'Spelen we voor die gekken?? I REGIO Hans Sleeuwenhoek volgde een jaar lang de mensen van de Jostiband '1 "li Dalverre 7N VRIJDAG 5 SEPTEMBER NAVRAAG Alle kantines van sportaccommodaties in Nederland moeten over driejaar rookvrij zijn. Minister Hoogervorst vindt dat clubs het rook- j verbod verplicht Sportkantines rookvrij? m hun reglement Ik betwijfel of dat lukt in een brief aan de Tweede Kamer laten weten. Voetbalvereniging Oegstgeest zit niette wachten op een algemeen rookverbod, zegt secretaris LEO VAN DER BROEK. Vreest u de invoering van een alge meen rookverbod? Ach, ik moet nog zien of het echt doorgaat. Het is al een keer eerder voor gesteld en weer ingetrokken omdat het niet haalbaar bleek. Dus ik heb een beetje laconieke houding. Wij staan in elk geval niet te juichen als de maatre gel van kracht wordt. Overigens geldt er voor de ochtenduren al een soort rook verbod in onze kantine." Vanwaar die rookvrije ochtend? „Die is ongeveer een jaar geleden inge voerd, op verzoek van de jeugdafdeling. Het is niet echt een verbod trouwens, we doen het verzoek om niet te roken. Houdt iedereen zich aan dat verzoek? „Over het algemeen wel, ja. Terwijl er toch velen waren die rookten. We heb ben afgesproken dat we het in eerste instantie met een verzoek zouden proberen. Wordt dat in ruime mate overtreden, dan wordt het een echt rookverbod." Waarom dan geen rookverbod voor de hele dag? Als niet-roker zou ik het persoonlijk prima vinden als er een alge meen rookverbod geldt. Maar wij vinden het niet haalbaar. Een sportkantine heeft toch iets van een horeca-gelegenheid. Het is waarschijnlijk niet te realiseren dat die geheel rookvrij blijft." Zal toch gewoon een kwestie van wennen zijn? Als het onverhoopt doorgaat, zullen wij zeker volgen. Als iedereen zich over de hele linie aan de regels houdt dan zul je waarschijnlijk wel zien dat rokers uiteindelijk buiten een sigaret gaan opsteken. Maar vooralsnog zijn we sceptisch over het voorstel van Hooger vorst. Laten we eerst maar eens een maatschappelijke discussie over dit onderwerp houden." tekst: Erna Straatsma foto: EPA UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Zaterdag 5 September LEIDEN - Hoog in een met witte wolken gestoffeerde blauwe lucht wapperde deze week gedurende enkele uren de Nederlandse vlag van de nieuwe fabrieksschoorsteen der Stedelijke Lichtfabrieken. Het was maar niet zo toevallig, dat men 'de reis' langs deze 85 meter hoge schoorsteen had gemaakt om daar, op het hoogste punt van Leiden, het Nederlandse dundoek te bevestigen. Een mijlpaal in de verwezen lijkingvan dit millioenenplan was bereikt: uit-, doch vooral inwendig is de schoorsteen nu bedrijfsklaar, waarna geleidelijk andere onderdelen van de nieuwbouw, waarvoor de Gemeenteraad indertijd een crediet van f. 20 millioen beschikbaar stelde, gereed zullen komen. Na een periode van afbraak volgde lange tijd van het optrekken van tientallen meters hoge gebouwen, het plaatsen van ketels, transport banen en hyper moderne installaties, welke met elkaar straks de func tie van Leidens 'stroomleverancier' zullen vervullen. Een ingenieus sa menstel van buizen en kilometers lange leidingen, alle corresponde rend op machtige ketels en vier kolenbunkers, elk van een inhoud van 200 ton, treft men in deze nieuwbouw aan. Een moderne kolentrans- portbaan met loskranen van enorme afmetingen, zorgt ervoor, dat de per schip aangevoerde kolen in een minimum van tijd op het terrein worden gelost, van waar zij via de kolentrechters naar het inwendige van de bedrijfsruimten verdwijnen. ANNO 1978, dinsdag 5 september WARMOND - De Warmondse veehouder Jan Heemskerk heeft van de bouwers van de Schiphollijn een schadeloosstelling geëist omdat ten gevolge van grondwerkzaamheden voor de lijn één van zijn twee werkpaarden dood is gebleven. Het voor de wagen gespannen dier liep vorige week over een paar onder stroom staande ijzeren grond- platen en viel prompt levensloos neer. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien daeen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t-n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO (Ld.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.ni HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 tSO 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za-10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. tr De Jostiband is een dankbaar slacht offer voor grappenmakers. Het Groot Niet Te Vermijden parodieerde het or kest van verstandelijk gehandicapten eens in een theaterprogramma. Ook cabaretier Hans Teeuwen haalde de Jostiband genadeloos onderuit in een van zijn shows. „Ik ben een mongool en alles wat ik doe is leuk", was vol doende om de lachers op zijn hand te krijgen. Er bestaat zelfs een heuse Tostiband, maar die krijgt niet de sporthallen vol die de Jostiband weet te vullen. Onterecht en ondoordacht al die grappen, vindt Hans Sleeuwenhoek. „Het veronderstelt een soort com plot van gewone mensen die circusje spelen met verstandelijk gehandi capten." De oud-medewerker van de NCRV trok een jaar lang met de leden van het Jostiband Orkest op en schreef er een boek over. Hij heeft zijn mening herzien. „Het musice ren is voor deze mensen veel meer dan een hobby. Het spelen bij de Jostiband verschaft ze status, schenkt ze zelfvertrouwen en geeft ze het gevoel mee te tellen in de maatschappij." Bijna wekelijks maakte Sleeuwen hoek op woensdagavond een ritje naar Zwammerdam. In het dorps huis van Hooge Burch, een woon- centrum voor mensen met een ver standelijke handicap, wordt die avond gerepeteerd door de orkestle den. Uit de wijde omgeving worden ze met taxi's, busjes en liefhebbende ouders naar het dorp onder de rook van Alphen aan den Rijn gebracht. Elke repetitie verloopt volgens een vast patroon. Ook de concerten van de Jostiband in het land hebben steeds dezelfde opbouw. De orkest leden houden van vastigheid. Diri gent Wim Brussen weet dat als geen ander. Als Wim een vaste grap vergeet, wordt hij er door het orkest wel op merkzaam op gemaakt: Wim, de tivee puntjes!' Of. Wim, de grapjas!' En hun eigen vocale bijdragen klin ken spontaan, maar zijn bijna altijd gelijk aan de vorige concerten. Ook daarin is geen onderscheid tussen professionele artiesten en de Josti band. Freek de Jonge ofYoup van 't Hek vertellen ook elke avond dezelfde verhalen in dezelfde bewoordingen. Ook Marco Borsato zingt avond aan avond dezelfde tekst op dezelfde me lodie. Wat dat betreft is een concert van de Jostiband een volmaakte voorstelling. Hoewel vaker zou kunnen worden opgetreden, beperkt de Alphenaar Brussen het aantal tot maximaal tien per jaar. Het plezier in het musice ren moet voorop blijven staan. Hij wil de gehandicapte muzikanten niet exploiteren. Die beschuldiging krijgt hij geregeld voor de voeten ge worpen. Zeker als de NCRV weer eens een programma aan de Josti band wijdt. De christelijke omroep weet dat het orkest altijd goed is voor hoge kijkcijfers en heeft daar om een exclusief contract met de Jostiband. De NCRV organiseerde de afgelopen jaren onder meer een concerttrip naar Canada en een nieuwjaarsconcert in Ahoy\ Het orkest was daarom geen onbe kende voor Hans Sleeuwenhoek, die dertig jaar bij deze omroep werkte en programma's als 'Hier en Nu' en 'Rondom Tien' maakte. De vutter keek het idee voor een boek over de Jostiband een beetje af van zijn voormalig werkgever. De NCRV is erg succesvol met de programmare eks 'De mensen van...' Op die ma- NCRV-coryfee Jochem van Gelder (links) presenteerde het nieuwjaarsgala in Ahoy'. Jos ten Brink (naast hem) deed sa men met collega-slagwerker Paul de special effects bij het nummer 'Twee emmertjes water". Publiciteitsfoto nier werden onder meer de mensen van de thuiszorg en de mensen van de Beverwijkse Bazaar geportret teerd. Het bracht Sleeuwenhoek op het idee om zich te verdiepen in de mensen van de Jostiband en het re sultaat daarvan in boekvorm te gie ten. Hij kwam daarom niet alleen naar de repetities, maar bezocht de or kestleden ook thuis en op hun werk. Thuis is voor veel muzikanten Hoo ge Burch in Zwammerdam, maar ook gezinsvervangende huizen en allerhande woonvormen in noorde lijk Zuid-Holland. Sommigen wonen nog thuis bij hun ouders. Sleeuwen hoek ging bijvoorbeeld op bezoek bij Theo Verweij. „Ik ben met hem mee- geweest naar zijn vriendin Esther die niet kan praten en niet kan lopen. Ze is vorig jaar van Zuid-Holland naar Zuid-Limburg verhuisd. Hij was er nog nooit alleen geweest. Dat be zoek is een van de meest ontroeren de momenten uit het afgelopen jaar." Theo is haar behulpzaam bij een po ging om te drinken uit een plastic fles met handvat. Het is een van de wei nige handelingen die ze zelfstandig kan, al kost het veel tijd en veel moei te. Theo blijft haar bemoedigend toe spreken. Hij wisselt dat af met het fluiten van een kort melodietje. Het levert een lach van herkenning bij haar op. Theo's fluitje. Dat kent ze. 'Kijk ze nou eens glimmen. Net een glimwurm. Zo noem ik haar vaak. Mijn glimwurm. En soms noem ik haar ook troetelduifje. Theo Verweij is een van de hoofd personen uit het boek. Sleeuwen hoek heeft ingezoomd op een paar leden van het orkest. „Ze zijn niet helemaal representatief. Je bent aan gewezen op de mensen die in staat zijn tot communiceren. Dat zijn de orkestleden die vaker op de voor grond treden. En dan nog is het las tig. Als ik vraag waarom ze bij de Jostiband zitten, krijg ik te horen: omdat het leuk is. Het gaat natuur lijk om veel en veel meer. Soms moetje invullen wat ze zelf niet kun nen uitdrukken." Hij heeft ontdékt dat de Jostiband voor sommige muzikanten bijna van levensbelang is. Voor de uit Hazers- woude afkomstige slagwerker Jos ten Brink bijvoorbeeld. In het dagelijks leven wordt hij geplaagd door aller lei onzekerheden. Maar in het orkest fungeert hij als de zelfverzekerde muzikant die niet van zijn apropos is te brengen. De jaren Jostiband heb ben duidelijk invloed op zijn ontwik keling, zijn gedrag, zijn houding. Het tv-programraa 'Het be van de Jostiband' wordt mr gen om 21.00 uur door de n NCRV opnieuw uitgezond<c Nederland 1. Het program^ was op tweede pinksterdag voor het eerst te zien en w)£ toen anderhalf miljoen mi5' aan de buis te kluisteren, j'j bevat een overzicht van de c viteiten die het orkest de a11 lopen 35 jaar heeft ontplo f bijgedragen. Publieksoptredeid status. En die status is voor va i zikanten en zeker voor Jos ergry, langrijk. Je bent iemand! Je m wel een verstandelijke handic ben, maar daarom ben je niet moet denken aan de anekdottft Wim Brussen ooit vertelde. Hi digde aan dat een concert zoit( den gegeven op de Willem vat Berghstichting, een groot insti- voor verstandelijk gehandicapt Noord wijk. Een orkestlid vroê n wie dat concert zou zijn. 'Hoe n je?' vroeg Wim. 'Nou', zei het N lid, 'spelen we voor het persor, y voor die gekken lis Tot zijn verdriet heeft Hans 9te wenhoek vastgesteld dat alle F< woorden over integratie ten leven van de verstandelijk gefa capten beperkt blijft tot hun iii' kringetje. „Ze wonen wel tussle in, maar ze leven ook langs od heen. Ze hebben hun eigen vin. hun eigen woonomgeving, hi v: gen muziekvereniging. In het— fijks leven kom ik maar weini standelijk gehandicapten tegad schien dat ik daar met dit boi klein steentje aan kan bijdra^ Jostiband is geen verzamelin; handicapten bij Paul de Leeuj maar zoveel meer." 'De mensen van de Jostiband' Sleeuwenhoek, uitgeverij Kol euro. Vooral de concerten hebben daaraan Theo de With eL ks) Het zogeheten 'klein slagwerk' is het domein van de minder hoog begaafde leden van de Jostiband. Foto: Hans Sleeuwenhoek LEIDS DIALECT Ik doe graag boodschap pen. Ik weet 't, 't is raar. En ik weet ook niet waar om ik er zo dol op ben, maar vrijdagavond is mijn avond. De werk week zit er op, ik heb m'n lijstje gemaakt waar op staat wat ik allemaal nodig heb om in het weekend een paar exqui se gerechten te maken. En ik kan m'n geluk niet op. 't Is een afwijking waarschijnlijk, maar het is heerlijk om afwijkin gen te hebben en te koesteren. Nou komt 't nog raarde re. Ik haat winkelen. Ik bedoel: ik haat het om naar de stad gaan om kleren te kopen. En ook van die haat ken ik de ware oorsprong niet. Ik heb me laten vertellen dat er mensen zijn die dat winkelen de meest verrukkelijke bezigheid vinden die ze zich kun nen voorstellen. Ze trek ken er rustig een middag voor uit. Om elf uur 's morgens verlaten ze het huis, gaan ergens op een terrasje een kop kof fie drinken en slenteren vervolgens van winkel naar winkel. Kleedhokje in, kleedhokje uit. Dalverre heet dat slente ren op z'n Leids. Het is een Bargoens woord, een van de vele die het Leidse dialect rijk is. Bargoense woorden komen meestal uit het Jiddisch en zo ook dit. Een dalverr is een zwerver. Ik schreef er al eens over. Maar de ver onderstelde herkomst er van is te mooi, want heel speculatief, om haar niet nog eens te vermelden. In het bijbelboek Esther 9:7 worden de namen van de tien zonen van Ham an genoemd. Eén daarvan heet Dalfon. Hij is de enige van de tien die maar één alef (=de letter a) in zijn naam heeft. De anderen heb ben er allemaal twee, drie of vier. In het He breeuws heeft de alef de getalwaarde 1000. Verge leken bij z'n broers komt Dalfon er dus maar be kaaid van af. Hij heeft maar één duizendje. Vandaar dat Dalfon sy noniem is geworden aan 'armoedzaaier' of 'bede laar'. En dan is het ook begrij pelijk dat het van Dalfon afgeleide werkwoord dal- ve de betekenis 'bedelen' of 'rondzwerven' heeft gekregen. En van dalve 'rondzwerven' naar dal- vere 'door de stad slente ren' is ook maar een klein sprongetje. Dedderre. Ik weet niet of u vroeger met klei hebt gespeeld. Ik in elk geval niet. Strikt verboden, in huize Heestermans. De rotzooi die het kleispel vaak met zich mee bracht, rechtvaardigde dit verbod geheel. Ik ken gezinnen waar geen ver bod op klei van kracht was. De kliederboel die daar soms heerste..! Om van klei iets te vor men, moetje 't een beet je nat maken. Anders kun je het niet kneden. Maar als je het té nat maakt, dan kun er helemaal niks meer mee beginnen. Voor kinderen is dat geen bezwaar. Die ontdekken dan andere genoegens. Ze gaan die natte Wei eens lekker met hun han den bewerken. Een paar flinke petsen erop... met alle gevolgen van dien. Spetters overal en boze moeders alom. Dat kletsen met je han den in de overvochtige klei heet hier dedderre (klemtoon op de eerste lettergreep). Het Woor denboek der Nederland- sche Taal kent het werk woord dedderen of did der en, dudderen in de betekenis 'beven' en geeft als bewijs van die betekenis het volgende citaat: 'Gy hebt daer zo een dun roksken aen en duddert gy niet van de koude, myn kind'. Het komt uit een werk van de negentiende-eeuwse Vlaamse auteur C. Duvil- lers. Als dit dedderen 'be ven' hetzelfde woord is als het Leidse dedderre in een natte smurrie pet sen met je handen', dan is dat weer een van die Vlaamse woorden in het Leids. En ik denk dat het dezelfde woorden zijn, want ik zie wel overeen komsten tussen dat ze nuwachtige gebeef en die petsjes in de klei. Varia. Enkeld geld is het Leidse woord voor 'losse centen'. Liesbeth Boom- Gaijkema kende het niet, maar enkeld was haar niet onbekend. Zij schrijft: „Ik ben jaren lo- kettiste bij de NS geweest en ik kreeg vaak dames aan het loket die met een onvervalste Leidse tong val een 'enkelde reis' er gens naar toe vroegen. Heel deftig vonden ze dat, dat kon je wel zien. Wat mij ook altijd opviel, was het gebruik van het voorzetsel van in een zinnetje als 'waar komt de trein van Den Haag?' Dat kon namelijk allebei de richtingen aanduiden, lari lm in :ve uit of naar, dat rrftij t er altijd bij vragen gebruik ken ik 00 in Leiden." Frans van Velsen meldt het spellet nibal: „Je moest recht omhoog go daar moest iets n beuren. Ik heb g( meer wat. De spt dan staaaaa....m bij het laatste wo werd de bal gego herinner het mij van meisjes, mac kan toeval zijn." Met dank verder den Heeten, Will Kooreman, Bert (Dendermonde) van Ulden (Caru Reacties en tips v rubriek: LD, post 2300 AB Leiden, vermelding van dialectE-mailet auteur kan ook: mans@inl.nl Hans Heesterman

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10