Niet elke zak aardappelen in de winkel is wat 'ie lijkt GESPREK VAN DE DAG 'Een mannetjesolifant is er op uit om je te vermoorde# Koffieprut VRIJDAG 5 SEPTEMBER 2CT F DAGELIJKS LEVEN Amersfoortse verzorgers werken nu op afstand So-WT yfiNAf VANPAAfi dfr VAN UtT UVEM OEH/CTEAJ MENSELIJK RICHARD KRAJICEK heeft een in vulling gevonden voor zijn LEVEN NA HET TENNIS. De voormalige Wimbledon-kampioen gaat voor ABN Amro financiële diensten slij ten aan talenten en topsporters. De Muiderberger heeft zich voor twee jaar aan de bank verbonden. ABN Amro lanceerde vandaag de Sport- desk, waar Krajicek ambassadeur van wordt. Het is de bedoeling dat de ex-tennisser contacten onder houdt met topsporters en sportorga nisaties. Ook adviseert hij ABN Am ro over financiële dienstverlening die noodzakelijk is om een sportcar- rière vlotjes te laten verlopen. „Als topsporter moet je je voor 100 pro cent concentreren op je sportieve prestaties", aldus Krajicek. „Voor het regelen van financiën heb je ei genlijk geen tijd." ABN Amro moet volgens hem dit gat gaan opvullen. Krajicek hing deze zomer zijn racket aan de wilgen nadat blessureleed van zijn carrière een lijdensweg had gemaakt. Bekend was al dat Kraji cek de functie van directeur van het tennistoernooi van Rotterdam gaat vervullen. ABN Amro is de sponsor van dit indoorevenement. Het was lang wachten voor de fans van de Italiaanse premier BERLUS CONI, maar deze herfst is het dan eindelijk zover. Dan komt de lang verwachte cd uit met LIEFDESLIED JES die door de omstreden premier zelf zijn geschreven. Aanvankelijk zou de cd Meglio na canzone (een liedje is beter) met lovesongs vorig jaar met Kerstmis al in de schappen liggen, maar het project liep vertra ging op. De premieren mediomag- naat schreef de liedjes zelf in het Napolitaanse dialect. Hij kreeg as sistentie van de gitarist Mariano Apicella. Het in Milaan verschijnen de dagblad Libero drukte deze week alvast de tekst af van een van de liedjes. In Col Cuore in Gola (Met je hart in je keel) staat onder meer: „Ik voel dat het leven ons scheidt en ik ben bang alleen gelaten te worden zonder jou". Deze versregel leidt tot nieuwe speculaties binnen de Itali aanse roddelpers over de relatie tus sen Berlusconi en zijn tweede vrouw Veronica Lario. Het stel wordt nog maar zelden samen waargenomen sinds Berlusconi in 2001 premier werd. Foto: EPA Wielrenner LANCE ARMSTRONG en zijn vrouw Kristin gaan toch SCHEI DEN. De pogingen om het huwelijk te redden zijn vergeefs geweest. Armstrong won dit jaar voor de vijfde keer de Tour de France en werd in de ronde nog wel bijgestaan door zijn echtgenote en kinderen. De fa milie Armstrong vierde in Parijs nog gezamenlijk de triomf van papa Lan ce, die in januari zijn huwelijkspro blemen openbaar maakte. De renner van US Postal ging in huwelijksthe rapie, maar de officiële scheiding is nu toch een feit. Lance en Kristin, die elkaar in 1997 ontmoetten na dat de wielrenner met een succes volle chemokuur teelbalkanker had bestreden, hebben samen een 3-ja- rige zoon en een 22 maanden oude tweeling. De kinderen werden allen geboren uit reageerbuisbevruchtin gen. Volgens de 31-jarige Armstrong is de scheiding in goede harmonie verlopen. Hollywoodsterren JENNIFER LOPEZ (33) en BEN AFFLECK (31) geven elkaar binnenkort het JA-WOORD. Dat meldden Amerikaanse media. Het tweetal treedt volgens de be richten op 14 september in het hu welijk. De media baseren zich op anonieme bronnen uit de vrienden kring van het stel. Het huwelijks feest zou plaatsvinden in de buurt van Santa Barbara in Californië. Lo pez en Affleck weigeren alsnog elk commentaar. De trouwerij werd eer der dit jaar afgelast nadat een blad meldde dat Affleck zich tegoed had gedaan aan stripteasedanseressen in een nachtclub in het Canadese Vancouver. Affleck ontkende de uit spatting. Foto: Reuters Gitarist ERIC CLAPTON had dolgraag Mick Taylor willen opvolgen, toen die in 1974 uit de ROLLING STONES stapte, maar in plaats van te solliciteren ging hij zitten wachten op een telefoontje, dat niet kwam. Dat zegt Keith Richards in een speciaal Stones-nummer van het Britse muziektijdschrift Mojo. Richards zegt dat Clapton hem pas onlangs opbiechtte dat hij Taylor graag had willen opvolgen. „Hij vroeg waarom we hem niet hadden gebeld", zegt Richards, die geant woord zou hebben: „Omdat je veel te goed bent en een eigenheimer". Overigens speelde Taylor bij de Stones slaggitaar en is Clapton net als Richards sologitarist. Foto: AP Dierenpark Amersfoort verzorgt z'n olifanten voortaan volgens een nieuwe methode, 'protected con tact' geheten. Zo wordt de veilig heid van verzorgers vergroot. Schijnbaar achteloos steekt man netjesolifant Sammy zijn voor poot door een luikje in het bin- nenverblijf. Het dier krijgt een complimentje en een stuk brood. Sammy is braaf. En zijn poot kan worden schoongemaakt. Volgens de nieuwe methode die Dierenpark Amersfoort hanteert wordt een olifant geleerd zijn po ten, zijkant, of zelfs achterwerk voor een luik te houden, zodat de verzorger er makkelijk bij kan. „Dat lijkt heel simpel," vertelt hoofd dierverzorging Mario Hoe- demaker. „Maar je moet je wel realiseren, dat een mannetjesoli fant er eigenlijk alleen maar op uit is om je te vermoorden. Als je even niet oplet, kan er een slurf om je heen zitten." Al een aantal jaren hebben dier- verzorgers in het dierenpark geen direct contact meer met de olifan ten, omdat dat te gevaarlijk werd. De laatste jaren overleden vijf dierverzorgers in West-Europese dierentuinen als gevolg van direct contact met olifanten. De laatste keer gebeurde dit in Safaripark Beekse Bergen, in februari dit jaar. Dierenpark Amersfoort is de eerste dierentuin in Nederland die met het nieuwe systeem oefent. Foto: GPD/Jaap de Boer De groei van de kuddes olifanten in dierentuinen is hiervan de be langrijkste oorzaak. „Wij wilden niet graag in dat rijtje terechtko men," vertelt Hoedemaker. „Daarom is gekozen voor deze nieuwe manier van verzorgen." „Vroeger werden dierenverzor gers door olifanten als onderdeel van de kudde gezien," legt Hoe- demakers uit. „Olifanten werden als dat nodig was aan hun oren naar binnen getrokken en daar verzorgd. Sinds we daarmee ge stopt zijn, hebben de dierverzor gers geen mogelijkheden meer ge had om bijvoorbeeld de poten van de dieren te verzorgen. Oli fanten laten dat niet toe als je geen onderdeel van de kudde bent. Met dit nieuwe systeem is iv lm is fel dat weer mogelijk.»n Dierenpark Amersfoort is dthi ste dierentuin in Nederland»sj intensief met het nieuwe syj-d oefent. In juli zijn de verblijko erop aangepast. De kern vanii methode, die de naam 'protrd contact' draagt, vormt het 'tfli ken' in de belevingswereld ijar het dier. De olifant moet aa$tr; zingen die met een stok doiHc hek worden gegeven opvolgi fc Het systeem is ontwikkeld 4ld de Brit Alan Roocroft, die eeZ; ervaring opdeed met dolfijm olifant weet dat hij een beloevi krijgt als de aanwijzing wort gevolgd. Hoedemaker: „Je rf het de olifant dus heel erg n zin maken. Hij moet op de s j reageren. In feite maakt het uit wie er achter de stok staio dier weet dat er in het binnqis blijf alleen maar leuke ding^t v beuren. Hij krijgt mais en b&at en als het warm is spuiten vfe hem nat." Het kwartje viel s&er de 12-jarige Sammy. Al na t^K dagen oefenen kon Sammy'en door de verzorgers bijgevijltjj O den, iets wat al jaren niet mekt mogelijk was. Toch reageertbei my niet altijd zo voorbeeldige hij geen zin heeft of geen hqnil heeft is het einde sessie. M^lu: krijgt dan ook geen beloninjed ik z Paul van Daalen izii De diverse aardappelrassen kunnen sterk In prijs verschillen. Foto's: Archief Dure aardappelen kopen en goedkopere krijgen? Volgens de Consumentenbond gaat deze wisseltruc nog steeds op. In een recent onderzoek bij supermarkten, groenteboeren en winkels voor natuurvoeding blijkt dat er opnieuw gerommeld wordt met aardappelrassen. De Consumentenbond onderzocht eenenveertig monsters van dertien populaire aardappelrassen. „Er wordt nog steeds gesjoemeld," volgens de bond. „Wij troffen deze keer niet, zoals vorig jaar, zozeer verwisselde nicola's, maar vooral al pha's van de nieuwe oogst aan." In de Consumentengids van september staat het aardappelonderzoek vermeld. De aardappelrassen kunnen sterk in prijs verschillen. Ook de leeftijd is belangrijk, direct na de oogst bevat de aardappel de meeste vitamine C en smaakt het beste. De Consumenten bond vindt het 'kilo'tje' aardappelen van Albert Heijn 'niet echt consumentvriendelijk'. In zijn kilo'tje behoudt AH zich het recht voor om niet één bepaald ras te stoppen, maar er mee te variëren. Op de verpakking wordt dus geen ras ver meld, dat is wel erg gemakkelijk, vindt de Consumenten bond, want zo weet de consument niet wat hij koopt. José Mes van Albert Heijn in Zaandam: „Wij hebben op de ki loverpakking bewust geen aardappelras gezet. Mensen geven er niet om. Bij broccoli en bloemkool worden de rassen even min genoemd, alleen het land van herkomst. Uit onderzoek weten wij dat onze klanten alleen willen weten hoe ze de aardappelen moeten bereiden. Wat de kookeigenschappen zijn. Dat staat duidelijk op de verpakking, want de 'kilo'tjes' zijn gemaakt voor het gemak. Op de grotere verpakkingen van 2,5 kilo en vijf kilo staan de rassen wel vermeld." Volgens de Consumentenbond is het vooral bij de Edah Carmel Ecof- resh Alpha's mis: bij vier van de vijf on derzochte zakken zijn alle of sommige van een ander ras. Bij Laurus, het moederbedrijf van onder meer Edah, was niemand bereik baar voor commentaar. Ook bij de super marktketens Cl000, Konmar, Super de Boer, Hoogvliet en winkels voor natuur voeding krijgt de klant niet wat hij denkt te kopen, aldus de bond. Als beste koop bij de vastkokende nieuwe oogst koos de Consumen tenbond Top's nicola's (1,43 euro voor 2,5 kilo) bij Dirk van den Broek, Bas van der Heijden, Digros en bij de vastkokende oude oogst de Aldi Loogman bildtstars (0,90 euro voor 5 kilo). Beste koop bij de kruimige nieuwe oogst zijn de alpha's (drie euro per 2,5 kilo) bij Super de Boer, Konmar, en Super en bij de oude oogst Top's tafel aardappelen remarka's (0,80 euro per 5 kilo) Dirk van den Broek, Bas van der Heijden en Digros en Aldi milieubewust remarka's (0,75 euro per 5 kilo). De Consumentenbond merkt op dat de vermelding 'mi lieubewust' niets zegt: 'Het is in geen geval geregistreerd en gecontroleerd als milieumerk'. GPD yïïr^r Ik weet het even niet meer. Ik heb er een werkdag op zitten van zestien uur. Ik heb poffertjes geserveerd aan miljonairs, die bij de rekening tot op de cent nauwkeurig hun hand ophouden als ik het wissel geld bij elkaar sta te harken. Ik heb een hoeveelheid bier getapt, die acuut een einde zou kunnen maken aan de droogte in Kennemerland en Rijnland bij el kaar. Ik ben 'total loss' en dit is nog maar de derde dag. De Hiswa duurt een week. Ik heb zes blaren op m'n voeten, ik heb drie uur geslapen. Ik had een nacht merrie over kopjes koffie die als een zwerm linke in secten achter me aan kwamen. Ik sta op het punt om weer te beginnen. Om negen uur gaan de deuren open en ook vannacht zal het wel weer een uur of drie worden. Overdag zijn het de bezoekers die zich, geschrokken van de Hiswa-prijzen, opgelucht op on ze betaalbare menukaart storten, terwijl ze vanaf het terras verlekkerd naar de kapitale bootjes in de haven kijken, 's Nachts zijn het de standhouders, die moe van de jacht naar potentiële jachtkopers, met colle ga's en concurrentie meteen dikke tong in vakjargon staan te keuvelen. Hitsig als pubers, eindelijk een weekje los van hun vrouw, staan sommigen aan de bar op te scheppen over de grootte van hun boot en wat nog niet meer. Na zes jaar ken ik de meesten wel van gezicht. Ik weet wie echt geld heeft en wie eigen lijk helemaal niet. Ik weet wie er het langst blijft han gen en wie een slechte dronk heeft. Zij weten inmid dels ook wie ik ben en dat mijn naam Fries is. Dat doet het goed bij deze veelal Friese bootjesbouwers. Er is er zelfs één die weet dat er ooit een Eije Wijkstra (op z'n Fries uitgesproken Wiekstra') is geweest, die zes veldwachters heeft neergeschoten. Er is een boek in het Fries over geschreven. Het was een liefdesgeschie denis en zelfverdediging, maar die Eije heeft een moorddadige indruk achtergelaten. De tak van mijn familie zit geloof ik nog niet eens aan dezelfde boom, maar ik doe mijn voordeel met de associatie. Het mag duidelijk zijn dat je niet met me moet sollen en als serveerster, barvrouw, whatever, kun je ook zo'n indruk maar beter koesteren. Toch ben ik er elk jaar weer bij. Voor de bijverdienste, voor de gezelligheid en om de traditie in stand te houden. De eigenaren noemen zich liefkozend tegen woordig al mijn stief ouders. Ze hebben dan ook al alles van me gezien in de ruim tien jaar dat ik ze ken. De enige keer dat hij echt boos op me was, en dat was heel terecht toen ik bijna de hele tent had laten affikken, barstte ik in janken uit. Ze hesen me in de auto en we gingen thuis barbecuen. In een goeie zomer zag ik hen vaker dan m'n eigen spiegelbeeld en voor iemand zo ijdel als ik, is dat veelzeggend. Een Hiswa-week telt eigen lijk als een tropenjaar. We hebben alle fases van over vermoeidheid al gehad. Ik heb de brandplekken van hete koffie op mijn buik. De baas heeft de wijn even koud gezet, om hem net iets te laat als een blok beton uit de vriezer te halen. En hoe moeier we worden, hoe baldadiger. Veel flauwe grappen kunnen een lange dag redelijk dragend maken. Bovendien hebben ze zich hier blijkbaar als doel ge steld om mij aan de man te krijgen. Nog even en ik word misschien zelfs gevoelig voor de vleierij van al die Hiswa- hunks. Ahum. (Alhoewel de meneer van deANWB-Waterkampioen wel he le mooie ogen heeft). Maar dat ik daar over loop te zeuren vinden ze dan weer vermoeiend. Eigenlijk is de hele week vermoeiend. Ik kan ook niet meer schrij ven. Ik ben hersendood. Elke keer als ik een literair verantwoorde zin probeer te for muleren, schieten er bestellingen door m'n hoofd. Twee cappuccino, een ba guette beenham en een uitsmijter ham kaas. Het is op het moment de enige soort uitsmijter die ik kan bedenken... Reageren? Reacties_op_column@hotmall.com

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2