uit Spoel de waterkers. Ver wijder de worteltjes en de dikste stelen. Neem ook lelijke en aangetaste blaadjes weg. Maak de waterkers droog (sla centrifuge). Maak een glad beslag van eieren, melk en bloem. Het beslag dient wat dikker te zijn dan dat voor pannenkoeken. Voeg een beetje zout en peper toe en neem wat extra melk indien het be slag wat al te dik uitvalt. Laat het beslag 30 minuten rusten. Roer het daarna door en roer bosui of prei en sambal oe lek er door. Schep er vervolgens garnalen en taugé door. Verhit de olie tot ca. 180 graden. Doop een eetlepel even in de hete olie. Schep er met behulp van een tweede eetlepel een portie van het gamalenbeslag op en laat het, alweer met be hulp van de tweede eetlepel, in de hete olie glijden. Bak tegelijk met de eerste beignet er nog twee of drie meer. Laat de beignets snel rondom goudbruin en knapperig bak ken. Neem ze met een schuim spaan uit de pan. Bak hiema opnieuw drie of vier beignets en ga er mee door tot al het be slag is verbruikt. Laat de beig nets na het bakken even op keukenpapier uitlekken en be strooi ze met peterselie. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: Al knooppunt Hoevelaken en knooppunt Beekbergen en A27 knooppunt Gorin- chem en knooppunt Everdingen. Vandaag wordt gecontroleerd op de A12 bij Utrecht en A2 bij 's- Hertogenbosch. Morgen: A17 bij Roosendaal. Zondag: A12 bij Ede en Al bij Muiden. HET WEER door Jan Visser Het Atlantische eiland Bermuda lijkt een uitstekend oord voor hen die bij tijd en wijle een 'orkaantje wil len pikken'. Een week geleden trok Fabian over het eiland, in 1989 deed Dean dat voor het laatst met ge middelde windsnelheden tot 169 km/uur. Tussen 1989 en 2003 weliswaar geen 'direct strikes' maar wel schampende orkanen. In oktober 1991 flirtte hurricane Grace met Bermuda, in 1995 kwam Felix langs, in september 2000 Florence en in 2001 hurri cane Erin. Vorige week vrijdag beleefde men overi gens angstige uren toen Fabian windstoten veroor zaakte tot 212 km/uur (Bermuda Airport). Fabian was tijdelijk een categorie 4 orkaan en daarmee de krachtigste van het seizoen. Inmiddels is Isabel opgestaan en op 800 kilometer ten oostnoordoosten van de noordelijke Boven- windse eilanden uitgegroeid tot de krachtigste or kaan sedert Mitch eind oktober Midden-Amerika trof. Isabel is een categorie 5 orkaan met gemiddelde; winden van 260 km/uur en een laagste luchtdruk van 921 hPa. De uitwerking van zo'n systeem boven land is catastrofaal: vrijwel alle daken worden afge rukt en gebouwen zwaar beschadigd. Verdampend zeewater is trouwens de belangrijkste energiebron voor orkanen maar slechts 2,5 procent van alle energie die bij een orkaan vrijkomt wordt gebruikt voor het aanjagen van de wind. De totale energie die een orkaan creëert is indrukwekkend. Een gemiddelde orkaan wekt een hoeveelheid ener gie op gelijk aan vijf maal het totale energiegebruik van de hele mensheid in 1990. Tijdens het weekeinde blijft het nagenoeg overal droog met vooral zondag zonneschijn en tot 21-22 graden stijgende temperaturen. Ook gedurende het grootste deel van volgende week blijft het rustig, droog en meest zonnig nazomerweer met middag- temperaturen omstreeks 21-22 graden. Het fraaie weer is een verdienste van een omvangrijk hoge- drukgebied waarvan het zwaartepunt zich dit week einde boven of nabij ons land bevindt. 0 0 0 0 0 a- 3- o o 4- VO licht bewolkt bewolkt OOO lichte regen zware regen sneeuw winterse buien onweer zon en mist mist Temperatuur min/max Neerslagkans Neerslag-mm r ZA r ZO r MA r Dl WO min ma* min f mjx 10 22 N 2 ZZW 2 ZZW 3 ZZW 3 ZW 3 =0= 10% 10% 10% 20% 40% 0 0 0 0 STRANDWEER Verwachting r de komende dagen vandaag morgen Weertype Enige regen half bewolkt Zon 20 50 Middagtemperatuur 18 19 Windkracht in Beaufort NNW 3 N 2 Gevoelstemperatuur 19 20 UV index (0-10) 3 3 Watertemperatuur 20 20 Terrasindex (0-10) 5 6 Strandindex (0-10) 4 6 STRIPS Bron: www.weeronl PUZZEL DIRK JAN DE RECHTER door Mr Jesse van Muylwijck Hoe. SKOOT ZU/vJ /VIUAA KAAJSerJ ÏAJ H06BR &eRoep eise/vJuuK"? TWEE iceeR. sezicHTe- ve^ules uucero is aicxs efzGetz. PA/O éé-hi «ees VJ6" KO/OMe/O OOK. AJO0 CASSATie". BC Horizontaal: 4. De kleding van deugnieten? (7); 5. Wordt ingedrukt bij noodtoestand (9); 8. Minder mat dan een duif (3); 9. Wekle tot drankgebruik (4); 10. Zij laten al hun zaakjes varen (6) Verticaal: 1. Dit gedicht gaat met een student schuiven (7); 2. Als styc offer onder de indruk (9); 3. Werk aan de weg (4); 6. Kantelende haring (6); 7. Geen geduldig wieltje in de klol I Oplossing van donderdag: Horizontaal: I. Tam; 4. rage; 8. ure; 10. lat; 11. cot; 13. ua; 15. ere; 16. er; Hls Salemo; 20. être; 21. zede; 22. massage; 24. ka; 25. tik; 26. xe; )j ale; 29. alm; 32. Ino; 34. kaal; 35. waan. Verticaal: 1. Tutu; 2. ar; 3. re; 5. al; 6. ga; 7. eter; 9. vore; 11. celesta; 12.1t] ke; 14. astma; 16. codex; 18. ara; 19. neg; 23. silo; 24. kaak; 27 30. la; 31. ma; 32. ia; 33. na. 1 DAILT

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10