Het nieuwe televisieseizoen MEDIA )mroepleiding vindt alarissen verantwoord Hakken op het juiste moment Geen Big Brother, wel weer Idols en All you need is love is terug .derland nt Europese ^marioprijzen Internet variant van spel Lotto Weekend Miljonairs 7 A zaterdag 6 september 2003 maken uiteindelijk kans op een grote geldprijs. Ze moeten daar wel hun eigen grenzen voor verkennen... Extreme Makeovers (10 sep tember): Tegenwoordig kan aan elke on volkomenheid iets gedaan wor den, flaporen, een zwemband- je, te kleine borsten; niets hoeft nog een probleem te zijn. In de 7 afleveringen van Extreme Ma keovers is te zien hoe Amerika nen chirurgisch en cosmetisch onder handen worden geno men. De resultaten van deze makeovers zijn verbazingwek kend. NET 5 Make me beautiful (24 septem ber): Twintig kandidaten gaan onder het oog van de camera onder het mes van de plastisch chi rurg. Volgens Net 5 gaat het om mensen die psychisch te lijden hebben onder hun uiterlijk. De kijkers volgen de deelnemers terwijl deze zes weken lang een volledige metamorfose onder gaan. De camera draait ook als familieleden en vrienden het resultaat bewonderen. SBS6 Sterrenbeurs (16 september): Rolf Wouters krijgt maar geen nieuw programma van de AVRO. Verkopen die aandelen! Van zanger Guus Meeuwis had den we tijden niets gehoord, maar ineens is hij daar weer met een hit op de radio. Zijn aandeel stijgt pijlsnel. Hande len gebeurt op internet, SBS doet verslag op televisie met Robert ten Brink en Adam Cur ry- Veronica ludas Game (23 september): Zes deelnemers proberen zich twintigduizend euro toe te eige nen met mooie of zielige verha len. Ze weten niet van elkaar of iemand het geld echt wil ge bruiken om de heupoperatie voor zijn oma te betalen, of er eigenlijk gewoon lekker van op vakantie wil gaan. RTL 5 is niet in dit overzicht opgenomen omdat er dit najaar geen nieuwe programma's star ten. vo!rsum /anp - De Neder- auteurs Bert jan Bax en ^Rigter hebben een Europe- ;rkbeurs voor het schrijven televisiescenario's gewon- De prijs bestaat uit een bedrag van bijna 7000 en l?ekerheid dat het scenario een publieke omroep -• it verfilmd. De auteurs )S%n de prijs rond de uitrei- van de Geneva-Europe Prize voor televisiesce- jyh's van de European Broad- ri lig Union (EBU). hilversum/mediaredactie - Lot to Weekend Miljonairs, dat za terdag om 19.00 uur aan een nieuwe reeks begint, krijgt dit seizoen een internetversie. De presentatie is opnieuw in han den van Robert ten Brink. Ruim 200 afleveringen heeft SBS 6 al uitgezonden. In het verleden is het miljoen er één keer uitgegaan, deze was toen nog in guldens. Het is echter nog niemand gelukt om één miljoen euro te winnen. De internetversie van het spel is via www.sbs6.nl te spelen. De regels en de moeilijkheidsgraad zijn exact hetzelfde als in het te levisieprogramma. Lotto Week end Miljonairs online is gratis, daarnaast is er een betaalde versie waarbij spelers bedragen kunnen winnen die flink kun nen oplopen. De online variant van Lotto Weekend Miljonairs is inmid dels in elf landen gelanceerd. In Engeland registreren zich per dag gemiddeld 1.000 Britten voor deelname. rectie gaat honorering niet eigenhandig verlagen iRsuM/ANP - De raad van ,)ur van Publieke Omroep vindt dat de salarissen die der» van de raad krijgen ver- 'oord zijn. Dat lieten ze deze in een gesprek met de pers n. Voorzitter Harm Bruins ;ond de 200.000 euro per rdeCees Vis (idem) en Ruurd 1 tcfan (180.000) begrijpen de rstjf die hun lonen hebben ver lakt in de Tweede Kamer en ni$ werknemersbonden, maar 5-jjiet van plan hun salarissen erdlhandig te verlagen, bei iRpns Bruins Slot zou zo'n j gd impliceren dat hij tot dus- uitbnterecht is gehonoreerd, :unl»ar is hij het niet mee eens. Oppdat wij werden aange- 2t 2 is een gespecialiseerd bu- mgjdoor de raad van toezicht latipepvoorzitters) aan het and gezet om de salariëring te ter^n. Daar zijn deze bedra- Wjdtgerold en vervolgens zijn ;n inder die condities aange- hej" okpns veel critici worden om- 1 vaPestuurders veel te goed nepdd in vergelijking met an- ld leidinggevenden die met eldbeidsgeld worden betaald. 1 dPdien moet de omroep meftet kabinet de komende ja- ecttiüjoenen bezuinigen. Con ti ZSn met freelance-omroep- 1 AÊwerkers worden al niet 1 verlengd en woensdag Directielid Ruurd Bierman. Foto: Ton Kastermans nog maakte de EO bekend een flink aantal medewerkers te zul len ontslaan. Andere omroepen zullen daar niet aan ontkomen. Bruins Slot is van mening dat hij in vergelijking met andere overheidsfunctionarissen niet teveel verdient. „Ook als je kijkt naar semi-overheidsinstellin- gen als ziekenhuizen dan pas sen onze salarissen in dat beeld. In deze tijd van bezuini gingen kunnen onze lonen de reorganisatiebesprekingen ver-' troebelen. Maar door constant de feiten te herhalen denk ik dat onze inkomsten steeds minder een rol gaan spelen in besprekingen en dat onze slag kracht als bestuurders overeind blijft." De bijeenkomst met de pers donderdag was de eerste in de nieuwe samenstelling van de raad van bestuur. De leden ga ven aan dat ze de verantwoor delijkheden van de omroepen op zendemiveau willen vergro ten. De omroepen kunnen zich zo meer betrokken voelen bij het reilen en zeilen van hun net. Bruins Slot gaf verder aan er ge zocht moet worden naar een andere manier van legitimatie van omroepen dan alleen de le dentallen. Door alleen dat crite rium te hanteren komen om roepen als BNN, dat deze week een omvangrijke ledenwerfactie begon, in de problemen. De nieuwe voorzitter wil op een andere manier toetsbaar maken of een zendgemachtigde wel of niet in het bestel moet blijven. Hij denkt aan een zogenoemde 'kwaliteitskaart' waarin aspec ten als pluriformiteit, maat schappelijke betrokkenheid en dergelijke worden meegewo gen. Op die manier wil hij de meer waarde van het Nederlandse bestel kunnen benutten en niet verworden tot een soort BBC. „We zijn constant in beweging en op zoek naar een nieuw ge zicht." Tijs van den Brink: 'politici komen veel te makkelijk weg' Deze week is het najaar begonnen op de televisie. Alle zenders pro beren met nieuwe programma's en oude toppers kijkers aan zich te binden. Het wordt een najaar zonder Big Brother, maar met Idols en alweer een nieuw Veronica. Ook Paul de Leeuw en Bart de Graaff ko men terug op televisie. De laatste als kleipoppetje samen met konin gin Beatrix. Een overzicht van programma's die de komende maan den nieuw zijn op de Nederlandse televisie. Nederland 1 junior Eurovisie Songfestival (20 september): Meer dan driehonderd kinde ren (tussen de 11 en de 15 jaar) wilden meedoen. Twaalf wer den uitverkoren. Zij mogen een poging wagen om te worden uitgekozen voor het junior Eu rovisie Songfestival in Kopen hagen op 15 november. Daarbij werken de kinderen samen met bekende Nederlandse artiesten. En de winnaar in Nederland krijgt ook een platencontract bij EMI. De Dierentolk (21 november): Lucille Wemer presenteert. Op merkelijker is de medewerking van medium Cecillia van der Drift. Zij praat met levende en overle den dieren en krijgt zo ant woorden op vragen van baasjes aan hun dieren. Henny Huisman zoekt God (rond kerst): In navolging van Catherine Keyl gaat Henny Huisman voor de EO op zoek naar God. In de zesdelige serie bezoekt Huis man 'christenen in actie'. Huis man: „God is voor mij iets ont astbaars. Ik heb een heleboel vraagtekens." Nederland 2 Vrienden van Van Swieten (15 september): Een vrolijk sportprogramma, gemaakt door cabaretiers Vïggo Waas, Raoul Heertje en Peter Heerschop, waarin de drie 'top sporters' een helder beeld wil len geven van de actuele stand van zaken op sportgebied. 1000 seconden (10 november): Tja, voor wie er van houdt: in één keuken met Tros-kok Ad Jansen én Ron Boszhard. De presentator daagt Jansen uit in 1000 seconden een volledige maaltijd te bereiden. Egoland (3 november): BNN neemt het koningshuis op de hak. In een fraaie, maar pe perdure achtdelige klei-anima- tieserie spelen koningin Beatrix, prins Willem-Alexander, prin ses Mdxima en prins Bemhard (als Sint Bemhard hond) een rol samen met (de overleden) Bart de Graaff en Johan Cruijff. Nederland 3 VARA Laat (29 september): Claudia de Breij en Dolf Jansen blikken van maandag tot don derdag vanaf 23.15 uur op scherpe wijze terug op de dag die is geweest. Papaul (6 oktober): Paul is terug. Elke werkdag om zeven uur zien we hem vanuit zijn eigen huiskamer in de weer, waar hij de kijker kennis laat maken met zijn gedachten- spinsels in een soort nep-reali- tysoap. Via de webcam heeft hij contact met het koninklijk paar in Wassenaar en met het Anne Frank Plantsoen, waar Godelie- ke homo's en supporters weer op het rechte pad brengt. Op handen gedragen (6 okto ber): Een jaar na het overlijden van prins Claus komt Michiel van Erp met de documentaire Op handen gedragen. De film speelt zich af tussen het overlij den van de prins en zijn bijzet ting tien dagen later in Delft. Weltevreden op 10 (15 oktober): Een Nederlandse bewerking van de Britse serie The Kumars at no. 42. Het wordt een talk- show-achtig programma rond een wat vreemd Surinaams ge zin. Gasten als Jan Wolkers, Yo- manda, Jan Peter Balkende en Frans Bauer. RTL 4 Van Kavel tot Kasteel (6 sep tember): Top Gear (25 september): Gekocht van de BBC. Het laatste auto nieuws, een celebrity die een snelle tijd moet neerzetten op een cir cuit en een testrit door de geheimzinnige testrijder The Stig, die nooit te zien is zonder helm.Foto: Veronica tendom te verdedigen als ik ie mand interview. Soms komen hier dan wel eens telefoontjes binnen." Het geloof helpt hem wel bij het interviewen, zegt hij, maar dat bedoelt hij puur praktisch. „Ik realiseer me dat het een factor kan zijn bij iemands handelen, omdat ik zelf die achtergrond heb." Zo vroeg hij advocaat Geert-Jan Knoops of de morele kant van diens vak wel te rij men is met de wetten van het jodendom. „Maar een andere journalist heeft weer andere hulpmiddelen, omdat hij bij voorbeeld uit een rood nest komt." Christen En misschien zaagt Van den Brink een minister of staatsse cretaris wel eens extra door over asielzoekers en het milieu, omdat hij christen is. „Ik vind dat we op een goede manier met asielzoekers om moeten gaan. Hetzelfde geldt voor de schepping. Dat kun je in de Bij bel lezen." Voor de EO presenteert hij het tv-programma Twee Vandaag en De Ochtenden Bp Radio 1 In de zomer van volgend jaar krijgt hij zijn eigen talkshow. Over de inhoud is nog niets be kend. Voor Met het Oog op Morgen en Het Gesprek met de minister-president, dat hij alle bei sinds kort doet, wordt hij uitgeleend aan de NOS. Van den Brink gaat proberen de premier 'uit zijn riedel te ha len', zoals hij dat noemt. Bij Balkenende zal dat makkelijker gaan dan bij de doorgewinterde Kok, verwacht hij. „Balkenende is nog relatief jong en onerva ren. Hij maak nog wel foutjes." De premier en Van den Brink hebben elkaar al wel eens ge troffen. Toen de kwestie Marga rita en De Roy van Zuydewijn speelde bijvoorbeeld. „Veertig seconden voor afloop van de uitzending vroeg ik Balkenende of ze nog bij elkaar waren. Hij antwoordde dat hij het niet wist, maar dat het hem ook niet interesseerde." Van den Brink grijnst. „De volgende dag stond er een grote kop in De Tele graaf 'Lot Margarita laat Balke nende koud'." T d's Recordshow (3 november): Bij BNN probeert Ruud de Wild de Hte records te breken. Ruud concentreert zich op belangrijke re- 2 S als 'de meeste meter wc-papier trekken in een ruk'. Foto: ensen: op reis met... (5 oktober). Een reisprogramma met de ca- uo's Lebbis Heerschop en Waardenberg De Jong. Het lachen geblazen, maar het is niet de bedoeling van de cabare- m alleen maar lollig te zijn. Foto: NET 5 Het onderwerp 'eigen huis' lijkt inmiddels uitgemolken, maar toch valt er nog een program maatje over te maken, zo be wijst RTL 4 met Van Kavel tot Kasteel'. In dit programma wor den drie families gevolgd die een eigen huis gaan bouwen, geheel naar eigen smaak en ontwerp. Irene Moors en Carlo Boszhard. Foto: Ray Christian/St. Kroon Nieuwe show Carlo Boszhard en Irene Moors (half oktober): Het onafscheidelijke duo Carlo en Irene hebben na Live&Cook- ing een nieuwe show samen. De twee komen met een grote, anderhalf uur durende pu- blieksshow. Het wordt een ou derwets spektakel met een gro te showtrap en een echt ballet. De naam is nog niet bekend. Idols (6 december): Pubers kunnen hun hart opha len met Idols. Maar liefst 16.731 potentiële idolen hebben zich opgegeven in de hoop een tweede Jamai of Jim te worden. Reinout Oerlemans en Tooske Breugem zullen het programma wederom presenteren. Yorin Masterplan (29 september): Volgens eigen zeggen een 'su- perspannend' programma. Een onzichtbare 'Master' gaat het leven bepalen van de zoge naamde 'Players'. De Players dienen bevelen uit te voeren die de Master ze geeft. De Players door Mischa de Bruijn Hilversum - Uitgeteld ploffen ze terug in hun stoel, als intervie wer Tijs van den Brink met ze klaar is. „Interviewt hij altijd zo hard?", informeerde Pim For- tuyn kort na een vraaggesprek wantrouwig, omdat hij ver moedde weer eens steviger te zijn aangepakt dan andere poli tici. Toen hij te horen kreeg dat het Van den Brinks gebruikelij ke manier van doen was, liet Fortuyn weten het leuk te heb ben gevonden. De EO'er Tijs van den Brink (33) heeft op radio en televisie inmiddels een vaste plek ver overd. Hoewel misschien nog niet zo bekend bij het grote pu bliek, is hij de titel 'aanstor mend talent' al voorbij. Je hebt als journalist je sporen ver diend als je het Gesprek met de minister-president mag doen. En wie gevraagd wordt voor de vaste dagafsluiter op Radio 1, Met het Oog op Morgen, be hoort in Nederland definitief tot de joumalistenelitè. Deze week keert hij ook weer terug bij Twee Vandaag, de actualitei tenrubriek waar hij zijn televi siecarrière begon. Van den Brink interviewde For tuyn vlak voor diens dood. Hij zaagde Fortuyn door over diens opvliegende temperament ('Ik vind dat u zo snel boos wordt.'). Toen Mat Herben na de moord leider werd van de LPF, wilde Van den Brink hem wel eens aan de tand voelen. Maar op in- terviewverzoeken werd niet ge reageerd. Totdat Van den Brink de LPF-leider ergens tegen het lijf liep. „Ik heb je mooi weten te ontlopen hè?", grijnsde Her ben, die bij Fortuyn gezien had hoe lastig een interview met Van den Brink kan zijn. Hij is niet altijd zo hard in zijn interviews, zegt hij zelf. „Met 'gewone' mensen ben ik heel voorzichtig. Maar bij politici mag je best ver gaan. Ze komen vaak veel te makkelijk weg." Zoals Wouter Bos bijvoorbeeld, tijdens diens spectaculaire op mars voor de verkiezingen. „Hij liep om veel vragen heen, en slaagde er dan toch steeds in zijn riedel af te steken. Best, maar niet in mijn programma!" Tijs van den Brink: „Met 'gewone' mensen ben ik heel voorzichtig. Maar bij politici mag je best ver gaan. Foto: GPD Van den Brink glimlacht. „Ik had echt het gevoel dat ik Ne derland moest redden." In interviews met Van den Brink kan een enkele zin, een woordje of intonatie een geïn terviewde in de problemen brengen. Zo zei ex-minister Loek Hermans onlangs arge loos dat hij de komende vier jaar voorzitter van MKB Neder land zal blijven. Van den Brink haakte er onmiddellijk op in. Hij merkte fijntjes op dat er dan blijkbaar verschil zit tussen wat Hermans zegt en wat Hermans doet. Want Hermans bleef als burgemeester van Zwolle en als commissaris van de koningin van Friesland ook korter dan beloofd. Argeloos De 33-jarige journalist houdt ervan zich argeloos op te stel len. Niet meteen hakken, maar wachten tot zich een gelegen heid voordoet. Daarom vindt hij bijvoorbeeld Pim van Galen bij Den Haag Vandaag een be tere interviewer dan Wouke van Scherrenburg. „Bij Wouke den ken politici: 'oh nee, daar komt Wouke aan'." Streng Op televisie moet Van den Brink erop letten niet te veel met zijn wenkbrauwen te fron sen. „Ik kom vaak streng over. Ik heb al een redelijk scherpe stijl, en dat fronsen bevestigt dat beeld." Hij moet er volgens zichzelf dan ook voor waken om het in interviews niet alleen maar hard tegen hard te laten gaan, dan verliest het publiek zijn sympathie. Scherp én vrolijk, zo heeft hij het het liefst. Zijn interviews begint hij vaak met een grapje, om diegene tegenover hem op zijn gemak te stellen. „Bij Her mans begon ik met het zeil tochtje dat de ex-bewindslieden van Paars hadden gemaakt, en dat drie van hen na afloop een bekeuring onder hun ruiten wisser vonden. Dat vond-ie leuk." Hij vleide Kamerlid Bert Middel ooit door het gesprek te begin nen met de verzonnen mede deling dat hij op Middel had ge stemd. Vervolgens vroeg Van den Brink wat Middel eigenlijk met zijn stem had gedaan, 'want alles speelde zich af in achterkamertjes'. De PvdA'er zag zich vervolgens gedwongen dit uitvoerig uit te leggen, want Van den Brink was immers 'een kiezer'. Van den Brink valt in journalis tiek Nederland niet alleen op door zijn interviewstijl, maar ook omdat hij afkomstig is van de Evangelische Omroep. EO'ers worden anders, ja zelfs wantrouwend bekeken. Van den Brink: „Ik ben christen. Maar in mijn uitzendingen zit geen zendingsdrang. Ik heb ook niet de neiging om het chris De Bauers (6 oktober): De real life soaps overspoelen Nederland. Ook Frans Bauer is gestrikt om mee te doen aan deze hype. In 'De Bauers' wordt duidelijk hoe hij zijn gezinsleven combineert met het drukke artiestenbestaan. Foto:Taco van der Eb If x<ii in de Draaideur (25 december): Politiek drama kan zich meestal verheugen in torenhoge kijkcijfers. Integendeel. Toch heeft de eO voor komend seizoen een tweedelige serie met Tamar van den ieien Thorn Hoffman in de aanbieding. Zij zijn te zien als Winnie e|drager en Arthur Doctors van Leeuwen.Foto: VPRO All you need is love (6 november): Terug op televisie. Robert ten Brink heeft zich gerealiseerd dat een relatie beginnen stukken mak kelijker is dan er eentje in stand houden. Foto: GPD

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 29