REGIO 'Een feest om voor de klas te staan! Een nieuw seizoen met nieuwe ambities NAVRAAG Het Nederlands voetbalelftal speelt vanavond in De Kuip de belang rijke interland tegen Oostenrijk. Bondscoach Dick Advocaat is vanaf afgelopen dinsdag in Huis ter IlCt VlCZlCT SpClt Duin begonnen met intensieve groepsgesprekken met de spe- CTUJ 01] UVCMje lersgroep. Het voetbalelftal kreeg de afgelopen week flink wat kritiek te verstouwen. Een enquête van persbureau CPD legde bloot dat het Nederlandse volk zijn vertrouwen het in elftal volko men kwijt is. HANS VAN DER PLAS, technisch manager van Ouick Boys en in het dagelijks leven directeur van Schildersbedrijf Van der Plas, zag de mannen van het Nederlands elftal trainen op 'zijn' ter rein Nieuw-Zuid." Wat was je indruk van onze jongens? Zagen ze er getergd uit door alle kri tiek? „Eigenlijk wil ik daar hele maal niet op ingaan. Ik vind dat je dat soort uitla tingen moet overlaten aan het management of de voorlichter van de KNVB. Als technisch manager van Quick Boys vertik ik het om de pers te woord te staan over mijn team. Kijk, ik heb een blauwwit hart als geen an der, maar ik hoef echt niet zo nodig naar buiten te treden. Daar word je allemaal niks wijzer van. Nee, je werkt rustig achter de schermen met elkaar en je probeert samen met de groep een mooi resultaat neer te zetten. Maar ik weet zelf wel hoe het voelt als je je voorbereidt op een belangrijke wedstrijd. Ik vind dat je altijd van het positieve moet uitgaan. Kijk, als je een professionele voetballer bent en de drive om het nog beter te doen ontbreekt, dan kan je maar beter in Italië blijven. Maar goed, ik heb ze twee keer zien trainen. Ze maakten een frisse, ontspannen indruk.'" Stonden ze dan regelmatig met elkaar te praten in kleine groep jes? Keken ze daarbij een beetje zorgelijk? „Nee, natuurlijk niet. Die jongens waren gewoon aan het werk. Echt heel hard aan het werk. Het plezier dat spatte er vanaf. Ik zag ze positiespel oefenen en een partijtje spelen, prachtig. Het is ge woon heel hoog niveau." Dus de trainingen in Katwijk zijn hoopgevend? „Het ziet er fraai uit. Kijk, ik ken het klappen van de zweep. Het is af en toe moeilijk om je optimaal voor te bereiden omdat je moe bent. Ga het maar eens doen. Een goede voetballer kijkt niet ver der dan één wedstrijd vooruit. Laten we nou eens ophouden met te speculeren over dit of over dat. Als voetballer weet je gewoon als je goede resultaten haalt ben je de held en als je slecht presteert dan word je verguisd. Maar dat moet je allemaal uit je hoofd zet ten. Het is heel simpel. Die ene wedstrijd is belangrijk, meer niet. En ik heb er ontzag voor, hoor. Neem nou zo'n Van Nistelrooij. In Engeland is-ie diepe spits, komen de ballen automatisch naar hem toe. Maar in het Nederlands elftal speelt-ie met een heel ander sys teem. Ik geef het je te doen met zo'n korte voorbereidingstijd." tekst: Aart van der Kuijl foto: ANP/Marcel Antonisse UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, woensdag 6 september ALPHEN AAN DEN RIJN - ,,Het woord 'huisvrouw' is belast. Hoe vaak hoor je vrouwen niet zeggen: Ik ben maar gewóón huisvrouw. Vrouwen vechten daar niet genoeg tegen. Je móet geen gewone huisvrouw wil len zijn, maar belangstelling willen hebben voor deze tijd". Met dat aankweken van interesse voor alles wat er om je heen gebeurt houdt de Alphense afdeling van de Ned. Ver. voor Huisvrouwen zich nu al zo'n kleine 45 jaar bezig. Men zou het haast vergeten, bij alle publiciteit die de vrouwencafé's, die als paddestoelen uit de grond rij zen, de afgelopen tijd hebben getrokken. ,,Het is echt geen oude-da- mes-vereniging. Ik schat dat we evenveel leden beneden de 35 jaar hebben als daarboven," aldus voorzitter mevrouw M.A. Speyer-Smits. De activiteiten van de vereniging vinden verspreid over heel Alphen plaats. Een heel belangrijk deel van die activiteiten wordt gevormd door de cursussen, waaronder talencursussen, gymnastiek, yoga, bridge, tennis, bowlen, fietsen, toneel, creativiteit, bloemschikken, museum- en tentoonstellingsbezoek etc. Daarnaast vervult de vereniging een niet te onderschatten sociale functie. Niet zelden melden nieuwe leden zich aan, omdat ze pas in Alphen zijn komen wonen en op die manier contacten willen leggen. ANNO 1978, woensdag 6 september LEIDEN - Het Stationsplein kwam gistermiddag, evenals op 28 juni van dit jaar in enkele minuten volledig blank te staan doordat een graafmachine een waterleidingbuis van de LDM kapot trok. Een groot aantal trein- en busreizigers liep natte voeten op. Na een uur was het water helemaal weggezakt. Foto: archief Leidsch Dagblad UITGELICHT PB T tbi *»di| Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen i plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken gironummer 57055 tm.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO (Ld(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. op COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C P. Arnold W.MJ Bouterse (adjunct) E-mail: directie@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdcnl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-515° 567 ADVERTENTIES 071-5356 300 Sprinters (rubrieksadv): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdcnl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vt. 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Het vak van krantenmaken bestaat bij de gratie van nieuws. Zonder nieuws geen krant en zonder nieuwsgierige journa listen geen nieuws. Maar journalisten zijn, oneerbiedig gezegd, ook seizoenarbeiders. Ieder jaargetijde heeft zijn vaste, onontkoombare ge beurtenissen die het jaar kleu ren, maar die tegelijk een ele ment van herhaling, en daar mee het risico van routine, opleveren. Voor de redactie is de nazo mer altijd het moment waar op wordt gebroken met de sleur. Na het 'stille' zomerseizoen stoeit de redactie uitgebreid over nieuwe plannen en idee- en. Dat varieert van onder werpen die meer aandacht moeten krijgen, nieuws dat scherper gevolgd moet wor den tot rubrieken die nieuw worden bedacht of sneuvelen omdat ze hun tijd hebben ge had. Deze rubriek blijft, omdat ik met u de afspraak heb dat ik de lezers van het Leidsch Dagblad met vaste regelmaat informeer over het doen en laten van de redactie, of soms van de hoofdredacteur zelf. Dit podium biedt mij ditmaal een prachtige gelegenheid u globaal te informeren welke vernieuwingen en extra's u het komende seizoen in uw krant kunt verwachten. De sportliefhebbers hebben afgelopen woensdag al kun nen zien dat NOS-anchorman Mart Smeets in een vaste co lumn wekelijks het sport nieuws gaat beschouwen. Smeets is iemand met grote kennis van zaken en stevige opvattingen, dus altijd inte ressant om te lezen. De eigen redactie introduceert een aantal nieuwe rubrieken, zo als de vorige week zaterdag begonnen fotoserie 'v.Ln.r.' over opmerkelijke sporters in de regio. Deze week kon de vaste lezer ook al kennisma ken met de speciale rubriek 'SportKidsSport'over jong aanstormend talent. En ver der wordt de jonge rubriek 'Balletje met' dit seizoen nog smakelijker. Op de kunstpagina's begint dit najaar een bijzonder expe riment, waarbij de redactie le zers in de gelegenheid stelt op een directe manier te reage ren op recensies. Hoe dat pre cies vorm krijgt, houd ik nog geheim. Als het idee praktisch is uitgewerkt, informeert de kunstredactie u op de eigen pagina's. Daar zult u later dit seizoen ook weer regelmatig columns aantreffen, waarin de Leidse kunsten en iedereen die daar mee te maken heeft, kritisch worden beschouwd. De kunstredactie is verder be zig met het opzetten van een serie verhalen met mensen die vertellen over dierbare kunstuitingen. De donderdagse bijlage Uit ondergaat ook een aantal ver nieuwingen. Zo blikt de week- editie binnenkort op een vaste pagina vooruit naar uitjes voor het weekeinde. Wij wil len zo tegemoet komen aan de grote behoefte onder lezers om gerichte informatie te krij gen over wat er in het week einde in Leiden en omgeving is te doen. Service-informatie met onder meer tips voor ou ders over wat ze met hun kin deren op zaterdag en zondag kunnen ondernemen. Op de regiopagina verandert ook het nodige. Vanaf vandaag treft u op de eerste stadspagina niet meer de politieke rubriek 'De Stemming' aan. Behalve dat de vaste auteurs - Wïm Koe voet en Aad Rietveld - bij de krant andere functies hebben gekregen, vond de redactie het tijd voor verandering. Die verandering krijgt vorm in een wekelijks interview met een Leidenaar die aan de tand wordt gevoeld over het nieuws van de achterliggende week. In de editie Duin- en Bollen streek verschijnt een rubriek over visserijzaken, waarin de sector en vooral de mensen die daar werken, speciaal worden belicht. Dezelfde re dactie heeft een rubriek in de steigers staan over zaken in de regio die u wel kent, maar waar u hoogstwaarschijnlijk het fijne niet van weet. Over de precieze inhoud laat ik u nog in het ongewisse. Verder verschijnt op de dage lijkse reportagepagina, de Re gio 2, over enige tijd een fami lierubriek. De rubriek 'In On derzoek', over wetenschap pers en hun ontdekkingen, is i's len It V, dek Lte deze zomer gestopt. D» Ei briek 'Preektijgers', wal zij redactie kanselboodscjn t op hun stijl en inhoudikei deelde, is afgelopen mi geëindigd. In plaats daftee komt een serie intervidt c mensen die nauw betreen zijn bij de fusie van depnc tantse kerken. an Kortom, de redactie b£vei de ambities om u dit nhel krantenseizoen op uitf op pende wijze te verrassend vertrouwde vorm, het kon lijkse commentaar op 1 aa voorpagina, blijft. Ik pfen daar zelf, met collega-taki mentatoren, iedere da| stevig oordeel neer te fl-n Mijn ambitie is dit seirfbb ker commentaren te v$aa aan actuele regionale P-1 ties. Wethouders en ai^er] spelers in het openbaa Vé mein zijn alvast gewarf Wl schuwd. Ik ontzie lan^ fi niet, hoe hard u daarn^e 'au' roept. e L< le fi Kees van der Malen, j- Be hoofdredacteur [sse imiv. Wk. PtttiVusv*. Wmïïv-,\ wm'H 'l'Sït Ik *■- ■tl#*""1- grootvader van de Leidse huisarts Har Meijer, en als misdienaar in de katholieke kerk. Ik ging zo op in de godsdienst, dat ik priester wilde worden, vandaar dat ik naar het se minarie in Voorhout ben gegaan. Maar daar ben ik na een paar jaar toch van die overtuiging afgevallen. Het leven was me er te benauwd, wat ik vooral merkte als ik in de va kanties thuis kwam en mijn broers zag rondlopen met hun meisjes en ze hoorde zingen. Ik heb op het se minarie nog wel het gymnasium af gemaakt, maar daarna ben ik er ver trokken. Ik wilde geen priester meer worden, maar arts. Alleen, daar was geen geld voor thuis. Ik was de oud ste van acht kinderen en moest gaan verdienen, dus zei mijn vader: ga jij het onderwijs maar in. Na dat moeilijke begin heb ik daar nooit spijt van gehad, want het was en is een prachtig vak. Dat hoor ik ook van drie van mijn dochters, die het onderwijs zijn ingegaan, al is er wel een groot verschil. Tegenwoor dig krijgen leraren van alles opge dragen, terwijl je vroeger als onder wijzer zelf de baas was. Je deed wat je dacht wat goed was en dat leidde tot prima resultaten. Ik heb ook nooit problemen gehad met leerlin gen. Nee hoor, ik respecteerde ze en ik kreeg dat respect terug. Vandaar dat ik iedere dag met plezier naar school ging, al was het altijd wel kei hard werken. Uitgaan was er niet bij voor me - ik ben twee keer in mijn leven in de bioscoop geweest - want daar had ik abso luut kli geen tijd voor. Overdag gaf ik 's avonds studeerde ik. Voor d^r re aktes Frans en Engels en dayj{ voor de hoofdakte en de middLj akte Nederlands. En toen ik kla was met die studies en 'chef vi op de Titus Brandsma, was ik kertijd ook directeur van een a school in Lisse, de Middelbare/^ delsschool. Daarnaast had ik d 1 ook nog eens een gezin met tie deren. Leuk, want ik hield vani om me heen, maar ik vraag mt nog wel eens af hoe ik dat zo la/' heb volgehouden. V Maar goed, in die tijd stond je 1 niet bij stil en later heb ik wat 1 betreft heel veel ingehaald. Na' pensionering ben ik met mijn 1 jaarlijks door Europa gaan toef r met de auto. Alles bekeken wa®a vroeger niet hadden gezien. Miki vroeger, dat was ook zo'n and^ tijd. Ik weet nog dat ik de eers(n1 zag in Hoogmade, toen ik zes f ik weet ook nog dat ik toen tot!n verbaasd naar de buurvrouw l*vi lopen om te vertellen dat er or Baan een wagen stond: „Zond paard ervoor, maar hij rijdt to£ee bent zot', was haar reactie. Bon maar wel begrijpelijk, want erP nog helemaal niks. In bijna ha3' jaar hebben we voor ongeveer,e eeuwen ontwikkeling meegenre Op technisch gebied dan, wair.e zijn er niet beschaafder op gev f den. Maar op school heb ik daPn lukkig nooit iets van geme Daar heb ik het altijd selijk naar mijn z^1^12 nooit de kans hel kregen om doktr* worden." Paul de Tom Toon Witteman: „Ik weet nog dat ik de eerste auto zag in Hoogmade en dat ik totaal verbaasd naar de buurvrouPg( om te vertellen dat er op de Baan een wagen stond: „Zonder paard ervoor, maar hij rijdt toch." Foto: Dick HogeWe ZATERDAG 6 SEPTEMBER m ac «P« er Toon Witteman (97), onderwijzer in Noordwijk en Leiden, neemt nog éénmaal de schoolbel ter hand Hij wilde eerst priester worden en vervolgens arts, maar werd tenslotte onderwijzer. Als jonge misdienaar was Toon Witteman (van 16 maart 1906) ervan overtuigd dat het verkondigen van het katholieke geloof zijn roeping was. Op het seminarie in Voorhout kwam hij erachter dat een celibatair leven hem toch niet zo lag en toen hij daar vanaf kwam en de wens om dokter te worden uitsprak, zei zijn vader, kruidenier annex caféhouder te Hoogmade: „Ca jij het onderwijs maar in. Dan ben je om vier uur klaar en kun je nog van alles worden." Met frisse tegenzin begonnen, groeide Witteman, die met wijlen zijn vrouw tien kinderen kreeg, zodanig in de schoolmeesterrol dat hij nadien geen moment meer aan een ander beroep dacht. „In het begin had ik er wel wat van dat mijn ouders geen geld hadden om me medicijnen te laten studeren, maar achteraf ben ik blij dat het zo gelopen is. Ik heb het altijd vreselijk naar mijn zin gehad als onderwijzer, ik ben altijd fluitend naar mijn werk gegaan", zegt de hoogbejaarde leraar, die ruim 40 jaar voor de klas stond. In Zaandam, Noordwijk en uiteindelijk in Leiden, op de Titus Brandsma jongens-(m)ulo'aan het Vrouwenkerkhof, waar hij als directeur met de schoolbel in de hand de leerlingen de lokalen in dirigeerde. DE DINGEN DIE VOORBIJ GAAN Als hij zich goed voelt en kan komen neemt hij die bel op 27 september nog één keer ter hand. Ter gelegen heid van de reünie van twee eind examenklassen van de school, die lang een instituut was in de katholie ke samenleving van Leiden en de wijde omgeving, maar in 1969 werd opgeheven. „De school moest wor den aangepast vanwege de invoering van de mammoetwet, maar het ge bouw was zo oud dat het geen zin meer had. De Titus Brandsma is na dien letterlijk ten grave gedragen door de leerlingen, die op de laatste schooldag in een lange stoet over de Haarlemmerstraat trokken met een doodskist waar de ulo zogenaamd in lag. Wist ik tevoren niets van, maar dat was een prachtige gebeurtenis," aldus Witteman. die alleen daarom al 'met genoegen' de reünie zal be zoeken. „Tenzij ik een slechte dag heb en niet kan vanwege mijn be nen. Die wefken niet meer zo goed, ziet u." Zijn benen zitten hem ook in de weg bij het autorijden. Dat doet hij dus niet meer, sinds een jaar of drie. „Ik heb nog wel een rijbewijs, maar ik kan het niet meer en ik mag het niet meer van mijn kinderen" zegt Witte man. „Het heeft trouwens ook geen zin meer, want ik zou in Leiden toch de weg niet meer weten. Dus zit hij tegenwoordig voornamelijk huis, in zijn huis aan de Vondellaan, met zijn zoon Thijs en zijn herinneringen. De mooiste bewaart hij aan de kwarteeuw dat hij in Noordwijk woonde en werkte. „De tien jaar op de Tims Brandsma waren leuk, maar de fijnste tijd heb ik toch in Noord wijk meegemaakt, op de Jeroens- school, en later op de Willibrord Ulo. In Noordwijk ben ik getrouwd, daar zijn alle tien de kinderen geboren, daar heb ik tussen 1934 en 1959 ge neraties les gegeven. Met lei en grif fel nog en in een bollenschuur, toen de scholen in de oorlog dicht moes ten. Ik heb er de Willibrord Ulo zien ontstaan, waar ik een van de eerste leraren was. Met mijn gymnastiek- collega Boortman heb ik er de hand bal- en atletiekvereniging MSV opge richt en ik ben er nog dirigent ge weest van het koor van de St Je- roenskerk. Kortom, in Noordwijk waren we volledig ingeburgerd. Veel meer dan hier in Leiden. Op de Tims Brandsma was ik de 'chef en stond ik niet meer voor de klas. Dan is de band toch anders," legt hij uit. „Voor de klas heb ik het altijd heel erg naar mijn zin gehad. Vooral met de oudere leerlingen. Ik kon ontzet tend goed met ze opschieten, dus voor mij was het elke dag feest. Al leen in het begin heb ik heel erg moeten wennen in het onderwijs, maar dat had z'n redenen. Toen ik van het seminarie afkwam, heb ik een spoedcursus voor onderwijzer gevolgd. Die duurde precies één winter en daarna ben ik meteen be gonnen op een lagere school. Eerst als kwekeling met akte aan de Os en Paardenlaan in Leiden, waar ik een soort stage liep, en daarna in Zaan dam. Zo uit die cursus, voor een klas met veertig kleine kinderen, dat was heel erg wennen voor me. Ik wist ab soluut niet hoe ik met ze om moest gaan en ik wilde er dan ook meteen weer weg. Anderen moesten me overhalen door te gaan en ik ben achteraf heel blij dat ik dat gedaan heb, want daarna heb ik een prachti ge tijd gehad. Negen jaar heb ik daar gewerkt, in Zaandam. Voor negentig gulden in de maand. Aardig wat voor die tijd, maar na het betalen van het kostgeld aan de weduwe bij wie ik in huis was, bleef er niet veel over. In de weekeinden was ik ook altijd thuis of bij mijn meisje. Dan stapte ik op za terdagochtend na de lessen om 12 uur op de fiets en dan reed ik uit Zaandam naar Woubrugge, waar ze woonde. Een heel eind ja, een kilo meter of vijftig, maar ik denk dat het er aardig aan meegeholpen heeft dat ik deze leeftijd heb bereikt. Ik heb al tijd gerookt - sigaretten, pijp en de laatste dertig jaar sigaren - en nooit echt aan sport gedaan, maar wel al tijd heel veel gefietst. Ook toen we in Noordwijk woonden en de kinderen wat groter waren. In de vakanties met z'n allen op de fiets naar opa en oma in Woubrugge of Hoogmade, waar ik mijn jeugd heb doorgebracht. Op de katholieke la gere school bij meester Meijer, de

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14