Vluchtroute voor rugpatiënten Jzeren vuist tot in de kloosters Duitse kliniek: vriendelijk en snel Chinezen krikken toeristenindustrie in Tibet op Tibet is inzet van een propaganda- offensief van zowel de Chinezen als Westerse organisaties, die pleiten voor onafhankelijkheid voor het gebied. De visies variëren van 'Tibet heeft er nog nooit zo goed voorgestaan', tot 'dagelijks worden mensenrechten vertrappeld'. De waarheid ligt waarschijnlijk ergens in het midden. door Gert-Jan Broere ibetanen', zegt hij zachtjes en vervolgt met I 'Dalai Lama'. Dan wijst hij op zijn hart. Een I gesprek in Tibet komt vrijwel altijd automa tisch op de geestelijk en wereldlijk leider van het land, de Dalai Lama. Bij de tien procent Chinezen die Tibet nu telt, leidt het meestal slechts tot een schouderophalen. Maar bij de resterende 2,4 miljoen inwoners, de 90 pro cent Tibetaanse bevolking, zorgt het vallen van de naam Dalai onmiddellijk voor een heftige reactie, die varieert van uiterste voorzichtigheid tot een emotionele ontla ding. Waarschijnlijk dragen de meeste Tibetanen hun in 1959 naar India gevluchte leider inderdaad in hun hart. Fysiek vereren is er niet bij. Foto's van de Dalai Lama zijn door de Chinezen verboden. Alleen foto's van Dalai's tegen hanger, de inmiddels overleden tiende Panchen Lama, sieren de muren van Tibetaanse woningen. Hij is accep tabel omdat hij zich profileerde als een vriend van Chi na. De Tibetaanse kwestie is niet eenvoudig. In 1951 trokken agen met Tibetaanse arbeiders passeert de 4852 meter hoge Chinese troepen het 'dak van de wereld' binnen, met als rechtvaardiging de oude claim dat Tibet altijd een onaf scheidelijk deel van China is gebleven. De pro-Tibetlob- by en de Tibetaanse regering-in-ballingschap zien de communisten als een bezettingsmacht, die een onafhan kelijke natie zijn wil oplegde en de rechten van het volk vermorzelde. Beide partijen zochten door de eeuwen heen naar de verdediging van hun aanspraak en beide vonden aan knopingspunten. Tibet was inderdaad in de achttiende eeuw een protectoraat van China, dat luisterde naar de bevelen van de keizer in Peking. Maar Tibet fungeerde van 1913 tot 1951 ook als een onafhankelijke staat, hoe wel het nooit door het Westen als zodanig is geaccep teerd. De grote mogendheden wensten hun vingers niet te branden aan het Himalaya-rijk, een houding die in wezen nog nauwelijks is veranderd. En dus rust Tibet al 52 jaar onder de knoet van de Chi nezen, terwijl de Dalai Lama in het Indiase Dharamsala lijdzaam en machteloos toekijkt hoe Tibet steeds verder komt af te staan van het land dat hij ooit bestuurde. Die constatering houdt niet een automatische veroorde ling van de Chinezen in. Het land dat China in 1951 'be vrijdde', was alles behalve een paradijs. Een groot deel van de bevolking werd als slaaf uitgebuit door een rijke aristocratie en het kloosterwezen. „De Dalai Lama heeft weinig recht van spreken als het gaat om de schending van mensenrechten", zegtXiangba Pingcuo, gouverneur van de Tibet Autonome Regio. „Tibet staat er nu beter voor dan ooit tevoren." Verkwanseld Op basis van kille cijfers is daar weinig tegenin te bren gen. De centrale overheid in Peking pompt jaarlijks mil jarden in Tibet voor de aanleg van wegen en energiecen trales. En in 1994 werden provincies en een aantal grote staatsbedrijven opgedragen een van de zeven prefectu ren van Tibet te 'adopteren'. De rekening voor de adop tie bestond uit geld, het opzetten van hulpprojecten en het sturen van mensen. Aan dat alles hangt een prijskaartje, dat volgens de pro- Tibetlobby niet aanvaardbaar is. De Tibetaanse cultuur wordt verkwanseld. Lhasa en Shigatse kunnen tegen woordig elke vergelijking doorstaan met steden elders in China. De witte tegels/rolluiken-architectuur domineert, doorkruist door het communistische ideaal van brede wegen. Voor het Tashilunpo-paleis in Shigatse, de zetel van de Panchen Lama, wordt een groot modem plein aangelegd, compleet met een mega-beeldscherm, dat schril afsteekt tegen de eeuwenoude gebouwen van het paleis. Het 'adoptiebeleid' van 1994 had nog een ander effect. De Tibetanen zijn in de hoofdstad Lhasa zelf een min derheid geworden. Ze zijn vaak naar de buitenwijken of het platteland verdreven. Een bewuste politiek van assi milatie, zegt de pro-Tibetlobby, maar Peking ontkent. Een handelaar uit Sichuan, die in Lhasa een kledingzaak is begonnen, verdedigt het standpunt van Peking en zegt dat hij niet door de staat naar Tibet is gelokt, maar op ei gen gelegenheid is gekomen. „Ik zocht slechts een afeet- markt voor mijn kleding en ondervond in Sichuan te veel last van concurrentie." De toestroom van de Chinezen heeft als gevolg dat ze praktisch het gehele economische verkeer in handen hebben. Aan de randen van de steden bijvoorbeeld, ver bouwen boeren uit Sichuan in kassen fruit. „Dat doen boeren uit Sichuan, omdat de Tibetanen het niet kun nen", zegt een van de Chinezen arrogant. „En ze willen dat ook niet. Ze verbouwen veel liever het traditionele gerst." Alleen een kleine groep Tibetanen die bereid is zich aan te passen aan de nieuwe meesters, houdt in de steden stand. Dat de ijzeren vuist van Peking ver reikt, blijkt ook in de Het aantal monniken in Tibet, zoals hier in het Sera-klooster in Lhasa, is de laatste jaren weer toegenomen. Foto: GPD/Gert-Jan Broere. kloosters. Geen enkel land ter wereld telde zoveel mon niken als Tibet. In 1733 had een kwart van de mannelijke bevolking zich in kloosters opgesloten. De komst van de Chinese communisten betekende het eind van die tradi tie. De kloosters bleken bolwerken van verzet en de monniken werden genadeloos vervolgd. Tijdens de Cul turele Revolutie werden bijna alle 6000 kloosters die Ti bet telde, vrijwel geheel met de grond gelijk gemaakt. In de jaren tachtig werden kloosters weer voorzichtig opgebouwd en inmiddels telt Tibet er weer 1700. Maar de machthebbers kijken wel over de schouders van de monniken mee. Elk klooster heeft een Democratisch Management Comité, waarin monniken en communisti sche bestuurders zitting hebben. Maar hoewel een min derheid in de commissie ligt de eindverantwoording al tijd bij de Chinezen. Verdwenen Het heeft het karakter en de functie van de kloosters in de maatschappij ingrijpend veranderd. „Kloosters waren culturele centra, maar ook centra van onderwijs. Het waren een soort universiteiten", zegt een Tibetaan uit Tsetang, die voor een buitenlandse organisatie werkt. „Dat is allemaal verdwenen. Het aantal monniken en nonnen is de laatste jaren weer toegenomen, maar nog lang niet op het niveau van voor 1950. Bovendien zijn kloosters nu alleen een plek om godsdienst te beoefe nen. Niets meer." Die constatering wordt onderschreven door een monnik in de Yokhang-tempel, Tibets religieuze hart in Lhasa. „We besteden tegenwoordig de meeste tijd aan het on derhouden van de gebouwen. Er blijft nog maar twee uur per dag over voor onze studie. Dat is veel te weinig. Ik voel me soms ook meer een museumgids dan een monnik. Het zou me liever zijn als er geen toeristen wer den toegelaten." De kans dat bezoekers wegblijven is gering. Toerisme is door Peking tot belangrijkste industrie in Tibet ver klaard. Bizar genoeg profiteert het daarbij van het mythi sche beeld dat Hollywood van Tibet heeft gecreëerd. Een beeld dat heel ver van de werkelijkheid staat, want on danks de miljarden van Peking is Tibet nog steeds één van de meest achtergebleven gebieden van China. „Het is verbazingwekkend als je ziet met welke vooroordelen westerlingen naar Tibet komen", zegt een Tibetaan die in de toeristenindustrie werkt. „Vaak moeten ze niet al leen een dag aan de hoogte wennen, maar hebben ze ook een paar dagen nodig om hun fantasie met de wer kelijkheid in balans te brengen." Steeds meer Nederlanders vinden 1 weg naar de Alpha- kliniek in München, ir patiëntvriendelijke rugoperaties worden uitgevoerd. Met een door rug- of nekpijn ^roorzaakte grimas op pet gezicht komen ze Jnnen, vrijwel zonder litzondering gaan ze mlachend weer naar buiten. Een wonder? elnee. 'We doen hier it aan wonderen, we geven hoop.' door Roy Touker Al jaren had hij last van zijn rug. De afge lopen zes maanden namen de klachten zo toe, dat hij nauwelijks kon lopen. Dus ging Voorburger E. Knoote naar het zie kenhuis. Voordat er twee scans waren uit gevoerd, verstreken al acht weken. Acht weken van pijn. De diagnose was daama snel gesteld: een rughernia. En natuurlijk kon dat verholpen worden in het zieken huis. Alleen niet meteen, want voor een herniaoperatie staat een gemiddelde wachttijd van vier tot zes maanden. Knoote: „Ik ben een zelfstandige en kan me niet permitteren zo lang te wachten. In Nederland lig je voor zo'n ingreep bo vendien een week in een ziekenhuis, ter wijl de hersteltijd ook nog eens maanden duurt." Knoote doet zijn verhaal in de wachtka mer van de Alpha Klinik in München. Op dinsdag kwam hij daar binnen om wat tests te ondergaan en op woensdag volg de de operatie. Na korte tijd in de reco- veryruimte kon hij, voorzien van een tij delijk kunststof korset, terug naar zijn ho tel. „Ik ben meteen gaan wandelen, an derhalf uur lang." Donderdag was de na- controle en nog dezelfde middag zat hij alweer op een vlucht naar huis. „En mor gen ga ik weer aan het werk", zegt hij glunderend en zónder pijnlijke grimas op het gezicht. Knoote is in München geopereerd via de endoscopische methode. In Nederland wordt een hernia op conservatieve wijze behandeld en dat betekent vrijwel altijd een zware rugoperatie. De methode die de Nederlandse arts dr. Thomas Hoog land in de Alpha Klinik gebruikt, is een stuk patiëntvriendelijker. In de zij wordt een klein gaatje - onder plaatselijke verdoving - gemaakt, waarna een buisje richting de hernia, een uitpui lende schijf in de wervelkolom, gaat. Met een op een schaar lijkende sonde wordt de hernia verwijderd. Een laser zorgt er voor dat het restant van de uitpuiling wordt weggehaald. De ingreep duurt een half uur en er zijn nauwelijks complica ties. Omdat de ingreep beperkt blijft tot een gaatje zijn er geen littekens en lijdt de patiënt ook geen pijn. Het is dan ook niet vreemd dat een groeiend aantal Neder landers zijn weg naar de kliniek weet te vinden. Sinds 1989 zijn in de Münchense kliniek meer dan 10.000 van dergelijke operaties uitgevoerd; het succespercentage be draagt inmiddels meer dan negentig pro cent. Dus zullen de Nederlandse artsen wel in de rij staan om het kunstje van de ze endoscopische nucleotomie af te kij ken. Zou je denken. Niet dus. Slechts in een enkel Nederlands ziekenhuis wordt de methode beproefd. Hetzelfde geldt voor het plaatsen van dis cusprotheses bij mensen met een versle ten tussenwervelschijf. De eveneens aan de Alpha Klinik verbonden Nederlandse arts dr. Willem Zeegers plaatst al sinds de jaren tachtig dergelijke protheses. Eerst deed hij dat in het Maasland ziekenhuis in Sittard, maar sinds 2000 in München. In Nederland worden sinds kort dergelij ke operaties op kleine schaal toegepast in de Zwolse Isala klinieken. Om het patent van het origineel te omzeilen, wordt daar echter van een ander soort prothese ge bruik gemaakt. Er is een overeenkomst tussen de twee operatietechnieken die op de rugafdeling van de Alpha Klinik worden toegepast: zorgverzekeraars willen nog wel eens moeilijk doen over de vergoeding. Zo weet ook Knoote inmiddels uit eigen er varing. „De ene verzekeraar vergoedt het wel, de andere niet. Ik ben zelf verzekerd bij het Zilveren Kruis en daar liggen ze dwars. Ik moet nog zien of ze gaan beta len. Ik sprak net met een ambtenaar die hier precies dezelfde behandeling heeft ondergaan en hij krijgt wél alles vergoed. Ik kan me deze behandeling veroorloven, maar het is nu net alsof die zorgverlening er alleen maar is voor mensen die er het geld voor hebben. Dat is triest en ver schrikkelijk. Iedereen moet hiervan kun nen profiteren." Wat dat kostenaspect betreft: de prijzen per ingreep variëren van 8.000 tot 18.000 euro. Ondanks het succespercentage van de methode die Hoogland toepast, zijn niet alle verzekeraars er over uit of het om een erkende ingreep gaat. Dat de patiënt er baat bij heeft en niet zo lang uit de run ning is, zal de verzekeraar - om in de beeldspraak te blijven - een zorg zijn. De zelfde problemen ondervindt Zeegers ten aanzien van de discusprothese en dat is hem nogal tegen het zere been. „Ik voer de die operaties al in de jaren tachtig in Sittard uit en toen werden ze wél vergoed. Die zorgverzekeraars spelen een spelletje om onder betaling uit te komen." Zeegers is niet de bedenker van de dis cusprothese, maar heeft er ondertussen wereldwijd gezien wel de meeste ervaring mee. Al meer dan duizend van dergelijke operaties heeft hij inmiddels uitgevoerd. „Ik heb m'n kop uitgestoken en veel wind gevangen. In tal van landen, van Noorwe gen tot Australië en van Korea tot Italië, heb ik de methode voorgedaan en in veel landen is de techniek overgenomen. We boeken tachtig tot negentig procent resultaat. Dat is toch fantastisch! Veel mensen komen hier ten einde raad en vaak kunnen we ze helpen. Maar we ver richten geen wonderen - we geven hoop." In de optiek van zijn collega Hoogland moet de zorg in Nederland snel verande ren. „Specialisatie, dat is waar het om gaat. Je moet je als arts op één ding rich ten en daarvan het beste maken. Het scheelt nogal of je vijf herniaoperaties per jaar of per dag verricht. Een groot zieken huis is prachtig, maar niet praktisch. In Nederland zouden veel meer gespeciali seerde ziekenhuizen moeten zijn. Naar mijn idee is dat de toekomst van de zorg. Maar in Nederland wil de politiek alles bij elkaar houden en moet het ook allemaal zo groot mogelijk zijn." Volgens Hoogland werkt dat de bureau cratie flink in de hand. Te weinig mensen zijn met de patiënt bezig. „Hier werken 160 personen en er is er maar één die geen direct contact met de patiënten heeft: de boekhoudster. Voor ons is een patiënt die hier genezen en gelukkig weg gaat alles waard. Ik heb me vastgebeten op problemen met de rug en ondertussen heb ik veel tevreden patiënten. Daar doe je het ook voor, daar ben je arts voor." Hoogland is zich bewust van de dwingen de zorgbudgetten in Nederland die zor gen voor langer wordende wachtlijsten. „Je kunt niet voor een dubbeltje op de eerste rang zitten. Nederland probeert te goedkoop weg te komen. Als je de zorg beter wilt, zal er geld bij moeten. Daarom is het ook noodzakelijk dat er in de ge zondheidszorg geprivatiseerd wordt. Geef bovendien de tarieven vrij. Er mag best concurrentie komen, maar daarvoor zijn we zo bang in Nederland. Op papier lijkt het allemaal zo efficiënt en fantastisch zoals het nu gaat, maar in de praktijk werkt het voor geen meter. Dat geeft de Alpha Klinik de kans om een groot gat op te vullen. Ondertussen houdt het College Tarieven Gezondheidszorg (de instelling die bepaalt of en hoeveel er vergoed wordt - red.) alles tegen. De ta rieven moeten vrijgelaten worden - dan is alles in één keer opgelost. Binnen een jaar staat de gezondheidszorg dan weer op de rails. Zolang dat college de macht heeft, verandert er niets.' Internetadres: www.hoogland-spine.de Thomas Hoogland: „Specialisatie, dat is waar het om gaat. Je moetje als arts op één ding richten en daarvan het bes te maken." Foto: Alpha Klinik ZATERDAG 6 SEPTEMBER 2003

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7