GESPREK VAN DE DAG Musea weten niet waar de jongeren Nieuwe woningnood dreigt Kwart Nederlanders slachtoffer criminaliteit blijven Harde klappen voor zwakste groepen Eén auto per huishouden Wachtlijsten in de zorg blijven groot DAGELIJKS LEVEN TE- l<ok£K/ HIER ALT^IP ZO NlcMTER.16 MENSELIJK Een inbreker heeft vorige week vrij dag op klaarlichte dag ingebroken in het appartement van de Franse film ster JEANNE MOREAU. Terwijl zij een dutje deed stal hij voor meer dan 400.000 euro aan juwelen en geld. Dat meldde de krant Le Pari- sien gisteren. De 75-jarige Moreau, de actrice met de hese stem die in meer dan vijftig films speelde waar onder Jules et Jim van Frangois Truffaut, werd door de dief gewekt. Ze moest hem alle dingen van waar de in het appartement overhandi gen. Daarna nam hij de benen. De politie heeft een onderzoek inge steld. Foto: Reuters Een FINANCIEEL ADVISEUR van een Britse bank die zijn bejaarde en invalide klanten voor miljoenen op lichtte, is dinsdag door een rechter veroordeeld tot negen jaar GEVAN GENISSTRAF. De 32-jarige Brit stal over een periode van vijf jaar ruim twee miljoen pond (drie miljoen eu ro) van zijn klanten. Van het geld schafte hij peperdure exotische vo gels aan. Zo kocht de man voor 20.000 pond twee palmkaketoes en voor 25.000 pond een stel roodkop kaketoes. De adviseur gaf vervol gens 450.000 pond uit aan een on derkomen voor zijn vogelcollectie, die uitgroeide tot een van de groot ste in Groot-Brittannië. De rechter beschouwde het bedrog als 'buiten sporig en schandelijk', vooral omdat zijn bejaarde en invalide klanten een heilig vertrouwen in hem had den. Volgens de advocaat had zijn cliënt de vogels gekocht als een vorm van afleiding in zijn leven na dat zijn vrouw depressief was gewor den en bij zijn vader kanker was ge constateerd. De Amerikaanse actrice CAMERON DIAZ heeft zaterdag haar NEUS GEBRO KEN toen ze op haar 31ste verjaardag aan het surfen was op Hawaii. Dinsdag verscheen de actrice met twee kleine pleisters op haar neus, die verder hele maal niet gezwollen was, om het nieuwste vertellen. Diaz, onlangs uitgeroepen tot best betaalde actrice ter wereld, was met haar zus en een aantal vrienden bij Waikiki Beach aan het surfen toen ze van haar plank viel en door een andere in het gezicht werd geraakt.Het gaat goed met me. Ik vind het alleen enorm ver velend dat ik nu niet kan gaan surfen", zei de filmster uit Charlie's Angels en There's Something About Mary. i V Archieffoto: United Photos De Boer Nederland moet zich via de VOOR RONDE op 12 mei volgend jaar in Turkije zien te kwalificeren voor de grote finale van het EUROPESE SONGFESTIVAL drie dagen later. Dat is het gevolg van een nieuwe or ganisatiestructuur van het liedjes festijn. De deelnemerslijst van het zangevenement werd door uitbrei ding van de Europese Unie te lang. Daarom gaan alleen de winnaar van dit jaar, Turkije, de vier grootste lan den (Frankrijk, Duitsland, Spanje en Engeland) en de nummers twee tot en met tien van dit jaar direct naar de finale. Nederland strijdt met de overige landen om tien overgebleven finaleplekken. Het exacte aantal landen is nog niet bekend omdat de inschrijving pasop 1 oktober sluit. Esther Hart behaalde in mei in de Letse hoofdstad Riga voor Neder land de dertiende plaats op het songfestival. De Turkse zangeres Sertab Erener won de editie 2003. Turkije is daarom volgend jaar gast heer. Zowel de voorronde als de fi nale worden live uitgezonden. Woensdag is in Bradford, in de Amerikaanse staat Pennsylvania, de 400-MIUOENSTE ZIPPO geprodu ceerd. Deze benzineaansteker, her kenbaar aan het geluid bij het ope nen en sluiten en aan zijn vorm, be staat sinds 1932. In dat jaar richtte George G. Blaisdell zijn Zippo Ma nufacturing Company op. Vanaf het begin van de productie tot nu is de aansteker vrijwel niet veranderd. Het feestexemplaar krijgt een plaatsje in het Zippo-museum, dat vlakbij de fabriek staat. Het ARCHIEF van de Amerikaanse mensenrechtenactivist MARTIN LU THER KING is te koop. De collectie, waaronder een kladje van zijn toe spraak I have a dream, moet volgens veilinghuis Sotheby's ongeveer 30 miljoen dollar opbregen. Het ar chief, nu nog in bezit van de familie van King, is tot 8 september te zien in het veilinghuis van Sotheby's in New York. Volgens een woordvoer der wordt uitgekeken naar een koper die de 7000 stukken zal tentoon stellen. De collectie bevat, naast het kladje van Kings beroemdste toe spraak, onder meer een serie boe ken over Gandhi, aantekeningen voor preken en een uitnodiging voor de begrafenis van president John F. Kennedy. King, die streed voor de gelijke behandeling van zwarten en blanken in de VS, opende in de ja ren zestig miljoenen blanke Ameri kanen de ogen voor de slechte be handeling die hun zwarte landgeno ten veelal kregen en veroorzaakte een kentering in de Amerikaanse wetgeving ten gunste van raciale ge lijkheid. De predikant werd op 4 april 1968 vermoord. Foto: AP Als het geen moetje is laten jongeren een bezoek aan het museum graag aan zich voorbij gaan. Alleen foto- en designten toonstellingen en eenmalige, specifiek op jongeren gerichte exposities trekken nog redelijk wat publiek tot pakweg 35 jaar. „Het komt niet eens in me op om naar een museum te gaan," zegt de 28-jarige Gert- lan Vos. En dat zal wat hem betreft ook nooit meer veranderen. „Vroeger was het museum een verplicht schoolreisje. Ik zat dan altijd op een bankje te wachten tot we er weer uit mochten. Ik ga naar de bio scoop, kom wel een bij een concert en wil graag eens naar het cabaret. Maar de din gen die in musea hangen vind ik niet inte ressant." Vos is tot frustratie van de museumdirec- teuren representatief voor jongeren tussen de 18 en de 34 jaar. Nog geen kwart in die leeftijdscategorie komt wel eens in een mu seum, blijkt uit onderzoek van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP). De musea worden overeind gehouden door ouderen. Wat in de musea hangt boeit de meeste jongeren niet, stelt het SCP. Vroeger was dat wel anders. Maar of die interesse zich toen spontaan ontwikkelde is zeer de vraag. „Er zat meer dwang van de ouders achter," weet onderzoeker Jos de Haan. „Vroeger kregen kinderen bevelen, ze moesten mee. Nu mogen ze erover onderhandelen." En wie niet van kindsaf gestimuleerd is musea met oude meesters en moderne beeldhouwers te bezoeken, kan kiezen uit héél veel andere kunstuitingen. Danseve- nementen, popconcerten, cabaret en stand-up-comedians, televisie, film, cul tuuruitingen op internet. Het zijn allemaal dingen die veel beter passen in de beleving van jongeren. Het is dan ook niet de jongeren aan te reke nen dat ze niet naar het museum gaan, vindt het SCP. Fotomusea, de Kunsthal in Rotterdam en musea die regelmatig de sign-tentoonstellingen hebben, trekken aanzienlijk meer jonge bezoekers. Ze mik ken met hun exposities ook op jongeren en blijven eveneens ouderen trekken. Maar het is ook de kunst om die jongeren te bereiken. Iets waaraan het vaak schort, geven woordvoerders van het Kröller Möl- ler museum in Otterlo en het Mauritshuis in Den Haag toe. Bij de Kunsthal in Rotter- Archieffoto: Hielco Kuipers Een woningnood dreigt als niet snel op grote schaal nieuwe hui zen worden gebouwd. De drei ging is het grootst rond de grote steden, aldus het SCP. Er is vooral behoefte aan goedkopere wonin gen. De kwaliteit van de huizen is in de jaren '90 sterk verbeterd door de bouw van bijna een miljoen extra woningen. Bovendien waren deze van hogere kwaliteit dan de eer dere nieuwbouw. 86 procent van de Nederlanders is uiterst tevre den over zijn of haar woning. Sinds 1998 loopt de nieuwbouw echter terug. De doorstroming stagneert, starters op de woning markt hebben het moeilijk door de hoge huizenprijzen. Dat is ook het geval op de huurmarkt. De wachttijd voor een sociale huur woning is opgelopen van gemid deld 1,9 jaar in 2000 tot 2,6 jaar in 2001. De Nederlanders vinden dat de kwaliteit van hun woonomgeving de laatste jaren sterk is teruggelo pen door onder meer de verloede ring van buurten. Het eigen wo- ningbezit steeg van 43 procent in 1990 tot 53 procent in 2001. In de jaren '90 zijn de koop- en huur prijzen sterk gestegen. Daardoor gingen de woonlasten fors om hoog. De gemiddelde hypotheek schuld van de Nederlanders nam tussen 1990 en 2001 toe met 150 procent. ali lPr jkv Een kwart van de Nederlandse be volking van twaalf jaar en ouder (3,7 miljoen mensen) zegt in 2002 slachtoffer van een of andere vorm van criminaliteit te zijn ge weest. De totale criminaliteit is in 2002 licht toegenomen, terwijl die het afgelopen decennium gelijk bleef. Het aantal vermogensdelic ten nam licht af, terwijl bedreigin gen en vernielingen toenamen. Het totale aantal delicten waar mee burgers naar eigen zeggen te maken hebben gehad was in 2002 5,1 miljoen. Daarvan is twintig procent een geweldsdelict (onder meer mishandeling), ruim een derde gaat om vermogensdelicten ep< (inbraak en zakkenrollerij) en na 40 procent vernielingen. IU- drijven meldden 5,6 miljoen f" lieten. Hier ging het vooman| om inbraak, diefstal en vernit Burgers en bedrijven doen niwn van elk delict aangifte: bij de favi tie werden in 2001 ruim 1,3 nven joen aangiften gedaan. aer. Jaarlijks wordt ongeveer een fn r cent van de bevolking (160.0lbor mensen) verdacht van een migkc drijf. Naast jonge mannen zijn sc lochtonen oververtegenwoonord onder de verdachten. 11 prolan van de verdachten is verantwCLPI delijk voor 62 procent van deijk c gemaakte processen-verbaal. v< dam houden ze er een uitgekiend medh leid op na, zegt een woordvoerder. „WV< verteren in de bladen die de jongeren 1( en nodigen ze ook uit voor openingen.j| werkt." Het aanpassen aan jongeren heeft zijn® volg gehad bij het nieuwe museum voc actuele kunst 'Gem' in Den Haag dat oui een fotomuseum binnen zijn muren h^i De reclame-uitingen en huisstijl sluiteiJg aan bij wat gangbaar is in de jongerencd tuur. Maar ook zijn de openingstijden f gepast aan het leefritme van de werkenei en studerende jongeren. De deuren gai - pas om 2 uur 's middags open en sluiteo om tien uur 's avonds. st< D Alex Bogers H k< Kwetsbare groepen krijgen de hardste klappen van de groeiende werkloosheid: jongeren tot 25 jaar, vrouwen, laag opge leiden en niet-westerse allochtonen. Vrouwen hebben de afgelopen jaren ge profiteerd van de groei van de werkgele genheid. Tussen 1990 en 2002 nam het aantal mensen met een baan toe van 5,5 miljoen (59 procent van de beroepsbe volking van 15 tot 65 jaar) tot 7 miljoen (68 procent). Onder vrouwen steeg het percentage van 44 naar 57 procent. Begin 2002 kwam een ommekeer, zo blijkt uit het rapport 'De sociale staat van Nederland 2003' van het Sociaal en Cul tureel Planbureau. Toen begon de werk loosheid te groeien. Die nam in een jaar tijd toe van 287.000 tot 403.000, een stij ging van 40 procent. Het SCP stelt verder vast dat steeds meer mensen tussen 55 en 64 jaar nog werken. In 1994 was van die groep nog 24 procent actief; in 2002 is dat percentage opgelopen tot 38 procent. Eind 2001 hadden bijna 1,5 miljoen men sen een WAO-, WW-, of Bijstandsuitke ring. Aangenomen werd dat van deze groep 400.000 personen weer aan het werk konden worden geholpen. De koopkracht is in de jaren tussen 1990 en 2000 met gemiddeld 8 procent toege nomen. In 2001 en 2002 vlakte die curve af. De inkomens zullen dit jaar met ge middeld één procent dalen. Vier van de vijf mensen voelen zich goed gezond. De levensver wachting van de Nederlanders neemt nog steeds toe, maar stijgt minder snel dan in andere lan den. Die van vrouwen steeg de af gelopen tien jaar van 80,1 naar 80,6 jaar. Bij mannen ging die van 73,9 naar 75,6 jaar. Door de toename van de vraag naar geneeskundige zorg en de intensiteit daarvan (mede een ge volg van de vergrijzing) kampt de gezondheidszorg nog altijd met forse personeelstekorten. Het ge volg daarvan is dat voor veel vor men van zorg nog steeds lange wachtlijsten bestaan. Het SCP voorspelt dat, als gevolg van de aangekondigde bezuinigingen op de gezondheidszorg, die wacht lijsten alleen maar zullen groeien en dat de kwaliteit dreigt in te zakken. Het lange wachten op de zorg is een van de grootste stenen des aanstoots van de ontevreden burgers. Vooral in de geestelijke gezondheidszorg, zo stelt het rap port De Sociale staat van Neder land 2003, zijn de wachtlijsten in 2001 en 2002 verder gegroeid. In de specialismen plastische chirur gie, orthopedie en oogheelkunde zijn de wachttijden met respectie velijk 28,14 en 14 weken erg lang. Bij specialismen die vaak met le vensbedreigende aandoeningen werken, zijn de wachttijden ge middeld een tot drie weken. Het SCP stelt verder vast dat de wachttijd op een plaats in een verzorgingshuis met 60 weken, hoewel afgenomen, toch nog al tijd zorgelijk is. Foto: Ron Pichel Binnenkort zijn er in Neder land evenveel auto's als huishoudens. Per 1000 huis houdens zijn er nu 952 au to's. In 1990 waren dat er nog 844. Het aantal wagens is sinds 1990 met ruim een miljoen toegenomen. Daar mee neemt Nederland bin nen Europa overigens een bescheiden middenpositie in. Per duizend inwoners zijn er in Nederland 400 au to's. Luxemburg is binnen de Unie absolute koploper met 600 auto's per duizend inwo ners, gevolgd door Italië en Duitsland. Het autobezit is tussen 1990 en 2001 fors gegroeid. Drie kwart van de Nederlandse huishoudens beschikt over een auto, zo'n twintig pro cent heeft al twee wagens voor de deur. Ondanks de fi les geeft de Nederlander het vervoer per auto een acht. Na de auto is de fiets het meest populaire vervoermid del. Ruim een kwart van alle verplaatsingen gebeurt per fiets. Nederlanders vellen een hard oordeel over het openbaar vervoer. De auto wordt gezien als su perieure vorm van mobili- Sbl teit, ondanks de files. Deen vierwieler krijgt het hoogp' cijfer, een 8. De trein mo^ het doen met een 6,8 en tram en metro krijgen ee^p 6,5. Ve Met 68 verkeersdoden p^n miljoen inwoners is Nedfc land na Zweden en het V enigd Koninkrijk het veilL- In Griekenland, Portugal*® Luxemburg vinden naar houding de meest dodeli ongevallen plaats. De veijER keersongevallen in Nedeiefc land kosten de samenlevr jaarlijks 8 miljard euro. Ej u vallen rond 1100 doden. jn Het vandaag verschenen rapport 'De Sociale staat van Nederland 2003' van het Sociaal en Cultureel Planbureau bevat een aantal opmerkelijke conclusies. Tussen 1990 en 2002 zijn de meeste men sen in ons land er in alle opzichten op voor uit gegaan. Sinds 1999 zijn het vooral de groepen die aanvankelijk achterbleven, zo als ouderen, mensen met een laag inko men, niet-werkenden, allochtonen en inwo ners van de grote steden, die profiteerden van de hoogconjunctuur. Tussen 2000 en 2003 is het aantal men sen dat tevreden is over de regering is ge daald van 77 tot 59 procent In 2000 vond 65 procent van de Nederlan ders dat de overheid (rijk, provincies, ge meenten) goed werk deed. In 2002 was dat afgenomen tot 35 procent. De voornaamste klachten hebben betrek king op problemen in de gezondheidszorg (wachtlijsten), onderwijs (lerarentekort), cri minaliteitsbestrijding en -sinds kort- het ge brek aan betaalbare woonruimte. Het aantal woningen steeg tussen 1991 en 2002 van 5,9 naar 6,7 miljoen. Maar een nieuwe woningnood is aanstaande als niet snel nieuw wordt gebouwd, met name rond de grote steden, aldus het SCP. Het aantal vrouwen dat werkt is toegeno men, net als het aantal mensen tussen 55 en 64 jaar. Ook allochtonen emanciperen zich snel op de arbeidsmarkt. Het SCP wijst erop dat de huidige economische crisis die verworvenheden teniet dreigt te doen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2