Openbare bibliotheek blijft in Nieuwstraat Een levensgevaarlijk kruispunt LEIDEN REGIO Elf Grachtentocht nieuwe traditie Ruzie om geld verziekt sfeer tussen W Noordwijk en supportersclub >bae overweegt loonkostensubsidie voor werkgevers R3 Mogelijk filiaal in Zuidwest Borden bij Oosterduinsemeer vrijdag 5 september 2003 eigneur Leiden Monseigneur Bar, 4 bisschop van Rotter - ekt zondag tijdens in de Hooglandse jns de ochtenddienst uur spreekt hij over üiteit van Shevetog- irgie wordt verzorgd lblas. dag in ntrum be et Boeddhistisch mm Suiren-Ji houdt den 10.00 tot 21.15 uur udPp het programma sr meer lessen zen- ■een traditionele dajsche tempeldienst i wjg 'Wanneer komt de Jloeddha'. Suiren-Ji is 5 Boeddhistische or- \ie verschillende acti- de cursussen verzorgt. ^ngen zenmeditatie 'pp maandag 22 sep- ,1°'donderdag 25 sep- 120.00 uur. Het zen- te vinden aan de deid 162, tel 5120051. ve is ook te vinden op ergrww.zencentrum.nl. m die liet nelen' tem vai isti - Jottem, een activi- cafum voor mensen roötstandelijke handi- foe morgen een rom er (Van 10.00 tot 16.00 sor welkom in het pand lise de Colignylaan in Volgend jaar juni s Stem een kwarteeuw, lie {roots worden ge in jeetje feestje kost gefandaar dat deze in iiiteenlopende activi- us4en georganiseerd s od in het laatje moe- n vn. De rommelmarkt hi van. het tegadvertentie) bo< Huibrecht Bos, 'tafelaar' en organisator van de eerste Elf Grachtentocht. „Als er morgen ongeveer vijftig boten meevaren, hebben we genoeg geld voor een school in India." Foto: Henk Bouwman door Rody van der Pols leiden - De verhuizing van de openbare bibliotheek Leiden aan de Nieuwstraat naar een andere locatie gaat niet door. Voor een dergelijke kostbare operatie is de komende jaren geen geld be schikbaar, zo liet wethouder A. Pechtold gisteravond weten tij dens de bespreking van de 'bi bliotheekvisie' in de commissie cultuur en onderwijs. Als alternatief onderkomen voor de Leidse bieb werd deze zomer even het voormalig Weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht genoemd. Hoewel deze optie al snel geschrapt werd omdat het pand te klein bleek, was daarmee volgens wethouder A. Geertsema een verhuizing zeker niet uitgeslo ten. Nu zijn die plannen wel van de baan, aldus Pechtold. Gemeentelijke bezuinigingen vormen hiervoor de reden. Nu verhuizen niet langer een optie is, zal de bibliotheek aan de Nieuwstraat haar heil in 're styling' moeten zoeken. Omdat de gemeente ook hier waar schijnlijk geen extra geld voor kan uittrekken, moet naar crea tieve oplossingen worden ge zocht, aldus de wethouder. Zo als het werven van sponsors en het samenwerken met com merciële partners. „In het verleden is er bijvoor beeld met een bank gesproken over het installeren van een pinautomaat", gaf Pechtold als voorbeeld. „Ook stond er vroe ger in de bieb een computerzuil van een uitzendbureau. Dat zijn allemaal mogelijkheden om extra inkomsten te genereren." Ook het afgeven van een 'ge meentelijke garantie' behoort tot de opties, aldus Pechtold. Met een dergelijke garantie is het makkelijker om een lening bij een bank af te sluiten. Ondanks de noodzakelijke be zuinigingen op de post cultuur pleitte Pechtold ervoor de hui dige subsidie aan de Leidse bi bliotheken - jaarlijks zo'n 3,3 miljoen euro - te handhaven. „Geen enkele andere instelling biedt de mogelijkheid om cul tuur onder zo'n brede laag van de bevolking te verspreiden", aldus de wethouder. Het voor stel van CDA-raadslid D. Wijfje om een bibliotheekfiliaal in Lei- den-Zuidwest te beginnen, kon in dit kader dan ook op een warm onthaal van de wethou der rekenen. „Zeker nu voor Zuidwest een wijkontwikke lingsplan wordt opgesteld, ligt daar een kans." Alleen de WD-ffactie plaatste enkele kritische kanttekeningen bij de hoge prioriteit die Pecht old toekent aan het ondersteu nen van de bibliotheken. Zo slecht staan ze er niet voor, stel de WD-raadslid P. Laudy. „We kunnen de bibliotheken best even laten voor wat ze zijn. Want stilstand hoeft niet nood zakelijk achteruitgang te bete kenen." KUNSTSTOF KOZIJNEN MET VKG-KEURMERK? door Timoteus Waarsenburg leiden - Leiden is vanaf morgen een traditie rijker. Na de Elf Ste- gentocht, die alleen in strenge winters op de schaats verreden kan worden, is er nu ook de Elf Grachtentocht. Een sloepen- tocht over de Leidse wateren langs diverse kroegjes en café- tjes waar, zoals het bij een ech te tocht hoort, gestempeld moet worden. Het inschrijfgeld voor de Elf Grachtentocht be draagt 25 euro per boot. En dat geld gaat naar het goede doel: een school in India. Initiatiefnemer van de eerste Leidse Elf Grachtentocht is de Ronde Tafel 150 uit Leiden. „Dat is net als de Lions Club en Rotary een serviceclub. Met dat verschil dat de Ronde Tafel op wat jongere leden mikt. Tot veertig jaar", zegt Huibrecht Bos. In het dagelijks leven is hij di recteur van het bedrijf Mo- venext. En deze dagen is hij als 'tafelaar', zoals de Rode Tafel leden elkaar noemen, vooral or ganisator van de Elf Grachten tocht. „De Ronde Tafel is een wereldwijde organisatie met overal lokale 'tafels'. Doel is ge zelligheid en contact met gelijk gezinden die bovendien een bijdrage leveren aan de samen leving. De Ronde Tafel Neder land zet zich al jaren in voor het project Freedom Through Edu cation." „In India heeft de overheid be paald dat elke school die vier jaar bestaat, wordt erkend, be taald en onderhouden. Het is onze bedoeling om een school op te zetten en vier jaar lang 'in de lucht' te houden", zegt Bos. En daar is dus geld voor nodig. Achtduizend euro om precies te zijn. „Elke achtduizend euro die de Ronde Tafel levert wordt door Novib verdubbeld. En elke schenking van Ronde Tafel Ne derland wordt door de Ronde Tafel India nogmaals verdub beld." De snelle rekenaar weet nu dus dat een school in India 32.000 euro kost. Bos: „Ja. Voor dat geld wordt de school gebouwd, kunnen vier jaar lang leerkrach ten worden aangesteld en is er geld voor lesmateriaal en lun ches tussen de middag. En na die vier jaar neemt de Indiase overheid de kosten over." De Ronde Tafel 150 is al ander half jaar bezig om de achtdui zend euro op te halen. „En we zijn er bijna. Dankzij de hulp van diverse sponsors hebben we de kosten voor de organisa tie van de Elf Grachtentocht zeer laag kunnen houden. Daardoor kunnen we het volle dige inschrijfgeld van de deel nemers in de 'schoolpot' stor ten. Als er morgen ongeveer vijftig boten meevaren, hebben we genoeg voor de school in In dia. En als er meer geld binnen komt, is dat ook geen pro bleem. Want dit wordt onze eerste school. We willen er meer opzetten." Als het aan Bos en zijn collega- tafelaars ligt, wordt de Elf Grachtentocht van morgen de eerste in een lange serie. „We mikken morgen op vijftig deel nemers. Dat is overzichtelijk. Dan kunnen we ook de onvol maaktheden in de organisatie ontdekken. Maar we hopen na tuurlijk dat de Elf Grachten tocht in de toekomst net zo'n succes wordt als de Elf Stegen- tocht. We willen er een jaarlijks terugkerend evenementen van maken. Iedereen met een bootje kan meedoen aan de Elf Grachten tocht. Geïnteresseerden kun nen zich via de website www.elfgrachtentocht.nl in schrijven. De deelnemers ver zamelen morgen vanaf 14.00 uur bij De Poort van Leiden waar start, finish en afsluitende borrel zijn. 'Wij weten niet waar ons geld aan wordt besteed' (ethouder M. Rabbae cs) overweegt de in- in een 'loonkosten de subsidie is be- ^verkgevers te stimu- durig werklozen aan 2 helpen. nkt aan een gemeen- rage in de loonkosten tien tot twintig pro- I moeten ons de ko mende weken bezinnen op de toekomst van de gesubsidieer de arbeid. Het zou kunnen be tekenen dat we een loonkosten subsidie invoeren." Werkgevers zouden volgens Rabbae een ge meentelijke bijdrage moeten ontvangen voor het in dienst nemen van personeel 'dat niet optimaal functioneert'. „Voor die tien of twintig procent dat iemand minder functioneert springt de gemeente dan bij." De wethouder bezint zich al ge ruime tijd op de toekomstmo gelijkheden van gesubsidieerde arbeid, die door staatssecretaris M. Rutte flink wordt ingeperkt. Hij wil fors snoeien op de sub sidieregelingen, omdat van doorstroom naar reguliere ar beid nauwelijks sprake is. Daar naast gaat met ingang van 1 ja nuari 2004 de nieuwe wet Werk en Bijstand in, die gemeenten financieel verantwoordelijk maakt voor het aantal uitke ringsgerechtigden. Hoe meer mensen er in de bijstand zitten, hoe ongunstiger dat voor een gemeente is. Twee maanden geleden pre senteerde Rabbae al het plan om mensen met een gesubsidi eerde baan een bonus te geven als ze een vaste aanstelling vin den. Hij sprak over een belo ning van 2000 euro. Uit onder zoek, in opdracht van de socia le werkvoorziening DZB, blijkt dat een kwart van de bijna vier honderd mensen met een ge subsidieerde baan een normale baan aankan. noordwijk - Louis Hermans, de voorzitter van de suppor tersvereniging van W Noord wijk, wil even niet meer praten met het hoofdbestuur van de voetbalclub. Na vijfentwintig jaar bingo- en kaartavondjes te hebben gehouden in de voet balkantine, zitten de supporters nu in het Dienstencentrum De Wieken. Reden is een ruzie over het gebruik van het geld van de supportersclub. Hermans: „Zo als het nu gaat, is het over." Voorzitter Theo Sweers van W Noordwijk wil nog niet inhou delijk reageren. Hermans wil eigenlijk maar één ding: duidelijkheid. Al jarenlang steunt de supportersvereniging de club: met geld, maar ook met praktische benodigdheden, zoals ballen en comervlaggen. Voor Hermans is het echter vol komen ondoorzichtig waar de club het geld van de supporters aan uitgeeft. Drie jaar geleden bijvoorbeeld schonken de supporters de club 10.000 gulden om de kan tine te renoveren. De renovatie heeft echter nooit plaatsgevon den. „Nou ja, er kwam één nieuw plankje aan de muur", schampert Hermans. „De club zegt het geld nog steeds te heb ben, maar een bewijs daarvan krijgen wij nooit te zien. Geen kwitantie, niets. Het geld is ge bruikt voor het opknappen van de kleedkamer." Een ander incident: vorig jaar kocht de supportersvereniging vijftig nieuwe voetballen voor de jeugd bij de sportzaak die W Noordwijk sponsort. Het hoofdbestuur van de club bracht de ballen echter weer te rug naar de winkel met de me dedeling dat de ballen niet goed waren. „Maar met die ballen was niets aan de hand", aldus Hermans. „En wat er met het geld is gebeurd, weten we niet." Op de laatste vergadering van de supportersclub en het hoofdbestuur, drie weken gele den, barstte de bom. Hermans: „Het bestuur wilde opeens 12.000 euro van ons hebben. Maar dat hebben we geweigerd. Zolang wij niet weten waar ons geld aan wordt besteed, krijgen ze geen geld meer. Ik wil het zwart op wit." Volgens Hermans, die zegt ge steund te worden door 38 van de 40 leden van de supporters club, zit het hoofdbestuur ach ter het geld van de supporters club aan. „Ze denken dat wij toch genoeg hebben. En het ge rucht gaat binnen de suppor tersclub dat ze ons geld gebrui ken om een schuld af te lossen. Daarom moesten we nu huur gaan betalen voor onze bingo- en kaartavondjes. 150 Euro per avond en dan moesten we ook nog onze eigen koffie en hapjes meenemen, want het koffiezet apparaat en de frituur mochten we niet meer gebruiken. En dat terwijl de opbrengst van de bin go naar de voetbalclub gaat. Gelukkig hebben we een andere zaal gevonden waar we terecht kunnen." Hermans benadrukt wel dat de voetballers kunnen blijven re kenen op de supportersvereni ging: „Voor die jongens staan we altijd klaar." Voor het hoofdbestuur van de club ligt dat anders. „Zoals het er nu uit ziet, komen we niet terug naar de kantine. Het is niet aan ons om de eerste stap te zetten." Voorzitter Sweers van het hoofdbestuur wil nog geen commentaar geven. Hij zit pas sinds eind juni op deze post. „Ik wil eerst zelf met de mensen praten en erachter komen wat er precies aan de hand is. Ik ben een groot fan van de sup portersvereniging en sta voor ze open." rige bromfietser uit gisteren zwaar ge- akt bij een botsing op I burg. Hij gaf daar op Kg met de Kïoksteeg Vang aan een auto die kwam en werd be ur een Tilburger (22). Ietser is met hoofd- en fiden naar hetLUMC iiige tijd geleden 'zo- i berichtje in deze lem Ankoné, eigenaar larrera op diezelfde 1 ruim een jaar met de "i in de slag om het veiliger te maken, ij wordt zo'n drie gei week geconfronteerd met een meer of minder ern stig ongeluk naast zijn terras. Dat blijkt uit een brief die hij naar het college van burge meester en wethouders heeft geschreven. „Al enige jaren ge beuren op de kruising Kïok steeg/Rapenburg gemiddeld drie keer per week kleine en middelgrote ongelukken", al dus Ankoné in zijn schrijven aan de gemeente. „Auto's uit de Kïoksteeg, die weliswaar voorrang hebben, remmen niet en scheppen voetgangers, fiet sers en bromfietsers die op het Rapenburg rijden, gelukkig nog steeds niet met dodelijke af loop. Barrera heeft al enige ver banddozen versleten aan het ai] JÉ| lijf? De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Erlc-Jan Bérendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 weer oplappen van de gewon den, maar vindt dat er nu ein delijk eens een oplossing moet komen. Een verkeersdrempel op de hoek van de Kïoksteeg om de automobilisten hun snelheid te doen verminderen, lijkt ons wel het minste." Maar Ankoné is nog niet klaar met de gemeente. „Ook moto ren en vooral scooters en piz zakoeriers scheppen er een groot genoegen in over het fietspad gelegen tussen het ter ras van Barrera met grote snel heid te rijden. In het weekein de genieten daar veel ouders met jonge kinderen van hun drankje. Ook hier lijkt mij een flinke drempel bijzonder nood zakelijk." De gemeente reageerde snel op de brief van Ankoné. „Het ge noemde kruispunt maakt deel uit van het zogenaamde Bin nenste Beter-gebied, het deel van de historische binnenstad waarvoor speciale inrichtings eisen gelden", laat J.P.M. Huijts, hoofd afdeling Verkeer en Vervoer, weten. „Daarnaast worden er plannen voor herin richting voor de Pieterswijk voorbereid. Naar verwachting zal de herbestrating in mei of juni plaatsvinden. In het ont werp dat thans wordt voorbe reid loopt de trottoirband van het Rapenburg door en wordt het rijgedeelte van de Kïoksteeg beëindigd door middel van een band. Uit het contrast in de soorten van bestrating wordt tevens de voorrangssituatie verduidelijkt: hoewel er niet echte inritblokken worden toe gepast wordt met behulp van noordwijkerhout - De prOVÜl- cie Zuid-Holland gaat borden met pictogrammen neerzetten bij het Oosterduinsemeer om ook buitenlandse bezoekers te wijzen op de mogelijke gevaren van een duik. Het afgelopen seizoen zijn twee mensen ver dronken in het meer, vermoe delijk omdat ze onwel zijn ge worden tijdens het zwemmen. Na de twee verdrinkingsgeval- len heeft Noordwijkerhout con tact opgenomen met de provin cie. Burgemeester Polman heeft de verzekering gekregen dat er binnenkort betere waarschu wingsborden komen. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 (Riet Paauw) dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl Zo'n drie keer in de week gebeurt er een ongeluk op het kruispunt van de Kïoksteeg en het Rapenburg. Foto: Henk Bouwman klem - en materiaalgebruik in de bestrating en het doortrek- ken van de trottoirband duide lijk gemaakt dat verkeer vanuit de Kïoksteeg voorrang dient te verlenen aan verkeer op het Rapenburg. Een situatie die vergelijkbaar is met de stegen die uitkomen op de Bree straat." „En dat is dus nog steeds niet gebeurd", zo reageert Ankoné. „De Kïoksteeg is wel herbe- straat, maar niet zoals in die brief is beschreven. Geen kleur en geen doorgetrokken stoep rand. Trouwens, doorgetrok ken trottoirbanden en kleur schakeringen in het wegdek zijn tegenwoordig leuk voor het oplossen van de schuld vraag van een ongeluk, maar hebben niets te maken met veiligheid. We hebben hier op de hoek te maken met een uit zonderlijk gevaarlijke situatie en er moeten gewoon snel- heidsvertragende maatregelen worden genomen." Een woordvoerder van de ge meente laat weten dat als het punt wordt heringericht, dat op zijn vroegst eind september zal zijn. Eric-Jan Berendsen Bij het bezoekerscentrum Het Reigersbos midden in pol derpark Cronesteyn in Leiden begint zondag om 14.00 uur de excursie 'vruchten en zaden'. Halverwege het Cronesteynpad (langs het Rijn-Schiekanaal) het Polderpad in en dan na onge veer 150 meter links. De beginnerscursus Shuri- Ryu karate voor vrouwen begint zondag van 19.15 tot 20.45 urn- in gymzaal De Brug, Wasse- naarseweg 499, Leiden. Infor matie bij Karin Kops, 5148679. Bij de lessen callanetics voor vrouwen in Roomburg is nog plaats. De lessen zijn elke maandag van 10.30 tot 11.30 en van 11.30 tot 12.30 uur. Twaalf lessen voor 33,60 euro. Van Vol- lenhovenkade 1, Leiden, tele foon 5132462. In buurtcentrum Matilo be ginnen dinsdag van 9.30 tot 11.30 uur de cursus tekenen en schilderen (5 lessen voor 84 eu ro) en de creatieve naaigroep (12 lessen voor 57 euro). Het buurtcentrum staat aan de Zaanstraat 126 in Leiden, tele foon 5412515. In buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht 85 in Lei den kan zondag om 13.30 uur bingo worden gespeeld. Woensdag is er om 13.30 urn- weer bingo, maar dan voor 50- plussers. De aula van de begraafplaats aan de Groenesteeg 126 in Lei den is zondag van 13.00 tot 16.00 uur voor publiek toegan kelijk. Elke maandag van 13.00 tot 15.00 uur komt een groep al lochtone, Arabisch sprekende vrouwen bij elkaar in buurtcen trum Matilo aan de Zaanstraat 126 in Leiden. Er wordt geoe fend in de Nederlandse taal, maar ook borduren, breien en naaien behoren tot de moge lijkheden. Voor kleine kinderen is er gratis opvang. Wie meer uit zijn stem wil ha len, kan zondag om 10.30 uur terecht in Centrum Gong in Leiden bij een traditionele In diase klankmeditatie, de zoge heten Kharaj. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met Hansje Huson, telefoon 5143214. De Fietsersbond verzorgt zon dag een fietstocht van ongeveer 80 kilometer naar de Reeuwijk- se Plassen. Er wordt om 10.00 uur vertrokken vanaf de achter zijde van station Leiden Cen traal. Aanmelding is niet nodig. Meer informatie bij Eline Mo- lijn: 5894333 of leiden@ fietsersbond.nl.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11