Gym groeit panden uit Rabbae koestert de Leidse stedenbanden toch Biotech geeft niet alleen hooggeschoolden ALLICHT, LIEFTINK RAMEN autoheemskerk.com REGIO Oostvlietpolder biedt bedrijven Bio Science Park extra groeimogelijkheden Burqa en Niqaab taboe in Leidse collegezalen Uitgekeken op uw college's Rustige herdenking R1 Lange schooldagen door ruimtenood NU UNIEK BECEL KOOKBOEK Unieke glazen bij Karvan Cévitam m sa ia m m Want geen ander raam kan tippen aan de kwaliteitsramen van Lieftink. In eigen fabriek vervaardigd uit hoogwaardige Schüco profielen. Leverbaar in tal van uitvoeringen in aluminium of kunststof en met KOMO-keur als kwaliteitsgarantie. Welkom in onze showroom. A/W Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel. 0172 46 96 70 - www.lieftink.nl Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN AUTfatiTOI R K Leiden 531 08 11 Roelofarendsveen R. (071) 331 28 66 LEIDEN door Robbert Minkhorst leiden - De banden van Leiden met zustersteden blijven be staan. Wel worden ze om de vier jaar geëvalueerd. Het extra geld dat de gemeente uittrekt voor de stedenbanden, gaat naar Buffalo City (Zuid-Afrika) en Juigalpa (Nicaragua). Dat staat in een nieuwe nota van Groenlinks-wethouder Rabbae. Zijn eerste poging voor nieuw beleid werd overladen met kri tiek. Geschrapt is het voornemen om de stedenbanden 'in twee- en' te knippen. De gemeente wilde onderscheid maken tus sen 'vriendschapsbanden' en 'ontwikkelingsbanden'. Daar door zou zo'n beetje al het geld dat Leiden jaarlijks beschikbaar heeft voor de zustersteden, 76.000 euro, naar Buffalo City en Juigalpa gaan. Het geld dat Leiden vanaf dit jaar extra in vesteert, 35.000, gaat wel naar Zuid-Afrika en Nicaragua. Wat overblijft, 41.000 euro, is be doeld voor alle stedenbanden. Leiden wil Buffalo City en Jui galpa verder op weg helpen. Het zijn steden in landen waar 'de democratie versterking be hoeft en armoede en conflicten nog steeds een grote bedreiging vormen voor de sociale en poli tieke stabiliteit'. De band met Oxford (al sinds 1946) spitst zich toe op onderlinge verbon denheid. Beide zijn universi teitsstad; uitwisselingen zijn er op terrein van sport en cultuur. Torun werd eerder geholpen na de politieke veranderingen in de jaren '80. Nu kan toetreding tot de EU Polen 'nieuwe dyna miek geven'. Rabbae wil nog steeds laten on derzoeken of Leiden een ste denband of een samenwerking kan aangaan met een stad in Marokko, Turkije of Suriname. Doel daarvan is integratie en participatie van allochtonen in de Leidse samenleving. Ook ko men autochtonen meer te we ten over de oorspronkelijke cul tuur van hun stadgenoten. De wethouder riep het onheil over zich af na zijn eerdere no titie over de stedenbanden, die hij uiteindelijk introk. Vrijwilli gers klaagden over het gebrek aan waardering, de politiek vond dat niet duidelijk was wat het college wilde met de ste denbanden. In de nieuwe nota spreekt Rabbae wel zijn waar dering uit over het vrijwilligers werk. Bovendien heeft hij een aantal aanbevelingen van de stedenbandcomités en'politieke partijen overgenomen. door Wilfred Simons leiden - Leidse biotech bed rijven die beginnen aan grootschalige productie van geneesmiddelen, kunnen terecht in de Oostvliet polder. Met deze wijziging van het ontwerp-bestemmingsplan hoopt WD-wethouder Geertse- ma toekomstige werkgelegen heid voor Leiden te behouden. Het Bio Science Park in de Leidse Leeuwenhoek groeit als kool. Op dit moment zijn er 35 bedrijven actief met in totaal 2100 werknemers. Een kantte kening is wel op zijn plaats: het van oorsprong Amerikaanse Centocor neemt bijna de helft van alle werkgelegenheid in het park voor zijn rekening. De komende jaren verwacht collegevoorzitter A.W. Kist van de Universiteit Leiden dat het park 'vleugels krijgt', zoals hij maandag zei bij de opening van het academisch jaar. Door her structurering en uitbreiding op het grondgebied van Oegstgeest komt er tussen de 20 en 30 hec tare bedrijfsterrein bij. Boven dien gaat de universiteit meer investeren in de Leidse regio om hier een zogeheten kennis economie tot stand te brengen. Dat betekent niet alleen meer biotechbedrijven, maar ook bij voorbeeld vertaalbureaus en adviesbedrijven op het gebied van andere volkeren en cultu ren, of met een juridische of politicologische achtergrond. De gemeente Leiden doet er al les aan om het de nieuwe be drijven naar de zin te maken. Gemeentelijk accountmanager Ellen Smit helpt de biotechbe drijven bij het aanvragen van vergunningen en adviseert over gemeentelijke subsidies en be lastingen. De resultaten zijn er naar, meent wethouder A. Geertsema. „Vorig jaar is het Bio Science Park op de 39ste plaats geëindigd op Elseviers lijst van 'honderd beste be drijfsterreinen'. Dat klinkt mis schien niet indrukwekkend, maar wij kwamen daar met stip nieuw binnen." Het Bio Science Park is bedoeld voor 'research development'. De nadruk valt op bedrijven die in de start- of opbouwfase zit ten en die vaak jarenlang niet winstgevend zijn. Maar ooit komt er een moment dat zij een medicijn of een ander product zo ver klaar hebben dat zij er mee naar de markt gaan. Phar- ming had in 2001 bijna een me dicijn klaar tegen de erfelijke spierziekte van Pompe, maar verloor het product aan zaken partner Genzyme nadat het uit stel van betaling moest aanvra gen. Nu lijkt 'buurman' Crucell op de goede weg te zijn, onder meer met een vaccin tegen de virusziekte ebola. Geertsema laat er geen twijfel over bestaan dat er voor grote productiebedrijven op het Bio Science Park geen plaats is. Een uitzondering maakte hij niette min voor Centocor, dat aan de Niels Bohrweg een nieuwe pro ductiehal mocht bouwen en dat daar 240 miljoen euro in inves teerde. „Zo'n internationaal be drijf kan zich overal ter wereld vestigen en heeft ook over an dere locaties nagedacht zoals Ierland en Singapore", licht Geertsema toe. „Het heeft 800 werknemers in het Bio Science Park en groeit na de uitbreiding nog eens met 250 mensen." Een andere uitzondering maak te de gemeente voor het Hoog heemraadschap van Rijnland, dat Leiden graag binnen de stadsgrenzen wilde houden. Het moeten uitzonderingen blijven. Geertsema ziet in het Bio Science Park liever 'een brede basis van kleine biotech- nologische bedrijfjes' dan een 'top van enkele grote'. „Dat is beter voor de werkgelegenheid. Als één groot bedrijf omvalt, is het meteen crisis in de stad." Met het beschikbaar stellen van grond in de Oostvlietpolder voegt Geertsema een nieuwe schakel toe aan de keten van voorzieningen voor de biotech nologie. De Hogeschool Leiden, het LUMC en de universiteit le veren kennis, ondernemers, ge specialiseerde werknemers en werkruimte. Overheidsorgani saties als BioPartner Incubator en het Competence Centre Life Sciences verdelen subsidie fondsen en helpen bedrijven. Nu komt er dan de gelegenheid voor grootschalige productie bij. Eigenlijk is de enige schakel die in de keten nog ontbreekt de Nil-West, die De Leeuwen hoek en de Oostvlietpolder met elkaar moet verbinden. Of de Oostvlietpolder daadwer kelijk gevuld gaat worden met biotechfabrieken, kan Geertse ma niet voorspellen. „Dat hangt af van veel factoren", zegt hij. „Het heeft te maken met de grondprijs, het Neder landse vestigings- en belas tingsklimaat, de beschikbaar heid van personeel, de interna tionale concurrentie, er is te veel om op te noemen." Hij hóópt wel dat er biotechbedrij ven naar de polder komen. „Biotech genereert veel banen en niet alleen voor hoogopge leiden. De producten moeten bijvoorbeeld worden verpakt. De bedrijven hebben schoon makers nodig, catering, beveili ging, kinderopvang.Zij brengen allerlei soorten werkgelegen heid naar Leiden." Een blik op een deel van het Bio Science Park, met Dutch Space links op de voorgrond en de Gorlaeus Laboratoria rechts achter. De laatste jaren zijn er veel bedrijven bijgekomen. Foto: Hielco Kuipers leiden - Het dragen van een burqa, niqaab of chador is voor moslim-studentes niet meer toegestaan tijdens col leges. Dat heeft het bestuur van de Universiteit Leiden besloten. Volgens collegevoorzitter A. Kist verhindert gezichtbe- dekkende kledij de non-ver bale communicatie tussen student en docent en tussen studenten onderling. Ook bemoeilijken gezichtssluiers de identificatie van studen ten. Het besluit werd uitgelokt door vragen van docenten Godgeleerdheid en Letteren. Die wilden weten of ze ge zichtsbedekkende kleding mochten verbieden of niet. Morgen vindt u de baan die bij u past in rww.leidschdagblad.nl ruising bij Barrera ensgevaarlijk' i kiezen uw in erdorp West moet «sen ontslaan 1 isic - Gedwongen ontsla- 347iRadio en TV West zijn 4|ijdelijk. De resultaten i28)mroep vallen dit jaar 57,^n. Bovendien werd vo- 667;al verlies geleden en valt i43|idie van de provincie la- •jLRTVWest wil 1,3 mil- 14juinigen in 2004. Voor 5,de helft van dit jaar 45* de zender maatregelen 13'j het bedrijf financieel 15 te maken'. De formule 20 jadio als louter praat- en 259i:ender komt te verval- gjg'Pat luisteraars die niet 12je waarderen. De luis- 19,6 vielen ver terug. Als jaarvan bleven ook de 6j-inkomsten achter. 412,1 63,; dschermen ilB gestolen 305,! i:li 630.1 |^In de universiteitsbi- 469jk aan de Witte Singel is lo.&gnacht ingebroken. 253 am binnen door een 397) slaan. Vervolgens werd 109>mputerruimte een 25 intal beeldschermen en 52Üs meegenomen. Het 12|-Jis beveiligd, maar het 364'hg tijdens de inbraak 403/ 58.; 86,1 achte van 93,: lak opgepakt 22i,iEen 27-jarige Leidenaar 14^ jvond opgepakt op ver- 52'; van een poging tot 5i9,tiit een woning aan de 17'pde in de Merenwijk. 1 ïöitige zag de man uit de 188-| de woning wegrennen, land van een opgege- alement kon de ver- iven later in de buurt ?o,2gearresteerd. Ï6,9< 13,01 11.0 sioisephschool 17.21 58,5# 31,Of i2!6<De Leidse St. Joseph- IHfijgt eind september 3 6lalen om de leerlingen 4i',2èp acht te huisvesten. 5|-|fe wethouder A. Pecht- 39;9jezegd naar aanleiding n.ibpenbare les' gisteroch- '^pjn eigen stoep. Omdat 38J01 over te weinig les- 10 9ieschikt, moeten de 55 2)n iedere dag hun 9i2ieubilair naar het ge- de naschoolse dag- 28 3p4Kids slepen. Daar 33,ojze een provisorisch lo- jQ^firicht. Met de plaatsing 7i!oioodlokalen op 25 en 26 36 4ier moet hier een einde £§-• 39,81 5i,3r 15.1 26, ij (advertenties) 78^41 50,71 55,7| 14,5! noodlokalen 1 V! leiden - De Stichting Militair Indië Monument herdacht gisteravond voor de vijfde maal de Leidenaars die zijn gesneuveld in de oorlog in voormalig Nederlands-lndië. De organisatie schat dat er driehonderd aanwezigen waren bij het monument 'Afscheid zonder thuiskomst' bij Molen De Put. Voorgaande jaren werden er vernielingen aangebracht aan het monument door actiegroepen die zeiden tegen de herden- kiip te zijn. Gisteren verliep alles rust"-^ en zonder problemen. Foto: Mark tamers vrijdag 5 SEPTEMBER 2OO3 door Marijn Kramp leiden - De leerlingen van het Stedelijk Gymnasium maken lan gere dagen omdat de school met een tekort aan lokalen kampt. Begin van dit schooljaar begroet te de openbare middelbare school een recordaantal brug klassers, te weten 340. Maar de huisvesting van al deze leerlin gen wordt een steeds groter pro bleem. Rector A. Thomassen hoopt dan ook dat de gemeente vaart zet achter een nieuwe lo catie voor het Stedelijk Gymnasi um. Het aantal aanmeldingen stijgt al enkele jaren gestaag bij het Stedelijk Gymnasium en over treft daarbij vaak de voor dat jaar gestelde prognoses. Tho massen: „Dit jaar hebben we 12 brugklassen. Twee meer dan verwacht. En we zaten voor de ze toestroom al erg krap in onze gebouwen." Het hoofdgebouw aan de Fruinlaan kan duizend leerlingen herbergen en in de dependance aan het Noordein de in het Boerhaave-gebouw kunnen zo'n driehonderd leer lingen terecht. Maar in totaal telt de school nu al 1525 gym nasiasten en dat worden er de komende jaren waarschijnlijk nog een paar honderd meer. In wachtlijsten, toelatingseisen of leerlingenstops zoals de twee populaire Amsterdamse gym nasia zijn aangegaan, heeft Thomassen geen zin. „Wij zijn een openbare school en behal ve dat een toelatingsstop dan lastig is te regelen, willen we dat ook niet. Wij vinden dat ie der kind dat hier naartoe wil, dat moet kunnen." Thomassen is daarom al sinds haar aantreden twee jaar gele den in de slag met de gemeente voor een nieuwe tweede locatie van het Stedelijk Gymnasium. Dat heeft tot nog toe geen con creet resultaat opgeleverd. Wel heeft zij van de gemeente te ho ren gekregen dat de school lan ger van het Boerhaavepand ge bruik mag maken. Aanvankelijk wilde de gemeente dat het gymnasium daar na dit school jaar uit vertrok omdat er een hotel in moest komen. Dat gaat echter niet door. „De druk is wat dat betreft iets van de ketel, maar dat is bij lange na niet ge noeg, want als we zo blijven doorgroeien komen we echt in de problemen." Dit jaar heeft de school het op gelost met de lesroosters. Die hebben voor een deel van de leerlingen nadelig uitgepakt. „Brugklassers hebben vaker een achtste uur gekregen. In principe proberen we dit zoveel mogelijk voor de onderbouw te vermijden, maar dit jaar kon het niet anders." Ook veel ou dere leerlingen maken dit jaar lange schooldagen met veel tussenuren in het rooster. De school heeft dit nadeel zoveel mogelijk proberen te compen seren door hen een ochtend of middag in de week vrij te geven. Daarnaast heeft de schoollei ding concessies moeten doen aan de stelregel dat klassen over beide locaties 'zwerven'. „Vooralsnog zitten een paar groepen de hele week aan het Noordeinde. En dat vinden wij echt ongewenst, omdat we graag een geheel willen zijn. We gaan dus nog ons uiterste best doen om deze roosters te ver anderen. Of dat lukt moeten we nog even afwachten." (advertentie) Wilt u handige ideeën opdoen om dagelijks lekker én ook gezond te koken zonder al te lang in de keuken te hoeven staan? Dan heeft Becel nu een uniek kookboek met daarin verrassend smakelijke gerechten, diverse variatietips en gezondheidsweetjes. Bovendien biedt het boek een helder overzicht van welke kruiden bij welke gerechten passen. U kunt dit kookboek verkrijgen voor 8 kookboekzegels en 3,99 bij de grotere postkantoren. U vindt al 2 zegels op de Becel vloeibare margarines. Kijk voor meer informatie in de spaarfolder of op www.becel.nl of bel gratis 0800-0439. Karvan Cévitam heeft 2 nieuwe trendy smaken: Cranberry en Lessini Ice Tea Perzik Granaatappel. Je kunt nu nog meer genieten van KC met unieke glazen ontworpen door Nikolai'Carels. Er zitten maat- streepjes op waarmee je een heerlijke, verfrissende drank maakt precies zoals jij het lekker vindt. Bij het postkantoor kun je bij inlevering van 2 doppen of lipjes en een bijbetaling van 1 twee unieke glazen ophalen. De actie loopt van 1 september t/m 31 december of zo lang de voorraad strekt. Maak je smaak! Calvé introduce*.; oduceert: Calvé introduceert Smaak in kunst. Een serie van 6 verzamelbare longdrinkglazen die gevuld zijn met mayonaise, een pittige mosterd uit Dijon of een grove mosterd uit Dijon. Het unieke aan deze range is dat de glazen geprint zijn met (delen van) het werk van Comeille De serie glazen is in beperkte oplage gemaakt. De glazen volgen elkaar vanzelf op in de winkel. Smaak in kunst is nu verkrijgbaar in de supermarkt en heeft een adviesprijs van €1,99. Voor de liefhebber j X ki*r)b VERZAMEL ZB ALLEMAAL!

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9