Geen steun Amerika in kwestie Irak BUITENLAND Berlusconi: 'Italiaanse rechters zijn geestelijk gestoord' Gratis massage en manicure voor Britse werklozen Drugsbende geplukt Strijd Arafat en Abbas onbeslist Berlijn en Parijs houden poot stijf Zum Wohl in Dresden Verwenpakket moet kansen jongeren op de krappe arbeidsmarkt vergroten VOOr fUlITl 5 miljard Beul Nicolic bekent schuld Fabian raast over oceaan Lama wil naar Tibet Tibets verbannen leider wil terug naar rland, als China hem er voorwaarden toe- wil graag met eigen n oude land zien en iets te doen aan de si- ar", aldus de Dalai La- vraaggesprek met de int The Guardian. De ma ontvluchtte Tibet ]ïa een bloedig neerge- [jstand tegen de bezet- China. China treedt ^ipen tijd weer hard op (De spiritueel leider 1989 de Nobelprijs /rede. jing-afterpil rossen /ossen op het Austra- ïd Phillip krijgen I een morning-afterpil jei van de populatie aan. De vossen zijn eiging voor dwergpin- 'het eiland. Een vos in nacht vijftig pin den. Het eiland hoopt |aar - de levensduur vos - van de dieren ver- vrijdag 5 september 2003 rome/AP - De Italiaanse premier Silvio Ber lusconi haalt in een interview met het Britse weekblad The Spectator fel uit naar de recht spraak in zijn land. Gevraagd naar de veroor deling van oud-premier Giulio Andreotti in een maffiazaak zegt Berlusconi: „Deze rech ters zijn gek!" „Om dat werk te doen moet je wel geestelijk gestoord zijn", zegt de premier tegen de twee verslaggevers van The Spectator, die een rondleiding krijgen over het terrein van Ber lusconi's huis op Sardinië, waar de rijkste man van Italië onder meer een collectie van 4.000 cactussen blijkt te hebben. Berlusconi beschuldigt rechters en magistra ten er al langer van een politiek gemotiveerde campagne tegen hem te voeren, maar nu blijkt de beroepsgroep volgens de premier ook „antropologisch te verschillen" van de rest van de mensheid. „Daarom ben ik bezig de hele boel te hervormen." Berlusconi's uitspraken hebben meteen voor grote ophef gezorgd. Zijn woordvoerder heeft een verklaring doen uitgaan waarin hij zegt dat Berlusconi's uitspraken zijn vertekend door het taalverschil - het interview verliep via een tolk - en door enige „journalistieke kleuring" van The Spectator, een oud conser vatief blad. Het interview gaat ook over de Europese grondwet, de aantijgingen van be langenverstrengeling en de oorlog in Irak. De Italiaanse premier pleit onder meer voor het met geweld omverwerpen van dictaturen overal ter wereld. Het zijn die dictaturen die terrorisme voortbrengen, zegt hij. „We moe ten begrijpen waarom Bin Laden bestaat. Ik zal u de waarheid vertellen: als ik in een land zou leven waarin de datum van de volgende verkiezingen niet bekend zou zijn, zou ik een revolutionair worden, of zelfs een terrorist." De twee journalisten stellen zich van te voren ten doel vast te stellen of Berlusconi, die zo verketterd wordt door „de Euro-nomenkla- toera", echt zo'n erge man is. Na afloop van het interview zijn ze wel gecharmeerd van de premier, „die zo om cactussen geeft". En bo vendien, zo brengen zij in herinnering: als de Italiaanse kiezers alle kritiek op Berlusconi delen, kunnen ze hem bij de volgende verkie zingen naar huis sturen. doden spookrijder - In de Amerikaanse as heeft een spookrij- ïensen doodgereden, irige automobilist j Houston frontaal op inwagen met daarin onen. Zes inzittenden, e drie kinderen, en de Ier lieten het leven. raf voor in Italië ^eWzenders van onge- ïlektronische post - 2t dat - riskeren in Ita- ■vangenisstraf van N tl drie jaar. Spam kost- K'ropese bedrijfsleven 'Nr ongeveer 2,25 miljard -wetgeving om onge- *-mail uit te bannen ïovember dit jaar in treden. Eenderde tot _jan het wereldwijde e- eer bestaat uit spam. s blootloper pniet gestraft 2A De aanklacht tegen de Brit Steve Gough we- itlopen is ingetrokken, e klacht die in Zuid- tegen hem was inge- ij zit nog vast in Schot- leschuldiging van het- t. Gough is bezig aan eltocht van 1360 kilo- V'Or Groot-Brittannië ^ïnige attributen zonne- 'h, sokken en schoenen. stl*k op 16 juni bij Land's ^t zuidwesten van En- Ja 24 kilometer werd ;epakt wegens ordever- Die zaak werd gesepo- lar drie dagen later veer raak. Die aan- nu ook ingetrokken, ndt naaktlopen een Ischt. aliër vangt !ren met net De Australische politie k naar een man die in met een net pro rangen. De man stopte ;ze week met een busje :hool in Sydney naast p van zeven scholieren Dide er een net over- j geschrokken jongens ülemaal ontsnappen, een zegsman van de ordt de zaak zeer hoog aen. dees aast pjob NAVO De Canadese minister nciën, John Manley, e post van secretaris van de NAVO. Dat rsbureau Reuters. :ou al een eerste bal ben opgegooid bij de anse minister van bui- e zaken Powell. Die ie week bezoek van erlandse collega De heffer, die volgens on- de berichten ook in de >or de opvolging van lobertson. Overigens is 'aris-generaal van de fs normaal gesproken 1 Europeaan. De opvol- dt waarschijnlijk gere- ;ns de vergadering van iinisters van defensie ido Springs (VS) op 8 )ber. onte blijft ibunaal g - De VN-Veiligheids- ft gisteren de Zwitserse il Ponte herkozen als tiklaagster van het Joe- 1/Tribunaal in Den li Dep Pontes medewer ken Haag zijn de gevoe- f haar herbenoeming De een looft haar en doorzettingsvermo- rder hekelt haar agres- onvoorspelbaarheid. dresden/gpd/ap/rtr - Duitsland en Frankrijk voelen er niets voor om in te stemmen met een VN- veiligheidsmacht in Irak onder leiding van Amerika. Daarover lieten de Duitse bondskanselier Gerhard Schroder en de Franse president Jacques Chirac gisteren geen twijfel bestaan. De beide leiders spraken elkaar in Dres den. De regering Bush wil dat de VN-Veiligheidsraad een resolu tie aanneemt die internationale militaire en financiële steun voor de bezetting en wederop bouw van Irak garandeert. Maar wel onder Amerikaanse leiding. „Niet dynamisch en niet vergaand genoeg", oor deelde Schroder. Volgens de bondskanselier is het tijd om de VN eindelijk de leidende rol te geven. Chirac noemde de reso lutietekst „vrij ver verwijderd van wat volgens ons het belang rijkste doel is, namelijk de over dracht van de politieke verant woordelijkheid aan een Iraakse regering op een zo kort mogelij ke termijn." Volgens de Duitse minister van Defensie Peter Struck „Is er geen reden om over een Duitse deelname te discussiëren zolang de VS het opperbevel claimen". En daarmee heeft Amerika een reuzengroot probleem: Frank rijk heeft als een van de vijf per manente leden van de Veilig heidsraad vetorecht en Duits land is tijdelijk lid van de Veilig heidsraad. Gedwongen door geldgebrek en door de groeiende zorg onder de Amerikaanse bevolking over het stijgende aantal Amerikaan se slachtoffers, moest Bush de ze week met hangende pootjes naar de zo verguisde VN om in ternationale steun te vragen. Minister van Buitenlandse Za ken Colin Powell reageerde gis teren dan ook opmerkelijk ge matigd op het keiharde 'Nein' uit Dresden. Washington wacht op ideeën en voorstellen, liet Powell weten. Er zijn nu 140.000 Amerikaanse militairen in Irak, wat de VS on geveer 3,9 miljard dollar per maand kost, plus enkele solda tenlevens per week. De com mandant van de multinationale troepenmacht in Irak, de Ame rikaanse generaal Ricardo San chez, zei gisteren dat hij meer troepen nodig heeft om te kun nen afrekenen met de „veilig heidsproblemen" in Irak. Overigens lijkt Rusland, dat te gen de inval en tegen de voor gestelde resolutie was, bij te draaien. Minister van defensie Sergej Ivanov zei dat zijn land bereid is troepen naar Irak te sturen als onderdeel van een VN-vredesmacht „als er in in ternationaal verband overeen stemming wordt bereikt over het te voeren beleid ten aanzien van Irak". Jacques Chirac en Gerhard Schroder vonden gisteren in Dresden nog even tijd voor een pintje, Duits formaat. De twee leiders beklonken hun gezamenlijke verzet tegen de Amerikaanse Irak-politiek. Al jaren weten Frankrijk en Duitsland elkaar te vinden op het internationale toneel. De beide mannen werden door de Amerikaanse minister van Defensie geringschattend de leiders van het Oude Europa genoemd, maar voor Schro der en Chirac is dat een geuzennaam. Foto: AFP door onze correspondente Esther Gotink londen - Alleenstaande ouders zonder werk kunnen in Engeland een nieuwe aanvulling op hun uitkering krijgen: 140 euro voor manicures, knipbeurten, ge zichtsmaskers en pittige outfits. Het ver wenpakket moet de jonge werklozen op peppen voor een nieuwe kans op de ar beidsmarkt. In zes steden draait het project twintig maanden op proef. Het vertroetelen moet het zelfvertrouwen vergroten van ongehuwde vaders en moeders, die lang thuis zijn gebleven om voor hun kinde ren te zorgen en soms dagen achtereen niet communiceerden met andere vol wassenen. „Dat maakt je heel onzeker, je keert in je eigen wereldje", zegt Victoria MacGo- wan, moeder van drie zonen. Voor haar eerste sollicitaties in jaren schafte ze een keurig krijtstreeppak aan. „Ik heb mijn nagels laten lakken en mijn haren goed in model laten knippen. Ik voel me zo goed. Altijd heb ik elke penny aan mijn jongens uitgegeven, je vergeet jezelf op den duur." Met de verstrekte uitkering werd Victo ria gedwongen zichzelf te verwennen. „Blijkbaar heb ik daar een goede indruk mee gemaakt: ik heb vier sollicitaties achter de rug, en voor één ben ik al uit genodigd voor een tweede gesprek. Dat is voor een hotelreceptioniste, daar heb ik nooit eerder van durven dromen." De regering verstrekt tegoedbonnen: 110 euro voor kleding, 30 euro voor schoon heidsbehandelingen. Ook gratis kinder opvang en reiskostenvergoeding tijdens hun cursus en sollicitaties moeten de al leenstaande ouders lokken. „En uiter aard de sollicitatietraining zelf', zegt projectmanager Rebecca Bakewell. „Daarin leren we hen hoe ze zich moe ten gedragen, wat ze moeten zeggen, welke kleding voor bepaald werk ge schikt is." Het hele project draait om het herwin nen van zelfrespect, en daar is uiterlijke verzorging een logische basis voor, meent Bakewell. „In het verleden is dat altijd genegeerd in de overheidsplan nen, omdat het zou lijken dat thuiszitten wordt beloond. De realiteit is heel an ders: alleenstaande ouders kiezen vaak niet voor de positie waarin ze verkeren, ze laten zich graag terug op de maat schappelijke ladder helpen. Wij overtui gen ze ervan dat ze méér zijn dan 'slechts' ouders. Velen hebben zulk or ganisatietalent dat ze managers kunnen worden. We leren ze niet alleen geld te verdienen, maar ook de kwaliteit van hun leven te verbeteren." Uit onderzoek onder vrouwen blijkt dat zelfrespect staat of valt met uiterlijke verzorging. Schoonheidsproducten wor den gezien als essentieel in plaats van als luxe. De alleenstaande ouders die het programma van een halfjaar volgen - zo'n veertig per centrum - wordt ge vraagd minimaal 16 uur per week hun gezicht te laten zien. Ze mogen elke dag weg wanneer ze willen, zodat de zorgta ken er niet onder lijden. Als tweehon derd deelnemers erin slagen vóór april 2005 een baan te vinden, wordt de test omgezet in een landelijk programma. londen/ap - De Britse politie heeft, in samenwerking met Colombia, een internationale drugsbende kaalgeplukt. Ruim zes miljard dollar (5,5 miljard euro) aan Amerikaanse obliga ties, zeven miljoen pond (10 miljoen euro) aan goederen en een hoeveelheid drugs werden in beslag genomen. Een woordvoerder van het Brit se Nationale Misdaadteam zei dat nog onderzocht wordt of de obligaties echt zijn. Als dat zo is dan gaat de Brits-Colombiaan se operatie de boeken in als een van de succesvolste acties ooit tegen een drugskartel. De waardepapieren werden aangetroffen bij verschillende huiszoekingen, voornamelijk in Noord-Londen en het graaf schap Essex. Onder de in beslag genomen goederen bevonden zich auto's, huizen en meubels. Daarnaast werden 55.000 xtc- pillen, 15 kilo amfetaminepoe der en kleine hoeveelheden co caïne gevonden. De Britse poli tie arresteerde dertien mensen. De bende smokkelde drugs van Colombia naar Europa via lan den als Ecuador en Mexico. De Colombiaanse autoriteiten werkten al een half jaar samen met de Britse douane en politie om inlichtingen te verzamelen over de bende. De autoriteiten in beide landen weigerden te zeggen om welk kartel het gaat, omdat de operatie nog niet is afgerond. den haag/ap - De Bosnisch- Servische kampcommandant Dragan Nikolic heeft gisteren voor het Joegoslaviëtribunaal in Den Haag schuld bekend aan moord, verkrachting en marte ling van gevangenen tijdens de oorlog in Bosnië in 1992. In ruil voor zijn schuldbekente nis aan vier feiten trokken de aanklagers vier andere aan klachten in. Zij eisen een straf van 15 jaar tegen de voormalige commandant van het gevan genkamp Susica in Bosnië. In het kamp, een tot gevangenis omgebouwde loods, werden tussen mei en oktober 1992 ze ker 8.000 moslims gevangenge zet, onder wie veel vrouwen en meisjes. In het kamp zijn vol gens de aanklagers onder ver antwoordelijkheid van Nikolic een groot aantal oorlogsmisda den begaan, waaronder ver krachting, marteling en het ver moorden van gevangenen. Nikolic was de eerste verdachte die in 1994 werd aangeklaagd door het tribunaal. Hij wist lan ge tijd uit handen van de NAVO-troepen te blijven, maar werd uiteindelijk in april 2000 toch aangehouden. De orkaan Fabian, hier gefotografeerd door een Amerikaanse satelliet, zal naar verwachting van daag de eilandengroep Bermuda bereiken. Het is een zware jongen die met een snelheid van zo'n zeventig kilometer per uur over de Atlantische Oceaan raast. Meteorologen verwachten dat Fabi an overlast zal veroorzaken aan de oostkust van Amerika. Waarschijnlijk buigt de orkaan vervol gens af naar het noordwesten, richting Europa. Foto: National Hurricane Centre door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Machmoud Abbas blijft voorlopig aan als Pales tijnse premier. De afgevaardig den praten de komende dagen praten over een motie van wan trouwen. Het uitblijven van een parlementaire uitspraak bete kent dat de machtsstrijd tussen hem en Arafat voortduurt. Het gaat om de vraag wie het gezag krijgt over de politie en veiligheidsdiensten. Arafat wei gert de eenheden die onder zijn bevel staan over te dragen aan Abbas. De Palestijnse premier waarschuwde dat er geen voor uitgang kan worden geboekt in het vredesproces als de gewa pende macht geen gemeen schappelijke leiding krijgt. Ab bas zei dat hij niet van plan is met geweld op te treden tegen de Palestijnse milities, zoals verlangd in de 'routebeschrij ving', het internationale vredes plan. Hij wil blijven proberen de gewapende groepen tot de orde te roepen door dialoog. Sinds zijn aantreden, 100 dagen geleden, heeft Abbas het moei lijk gehad. De Amerikanen en de Israëliërs eisten dat hij de gewapende Palestijnse milities zou ontmantelen, desnoods met geweld. Maar hij kreeg daarvoor geen steun in de Pa lestijnse samenleving, mede doordat Israël geen haast maakte met de uitvoering van de eigen verplichtingen: het af kondigen van een bouwstop voor nederzettingen en het te rugtrekken van zijn leger uit Pa lestijns gebied. Abbas, zijn strijdnaam is Abu- Mazen, liet er in het parlement geen twijfel over bestaan dat hij Israël verantwoordelijk houdt voor het mislukken van het be stand. Kritiek was er ook op Amerika, dat zou nalaten Israël voldoende te beïnvloeden. De premier deed zijn best de crisis tussen hem en president Arafat als oplosbaar voor te stellen. Hij zei dat er frictie be staat tussen vrijwel alle Pales tijnse instituten, dus ook „tus sen regering en president schap." Hij noemj^ Arafat de wettig gekozen Palestijnse pre sident en omschreef de Israëli sche belegering van diens hoofdkwartier in Ram all ah als „een ernstige aantasting van onze nationale waardigheid." Op aandrang van zijn voorzitter besloot het parlement een stemming over een motie van wantrouwen tegen de regering - en dus ook Abu-Mazen - uit te stellen. Morgen praten de afge vaardigden in een besloten zit ting verder. Kritiek De Hoop Scheffer Minister De Hoop Scheffer van buitenlandse zaken heeft ongemeen felle kritiek op de Palestijnse president Arafat Volgens hem 'deugt het niet' dat Arafat de 'roadmap', het internationale vredesplan voor het Midden-Oosten, 'dood verklaart'. Arafat frus treert en werkt het vredespro ces tegen, stelde de bewinds man gisteren in een debat met Tweede-Kamerleden. Hij schreef Arafat niet helemaal af, zoals Amerika doet. „Arafat is een deel van het probleem, maar ook een deel van de op-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5