'Alle sportkantines vanaf 2006 rookvrij' BINNENLAND Weinig inspraak voor ouders bij vierdaagse schoolweek 'Een alcoholist stopt niet als hij 65 wordt oïcfejigTlVAL Stichting boos over politie-inzet Lusanne Ouderen hebben recht op een tweede toilet KNVB vreest inkomstenderving Nieuw pand, nieuwe banken Gestolen auto's teruggevonden door internationale databank 'Tout Wassenaar op de bres voor Eddy de Kroes minimale inruil 1.500,- GROENOORDHALLEN LEIDEN www.occasionfestival.nl Geen nader onderzoek Fortuyn ;v tie vindt kilo heroïne ~~iMEER - De politie heeft ig in Zoetermeer 100 kilo ie gevonden in een gepar- auto. De partij, een zeld- jrote vangst, heeft een iraarde van ongeveer 2,5 ;dh euro, zei een politie- Wlvoerder gisteren, i li uw en dochter donderdag 4 september 2003 ïtten in een lijnbus, die e politie was geregeld. I en '„"se schipper pronken md bij ongeval '00 ijUREN Bij een ongeval op h<rinciale weg N386 bij het teflgse Siddeburen zijn gis- ncdag een 46-jarige vrouw n jr 7-jarige dochtertje om- enen. De auto waarin het zat, slipte, klapte tegen iteom en kwam vervolgens iteboven in een sloot te- De vrouw was op slag Het kind overleed later in kenhuis. üarde wurgde jiw uit angst Uit angst dat hij zijn de rende vrouw niet langer inen verzorgen, wurgde •jarige man uit Assen op zijn echtgenote. Dat zei idsman Walvius gisteren ■fe rechtbank in Assen. De ank besloot de zaak ,aal drie maanden aan te h, omdat het OM bij het __gaan Centrum om een jjoek heeft gevraagd. De iflijft in voorlopige hechte- _^is recept ning-afterpil Hag - De Stichting Anti- Itie Nederland biedt via ebsite de mogelijkheid itis een recept voor de ig-afterpil aan te vragen, ^^ze pil is in Nederland gSept nodig en volgens de Eng is dat vooral in het rande een probleem. De Hg vindt dat de pil zonder te koop moet zijn. De ijke partijen CDA, SGP hristenUnie vinden het ten van recepten via in- Dngezond. Zij hebben t ecretaris Ross van volks- 1 Iheid gevraagd tegen ver- rig van het recept op te terdam wil rihtonenstop dam - De gemeente Rot- i onderzoekt of het mo- l-f een limiet te stellen aan ■fttal kansarme allochto- 5wijk. CDA-wethouder Tak bevestigt dat het streden plan onder- an gesprek is. „Geen en- aatregel is voor ons ta- aar voor we iets beslis- llen we bekijken of zo'n igel wel haalbaar is. Niet Iin juridische, maar ook tschappelijke zin." Van cs partijgenoten in de ;bben inmiddels afstand Deen van de 'allochto- ,08p' die de fractie van nobr Rotterdam voorstelt. ?n ^actieleider Geluk wil eebp op basis van huids-1 <Vel voelt hij voor een li- 1 het aantal kansarmen edk. tv gieren vast kermisattractie ve^ERK - Zo'n twintig jon- 'deiebben gisteravond een levr hoog in de lucht vast- Ei in een attractie op de :n-, in Heemskerk. Zij zijn er ior stuk uitgehaald door ïdweer. Er was geen pa- or een mankement in linekamer stond de ■each Party plotseling ia er geen beweging te krijgen was. De inzit- zaten vast op het hoog- |t op ongeveer zeven me- ;te. i ontruimd fsselbrug Ongeveer veertig pas van de stoptrein Win- Arnhem moesten gis- id op de IJsselbrug in in het donker de trein i. De trein was op de oe- linding stilgezet wegens Itwikkeling. De NS haal- 1 elektriciteit van de rails teizigers te kunnen eva- aldus een woordvoer- 1 ProRail. Het is nog niet ijk waar de rook vandaan De getroffen reizigers *1jt hun reis naar Arnhem '-Hti den haag/gpd - Bij de invoering van een vier daagse schoolweek zullen ouders weinig in spraak hebben. Ook de kinderopvang kan door andere schooltijden in de knel komen. „Scholen staan natuurlijk te juichen bij meer beleidsvrijheid. Misschien dat ze nog even naar de ouders luisteren, maar dan gaan ze hun eigen gang", denkt Maaike Lok van de katholieke oudervereniging Ouders Coo. Lok heeft ernstige bedenkingen tegen de deze week gelanceerde plannen van onderwijsmi nister Van der Hoeven. Daarin krijgen scho len meer vrijheid hun schooltijd zelf in te vul len. Met haar voorstellen wil Van der Hoeven dat scholen hun lestijden alleen kunnen wij zigen, als ook de ouders daarmee instemmen. Het besluit is bindend: ouders die het er niet mee eens zijn kunnen de beslissing niet bij de rechter aanvechten. „In de wet is die medezeggenschap keurig ge regeld", zegt Lok. „De praktijk is echter dat die vaak wordt ontdoken en dat schoolbestu ren aan het langste eind trekken. Ouders heb ben dan het nakijken. Bovendien bestaat het risico dat de medezeggenschapsraad (waarin zowel schoolleiding als ouders zitten) een be slissing neemt die ingaat tegen de wens van de ouders. De ervaring leert dat ouders daar dan nog weinig tegen kunnen ondernemen." De katholieke oudervereniging NKO vindt dat de positie van ouders in de medezeggen schapsraden moet worden versterkt. Boven dien zouden scholen hun gewijzigde lestijden moeten melden bij de Inspectie van het On derwijs, zodat die kan toetsen of een vier daagse schoolweek onderwijskundig verant woord is. Dat is vooral van belang voor zwak kere leerlingen. „Als scholen verschillende schooltijden gaan hanteren, wordt de buitenschoolse opvang nog moeilijker te organiseren," zegt voorzitter Gjalt Jellesma van BoinK, de belangenvereni ging die ouders in de kinderopvang steunt. „Het lukt maar niet om het onderwijs duide lijk te maken dat steeds meer ouders werken. Nu al zie je dat ouders hun baan opgeven, zo dra de kinderen naar de basisschool gaan." Hoeveel scholen in de toekomst voor een nieuwe lesweek zullen kiezen is nog onduide lijk. Of het dan nog nodig is om het lerarente kort op te vangen, is de vraag. Door de grote re toeloop op de pedagogische academies is het tekort over een paar jaar waarschijnlijk opgelost. Lok vreest dat de oude vijfdaagse schoolweek dan niet meer terugkeert. den haag - Prins Willem-Alexander (rechts) nam gisteren met voor zitter De Graeff van de Unie van Waterschappen plaats op de nieuwe granito zitbanken voor het nieuwe gebouw van de Unie in Den Haag. De prins verrichtte de officiële opening. Foto: ANP/Robert Vos door Harry Arts den haag - Alle sportaccommo- daties in Nederland moeten bin nen een paar jaar rookvrij zijn. Minister Hoogervorst van volks gezondheid, welzijn en sport heeft de Tweede Kamer schrifte lijk laten weten ervan uit te gaan dat op i januari 2006 alle sportverenigingen het rookver bod in hun reglementen hebben opgenomen. Tot nu toe geldt alleen een rookverbod voor kantines in ge meentelijke sporthallen. Parti culiere hallen en accommoda ties voor buitensport vallen nog buiten de beperkingen. Hoo gervorst wil van die ongelijk heid af. „Het onderscheid tus sen gesubsidieerde en niet-ge- subsidieerde sportaccommoda ties en tussen binnen- en bui tensport is ongewenst. Het valt niet te rechtvaardigen dat een niet-roker in de ene sportac commodatie wel en in de ande re geen bescherming tegen ta baksrook geniet." Hoogervorst denkt er voorlopig nog niet over de nieuwe maat regelen dwingend op te leggen. Mede op aandrang van de over koepelende organisatie NOC *NSF wil de minister proberen de sportclubs zelf tot actie te la ten overgaan. Bovendien wil hij de maatregelen geleidelijk in voeren. Wel stelt hij dat ze per 1 januari 2006 voor alle clubs van kracht moeten zijn. Vanaf die datum wil de minister ook sancties toepassen op overtre dingen. Daarbij moet gedacht worden aan het opleggen van boetes tot duizend euro. De Keuringsdienst van Waren moet toezien op de naleving van de nieuwe regels. In de brief aan de Kamer sugge reert minister Hoogervorst voor de komende jaren verschillende tussenstappen. Hij denkt aan het instellen van rookvrije uren en ruimten in clubhuizen. Daarna zou elke vereniging kunnen overgaan op het creë ren van afgesloten rookruimten en het vastleggen van een rook verbod in het huishoudelijk re glement. Bij de NOC*NSF is men niet bang dat een absoluut rookver bod resulteert in een ernstige daling van de kantine-inkom sten bij de sportclubs. De KNVB, met ruim een miljoen leden veruit de grootste sport bond in Nederland, is daar minder gerust op. De niet-ro- kersvereniging CAN vindt de voornemens van Hoogervorst te slap. In haar ogen moet de minister veel sneller een alge heel rookverbod in sportkanti nes opleggen. amsterdam/anp - Met hulp van de internationale databank AS- F/MV en samenwerking met 62 andere aangesloten landen hebben de Nederlandse politie korpsen al tientallen gestolen voertuigen kunnen opsporen in het buitenland. Dat zei direc teur Wesselink van de Stichting Aanpak Voertuigcriminaliteit vandaag. Hij noemde de data bank 'een groot succes'. De po litiekorpsen zijn sinds mei bij de internationale databank aangesloten. Het opsporings systeem ASF/MV (Automatic Search Facility/Motor Vehicles) draait vanuit het hoofdkantoor van Interpol in het Franse Lyon. Het systeem is in te zien door de politie van de 63 aan gesloten landen. Met een druk op de knop is rap te checken of een auto ergens gestolen is. De opgespoorde auto's doken on der meer op in Togo, Ghana, Wit-Rusland, Zwitserland en Oekraïne. „In dit soort landen was het opsporen van Neder landse auto's voor de invoering van dit systeem onmogelijk", aldus de directeur. den haag/gpd - Vol ongeloof en woede wordt door vrienden, kennissen en relaties gerea geerd op de aanhouding van Eddy de Kroes. De Wassenaarse vastgoedhandelaar en multi miljonair werd afgelopen maandag vastgezet omdat hij een gevangenisstraf van 18 maanden wegens vleesfraude in de jaren tachtig nooit zou hebben uitgezeten. Vandaag diende in Den Haag een door De Kroes aangespannen kort geding, waarin hij zijn onmid dellijke vrijlating eist. Volgens tv-presentator en ma kelaar Harry Mens was het van daag heel stil in het dorp der rijken. „Heel Wassenaar zat vandaag uit protest op de pu blieke tribune van de recht bank. Want het is natuurlijk een grof schandaal, dat zo'n man na bijna twintig jaar alsnog achter de tralies wordt gezet. De eerste de beste asielzoeker krijgt in Nederland na vijf jaar verblijf een generaal pardon en een vrije ondernemer die voort leeft in het vertrouwen dat hij niet wordt vervolgd, wordt plot seling opgesloten." Topkok Paul Fagel, een zwager van De Kroes, is geschokt. „Het is schandalig dat Justitie zich laat leiden door een publicatie in de Quote. Voor de familie vind ik het allemaal verschrik kelijk wat er gebeurt. Ik zit er zo dichtbij dat ik er verder eigen lijk niets meer over zeggen wil." Volgens Mens heeft het zaken blad Quote, dat de zaak-De Kroes vorige maand aan het rollen bracht, slechts een Pyr- rus-overwinning behaald. „Heel Wassenaar zal het lid maatschap op de Quote opzeg gen en heel Wassenaar ook zal de advertentie-opdrachten in trekken. Deze zaak zou wel eens de ondergang voor de Quote kunnen betekenen." Adjunct-hoofdredacteur Koster van de Quote is op de hoogte van de stemming onder de Wassenaarse relaties van De Kroes. „Maar wat verwacht men nou van ons? Wij hebben ons journalistieke werk gedaan en vastgesteld dat een door de Hoge Raad toegewezen straf niet geëffectueerd is. De Kroes héd moeten zitten en hij heeft niet gezeten. En waarom niet?" door Petra Huijser den haag - Alcoholisme onder ouderen: volgens de officiële cij fers bestaat het niet en zorgin stellingen, waar oude drinkers steeds vaker belanden, zien geen probleem. Maar hulpverleners luiden de noodklok. „Versla vingszorg in verzorgingshuizen is echt een braakliggend ter rein." Meneer Jansen bedondert de boel. Iedere dag schuifelt hij zijn verzorgingshuis uit. Om een pak melk te kopen, denken zijn verzorgers. Want daar komt-ie steeds mee thuis. Maar onderweg heeft hij de melk al weggegoten en vervangen door jenever. Het personeel snapt niet waarom hij 's avonds lal lend door de gangen dwaalt, de halve afdeling waldcer maakt en al drie keer lelijk is gevallen. „Als er ooit serieus onderzoek zou worden gedaan naar de echte oorzaak waarom ouderen geregeld onderuit gaan, kunnen we ons wel eens rot schrikken. Dan zal blijken dat er vaak alco hol in het spel is." Dat zegt Lie- ke van der Star, preventie-me dewerkster bij de stichting Brij- der Verslavingszorg uit Noord- Holland, naar aanleiding van dit waar gebeurde voorbeeld. Alcohol is veel vaker dan wordt vermoed de onderliggen de oorzaak van gezondheids problemen bij ouderen." Meer dan een overtuiging, op gedaan tijdens 18 jaar praktijk ervaring in de verslavingszorg, is het niet. Want wetenschap pelijk onderzoek is er nog nooit gedaan. Niemand weet precies hoeveel oudere alcoholverslaaf den of probleemdrinkers Ne derland kent en met welke pro blemen ze worstelen. Het Trim bos-instituut, het Nederlandse onderzoeksinstituut naar alco holmisbruik, heeft maar cijfers voor mensen tot 65 jaar. Alsof iemand op zijn 65ste spontaan de dop weer op de fles draait", sneert de preven tie-medewerkster, die het pro bleem de afgelopen jaren zag groeien. „Maar het is zo lekker makkelijk negeren als het niet zwart op wit staat." De toename van het probleem maakt ze vooral op uit de hulp verzoeken die er bij de stichting Brijder binnenkomen. „Vooral zorginstellingen zoeken hulp, want probleemdrinkers worden steeds ouder en komen een keer in een verzorgingshuis te recht. Het betekent dat die hui zen vaker te maken krijgen met bewoners die door drankmis bruik andere bewoners lastig vallen, agressief zijn of zich misdragen tegenover het perso neel." Na een paar stevige borrels waant meneer Smit zich weer een kloeke jonge vent, onweer staanbaar voor vrouwen. Hij stopt de lift en grijpt zijn mede- passagiere in haar kruis. „Met die meneer was nuchter niks aan de hand", zegt Van der Star. „Dan moet je als instelling zorgen dat hij niet meer, of in ieder geval minder drinkt, en dat is niet makkelijk. Iemand die zijn leven lang al drinkt, kun je niet droogleggen. Vèrsla- vingszorg in verzorgingshuizen is echt nog een braakliggend terrein. Wij hebben inmiddels zelf een speciale cursus ontwik keld over hoe je er mee om kunt gaan, want veel huizen hebben daar zelfs nog nooit over nagedacht." „Dat probleem is bij ons niet bekend, wij krijgen geen signa len dat onze leden daarmee te maken hebben", bevestigt branche-organisatie voor zorg instellingen Arcares op de vraag of alcoholisme problemen ver oorzaakt in verzorgingshuizen. Onzin, beklemtoont Jan de Keijzer, directeur Ouderenpsy- chiatrie van Pamassia, in de re gio Den Haag verantwoordelijk voor verslavingsproblematiek bij ouderen. „Alle verzorgings huizen in Nederland hebben probleemdrinkers die overlast geven. Maar zolang het pro bleem niet uit de hand loopt, wordt het gebagatelliseerd." Precieze cijfers heeft ook De Keijzer niet; op basis van een oud buitenlands onderzoek vermoedt hij dat van de 1,7 mil joen 65-plussers er niet meer dan 70.000 met dit probleem kampen, maar hij deelt Van der Stars vermoeden van veel ver borgen leed. „Huisartsen maar ook fysiotherapeuten zouden veel vaker moeten kijken of be paalde klachten bij ouderen niet voortvloeien uit alcohol misbruik." Families houden het alcohol probleem van opa (veel pro bleemdrinkers zijn man) liever stil. „Ze gunnen die man zijn jenevertje. Maar al die borrel tjes bij elkaar maken wel dat opa's gezondheid achteruit (advertentie) 1 nuiR - Een Duitse schipper de tavond verdronken in 3 nven in het Gelderse ter. Hij was op de wal ge en fcn raakte door nog onbe- LCHborzaak te water toen hij 1 nijgkomst weer aan boord 1 zijt schip wilde gaan. Dat ooriordvoerder van het >ro<Landelijke Politiedien- ntwOLPD) gaat het waar- 1 deijk om een ongeval, aal. of 1.500,- bovenop de ANWB/BOVAG inruilwaarde GRATIS ENTREE PARKEREN den haag/anp-gpd - Als het aan het kabinet ligt, komt er geen nader onderzoek naar de bevei liging van Pim Fortuyn. De mi nisters Donner (justitie) en Remkes (binnenlandse zaken) zien geen enkele aanleiding tot nieuw onderzoek na de eerdere rapportage van de commissie- Van den Haak vorig jaar. De bewindsmannen wêzen de eis van het Tweede-Kamerlid Eerdmans (LPF) een nader on derzoek in te stellen gisteren met kracht van de hand tijdens een overleg in de Tweede Ka mer, waarbij de gemoederen op de publieke tribune af en toe hoog opliepen. Een tiental boze aanhangers van Fortuyn verliet uiteindelijk vloekend en tierend de zaal. De LPF'er had maandag een zwartboek gepresenteerd over zaken die in de ogen van de fractie niet zijn opgehelderd. Zowel Donner als Remkes rea geerde ongekend fel op deze aantijgingen. Zij vinden dat de commissie gedegen onderzoek heeft gedaan en hebben in het zwartboek geen nieuwe aanwij zingen kunnen vinden die zou den kunnen leiden tot nieuwe conclusies. Aan het eind van het debat ver trok ook broer Marten Fortuyn onder protest, want hij vond dat Donner voorbijging aan de verklaring van Volkert van der G., de moordenaar van For tuyn. Die heeft gezegd dat hij arnhem/anp - De stichting Kin- derontvoering in Arnhem zegt 'platgebeld' te worden door ge ëmotioneerde moeders, die zich storen aan de enorme in zet van de Nederlandse politie tijdens de ontvoering van de 11-jarige Lusanne van der Gun uit Oldeberkoop. Die ouders vragen zich af waarom een der gelijke inzet ook niet wordt ge pleegd bij andere ontvoeringen. Dat heeft woordvoerder Smits van de stichting gisteren ge zegd. De moeders hebben allemaal een kind met de Nederlandse nationaliteit dat door de vader of een ander familielid is ont voerd en zich in het buitenland bevindt. De stichting noemt de inzet van de politie in die inter nationale ontvoeringsdrama's minimaal. De zegsman spreekt over rechtsongelijkheid. Vol gens hem is er sprake van grote verontwaardiging. „Er begint een trauma te ontstaan. Deze moeders lopen tegen de muur." Fortuyn niet zou hebben ver moord als er bewakers naast liepen. De kans is groot dat Van der G. wordt ondergebracht in de ge vangenis van Scheveningen. Daarbij kan worden gedacht aan plaatsing in unit 4, bijge- naamd De Bunker. Ook be hoort echter een overplaatsing van de Bijlmerbajes, waar hij nu zit, naar de penitentiaire in richting Norgerhaven in Veen- huizen nog tot de mogelijkhe den. Deze inschatting maakt de Leeuwarder advocaat Anker. dieping een tweede toilet wor den aangebracht als dat er nog niet is, zo heeft de Middelburg se rechtbank bepaald. De ge meente Reimerswaal had een bejaarde vrouw met urologi sche- en incontinentieproble men de vergoeding van een dergelijke voorziening gewei gerd. Ook de GGD Zeeland vond een toiletstoel 'de meest adequate en goedkope oplos sing' voor de vrouw. De rechtbank vindt dat een zeer gebrekkig advies. Ze wijst er on der meer op dat een po-stoel geregeld geleegd moet worden en dat dit voor een bejaarde die moeilijk kan traplopen zwaar is. De rechtbank acht toiletstoelen bovendien uit de tijd. door Jan Reijnders middelburg/gpd - Gemeenten moeten in toenemende mate voor thuiswonende bejaarden de aanleg van een toilet op de slaapverdieping bekostigen. Dat is het gevolg van een von nis van de Middelburgse recht bank in een proefproces tegen de gemeente Reimerswaal. Gemeenten beijveren zich. om ouderen zo lang mogelijk thuis te laten wonen. Dat leidt ertoe dat in toenemende mate via de Wet Voorziening Gehandicap ten (WVG) woningen moeten worden aangepast. Voor oude ren die slecht ter been zijn en een slaapkamer op een boven- etage hebben, moet op die ver- Fortuyn-aanhangers hangen vlaggen op in de fontein van het Bin nenhof als de Kamer het rapport over de beveiliging van Fortuyn be spreekt. Foto: GPD/Phil Nijhuis

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3