Vertrouwen in overheid keldert Verbijstering over plan vut te ontmoedigen Leidsch Dagb'ad CDA: Zet jonge crimineel te kijk "1 Orkaan Dujuan teistert China: zeker 38 doden Regen spelbreker US Open 'NMa inschakelen tegen wurgcontracten boeren' Huisarts steelt van bejaarde Leidsch D* Boer uit Ter Aar valt in gierput en verdrinkt Nederlander blijft positief over eigen leven Sportkantines moeten rookvrij Per boot naar crematie Lusanne weer naar school Zeven jaar voor aanslag Makassar Mederland valt net neus in boter Tout Wassenaar i de bres voor ddy de Kroes niks mis net Leiden Zuidwest' pp zoek laar leven n het heelal OPGERICHT 1 MAART 1860 donderdag 4 SEPTEMBER 2003 Leidsch ft Dagblad SS mct. ufli>u>.(.n.run.«..nu. NR. 43326LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 INTERNET: www.leidschdagblad.nl NR. 43326LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 Paarden van stal /oor markt /alkenburg ay D. Everson filosoof die ooit iweerde: Een goed idaan werk hoeft looit opnieuw gedaan worden, heeft nooit inkruid gewied l 22/24' Zonnig zo 3/4 rIMMENTAAR VIERDAAGSE sscholen mogen een vier- :odse schoolweek invoeren ais prs en onderwijzers dat wil- Minister Van der Hoeven i erwijs) heeft dat de Tweede er laten weten. Zij wil een e maken aan de rommelige li naties die op basisscholen ontstaan door de voortdu- le personeelsproblemen, r het ministerie van onder hebben we met deze uit- jak een nieuw fenomeen te ken: het afschaffen van een (lichting. De beruchte circu- l-schrijvers van dit ministe- hebben kennelijk een begin laakt met het dereguleren en mag een verheugende ont- keling worden genoemd. De i-minister wil graag aan- >ekbaar zijn op drie kernthe- s: meer autonomie voor de tien, meer zeggenschap voor mders en het oplossen van lerarentekort Met het niet ir verbieden van de vier- gse schoolweek zou voor al drie punten een kleine stap de goede richting kunnen den gezet. beslissing om een vierdaagse jolweek in te voeren zal ge ien moeten worden met in- iiming van de ouders en de ioneelsleden die zitting heb- in de medezeggenschaps- 1 (MR). Hoewel dat natuur de plek is waar zo'n beslis- thuishoort, zullen de uit lopende belangen in de MR lor zorgen dat de vierdaagse ïolweek geen frequent ver- Ijnsel zal worden, oplossen van het lerarente- lijkt met het mogelijk ma le van de 'vierdaagse' niet /Aterbij gekomen. Het aantal jen dat een kind op de basis- 1 "bol moet krijgen blijft im- fs gelijk en daarmee ook het tal uren dat de onderwijzers moeten geven. 5); goede nieuws is dat de tob- 01 ide schooldirecteuren met e jds meer werkende ouders de ene kant en moeilijk te gen onderwijzers, die steeds er niet meer fulltime willen 'ken, aan de andere kant, iets ïr ruimte hebben om creatie oplossingen te bedenken f dit grote probleem. Voor luders wordt het er niet een- idiger op. Het zal kiezen wor- 1 tussen weer een dag erbij oppas te regelen of actief in MR van de school meepraten t het handhaven van de hui- e vijfdaagse schoolweek. Geert Majoor hongkong/anp-afp - De krach tige orkaan Dujuan heeft in de zuidelijke Chinese provincie Guangdong zeker 38 mensen het leven gekost. Meer dan dui zend anderen raakten gewond door het natuurgeweld, zo meldden Chinese staatsmedia vandaag. De meeste doden vielen in de stad Shenzhen, nabij Hong kong. Daar stortte volgens het Chinese persbureau Xinhua een constructie in op een bouwplaats, waardoor zestien mensen overleden. Elders in de stad waren nog eens vier doden te l&treuren. Bewoners van de regio wijten het hoge aantal slachtoffers aan de erbarmelijke staat waarin veel gebouwen verkeren. Tyfoon Dujuan sloeg in alle hevigheid op dinsdag avond toe. De orkaan trok eerder een spoor van vernieling in het zui den van Taiwan. Daar stierven twee mensen. Honderdduizen den huishoudens kwamen tij delijk zonder stroom te zitten. De tyfoon zette vervolgens koers naar Hongkong, maar daar bleef de schade beperkt. new york - Het is een inmiddels vertrouwd beeld op de US Open. Met man en macht wordt een tennis baan drooggemaakt. Ondanks de aanhoudende regen en een enorme achterstand in het speelschema hoopt de organisatie het toernooi tijdig te beëindigen. Daarvoor is het wel noodzakelijk dat sommige speelsters twee wedstrijden op een dag afwerken. Toernooidirecteur Arlen Kantarian erkent dat de wed strijdleiding serieus in de problemen komt als het vandaag opnieuw regent. „In dat geval ontkomen we er niet aan om de mannenfinale op maandag te spelen." Pagina Sport: Regen redding Schalken. Foto: Reuters/Shaun Best den haag/gpd - Tweede Kamer, vakbewe ging en belastingexperts reageren onthutst op het plan van minister De Geus (sociale zaken) om mensen die vanaf 2005 met vut gaan in een keer de belasting te laten beta len die ze tot hun 65e verschuldigd zijn. De maatregel komt bovenop het schrappen van de fiscale stimulering van regelingen voor vervroegd pensioen. Hoogleraar fiscale economie Leo Stevens (Erasmus Universiteit) is 'verbijsterd'. Ste vens, een autoriteit op belastinggebied, vindt het plan 'te gek voor woorden'. ,,Dit kan helemaal niet. In Nederland geldt de omkeerregeling, die ervoor zorgt dat ie mand die zijn pensioen niet haalt, daar ook geen belasting over hoeft te betalen. Het naar voren halen van de belasting is hier strijdig mee. Het kabinet gooit hier op een achternamiddag even ons hele belasting stelsel op de schroothoop. Dit is een vorm van paniekvoetbal." Het plan van De Geus past in het voorne men van het kabinet om mensen langer te laten doorwerken, in ieder geval tot hun 65e levensjaar. De verwachting is dat men sen, geconfronteerd met een claim van de fiscus, zich gedwongen voelen alsnog door te werken. Stevens meent dat het plan haaks staat op het streven naar flexibilisering van de pen sioenen, zoals het fiscaal mogelijk maken van deeltijdpensioen en het zelf bepalen van de pensioengerechtigde leeftijd. Wel is hij van mening dat een pré-pensioen een beter alternatief is dan de vut. Bij pré pensioen wordt namelijk een betere af stemming bereikt tussen de kosten en de pensioenhoogte. Maar dat was al eerder af gesproken en de ombouw is reeds wettelijk geregeld. Ook in de Tweede Kamer en bij de vakbon den wordt met ongeloof en onbegrip gerea geerd. Financieel woordvoerder van het CDA De Nerée noemt het plan van zijn par tijgenoot 'buitengewoon raadselachtig.' PvdA-kamerlid Staf Depla vindt pré-pensi oen op zich te verkiezen boven de vut-rege- ling, omdat de vut moet worden opge bracht door anderen dan degene die er ge bruik van maakt. Een werknemer spaart zijn geld bij pré-pensioen zelf bij eikaar. „Een duwtje in de richting van afschaffing van de vut-regeling moet kunnen, maar door dit dictaat van bovenaf wordt de rege ling in één klap aan de kant geschoven. Dat gaat te ver." Als De Geus de plannen op Prinsjesdag presenteert, komen de socialis ten met een eigen pensioenplan. De CNV vakcentrale is teleurgesteld in het plan voor de vut-regeling en vakbond FNV twijfelt openlijk aan de juridische houd baarheid ervan. „Belasting betaal je meest al naar wat je binnenkrijgt, niet naar wat er over een reeks van jaren nog staat aan te komen", zegt FNV-vice-voorzitter Kitty Roozemond. „Je kunt je afvragen of dat de financiële draagkracht van die mensen niet te boven gaat." V den haag/gpd - De Nederland se Mededingingsautoriteit (NMa) moet er op gaan toezien dat grote supermarktketens met hun inkoopbeleid de boeren niet verder financieel uitknij pen. Dat stelt de Raad voor het Landelijk Gebied (RLG) in een advies aan minister Veerman van landbouw. De RLG plaatst kanttekeningen bij de groeiende macht van gro te supermarktketens, die steeds intemationaler opereren. „Het is er op of er onder", stelt woordvoerder Koos Kooien. „We moeten een situatie voor komen dat de detailhandel alles bepaalt. Dat ze boeren dwingen gewassen en vlees te verkopen tegen hun eisen en hun prij zen." Dat grote ketens hun macht misbruiken heeft onderzoek van de RLG niet kunnen aanto nen, maar de Raad pleit voor een grote rol van de Nederland se Mededingingsautoriteit. „En eigenlijk moet dat worden uit gebouwd naar Europees ni- bunschoten - Een huisarts uit Bunschoten is betrapt op het bestelen van een bejaarde pa tiënt uit het dorp. Volgens een woordvoerster van het openbaar ministerie in Utrecht gaat het om diefstal van een voorwerp met geringe waarde. De huisarts is voor zijn ziekelij ke neiging tot stelen onder be handeling van een psychiater. De psychiater moet het open baar ministerie na verloop van tijd een brief sturen met daarin een omschrijving van het ziek tebeeld van de verdachte. De huisarts hoeft niet voor de rechter te verschijnen. Het OM meldt dat de zaak on der voorwaarden is gesepo neerd. Er geldt een proeftijd van twee jaar. Gaat de arts in die tijd opnieuw in de fout, dan wacht hem een hardere aan pak. veau", vindt Kooien. Verder stelt de Raad dat de boer nóg meer rekening moet hou den met wat de consument op tafel wil. Anders dreigt de Ne derlandse landbouw de slag op de wereldmarkt te verliezen. De Raad richt zich met het advies vooral op de melkveehouderij en akkerbouw (tweederde van het landoppervlak). De land bouw is van cruciaal belang om deze ruimte open en groen te houden. Een kwart van de boeren leeft onder het bestaansminimum. Toch staat Nederland er inter nationaal nog goed voor: 65 procent van de productie is be stemd voor de export. Maar omdat andere landen steeds meer en tegen steeds lagere prijzen produceren, staan grote veranderingen op stapel. Nederlandse boeren kunnen niet opboksen tegen de lage prijzen van andere continenten en moeten ze zich meer gaan richten op kwaliteit, smaak en diversiteit van hun producten. Jakarta - Een van de dertien verdachten van een bomaan slag op een restaurant van Mc Donald's in het Indonesische Makassar is vandaag tot zeven jaar gevangenisstraf veroor deeld. Bij de eind vorig jaar ge pleegde aanslag vielen drie do den en vijftien gewonden. De verdachte, de moslimextremist Suriadi, werd veroordeeld om dat hij heeft verzuimd de politie ervan op de hoogte te brengen dat de aanslag was gepland. Ook werd hij schuldig bevon den aan het verborgen houden van verboden wapens. (advertentie) Ja, ik word abonnee Naam en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. S a Postcode Plaats Telefoon n. controle nabezorging) Wij gaan zorgvuldig om met Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: 54,50 55,00 In het colofon van de krant treft u nadere Mormatie aan. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leldschdagblad.nl 'Aanpak werkt vooral bij allochtonen' den haag/gpd - Jonge criminelen moeten straf fen krijgen waarbij ze te kijk staan. Ook moeten ze ten overstaan van de ouders en het slachtoffer verantwoording afleggen voor hun daden. Deze manier van straffen verkleint de kans op herha- ling. CDA-Kamerlid Cörüz presenteert dit aanvalsplan tegen jeugdcriminaliteit vanmiddag tijdens een debat in de Tweede Kamer. Deze aanpak is vol gens hem goed toegesneden op allochtone crimi nelen. „Zij komen uit een schaamtecultuur, ter wijl autochtonen een schuldcultuur hebben. Veel allochtone jongeren ervaren schoffelen in het park niet als straf. Dat zien ze als regulier werk, omdat ze in hun omgeving mensen kennen die dat elke dag doen. Pas als je ze in de buurt van een moskee of hun voetbalclub laat harken, vin den ze het echt vervelend." Ook het confronteren van de dader met het slachtoffer werkt goed, volgens het Kamerlid, ze ker als daar een ouder bij aanwezig is. „Een Ma rokkaanse jongere kan in een zwembad niet van een Nederlandse vrouw afblijven. Dan laat je die dader zijn moeder meenemen en vraag je hem: vind je het fijn als ze aan héér zitten? Dat werkt." Maar Cörüz benadrukt dat de in Frankrijk en Bel gië al eerder geïntroduceerde methode ook suc cesvol is bij autochtonen. Volgens hem moet bij elke dader apart bekeken worden welke straf het beste werkt. Cörüz zegt zelf regelmatig allochto ne criminele jongeren te spreken. Hij stelt vast dat een relatief hoog percentage allochtone jon geren zich op het verkeerde pad begeeft omdat ze niet goed in staat zijn 'weerstand te bieden aan de moderne samenleving'. „Het is meestal een optelsom van feiten. Ze gebruiken drank of drugs, gaan om met verkeerde vrienden, willen een bepaald merk scooter of schoenen." ter aar - Een 55-jarige veehou der uit Ter Aar is gistermiddag verdronken in de gierput van zijn boerderij aan de Ringdijk. Familieleden van de man gin gen rond vier uur 's middags op onderzoek uit omdat ze de man sinds 's morgens elf uur niet meer hadden gezien. Toen ze in de buurt van de gierput een trekker met draaiende motor aantroffen, werden politie en brandweer gealarmeerd. Om kwart over vijf vonden duikers van de brandweer het levenloze lichaam van de boer in de gierput. Reanimatie mocht niet meer baten. De politie gaat er van uit dat de man per ongeluk in de put is gevallen. den haag - Alle kantines van sportaccommodaties in Neder land moeten over drie jaar rookvrij zijn. Minister Hooger- vorst vindt dat clubs het rook verbod verplicht in hun regle ment moeten opnemen. Hij heeft dat in een brief aan de Tweede Kamer laten weten. Pagina Binnenland den haag/gpd - Het vertrouwen van de Nederlander in de over heid is verder gedaald. Hij voelt zich prima in zijn persoonlijke le ven, maar buiten zijn directe omgeving voelt hij zich steeds onveiliger. Dat blijkt uit het rap port 'De Sociale Staat van Neder land 2003' van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP). Nog maar een derde van de Ne derlanders (35 procent) vindt dat de overheid als geheel (Rijk, provincies, gemeenten) goed functioneert. In 2000 was dat nog 65 procent. Over de rege ring is op dit moment 59 pro cent tevreden. Drie jaar geleden lag dat cijfer nog op 77 procent. Het rapport 'De Sociale Staat van Nederland' is een elke twee jaar verschijnend overzicht van de situatie in ons land. „Het is een soort actuele MRI-scan van de samenleving," zegt adjunct directeur Theo Roes van het SCP. De voortdurende maatschap pelijke onvrede staat volgens hem in schril contrast tot het persoonlijk welbevinden. De ef fecten van de economische te ruggang zijn overigens nog slechts ten dele in het rapport zichtbaar. Over het eigen leven oordelen de mensen onveranderd posi tief. Het 'gemiddelde oordeel' was in 2002 een 7,9, tegen 7,1 in 1999. In 2001 waren de Neder landers over het algemeen nog in alle opzichten tevreden over de wereld om hen heen, maar sinds de aanslagen van 11 sep tember 2001 in New York en Washington en de 'revolutie' rond Fortuyn is hun kijk op een aantal aspecten van het leven ingrijpend veranderd. In het huidige SCP-rapport wordt gesteld dat jaarlijks meer dan een kwart van de Neder landers van twaalf jaar en ouder (3,7 miljoen mensen) het slachtoffer is van criminaliteit. De angst om slachtoffer te wor den is de afgelopen jaren verder toegenomen. Sinds 2001 is het deel van de bevolking dat zich wel eens onveilig voelt gestegen van 20 naar 25 procent. De burgers zijn verder ontevre den over het openbaar vervoer en de zorg. De wachtlijsten zijn, hoewel kleiner dan in het verle den, nog steeds aanzienlijk. Dit geldt in het bijzonder de oude ren- en de gehandicaptenzorg, zo blijkt uit het rapport. Het Planbureau waarschuwt dat de verwachte bezuinigingen op de gezondheidszorg de wachtlijsten weer dreigen op te stuwen. Pagina Gesprek van de Dag: Meer over het SCP-rapport leiden - Jan Castelein was pas 55 toen hij vorige week vrijdag plotseling aan de gevolgen van een hersen bloeding overleed. Hij stond zijn hele leven te boek als iemand die niet bang was voor verandering en vernieuwing. Het is dus niet vreemd dat uitgerekend hij de eerste is die zich per boot naar Rhijnhof liet varen voor een crematie. Daarvoor was er in De Waag een bijeenkomst, waar afscheid van hem kon wor den genomen. Volgens zijn zoon Jep hield zijn vader van water. Zo roeide hij 2 a 3 keer in de week door de Leidse singels en grachten vanwege de rust die er van uit gaat. Rhijnhof beschikt sinds mei 2001 over een rouwsteiger die naast huize Rhijnhof is gelegen. Foto: Henk Bouwman oldeberkoop - Lusanne van der Gun gaat vanaf vandaag weer naar school. Directeur Nijboer van basisschool De Tjongeling in Oldeberkoop heeft dat be kendgemaakt. Het 11-jarige meisje werd op 25 augustus ontvoerd in haar woonplaats toen ze op weg was naar school. Drie dagen later lieten haar ontvoerders haar in Venlo vrij. „Haar broertjes en zusje gaan ook naar school. Dus wil zij ook weer. Ik heb met de ou ders overlegd en zij willen Lus anne ook weer zo snel mogelijk naar school hebben", aldus Nij boer.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1