Het spoor in een fantasiewereld Speelse presentatie in vernieuwd museum Zoals de illustraties op deze pagina, moet het straks allemaal te zien zijn in het verbouwde Spoorwegmuseum. Hierboven: de eerste stoomlocomotief in een decor van een van de eerste stations, Amsterdam (1839). Illustraties: Spoorwegmuseum Utrecht ZATERDAG 6 SEPTEMBER 2003 'Een museum met een unieke collectie gecombineerd met de beste eigenschappen van een attractiepark'. Treintjes kijken alleen is straks niet meer voldoende in het Nederlands Spoorwegmuseum aan de Maliebaan in Utrecht. Het spoor beléven, daar gaat het om na de verbouwing. door Marco Willemse Als bezoeker door de werkput, met uitzicht op de onderkant van een stalen zwaargewicht. De Balance-stoommachine in een werkplaats. waar entertainment allang geen vies woord meer is in de museumwereld. Voor het ontwerpen van de thema werelden gaan in Utrecht dan ook geen conservators aan de slag, maar decorbouwers van het NOB en enke le gerenommeerde theatermakers. De antieke locs en wagons staan vanaf 2005 ook niet meer stijfjes achter elkaar op het spoor, maar her en der opgesteld in een gigantische overkapte loods van staal en glas. Het gebouw moet de sfeer ademen van een NS-werkplaats waar behalve de oude treinen ook machines staan, gereedschap rondslingert en smeer - putten openliggen. De ontwerpers van de 10.500 m2 grote hal, ARC2 ar chitectuurstudio, spreken lyrisch van een 'industriële kathedraal'. Voor het historisch contrast zorgt het Maliebaanstation uit 1871, dat volledig in oude luister wordt her steld. Kaartjes voor het museum moeten straks gebukt aan de origi nele houten loketjes worden besteld. De computerkassa staat er wel, maar uit het zicht onder de toonbank. Trots is het Spoorwegmuseum op de terugkeer van de koninklijke wacht kamer van destijds, geschonken door een museum in Den Haag. In de tuinen van het treinenmuseum wordt in 2005 vooral de jeugd be diend met speelplekken en rondrit ten door, alweer, spannende land schappen. Het Spoorwegmuseum- nieuwe-stijl mikt op 220.000 bezoe kers, ruim een kwart meer dan de af gelopen jaren. Een loods met treinen, gestationeerd in een werkplaats. De beroemde 'Arend' tegen een typisch Nederlandse ach tergrond. Het Spoorwegmuseum sluit komende maandag zijn deuren voor een rigoureu ze omschakeling, die anderhalfjaar en 32 miljoen euro in beslag neemt. Voor dat geld wordt het ietwat bele gen imago ingeruild voor dat van een eigentijds infotainment-park. De antieke treinen blijven het belang rijkst, maar er simpelweg langslopen is niet meer voldoende. Om de veeleisende museumbezoe ker tevreden te stellen, bouwt het Spoorwegmuseum met behulp van moderne technieken een aantal fan tasiewerelden. Die draaien uiteraard rond het thema spoor, maar moeten de bezoeker verrassen met visuele hoogstandjes, de nodige actie en een speelse aanpak. Zo rijdt het publiek straks in een Ste ven Spielberg-achtige setting in ko- lenkarretjes door een landschap van kapot geschoten, gestrande, sissen de en loeiende treinen. De wagentjes schieten langs de locomotieven en wagons, maar gaan er even gemak kelijk overheen of onderdoor. In een andere studiowereld belandt de be zoeker getooid met koptelefoon via een mijnschacht in het Engelse dorp waar ooit de Arend, de eerste stoom locomotief van Nederland, werd ontworpen. De originele tekeningen en de Arend zelf vormen unieke re- quisieten in de nagebootste geschie denis. De directie van het Spoorwegmuse um heeft bij haar plannen vooral ge keken naar de Verenigde Staten, Een ritje tussen de giganten. De bezoeker van het museum stapt straks in een karretje waarmee een tochtje wordt gemaakt langs, over en onder de grootste treinen uit de jaren '30.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5