)e (vijf grootste) fouten van Dick Advocaat ,r Voor Polman is alles niet meer zo vanzelfsprekend zaterdag 6 SEPTEMBER 2003 SI SPORT Henri van der Steen j gelukkige momenten in de komende drie uur Dal en Oranje kan zijn gekwalificeerd voor het EK uftugal. Maar zelfs dan is Dick Advocaat niet boven uiuim anderhalfjaar is hij bondscoach - geen ne- zipg is er geleden. Maar het voetbal is doorgaans g^tot bedroevend slecht. De spelers van Oranje - nsterdamse jongens Seedorf, Davids en Kluivert )ejp - zijn uitgekakt door het volk, dat het hele Ne- Jidse elftal eigenlijk vindt bestaan uit een stelletje (kakkers. Daar zit wat in, zij het niet veel. Voetbal- villen wel, maar dienen gevoed. Met coaching, ilks, een deugdelijke tactiek, de juiste maatrege- jok strafmaatregelen. Bovenal heeft een voetbal- tie behoefte aan een coach die de goede keuzes !t. Advocaat is een vakman, maar hij is niet steeds i gelukkig geweest met zijn keuzes. Hij heeft fou- emaakt en foutjes. En een paar blunders. De mis- 'an Advocaat op een rijtje. (t bekendmaken van zijn eerste selectie (Neder- p Engeland, 13.2.2002), valt op dat Advocaat kiest de groep die even daarvoor Louis van Gaal uit- ig in zijn hemd heeft gezet. Dus geen Rafael er Vaart en geen Andy van der Meijde. Integen- de bondscoach 'vergeet' zelfs Pierre van Hooij- te selecteren, op dat moment de topscorer van Ddivisie met zeventien goals. Het passeren van Ier Vaart is Advocaats eerste blunder. Net als ie- ai heeft de bondscoach dan al lang kunnen zien let Van der Vaart een nieuwe supervoetballer is [en. Een jongen met een bijzondere aanleg, bo- een voetballer die iets kan wat het Nederlands )ejal sinds de dagen van Jonk mist: de fijne pass. og maar te zwijgen van Van der Vaarts kracht duels, zijn scorend vermogen, zijn prachtige handeling en zijn intelligentie. Maar nee. Ad- it: „Eerst wil ik kijken hoe deze groep zich ma- f Jeert." De eerste wedstrijd eindigt met een fluit- Dderlandse school heeft twee kenmerken: de ispelers en de inschuivende libero. Advocaat [net als voorgangers Van Gaal, Rijkaard en Hid- geen boodschap aan de inschuivende libero, h kiezen voor Cocu, maar houdt vast aan de Boer, een mooie verdediger die echter mist lind en Rijkaard ooit toevoegden aan Oranje ax): de snelle extra man op het middenveld, iaat timmert het centrum van het middenveld *dicht met twee controlerende spelers. En ook ■tenspeler krijgt niet gauw asiel bij Advocaat. t merkt hij op dat ouderwetse wingers te vaak nig rendement hebben. Hij belooft het wel te ren. Bij een oefenduel van Oranje in de Ver enigde Staten denkt hij zijn rechtervleugelman ge vonden te hebben (Van der Meijde) maar de liefde is van korte duur, al verdwijnt hij toch niet helemaal. En dus blijft Advocaat schipperen, om nu weer uit te komen op één vleugelspits. (Nieuw is wel het tenue: wegwerkers-oranje. Een meneer van Nike: „De kleuren zijn zo opvallend dat de spelers elkaar op het veld gemakkelijker vinden. Het heeft ook een psychologisch voordeel; de spelers voelen zich sterker, omdat het lijkt dat ze met twaalf man op het veld staan." De commerciële kletskoek wordt door de spelers pijnlijk hard onderuit gehaald. Zelden eerder wisten ze elkaar zo slecht te vinden als onder Advocaat in die nieuwe shirts.) 3. Voor de vierde wedstrijd, uit tegen Noorwegen, ven tileert Advocaat zijn twijfels over het duo Van Nistel- rooij-Kluivert. Twee schitterende voetballers die el kaar niet aanvoelen. Meer dan een jaar later is Advo caat echter nog steeds niet genezen; hij blijft maar geloven in het tweetal. Intussen misbruikt hij Van Nistelrooij én Kluivert. Advocaat kan of wil niet kie zen. In een interview meldt hij genadeloos te zijn, in de praktijk blijkt daar weinig van. Van Nistelrooij, een alom erkende doelpuntenmachine, staat na een jaar voetballen onder Advocaat op één doelpunt. Eentje! Is dat Van Nistelrooij te verwijten of het sys teem van Advocaat? De niet-keuze tussen Van Ni stelrooij en Kluivert (die vijfjaar geleden al voor het eerst samenspeelden!) moet als een blunder van de bondscoach worden gezien. 4. Als de EK-kwalificatie begint, is de interesse voor het Nederlands elftal zo geslonken, dat zelfs kenners niet eens weten in welke poule Nederland verzeild is geraakt. Foppe de Haan: „Macedonië?" Het tekent de verloren betrokkenheid van het volk bij Oranje, een rechtstreeks gevolg van het onvermogen van Ad vocaat om het Nederlands elftal nieuw elan te bezor gen. Hij zorgt ook meerdere malen voor gefronste wenkbrauwen als hij zijn selectiebeleid uitlegt. Ro nald de Boer wordt niet geselecteerd omdat hij vol gens Advocaat bij Rangers in de spits staat. „En daar hebben wij er al genoeg van." Later selecteert hij De Boer alsnog, om hem (eventueel) rechtsbuiten te la ten voetballen, hoewel de speler bij Rangers nog steeds in de spits speelt. Robben kan hij niet selecte ren, „want dan moet ik een linkspoot weghalen." Later wordt Robben toch geselecteerd terwijl er geen linkspoot verdwijnt. Hij is ook enkele malen boos. Advocaat is boos op Bosvelt en op Van Hooijdonk en op Van der Meijde, maar zijn stoere taal („Die hoeven voorlopig niet meer op selectie te rekenen") slikt hij steeds razend snel in. Stoer is Advocaat ook heel lang tegen de lob by om Van der Vaart international te maken. „De pers is enorm bezig hem te pushen." Ja, nogal wie des. Maar omdat de pers Van der Vaart pusht, selec Verwijde aorta houdt verdediger FC Lisse langs de kant door Peter van der Hulst lisse - Ralph Polman kijkt met de handen over el kaar naar de training van de selectie van FC Lis se. Inwendig kriebelt het bij hem. Het liefst stond hij gewoon tussen zijn teamgenoten op het veld, maar voetbal is bijzaak geworden. De robuuste verdediger maakt een van de moeilijkste fases in zijn leven door. Bij een controle in het AMC is een verwijding van zijn aorta vastgesteld. Polman wacht mogelijk een ingrijpende hartoperatie. „Voor het eerst ben ik echt bang en voel ik me onzeker. Dan lig ik 's avonds in mijn bed en voel ik iets. Ik ben overgeleverd aan de artsen en de onderzoeken en moet afwachten. Een maand geleden had ik dit niet kunnen bedenken. Hoewel ik me goed voel, krijg je meegedeeld dat er iets niet goed zit. Van de ene op de andere dag is alles niet meer vanzelfsprekend. De 32-jarige verdedi ger vertelt, om 'in dianenverhalen' te voorkomen, op rusti ge toon wat er aan de hand is. „Ik vind het al vervelend genoeg. Ik heb geen gewone Ra| h Po|man Foto; Archjef blessure en als straks voor FC Lisse de competitie begint, gaan mensen misschien toch iets denken. Dan is het is beter om het zelf te vertellen." De problemen bij Polman kwamen zo'n drie we ken geleden aan het licht. Hij voelde zich ver moeid en benauwd. Omdat hij vorig seizoen ook al lange tijd uit de roulatie was door trombose verwees de huisarts hem meteen door naar het ziekenhuis. Bij een echo bleek dat vaten in zijn knieholte dicht zaten. Het was geen erfenis van de vorige keer, want toen zat de trombose in Pol mans kuit. Om er zeker van te zijn dat er geen stolsels in zijn 'longen zaten werd een CT-scan gemaakt. „Daar bij constateerden ze een grote verwijding van de aorta. Uit een echo bleek vervolgens dat de uit gang bij de linkerhartkamer 5,5 centimeter breed was. Normaal is dat 3 centimeter. De artsen we ten nog niet of het aangeboren is of dat de ver wijding nog groter wordt. Genetisch onderzoek moet dat uitwijzen. Er wordt spoed achter gezet, maar ook bij een dusdanige afwijking krijg je te maken met de wachtlijst van het ziekenhuis. Het onderzoek is pas in oktober. Ik zit ondertussen wel met heel veel vragen." Polman weet tot die tijd niet of hij moet worden geopereerd. „De test moet uitwijzen of de wand van de ader is meegegroeid of dat er dunne plek ken zijn. Als ik toch geopereerd moet worden, kan het beter nu gebeuren. Ik ben nog jong en sterk. Probleem is dat de aorta op een moeilijke plek zit. Het gaat niet alleen om de aansluiting bij het hart, maar ook om het gebied waar de ader een bocht naar de buik maakt. Als leek weet je ei genlijk niet wat je ermee aan moet. Het zijn geen prettige vooruitzichten. Je wordt onzeker. Als je als speler een schop krijgt, weet je tenminste wat er aan de hand is." De trombose en de verwijding van de aorta hou den geen verband met elkaar. Reden waarom Polman de artsen heeft verzocht ook naar de oorzaak - de vorige keer leverde dat geen duide lijkheid op - van de bloedstolsels te kijken. „Op mijn leeftijd krijgt één op de duizend mensen trombose. De kans dat het terugkomt is vervol gens ook maar vijf procent." Het gevolg is dat Polman een voor hem on werkelijke we reld binnen stapte. „Een maal per week moet ik naar de trombose- dienst, in een bejaardente huis. Op die af deling zie je mensen van 70 en 80 jaar oud. Bij de cardio loog in het zie kenhuis is dat bijna niet anders. Ik sport veel, daa houd je hier geen rekening mee." Polman zet zijn werk als e-sourcing manager bij de KLM voorlopig nog voort, maar hij moet zich zelf wel in acht nemen. „Mijn werktijden zijn een beetje aangepast. Ik merk dat ik vermoeider ben. Zolang ik nog geen uitslagen heb mag ik me niet inspannen en moet ik stress vermijden. Ik moet mezelf dat wel aanleren. Ik ben net verhuisd en heb een dochter van vijftien maanden." Polman praat veel met zijn vrouw en ouders. Hij heeft er mentaal baat bij als hij over de proble men spreekt. Zo heeft hij er ook geen moeite mee dat hij voor de artsen een interessante cliënt is. „Dat geeft mij ook een kans om me hierin te ver diepen en om te vragen hoe alles in elkaar zit. Ik wil er zelf bij betrokken worden en ik wil snap pen wat er aan de hand is. Dan kan ik het voor mezelf een beetje plaatsen." Aan stoppen met voetbal denkt de verdediger voorlopig niet. „Er is mij nog niet gezegd dat het niet meer kan. Het heeft dan geen zin om verder te kijken. Het kan best zijn dat ik na een operatie weer alles mag doen. Een film wees uit dat er aan mijn hart verder niets mankeert. De hartklep sluit ook heel goed. Los van de trombose heb ik een sterk seizoen achter de rug. Als ik alles goed plan en zorg dat ik fit word, kan ik nog een paar jaar mee. Maar als het herstel lang gaat duren, ben ik misschien wel gedwongen om een beslissing te nemen." V.L.N.R. teert Advocaat hem lekker niet. Als hij tegen Duits land mag meedoen, als invaller, laat Van der Vaart meteen zijn klasse zien. Advocaat weigert na afloop te reageren op Van der Vaarts invalbeurt; hij is geïrri teerd door alle aandacht voor de Ajacied. „Van der Vaart is niet het Nederlands elftal. Ik hoor alleen over hem praten." Misschien werkt de aversie van de bondscoach door op het elftal, dat Van der Vaart bepaald niet als een welkome versterking begroet. Van der Vaart komt tegen de Duitsers in drie kwar tier maar een handvol keren aan de bal. „Ik ben vijf of zes keer in balbezit geweest en had wat meer in het spel betrokken willen worden." 5. Na afloop stelt Advocaat regelmatig dat hij zich op een aantal posities gaat beraden. Dat beraden levert meestal op dat er een kleine speler wordt geslachtof ferd. Dan eens Van der Meijde, dan Ricksen, dan Seedorf. Feitelijk is Advocaat anderhalfjaar bezig om zich te beraden. Dat is zonde. Hij had die tijd ook kunnen gebruiken om echt aan een nieuw team te werken, met twee speerpunten: Van Nistelrooij (of Kluivert) als spits en Van der Vaart als nummer 10. Advocaat verdedigt zich vooralsnog met te wijzen op de resultaten; hij is al dertien keer ongeslagen. Maar die resultaten kun je ook simpel terugvoeren tot één enkele, misschien doorslaggevende uitslag: thuis 1-1 tegen Tsjechië. Dat kan zo meteen wel eens de be slissende 'halve nederlaag' blijken te zijn. i v.l.n.r: Elftalleider Jan van Wezel, Hans Tisseur, Maarten van Kooperen, Peter Boom, Hans Hannaart, Sam den Os, Mattie Keereweer, Cor Pennenburg en trainer Rinus Gehurkt v.l.n.r: Isaac Klinkhamer, Peter Ciere, Cees de Roode, Reinier Verkuylen, Hennie de Klerk, Aad de Groot. Foto: Archief Leidsch Dagblad ras een toevalstreffer. De paste enkele jonge spe en het klikte nog ook. En ial jongens uit de eigen ren. Dat ging toen niet Het was iedere trainers 1 om zo'n elftal bij elkaar (en. Ik behoorde tot de 5, samen met Ciere, Tis- le Klerk, Hannaart en rlen. Wij kwamen uit een zelfs van Feyenoord Al 'erder had je wat oudere, (arische spelers: Sam den aan een half kansje ge- id en Mat Keereweer, de ieeper die Leiden ooit :had. Hij pakte ballen et één hand." lassen bestonden nog winnaars van de zes Roodenburg won in 1973 de titel in de eerste klasse en dwong daarmee deelname af aan het algeheel amateurkampioenschap van Nederland. Het was de laatste keer dat een Leids voetbalteam een aansprekende prestatie neerzette. De 51-jarige timmerman Maarten van Kooperen maakte deel uit van dat elftal. eerste klassen kwamen tegen elkaar uit om het amateurkam pioenschap. We speelden tegen RBC, Elinkwijk, CEC, Eilermark en Veritas. Bij de uitwedstrijd in Roosendaal stonden 15.000 toe schouwers langs de kant en bij thuiswedstrijden kwamen tegen de vierduizend bezoekers. Het is uiteraard het hoogtepunt van mijn sportieve loopbaan ge weest. Het seizoen daama moesten we bij de eerste zeven eindigen om in de nieuw te vor men hoofdklasse terecht te ko men. Dat lukte ons niet en Roo denburg is ook nooit hoofdklas ser geworden." „RBC is nu een eredivisieclub, Elinkwijk speelt nog altijd op een hoog amateurniveau, maar de andere clubs zijn net als wij sindsdien afgezakt. Rooden burg vooral in de afgelopen tien jaar. Daar is een simpele verkla ring voor: geld. Roodenburg wilde en kon niet op tegen de clubs uit het zaterdagvoetbal. Daar waren geen middelen voor en dat heeft mede bijge dragen aan de teruggang. Vroe ger stuurden we ons derde elf tal naar duppies als MMO of SJZ. Dan werd er nog gewon nen ook. Nu heeft ons eerste elftal er moeite mee." „Mijn zoon speelt in het eerste zondagteam. Maar mijn hart gaat uit naar het zaterdagelftal, een jonge groep die ik zelf nog een tijdje trainde. Het zaterdag voetbal heeft de toekomst, maar dat heeft nog niet ieder een door bij Roodenburg." „Met een aantal medespelers van toen heb ik nog vaak con tact zoals Ciere en De Groot. Mijn dochter 'gaat' met de zoon van Sam den Os dus die zie ik ook nog regelmatig. Vijf jaar ge leden hadden we een leuke reü nie. Een herhaling hoeft voor mij niet meer zo nodig. Roo denburg zal in de toekomst wel weer eens omhoog komen. Nee, niet zo hoog als wij toen. Als iemand tegen mij over voet bal begint, dan zeg ik vaak: maar flc heb nog om het kampi oenschap van Nederland ge speeld." Suggesties: sportredactie. ld@hdc. nl Loman Leef mans Dick Advocaat, Rafael van der Vaart en Wim van Hanegem op de training van het Nederlands elftal bij Quick Boys. De eerste fout van Advocaat was het in eerste instan tie niet selecteren van de Ajacied. Foto: GPD/Phil Nijhuis

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 21