ECONOMIE Schiphol belooft beterschap koffei I I Drie uur lang schimpen op salaris Ahold-topman Aandeelhouders stel^ beloning van top vas- Russische trek in Corus-aandeel onverzadigbaar Nederlanders bakken vaker ze Horeca kan niet op tegen illegale 'zuipzolders' Tweede veiling 'Regering heeft trap not goed schoon willen veg< benzinestations door Richard Mooyman schiphol - De problemen met het bagagesysteem van Schip hol zijn voor het eind van het jaar opgelost. Dat beloofde top man G. Cerfontaine van de luchthaven gisteren op een in ternationaal congres van reis- managers. Schiphol kampt al jaren met grote problemen bij de bagage-afhandeling, waar door vooral veel koffers van overstappende KLM-passagiers zoekraken. Bij een recente vergelijking scoorde de KLM bij de bagage afhandeling het slechtst van de grote Europese luchtvaartmaat schappijen. Veel koffers blijken niet op tijd in het vliegtuig te zijn. Het nasturen van bagage jaagt de KLM op enorme kos ten. Bovendien bezorgen de problemen de KLM een slecht imago. Nadat de KLM en Schip hol aanvankelijk openlijk ruzie maakten over de vraag wie ver antwoordelijk is voor de pro blemen, werken beide B nu al enige tijd eendratff een oplossing. CerfonjJ optimistisch te zijn. dat we de problemen I eind van het jaar hebbl lost. Het is een erg mof teem. We willen voom met de bagage-afha maar dan kom je ook moeilijkheden tegen.'' „Het gaat vooral om wareprobleem", zi KLM-topman Van „Op onvoorspelbare ten laat het systeem 1 ten. Als dat in de piekj beurt, dan missen dJ koffers het vliegtuig. D| is ons belangrijkste 1 probleem." Volgens Va maakt het systeem vaA hol internationaal geH minste fouten. Maar fg- alleen zolang er geen s optreden. „Dan lopen gauw uit de hand. We weer een dag bezig om fers weg te werken. den haag - Aandeelhouders gaan de beloning vaststellen van de top van ondernemingen. Een wetswijziging van deze strekking kan rekenen op een meerderheid in de Tweede Ka mer, hoewel die verder gaat dan minister Donner van Justi tie wil. De bewindsman had voorgesteld om de algemene vergadering van aandeelhou ders de „algemene lijnen" van het bezoldigingsbeleid te laten vaststellen. Donner ontraadde gisteren een amendement dat werd ingediend door CDA-Ka- merlid De Vries en dat steun kreeg van de regeringspartijen WD en D66. De minister wil dat vennootschappen met slechts enkele aandeelhouders geen verplichting krijgen om het bezoldigingsbeleid leggen de vergadering. binet wil een flexibele en het aan de onde overlaten hoever die i wil gaan. De Vries op zi wil veilig stellen dat de alle vormen van belon** omvatten, dus ook optW se-auto's en dergelij Tweede Kamer stemt hierover. De Tweede ging wel akkoord mei ving die een einde mflp het „old boys network^? missarissen bij de z structuurvennootschap!^ een groot deel van de mÊ derlandse onderneT kunnen niet langer uitmaken wie de toezi ders van de bedrijven amsterdam/vervolg van voor pagina - De Koninklijke Neder landse Hoogovens in IJmuiden sloten al in januari 1941 met de Vereinigte Stahlwerke een ver reikend contract om 'de vriend schappelijke verhouding voort te zetten door wederzijdse in vesteringen'. De bommen op Rotterdam waren nog niet ge vallen of KLM-directeur Albert Plesman stelde de bezetter, uit eigen beweging en zonder dwang, voor een lijn Amster- dam-Berlijn te openen. „Kijk, natuurlijk zat het er wel in dat je op den duur met de Duitsers moest meewerken", zegt pro movendus Meihuizen. .Anders had de hele bevolking zelf moord moeten plegen. Maar de gretigheid en de omvang waar mee er is gecollaboreerd, is echt ongelooflijk." Plesman werd na de oorlog over zijn welwillende houding tegenover de bezetter aan de tand gevoeld door de zuive ringsraad. Hij had zijn bedrijf vrijwel de gehele oorlog in dienst gesteld van de Duitsers, ondermeer voor de reparatie van vliegtuigmotoren. Het zou een 'man van standing' als Plesman toch duidelijk moeten zijn geweest dat deze handelin gen gelijk stonden aan collabo ratie, zo vond een minderheid in de zuiveringsraad. Anderen tilden daar niet zo zwaar aan. De uitnodigende brief die Ples man al in het begin van de oor log schreef en waarin hij de Duitsers voor honderd procent tegemoet kwam, werd van tafel geveegd. Zijn zaak werd geseponeerd. In aanmerking werd genomen dat hij van 9 mei 1941 tot 11 april 1942 in Scheveningen gevangen had gezeten, een gevangen schap waaruit ook de smeek brieven van zijn vrouw aan top nazi Hermann Göring lang zouden verlossen. Plesr gered. Hij kon zont smetje op zijn blazoen ken. Meihuizen heeft uitfjt dat tweederde van 30.000 collaboratiezc niets zijn uitgelopen c geheel niet voor de zul raden zijn geweest. De i lige topondernemers et hielden de gelederen De invloed van de int elite op de zuiveringsra groot. De mensen die den zaten, kwamen D hoogste échelons van c drijfsleven. Meihuizen van een door het bed»D| en het ministerie van e sche zaken georganiset structie. Generaal buité01 Beelaerts van BloklarfDi dat het bedrijfsleven zi oorlog uitermate slap dragen en karakteriseei tuatie als volgt: „Als volk zijn wij steeds ui compromis, ook al is de duivel". Een van de meest wraii promissen sloten de landse Spoorwegen, di werkplaats te Haarlem onderhoud hebben ver de treinen die naar de gingskampen reden en c 21 juni 1940 een overefvan j met de Duitsers slotei t) rijp loyaal medewerking v gezegd. Bij de kleine en: bouwers' was er tijden kilor sporing en berechtiiver\ sprake van wild-west-i Zij moesten hangen. E beeld daarvan is he Blankevoort uit Blo& dat aan de Atlantik Wa Maar de grote vissen men. Meihuizen: „De heeft de trap nooit van willen schoonvegen." Wederom minder huizen neergezet voorburg - In het eerste half jaar zijn in Nederland minder huizen gebouwd dan in de eer ste zes maanden vorig jaar. Het aantal opgeleverde woningen kwam uit op 19.000. Dat bete kende een daling van 4500 of 19 procent, zo heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vandaag bekendgemaakt. De daling die het CBS constateer de, is begin vorig jaar ingezet. In 2002 werden 66.700 wonin gen opgeleverd tegen bijna 73.000 in het jaar ervoor. Te genover de daling van het aan tal opgeleverde woningen in het eerste halfjaar 2003 staat een toename van 24 procent van het aantal afgegeven bouw vergunningen. Dat aantal be droeg bijna 34.000 tegen 27.000 in de eerste helft vorig jaar, al dus het CBS. c door Pieter van Hove londen - De steenrijke Russi sche entrepreneur Alisher Us- manov is onverdroten bezig zijn belang in staal- en alumi- niumconcem Corus uit te brei den. De afgelopen tijd heeft hij zijn aandeel in het bedrijf ver hoogd van vijf procent tot 6,9 procent. Hiermee is hij na Brandes Investment Partners en Capital Group de grootste aandeelhouder van Corus. In mei bezat Usmanov vijf pro cent van het noodlijdende be drijf, maar nu wil hij doorgaan tot hij tien procent van de on derneming in handen heeft, zo vertelde de ondernemer enkele dagen geleden in een interview met de Britse krant Indepen dent. De aanhoudende belang stelling van Usmanov voor het Corus-aandeel kwam naar vo ren toen hij de beurs in Londen inlichtte over de nieuwe aanko pen ter waarde van ruim twaalf miljoen euro. Sinds 1985 is dit wettelijk verplicht bij grote aan delentransacties. Bij die gele genheid vertelde Usmanov de beurscommissie dat hij een kredietfaciliteit van 100 miljoen dollar had weten los te peute ren voor de aankoop van de Corus-aandelen. Deze zijn gekocht via Gallagher Holdings, een op Cyprus geves tigde investeringsmaatschappij waar Usmanov groot-aandeel houder van is. De Rus beschikt inmiddels over ruim 214 mil joen aandelen van Corus die een waarde vertegenwoordigen van ruim 100 miljoen euro. Daarnaast heeft de Rus in eigen land belangen in een groot aan tal ondernemingen als Gazin- vestholding (dochter van gas- producent Gazprom) en staal bedrijf Lebedinsky. In het verle den heeft hij gevangen gezeten wegens fraude, maar moest in 2000 worden vrijgelaten wegens gebrek aan bewijs. Usmanov verklaarde tegenover de krant af te zien van een zetel in de raad van bestuur van de Brits/Nederlandse onderne ming. Hij zou voldoende ver trouwen te hebben in de koers die de nieuwe topman Philippe Varin uit wil stippelen. Wel deed hij Corus opnieuw de sug gestie om via Lebedinsky goed koop Russisch ijzererts te leve ren aan de fabrieken in Enge land en IJmuiden. Al zou van Usmanov's plannen niets terecht komen: de Rus heeft behoorlijk geprofiteerd van de koersstijging van het Co- rus-aandeel. Gisteren deed het aandeel 55 eurocent, in maart bedroeg de koers op haar diep tepunt 6 cent. wageningen /anp - Nederlan ders bakken ze steeds vaker zelf bruin. In de eerste helft van dit jaar is 14 procent meer voorge bakken brood verkocht dan in dezelfde periode vorig jaar. Ge bakjes zijn minder populair ge worden met een afname van de verkoopaantallen met 1 pro cent. Dat heeft het Nederlands Bakkerij Centrum (NBC) giste ren gezegd. Voorgebakken brood is een luxeproduct. Toch kiezen Ne derlanders steeds vaker voor de goedkopere varianten. „Er is een algemene verschuiving naar discount. Dat betekent dat de gemiddelde prijs van de pro ducten daalt", aldus een woordvoerder van de NBC. De Nederlandse consument is vooral meer voorgebakken stokbrood gaan kopen. De toe name van de vraag naar voor gebakken brood betekent vol gens de woordvoerder overi gens niet dat mensen minder afgebakken brood zijn gaan eten. Nederlanders lieten wel vaker het gebakje staan in de vitrine. Vooral taarten en vlaaien wer den minder verkocht. Volgens NBC hebben bakkerij en in het eerste halljaar markt aandeel verloren aanct markten en warenhub brood is het marktaani de bakkers gedaald v procent in het eerste' van 2002 naar 19,6 in d z zes maanden van 2003 perm arkten en wan stegen in marktaandeej procent en bezitten procent", aldus de orgauc Nederlanders kopen hipl ook steeds vaker bij djje markt. De supermarkten en w, zen hebben op dit morr procent van de markt'1" den. |ln; Vrijwel gelijke winst Gamma helmond - Het textiel- en tech nologiebedrijf Gamma Holding is in de eerste helft van dit jaar uitgekomen op een nettowinst van 18 miljoen euro. Dat is vrij wel gelijk aan de winst van 17,5 miljoen die over de eerste helft van 2002 in de boeken kwam te staan. Het Helmondse bedrijf maakt in de vandaag gepubli ceerde cijfers gewag van moei lijke marktomstandigheden in de eerste zes maanden. De om zet nam af met 6 procent tot 463,9 miljoen euro. Gamma haalt een groot deel van zijn omzet uit de Verenigde Staten. Wisselkoersveranderingen hd- den een negatief effect van 5 procent op de omzet. Goed begin VDL Groep eindhoven - De VDL Groep in Eindhoven heeft een goed eer ste half jaar achter de rug. De omzet kwam uit op 444 miljoen euro, een stijging van 45 pro cent ten opzichte van de eerste zes maanden vorig jaar. Daar van is een derde autonome groei. De winst kwam uit op 15,9 miljoen. Vorig jaar was dat nog 8,8 miljoen euro. Betere resultaten Twentsche Kabel haaksbergen - Twentsche Ka bel Holding heeft in de eerste zes maanden van 2003 een be ter resultaat geboekt maar nau welijks meer omgezet dan in de vergelijkbare periode vorig jaar. De nettowinst kwam volgens de vandaag gepresenteerde cijfers uit op 4,3 miljoen euro. Een aanzienlijke verbetering ten op zichte van de 5,5 miljoen euro die in de eerste zes maanden van 2002 als verlies in de boe ken werd geschreven. De omzet bedroeg 190 miljoen euro. USG:nog geen prognose almere - Uitzendconcern USG waagt zich niet aan een winst voorspelling voor dit jaar. Het Almeerse bedrijf zag, vergele ken met de eerste helft van vo rig jaar, de nettowinst in dezelf de periode dit jaar met bijna 43 procent teruglopen tot 6,86 mil joen euro. Een jaar geleden was de winst nog 11,99 miljoen eu ro. Uit de vandaag gepresen teerde halfjaarcijfers blijkt dat de winstdaling voor het groot ste deel is veroorzaakt door een toename van de kosten. Daar door kwam het bedrijfsresultaat 4,7 miljoen lager uit. Euro en kaas drukken winst Leeuwarden - De dure euro en lage kaasprijzen hebben de winst van Friesland Coberco in de eerste helft van dit jaar nega tief beïnvloed. Terwijl het volu me van de omzet met 3 procent groeide nam de netto-omzet met 4 procent af tot 2,3 miljard euro. Niet alleen het volume nam toe, ook de omzet van de hoofdmerken (onder andere Friesche Vlag, Frico, Dubbel Frisss) steeg met 3 procent. De nettowinst daalde met 9 pro cent naar 32 miljoen euro. Het concern verwacht dit jaar geen herstel. Goldman Sachs schikt zaak new york - De Amerikaanse za kenbank Goldman Sachs heeft een geruchtmakende voorken niszaak geschikt. In ruil voor 9,3 miljoen dollar hoeft de bank niet meer te vrezen voor straf rechtelijke vervolging, zo is gis teren afgesproken met de beursautoriteit SEC. De zaak speelde al sinds okto ber 2001. Een externe adviseur zou Goldman Sachs toen heb ben getipt dat de Amerikaanse overheid stopte met de uitgifte van staatsobligaties met een looptijd van dertig jaar. Werk nemers van de bank begonnen daarna klanten driftig te bellen over 'nieuws', waar nog een embargo op rustte. 1 A hpn7inpctatinn< den haag/gpd - De illegale kroegen in ons land zijn volgens Horeca Nederland niet al leen oneerlijke concurrenten, maar ook een groot gevaar voor de veiligheid. 'Een nieu we caféramp zoals in Volendam ligt om de hoek.' Tijdens een tweejarig onderzoek stuitte het Bureau Eerlijke Mededinging (BEM), een stichting die concurrentie in de horeca onderzoekt, op 65 aantoonbaar ille gale cafés. De wildgroei van dranklokalen op zolders van woningen, in omgebouwde caravans, bouwketen en zeecontainers raakt de reguliere horeca hard in de porte monnee. „Ze opereren buiten de Belasting dienst om, hoeven geen vergunningen te betalen en storen zich aan niets. Daar kun nen wij niet tegenop." De illegale kroegen, met namen als Bier- pier, Zuipzulderke en Der Biergarten, wer den vooral aangetroffen in Overijssel, Fle voland, Friesland en Limburg. Directeur Antoon Rensen van BEM noemt het aantal ;het topje van de ijsberg. „Het neemt hand over hand toe. Sinds deze zomer is de boot echt aan. Jongerengroepen steken elkaar de loef af. Als je geen eigen keet hebt, hoor je er niet bij." BEM heeft ze alle 65 bezocht om vast te stellen dat het echt om kroegjes gaat en niet om eenmalige onschuldige feestjes. „Het merendeel heeft eigen websites, waar op prijzen vermeld staan. En er staan span nende foto's op om bezoekers te lokken. Ik kan die jongens wel begrijpen, maar de overheden niet", zegt Rensen. Horeca Nederland heeft de indruk dat ge meenten en politie een oogje dichtknijpen, omdat de jongeren van de straat zijn. „Het is gemakzucht. Nu hangen ze niet rond op pleintjes of bij het winkelcentrum", zegt woordvoerder Happe. Gemeenten vinden echter dat het 'zo'n vaart niet loopt'. Onder Raalte en Urk, waar veel kroegjes zijn gehuisvest, hebben juist de indruk dat het om vriendengroepjes gaat die 'een krat je bier drinken'. „We kunnen er weinig te gen doen. Mocht er gevaarlijke situaties dreigen te ontstaan, dan krijgen de organi satoren in elk geval een aanschrijving", zegt een woordvoerder van de gemeente Urk. De Keuringsdienst van Waren constateert ook dat drankgebruik op illegale locaties vaker voorkomt, maar kan vanwege de wet geving weinig doen, zegt een woordvoer der. „We kunnen niet optreden tegen ver strekking van drank op privé-terreinen. Bo vendien is het lastig om de bedrijfsmatig heid aan te tonen." In een aantal plaatsen wordt momenteel overleg gevoerd met burgemeesters en politie. Als gemeenten niet snel in actie komen te gen de illegale cafés, is het wachten op een caféramp zoals in Volendam, zegt woord voerder Jacques Happe. „Wij moeten ton nen investeren om onze gelegenheden vei lig te maken. Terwijl aandacht voor brand veiligheid en toezicht op alcoholmisbruik in die illegale cafés volledig ontbreken" den haag/anp - Op 10 septem ber vindt in Den Haag de twee de veiling van benzinestations langs de snelweg plaats. Het gaat dit keer om tien stations. Vorig jaar werden negen sta tions geveild. Het ministerie van financiën heeft dat gisteren laten weten. De overheid wil de komende jaren alle tankstations langs snelwegen aan de hoogste bieder slijten. Dat moet leiden tot meer concurrentie en dus lagere prijzen voor de consu ment. De markt wordt op dit moment gedomineerd door Shell, Esso, BP en Texaco. Bij de veiling vorig jaar wisselden vier van de negen geveilde stations van eigenaar. Q8 en Gulf kregen er elk twee in handen. De op brengst bedroeg 29,1 miljoen Ahold-topman Anders Moberg (midden) tijdens de aandeelhoudersvergadering van de supermarktketen in Scheveningen, Foto: ANP/Ed Oudenaarden door Achille Prick den haag - „Draagt dit iets bij aan het levensgeluk van deze man?" Bijna wanhopig vraagt Ineke Geneste-Van de Vall zich af waarom Aholds nieuwe top man, Anders Moberg, zoveel mil joenen moet verdienen. De aan deelhoudster uit Voorburg snapt het gewoon niet. „Schandalig, dit kunt u toch aan niemand uit leggen. En wat moeten die men sen die ontslagen worden bij Al- bert Heijn er wel niet van den ken, of de consument? Die loopt nu nog harder weg." Onder druk van de Vereniging van Effectenbezitters (VEB) had Ahold gisteren in het Circusthe ater in Scheveningen een aan deelhoudersvergadering be- legd. Om uit te leggen waarom het bedrijf nog steeds geen juiste cijfers heeft laten zien over 2001, 2002 en de eerste helft van dit jaar. En om de nieuwe topman Anders Moberg te pre senteren. Uiteindelijk zou het drie uur lang over het salaris van de Zweed gaan. Minimaal drie miljoen per jaar en bij ont slag krijgt hij tien miljoen euro mee. Slechts enkele momenten na dat de zaal wordt geconfron teerd met de arbeidsvoorwaar den van Moberg, steekt Peter Paul de Vries van de VEB het vuurtje aan. „Ik heb weinig be grip bij een gegarandeerde bo nus; eerst presteren toch? En ik durf niet eens uit te rekenen wat hij bij ontslag meekrijgt." Al snel is het druk bij de micro foons in de zaal. 'Schandalig', 'onbegrijpelijk', te gek voor woorden' en onverdedigbaar', zijn de reacties. De Vries voelt zich gesteund en wil weten of er met Moberg te praten valt over dit salarispakket. Ahold-commissaris Hennie de Ruiter wil daar niet van weten. Toch wil De Vries een ant woord. De aanvankelijk goed gemutste Moberg kijkt steeds chagrijniger. De Ruiter is de re gie kwijt en Moberg laat zich verleiden tot een reactie. Hij zegt nog 'niet nagedacht te hebben over zijn positie' als er gemorreld wordt aan zijn sala rispakket. Op het hoogtepunt van de op winding scandeert een deel van de zaal: 'Nu, nu, nu', waarmee ze wil afdwingen dat de ar beidsvoorwaarden van de Zweedse topman ter plekke uit onderhandeld zouden worden. Geen gegarandeerde bonussen, geen ontslagvergoeding en an dere criteria voor prestatiebelo ning. Wie niet beter wist, zou denken dat Moberg aan zijn laatste da gen bezig is bij Ahold. Dan wil De Vries weten of Moberg nog kandidaat is als hij minder zou gaan verdienen. Moberg buigt zich met zichtbaar ongenoegen naar de microfoon en laat een ferm 'no' horen. Wat de Zweed betreft is het 'graag of niet'. Duidelijke taal. Hoewel De Ruiter vanwege de chaos even moet schorsen wordt Moberg even later toch met 97 procent van de stem men benoemd. De commissaris weet zich al die tijd al verzekerd van de stemmen van een aantal grootaandeelhouders, waaron der een stichting die de helft van de 519 miljoen uit te bren gen stemmen beheert. In de zaal zitten vooral kleine aan deelhouders en zij vormen de één procent tegenstemmers. Morele steun krijgen ze van de pensioenfondsen ABP en PGGM die laten weten met 'het mes op de keel' vóór gestemd te hebben. De oude heer Albert Heijn noemt de hele gang van zaken 'jammer.' „Dit verdiende geen schoonheidsprijs, maar ik koop weer aandelen Ahold. Ik ken wat mensen in de branche en ik heb gehoord dat Moberg een knappe jongen is. Zijn plannen klinken hartstikke goed." De financiële markten reageren ietsje minder enthousiast De Zweed maakt duidelijk dat de getroffen dochter US Foodser vice voorlopig niet wordt ver kocht en dat een claimemissie waarschijnlijk is. Ook trekt Ahold zich terug van exotische markten in Azië en Latijns- Amerika. Maar dit wist iedereen eigenlijk al. Dus komt het aan op het sleu telwoord in de economie: ver trouwen. En dat kan de stugge Zweed niet geven. Het gedoe over zijn salaris is af en toe gê nant, maar met wat meer flair zou Moberg het naar de achter grond hebben gedrukt. „U zegt onze belangen te behartigen, maar met dit soort salarissen loopt de klant nog harder weg", Ook Albert Heijn was van de partij. Foto: WFA/Gerrit de Geus roept een aandeelhouder. „Te leurstellend", besluit Ineke Ge neste-Van de Vall. „Ik had van daag gehoopt wat te horen over de problemen bij Ahold en de oorzaken daarvan. Ze hebben ons alleen maar een belachelijk salaris door de strot geduwd."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6