Woede in Zweden na moord Lindh 'Provinciebestuur verpest de toekomst van Leidse regio' Davids: de koning van de kaarten Leidsch Dagblad J www.keukenmaxx.ni X Keukenmaxx De Bruggen belandt in zwaar weer -O- y°i^elie ft'® I Minister bezwijkt aan verwondingen na aanslag MENTAAR Oud-wethouder Laurier vertrekt uit de politiek Spitsuurgezin krijgt het nog drukker Nieuwe vakantiebrochures 20(^3/2004? Kijk a.s. zaterdag op ae O KIJK THUIS, KIES THUIS pagina! Overkapte kunstijsbaan op Leidse Beestenmarkt Leidsch Dagblad S (h bepleit pdstraf voor 'oristen Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad NR. 43332 LOS donderdag 11 SEPTEMBER 2003 DE ANDERE JUWELIER Maarsmansieeg 21 (naast V D} Centrum Leiden Tel. 071-5120778 www.vanGerner.com NR. 43332 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 itpauze werd napper van anne fataal rthekers •eren iënten ibb k.I Homoenen voor uwing ÜT'li Bona 1-3 van numenten regio pheld Kuifje er riaal terug l Komrij doe de deur op want de ■verkers komen Buien door Silvan Schoonhoven leiden - Buitengewoon verve lend nieuws voor Leiden. Een van de slechtste beslissingen die de provincie kon nemen. De toekomst van de hele Leidse re gio komt erdoor op het spel te staan. In die harde bewoordin gen spreekt hoogleraar weten schapsstudies AF.J. van Raan van de Universiteit Leiden over het voornemen van gedepu teerde staten (GS) om gemeen ten in de Leidse regio niet te la ten fuseren. De Leidse randge meenten zijn er niet om de be stuurlijke problemen van Lei den oplossen, zei gedeputeerde Norder. Een versnipperde regio is - vol gens Van Raan - funest voor de concurrentiepositie van Leiden. Ook gaat versnippering ten kos te van de mogelijkheid voor Leiden zich als kennisstad te ontwikkelen en te profiteren van de voorsprong op het ter rein van de biotechnologie. Hij denkt dat er 'rechtsongelijkheid tussen steden' ontstaat als Lei den zich blijft profileren als slechts een middelgrote stad met 117.000 inwoners in plaats van een groot stadsagglomeraat met bijna 300.000 inwoners. Een stad met een 'klein' imago zou potentiële investeerders af schrikken, omdat die op basis van het inwonerstal verwachten minder voorzieningen aan te treffen dan in steden die wel pronken met hun inwoneraan tal. Steden als Breda en Den Bosch hebben bijvoorbeeld wel geprofiteerd van gemeentelijke herindeling, zegt Van Raan. Hij wijst erop dat Leiden zich kan lanceren van de twintigste naar de zesde plaats op de steden- ranglijst van Nederland. Daar toe moet het fuseren met Lei derdorp, Oegstgeest, Voorscho ten en met de gemeenten in de Duin- en Bollenstreek. Het fusieplan voor Warmond, Voorhout en Sassenheim stuit in de betrokken gemeenten op protest. In Warmond komt het platform Warmond Zelfstandig weer in actie. „Het overgrote deel van de bevolking ziet de fusie totaal niet zitten", zegt voorzitter Jan Sevenster. „Maar de gemeenteraad en het college hebben dat gevoel slecht uitge dragen. Wij gaan nu duidelijk maken dat voor herindeling geen draagvlak bestaat." In Voorhout verzet de gemeen teraad zich heftig tegen de fu sieplannen. Tijdens een specia le raadsvergadering werd gis teravond hard uitgehaald naar de provincie. CDA-fractievoor- zitter Van Velzen: „Wij zijn he vig teleurgesteld, om niet te zeggen furieus. De provincie laat een staaltje van onbehoor lijk bestuur zien. College, zeg nee tegen deze plannen!" Ook Sassenheim is niet blij. Volgens WD-raadslid Van der Ploeg gaat de raad zich stevig verzet ten tegen de plannen. „Wij gaan nog altijd voor een zelf standig Sassem", zegt Van der Ploeg. „We zien er nauwelijks voordelen in, maar het wordt ons wel opgelegd. Dat gaat niet zomaar." Pagina Ri: Leiden: een plant in een krappe pot Pagina R5: Teylingen roept overal woede op ORANJE defensief, verwend en imelijk gebrek aan dis- Tegen Tsjechië bewees opnieuw het gelijk van derlandse volk, dat de Iers in een enquête van rant vorige week om- als verwende miljonairs, beter weteji in bleef Dach Dick Advocaat gelo de spelers die door het al maanden worden uit- gd, In plaats van de be- or het elftal te halen, gaf uwe hap het vertrouwen. )lgen waren gisteren op- nchtbaar, vooral in het an de wedstrijd. geforceerde poging de van zijn collega's te her kreeg Edgar Davids al na minuten de rode kaart speelde vanaf dat mo ten verloren wedstrijd, ig Davids zich aanreke- etj had na zijn snelle eerste Jart doortastender moe- '®reden. In plaats daarvan i, zoals zo vaak, over de incfle geldt voor Ruud van H>ij, die zich gelukkig □ritprijzen dat hij in het veld ee|blijven nadat hij onbe- I ijn tegenstander had na- I Na zijn wissel schold hij usladscoach stijf. Vreemd, )rige week nog in Noord- 63hstateerden de spelers in groepsgesprek dat het lan acceptatievermogen, hrobbering voor Davids 1 Nistelrooij was op zijn geweest. Advocaat echter t het kinderlijke gedrag t mantel der liefde. Zo van kwaad tot erger met teling voetballers, toren generatie. Advo- dat niet inzien. Dus is dat de voetbalbond ijn verantwoordelijkheid de zachte heelmeester verwijdert. Misschien ije dan in de play-off is n tegen landen van [tuur Letland en IJs- stockholm/gpd - In Zweden is met verbijstering en woede ge reageerd op de moord op minis ter Anna Lindh. De populaire be windsvrouw van buitenlandse zaken bezweek vanmorgen aan haar verwondingen, nadat ze gistermiddag in een warenhuis in Stockholm was neergestoken door een nog voortvluchtige man. Minister-president Göran Pers- son zei in een reactie 'ontdaan en woedend' te zijn. „De aan slag op haar is een aanslag op onze open samenleving", zei hij. In Den Haag en Brussel is ook met ontzetting gereageerd op het overlijden van Anna Lindh. Premier Balkenende liet vanochtend weten dat de aan slag op deze minister met fatale gevolgen hem 'geschokt' heeft. Het ministerie van algemene zaken heeft namens de premier diens 'diepe leedwezen' aan zijn collega Persson overge bracht. Het Europees parle ment, dat vanmorgen een hoor zitting hield nam onmiddellijk na het bekend worden van haar overlijden een minuut stilte in acht. De politie begon gisteren on middellijk een klopjacht op de mogelijke dader, een blanke man in een camouflagejack. Over de reden voor de steek partij tast Zweden nog in het duister. Volgens eerste verkla ringen geloofde de politie niet dat het om politieke motieven zou gaan. Zondag gaan de Zwe den naar de stembus om zich uit te spreken over invoering van de euro. Lindh staat be kend als een fervent voorstan der daarvan, maar ongeveer de helft van de Zweden voelt er niets voor. De 46-jarige sociaal- democrate wordt geregeld ge noemd als een mogelijke kandi daat voor het premierschap. Minister-president Persson ge lastte direct een onderzoek en overweegt de bewaking van be windslieden te verscherpen. Lindh had geen lijfwachten, wat in Zweden ook niet de gewoon te is voor politici. In 1986 werd de Zweedse premier Olav Pal- me op straat vermoord. Ook hij had toen geen speciale beveili ging. Die moord is nooit opge lost. Anna Lindh. Foto: Reuters door Robbert Minkhorst leiden - Jan Laurier vertrekt als raadslid. Laurier was jarenlang het gezicht voor zijn partij Groenlinks. De oud-wethouder neemt op 8 oktober afscheid in Leiden. Hij kan het niet langer opbrengen raadslid te blijven. Slijtage en ergernissen over de politieke cultuur in Leiden dre ven hem tot dat besluit, schrijft hij in zijn afscheidsbrief aan de gemeenteraad. Groenlinks-kie zers verdienen meer dan hijzelf kan geven, vindt Laurier. Als Laurier in oktober vertrekt, heeft hij 16,5 jaar deel uitge maakt van de raad. Daarvan was hij ruim acht jaar wethou der. Een meerderheid in de po litiek verloor het vertrouwen in hem toen het misging met de sociale werkplaats DZB Leiden. Hij trad enkele weken voor de verkiezingen af. Laurier was driemaal lijsttrekker en 3,5 jaar fractievoorzitter. Als boegbeeld van zijn partij verwierf de ras-Leidenaar lan delijke faam. Met omstreden voorstellen zat hij vooral de lo kale WD dwars, maar tartte hij af en toe ook het landelijk be leid. Hij bedacht een CAO voor Leidse banenpoolers. Hij vertik te het anonieme tips over bij standsfraude na te gaan en was voor het eigen, van het Rijk af wijkende asielbeleid. Ruim honderd illegalen in Leiden ontvangen om die redennog steeds een uitkering en medi sche zorg en worden niet uit hun huis gezet. Huidig partijvoorzitter Rianne Becht (33) volgt Laurier op. Pagina Ri: 'Politiek speelde te veel op de man' (advertentie) Unieke Digi-Actie bij Keukenmaxx x KIES UW EIGEN KEUKENACTIE EN BEPAAL UW EIGEN VOORDEEL! DOE MEE EN GA VANDAAG NOC NAAR Is honderd en één keukens, duizend en één Ideeën f De steekpartij gebeurde woens dagmiddag om vier uur in het Nordiska Kampaniet warenhuis in het hartje van Stockholm, niet ver van het parlementsge bouw. lindh - die in de euro campagne geregeld onverwacht opdook op markten en in win kelcentra - was even de stad in gegaan om te winkelen. Getui gen verklaarden dat Lindh een afdeling van het warenhuis kwam binnenrennen, kennelijk omdat zij werd nagezeten door de dader. Daarna zakte ze in el kaar. „Hemel, hij heeft me in mijn buik gestoken!", zou ze volgens een klant geroepen hebben. Ook haar arm bleek geraakt. Het mes waarmee ze gestoken was, zou in het wa renhuis zijn teruggevonden. De uit Norrköping afkomstige Lindh is minister van buiten landse zaken sinds 1998, daar voor was zij vier jaar minister van milieubeheer. Zij heeft zich in binnen- en buitenland ge liefd gemaakt door haar afkeer van gewichtigdoenerij en haar benaderbaarheid. Zij schuwde scherpe uitspraken overigens niet. Lindh was gekant tegen de Amerikaans-Britse oorlog in Irak en bekritiseerde de Ameri kaanse en Israëlische opstelling tegenover de Palestijnen. Lindh noemde het Midden-Oostenbe- leid van president Bush ooit „dom, waanzin en uiterst ge vaarlijk". Pagina Buitenland: Portret van Anne Lindh De Portugese scheidsrechter Cardoso toont Edgar Davids de rode kaart. Foto: Reuters/Jerry Lampen. praag/gpd - In een betere kleur dan in het oranje van Nederland zou Edgar Davids niet kunnen voetballen. Oranje is de mix van rood en geel. Met de kaarten die hij heeft verzameld zou hij langzamerhand zijn shirt kunnen behangen. Gele en rode kaarten, zoals een bergkoning in de Tour de France zijn bolletjestrui om het lijf heeft hangen. Gisteren, in de EK-kwalificatie- wedstrijd tegen Tsjechië in Praag, kreeg Davids weer rood. Nederland verloor met 3-1 en is nu aangewezen op de play-offs. Davids is de koning van de kaarten, verza melaar nummer één in de nationale ploeg. Tussen 1998 en 2002 kreeg hij dertien gele en twee rode kaarten. Die reputatie bracht Oranje gisteravond in Praag al na dertien minuten in ernstige problemen, waardoor de kans op directe kwalificatie voor het Eu ropees Kampioenschap in Portugal na het eerste fluitsignaal van de Portugees Cardo so in recordtijd was verdwenen. De Zuid-Europese scheidsrechter vond dat de pitbull van het Nederlands elftal wel erg onbehouwen uit de startblokken kwam. Davids torpedeerde al na tien minuten de beste man bij de Tsjechen, Pavel Nedved, met wie hij bij zijn club Juventus de kleed kamer deelt. Die overtreding, op een onge vaarlijke plek op het veld (in de middencir kel) leverde hem een gele prent op en dat kwam hem later duur te staan. Davids was nijdig, de technische staf van Nederland ook, vanwege het tweede inci dent (met Karei Poborsky) waarvoor arbiter Lucillo Cardoso hem weer op de bon moest slingeren en een strafschop gaf aan de Tsjechen. Na het drama in Praag komt hij nooit meer van zijn reputatie als kaartenkoning af. Ed gar Davids is sinds gisteren de enige inter national in honderd jaar interlandvoetbal die drie maal rood achter zijn naam heeft staan. Pagina Sport: Valse start nekt Oranje den haag/gpd - Werkende ouders met kinderen zijn steeds vaker 'spitsuurgezinnen'. Beide ou ders sloven zich enorm uit om hun baan te com bineren met de zorg voor hun kinderen. Dit spanningsveld leidt in toenemende mate tot 'ge zinsstress'. Dat blijkt uit een vandaag verschenen driejaar lijks onderzoek naar de bevolkingsontwikkeling van onder andere het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het demografisch instituut NIDI. „Het is rennen, regelen en schipperen met de tijd", aldus de onderzoekers. Het spitsuurgezin krijgt het in de toekomst alleen maar drukker, vermoeden de onderzoekers. Vrouwen gaan niet minder, maar juist méér werken, waardoor de druk op het gezin toeneemt. Ter compensatie gaat een aantal mannen misschien iets minder werken, maar de onderzoekers verwachten daar niet veel van. Een andere reden voor het steeds drukker en lan ger wordende spitsuur in het gezin is dat veel vrouwen pas op latere leeftijd kinderen krijgen; gemiddeld op hun 29ste. De zorg voor hun jonge kinderen speelt zich af in een periode dat hun ei gen (schoon) ouders hulpbehoevend worden. „Deze gezinnen lopen dus de grootste kans op een dubbele zorgtaak: die voor hun eigen kinde ren en die voor hun ouders", aldus de onderzoe kers. Nederlandse vrouwen hebben hun achterstand op de arbeidsmarkt in vergelijking met andere landen inmiddels ingelopen. Steeds meer vrou wen blijven na de geboorte van het eerste kind werken, zij het parttime. Sinds 1990 is de ar beidsdeelname van vrouwen met partner en kind verdubbeld. Omdat de meeste mannen voltijds blijven werken, komt de zorg voor het gezin meestal op de schouders van de vrouwen te recht. Opvallend is dat het aantal huishoudens de afgelopen jaren sterker groeide dan het aantal inwoners. Die huishoudens zijn steeds vaker eenpersoonshuishoudens en minder vaak gezin nen met kinderen. door Nancy Ubert zwammerdam - De Bruggen, een grote organisatie voor men sen met een verstandelijke han dicap, heeft financiële zorgen. Dit jaar moet de organisatie nog zeker een miljoen bezuini gen. Ook de vestigingen in de Leidse regio ontkomen daaraan niet. De tweeduizend cliënten en drieduizend medewerkers van de stichting krijgen te maken met ingrijpende bezuinigings maatregelen. Een vacaturestop, niet investeren in groot onder houd, haast maken met nieuw bouw voordat het rijk de geld kraan dichtdraait en tal van an dere acties moeten ervoor zor gen dat De Bruggen eind dit jaar niet rood komt te staan. Gisteren hebben de directeuren van de vijf verschillende werk maatschappijen van De Brug gen in de voormalige Hooge Burch te Zwammerdam, de hoofdvestiging van de organisa tie, vergaderd over de begroting van 2004. Jaarlijks gaat binnen de totale stichting zo'n 94 mil joen euro om. Dat het rijk met 0,8 procent op de gezondheids zorg wil bezuinigen is een van de redenen dat het De Bruggen financieel niet goed gaat. „Maar er zijn ook inschattingsfouten gemaakt", geeft directeur J. Pe- riktoe. Op de werkvloer is flinke onrust ontstaan. Op de zorgafdelingen neemt de angst voor een te gro te werkdruk toe en bij de on dersteunende diensten bestaat vrees voor ontslagen. „Van de directie tot aan de tuinman; we voelen allemaal dat het minder wordt", zegt Perik. Op perso neelskosten moet dit jaar flink worden bezuinigd. Zeker is dat uitzendkrachten de komende tijd zoveel mogelijk buiten de deur worden gehouden. Pagina R3: 'Niveau van de zorg kan omlaag' (advertentie) door Mascha Welling leiden - Deze winter kan er in Leiden zeker worden ge schaatst. Er komt een kunst ijsbaan op de Beestenmarkt. Dit heeft wethouder Ron Hil- lebrand (ruimtelijke orde ning/ PvdA) vanochtend be kendgemaakt. De baan wordt waarschijnlijk vlak voor sin terklaas aangelegd en zal blij ven liggen tot in het nieuwe jaar-. De ijsvloer wordt 30 bij 15 me ter groot en krijgt een over kapping. Hillebrand verwacht dat de ijsbaan het eerste jaar 50.000 euro zal kosten. De ge meente investeert 85.000 euro in het project. Het geld dat overblijft wordt geïnvesteerd in de organisatie van volgend jaar. „De ijsbaan is een 'ca deau' aan de Leidse midden stand en we dagen de onder nemers uit om er dingen om heen te organiseren", aldus Hillebrand. Volgens initiatief nemer en ondernemer Peter Labruyère bestaan er bij de ondernemers veel plannen voor de ijsbaan. „De terrassen op het plein blijven open. En er zullen ook kerstmarkten en schaatswedstrijden georgani seerd worden." Pagina Ri: 'Als de ouders inkopen doen, kunnen de kinderen schaatsen' Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V V Telefoon n. controle nabezorging) Wij gaan zorgvukig om met persoonsgegevens In het colofon1 Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 e\ ran de krant treft u nadere informatie aan. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn bank-gironummec Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1