V-Raad vindt ïrak-resolutie veel te vaag Nederland valt met neus in de boter BUITENLAND Blair en Hoon moeten nog tien dagen peentjes zweten Duizenden Palestijnen mogen weer in Israël werken Rode gloed Mars door roesten stof Antwerpse raffinaderij in brand Moordenaar abortusarts geëxecuteerd itser strooit Id op snelweg um - Een ware geldregen, :en op een autosnelweg bij im, in Duitsland. .Een za- had - afgeleid door ilefoongesprek - vergeten ij op het dak van zijn auto is had staan met daarin 100 euro in contanten, het I is van de 35 werknemers (ijn bedrijf. Toen hij weg viel de tas op de snelweg |gende het euro's. Automo- en stopten om zoveel mo- i (van de tienduizenden eijiwarrelende bankbiljetten >(jpnen bemachtigen, lts 3000 euro werd terugge- ën. itie jaagt ^Karadzic i iuka - De Bosnische po- leeft gisteren in het noor- •an Servië een inval gedaan cHn bisschop in de hoop Ra ra Karadzic te arresteren, erd niet aangetroffen. Tot e weigerden de autoritei- -n het Servische deel van mee te werken aan de Dring van de voormalige Isch-Servische regerings- Karadzic wordt gezocht is genocide tijdens de in Bosnië (1992-1995). |nesty: Servië telt volop iDO - De bijna 2.000 men ie in Servië zijn gearres- 1a de moord op premier I Djindjic op 12 maart en op grote schaal gefol- Dat zegt Amnesty Interna- I in een vandaag versche- apport. Vooral de minder ^nente verdachten zijn ^is Amnesty het slachtof- jj kregen plastic zakken ■iet hoofd getrokken, wer- Bslagen en kregen elektri- jchokken toegediend. Ook de politie herhaaldelijk arrestanten ging dood- m. De daders pikten het ilk onder de verdachten imdat die weinig kans :en aandacht voor hun te krijgen, zegt Amnes- onesië: alleen icatieve porno jta - Indonesië krijgt een te, zeer strenge pomogra- A. Op distributie van porno Heen straf van maximaal jaar cel staan. Porno mag i nog voor educatief, me- lal en wetenschappelijk ik, meldde The Jakarta andaag. Ook het optreden )del of als pornografisch t wordt strafbaar gesteld. ither Wallraff fi Stasi-spion N - De schrijver en jour- Günther Wallraff was 'erbonden aan de voor- B Oost-Duitse inlichtin- enst Stasi als 'inofficiële n werker'. Hij was bij de ïekend onder de naam ter'. Dat meldde de Duitse ider ARD gisteren. Uit de onenten blijkt dat hij van IJDot 1971 voor de Stasi H?. Hij berichtte onder over het chemische be- ^ayer en onderzoek van Duitse wetenschappers, iff werd bekend als on- eksjournalist. Zijn boek over de periode dat hij oordeed als Turkse gast- ler, is verfilmd. In overleeft ir door hoofd kt - Een Amerikaanse vakker heeft een uitzon- ongeval op wonderbaar- rijze overleefd. De 41-jari- /ji Hunt viel van een ladder =r~ijn hoofd op een boor van VHtimeter. Hij verloor zijn pilaar liep geen hersenlet- „Ik voelde met mijn :n aan het boorstuk, dat n mijn oog ging. Met mijn hand voelde ik achterop "*toofd, waar ik de boor leen voelde komen. Dat iigeveer het moment ■p ik in shock raakte", al- junt. Volgens de artsen 'Üe boor zijn hersenen op rukt. De boor is door de uit Hunts hoofd ge- :fd. sen sneuvelen in vredestijd om1»u - Alleen al dit jaar zijn 5 m Russische leger meer dan Militairen om het leven e [ten bij incidenten buiten 'ttshandelingen. Voor het lebben de Russische au- :en toegegeven dat het uiten oorlogsgebieden ge- ik is in het leger. Volgens imité van moeders van 5che militairen komen per eker tweeduizend militai- In. Vaak is dat het gevolg ngelukken, slechte behan- I en zelfmoord. Velen ple- ïlfmoord wegens pesterij- i ef8eweiddadige ontgroe- }4 praktijken. Het comité jet' dat in Tsjetsjenië meer 2.000 doden zijn gevallen. donderdag 4 september 2003 Commissie-Hutton rondt eerste deel Kelly-onderzoek af door onze correspondent Esther Cotink London - De eerste fase van het onderzoek naar de dood van wapenspecialist David Kelly zit er bijna erop. Lord Hutton, die de onaf hankelijke schouwing leidt, hoort vandaag nog twee defensiecollega's, een buurvrouw en een journalist die bevriend was met Kelly. Daarna wordt het onderzoek voor een week opgeschort. Politieke kopstukken houden hun hart vast; wie roept Hutton op 15 sep tember terug voor een tweede kruisverhoor? Het wordt tien dagen peentjes zweten voor premier Blair, minister Hoon (defensie), per- soneelsbazen, het hoofd van de geheime diensten Scarlett, regeringswoordvoerder Campbell, en BBC-joumalist Gilligan. Allen moesten in de afgelopen weken getuigen in het Royal Court of Justice. Allen kwamen met onthullingen die de gang van zaken achter de schermen van de Britse regering als nooit te voren blootlegden. Duizenden documenten, van persoonlijke e-mails tot geheime rappor ten, werden geopenbaard. Na de zakelijke verhoren werd de schouwing deze week besloten met het ware gezicht ach ter de tragiek: de getuigenis van Kelly's fami lie, die moest aanzien hoe het hart brak van een voormalig VN-inspecteur die zijn vak zo liefhad. Dagenlang was hij gekweld door mi nisters en topambtenaren, die niet konden verkroppen dat hij had gepraat met BBC- journalist Gilligan. Die maakte een radiover slag waarin de regering werd beschuldigd het Iraakse wapenbezit te hebben overdreven. Kelly's naam lekte uit, wat een klap was voor de wapenkenner omdat Defensie hem had beloofd de zaak geheim te houden. Betutte lend werd hij een 'tweederangs ambtenaar' genoemd en zijn publieke getuigenis voor een parlementscommissie bleek het laatste duw tje. Pers en publiek hielden de ogen nauwe lijks droog toen Kelly's weduwe in alle kalmte en waardigheid het menselijke verhaal achter de politieke bombarie ontvouwde. Kelly gaf de strijd tegen zijn gezichtsverlies op, en pleegde op 17 juli zelfmoord. Getuigen in het onderzoek, dat direct na zijn dood werd gelast, wachten nu af of Hutton hen opnieuw uitnodigt. Het kan zijn dat hij meer wil weten over tegenstrijdige verklarin gen, of over nieuwe bewijzen die pas na de eerste verhoren aan het licht kwamen. In elk geval is al duidelijk dat niemand zijn handen wil vuilmaken aan de affaire. Na enkele moei zame hoorzittingen, waarin kopstukken steeds de schuld van zich af probeerden te schuiven, verklaarde premier Blair uiteinde lijk 'volledig verantwoordelijk' te zijn voor be slissingen die hebben geleid tot het lekken van Kelly's identiteit. Volgens Blair dacht Kelly zelf dat zijn naam toch wel bekend zou worden. Kelly's weduwe beweert stellig het tegendeel. Dat kan een re den zijn Blair opnieuw te horen. Groter is de kans dat minister Hoon wordt teruggeroepen. Zijn bewering dat Kelly goed is behandeld door zijn departement werd verworpen in de getuigenis van de weduwe. Ook zei Hoon dat hij geen bemoeienis had met het lekken van Kelly's naam, terwijl adviseur Richard Taylor een ander verhaal vertelde. Verder kan journalist Gilligan zijn borst nat maken: na zijn getuigenis werd duidelijk dat hij twee leden van de parlementscommissie waarvoor Kelly moest verschijnen had getipt bepaalde vragen te stellen. Kelly voelde zich door de commissie zwaar gemangeld. Ook Alastair Campbell, de regeringswoord voerder die vorige week zijn ontslag aankon digde, kan een nieuwe uitnodiging tegemoet zien. Hij zou hardop hebben overwogen Kel ly's naam te laten uitlekken naar een krant. Bij de nieuwe zittingen stelt niet alleen open baar aanklager Dingemans vragen. Hij wordt bijgestaan door advocaten van de BBC, de re gering en Kelly's familie. De tweede fase van het onderzoek wordt 25 september afgeslo ten, waarna Hutton zijn eindrapport schrijft. londen/anp - De rode gloed van Mars is mogelijk niet ver oorzaakt door water, zoals tot nu toe algemeen werd aange nomen. Dat betoogt een NASA- wetenschapper in het Britse wetenschappelijk tijdschrift The New Scientist dat zaterdag uitkomt. De kleur is volgens de onderzoeker afkomstig van kleine metaalrijke meteoren die op het Marsoppervlak neerre genen en daar onder invloed van het klimaat verroesten. Uit onderzoek dat de Ameri kaanse Pathfinder-missie in 1997 op Mars deed, bleek dat in de stoflaag op Mars veel ijzer en magnesium voorkomt. Volgens NASA-medewerker Albert Yen zou dat afkomstig zijn van de kleine metaalrijke meteoren die constant op Mars neerregenen. Die zouden elk miljard jaar vijf centimeter stof veroorzaken. Met onderzoek toonde Yen aan dat deze deeltjes geen water nodig hebben om de typische roestrode kleur aan te nemen. De wetenschapper bootste in een kamer het klimaat en de at mosfeer van Mars na. Onder deze extreme omstandigheden vormde zich op de ijzerdeeltjes binnen een week roest. Yen wil met zijn onderzoek niet aantonen dat er nooit water op Mars heeft gestroomd, maar volgens de wetenschapper speelde water bij de verwering van het Marsoppervlak een veel minder grote rol dan tot nog toe werd aangenomen. antwerpen/gpd - Vlammen van wel zestig meter hoog sloegen gis teravond uit de installaties van de Total raffinaderij in het havenge bied aan de noordkant van Antwerpen. Iets voor half negen brak daar een zware brand uit. De rookpluim was te zien tot in Sint- Niklaas en Terneuzen. Dankzij de massaal uitgerukte hulpdiensten was de brand tegen tien uur al geblust en het gevaar voor ontplof fingen geweken. Er zijn geen schadelijke gassen vrijgekomen. Twee brandweerlieden raakten licht gewond. Foto: Jan van der Perre/GPD jeruzalem/afp - Achttienduizend Pales- fijnen hebben van de Israëlische autori teiten toestemming gekregen om naar hun werkplekken in Israel terug te ke ren. Het gaat om 10.000 arbeiders en 8000 kooplieden die hun waar in Israël mogen verkopen. Het Israëlische leger liet gisteren weten dat de maatregel bedoeld is om „ver trouwen te wekken". Er zijn verscheide ne grensovergangen tussen Israël en de Palestijnse gebieden opengesteld om de Palestijnen doorgang te bieden. Voor het begin van de intifada in sep tember 2000 werkten er ongeveer 30.000 Palestijnen legaal in Israël. Nog eens tienduizenden hadden daar zwart werk. Na de escalatie van de opstand sloot Is raël de grenzen voor een zeer groot deel van de Palestijnse werknemers. Deze zomer gaf Israël al toestemming voor de terugkeer van de Palestijnse ar beiders, maar de grenzen werden weer gesloten na de zelfmoordaanslag op 19 augustus in Jeruzalem, waarbij 22 men sen om het leven kwamen. Volgens Palestijnse bronnen heeft Israël niet 18.000 maar slechts een kleine 4000 Palestijnen weer toegang verleend. Kooplieden zouden zijn uitgesloten van de maatregel. De Palestijnse premier Abbas vraagt het Palestijnse parlement eind volgende week het vertrouwen in hem uit te spre ken, nu hij in een machtsstrijd met lei der Arafat is verwikkeld. new york/reuters/anp - De ontwerpresolutie van de Ver enigde Staten over de multina tionale troepenmacht in Irak en de wederopbouw van het land is veel te vaag, vinden leden van de Veiligheidsraad. Zij willen antwoord op de vraag wat voor rol de VS in petto heeft voor de volkerenorganisatie als Was hington zelf het militaire com mando en een dominante poli tieke rol wil houden. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Colin Po well is 'redelijk optimistisch' dat de Veiligheidsraad een nieuwe resolutie inzake Irak zal aannemen. Dat zei minister Jaap de Hoop Scheffer gisteren na afloop van een lang gesprek met Powell op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken. Powell heeft De Hoop Scheffer gevraagd van de Irak- resolutie een belangrijk agen dapunt te maken op de bijeen komst van de EU-ministers van buitenlandse zaken in Italië, komend weekeinde. Powell pleegde gisteren al druk telefo nisch overleg met een groot aantal van zijn Europese en an dere collega's. Hoe lang de onderhandelingen over een resolutie zullen duren, valt nog niet te voorspellen. Maar De Hoop Scheffer denkt dat de toespraak van president George Bush voor de Algemene Vergadering van de VN over drie weken een belangrijk mo ment zal zijn. Diplomaten bij de Verenigde Naties verwach ten harde onderhandelingen voordat de resolutie in stem- Voltallig Amerikaans oorlogskabinet tikt een eitje met Balkenende door Jaap van Wesel Washington - Premier Balke nende en minister van buiten landse zaken De Hoop Scheffer vielen gisteren in de Amerikaan se hoofdstad met hun neus in de boter. Hun bezoek aan het Witte Huis stond aanvankelijk op de agenda als een kennismakings gesprek aan het ontbijt met pre sident George Bush en diens vei ligheidsadviseur Condoleezza Ri ce. Maar dat gezelschap werd op het allerlaatste moment uitge breid met vice-president Dick Cheney en minister van buiten landse zaken Colin Powell. Dat betekent dat de hele Ameri kaanse buitenlandtop aanwezig was. Een wel heel zware delega tie voor een voor de Amerika nen toch niet zo vreselijk be langrijk land als het om de we reldpolitiek gaat. Maar de reden was snel duidelijk. Bush heeft net een belangrijke politieke ommezwaai aangekondigd: de VS willen nu toch de Verenigde Naties een mandaat geven voor Irak. En laat dat nu net iets zijn wat de Nederlandse regering al geruime tijd heeft bepleit. Dat op zichzelf rechtvaardigt natuurlijk niet de Amerikaanse belangstelling voor Balkenende en De Hoop Scheffer. Maar zo als de premier zowel vóór als na het gesprek zei: Nederland kan een brugfunctie vervullen, om dat het een pro-Amerikaanse koers vaart inzake Irak en tege lijkertijd ook goede betrekkin gen heeft met Frankrijk en Duitsland, de grote tegenpolen Schoothondje van Bush hilversum/anp - Volgens oud-premier Kok gedraagt premier Balkenende zich als het schoothondje van presi dent Bush. Hij zei dat gisteren in het Radio I Journaal. Kok vindt dat Nederland zich kriti scher had moeten opstellen tegenover de VS inzake de oorlog in Irak. De oud premier noemde het „ontzettend slecht" dat de V3 geen kans zien vrede en stabiliteit in Irak te brengen. Over de toenade ring tot de VN zei hij: „De VS zijn zelf niet op het idee geko men. Omdat ze het niet alleen redden, worden ze gedwon gen naar de VN te gaan", al dus Kok. Hij zei te hopen dat minister-president Balkenen de dit in zijn ontbijtgesprek met de Amerikaanse president Bush aan de orde heeft ge steld en zich niet heeft gedra gen als „het schoothondje" van de Amerikanen. Premier Balkenende vindt dat de kritiek van Kok „geen pas geeft". Hij noemde hij de aan tijgingen „buitengewoon merkwaardig" en zei dat de oud-premier Nederland geen dienst bewijst. „We moeten dit maar snel vergeten", aldus Balkenende. van de VS als het om Irak gaat. Voor de ingang van het Witte Huis zei Balkenende na het ge sprek in het Oval Office dan ook, dat Nederland het op zich neemt die brugfunctie te ver vullen. De eerste gelegenheid is komend weekeinde, als de Eu ropese ministers van buiten landse zaken elkaar in Italië ontmoeten. Had de hoge belangstelling voor Balkenende en de Hoop Scheffer wellicht ook te maken met het feit dat de laatste ge noemd wordt als mogelijke nieuwe secretaris-generaal van de Navo? Was het dus mis schien een soort sollicitatiege sprek, en verklaart dat mede de aanwezigheid van Cheney en Powell? Het antwoord was 'nee'. Die kandidatuur is in het geheel niet ter sprake gebracht, verzekerden zowel Balkenende als De Hoop Scheffer met klem. Op de vraag of De Hoop Schef fer het Navo-ambt ambieert, kwam van beiden het bekende antwoord: dat is niet aan de or de. Geen ontkenning dus, maar zo gaat dat bij internationale sollicitaties. Bush is in zijn gesprek met de Nederlanders overigens niet in gegaan op details van een mo gelijk VN-mandaat voor Irak. Balkenende en De Hoop Schef fer zeiden dat zij nog geen tekst hebben gezien van de ontwerp resolutie die Amerika bij de VN- Veiligheidsraad wil indienen voor een internationale strijd kracht onder Amerikaans bevel. Balkenende: „Er is in het alge meen gesproken over de Navo, maar niet over de vraag of de Navo een rol moet gaan spelen in Irak." Ook is niet aan de orde geweest of de in Irak aanwezige A Premier Balkenende en George Bush in Oval Office. De Nederlandse premier werd tot zijn verrassing ont vangen door het voltallige Amerikaanse oorlogskabinet Foto: EPA Nederlandse troepenmacht van 1100 mariniers zal worden uit gebreid of gecontinueerd als de afgesproken zes maanden voor bij zijn. Dat Nederland plotseling zo veel aandacht krijgt van Bush 'V en diens naaste medewerkers onderstreept hoe wanhopig de situatie in Irak en hoe groot de paniek in Washington is. Ame rika moet alle zeilen bijzetten om te voorkomen dat het nog erger mis gaat in Irak. De situa tie is zo dramatisch, dat zelfs een klein land als Nederland wordt ingeschakeld. Het is een diplomatieke rol die Nederland graag wil vervullen, zo bleek uit de woorden van Balkenende en De Hoop Scheffer. ming kan worden gebracht. De hoofdvraag daarbij is hoeveel macht de VS uit handen willen geven. Het zal met name lastig worden om Frankrijk en Rus land te overtuigen van de nood zaak van een internationale troepenmacht. De Franse mi nister van buitenlandse zaken, Dominique de Villepin, die be gin dit jaar de oppositie tegen oorlog in Irak leidde, accepteert geen ondergeschikte rol van de VN. „Er moet een echte inter nationale troepenmacht komen met een mandaat van de Veilig heidsraad", aldus De Villepin. Turkije, India, Pakistan en Ban gladesh zijn momenteel poten tieel leverancier van substantië le aantallen vredessoldaten, maar hebben laten weten dit pas te overwegen als er een VN- resolutie op tafel ligt. Een nieuw rapport van het Amerikaanse Congres meldt dat de huidige Amerikaanse inzet in Irak niet langer dan tot maart 2004 is vol te houden. Dan zou het huidige aantal van 180.000 troepen in en rond Irak, moe ten worden ingekrompen tot rond de 50.000. Bush is er dus bij gebaat dat er zo snel moge lijk buitenlandse militaire steun komt. De Britse minister van buitenlandse zaken Jack Straw heeft er intussen bij premier Tony Blair op aangedrongen 5000 extra militairen naar Irak te sturen. De Britten hebben 11.000 manschappen in Irak. De extra troepenzending is no dig omdat de veiligheidssituatie in Irak is verslechterd. Dat heeft de Britse krant Daily Telegraph vanmorgen gemeld. starke, florida/ap - De voor malige presbyteriaanse domi nee Paul Hill is gisteravond in Florida ter dood gebracht we gens de moord op een abortus arts. Hij kreeg een dodelijke in jectie. Hill (49) schoot in 1994 de abortusarts John Britton en diens lijfwacht James Barrett dood voor de kliniek in Pensa- cola in Florida waar Britton werkte. Tegenstanders van de doodstraf én voorstanders van het recht op abortus hadden gouverneur Jeb Bush opgeroe pen de executie tegen te hou den, om van Britton geen mar telaar van de radicale antiabor tusbeweging te maken. Bush weigerde dat. Hill, vader van drie kinderen, was bereid te sterven en heeft geen stappen ondernomen om uitstel van executie te krijgen. „Ik reken op een grootse belo ning in de hemel", zei een op gewekte Hill de dag voor zijn executie in een interview. In de executieruimte riep hij: „Moge God u helpen de ongeborenen te beschermen zoals u zelf be schermd zou willen worden." Abortusklinieken en de politie in Florida houden er rekening mee dat Hills terechtstelling nieuw geweld uitlokt. Voor een beperkte, maar trouwe schare bewonderaars is Hill een lich tend voorbeeld wiens misdaad gebillijkt wordt door de bijbel. Na zijn arrestatie zei Hill: „Nu weet ik zeker dat er daar van daag geen onschuldige baby's worden vermoord." Hill is de eerste Amerikaan die ter dood werd veroordeeld voor geweld tegen abortus. De grotere anti- abortusorganisaties hebben af stand van hem genomen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5