iren kiezen euwbouw - Leiderdorp REGIO droogte De dijkgraaf is tevreden over aanpak van de ter van Rijnwoude dolgelukkig met zijn achternaam R5 htrmig complex op plek Sjelter 'HW x Booteigenaren Saturnus zijn te laat met steigeraanvraag :r 2 HOC 973 vrijdag 5 september 20c>3 Al 1 ei s H stl Cor 1 Pr ■>ke Dijke alsp - Omwonenden van aan de n jlaan in Leiderdorp vrij una- voor een U-vor- Ztementencomplex als 5 van sociaal-cultu- im Sjelter. 0 fr Molkenboer en ste- undig bureau Kuiper Scbns legden de buren l.ten voor, maar de U- m duidelijk de meeste r- ig wegdragen. Beslo- 1 9. ook dat de architect vorm verder aan de Zo ite Leiderdorp betrok steü z0'n dertig buurt- lofibij het maken van •oor het appartemen- ix. Zij waren afgeko- gemeentelijke uitno- bouw Sjelter gaat vol- zomer tegen de vlak- gebruikers, zoals het Itureel werk en de enjrsiteit, betrekken dan Limtes. Later nemen v trek in het nieuwe so- s iVreel centrum dat de mF aan de Van Diepe- 1 wil bouwen. Voor tednctionele complex is lev geld nodig en dat Ier meer opgebracht 1 Ejxe seniorenapparte- s,% op de plek van Sjel- im'te staan. lerheid van de buren E U -vormige ontwerp vi^token duim. Vooral van de Heemraad- Gaarmeesterstraat dsreden mee. Hun hui behoorlijk dicht bij mstige appartemen- ix. Omdat de U-vorm oten naar de Gaar- caat staat, lijkt het jjj^f die kant niet zo ;erl nu gewoners van de Van straat hebben te ma- ;me keerzijde: zij kijken op de meeste appar- en sputterden daar om wat tegen. Maar omdat de afstand tot de bestaande be bouwing op die plek het grootst is, koos de meerderheid voor dit ontwerp. Het gebouw wordt voor het grootste deel twee en drie eta ges hoog, met op een paar plek ken een vierde verdieping. De maximale hoogte is 11,5 meter hoog, wat neerkomt op de hoogte van gebouw De Leeu wenhoek dat er naast staat. Een handjevol buren liet gister avond weten dat ze dat te hoog vinden, omdat de eengezinswo ningen in de wijk allemaal ne gen meter hoog zijn. Maar de gemeenteraad heeft dit al vastgesteld, dus hier kan niet meer aan getornd worden, meldde wethouder Molken- boer. Voor parkeeroverlast van de nieuwe buren is na gisteravond vrijwel niemand meer bang. Onder het appartementencom plex komt een afsluitbare par keerkelder. Bovendien raakt de wijk met de verhuizing van het sociaal-cul tureel werk en de volksuniversi teit ook heel wat auto's van be zoekers kwijt, die 's avonds een cursus volgen in het pand. De aanwezigen reageerden daar opgelucht op. Onduidelijk blijft waar de acht tot tien appartementen voor li chamelijk en verstandelijk ge handicapten komen. De Gemi- va Groep wil die samen met de Algemene Woningstichting Lei derdorp (AWL) op het terrein neerzetten. Het idee van ste denbouwkundige A. de Graaf om die tegen De Leeuwenhoek aan te zetten, keurde iedereen, inclusief wethouder Molken- boer, af. Mocht die oplossing makkelijk te vinden zijn, dan gaat de ar chitect meteen aan de slag, voordat er een volgende infor matieavond volgt. Als het hele ontwerp ervoor overhoop moet, dan komt de gemeente eerst weer bij de be woners terug, beloofde Mol kenboer. fers aanleggen. Door de droogte van de afgelopen zomer heb ben we waarschijnlijk meer draagvlak gekregen om polders op te offeren voor het water. Ik hoop dat de Driemanspolder bij Zoetermeer over vijftien jaar onder water staat. De Middel burgse en Tempelpolder in Reeuwijk en een plas in de Haarlemmermeer-Zuid volgen daarna. Ja, procedures kosten veel tijd." Zijn er nog andere oplossingen? „Er ligt een rapport 'Planstudie Tussenboezem' dat zo'n Ader jaar geleden is gemaakt door di verse waterschappen in West- Nederland. Daarin wordt voor gesteld om Ada een pijpleiding een rechtstreekse verbinding te maken tussen Rijnland en het IJsselmeer. Dan hebben we geen last van de zoutprop in de Amstel en wordt het scheep vaartverkeer niet gehinderd. Een ander plan dat wordt ge noemd is het aanleggen van een extra waterweg die ook ge schikt is voor de scheepvaart, waarin die zoutprop niet voor komt. Een derde mogelijkheid is de polder Mijdrecht onder water zetten. Die polder veroor zaakt door de zoute kwellen de zoutprop in de Amstel." Hoe realistisch zijn deze plan nen? „Het zijn in elk geval geen op lossingen voor de korte termijn. Polder Mijdrecht krijg je nooit onder water. Daar wonen te veel mensen. De andere twee plannen kosten miljarden. Zo n pijpleiding moet je wel vergelij ken met de HSL-tunnel. De maatregelen van de afgelopen weken kostten ons een half mil joen euro. Voor dat geld kun je heel wat droge zomers hebben, voordat je de pijpleiding of een extra kanaal eruit hebt." Wat is op dit moment uw groot ste wens op het gebied van de waterhuishouding? „Dat we leren leven met de na tuur. Wij vinden het met zijn al len zo logisch dat we altijd maar droge voeten hebben zonder ook maar enig risico te lopen. Als er toch iets is, zoals de recente dijkverschuivingen, dan wordt de schuld gelijk in de schoenen van de waterschap pen geschoven. Als ik buiten landers hier vertel dat we vier meter onder de zeespiegel lo pen, verklaren ze ons voor gek. Dat wij hier durven te wonen, vinden ze onbegrijpelijk." Van Tuyll van Serooskerken vindt het inlaten IJsselmeerwater voor herhaling vatbaar door Marieta Kroft leiden - Elke seconde stroomt er 10.000 liter IJsselmeerwater bij Nieuwveen het gebied van het hoogheemraadschap van Rijn land binnen. Bij aanhoudende droogte blijft dat zo tot 4 okto ber. Langer mag niet, want dan zakt het peil in het IJsselmeer te veel. Dijkgraaf Edu van Tuyll van Se rooskerken maakte in de twintig jaar dat hij nu aan het hoofd staat van het hoogheemraad schap van Rijnland niet eerder zulke extreme maanden mee. De regen bleef uit, de zon bleef maar schijnen en het waterpeil zakte door de verdamping zien derogen. De dijkgraaf stond voor een besluit waarmee hij de aan dacht van de heel Nederland kreeg: op 26 augustus was hij getuige van het historische mo ment dat de Tolhuissluis bij Nieuwveen werd opengezet. En daarmee was de weg vrij voor het zo welkome, zoete IJssel meerwater. Nu, anderhalve week later, is de dijkgraaf nog net zo gelukkig als op dat moment. Zijn waterschap dat het gebied bestrijkt tussen Gouda, de kust, Haarlem en Nieuwkoop, is een half miljoen euro armer, maar een schat aan ervaringen rijker om komende droogteperiodes opnieuw de baas te kunnen. U zorgde bij menig Boskoopse kwekers voor paniek door op 14 augustus brak water bij Gouda het gebied van Rijnland in te la ten stromen. Hun producten kunnen hier niet tegen. Ook staatsbosbeheer vreesde voor een miljoenenschade aan de na tuur. Waarom haalde u niet meteen al water uit het IJssel meer? „Wij maken hier gebruik van drie weerbureaus die voorspel lingen geven van een week tot tien dagen. Toen bleek dat de droogte zou aanhouden, zijn we al op 11 augustus gaan pra ten over het inlaten van het IJs selmeerwater. Er waren ge sprekken met de gemeente Am sterdam, het hoogheemraad schap van Amstel, Gooi en Vecht, de staatssecretaris en de Dijkgraaf Edu van Tuyll van Serooskerken: „Schade? We hebben niet één claim binnen." Foto: Hielco Kuipers ministers. Het is geen besluit dat je zomaar neemt. Er zijn al lerlei belangen in het spel, zoals de scheepvaart. Rondvaarton- dernemers kunnen nog steeds geen rondvaart maken omdat de sluizen in Amsterdam speci aal voor ons nog dicht zitten. Al die partijen moeten er eerst voor honderd procent van overtuigd zijn dat wij dat water uit het IJsselmeer nodig heb ben. Op 19 augustus deed ik een officieel verzoek aan staats secretaris Schultz van Haegen om IJsselmeerwater te mogen inlaten. Na raadpleging van de ministerraad, kwam op 22 au gustus het groene licht. Er zat elf dagen tussen iets willen en de goedkeuring. Dat is een on gelofelijke bloedsnelheid." Op het moment dat brak water uit de Hollandsche IJssel werd ingelaten, waren de gesprekken over IJsselmeerwater dus al gaande. Waarom stelde u in af wachting van de uitkomst het inlaten van brak water niet uit? „Die tijd was er niet meer. We wisten niet of en wanneer het besluit zou vallen om IJssel meerwater in te laten. We wis- ten wel dat, zodra het water ons gebied binnen zou stromen, het nog een week zou duren voor dat we er iets aan zouden heb ben. Want eerst moest een zou te prop die in de Amstel zit Aria de Gouwe bij Gouda naar bui ten worden geloodst. Intussen zakte het waterpeil in Rijnland door verdamping met één tot anderhalve centimeter per dag. Daarmee nam de kans op het uitdrogen en verzwakken van dijken toe. Veendijken die uitdrogen wor den kruimelig en kunnen door breken, zoals in Wilnis en Rot terdam. Een tweede gevaar was dat als houten funderingen van huizen droog komen te liggen, er een grotere kans is op rot ting. En ik Avil graag een hardnekkig misverstand uit de wereld hel pen. We hebben nooit puur zeewater binnen gelaten. De zoutconcentratie in de Gouwe liep door het inlaten van brak water op tot circa 400 milligram chloride per liter water. Kwe kers zitten het liefst rond de 150 milligram. Zeewater heeft een concentratie van 18.000 milli gram per liter." Op 22 augustus, toen het besluit was genomen om IJsselmeerwa ter in te laten, ging de sluis bij Gouda weer dicht. Hoeveel schade had het brakke water in middels aangericht? „Schade? We hebben niet één claim binnen. Ook niet van de beroepsvaart. Dat in tegenstel ling tot de natte periodes. We hebben juist veel complimen ten gehad. Maar vergeet niet dat er sinds begin augustus ook zoet water uit het Amsterdam- Rijnkanaal via de Oude Rijn bij Bodegraven ons gebied binnen stroomt. Daardoor konden we het water lange tijd op een goed niveau en op van goede kwali teit houden. De recreatievaart tussen Bodegraven en Harme ien ondemndt hierdoor nog steeds hinder. Deze inlaat kon snel worden geregeld, omdat er na de droge zomer van 1991 af spraken over waren gemaakt." Waarom kon u niet volstaan met alleen het inlaten van water uit het Amsterdam-Rijnkanaal? „Dat was niet genoeg. Ondanks deze aanvoer zakte het water peil in Rijnland dagelijks toch nog met één tot anderhalve centimeter per dag. Zonder dit water was het waterpeil twee tot drie centimeter gezakt." Door het broeikaseffect zouden de extreme droogteperiodes steeds vaker voorkomen. Hoe gaat u bij een volgende droogte te werk? „Wat we nu dus moeten doen, is de ervaringen die we hebben opgedaan in beleidsregels vast leggen. We moeten een con tract sluiten met alle lokale en proAnnciale overheden, het rijk en het hoogheemraadschap van Amstel, Gooi en Vecht over het inlaten van IJsselmeerwater bij een volgende droogteperio de. Met een draaiboek in de hand, is het makkelijker om weer zo'n besluit te nemen. Po litieke geheugens zijn immers kort. Nu was het 27 jaar geleden dat we IJsselmeerwater kregen. Die besluiten zijn genomen door de vaders en moeders van de bestuurders van nu. Verder Avillen we zoetwaterbuf- f^woudenaar is eindelijk verlost van zijn kwelling 'Wijfje' ita Kroft 0 ude-rijndijk - Peter oude zou het van de jsllen schreeuwen. Zo -ers hij met zijn nieuwe 2ia 140 naamsAvijzigin- jade Hazerswoudenaar deur uit met de deze Avil ik jullie laten ik sinds 25 juni 2003 Rijnwoude ben gaan ndelijk, na 54 jaar, is t van die 'vreselijke' pr Wijfje, voude straalt in zijn in de Chopinlaan van j. Niet langer hoeft hij ;elefoon op te nemen irtj'. Nu zegt hij 'Met Pe- gviijnwoude'. De naam 2!%nde hij zo min mo- l^Voude ging al sinds K^te gebukt onder zijn 10m. Hoewel die naam reb Aarlanderveen, waar jgjide, vertrouwd klonk, volt gevoel nogal eens te neitgelachen als hij zijn m moest noemen, ge de zestiger jaren Di een keer een wets- pjnnen om te vragen Wijfje af kon ko- ntn aan een andere ach- komen, moest ik met de letters van en'aar hoe ik ook pro- c)|r viel niets mee te sim." geleden trouwde Pe lmet Gerda Theuns uit 1:0 een meisje dat juist ar: op haar eigen achter- n)e emancipatie was ^|niet zo ver gevorderd. 7j/ermaat van ramp was ngen haar achternaam eien voor Wijfje. „Vree- 'Sherinnert ze zich. Pe- exzaakte nog meer leed Achternaam. Ze kregen eKeren, Stefan, Remon 3e. Alle drie kregen ze. pesterijen. „Op het vjld werd naar mijn 'he wijf, hier O. /'vVV '"x "-i: i' '<ii"1 De trotse Peter van Rijnwoude met het officiële bewijs van koningin Beatrix dat zijn nieuwe achternaam is goedgekeurd. Foto: Eric Taal die bal. Met voornamen werden zp niet meer aangesproken", zegt Theuns. „Mijn dochter deed de pabo. Toen zeiden ze: dat is gezellig, dat wordt later natuurlijk juffrouw Wijfje. 1 Medio negentiger jaren kwam de mogelijkheid van een naamsverandering bij het gezin Wijfje ter sprake. Gerda Wijfje, zoals ze toen nog heette, woon de een themadag over normen J en waarden bij van het kraam zorgbureau De Waarden. Die dag werd ze zich ervan bewust dat ze haar eigen meisjesnaam weer zou kunnen dragen. Daar liet ze geen gras over groeien. Ze stapte naar het gemeente huis en zorgde ervoor dat zij, en na intens familieberaad ook haar drie kinderen, met ingang van 12 oktober 1996 de naam Theuns kregen. „De pastoor en de huisarts belden in die tijd nog bezorgd op. Veel mensen dachten dat we gescheiden wa ren." Van alles heeft Peter Wijfje toen geprobeerd om ook de achter naam van zijn vrouw te krijgen. Maar er was geen maas in de wet te vinden om dat mogelijk te maken. Begin dit jaar besloot hij daarom om maar met een andere naam verder te gaan. Inmiddels waren de regels zo geAvijzigd, dat hij niet meer hoefde te 'scrabbelen'. Maar hij mocht alleen een nieuwe ach ternaam dragen die nog niet bestond. Bij hem borrelden twee ideeën naar boven: Van Rijnwoude, vernoemd naar de gemeente waarin hij woont of Van Rijndijk. „Ik ben a/ia inter net per provincie gaan uitplui zen of deze namen al beston den. Maar toen dat niet zo bleek te zijn, besloot ik me Van Rijnwoude te noemen." Trots laat hij de brief zien met de offi ciële goedkeuring van koningin Beatrix op advies van het mi nisterie van justitie die in juni volgde. De 226 euro die hij er voor op tafel moest leggen, is het hem dubbel en dwars waard. Hoeveel Wijfjes inmiddels ook hun achternaam hebben gewij zigd, weet Van Rijnwoude niet. Theuns kent een voorbeeld van een echtpaar Wijfje-Valentijn. Toen ze een kind kregen beslo ten ze met zijn drieën verder te gaan onder de naam Walijn, sa mengesteld uit beide achterna men. „Ik heb veel zussen die ook niet van de naam Wijfje houden", zegt Van Rijnwoude. „Maar zij raakten hun naam lovijt toen ze trouwden." Peter van Rijnwoude is en blijft in elk geval de enige op aarde met deze achternaam. Afstam melingen met dezelfde achter naam krijgt hij niet. Zijn kinde ren hebben eens gekozen voor Theuns en blijven daar nu bij. Ook echtgenote Gerda blijft bij Theuns. „Toen ze me wel eens mevrouw Wijfje noemden, gin gen mijn haren meteen rechtop staan. Maar stel dat mensen mij nu mevrouw Van Rijnwoude noemen, zal ik daar geen moei te mee hebben." leiderdorp - De eerste bootei genaren die graag een aanleg steiger in de Dwarswatering in Leiderdorp willen, maar te laat zijn met de aanvraag, beginnen zich te roeren. De Leiderdor pers hebben toestemming ge vraagd voor een aanlegsteiger, maar mogen deze niet bouwen omdat de gemeente alle aan vragen een jaar opschort. Tegen die tijd heeft de gemeente de regels aangepast en is het ver boden aan te meren in de Dwarswatering. Zes bewoners van de Saturnus vroegen in mei toestemming bij het Hoogheemraadschap van Rijnland en bij Waterschap De Oude Rijnstromen voor een aanlegsteiger. Bij de gemeente dienden ze geen bouwaanvraag in, omdat één van hen van een ambtenaar had gehoord dat dat niet nodig was. Toen ze een maand later door kregen dat een bouAwergunning wel ver plicht is, dienden ze de aan vraag alsnog in. Toe#waren ze echter te laat. De gemeenteraad nam op 2 juni een zogenoemd voorbereidingsbesluit, waar door alle aanvragen een jaar lang de kast in mogen. Tegen die tijd Avil Leiderdorp een nieuwe verordening klaar heb ben, en is het verboden een steiger te bouwen in het riet. De bewoners van de Saturnus vinden het niet eerlijk dat hun aanvraag in de kast is beland. De aanvraag bij de waterschap pen dienden ze al in mei in, dus die was op tijd, redeneren ze. Dat de daadwerkelijke bouw aanvraag pas in juni en dus te laat arriveerde, doet daar vol gens hen niets aan af. Ze had den immers van een ambtenaar te horen gekregen dat zo'n aan vraag niet nodig was. Ze heb ben daarom bij de gemeente bezwaar gemaakt. Leiderdorp is niet van plan de Saturnus-be- woners gelijk te geven. Als het mogelijk is, zou de gemeente zelfs de bestaande steigers Avil- len verwijderen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13