FNV vreest ontkoppeling BINNENLAND 'Schandpaal' werkt amper bij allochtone crimineeltjes óc&sjfg tival Eddy de Kroes blijft voorlopig in de cel 5 6 7 S EPT. Hoevelaken afgesloten voor alcoholcontrole Situatie Nederlandse militairen Irak stabiel Cruiseschepen oplossing voor kamernood De Geus ontkent Protest verpleeghuizen tegen bezuinigingen minimale inruil 1.500,- GROENOORDHALLEN www.occasionfestival.nl 3 r dan jngif boog - De fles met che- ti die woensdagavond Jtrand van Callantsoog Jden bevat geen ratten- s eerst werd gedacht, 5 nog giftiger stoffen sty- nonylfenol. De mon- is afkomstig van een gekende chemicaliën- >n had volgens de leve- i di het wereldwijd opere- ndjspectiebedrijf Saybolt syfrdingen, nooit in zee 'lijlcomen. Volgens mana- va*iink van Saybolt is het rotrder gebeurd dat een t 'irfles met gif op het d Aanspoelde. De politie aattrandwandelaars in loiHolland de vloedlijn in olgi blijven houden, ook al d Elders deze week, onder ^eeZandvoort, flesjes aan- 3jón die wél tabletten rat- ?lofevatten. or( ing Twenthe 2600 banen iet ita^c - Sluiting van de mqis Twenthe zou in de ig^t verlies van 2600 ar- 1 b^atsen betekenen. Dit a We provincie Overijssel, ïl sfeente Enschede, de Ka- a d Koophandel Veluwe ay'en Ontwikkelingsmaat- ijl<jj Oost op basis van ei- mekeningen. De resulta- erlben ze gisteren in Den Idiflcendgemaakt. Sluiting hqnilitaire basis kost 1100 Wa>lus 1250 arbeidsplaat- linjiedrijven die ervan af- |k zijn. De ontslagen 1 zijn door het gebrek jmatieven in de regio leerplaatsen. Burgemees- |S van Enschede wees de economie in Twen- [tste jaren al flinke klap- id. Zo zijn er ruim 1400 :rdwenen bij bedrijven Chloor Hengelo, Erics- 'olaroid. „We kunnen •te werkgevers als de en en de vliegbasis niet brand in jrgebied foor de derde keer in uid heeft er een grote pwoed in het natuurge- sen Zeist en Drieber- brand van gisteravond itte ruim zeven hectare Dnd en gras op land- tidestein in Zeist. Het en bestaat dat ook de- li is aangestoken. elijk proces n priester am - Bisschop Van n Rotterdam begint een c strafproces tegen dr. ins, een priester in zijn Huysmans heeft sinds 11 geregistreerd partner- Iet de theologe drs. ie bisschop had ge- at priesters met een chap van rechtswege )rsing zouden worden Dit blijkt uit een brief len van de priester- het bisdom Rotterdam mans hebben ontvan- bisdom zelf doet geen dingen over de zaak. es tegen Br onzeker I Het is nog onzeker of pes tegen de Nederland- Igsmisdadiger Herbertus naandag in het Duitse tloorgaat. Volgens een loerder van de recht - nog niet duidelijk of de heid van Bikker het toe- ihij op de rechtbank nt. Bikker moet zich in hd verantwoorden voor frd op verzetsman Jan De inmiddels 87-ja- 6-SS'er schoot als bewa- Ikamp Erica bij Ommen an dood. Bikker zegt dat loodweer handelde. Hij Nederland ter dood leeld, een vonnis dat la- ngezet in levenslang. In itsnapte Bikker uit de {evangenis in Breda en i naar Duitsland. Daar ij het Duits staatsbur- |p. Duitsland levert geen Urgers uit. Bikker kan al- irden veroordeeld we- bord. Alle andere misda- als doodslag, zijn inmid- •jaard. ntology iest rechtszaak Bfvc - Het gerechtshof in lag heeft de Scientology het ongelijk gesteld in emprocedure tegen pu- Karin Spaink en een (ntemetproviders. Het L van Spaink op de vrij en meningsuiting gaat j het hof boven het au- cht van de Scientology paink had in 1995 ver- lijke Scientology-docu- y 1 op haar website gezet. I Sntology Kerk betichtte M in onrechtmatig hande- l'emet provider XS4ALL, P de gedaagden, noemt Lpraak een overwinning |p vrijheid van meningsui- vrijdag 5 september 2003 den haag/gpd - Hoe pak je jonge allochtone criminelen aan? Het CDA lanceerde een aan valsplan. Ze moeten in hun eigen buurt straf werk doen en óók hun ouders meenemen naar justitie, zodat die een horen wat zoon of dochter heeft uitgespookt. Kem van het plan: inspelen op de schaamtecultuur van alloch tonen in de hoop dat herhaling achterwege blijft. Deskundigen betwijfelen of het werkt. „De schaamtecultuur speelt binnen hun ei gen kring wel een rol, maar de misdaad ple gen ze buiten die sfeer om", zegt directeur Jonker van de justitiële inrichting Den Engh in Den Dolder, waar veel jonge criminelen van allochtone komaf zitten. Echt veel poten tie heeft het plan in zijn ogen niet. Jongeren betuigen spijt zonder dat ze het menen. „Ze kunnen heel goed toneelspelen, daar kijk ik dwars doorheen." Niet straffen, maar opvoeden, dét is de juiste oplossing, meent Jonker. „We heten de crimi neeltjes bij binnenkomst hartelijk welkom, maar we gaan niet discussiëren over God, Al lah of winti. En de voertaal is Nederlands. Je moet jüist niet terugvallen op hun achter grond, en dat gebeurt in dat CDA-plan wel", zegt Jonker. De directeur denkt dat het plan misschien nog effect heeft op echt jonge allochtone cri minelen, van een jaar of tien. Alleen staan zij vooral onder invloed van iets oudere leiders en hebben hun ouders minder te zeggen. „Daarom moet je de leiders aanpakken. En daar bereik je met de schandpaal weinig mee, want ze hebben prachtige spijtbetuigingen waarvan ze niks menen." Onderwijsdeskundige Arslan van Froum noemt het plan een 'interessante denkrich ting'. De achtergrond van met name allochto ne jeugdcriminelen biedt mogelijkheden om ze te straffen, zegt hij. Maar Arslan waar schuwt ook. Werkt inspelen op de schaamte cultuur altijd, vraagt hij zich af. „Het ergste dat bijvoorbeeld een Turk kan overkomen is als dief bekend staan. Je kunt nog beter een maffiabaas zijn, dan een kruimeldief." Hij noemt het voorbeeld van het jongetje Ali, dat iets heeft gestolen. Als Ali in de buurt van zijn school stoepen moet vegen, zal hij nog 'zeker vijftien jaar' als dief door het leven moeten gaan. „En beschadig je een kinderziel dan niet te veel? Je hebt er niks aan om met deze aanpak een beschadigde puber af te le veren, die later voor alleen maar meer proble men zorgt." De Stichting Reclassering Nederland wijst het plan niet meteen af, maar wetenschappelijk onderzoek zal eerst moeten aantonen dat het effect heeft. En daar lijkt het niet echt op, zegt de stichting op basis van een tweetal onder zoeken, waarin 'shame and blame' wordt be sproken. „De kans op een succesvolle aanpak is groter als ook ouders daar achter staan", zegt An nette Teeuwen van de stichting. „Maar met name Marokkaanse en Antilliaanse ouders houden zich vaak afzijdig, juist uit schaamte voor wat hun kinderen hebben gedaan. Als schaamte een rol krijgt, dan gaan allochtone jongeren zich alleen maar meer afzetten." Amsterdam - De WD in Am sterdam, de tweede partij in de hoofdstad, wil dat de gemeente 75.000 Amsterdamse singles gaat huisvesten op honderden cruiseschepen. Het plan moet de woningnood van studenten, verpleegkundigen, politieagen ten, onderwijzers en kunste naars tijdelijk oplossen, aldus WD-fractievoorzitter Huffha- gel. De partij zegt dat de Stichting Wonen op Water binnen enkele maanden een groep kleine zee waardige cruiseschepen ter be schikking kan stellen. Er kun nen maximaal vijfhonderd van deze schepen op verschillende plekken in de haven worden neergelegd. Het gaat om kleine re cruiseboten met honderd tot honderdvijftig hutten, die door de economische teruggang toch aan de ketting liggen. „Het zijn geen uitgeleefde schepen", al dus Huffnagel. Volgens hem schiet het niet op met de woningbouw in Amster dam. „Dan moet je aan wat meer onorthodoxe maatregelen denken." De WD ziet ook mo gelijkheden voor het creëren van leefstijlboten voor mensen met een vergelijkbare leefstijl. Huffnagel: „Dan kun je denken aan communes of een roze boot." Havenwethouder Van der Horst heeft naar aanleiding van het idee een onderzoek laten instel len naar plaatsen in Amsterdam waar de cruiseschepen kunnen liggen. De gemeente vindt het afineren van cruiseschepen in het industriële havengebied niet realistisch. „De kades zijn in handen van bedrijven, dus dan moet je van elk bedrijf toe stemming hebben", aldus een woordvoerder. „Of je zou de bedrijven moeten sluiten." zwolle - Een kwartier zorg per klant per dag erbij en afschaffing van de doelmatigheidskorting. Daarvoor demonstreerden werkers in de ouderenzorg gisteren op een landelijke manifestatie in Zwolle. Verpleeg- en verzorghuizen overhandigen een petitie met handteke ningen van medewerkers en bewoners aan de Kamerleden Van Hij- urn (CDA), Verdaas (PvdA) en Slob (Christenunie). Ongeveer vierhon derd cliënten en werknemers uit de zorgsector kwamen naar het ma nifestatieterrein. De doelmatigheidskorting van 0,8 procent houdt in, dat zorginstel lingen meer moeten besparen. De verpleeg- en verzorghuizen willen juist meer geld, zodat een kwartier meer zorg per cliënt per dag gele verd kan worden. In verzorghuizen krijgen bewoners twee uur zorg per dag, in ver pleeginstellingen vier uur. „Met het huidige budget kunnen we be woners maar een keer in de week wassen, terwijl de norm ligt op een keer per dag", aldus J. Eefsting, voorzitter van de Raad van Be stuur van zorgcombinatie Zwolle. „Het kabinet moet de zorg in deze moeilijke tijd ontzien." Foto: Dick Vos/ANP den haag - Vakcentrale FNV be schuldigt minister De Geus (soci ale zaken) ervan, dat hij ondanks eerdere beloftes toch van plan is de uitkeringen en de lonen van elkaar te ontkoppelen. De minis ter is van plan de wet te versoe pelen, zodat het kabinet eerder het recht heeft om dit te doen. In plaats van de 82,6 niet-wer- kenden op 100 werkenden die nu nodig zijn om te mogen ont koppelen, wil hij naar een ver houding van 70 op 100. Op dit moment staan er tegenover ie dere 100 werknemers 73 men sen die dat niet doen. Dit zou betekenen dat als De Geus zijn zin krijgt, het kabinet per direct het recht heeft om de uitkerin gen te bevriezen terwijl de lo nen in de marktsector wel stij gen. De Geus ontkent dat hij van plan is te ontkoppelen en zegt bij herhaling dat zijn poli tieke lot als minister daaraan verbonden is. FNV'er Agnes Jungerius: „De grens van 82,6 is destijds niét met de natte vin ger gekozen. Er is geen econo mische noodzaak om te ont koppelen. Als het kabinet dat wel doet, is dat onfatsoenlijk." Volgens De Geus maakt de FNV zich ten onrechte ongerust. In het regeerakkoord is al aange kondigd dat de koppeling ter discussie zou worden gesteld. De uitkeringen zouden even veel stijgen als de salarissen van de ambtenaren (in de praktijk komt dit neer op een groei van 0 procent). De vakbeweging werd opgeroepen de lonen ook te matigen in het bedrijfsleven. „Als het kabinet wil ontkoppe len, hadden we dat wel eerlijk gezegd", aldus De Geus gister avond. „Maar het cijfer van 82,6 in de wet is achterhaald. Door de grens te verlagen willen we het belang aangeven hoe be langrijk het is dat de lonen in het bedrijfsleven gematigd wor den. Bovendien is de conse quentie van deze wetswijziging dat als het aantal inactieven on der de 70 op de 100 zakt, de uit keringen weer gekoppeld zullen worden aan zowel de ambtena rensalarissen als aan de salaris sen in het bedrijfsleven. De vak beweging weet zelf prima dat loonmatiging leidt tot meer werk. Ze hebben het dus zelf in de hand om de volledige kop peling weer te herstellen." Intussen komen, volgens bron nen op het Binnenhof, bij de aangekondigde herkeuring van WAO'ers eerst mensen onder de 45 jaar aan de beurt die nog kans op een baan maken. De Geus legt een voorstel mogelijk vandaag voor aan het kabinet. In dit stuk staan alle maatrege len die in het regeerakkoord zijn aangekondigd om het be roep op de WAO fors terug te dringen. Kern is dat alleen werloiemers die volledig ar beidsongeschikt zijn nog recht krijgen op een WAO-uitkering. (advertentie) of 1.500,- bovenop de ANWB/BOVAG inruilwaarde LEIDEN GRATIS ENTREE PARKEREN Dochters laten hun tranen de vrije loop 'Niemand komt langs zonder te blazen' den haag - De 54-jarige Wasse- naarse zakenman Eddy de Kroes, voorheen directeur van een slagerijketen, moet in elk geval tot maandag in de cel blij ven. Die dag beslist de Haagse rechter Paris in een kort geding of de vermogende Wassenaar der, mede-eigenaar van het chi que Haagse Hotel des Indes is, vrijkomt of een oude, nooit ten uitvoer gelegde gevangenisstraf van anderhalf jaar alsnog moet uitzitten. Voor de aanwezige familiele den, talrijke vrienden en sym pathisanten van De Kroes ein digde het kort geding donder dagmiddag daardoor toch wat teleurstellend. Ze hadden ge hoopt samen met hem het pa leis van justitie te kunnen verla ten. Beide dochters van De Kroes waren zo aangedaan dat ze hun tranen de vrije loop lie ten. Mr. G. Spong, advocaat van De Kroes, eiste een verbod op de tenuitvoerlegging van de straf en directe invrijheidstelling van zijn cliënt. De advocaat wap perde met een brief die officier van justitie mr. Hans Vos op 16 maart 1992 aan De Kroes had verstuurd. Die brief bevatte de zin: "Van de zijde van het Open baar Ministerie wordt afgezien van tenuitvoerlegging van het vonnis'. Het gerechtshof in Den Haag veroordeelde De Kroes in de cember 1985 in hoger beroep tot een celstraf van twee jaar voor zijn aandeel in een om vangrijke fraudezaak met vlees. De Hoge Raad bekrachtigde dat arrest op 24 november 1987. Twee gratieverzoeken leverden De Kroes uiteindelijk een straf korting van zes maanden op. Volgend jaar november zou de straf verjaard zijn. De Wassenaarder werd in juli 1989 opgeroepen zijn straf van anderhalf jaar te komen uitzit ten in een gevangenis in Veen- huizen. Hij verscheen niet. Ook na een tweede oproep in febru ari 1990 kwam De Kroes niet opdagen. Wel liet zijn toenmali ge advocaat weten dat de ver oordeelde wegens psychische problemen in een kliniek in het Duitse Lübeck verbleef. Hierna gebeurde er niets meer tot de brief van officier van jus titie Vos bij de familie De Kroes in Wassenaar op de deurmat viel. Sindsdien heeft De Kroes nooit meer iets van het OM ver nomen. Tot enkele weken gele den, toen het blad Quote ont hulde dat hij de inmiddels bijna verjaarde gevangenisstraf nooit heeft uitgezeten. De publicatie was voor het OM reden het dossier 'De Kroes' te lichten en na onderzoek op 26 augustus een arrestatiebevel te laten uit gaan. Volgens landsadvocaat mr. W. Heemskerk kan De Kroes aan de brief van de officier van jus titie geen rechten ontlenen. Heemskerk gaat er vooralsnog van uit dat het niet om een ver valsing gaat. Mr. Vos, die hier over nog deze week is gehoord, bestrijdt niet de auteur van de brief te zijn, al kan hij zich evenmin herinneren dat ze wel van hem is. Spong vond dat zijn cliënt erop mocht vertrouwen dat de zaak met de brief was afgedaan. Te- genpleiter Heemskerk meende echter dat de toezegging van Vos in strijd was met de wet: „Het OM is verplicht onherroe pelijke vonnissen ten uitvoer te leggen. Het is een officier van justitie niet toegestaan gevan genisstraffen ongedaan te ma ken. Bovendien had Vos niets met deze zaak te maken." Spong heeft begin deze week namens zijn cliënt een nieuw gratieverzoek ingediend waarin hij vraagt de gevangenisstraf van De Kroes kwijt te schelden. hoevelaken - Het Korps Lande lijke Politiediensten (KLPD) heeft vannacht een nieuwe tac tiek gebruikt om automobilis ten op alcohol te controleren. Op knooppunt Hoevelaken had het de hoofdrijbanen van de snelwegen Al en A28 vanuit alle richtingen afgesloten, zodat niemand ontkwam aan een blaastest. Dat heeft een woord voerder van de KLPD gezegd. De alcoholcontrole begon rond 22.00 uur gisteravond en duur de tot ongeveer 04.00 uur. Tus sen de tachtig en honderd poli tieagenten werden ingezet om de controles op de parallelba- nen uit te voeren en het verkeer in goede banen te leiden. „Je komt het plein niet voorbij zon der te blazen", zei de woord voerder tijdens de controle. Het is volgens hem de eerste keer dat de KLPD een verkeers knooppunt afsloot voor een grote alcoholcontrole. Bij de controle heeft de politie 28.066 automobilisten laten blazen. Vijftien mensen bleken te diep in het glaasje te hebben gekeken en kregen een proces verbaal. Twee automobilisten moesten bovendien hun rijbe wijs inleveren. De politie trof in een auto verder 20 gram hasj aan en nam dat in beslag. Ook kreeg een automobilist een pro ces verbaal voor een ongeldig rijbewijs, aldus de KLPD. Kort na het begin van de con trole werd deze even gestaakt, omdat er een file ontstond. De KLPD hield de controle in nauw overleg met Rijkswaterstaat, die bijvoorbeeld voor extra verlich ting zorgde. Automobilisten die nuchter bleken, kregen een tegoedbon voor een gratis vlaai ter waarde van bijna 9 euro. Met die ludie ke actie wilden de Nederlandse Brood- en banketbakkers On dernemers Vereniging (NBOV) en verkeersveiligheidsorganisa tie 3VO goed gedrag belonen, aldus de KLPD-zegsman. Onder het motto 'de Bob krijgt een bon' waren er volgens hem 2000 bonnen te vergeven. Bob staat voor bewust onbeschon- ken bestuurder en hoort bij de campagne tegen het gebruik van alcohol in het verkeer. den haag - De veiligheidssitua tie voor de Nederlandse militai ren in Zuid-Irak is stabiel. On danks de toenemende onrust in het land en de aanslagen van de laatste tijd is de dreiging in het gebied waar de Nederlanders gelegerd zijn 'niet toegeno men'. Dat schrijven de minis ters Kamp (defensie) en De Hoop Scheffer (buitenlandse zaken) in een brief aan de Tweede Kamer. WD, CDA, D66 en PvdA had den de regering om een nieuwe veiligheidsanalyse gevraagd na de bloedige aanslag vorige week op de Imam Ali moskee in de Iraakse stad Najaf. „Hoewel alertheid geboden is, blijft de situatie in al-Muthanna, de provincie waar de Nederlandse militairen actief zijn, relatief rustig," aldus de bewindslie den. In al-Muthanna zijn 1100 Nederlandse militairen gesta tioneerd. In de zuidelijke pro vincie Basra lopen de spannin gen wel veel hoger op. Daar worden geregeld aanslagen op de Amerikaanse en Britse troe pen gepleegd. Voor de Neder landse militairen in en rond de stad Basra zijn dan ook extra veiligheidsmaatregelen van kracht. De situatie in al-Muthanna is echter stabiel. „Er is geen spra ke van een duidelijk verhoogde karis op terroristische aansla gen in de provincie," aldus de bewindslieden. „Er zijn geen aanwijzingen dat aanslagen te gen de Nederlandse militairen worden voorbereid." Ook de 'gewone' criminaliteit in het gè- bied, die in andere delen van Irak voor spanningen zorgt, lijkt niet toe te nemen. Een mogelij ke dreiging kan wel voortko men uit de frustratie van de Ira kezen over de trage voortgang Nederlandse militairen op patrouille in de Zuid-iraakse stad Samawa. Foto: AFP van de wederopbouw van het land. De Irakezen zouden zich in demonstraties en protesten ook tegen de Nederlandse troe pen kunnen richten. Daarom is hetfVan groot belang dat de macht nu stapje voor stapje wordt overgedragen aan de Ira kezen, vinden de ministers.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3