TOERISME iNet Madurodam, maar dan echt Meer met auto op pad in eigen land )st-Friesland en Groningen: meer dan goede buren Saba, het meest on-Nederlands stukje Nederland VRIJDAG 5 SEPTEMBER 2003 Gerard Chel e Sabanen zich thuis voelen j koninkrijk blijkt wel uit de jaam die zij hun eiland heb- jegeven: The Unspoiled ri, de onbedorven koningin. Saba wil zeggen dat bij |e tijd heeft stil gestaan. En hebben ze. Nou ja, bijna. Sta je dan, murmelt de jme reiziger. Daar sta je Sehuld in nevelen op Bnds hoogste punt. Een epunt. Hij veegt het zoute uit zijn tranende ogen, jl beslagen, rug drijfnat, hij staat op 877 meter. |t Scenery, op Saba. Hoger let in het Koninkrijk der llanden. Sabanen vinden het maar lat gedoe over die vulka- top. Al die maffe toeris- ollanders vooral, die een (ran drie uur moeten ma il de berg te bedwingen, eet bedwingen, «rig schudden de eilan- ■bt hoofd als opnieuw een jdse toerist de wandel len vastgespt. Alsof er op and niks beters te doen is i'n vermoeiende klim. Op ide waarvan je overigens afwachten of er uit- want meestal omgeeft ^reool van lichte wolken ■jvan Scenery. Waaruit zo °^ian iele regen drupt. Zo vroege ochtend, ails luttele tellen later de wint van de wattige openbaart zich in ■fden Saba's schoonheid, ■"ligt The Unspoiled ioJdaar mooi te wezen. bovenaardse architect ^t zo bedacht, al die klei- e huisjes met rode daken iuwe bochtige steegjes (verweldigende groene tap? Net Madurodam, echt. In de verte prie- overige twee boven- eilanden moeizaam heiige lucht: Sint Maar lint Eustatius. :enden reizigers heb- naar de top al ge- '.o veel zelfs dat al weer gleden een betonnen td aangelegd. Waarvan en soms al aardig over- d zijn door mossen en En hoe dichter bij de e glibberiger het wordt, wel een beetje mystiek, eentje tussen de wol- den, die je het zicht op ende bocht ontnemen, geleidend onduidelijk in het struikgewas en emde vogel die, met lardig getjilp, je voort- achtervolgt, ederde van de top van jne oase: Ecolodge Ren- js. Twaalf simpele, maar ke hutjes, idyllisch ver- het tropisch gebladerte, n idee van zeebioloog n 't Hof, zijn vrouw en lares Heieen Comet en )n Bemt. Van 't Hof, die jaakte met het creëren bhermd natuurgebied later - onderwaterpar- imt hij dat zelf - kocht aten stuk terrasachtige iwgrond. „Hier begint ïmis." Ecolodge ligt ver veg en ls alleen te voet ken. Een soort pick-up brdt slechts ingezet voor fcware spullen. Brpersoons huisjes, te ten met trekkershutten, de inventaris uit niet er dan enkele stoelen, een paar bedden, een I met koud stromend pn keukentje en een Hoofdstad The Bottom: ...net Madurodam. Foto: Gerard Chel douche. Nou ja, douche, noem het een waterbestendige ruimte met een haak aan de wand. Waaraan de (onder kampeer ders bekende) zwarte waterzak, die overdag op de veranda in de zon ligt warm te worden, kan worden opgehangen. „Het is net kamperen", knipoogt Van 't Hof, „maar dan in een huisje." Een klein paradijsje waar stress niet in de vocabulaire voor komt. „Het enige dat je hier doet is een boek lezen. Of de liefde bedrijven." In de hutjes geen tv, geen tele foon, geen 220 volt. De 12-volts verlichting loopt op zonne- energie, het toilet eindigt in een compostunit en het regenwater wordt opgevangen en herge bruikt als drinkwater. Heieen: „Een dame die op haar kamer een haardroger wil, moet hier niet zijn." Ecolodge heeft een restaurant waar zo veel als mogelijk de biologisch-natuurlijke groen ten, kruiden en fruit uit de ei gen tuin worden geserveerd. „Onze toegevoegde waarde." Van 't Hof gidst zijn bezoek op een tien minuten durende wan deling in het eigen kleine re- genwoudje dat rondom de huisjes ligt. Met helekonia's, olifantenoren en mahagony. Tom, Heieen en Bemt bieden trouwens een alleraardigst ar rangement: bezoek dat zich als vrijwilliger aanmeldt voor het verrichten van hand- en span diensten, krijgt korting op de accommodatie of kan zelfs een F I T E N C I J F E R S Saba is te bereiken vanuit St. Maarten. Per boot: The Edge (www.stmaarten- activities.com) en the Voyager (www- .voyager-st-barths.com), circa 40 dollar enkele reis. Per vliegtuig: Winair (www- .fly-winair.com) en Windward Express (www.windwardexpress.com), circa 50 dollar enkele reis. Naar St. Maarten vliegen vanuit Am sterdam KLM (www.klm.com), Dutch Caribbean Express (www.flydca.net), Air St. Maarten (www.airsxm.com) en Air Holland (www.airholland.nl). Van uit Parijs vliegt Air France (www.airfrance.com) - naar Juliana Air- port. KLM is doorgaans duurder dan Air France en heeft het nadeel dat op de te rugweg eerst Curasao wordt aange daan. Voor meer informatie over Saba: www.sabatourism.com; Natuurpark: www.sabapark.org; James 'Crocodile' Johnson tel. 00 599 416 3307; Ecolodge: www.ecolodge-saba.com, e-mail iMo@ecolodge-saba.com, tel. 00-599-416.3348. Duiken: Sea Saba (www.seasaba.com) Saba Deep (www.sabadeep.com) en Saba Divers (www.sabadivers.com); Indigo Tours /Maduro Travel in Den Haag biedt diverse (combinatie) reizen aan naar de Nederlandse Antillen. Prijs- voorbeeld 7 dagen Sint-Maarten met twee dagen (één overnachting) op Sa ba: vanaf 850 euro p.p. (incl. alle vluch ten overnachtingen, transfers, excl. luchthavenbelasting en overige kosten. Zie www.MaduroTravel.nl, e-mail in- fo@maduro.nl, tel. 070-318.03.00. Andere touroperators voor Saba zijn o.m. ABC Travel (www.abctravel.nl), Arke (www.arke.nl) en Does Cadushi (www.caribbean.nl) geheel gratis verblijf verdienen. „Er is hier genoeg te doen." Met een capaciteit van zo'n 35 gasten zit Ecolodge aan het maximum. „Dat willen we zo houden. Kleinschaligheid staat bij ons voorop." Mount Scenery en Ecolodge liggen in de buurt van Windwardside, het meest 'toe ristische' dorp van het eiland. Wat heet toeristisch. Het ei land heeft niet meer dan 100 bedden en jaarlijks komen er pakweg 25.000 toeristen, meest dagjesmensen vanuit Sint Maarten. Er zijn acht hotelle tjes, een handvol restaurants en 'n paar barretjes. The Bottom, een verbastering van het Zeeuwse botte (kom), is de hoofdstad en tevens het middelpunt van het wijdver takte wegennet: zowaar drie stuks slingerende straat leiden naar de diverse uithoeken. Niettemin kun je er een auto huren. Strandaanbidders kunnen be ter thuis blijven: Saba heeft louter een rotskust, het eiland is vooral favoriet onder dui kers. Was het een paar jaar ge leden nog onbekend in die kringen, inmiddels komen er 8.000 onderwatersporters per jaar en is het eiland opgeklom men tot de wereldtop. Vooral het alom aanwezige koraalrif geniet grote aantrekkingkracht. Mede op initiatief van Van 't Hof, toen nog werkzaam voor het Wereld Natuur Fonds, wer den de wateren rondom het ei land tot een diepte van 60 me ter beschermd natuurgebied, een soort Hoge Veluwe maar dan onder water. Niet dat er niks mag, maar alles gaat wel volgens regeltjes. Iedere duiker betaalt 3 dollar extra voor het beheer van het onderwater park. Beheerder van het 'marine park', David Kooistra, is con tent met de afspraken tussen het park, de duikers en de vis sers. De nadelige invloed van de duikende toeristen is tot een minimum teruggebracht. „Nog niet één procent", zegt Kooistra. „We zien in elk geval geen verdere achteruitgang van het rif en de vispopulatie is zelfs toegenomen." Een bezoek aan Saba is niet af zonder een hike met James 'Crocodile' Johnson. Z'n troe telnaam ontieent hij aan de film Crocodile Dundee, met wie hij gelijkenis vertoont en Lonely Planet noemt hem Rambo. Niettegenstaande zijn woeste outfit, camouflagepak, Hollandse legerkistjes en kap mes binnen handbereik, is hij de vriendelijkheid zelve. En toont hij zich een even des kundig als gedreven kenner van flora en fauna. Geeft ge duldig tekst en uitleg bij de sol- datenkrab, de hagedis, de trompetboom, garnalenbloem en orchidee. Ook zijn kennis van medicinale vegetatie is enorm. Daar een kruid tegen maagzweer en hier een blaadje tegen hoofdpijn. En bosvruchten, uiteraard, met Crocodile James kauw je bin nen de kortst mogelijke keren ontelbaar vaak op exotische besjes. Waarvan de namen even snel vervagen als de con touren van het eiland zelf wan neer je, veel te snel, weer weg vliegt van 's werelds kleinste commerciële vliegveld. Weg uit Saba, een dorp waar geheimen niet bestaan. Saba, het kleinste van de drie boven windse eilanden, maar wel het groenste. Het meest blanke ook en het meest beschaafde van de drie. Saba, misschien wel het meest on-Nederlands stukje Nederland. REISBERICHTEN Queen Mary 2 's Werelds 'grootste, breedste en duurste' schip, de Oueen Mary 2, staat aan de vooravond van haar maidenvaart. Als trots vlaggenschip van rederij Cunard zal zij op 12 januari voor het eerst uitvaren om vervolgens onder meer heen-en-weer te sto men tussen New York en Southampton, Aan boord bevinden zich uiteraard royal suites, bereikbaar met een eigen lift, maar ook veertien bars, tien restaurants, vijf zwembaden en zomaar een planetarium. Om maar iets te noemen. Een snelle blik op de prijslijst wijst uit dat voor een transatlantische oversteek tussen 1.039 euro en 8.969 euro per persoon betaald moet worden. Zie ook www.cunard.be. Silverjet Luxereizen specialist Silverjet in Apeldoorn heeft de nieuwe, 180 pagina's dikke, wintergids 2003/2004 gereed. Met reissom- men voor bij voorbeeld 8-daagse vliegvakanties die variëren van 475 tot 15.000 euro p.p. per week. Zoals altijd biedt Silverjet niet alleen 1e klas kamers en viiegstuigstoelen, ook limousines en helikopters staan, desgewenst, klaar. Nieuw zijn individuele rondreizen in Oman, Bali, Thailand, Florida en Zuid-Afrika. Voor nadere informatie, tel. 055 3575 500, e-mail: silverjet@silverjet- ,nl, internet: www.silverjet.nl. Bex reizen Ook Bex Reizen uit Arnhem, iets minder luxe, heeft de winter sportbrochure gepresenteerd. Motto voor dit jaar is 'Grenze loos Genieten'. Met busreizen naar wintersportbestemmingen en vliegtrips naar de winterzon. Nieuw bij Bex zijn rondreizen door Argentinië, Sri Lanka, Borneo, Namibië, Costa Rica en Ni caragua. Informatie: 026 3566 666, www.bex.nl. Alamo breidt uit Autoverhuurder Alamo heeft het aantal locaties in de VS en Ca nada opnieuw uitgebreid. Zo steeg het aantal verhuuradressen in Canada in een jaar van zes naar 35. Meer dan 15 miljoen klanten per jaar noteert Alamo, dat ook actief is op 950 punten in Europa, Zuid-Afrika, Australië en de Caribbean. Informatie en boekingen: tel. 08000224456, info@goalamo.nl, www- .goalamo.nl. L'Tur op Maastricht Steeds meer mensen proberen de drukte van de randstad te vermijden en maken gebruik van regionale luchthavens om te vertrekken voor hun vakanties of zakenreizen. Dat feit, gekop peld aan de groeiende belangstelling voor last minute-reizen, en de stap van Europa's grootste aanbieder van 'vakanties op de valreep' LTur om op Maastricht te gaan zitten is verklaard. Sinds juli is een winkel op Maastricht Aachen Airport geopend, al weer nummer 131 in Europa. Vorig jaar gingen in die winkels 727.000 last minute-tickets over de counter. Deze zomer ver trekken via deze aanbieder - die ook rekent op veel Belgen - tenminste 28 vluchten naar 18 bestemmingen. Het informatie nummer is 043 365 3370. Tijdloze momenten 'Tijdloze momenten tussen storm en stilte', noemt natuurfoto graaf Wim van Passel de negentiendaagse natuurfotoreis naar Antarctica, Vuurland, Patagonië en de Chileense fjorden. Nors- ke Turist Service organiseert van 3 tot 21 december op het ms. Nordnorge deze eenmalige reis ('de laatste ongerepte wildernis in het topje van Europa') waarbij met name (amateur) natuur- fotografen de gelegenheid krijgen hun kennis en ervaring te testen en uit te breiden. Bij voldoende belangstelling geeft Van Passel aan boord ook workshops. Goedkoop is dit leerzame reisje niet: 5.000 euro p.p., maar daar zit dan ook wel alles bij. Voor meer informatie: Norske Turist Service, 023 5289 856, www.norske.nl. De onzekere internationale om standigheden hebben het aan tal autovakanties in Nederland flink doen stijgen. De reisbran che noteerde tot nu toe dit jaar een stijging van tien procent van het aantal boekingen voor autovakanties in eigen land in vergelijking met dezelfde perio de vorig jaar. Nederland is met 34 procent de populairste bestemming bij toeristen die met de auto op pad gaan. Ons land scoort daarmee hoger dan autovakan tieland Frankrijk (marktaandeel 25 procent), zo blijkt uit de jongste statistieken die het Al gemeen Nederlands Verbond van Reisondernemingen (AN VR) onlangs naar buiten bracht. Autoreizen vormen bijna de helft (49 procent) van alle boe kingen bij ANVR-touroperators. Niet in de cijfers meegenomen ■rijn de Nederlanders die op ei gen houtje een bestemming zoeken. Het aantal vliegvakanties dat Nederlanders deze zomer heb ben geboekt, is voorzichtig aan getrokken. Het aantal boekin gen is nog steeds vijf procent minder dan vorig jaar, maar is wel een procentje beter dan de voorgaande telling tot half juli. De winst is vooral te danken aan de vliegreizen naar Turkije. Bij de intercontinentale vluch ten turfde het ANVR toenames van 17 procent naar Zuid-Ame rikaanse bestemmingen en van 21 procent naar Midden-Ame rika. Nederlanders hebben ook min der trek in een busvakantie. De ze reserveringen slonken met een vijfde. Wel constateerde het ANVR interesse voor rondritten per touringcar in het buiten land waar de toerist met het vliegtuig naar toe gaat. (ANP) de Vries sland in het uiterste noordwesten van Duits- ift wel wat van onze provincie Groningen: vlak, jitieme baksteendorpjes met smalle straten en I, veel molens (82!) en knusse dorpskerkjes, die l goed deel het silhouet van het landschap be- elfs het dialect lijkt sprekend op elkaar. En op ch terrein is in beide gebieden de kleinschalig- Bf. Genoeglijk met een klein gezelschap je in nen in een oude borg, bijvoorbeeld, se Ost-Friesen hebben, ondanks de naamsver- ap, veel meer met hun directe westelijke bu- Sroningers, dan met 'onze' Friezen. Als je in ïd Delfzijl op de zeedijk staat, zie je niet alleen se eiland Borkum liggen, maar aan de overkant lollard ook Ost-Friesland. 'grens over dus. Via Emden met z'n gigantische jgenfabriek, naar het noorden, de 'Krumm- I zoals de Duitsers dit stukje Ost-Friesland noe- jar tref je plaatsjes als Rysum, waar het sobere ïwse kerkje onderdak biedt aan het oudste Bspeelbare kerkorgel van Noord-Europa. Of derachtige Pewsum, waarvan de groene omge- iwens wel te lijden heeft onder een uitwas aan !e windmolens. husen, dat meer richting Waddenkust ligt, Ooit niet minder dan drie borgen, zoals we die roningen kennen, gestaan. Er is er een van éven, de Osterburg, die voor een deel nog z'n tien van 1490 heeft. Over de relatie Ost-Fries land - Groningen gesproken: op landgoed de Oster burg heeft ooit de familie Benninga uit het Groninger Uithuizen gewoond. Een gebouw met prachtige ka mers en salons, met een enorme collectie schilderijen. De bewoner, de al op leeftijd zijnde Enno E. Kempe, geeft er graag uitleg bij. Van Groothusen is het via Pilsum, met z'n voor de Krummhörn karakteristieke kerk, een leuk tochtje naar een van de bekendste toeristische trekpleisters van Ost-Friesland, Greetsiel. Een vissershaventje, gezellige terrassen en twee molens ('Die Zwillinge', omdat ze als tweelingen pal naast elkaar staan) zijn de lokkertjes voor volk van buitenaf. Op een van die terrassen wordt trouwens, via een ge denksteen in de gevel, Ubbo Emmius in ere gehouden. Deze, in 1547 geboren zoon van Greetsiel, was in zijn tijd een vooraanstaand humanist, maar kreeg bovenal bekendheid als de stichter van de Universiteit van... Groningen. Het stadje Norden biedt, behalve een mooi groot marktplein, een aardig theemuseum. Iets soortgelijks is in het Groningse Houwerzijl ook te vinden, maar Gro ningers zijn uitgesproken koffiedrinkers terwijl Ost- Friesen over het algemeen een kop thee prefereren. Vlakbij de stad ligt Norddeich, een zeehaventje waar vandaan je tochtjes per boot naar de Duitse Waddenei landen Norderney en Juist kunt maken. En Norden heeft aan de andere kant van de stad, het Lütetsburger park. In dit in Engels-Chinese stijl ingerichte park, dat deel uitmaakt van een 25 hectare groot landgoed, is het heerlijk wandelen. Een ander landgoed, eveneens vlakbij Norden in het dorpje Hage, schenkt de toerist een alternatief genoe gen: een bed. Mevrouw Margit von Oppeln-Bronikow- ski, eigenaresse van Borg Berum, biedt haar gasten daar achter de imposante slotpoort een riant onder dak. Drie woningen en twee kamers heeft zij in de aan bieding. Frau Von Oppeln is een ideeënrijke dame, die er jaren geleden als de kippen bij was om het in Groningen be dachte Erfgoed-Logies naar Ost-Friesland te halen. In dit concept worden landgoederen met subsidie zo ge restaureerd dat ze geschikt worden als verblijfsaccom- modatie voor toeristen. Van Oppeln is inmiddels niet meer de enige in Ost- Friesland met een gesubsidieerd landgoed. Zij kreeg ondermeer navolging van het jonge echtpaar Sigrid en Bernd Ulferts. Dat heeft in Upgant-Schott de Ulferts- börg geschikt gemaakt voor betalende gasten. Omgeven door het nog bloeiende boerenbedrijf en naast de woonruimte van het gezin Ulferts zelf, zijn op deze borg twee keurige gastenverblijven gemaakt. Ui terst comfortabel. Op de vloeren na dan, want die lo pen behoorlijk scheef. Je haalt het echter niet in je hoofd over daarover te vallen, want diezelfde vloeren stammen wel uit de 14de eeuw, net als de rest van de borg trouwens. Voor meer informatie: www.ostfriesland.de. De accom modaties Borg Berum en Ulfertsbörg zijn te vinden in de gids van Erfgoed Logies Nederland in Haren (Gr.), tel. 0505350202, www.erfgoedlogies.nl Borg Berum, waar het goed toeven is.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 21