Modellenregen in Frankfurt Segway: handig voertuigje voor de snelle zakenman Nieuwe dienstauto voor James Bond Italianen zijn de slechtste, Britten beste autorijders ektronica houdt stuurder alert ien - Chrysler studeert op elektrisch boordsysteem in kritieke rijsituaties de [dacht van de automobilist Ie weg moet houden. Het em, Driver Advocate, is Motorola ontwikkeld en :t veel van de bestaande en hardwaresystemen die de auto aanwezig zijn. De - en concentratieniveaus de automobilist worden sensoren gemeten op basis de bestuurder doet en de egingen van de auto. euwe topman Ford Europa terdam - Het Amerikaanse concern Ford heeft Lewis h, tot nu toe verantwoor- k voor de activiteiten van apanse Mazda, waar Ford weer 33 procent van in be- eeft, aangesteld als topman zijn Europese divisie. Booth t Martin Leach op, die in ïstus opstapte. Leach wordt iemd als nieuwe topman Fiat Auto. iplamp brandt i xonne-energie - Geen zware dynamo- ng, ook geen milieuon- [hdelijke batterijen, maar ne-energie voedt de nieuwe lamp van Spanninga. De |r Light geeft liefst vijf uur 'ivoordat de zon opnieuw 'erk moet doen. Het Hol eklimaat gooit geen roet iet eten: de lamp kan ook op ichtnet of de dynamo wor- opgeladen. Toch wacht 'nga nog even de reacties lor de lamp in de winkel t. De reden: het prijskaartje iteranen komen n in Woerden ien - Het dertiende Na- Veteraan Treffen wordt tterdag 13 september ge len. Honderden klassieke Iers, scooters, Solexen en jrfietsen zijn dan bij het van Woerden te zien. Er een grote onderdelen- p en merkenclubs laten e'"'aar zij mee bezig zijn. De Jt samen met de open (umentendag. De toegang bezoekers zonder klassie- ALENDER '-tMBER n; delspoor-beurs, ityco Expo-center, Houten. euretcoexpocenter.nl phy of the Dunes, lit Park Zandvoort. 740 750. www.cpz.nl "s4 VW Euro 2003, Six Flags c nd, Biddinghuizen ^opolder). 076 5968 146. :vweuro.nl W .hobbycar.nl 1 itionaal Veteraan Treffen, P' el van Woerden, ^.nationaalveteraan n.com Volvo Klassieker Beurs, IPparkth allen, Utrecht. .beurs.v44.nl 1 .v44.nl Autotentoonstelling IAA 1 cfurt. www.iaa.de Jto- en treinbeurs, nehal, Fie Carelsenplein, a^em (bij winkelcentrum n] kwijk) 029 9640 354. eurospoor.nl odelbouw Hobbydag, Markt, Enschede. 305 727. hobbycar.nl iropean Ford Event, imententerrein Megaland, >raaf. 032 1333 612. europeanfordevent.nl xrrs-club.nl Italië, Formule 1, :a. www.monzanet.it >t Street Night, legale race. Vliegveld Drachten. auto-maxx.nl vdbcarevents.nl American Sunday 2003 :eKr' t, Wognum en omstreken, bigcityrollers .com iutsche Tourenwagen :rs (DTM), it Park Zandvoort. 740 750. www.cpz.nl sel )t Street Night, legale race. Vliegveld Drachten. auto-maxx.nl vdbcarevents.nl Full Speed, IJsselhallen, e. www.full-speed.nl itish Race Festival, it Park Zandvoort. 740 750. www.cpz.nl britishracefestival.nl -inca/Matra/Talbot-dag, %dcircuit, Lelystad. 356 587, 049 7572 696 _jsimcamatrasportsclub.nl simcaclub.com Amerika, Formule 1, napolis Motor Speedway. usgpindy.com ar: redactie Weg Wiel, 5 507, 2003 PA Haarlem, -mail: hdwegenwiel@hdc.nl idiging onder verantwoording betreffende organisatie. De uit- s niet verantwoordelijk voor af- ngen of gewijzigde data. e laatste informatie: bel het vCi- telefoonnummer of ga naar het ende internetadres. Weg Wiel vrijdag 5 september 2003 redactie: Peter Lodewijks BX03UCV londen/ap - James Bond zal er wel blij mee zijn: een Brits bedrijf presenteerde woensdag op de Theems in Londen de eerste auto die ook als speedboat door het leven kan. Zodra de Aquada het water inrijdt, worden de wielen razendsnel in getrokken en gaat de auto verder als vaartuig. Sensoren geven aan wanneer het water diep ge noeg is om de wielen naar binnen te laten klap pen. Bijzonder is dat het stuur in het midden zit. Achter de bestuurder is nog plaats voor twee per sonen. De motor is een aangepaste 2.5 liter V6 van Rover. De Aquada, die eruit ziet als een sportieve cabriolet, is een vinding van de Nieuw-Zeelandse ondernemer Alan Gibbs (63) die fortuin heeft ge maakt in de telecom- en tv-industrie. Op de weg haalt de autoboot snelheden tot 160 kilometer per uur, in het water gaat hij maximaal 50 kilometer per uur. „Hiermee heb je een heel goede auto op de weg, en een stuk speelgoed waarmee je een waterskiër kunt trekken, waarmee je naar je werk kan rijden of waarmee je twee vriendinnen kunt meenemen naar Saint-Tropez", zei Gibbs bij de presentatie. Aan de Aquada is zeven jaar gewerkt en de ontwikkeling kostte ongeveer 90 miljoen euro. Gibbs brengt eind dit jaar honderd stuks op de markt, al dan niet in samenwerking met een grote autofabrikant. Ze zijn dan te koop voor een slordige 220.000 euro. Foto: Reuters/Stephen Hird berlijn/dpa - Italianen zijn de slechtste automobilisten van 1 Europa, de Britten de beste. Nederlanders komen op de tweede plaats, gevolgd door de Duitsers. Dit althans vin den de automobilisten zelf. 1 Een en ander blijkt namelijk uit een opiniepeiling in Groot-Brittannië, Spanje, Frankrijk, Italië en Duitsland. Het onderzoek vond plaats in opdracht van een verzeke ringsmaatschappij Van de ondervraagden noem de 36 procent de Italianen als de meest catastrofale autorij ders. Een iets minder slecht imago hebben de Fransen en Spanjaarden. De meningen en oordelen van de Europese automobilisten komen overigens niet overeen met de ongevallencijfers. Uit de statistieken blijkt juist dat de Britten en Duitsers in ver houding tot het aantal geregi streerde voertuigen de meeste brokken maken. Ook de Fran sen scoren hoog op dit punt. den haag/gpd - Nooit eerder reed er één zomaar rond in Den Haag en daarom is Bernard Felix een bezienswaardigheid als hij met zijn Segway door de stad crost. Een elektrisch voort gedreven en computergestuurd voertuig waar iedereen, maar dan ook iedereen, direct naar kijkt. Terwijl de directeur van Swiss Leisure Casino's zich soepel een weg baant door het Haagse centrum, luidt zelfs de trambe stuurder de bel. „Wat is dat?", vraagt zo'n beetje iedere voor bijganger, wanneer Felix toe licht waarom hij zich sinds kort met dit uit de Verenigde Staten ingevlogen stepje van 5500 dol lar voortbeweegt. „Bijzonder handig en veilig. Het ideale vervoermiddel als je -zo als ik- even snel ergens in de stad moet zijn. Dé oplossing voor het vervoersprobleem in de stad." Ook voor promotionele doel einden wil de in snel kostuum gestoken Haagse zakenman dit trendy vervoermiddel inzetten. De Segway laat zich via de lin kerhandgreep besturen en gaat simpelweg vooruit als je voor- uithangt. Met zelfs 30 kilometer per uur. „Je leert er vlot mee om te gaan. Je moet even een beetje lef hebben." De Segway heeft een actieradi us van 35 kilometer en is via het stopcontact op te laden. Met een sleuteltje kan het voertuig buiten gebruik worden gesteld. Binnen stallen is zeer aan te ra den. Felix beschouwt zichzelf niet als een gevaar op de weg. „Voor zover mij bekend zijn er geen regels voor. Je kunt wel alles verbieden. Dan zou je ook de invalidenwagentjes niet moeten toestaan. Hij is als bromfiets verzekerd. Ik zie geen proble men." Dat geldt ook voor de surveille rende politieman die bij toeval opduikt. Glimlachend bekijkt hij het vehikel en daar blijft het bij. De afdeling communicatie van politie Haaglanden had nog geen antwoord op de vraag of het gebruik van een Segway wettelijk is toegestaan. De 'volkswagen' van Frankrijk rolde uit de fabriek van Renault. Als tegenhanger van de Duitse Kever bracht de Franse autobou wer deze 4CV op de markt. De eerste prototypes reden al in 1944 rond, maar de uiteindelijke productieauto was pas te zien op de Parijse Autosalon van 1946. De kleine familieauto had vier (naar elkaar toe openende) deu ren, omdat Fransen dat nou een maal willen in een auto en de carrosserie was in zandkleur ge schilderd. Die beige/gele lak was in grote hoeveelheden overge bleven uit de strijd die het Fran se leger had gevoerd in het Afri kaanse woestijnzand. De 'Ouatre Chevaux' (vier paardenkrachten) werd de eerste Franse auto waarvan er (tot 1961) meer dan een miljoen werden gebouwd. De 'soldatenhelm op wielen' vormde de basis voor de latere modellen Dauphine en Renault 8/10. Foto: Archief Renault door Rien van der Steen De tijd van de grote overnames en nieuwe samenwerkingsver banden is voorbij. Autofabrikan ten proberen zich staande te houden met nieuwe modellen, die alsmaar korter meegaan. Want de concurrentie komt ook telkens weer met wat nieuws. Op de 60ste internationale auto show van Frankfurt zijn van 11 tot en met 21 september de nieuwste auto's te zien. Eerst en vooral staan Opel met de komende nieuwe Astra en Volkswagen met zijn vijfde ge neratie van de Golf in het mid delpunt op de tentoonstelling die voluit Internationale Auto- mobil Ausstellung (IAA) ge noemd wordt. Maar er is meer. Alfa Romeo laat het publiek voor het eerst kennis maken met de sportwagen GT, waar de handtekening van Bertone op staat. De van de 156 afgeleide coupé komt eind dit jaar op de markt. En eindelijk heeft de 166 de neus, die het model bij zijn lancering al had moeten heb ben. De grote Alfa is nog altijd een fraaie verschijning, maar zijn frontpartij oogde vanaf het allereerste begin zwakjes. Daar is nu met een van de Brera ge leende neus eindelijk verande ring in gekomen en het model lijkt nu weer jaren mee te kun nen. Bij Fiat alle aandacht voor de nieuwe supermini Panda en de komende Idea, een mpv op ba sis van de Punto. GM-dochter Daewoo -GM probeert nog al tijd onder een overname van Fiat uit te komen- komt met een door Giugiaro ontworpen vijfdeurs Nubira hatchback op de proppen. Het Koreaanse merk heeft ook een studie van een stationwagon met schuif deuren en variabele inrich tingsmogelijkheden. De mpv Tacuma krijgt een nieuwe neus. Bij Nissan demonstreert de Du- nehawk hoe toekomstige ter reinwagens van het Japanse merk eruit kunnen zien. Boven dien vormt Frankfurt de ver koopstart van Nissans potente sportauto 350Z en de lancering van de 1.5 dCi (82 pk) diesel motor voor de Micra. Verder staat er een X-Trail met brand stofcelaandrijving. Renault heeft een grappig studiemodel van een compacte mpv, de Be- Bop. Vier meter lang, vierwiel- aandrijving, ronde vormen, enorme voorruit en een achter klep die in twee delen omhoog en omlaag opent, terwijl dan een laadplank naar buiten schuift. Hij heeft wat weg van een gestileerde waterdruppel. Seat heeft een aardig prototype in de vorm van de Altea, waar van het merk in 2004 een pro ductiemodel belooft. Met vier stoelen, een lage 5-deurs car rosserie en enorme wielen. Ci- troën heeft de laatste tijd de smaak te pakken en laat met de C-Airlounge nog maar weer eens zien hoe een dynamisch ontwerp er volgens de Fransen uit hoort te zien. Hij is vooral aërodynamisch: zijn luchtweer- standscoëfficiënt beloopt maar 0,26. De auto biedt een confi guratie met vier of vijf zitplek- ken en verschillende interieur thema's en -verlichting. Maserati heeft zijn nieuwe se- Aërodynamisch studiemodel uit Frankrijk: de C-Airlounge. Foto: Citroën De gestileerde waterdruppel BeBop, toekomst-Clio of misschien wel de nieuwe Scénic? Foto: Renault een nieuw kleintje met een rui mer interieur dan men aan de buitenkant zou vermoeden. Het bagageruim meet 157 liter met de achterbank omhoog. Is die weggeklapt komt er ruimte voor 882 liter. De nieuwe mini-Kia met 1.0 of 1.1 liter 4-cilinder heeft -heel modem- geen reser vewiel. Er komt in 2005 ook een dieselversie van. Kia, Korea's oudste fabrikant en onderdeel van Hyundai, gaat er 150.000 per jaar bouwen, waarvan 88.000 voor de export. Peugeot heeft een eilanden stand met 33 auto's, waaronder de studie 407 Elixir, met weer veel glas en in navolging van Toyota een knie-airbag. Skoda heeft een studiemodel dat een compacte gezinsauto moet voorstellen. De Toyota CS&S is een concept 2+2 met een 1.5 li ter benzinemotor die de achter wielen aandrijft en een elektro motor die dat op de voorwielen doet. En met holografische pro jectie kunnen airco, navigatie en zelfs het internet worden be diend. Bij Lancia uiteraard het nieuwe 'grote kleintje' Ypsilon en de Thesis. Maar in een op vallende omgeving staat in Frankfurt ook de Lancia Phedra Promenade, een prototype in de sfeer van Monte Carlo anno 1970. In de bruine kleur van een houten motorboot. Nauwe lijks reëel, maar op zo'n show staan wel meer ontwerpen lou ter om het aah- en ooh-effect aan te wakkeren. (advertentie) Op zoek naar speciale aanbiedingen van niet alledaagse Volkswagens, Audi's of Volkswagen Bedrijfswagens7 Kijk dan op onze speciale site auto's van topkwali teit voor minder geld. Want dat zijn onze Kamsteeg Specials. Alfa's 166 heeft eindelijk de neus die hij verdient. Foto: Alfa Romeo dan Quattroporte, ontworpen door Pininfarina. Ruim vijf me ter lang en een 4.2 liter V8 met 400 pk onder de kap. Saab laat zien hoe de stationwagon van de 9-3 er volgend jaar uit komt te zien. De 5-deurs 4-zitter heeft iets van een kruising tus sen een coupé en een terrein auto. Saab belooft voor 2004 een 9-2 met vierwielaandrij ving, maar die wordt door Subaru gebouwd. Kia heeft na de Pride eindelijk Elektrisch en computergestuurd: Bernard Felix op zijn Segway. Foto: GPD/Jos van Leeuwen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17