Veroordeeld tot verveling In detentiecentrum Zeist is geen pricay, werk, les of verlof Achttien uur per dag zitten Myron en Jonathan samen in een cel van vijftien vierkante meter. Drugskoeriers, veroordeeld tot de cel, de verveling en elkaar. In de noodgevangenis in Zeist hebben gedetineerden minder rechten dan in gewone strafinrichtingen. Er is geen privacy, werk, les of verlof. „Overdag lukt het wel. Maar om vijf uur is alles afgelopen, dan slaat de benauwdheid toe." door Truus Duisterwinkel ZATERD, 6 SEPTE 2003 prayer. De cel is smal. Behalve het bed staan er twee stoelen, een koel kastje, zijn er smalle planken voor de kleding en een bredere voor de tele visie, een koffiezetapparaat en een magnetron. In de prullenbak ligt de magnetronmaaltijd van vandaag: ba mi. „Te klef." Beproeving Achttien uur per dag zitten Myron en Jonathan samen in de cel van vijftien vierkante meter. „Gelukkig snurkt hij niet", zegt Myron. Jona than praat weinig, hij tekent vooral. Schaars geklede vrouwen in grijs potlood, op lijntjespapier. Naast zijn bed hangt een model uit een tijd schrift, met veel bloot en lila kant. Myron heeft naast zijn hoofdkussen foto's van zijn zusje en zijn vriendin geplakt en een kaartje met een bloe In de bajes breekt je haar eerder dan buiten. „Ik houd niets over", moppert Jeanaisa (24). Daarom heeft zij in cel A6 vlechtjes met nephaar in haar eigen haar laten zetten. De dames van A6 doen niet anders dan vlechten. Eén hoofd per dag. „Dit is goed, weet je. Anders gaan we piekeren, piekeren, pieke ren." Jeanaisa is de jongste van de vijf celgenoten. Ze zit op haar bed tegen de muur van cel A6, blok 50. In detentiecentrum Zeist, de voor malige legerbasis Soesterberg, is het warm. „Vandaag krijgen ze een ijs je", zegt directeur Jaap Wiersma. En vanwege de hitte mogen de 261 mannen en 135 vrouwen anderhalf uur langer luchten. Niet dat ze dat massaal doen, want op de lucht plaats biedt 's middags alleen de omheining een paar lijnen schaduw op de grijze tegels. „Met warm weer is een bajes altijd spannend", weet Wiersma. Die in Zeist is nog spannender, want hier hebben de gedetineerden een nog leger leven. Wiersma hoeft ze vol gens een speciale noodwet niets te bieden, behalve onderdak, eten, be zoek, wekelijks tien minuten bellen en per dag een uur luchten. Die wet, de Tijdelijke Wet Noodcapaciteit Drugskoeriers, geldt sinds 8 maart vorig jaar. Op Schiphol werden veel meer bolletjesslikkers gepakt dan er cellen beschikbaar waren. De nood wet die de speciale gevangenissen voor drugskoeriers toestaat, moest uitkomst bieden. In allerijl werden gebouwen aangepast en zeecontai ners geplaatst Nu zijn er in Neder land 1269 plaatsen voor verdachte en veroordeelde drugssmokkelaars. Op het 21 hectare grote terrein van de voormalige luchtmachtbasis Soesterberg is plek voor 740 gedeti neerden. Myron (20) slikte 126 bolle tjes, ruim 800 gram cocaïne verpakt in tape. Doodstil zat hij in het vlieg tuig van Curasao naar Nederland, om te voorkomen dat de capsules zouden knappen. Sinds vier maan den zit hij in Zeist. „Dit is niet goed. Ik wil leren en hier kan ik niets." Vanaf het stapelbed boven hem kijkt zijn celgenoot Jonathan (19) televi sie. Op TMF zingt Madonna Like a In tegenstelling tot in een gewone gevangenis biedt de voormalige legerbasis Soesterberg geen activiteitenprogramma. Foto's: GPD/Niels Westra neel van beveiligingsbedrijf Securi- cor te begeleiden. Dat had een drie daagse opleiding tot beveiliger ge had. „Drie dagen en bam, d'r voor. Dat is te weinig, maar we moesten snel beginnen. De opleiding is inmiddels uitgebreid tot acht dagen en een stage van twee weken, mede na een berisping van de arbeidsinspectie en de vakbon den. „We hebben geluk gehad dat er die eerste maanden geen grote inci denten hebben plaatsgevonden." We willen nu laten zien dat het kan, twee of meer gedetineerden op een cel", zegt Wiersma. „Overdag lukt het wel. Maar om vijf uur is alles af gelopen, dan slaat de benauwdheid toe." Gezanikt Diana kijkt televisie, slaapt, kletst en schrijft haar zus brieven die ze nooit post. Andere dames zwaaien liever naar de mannen van blok 52. Of ze doen een verleidelijk dansje voor hun lotgenoten aan de andere kant van het hoge hek. Afdelingshoofd Goof van Doom ziet de dames 's avonds wel eens dansen. „Ze geven een show. En de mannen aan onze kant maar joelen." Ingrijpen doet het gevangenispersoneel niet meer. „Zodra je weg bent, beginnen ze op nieuw. Ach, ze vervelen zich ook rot" De mannen en vrouwen heb ben ook per post contact. Sharon (20) schrijft met Pedro uit blok 52. „Wij wisselen foto's uit en schrijven elkaar wat we doen. Niets dus. Het is hier verschrikkelijk, echt een hel. Er wordt wel stevig gezanikt over die lege uren achter de deur", weet af delingshoofd Van Doom. „Als je ze te lang opsluit, kan er veel agressie loskomen." Om dat te voorkomen staat directeur Wiersma meer toe dan volgens de noodwet moet. De vrouwen mogen op woensdag zelf koken en krijgen aerobics tijdens het luchten. De mannen hebben een bi bliotheek, een fitnessruimte en krij gen een handenarbeidzaaltje. Van Doorn: „Het lijkt hier meer en meer op een gewone gevangenis." Dat is volgens Paula (29) nog lang niet het geval. „Dit is veel zwaarder." Paula kan vergelijken, want zij zit voor de derde keer vast voor drugs smokkel. Twee keer in een vrouwen gevangenis en nu voor het eerst in een noodgevangenis. „Hier zit je veel meer binnen en is geen dagin deling. Je piekert nog meer dan in een gewone bajes." Paula kan in Zeist geen dynamo's uit elkaar schroeven, zoals ze in het Limburgse Ter Peel twee jaar geleden deed. „Maar hier ben ik minder eenzaam, met vier mensen op een cel." Er zijn meer gevangenen die er zo over denken, blijkt uit een eerste evaluatie van de noodwet: 43 pro cent van de drugskoeriers vindt het prettig om een cel met een ander te delen. Mooi cadeau Diana (41) was vier maanden op va kantie in haar geboorteland Surina me. Ze bezocht haar dochter en pas geboren kleindochter en wilde kij ken of ze daar een kapperszaakje zou kunnen beginnnen. Op de te rugreis kreeg ze een cadeautje mee voor de familie thuis in Nederland. Een mandje, verpakt in glimmend groen cadeaupapier. In het mandje zat cocaïne, rook een drugshond op 19 mei nadat Diana op Schiphol ge land was. „Een mooi cadeau van m'n eigen neef. Mijn broer is hem gaan zoeken, maar meneer is spoor loos. Doei." Wekelijks komen Diana's zussen in Zeist op bezoek. „Elke keer huil ik als ze weer vertrek ken." Diana moet tot november vol gend jaar zitten. Zij zou met zo'n re latief lange straf voor overplaatsing naar een gewone gevangenis in aan merking moeten komen. Want daar zijn wel werk, les en verlof en wordt wel gewerkt aan de terugkeer in de maatschappij. Maar overplaatsing lukt niet altijd binnen zes maanden, weet directeur Wiersma. „De cellen in het reguliere gevangeniswezen zitten nog altijd vol. Wiersma werkt 34 jaar bij justitie en was directeur van de penitentiaire inrichting in Almere. Toegegeven, hij is trots op Zeist. „Een jaar geleden was hier niets, ja, een paar oude ba rakken met gedetineerden erin. We hebben alles in no rime verbouwd." Vooral de eerste weken waren hec tisch. Wiersma liep zeven dagen per week door de gangen om het perso Myron en Jonathan zitten in detentiecentrum Zeist samen achttien uur per dag in één cel. 'Gelukkig snurkt hij niet'. Het eten is een van de weinige dagelijkse verzetjes voor de gedetineerden. dende Jezus. Die kreeg hij van pater Piet. Piet van Beek en Pieter Thomassen zijn geestelijk verzorgers in de Zeis ter noodgevangenis, net als twee do minees, een humanist en een imam. Die laatste komt anderhalf uur per week, want moslims zijn er bijna niet in deze bajes. De geestelijk ver zorgers regelen de zondagse kerk diensten, leiden gespreksgroepen en praten met de gedetineerden als die daarom vragen. En dat gebeurt vaak. „Voor veel mensen is het leven hier een beproeving. Ze zijn vaak zelf ook slachtoffer", zegt Van Beek. De pa ters praten niet, zoals in 'gewone' gevangenissen, over de schuldvraag. „Dat speelt hier niet. Drugssmokkel is op Curasao immers een aanvaar de manier om geld te verdienen." De paters volgden een cursus Spaans om makkelijker met de men sen uit Zuid- en Midden-Amerika te praten. De meeste gedetineerden in Zeist spreken Nederlands. Van de mannen komt 46 procent van de An tillen, heeft dertig procent de Neder landse nationaliteit en komt vier procent uit Suriname. Van de vrou wen heeft 49 procent de Nederland se nationaliteit, komt 22 procent van de Antillen en zes procent uit Suri name.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6