Heineken schrapt 450 banen DIGIWEKEN Leiderdorper 'bezet' te vroeg geleegde glasbak De vlag in top voor een snelle bediening X Keukenmaxx T Leidsch Dagb*ad www.keukenmaxx.nl Ook klappen in Zoeterwoude Oranje waait uit in Noordwijk 'Grote bedrijven in WOII aan berechting ontkomen' an opgepakt in Leidsch Dagblad vrijdag 5 september 2o03 [lijn en lijs houden stijf liseschepen I kamernood lossen i kan niet gen illegale Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidschdacblad.nl Dagblad nr. 43327los m De gróótste selectie kantoormeubelen 12000 m2 r SHOWROOM! nr. 43327losse nummers €1,10 zaterdag €1,55 he door Petra Messelink-de Groot soest - Wie kent het niet. Je zit op een terrasje bij een restaurant en het lukt je maar niet om de aandacht van de kelner te trekken. Zwaaien met de hand, knippen met de vingers, be scheiden roepen, niets helpt. De Soester Hans Gerret- sen overkwam het deze zomer in Frankrijk ook weer. Als het aan hem ligt, zal die ervaring zeldzaam wor den. Hij bedacht ter plekke het servicevlaggetje Het idee is simpel. Zo eenvoudig zelfs dat iedereen die het ziet, denkt: waarom heb ik dat niet bedacht? Men neme een houten of metalen stokje op een voetje en een vlaggetje dat van boven naar beneden en vice ver sa kan. Op het vlaggetje de tekst: bediening a.u.b. Of als je het wat discreter wilt hebben, een tekst op het voetje: bediening? vlag in top! Voeg dan nog wat per soneel toe dat goed geïnstrueerd is en de klant krijgt een snelle service. Deze week testte hij het voor een promotiefoto al even bij restaurant Fusions in Soest. De eigenaar daarvan zag het idee meteen zitten. Toch is dat niet de markt waarop Gerretsen gokt. „Kijk, het is leuk als één restaurant twintig van die vlaggetjes wil hebben. Maar dat zet natuurlijk geen zoden aan de dijk. Ik wil dat een grote bierbrouwer als Heineken de vlaggetjes ontdekt en er zijn kroegen mee gaat bevoorraden. Want je kunt ook je eigen logo op de vlaggetjes laten drukken." Gerretsen produceert de vlaggetjes overigens niet zelf. Zijn eigen bedrijf- Gerretsen Trading - zou dat ook niet kunnen. „Dit is meer een privé-initiatief. Maar ik ben wel zo zakelijk dat ik meteen na mijn vakantie het idee door mijn huisadvocaat officieel heb laten vast- Ik ben nu een samenwerking aangegaan met de Dok kumer vlaggencentrale. Die leveren de vlaggetjes pre cies naar de wens van de klant en ik krijg daar com missie over." rachtentocht vdt in Leiden 'e traditie hoek >jaar lang autoshow Frankfurt rlirice Roelants onrecht en haat of dig uit te roeien aat er slechts één del: mens amsterdam/anp - Bierbrouwer Heineken schrapt de komende twee jaar in Nederland 450 ba nen. De arbeidsplaatsen gaan verloren bij een aantal reorga nisaties bij de onderneming. Die zijn nodig om de verwachte daling van de Nederlandse bier verkopen op te vangen, aldus Heineken vanmorgen Heineken zet in totaal 70 mil joen opzij voor de reorganisa ties. Die treffen alle lagen van het bedrijf. Voor de medewer kers is al vorig jaar een sociaal plan met de vakbonden afge sproken. Daarin staat dat per soneel een tot anderhalf jaar begeleiding krijgt bij het zoe ken naar een andere baan. Mocht na afloop geen baan beschikbaar zijn, dan volgt ge dwongen ontslag, inclusief een afvloeiingsregeling. (advertenties) www.pcdiscount.it DISCOUNT DÉ COMPUTER KOOPJES BEURS GROENOORDHALLEN-LEIDEN ZONDAG 7 SEPTEMBER 10-16 UUR HARD- SOFTWARE INIERHET GSM DVD GAMES DIREKTE VERKOOP INFORMATIE DEMONSTRATIE De ingrepen betreffen alle diensten en onderdelen van het bedrijf, in Zoeterwoude .en Amsterdam, maar ook bij Vru- mona in Bunnik en in Lim burg bij Brand. Alles bij elkaar opgeteld worden ongeveer 550 medewerkers geconfronteerd met boventalligheid. De groot ste klappen vallen bij de pro ductie, waar 200 banen weg vallen. Verder verdwijnen er 110 op het kantoor in Amster dam, 20 bij de commerciële af deling en nog eens vele tien tallen bij onder andere de ca tering. Bij Heineken werken in Nederland nu nog 5750 men sen. De noodzaak tot reorganisatie was volgens een woordvoerder al langere tijd duidelijk ge maakt aan brede lagen binnen het bedrijf. „Binnen de organi satie is daardoor draagvlak." Heineken neemt de maatrege len omdat de Nederlandse biermarkt last heeft van een structurele lichte daling. De reorganisatie is volgens het concern nodig om de leidende positie in Nederland te behou den. Het sociaal plan dat vorig jaar met de vakbonden is overeen gekomen, noemt de woord voerder van Heineken fors, een woordvoerder van FNV Bondgenoten goed. De vak bond zegt niet verrast te zijn door de maatregelen. „Er was al langer duidelijk dat er wat aan zat te komen. We willen wel weten of het echt nodig is dat bij de catering-afdeling zo veel mensen weg moeten", al dus een woordvoerder. Unieke Digi-Actie bij Keuken IMENTAAR AHOLD n jaar geleden gold i voorbeeld van hoe een diende te worden geleid. >te topman Cees van der i had het supermarktcon- de lijn van zijn voorgan- gebouwd tot speler op de narkt. Het kruideniers in Nederland was min of Ijzaak geworden. 1 verkeren. De veelgepre- iman trad af nadat bleek absoluut geen grip op het had. Er was in de VS vol- t de resultaten gefrau- Niemand in Nederland iL Ook Van der Hoeven I e koers van het aandeel r|ls een kaartenhuis in el- Ie aandeelhouder was de !n nu blijkt dat de super- in Nederland zichzelf uit ^ct aan het prijzen is, mo- werknemers hun baan Higens sprake is geweest i goedlopend concern dat nismanagement de ver in is geholpen, is dat Wel. Het is eigenlijk een r dat de top de gang van to lang verborgen wist te l voor raad van commis- Ii, aandeelhouders, ban- I financiële experts. Nu hold een nieuwe topman «e kan het ook anders - r gaat omgooien, eed Anders Moberg, die os thuis zat, zo goed was kbaar, heeft al in gebrek- igels gezegd 'alle opties t willen houden'. Een dui- beleidsuitspraak voor an die de klus alleen wil tken voor pakweg tien n euro per jaar. ien is die Moberg zijn lubbel en dwars waard, m te betalen verliezen 44 in hun baan. Laat hij Q eerst bewijzen dat hij n. Wat wil echter het ge il miljoenen kostende op inie is al contractueel ge- Hij kan niet verliezen, lart wordt gewacht op de aging waarin aandeel- grotere zeggenschap over het salaris van 'pas- die een bedrijf kunnen I of breken. iyer KIES UW EIGEN KEUKENACTIE EN BEPAAL UW EIGEN VOORDEEL! DOE MEE EN CA VANDAAC NOC NAAR OF BEZOEK ÉÉN VAN DE 5 VESTIGINGEN noordwijk - Het Nederlands voetbalelftal speelt morgenavond in de Kuip in Rotter dam de belangrijke interland tegen Oostenrijk. In de dagen voorafgaande aan de EK- kwalificatiewedstrijd staat Oranje bloot aan felle kritiek. Een NIPO-enquete van de persorganisatie GPD, waarbij ook deze krant is aangesloten, wees vorige week zater dag uit dat het Nederlandse volk geen enkel vertrouwen meer heeft in de spelers. Vol gens het onderzoek ontbreekt het de voetballers aan de juiste instelling.Ver verwijderd van de kritiek wandelden de spelers gisteren ontspannen over de boulevard van Noordwijk. Ruud van Nistelrooij, die door een schorsing pas woensdag tegen Tsjechië weer inzetbaar is, leidt met Rafael van der Vaart (rechts) de groep. Foto: ANP/Marcel Antonisse honderd en één keukens, duizend en één ideeën zaak-Lusanne Jurist Meihuizen promoveert op onderzoek naar economische collaboratie door Cees van Hoore Amsterdam - Bij de berechting en zuivering van het Neder landse bedrijfsleven voor eco nomische collaboratie in de Tweede Wereldoorlog is in ernstige mate sprake geweest van klassejustitie. De kleintjes werden berecht en zwaar be straft. De groten, zoals KLM, Hoogovens, Nederlandse Spoorwegen en Werkspoor, bedrijven die op grote schaal voor de Duitsers hebben ge werkt en daar fors aan ver dienden, gingen vrijuit. Prins Bernhard vond zelfs dat de regering zich niet met de berechting van deze bedrijven diende te bemoeien. Dat zijn een paar van de opmerkelijk ste conclusies van de jurist Joggli Meihuizen in zijn 850 pagina's tellende proefschrift: Noodzakelijk Kwaad, de be straffing van economische col laboratie in Nederland na de Tweede Wereldoorlog. Meihui zen promoveert vandaag aan de Universiteit van Amster dam. Het belang van bedrijven als KLM en Hoogovens voör de wederopbouw liet de regering destijds zwaarder wegen dan hpn intensieve samenwerking met de bezetter. „Bij zuive ringszaken betreffende het be drijfsleven hebben vooraan staande politici talloze malen geïntervenieerd ten gunste van verdachte topindustriëlen", zegt Meihuizen. „En met suc ces. Heineken-directeur Stik ker, later minister van buiten landse zaken en oprichter van de WD, is een van de mensen die dat veelvuldig hebben ge daan. Die man was één door lopende demarche." In de metaalindustrie werd een opmerkelijke constructie bedacht: Nederlandse indu- door Janneke Dijke leiderdorp - Witheet werd hij, toen er gisterochtend om zeven uur weer een ronkende vracht wagen voor zijn deur de glas bak kwam legen. Veel te vroeg, vindt Leiderdorper Ronald van Melle, tevens hoofdredacteur van wijkblad De Leydraet. Hij bedacht zich geen moment, trok een shirt aan boven zijn pyjamabroek en nam pontifi caal plaats op één van de glas bakken. 'Deze glasbak wordt vandaag niet geleegd', was zijn voornemen. Zo ging het al maanden bij de glasbakken aan de Schildwacht. Maar dit keer negeerde de chauffeur hem niet. De onder grondse glasbak zat prop- en propvol want vanwege de blok kades van Van Melle was hij al een paar keer niet geleegd, meldt een gemeentewoord voerder. „Hij moest nu geleegd worden. Anders gaan mensen hun glas er naast zetten en dat is gevaarlijk voor al die spelen de kinderen in de Leyhof." Daarom trommelde de chauf feur twee ambtenaren op. Er ontstond consternatie. De meningen verschilden over wie wat deed. „Ze sloegen me zo te gen de grond", tiert Van Melle een paar uur later. „Hier komen ze niet zomaar mee weg. Dat ambtenaren het recht in eigen hand nemen en geweld gebrui- Ronald van Melle: „De gemeente Leiderdorp stuurt sinds kort blijkbaar knokploegen op lastige inwoners af." Foto: Hielco Kuipers ken, is te dol voor woorden. De gemeente Leiderdorp stuurt sinds kort blijkbaar knokploegen op lastige inwo ners af." De gemeentewoord voerder heeft een ander ver haal. „Ze hebben hem ge vraagd en vervolgens gesom meerd om van de glasbak af te gaan. Daarna hebben ze hem eraf geleid. Ze hebben niet ge slagen, ze hebben afgeweerd omdat hij een poging deed om te slaan." De adrenaline gierde door Van Melles lijf en in een opwelling greep hij de glascontainer, die de chauffeur al omhoog takel de. „Ik hoorde de chauffeur zeggen: 'trek maar omhoog'. Nota bene terwijl ik er aan hing." Volgens zijn vrouw bungelde hij een meter boven de grond, toen hij losliet en in het onderstel van de glasbak terecht kwam. „Ik brak bijna mijn been." Van Melle voert al lang strijd tegen de bakken. Hij vindt de plek gevaarlijk. „Mensen ko- men uit de hele wijk hierheen met de auto en staan aUemaal op de rijbaan." En hij vindt dat de bakken pas na half negen geleegd mogen worden. „Be woners moeten hun glas tus sen 8.00 en 20.00 uur weggooi en, maar voor de gemeente maakt het niet uit. Die laat het gewoon 's ochtends vroeg op halen." Bovendien maken de vrachtwagens erg veel lawaai, vindt hij. „Die auto's staan sta tionair te draaien, terwijl ze die bakken legen. Deze huizen zijn van hout-skeletbouw. Het hele huis trilt en dat gebrom is angstaanjagend. Van Melle heeft gisteren aan gifte gedaan bij de politie in Leiden. „In Leiderdorp doe ik dat niet. Daar houden ze elkaar natuurlijk de hand boven het hoofd." Bovendien is hij van plan een brief te sturen naar de gemeente Leiderdorp, waarin hij de betreffende ambtenaren en hun chefs aanklaagt. De woordvoerder van de ge meente laat weten dat de op- haaltijden ongewijzigd blijven. „Die regel van 8.00 tot 20.00 uur geldt alleen voor de oude, bovengrondse glasbakken. Die maken veel meer lawaai dan de ondergrondse bakken." Volgens hem is de route al aangepast door klachten van Van Melle. „We komen daar nu op zijn vroegst om half acht." striëlen stelden de Duitsers voor hen formeel tot collabo ratie te dwingen. Meihuizen: „Hoogovens-directeur Kessler en andere bonzen van grote metaalindustrieën hebben, heel handig, bij de Duitsers het zogenaamde protocol van Schrötter losgeweekt. Daarin werd hen opgedragen voor de bezetter te werken. Ze hebben zich daarmee ingedekt en ge zorgd voor een legitimatie voor hun collaboratie, voor als het fout zou gaan na de oor log. Het was één grote schijn vertoning. In de zuiverings commissies voor het bedrijfs leven zaten na de oorlog tal van mensen die niet zuiver op de graat waren geweest of die goed bevriend waren met top industriëlen. Bijvoorbeeld de Arnhemse procureur-generaal Des Tombes. Hij was al sinds 1933 lid van de NSB en is dat de gehele oorlog door geble ven. Dat geeft toch te den ken." Pagina Economie: 'Regering heeft trap nooit goed schoon willen vegen' oldeberkoop - Er is een ver moedelijke dader gepakt voor de ontvoering van de elfjarige Lusanne van der Gun uit Olde berkoop. De politie heeft in de laatste dagen naarstigwerkt aan de ontknoping var li zaak. Omdat de ontknoping nabij was, is gisteren op het laatste moment besloten af te zien van de terugkeer van Lus anne naar haar school in Ol deberkoop. Sjeng Schalken in kwartfinale new york - Sjeng Schalken heeft de kwartfinale bereikt van de US Open in New York. De 26-jarige Limburgse ten nisser versloeg in de wegens regen uitgestelde vierde ronde de 27-jarige Duitser Rainer Schüttier in vier sets: 6-1 4-6 6- 3 en 6-4 in 2 uur en 31 minu ten. In de kwartfinale komt Schalken vanavond uit tegen Andy Roddick. Vorig jaar be reikte Schalken bij de US Open nog de halve finales. Pagina Sport Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V Telefoon Wij gaan zorgvulcfg Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: (i.v.m. controle nabezorging) met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere ntormabe ai Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau 712141 400114 i V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl 'lAïIjrHIiR.VIAIHd.'R

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1