ECONOMIE NS Reizigers dieper in de rode cijfers Onbeschoft personeel reden winkeldiefstal Beurskijkers sceptisch ondanks jaarrecord Damrak 'Aldi biedt niet wat wij hebben' 'Extra investeringen in opwekken stroom' Albert Heijn ziet winst in 2002 nog toenemen Meer treinen rijden op tijd Nautisch park Den Helder 'Schuldenlast aandelenlease maatschappelijk probleem' richt inispark in N - Energieonderzoek fum Nederland (ECN) in n gaat een kennispark in- {n voor startende techno- ~öedrijven. Het park moet *1 volgend jaar operationeel hjn het kennispark krijgen inde technologiebedrijven 'en met kennis en kunde, aat vooral om onderne- 1 ^n die zich richten op mi- energie. Zij krijgen in een gebouw op het jHromplex in de duinen. 9Hns een woordvoerder van i iost de inrichting onge- ki miljoen euro. Er is nog «neg met mogelijke deelne- ro zoals de provincie oid-Holland, im «leepsbouwruzie p verder op donderdag 4 september 2003 De ruzie tussen Zuid- amsterdam/anp - De effectenkoersen in Amsterdam be landden gisteren op het hoogste punt van het jaar. De aandelen wonnen de afgelopen maanden ruim 55 pro cent, sinds het dieptepunt in maart. Beleggers reageren opgelucht, maar beursexperts twijfelen aan de bestendig heid van de opmars. „De stijgende trend kan binnen een dag voorbij zijn", waarschuwt beursgoeroe Royce Tostrams. „Een mooi herstel, maar nog erg broos", vindt ook Theo Kraan, di recteur effecten van ING-dochter C en E-bankiers. Voor Tostrams was het voorlopige jaarrecord geen verras sing. Volgens zijn methode, voornamelijk gebaseerd op de analyse van grafieken, sloeg de trend in juni om. „Toen we in die maand boven de 295 punten uitkwamen, heb ik meteen mijn prognoses verhoogd." Zijn analyse: de komende zes tot acht maanden kan de AEX-index nog doorstomen naar ongeveer 370 punten. „Met een inci dentele uitschieter naar de 400 punten, maar dat is echt het maximum", aldus Tostrams. Volgens de analist zal de stijging van de beurs niet hard doorschieten. „Beleggers die in 1999 of 2000 zijn inge stapt hebben nog steeds verlies", stelt hij. Volgens hem zijn er nog veel beleggers die bij een AEX-stand van 400 punten met een beperkt verlies van hun aandelen afkun nen. „Er hangt op die manier nog veel aanbod boven de markt en dat kan de koers weer drukken." Volgens Theo Kraan, de 'éminence grise' van de Neder landse beurswatchers, hebben we in maart het diepte punt gehad. Toen stond de AEX-index rond de 218 pun ten. Sindsdien is de beurs met meer dan 55 procent geste gen. Een enorme stap, maar volgens Kraan geen unieke gebeurtenis. „Na een periode van drie jaar dalen hebben we vaker gezien dat kort daarna een opleving van onge veer 60 procent volgde." Onder meer na de beurskrach in 1929 leefde de koersen sterk op. Toch had ook Kraan de huidige koersniveaus niet ver wacht. „Bij 320 punten was het in mijn ogen wel ge beurd", geeft hij toe. Dat het desondanks harder is ge gaan, maakt hem des te voorzichtiger. .Amsterdam volgt nu Wall Street waar de hoop op economisch herstel steeds sterker wordt." Volgens Kraan hebben Amerikaanse consumenten door belastingverlagingen meer te besteden gekregen. Boven dien sloten veel huizenbezitters hun hypotheek over om dat de lage rente hun lening goedkoper maakte. Cruciaal is nu dat het bedrijfsleven ook beter gaat draaien. „Alles lijkt de goede kant op te gaan, maar een tegenvaller kan op dit moment erg teleurstellend zijn." Voor de lange termijn gaat Kraan uit van een bandbreedte van 250 tot 350 punten. „Daarbinnen kan het nog flink dalen en stijgen, maar voor de komende jaren zijn dat de grenzen." Het totale rendement op aandelen, inclusief di vidend, zal tussen de 7 en 8 procent uitkomen. „De dub bele cijfers van een aantal jaren geleden zien we voorlo pig niet terug. We zijn definitief terug bij normale propor ties." Tostrams ziet de komende tijd grotere koersuitslagen. „Ik sluit niet uit dat we binnen een jaar weer op 200 punten kunnen staan." j en de Europese Unie ^iermeende subsidiëring e scheepsbouwindustrie is x opgelopen. De Zuid-Ko- 'Jse regering heeft een fr bij de Wereldhandelsor- °atie (WTO) neergelegd n Europese steun aan l®psbouwers. Zuid-Korea is Rotste scheepbouwer ter i. De werven in het land Ipgen in de eerste zes len van dit jaar orders (3 schepen, een record- Volgens de EU is het van Zuid-Korea te dan- oneerlijke concurren- _jid-Korea meent dat het irrentievoordeel het ge- 5 van lagere productiekos- lips schrapt èjieuw banen 'gen - Bij Philips in Nijme- ferdwijnen opnieuw ba- Serder dit jaar schrapte «neem al negentig ar- «laatsen in de halfgelei- itiging. Gisteren werd be- lat er nog 140 verdwij- •e banenreductie bij Phi- imiconductors Nijmegen ;oveelste op rij. In 2002 fenen al tweehonderd ba le negentig van begin dit ^rden grotendeels opge- _jn door natuurlijk verloop pr een deel door bemid- naar buiten het bedrijf, ken nu nog rond de 4000 frissen iet tl te hoog gjAAG - Iet-bedrijven zou- goeten snijden in de sala- m van hun werknemers, J jdeert het onderzoeksbu- BlME Research. In verhou- Hpt de jongste halfjaarcij- ^talen de automatiseer- e hoge lonen, vindt direc- idriaan Meij. Ook de gele- /rl 'kwaliteit' rechtvaardigt ioen in de salarissen, vindt in vergeleken iet-bedrijven furn gemiddeld zo'n 40.000 per jaar, veel schieten uit ^3.000 tot 56.000 euro per middeld. Ten opzichte resultaten en de gelever- teit is dat erg hoog. garschuwing Samas Ni - De kantoorinrichter 5 heeft gisteren gewaar- yd voor een negatief resul- k het op 1 april begonnen aar. De eerste zes maan- an dit gebroken boekjaar m t bedrijf een 'substantieel' os lijden. Door een onge- Hsleqhte marktsituatie in- I zien ondernemingen nau- le s in de inrichting van kan- int De reeds ingevoerde kos- ar.sparingen bij Samas zijn doende om de verdere van de omzet te com- en. Het afgelopen boek- id Samas een verlies van iljoen euro. De omzet met 17 procent naar 440 in euro. )con verder le schop ichem - De fabrikant van ijnstellingen Nedcon •or de tweede keer dit ïorganiseren. De onder- ig schrapt zestig banen bij ofdvestiging in Doerin gen verplaatst een deel activiteiten naar Tsje- )e herstructurering is no- i de slechte marktom- agheden op te vangen. De |j egelen zijn genomen na- idcon in de rode cijfers land. In de eerste helft 103 kwam de ondeme- lit op een nettoverlies «miljoen euro. In dezelfde "Ie van 2002 boekte Ned- ig 2 miljoen euro winst. "er armoede Ier Amerikanen ington - Vorig jaar leef- de Verenigde Staten 34,8 c^n mensen in armoede, 'aren er 1,4 miljoen meer a het jaar ervoor. De toe- I is een gevolg van de eco- £che neergang in de VS.- Jntal armen komt overeen ■2,4 procent van de Ameri- >e bevolking. utrecht/anp - De Nederlandse Spoorwegen hebben het eerste halfjaar van 2003 een verlies van 20 miljoen euro geleden op hun kernactiviteit, het reizigersver- voer. Dit is een verdrievoudiging ten opzichte van de 7 miljoen eu ro verlies van de eerste zes maanden vorig jaar. Het resultaat van het hele con cern steeg daarentegen met 20 miljoen euro naar 47 miljoen. Dat heeft de NS gisteren be kendgemaakt. De winststijging is vooral het gevolg van een buitengewone bate van 25 mil joen euro. De vervoerder had dit bedrag gereserveerd voor de verkoop van bouwdochter Strukton, maar die ging niet door. De NS vervoerde het eer ste halfjaar minder reizigers als gevolg van de economische te ruggang. Toch stegen de op brengsten uit het reizigersver- voer met 19 miljoen naar 843 miljoen euro, doordat de tarie ven begin dit jaar zijn ver hoogd. De kosten bij het reizigersver- voer stegen met 32 miljoen eu ro tot 863 miljoen euro. De NS kampt met hogere salariskosten doordat het bedrijf veel nieuwe conducteurs, machinisten en monteurs heeft aangenomen. De stationstak van de NS draai de aanzienlijk beter. Het resul taat kwam uit op 232 miljoen euro, een toename van 5 mil joen euro. Het bedrijf verdiende vooral meer geld met de hore ca-activiteiten. De eerste zes maanden van dit jaar reed 83,4 procent van de treinen op tijd. Het eerste half jaar van 2002 was dit nog 82,5 procent. Met de consumenten organisaties is afgesproken dat de NS de prijzen extra mag ver hogen zodra over een periode van twaalf maanden gemiddeld 84,4 procent van de treinen op tijd heeft gereden. den helder - Libéma, eigenaar van onder meer Safaripark Beekse Bergen in Hilvaren- beek en het Autotron in Rosmalen begint aan zijn grootste project tot nu toe: het nau tisch attractiepark Cape Holland in Den Helder. Paradepaardje daar wordt de replica van het VOC-schip De Prins Willem. Het in de jaren tachtig nagebouwde schip ligt nu nog als topattractie aan de kades van het eerder dit jaar failliet gegane Holland Village in het Japanse Nagasaki. Libéma heeft het schip gekocht en laat het overvaren naar de Oude Rijkswerf Willemsoord, het voormalige marineterrein waar het themapark ko mend voorjaar de poorten opent. Foto: GPD/Diederik van der Laan den haag/anp - Minister Brink horst van economische zaken wil door nieuwe maatregelen voorkomen dat na 2007 een te kort ontstaat aan middelen om in ons land stroom op te wek ken. Als er de komende jaren geen nieuwe investeringen worden gedaan, kan een tekort ontstaan. Voor bedrijven die stroom produceren is het nu niet aantrekkelijk om te investe ren in productiemiddelen, die de pieken in het verbruik kun nen opvangen. De minister wil daarom investeringen in piek- vermogen stimuleren. Internationaal gezien is de be trouwbaarheid van de gas- en elektriciteitsnetten in ons land hoog. Brinkhorst wil dat zo houden door de beheerders van de netwerken financieel te be lonen als de betrouwbaarheid goed is, maar als er veel storin gen zijn, wordt dat bestraft met een korting op de tarieven voor het gebruik van de netten. Volgens EnergieNed, de bran cheorganisatie van energiebe drijven, zijn er nog te veel onze kerheden die investeerders af schrikken om hun geld te ste ken in nieuwbouw van centra les. Die onzekerheden zijn er op het gebied van marktorde ning, maar vooral ook op mi lieugebied, aldus de belangen- club in een reactie op de voor stellen van Brinkhorst. Energie Ned wijst in dat verband op plannen die bestaan om scher pere eisen te stellen aan de uit stoot van zwaveldioxide. amsterdam/anp - Onvriendelijk gedrag van het personeel is een belangrijke reden om diefstal in een winkel te plegen. Dat blijkt uit een onderzoek van Deloitte Touche onder duizend Nederlan ders. Ongeveer 16 procent van hen steelt wel eens wat in een winkel. Ze nemen vooral snoep, cosmetica en drank mee zonder te betalen. Ook de kick van het stelen, is een drijfveer. Ver der spelen armoede of geldnood en druk van an deren een rol bij de beslissing om diefstal te ple gen. In supermarkten is het verkeerd afwegen van producten een populaire manier om geld te be sparen. In de winkel iets opeten of -drinken komt ook vaak voor. In warenhuizen worden prijs kaartjes soms verwisseld of verdwijnt er iets on der de eigen kleding. Driekwart van de ondervraagden zou het winkel personeel op de hoogte brengen van diefstal. De mensen die niets zouden ondernemen, vinden dat de winkelier zelf beter moet opletten of zijn bang om iets te zeggen. Ze willen er niet bij be trokken raken, aldus Deloitte. Uit het onderzoek blijkt verder dat 81 procent van de Nederlanders het goed vindt dat een win kelier zich desnoods met geweld verdedigt bij een diefstal. Onlangs ontstond opschudding, nadat justitie twee medewerkers van een Albert Heijn-super markt had vervolgd, omdat zij met geweld een overvaller hadden overmeesterd. De koepelorganisatie van supermarkten CBL rea geert boos op het onderzoek. „Schandalig, de wereld op zijn kop", vindt adjunct-directeur R. Roorda. „Er gebeurt weieens wat in een winkel, maar klantvriendelijkheid staat bij ons hoog in het vaandel." den haag/anp - De enorme schuldenlast die consumenten hebben opgebouwd door be leggingen met aandelenlease vormen 'een maatschappelijk probleem'. Dat zei voorzitter M. Oosting gisteren na afloop van de presentatie van zijn Com missie Geschillen Aandelenlea se. Beleggers in aandelenlease zijn met geleend geld naar de beurs gegaan. Oosting verwacht dat de onte vreden beleggers, die na de val van de aandelenkoersen met forse schulden kampen, en de verkopers van aandelenlease bereid zijn om opnieuw naar een oplossing te zoeken. „Er zijn situaties waarbij het onver standig is om te lang je poot stijf te houden en enkel aan het eigenbelang te denken", aldus Oosting, voormalig ombuds man en oud-aanvoerder van het onderzoek van de vuur werkramp in Enschede. „Er moet wel iets heel geks ge beuren wil er zoveel onwil ont staan, dat we niet verder kun nen", zei de commissie-voor zitter over de verkennende ge sprekken die hij de komende twee maanden gaat voeren. Oosting zal samen met ex-mi- nister W. Sorgdrager en jurist E. du Perron proberen een com promis te vinden, dat zowel voor de gedupeerde beleggers als voor de financiële concerns verteerbaar is. Als uitgangspunt voor de oplossing dienen de uitspraken die de klachtencom missie van het Dutch Securities Institute dit najaar doet. Beleggers in aandelenlease zijn ontevreden, omdat zij zich mis leid voelen bij de verkoop van de financiële producten. Veel beleggers zeggen dat ze niet wisten dat hun aandelenpak ketten met geleend geld werden aangeschaft. De aanbieders zouden zich ook niet aan him zorgplicht tegenover de beleg gers hebben gehouden. AH-topman Dick Boer wil kwaliteitsimago versterken zaandam/anp - Albert Heijn heeft het afgelopen jaar een operationele winst van 262 miljoen euro geboekt. Dat is 6 procent meer dan in 2001, toen het operationele resul taat 247 miljoen euro be droeg. In dat jaar boekte Ahold een winstsprong van 26 procent, ofwel 51 miljoen euro. De omzet van Albert Heijn bedroeg afgelopen jaar 5,70 miljard euro, tegen 5,41 mil jard in 2001 en 5,20 miljard euro in 2000. Dat blijkt uit de jaarcijfers van de doch ter, die Ahold donderdag voorbeurs heeft gepubli ceerd. De nieuwe omzetcij fers over 2001 en 2000 val len ruim 100 miljoen euro lager uit dan Ahold eerder rapporteerde. Albert Heijn dient samen met Stop Shop, een Ame rikaanse Ahold-dochter, als onderpand voor een miljar denlening van de banken. Deze twee onderdelen zijn niet betrokken bij de boek houdschandalen waarin het concern is verwikkeld. Albert Heijn maakte giste ren bekend dat er 440 ba nen worden geschrapt op het hoofdkantoor en bij de distributietak. De super marktketen wil de komende twee jaar 100 miljoen euro besparen met de reorgani satie. Het Amerikaanse Stop Shop wist de operationele winst afgelopen jaar be hoorlijk op te schroeven. Die steeg met ruim 26 pro cent tot 656,9 miljoen euro. De omzet van Stop Shop steeg in 2002 beduidend minder snel dan de winst. Die kwam uit op 8,72 mil jard euro, een groei met bij na 8 procent. Moederbedrijf Ahold pre senteert eind deze maand de jaarrekening over 2002. De jaarcijfers zijn diverse malen uitgesteld, nadat er boekhoudschandalen kwa men bovendrijven bij het concern. Ahold houdt van daag een aandeelhouders vergadering om het uitstel toe te lichten en een ruwe schets van de toekomst plannen te geven. door Achille Prick zaandam - Dick Boer trad ruim driejaar geleden aan als hoogste baas van Albert Heijn. Hij wilde AH uitbouwen met meer formules en nog meer service voor de klant. Nu is hij gedwongen de botte bijl te hanteren omdat zijn organisatie te duur is geworden. Want de klant heeft geen trek meer daar voor op te draaien. - U moet 440 mensen ontslaan. Waar om? „Ik zal niet ontkennen dat het kostenni veau bij ons uit de hand is gelopen. Ze ker nu de omzet terugloopt, merken we dat. De recessie kwam snel en we kon den niet voorspellen dat de consument daar zo duidelijk op zou reageren. We moeten de kosten drukken om ook de prijzen in de winkels te kunnen verla gen." - Supermarktkenners, maar ook de fran chisenemers van Albert Heijn verwijten het hoofdkantoor dat er te laat is gerea geerd op het snel toegenomen prijsbe- wustzijn bij de consument. Mee eens? „Wat is te laat. Tot het tweede kwartaal van 2002 zagen wij ons marktaandeel no^ stijgen. Toen dat stagneerde zijn \jre Dick Boer. Foto: GPD/Joop Boek niet lang daarna begonnen met bijvoor beeld meer artikelen van het goedkope re Euroshopper-assortiment toe te voe gen. Ook zijn er veel meer acties geweest voor Bonuskaart-houders." - Maar feit blijft dat Albert Heijn nou eenmaal duurder is met bijvoorbeeld een fles Coca Cola of shampoo van Andrélon dan veel andere ketens die A-merken ver kopen. Ook als reclame-acties met elkaar vergeleken worden. Hoe lost u dat op? „Wij moeten nog beter duidelijk maken waar wij voor staan: service en kwaliteit. Er wordt ook alleen maar naar prijs ge keken. Wij hebben ook heel veel pro ducten die anderen niet hebben. Als ze die bij ons komen halen, moeten ze ook de rest van de kar weer gaan volgooien." - Maar juist die producten die elders ook verkrijgbaar zijn, zijn daar vaak goedko per. En de consument is momenteel be reid daar een blokje voor om te rijden. Wat doet u daar aan? „Ik vind dat we vergeleken worden met andere ketens terwijl die vergelijking lang niet altijd opgaat. De Aldi heeft geen biologische producten. Ze hebben ook geen vers knisperende brood- of banketproducten. Noem maar op. Onze winkels hebben ook een totaal andere uitstraling dan een discounter bijvoor beeld." - U bent van betere kwaliteit dan bij voorbeeld de Aldi? „Zeker, alleen al door ons aanbod van A-merken, die echt beter zijn. En het veel ruimere assortiment. En dat moe ten we de klant weer duidelijk gaan ma ken. We komen binnenkort met een nieuwe campagne." - Krijgt u van moederbedrijf Ahold vol doende middelen en ruimte om met Al- bert Heijn op prijs te sturen?Zo'n sticker actie, waarmee de consument drie weken lang op vijf producten tien procent kor ting kon krijgen, kost miljoenen. „De opdracht die ik van Ahold heb ge kregen luidt: zorg dat Albert Heijn een solide basis behoudt in de markt. En daarin heb ik alle bewegingsvrijheid. De problemen bij Ahold treffen ons niet di rect." - Bent Ugeen elitaire winkel geworden? „Nee, wij hebben vier miljoen klanten. Er zijn kennelijk mensen in de omgeving van Albert Heijn die ons dat imago op willen plakken." - Geeft u de boze buitenwereld de schuld? „Nee, maar als marktleider wordt wel al les uitvergroot. Dat lot dragen we, ook als we de plezierige kant van dit vak mo gen uitdragen."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7