Israël wil Hamas-top liquideren r IETS TÉ verl kopt *n? Rechten en psychologie populair dankzij criminologie Bush: 87 miljard extra voor de oorlog in Irak Meespelen Edgar Davids tegen Tsjechen dubieus «beleid lll« Vrees voor verdere escalatie Overval op kledingzaak in Voorhout; verdachte gepakt Illegale verkeersborden en spandoeken op Steekterweg Bikker bij begin proces R* Leidsch Dagblad maandag 8 SEPTEMBER 2003 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 den simuleert euraanslag netro container »al voor voer wapens INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad NR. 43329 LOS SPRINTERS i [iJrJ-iil NR. 43329 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 ck Boys toont dedogen met ik Kloetinge - Wijnaendts eken voor oochelingen wil jard blijven, moet sterven jeruzalem/anp-afp-rtr - De Is- raëlische regering heeft besloten de complete top van de Pales tijnse Hamas-beweging te liqui deren. Zaterdag raakte Hamas- leider Sjeik Yassin lichtgewond bij een Israëlische aanval. Yassin heeft gezworen dat het Israëli sche volk en premier Sharon „een hoge prijs" zullen betalen voor de mislukte liquidatie. Sharon zei gisteren dat Israël alle leiders van Harnas zal op sporen en doden. „Ze zullen geen moment rust krijgen. We zijn verplicht ze uit de weg te ruimen omdat ze maar een doel hebben: de vernietiging van de staat Israël." Daarmee lijkt een nieuwe spiraal van geweld te zijn ingeluid. De situatie kan nog verder escaleren als de Pa lestijnse president Yasser Arafat wordt verbannen, zoals veel Is raëlische ministers willen. In tussen verkeren de Palestijnen in een diepe politieke crisis na het aftreden van premier Mah- moud Abbas. Bij de voorgenomen liquidatie van de Hamas-top zal volgens een hoge Israëlische regerings functionaris geen onderscheid worden gemaakt tussen de po litieke en militaire tak van de radicaal islamitische beweging. De 67-jarige Yassin, de oprich ter en geestelijk leider van Ha rnas, was zateragmorgen met de Hamas-top in de dichtbe volkte wijk al-Rimal in Gaza- stad op bezoek bij een profes sor aan de universiteit van Ga za. Volgens de bronnen in de Israëlische veiligheidsdienst was de Hamas-top daar bezig om „nieuwe terreurdaden te gen Israëli's te plannen". Het gezelschap zou net gaan lun chen, toen de Palestijnen een gevechtsvliegtuig hoorden aan komen. Daarop verlieten ze halsoverkop het pand. Het huis raakte bij de beschieting zwaar- beschadigd. De Israëlische politie is na de mislukte liquidatie in hoogste staat van paraatheid gebracht. De Westelijke Jordaanoever en eigenlijk allang de Hoop Schef- is hardop gezegd: de middelgrote Europese zullen zich in hun bui- leid moeten schikken grote landen. Half Ne- is inmiddels over de op- van de minister van idse zaken heen geval- au de belangen van Ne- 'verkwanselen'. Kwaad vermoeden dat De heffer zich als kandi- de post van secretaris van de NAVO bij de ipese landen in de kij- spelen. op Scheffer heeft echter I gelijk. Wil Europa ooit etèctief buitenlands beleid een wereldspeler wor- ish het formaat Verenigde China of Rusland, dan Unie van velen met één itooeten leren spreken. Als een even grote stem uvi als Groot-Brittannië, id en Frankrijk, zal Eu- ii belangrijke politieke s voortdurend de tweede elen. Zo simpel is dat opmerking van De Hoop pt echter irrelevant maakt reurige gegeven dat de ipese landen er even- ;en bij heikele kwes- een eensluidend stand- men. De oorlog tegen daar een voorbeeld bij ran. Zolang dat het geval de mening van de kleine er sowieso niet toe, even die van de Europese geheel teer landen als Frank- Groot-Brittannië bereid vetorecht in de Veilig- id van de Verenigde Na geven ter wille van een it voor de Europese geheel, zal Europa als machtsfactor pas seri- len genomen. Het ziet iaar uit dat beide 'groot- - die diametraal tegen staan in de kwestie it ooit vrijwillig zullen p lof voor 'de Europeaan' Ijfp Scheffer. Zijn critici in waarschuwde een andere in de zaak aanwezige vrouw de poli tie. Het vrouwelijke personeels lid rende achter de overvaller aan en riep de hulp in van een passerende man, die de over valler bij de Beukenrode kwijt raakte. Omdat beiden een goed signalement konden geven was de politie in staat de overvaller twintig minuten later op de Es- senrode aan te houden. De Hagenaar had bij zijn aan houding geen vuurwapen meer bij zich. Een zoektocht daar naar leverde niets op. voorhout - Dankzij de hulp van enkele Voorhouters heeft de politie zaterdagmiddag een 21-jarige Hagenaar kunnen aanhouden, die wordt verdacht van een overval op een kleding zaak in de Herenstraat. De man was kort na sluitings tijd - om vijf uur - de zaak bin nengelopen en eiste geld van de 37-jarige vrouw achter de kassa. Om zijn eis kracht bij te zetten bedreigde hij haar met een vuurwapen. Nadat de man met een geldbe drag de zaak had verlaten, alphen aan den rijn - BewO- ners van de Steekterweg - het restje 'oude' Nil tussen Alphen aan den Rijn en Zwammerdam - hebben vannacht 120 illegale verkeersborden langs de weg geplaatst. Als extraatje hebben ze ook een paar spandoeken opgehangen. Met deze actie wallen de bewoners van drukke verkeersader duidelijk maken dat ze weer 'helse' maanden te gemoet gaan met het autover keer dat met hoge snelheid langs hun huizen raast. Met een beetje goede wil lijken de onwettige verkeersborden op de echte. Op stukken hard board zijn posters geplakt die aangeven dat je op de Steekter weg niet harder dan 60 kilome ter per uur mag rijden. In wer kelijkheid geldt een limiet van 80. De actie is in samenwerking met de plaatselijke SP op touw gezet. „Als Rijkswaterstaat niets doet, moeten we maar het heft in eigen hand nemen", vindt J. de Munck, die namens de be woners het woord voert. Op één van de spandoeken staat te lezen: 'Rijkswaterstaat is wan- Sjeik Yassin, de spirituele leider van de militante Palestijnse beweging Harnas, tijdens een gebed in Gaza-stad, waar hij zaterdag lichtgewond raakte bij een Israëlische aanval. Foto: Reuters/Eric Gaillard Gazastrook zijn afgesloten. De 'Routekaart voor vrede', het internationale vredesplan voor het Midden-Oosten, is intussen zwaar gehavend, maar Was hington blijft erin geloven. Vol gens een woordvoerder van president George Bush veran dert het ontslag van Abbas daar niets in. „Wij blijven geloven in de invulling van de routekaart en blijven werken met Israëli's, Palestijnen en Arabische staten die de vrede nastreven", aldus een woordvoerder van het Wit te Huis. Door Israëlische helikopteraan- vallen zijn in Gaza sinds 21 au gustus elf leden van Harnas ge liquideerd. Ook vier omstan ders kwamen om het leven. De aanvallen zijn een vergelding voor een Palestijnse zelf moordactie op 19 augustus op een bus in Jeruzalem. Daardoor kwamen 22 mensen om. Pagina Buitenland: Arafat beslecht machtsstrijd door Wilfred Simons leiden - Rechten en psycholo gie zijn dit jaar de populairste studies van de Universiteit Lei den. De Rechtenfaculteit ver wacht dit jaar meer dan 800 eerstejaars studenten in te schrijven, psychologie tegen de 700. Voor beide opleidin gen geldt dat zij dit jaar met meer dan honderd studenten groeien ten opzichte van vorig jaar. Bestuurslid W. Heiser van de Faculteit Sociale Wetenschap pen schrijft het succes van bei de opleidingen toe aan de komst van de nieuwe oplei ding criminologie. Wie deze studie wil volgen, moet eerst een propedeuse halen in rech ten of psychologie. „Crimino logie is erg populair", zegt Heiser. „Veel studenten zeg gen dat zij in hun tweede jaar naar dat vak willen overstap pen." Woordvoerster N. van der Schei van criminologie beves tigt dat de opleiding, die in 2002 werd opgezet, onstuimig groeit. „Vorig jaar begonnen we met zestig studenten en dat groeide uit tot negentig. Dit jaar beginnen we al met negentig, dus het gaat hard." Volgens docent G. van der Vink heeft de aantrekkings kracht mede te maken met het feit dat Nederlanders afwij kend gedrag steeds minder to lereren en een grotere behoef te aan veiligheid hebben. „Het verlangen naar veiligheid is enorm gegroeid, evenals het beroep dat burgers op de over heid doen. Criminologie staat dicht bij de dagelijkse werke lijkheid en dat verhoogt de aantrekkingskracht. Met zoveel nieuwe eerstejaars kraken de opleidingen rechten en psychologie in hun voegen. Beide opleidingen hebben ex tra docenten aangenomen. In middels overlegt Heiser met het College van Bestuur over de mogelijkheid om de eisen voor de eerstejaars aan te scherpen en zo de instroom wat af te remmen. „Nu geldt dat zij in het eerste jaar dertig van de zestig benodigde stu diepunten moeten halen. Dat kan naar mijn idee wel worden opgeschroefd tot veertig." Aan het instellen van een numerus fixus wordt niet gedacht. Ook politieke wetenschappen, bestuurskunde, Dutch Studies, farmaceutische wetenschap pen en geneeskunde groeien dit jaar. Bij Dutch Studies gaat het vooral om buitenlandse studenten, die in één jaar de Nederlandse taal leren en die daarna doorstromen naar an dere opleidingen, vooral naar Nederlands. door Nancy Ubert beleid'. De omwonenden lob byen al jaren voor een verlaging van de maximumsnelheid maar vinden geen gehoor. Rijkswaterstaat heeft vanmor gen in allerijl een vergadering belegd. Woordvoerster M. van den Akker kan dan ook niet zeggen wat de instantie met de illegale verkeersborden gaat doen. „Dat we de bewoners in de kou laten staan, dat is wat al te bout gesteld. We hebben best begrip voor die mensen, maar kunnen op dit moment niets doen. Op die weg wordt harder gereden dan is toegestaan. Van daar dat we gevraagd hebben of de politie extra wil controleren op snelheidsovertredingen." De Munck zegt dat ze nog nooit een agent op de Steekterweg heeft gezien. „Behalve vandaag dan. Nu we al die borden heb ben geplaatst." De gemeente Alphen aan den Rijn staat met de rug tegen de muur, klaagt een woordvoerster van de gemeente. „Wethouder Groen in 't Wout heeft zich het vuur uit de sloffen gelopen. Rijkswaterstaat is gewoon niet van plan iets aan die toestand te doen. hagen - De Nederlandse oorlogsmisdadiger Herbertus Bikker arrriveert met een map voor zijn gezicht bij de rechtbank in het Duitse Hagen. Bikker moet zich verantwoorden voor de moord op verzetsman Jan Houtman. De inmiddels 87-jarige oud-SS'er schoot als bewaker van het kamp Erica bij Ommen Houtman dood. Hij zegt dat hij destijds uit noodweer handelde. Bikker werd na de oorlog in Nederland tot de doodstraf veroordeeld voor deze moord. Dat vonnis werd later omgezet in een levenslange gevangenis straf. In 1952 vluchtte hij uit de gevangenis, waarna hij zich in Duitsland vestigde. Foto: ANP/Vincent Jannink washington/gpd-ap - De Ame rikaanse president Bush heeft afgelopen nacht in een tv-toe- spraak aangekondigd dat hij het Congres 87 miljard dollar extra zal vragen voor de oorlog in Irak. De totale kosten van de oorlog komen tot dusver op 150 miljard dollar, ongeveer het dubbele van het bedrag dat de regering nog maar enkele maanden geleden noemde. Ter vergelijking: de Golfoorlog in 1991 kostte 70 miljard dollar, waarvan Amerika maar negen miljard betaalde. Bush riep de bondgenoten van de VS op hun verantwoordelijk heid te nemen en zich te ver plichten tot een grotere rol in de wederopbouw van Irak. Over het verzet van Rusland, Frank rijk en Duitsland tegen de Ame rikaans-Britse beslissing om Saddam aan te vallen, zei Bush dat verschil van mening in het verleden er niet toe mag leiden dat landen nu hun plichten ver zaken. Amerika wil dat de inter nationale gemeenschap het ko mende jaar 30 tot 55 miljard dollar van de kosten zal dragen. De toespraak van Bush wordt gezien als een poging zijn da lende populariteit en de toene mende kritiek op zijn Irak-be- leid een halt toe te roepen. Over anderhalf jaar zijn er verkiezin gen en de laatste opiniepeilin gen wijzen uit dat nog maar 52 procent van de Amerikanen Bush steunt, een daling van 5 procent in enkele weken. Dat is het laagste percentage sinds de president twee en een half jaar geleden het Witte Huis betrad. cr belijden hun Europe- blijkbaar uitsluitend [mond en dan alleen als 1 uitkomt noordwijk/gpd - Het is twijfelachtig of Edgar Davids woensdag in Praag met het Nederlands elftal meevoetbalt te gen Tsjechië. De middenvelder sukkelt met een lies blessure. Zaterdagavond werd Davids in de rust van de met 3-1 gewonnen wedstrijd tegen Oostenrijk vervangen. Bondscoach Advocaat verklaarde dat het een tactische keuze was om hem en Zenden van het veld te halen. Na derhand voegde hij toe dat Davids ook last had van een blessure. Het zou gaan om een kwetsuur waarmee de midden velder ook bij Juventus al tobde. Zater dagavond werd al gespeculeerd over een kleine spierscheuring. In dat geval lijkt Davids uitgeschakeld voor woens- dag. Het probleem van Davids maakt het speculeren over de opstelling nog inte ressanter. Aangezien bondscoach Dick Advocaat van mening blijft dat Kluivert uitstekend als nummer 10 kan spelen, is het mogelijk dat Van Nistelrooij in de basis terugkeert. Van der Vaart neemt dan mogelijk de plaats in van Davids, als linkshalf. Hamvraag is hoe offensief Advocaat durft uit te pakken: vier aanvallende spelers exclusief Van der Vaart, die op het middenveld kan spelen, zoals za terdag na rust? Na het duel tegen Oos tenrijk noemde Advocaat dat al zelf moord. Hij is vermoedelijk voorzichtig, met weer één buitenspeler en een ver sterkt middenveld. Van der Sar, Stam, Frank de Boer, Van Bommel, Cocu, Van der Vaart en Klui vert lijken wel zeker van een plaats in de basis. Overmars zou zaterdag (ein delijk) een plekje moeten hebben ver diend. Bos velt maakt een goede kans Reiziger te vervangen; de middenvelder van Manchester City deed dat ook al met succes in Minsk, na rust tegen Wit- Rusland. De relatie tussen de spelers van Oranje en de vaderlandse pers kwam zaterdag avond nog verder onder druk te staan. Frank de Boer weigerde met NOS-ver- slaggever Bert Maalderink te praten. „Ik vind hem echt ongelooflijk negatief met teksten als 'de spelers van het Ne derlands elftal sjokten het veld op'. Hij heeft me zelfs gevraagd of ik vond dat ik nog wel moest worden geselecteerd nu ik in Turkije speel. Dan houdt het voor mij ook op." Andere verslaggevers stond De Boer wel te woord. Patrick Kluivert hield zijn kaken ook na afloop stevig op elkaar. „Ik vind dat de pers momenteel een beetje raar doet. Daar om geef ik voorlopig aan niemand een interview", verklaarde hij. Eerste pagina Sport: Oranje wint, Advocaat verliest Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V Telefoon (i.v.m. controle nabezorging) Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 /an de krant treft u nadere informatie aan. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling s mijn bank-gjrontmmer Handtekenin 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1