'Leiden moet haar zegeningen tellen' KUNST CULTUUR e rock van King's X is altijd hetzelfde gebleven ^ren wint prijs 0$umentendag Nederland geeft restauratie aan Sint-Petersburg cadeau In Afrikaanse films wordt heel wat afgereisd Roland Helmer 25 jaar directeur van het LAKtheater in Leiden ivoor _ser$t r/anp - In de Utrechtse »eft 13 september de Diitvoering ooit plaats van (a 'Ecce sacerdos mag- (i de zestiende eeuwer - ni Pierluigi da Palestrina «werking van Johann Se- uit omstreeks flaitvoerenden zijn zan- sjinstrumentalisten van ^chtse Domcantorij, on- enjng van Remco de 3ejjn Dom-organist Jan Volgens Bach-kenner eorganisator Rob van sijt was de Bach/Palestri- e jtot voor kort geheel on- r e werd het stuk nog (jpubliceerd of zelfs n, (gevoerd, Bouwmeester ;en hersteld 'een/anp - Het Theater t Nederland heeft het naar: het graf van acteur buwmeester senior §25) wordt morgen in ■^ster hersteld. Het graf jeroemde acteur, op be- )jats Zorgvlied in Amstel- irkeerde in deplorabele 1 Het instituut becijfer en nieuwe steen, een iesopie van de oude, en drestauratie 3500 euro Het stelde zelf ouro ter beschikking en )r i verder geld in op de de uitreiking van de nuwmeester vernoemde srsfijs Louis d'Or. is !S C reè Het comité Open Mo- endag in Leiden heeft _vfonds Trofee 2003 ge- Bouwfonds, dat al ze- #i jaar hoofdsponsor is II Open Monumentendag ^■/■srland, beoordeelt elk deelnemende gemeen- als veelzijdigheid eiïlnaliteit, publiciteit en voor de jeugd en ver- t aiar een prijs aan. schpeiden is gekozen als uit' 'vanwege een zeer om- Nq actief, verzorgd en ge- up programma'. Leiden, •^Open Monumentendag weekeinde beslaat (13 ssp>tember) sluit onder de d en land' aan bij het °eI thema van dit jaar, i h)ouw'. Dit gebeurt ove- P^n samenwerking met ügfap en Zoeterwoude. In zo;aan er in totaal twintig datopen, 'met het accent >eU samenspel tussen de in "het platteland'. Zo zijn irmaJige slachthuister- de Maresingel en het landshuis van Rijnland wQreestraat opengesteld. ook voor De waag, s heren vroeger hun pro- enwamen verhandelen, i 1 de monumenten van c afeland te kunnen bezoe- fietstochten uitgezet in irp, Zoeterwoude en ïst. In totaal zijn daar lorpshuizen en boerde- -j^ngesteld. amsterdam/anp - Nederland doet het jarige Sint-Petersburg de restauratie cadeau van de ondergrondse gang en de kaze mat van het Gosoedarev Bas tion in de beroemde Petrus en Paulus Vesting in de nu drie honderd jaar oude stad. Naar alle waarschijnlijkheid over handigen prins Willem-Alexan- der en prinses Maxima het Na tionaal Geschenk symbolisch. Het paar wordt althans in de laatste volle week van septem ber in het jarige Petersburg ver wacht, net als diverse bewinds lieden en een handjevol zaken mensen. De laatste week van september is de tweede en meest hectische week van de culturele manifestatie Days of Dutch Culture. Bijna veertig Nederlandse kunstinstellingen reizen half of eind september naar Rusland om Sint-Peters burg met een vertoning van hun kunnen te feliciteren. De Petrus en Paulus Vesting was in 1703 het begin van Sint Petersburg, dat dankzij tsaar Peter de Grote onder Neder landse invloeden tot stand kwam. Zo nodigde Peter diverse Nederlandse vaklieden uit. De banden met ons land worden nog elk jaar belicht met het eve nement Venster op Nederland, dat nu met Days of Dutch Cul ture wordt gecombineerd. Het evenement in september kost volgens Buitenlandse Za ken ruim 1,5 miljoen euro, een bedrag dat grotendeels komt uit gelden voor culturele betrek kingen met het buitenland. De organisatie komt voor een groot deel voor rekening van het Nederlandse consulaat-ge neraal in Sint-Petersburg, maar ook van de SICA, de Stichting Internationale Culturele Activi teiten. Directeur Inez Boogaarts liet deze week duidelijk weten dat de voorstellingen en exposi ties echt voor de Russen be doeld zijn en dat de zalen niet gevuld worden met Nederland se gelegenheidsgasten met vrij- kaartjes. Een persconferentie volgende week in de Russische stad moet de Russen warm ma ken voor het festijn. Er valt nogal wat te genieten. Zo is er erg veel moderne dans, uitgevoerd door onder anderen Conny Janssen Danst en Dans groep Krisztina de Chatel. De Escher Stichting hangt maar liefst tachtig Eschers in het mu seum de Hermitage op. Het Festival Oude Muziek toont daar de opera I Filosofi Imma- ginari, die Giovanni Paisiello in 1779 in opdracht van tsarina Catharina de Grote schreef. In de Hermitage hangen al wer ken uit het Stedelijk In Amster dam. Het vroegere Winterpaleis wordt ook het decor waartegen Eric van Grootel met zijn pro ject Madmens' blues een Ne derlands-Russische musical over Van Gogh toont. Tien jeugdige rappers uit Am- hem, verenigd in Boys Action, geven op dezelfde plek een rap- opera weg. Het Rotterdams Jongenskoor treedt op verschei dene plekken op Aan de activiteiten in Sint-Pe- tersburg nemen verder onder meer deel: het Amsterdams Historisch Museum, Buiten landse Zaken met een Holland Filmweek, Anouk van Dijk, de Dutch Jazz Connection, Gau- deamus, het Instituut Collectie Nederland (beheerder nationa le kunstcollectie), het Neder lands Jeugd Strijk Orkest, de Muziekgroep Nederland, de Nederlandse Museum Vereni ging, het Noord-Hollands By zantijns Mannenkoor, toneel groep Orkater en de Stichting Joodse Muziek. amsterdam/gpd - Eens in de twee jaar biedt het filmfestival 'Africa In The Picture' een overzicht van de ontwikkelingen in de Afri kaanse cinema. De programmering is net zo gevarieerd als het continent zelf. Een intro vert reisverslag uit Tsjaad (Abouna) staat ge broederlijk naast de komedie Quest To Ref over een Afro-Amerikaanse basketball- scheidsrechter in New York. En een Marok kaanse emigratiedrama als Et après staat in contrast met Promised Land, een gestileerde nachtmerrie over racistische Zuid-Afrikanen. „Ik houd niet van reisverhalen, ik houd niet van reizen. Ik zie mensen niet graag vertrek ken van hier." Aan het woord is een oude man in het Mauretanische drama Heremako- no. Het is niet moeilijk om zijn afkeer te be grijpen. Voor veel Afrikanen betekent reizen immers: gevaar, ongemak en onzekerheid. Toch wordt er in de films van Africa In The picture heel wat afgereisd. In La fleuve vlucht een in Frankrijk opgegroeide Senegalees na een misstap naar zijn vaderland, om vervol gens tijdens een confronterende reis door zijn geboorteland op zoek te gaan naar zijn wor tels. In het beeldschone Abouna dolen twee jongetjes door de verzengende hit van Tsjaad, in de hoop hun plotseling verdwenen vader te vinden. En dan is er nog die meest extreme vorm van reizen: het vertrekken uit je eigen land omdat de situatie er uitzichtloos is. Emigratie is een onderwerp in veel films op het festival, waaronder het als openingsfilm geprogrammeerde Et après. De film speelt zich af aan de Marokkaanse kust, waar voort durend illegale immigranten pogingen wagen om Spanje te bereiken in gammele bootjes. Uit de regelmatig in de film terugkerende te levisiebeelden van op het strand aanspoelen de lichamen van vluchtelingen blijkt wel hoe gevaarlijk hun wanhopige oversteek is. Regis seur Mohammed Ismail mag er dan niet hele maal in slagen om de vele verhaallijnen bij el kaar te houden, maar hij maakt wel duidelijk dat honger niet de enige reden hoeft te zijn om toch je land te willen verlaten. De wens om elders een beter bestaan op te bouwen is vaak zo sterk, dat menigeen zijn ogen sluit voor de problemen die (al dan niet legale) migranten uit Afrika tegen komen in de westerse wereld. Om zijn landgenoten in Ghana te waarschuwen tegen al te rooskleuri ge verwachtingen maakte filmmaker Pius Mensah de film See You Amsterdam, waarin een jonge vrouw met valse papieren strandt in de Bijlmer, waarna het leven in de illegali teit geen lolletje blijkt te zijn. De film beleeft de wereldpremière in Amsterdam Zuid-Oost, waar veel Ghanezen wonen. Mensah regis seerde zijn deels met Nederlands geld gefi nancierde film in de stijl van de in zijn vader land razend populaire soapdrama's, die hun publiek vooral bereiken op videoband. Africa In The Picture, vanaf vandaag tot en met zondag 14 september in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Eindho ven. Informatie: www.africainthepicture.nl r - Of King's X heeft gebracht wat jr ervan had verwacht, de ee", antwoordt de zan- tioist van het eigenzinni- i eirio uit Houston, Texas lal Steenrijk en wereldbe- ijn we niet geworden, ft lie zin niet. Maar we vlaWintig jaar lang precies willen en hebben ij wel enorm veel res- viworven. En dat maakt 6 gelukkiger dan wat asti faam of rijkdom dan ir idtdie woorden geeft Ta lg ries de essentie van itocweer. Samen met zijn rat Doug Pinnick (bas, ba Jerry Gaskill (drums, Tabor al sinds li stuk rockmuziek die z'n eigenzinnigheid jc dermate prettig in het oo|igt, dat het best ver- Oejjk is dat King's X nooit diote publiek is doorge- z'n maatjes kunnen er Ojs echter niet meer mee Meiever een lange carrière wordt door cre- t-dpei, dan een eenmalige maken en vervolgens Ztgetelheid te raken. Of, deg, een parodie op jezelf :t in. „Al die 'has beens' Denwoordig, die enkel te- daiide successen. Ik moet 1 han denken om op die op het podium te Ty Tabor. oelp heeft ook King's X op Zjwste album 'Black Like hè teruggegrepen naar jrlOp dit elfde studioal- ist! het trio staan namelijk niömmers die dateren uit erï begin van de band in t lc tijd dat King's X nog et® heette, geen platen- l en avond aan avond inderdaad nooit heel erg veran derd", zegt Tabor. „De band is ook altijd hetzelfde gebleven. Maar in die twintig jaar zijn wij natuurlijk wel veranderd. We hebben ongelooflijk veel ge speeld, allerlei nevenprojecten gedaan en heel veel in de studio gewerkt. Dat alles heeft ons ho pelijk wel betere muzikanten gemaakt. Ik denk dat we vroe ger meer slechte nummers schreven dan goede en ik geloof dat die verhouding nu wat posi tiever uitvalt." De kracht van King's X zit hem in de chemie tussen de drie bandleden, denkt Tabor. Het feit dat de muzikanten elkaar vrijlaten om aan allerlei andere projecten te werken - ten tijde van het interview was Ty Tabor bezig met z'n soloproject Poundhound - komt die che mie alleen maar ten goede. „Spelen met allerlei andere mu zikanten geeft enorm veel in spiratie. Maar bovendien reali seer ik me telkens weer dat King's X een heel bijzondere band is. Wij kennen elkaar door en door. We zijn meer dan vrienden. Broers eigenlijk. Die magie tussen ons is moeilijk te beschrijven, maar we voelen el kaar feilloos aan. We geloven in elkaar en in deze band. Wij gaan altijd samèn door, in goe de, maar ook in slechte tijden." Dat King's X veel waardering krijgt van collega-muzikanten en -bands uit alle hoeken van de wereld, doet het trio goed. „Ik hoor ook bij veel bands dat ze op de één of andere manier door ons beïnvloed zijn. Vaak is dat dan vermengd met andere invloeden. Maar dat neemt niet weg dat ik het zie als groot compliment." King's X: 7/9 De Boerderij, Zoetermeer. door Theo de With leiden - Met een feestelijk programma wordt Roland Helmer morgen in het LAKtheater in het zonnetje gezet. Hij is 25 jaar als directeur aan het Leidse the ater verbonden. Er is een programma voorbereid met theatrale hoogtepun ten uit de afgelopen 25 jaar. „Maar de mooiste voorstelling moet nog ko men", zegt Helmer. „Gelukkig maar." Het was een advertentie in de krant die Roland Helmer (51) in de jaren zeventig naar Leiden bracht. Op dat moment werkte hij als stafmedewer ker bij de Stichting Jeugd Muziek in Haarlem. Hij hield zich bezig met het bevorderen van muziekbeoefening onder de jeugd en de begeleiding van een aantal jeugdorkesten. „Het was een mooie manier om mijn brood te verdienen", zegt de theaterdirecteur. „Maar mijn ziel en zaligheid legde ik vooral in het programmeren van het Witte Theater in IJmuiden, een vrij- willigersbaan." Bij de Toneelschuur in Haarlem heeft hij ook nog als drummer meege speeld. „Dat heeft één productie ge duurd. Ik was gewoon niet goed ge noeg. Het theaterwereldje trok me desondanks geweldig aan. Bij een volgende voorstelling ben ik daarom de productieleiding gaan versterken, een beetje theatertechniek en zo. Het aantrekkelijke van theater is dat het een kunstvorm is waarvan de uitings vorm heel vluchtig is. Het is meteen weer weg. Alleen in de hoofden van de toeschouwers blijft iets hangen. En toch is theater een heel indringen de kunstvorm. Net als muziek kan een voorstelling iemand emotioneel enorm aangrijpen." De kans om er zijn beroep van te ma ken, liet Roland Helmer dan ook niet lopen. Hij trad in 1978 in dienst van het LAK, in eerste instantie als coör dinator en later als directeur. „Ik had blijkbaar precies de juiste kwaliteiten. Ik kon programmeren, ik had een klein beetje verstand van techniek en ik kon vrijwilligers aansturen." Nog acht jaar pendelde hij heen en weer tussen Leiden en zijn woonplaats IJmuiden. Toen koos hij definitief voor de sleutelstad. „Daar heb ik nooit spijt van gehad. Ik vind dat mensen op functies als deze in de stad moeten wonen. Je moet de stad voelen. Je moet aangesproken kun- Roland Helmet: „Theater een heel indringende kunstvorm. Net als muziek kan een voorstelling iemand emotioneel enorm aangrijpen." Foto: Hielco Kuipers nen worden als je boodschappen aan het doen bent. Ik ben ervan overtuigd dat het mij helpt beter te functione ren als theaterdirecteur." Het bracht hem ook het besef bij dat het LAKtheater geen geïsoleerde in stelling is, maar deel uitmaakt van een breder cultureel palet in Leiden. Zijn theater is een aanvulling op het aanbod van de Stadsgehoorzaal en de Leidse Schouwburg. Zeker de samen werking met de schouwburg is hecht. Sinds enkele jaren organiseren ze bij voorbeeld gezamenlijk het open huis aan het begin van het theaterseizoen. Op zondag 14 september is het weer zover. In het LAK treden die dag on der meer Dance Works, Jan Rot en Zuidelijk Toneel Hollandia op. In de net grondig verbouwde hal en foyer zijn muzikale optredens. Niet altijd is het LAKtheater zo gelikt gehuisvest geweest. Toen Roland Helmer in 1978 zijn entree maakte, was het drie hoog op een droogzolder van een voormalige dekenfabriek aan het Levendaal ondergebracht. De ge schiedenis van het Leids Academisch Kunstcentrum (LAK) voert terug naar 1946. Zo vlak na het einde van de Tweede Wereldoorlog werd het cul turele aanbod in Leiden voor studen ten en medewerkers van de universi teit als onvoldoende beoordeeld. Daarom werd een programma opge zet met lezingen, uitstapjes en voor stellingen. Het LAK kreeg op een zol derverdieping aan het Rapenburg de beschikking over een kantoortje en een klein podium. Rond 1970 werd verhuisd naar het Levendaal. Helmer koestert warme herinneringen aan die plek: „We za ten in dat pand met de vakgroepen Nederlands en theaterwetenschap pen. In het theaterzaaltje konden 120 mensen. Veel werk werd door vrijwil ligers gedaan. Ik denk dat er toen twee voorstellingen per week waren en ook werd al vrij veel aan kinder theater gedaan." Toen in 1975 de Leidse Schouwburg werd verbouwd, verhuisde een deel van de voorstellingen tijdelijk naar het LAKtheater. Dat gaf het LAK een enorme impuls. Helmer: „Men kreeg hier de smaak te pakken. Sindsdien is het aantal voorstellingen alleen maar gegroeid. Ja hoor, ook de schouw burg was daar positief over. Er was in Leiden duidelijk behoefte aan een kleiner theater." Die stijgende lijn resulteerde in 1983 in een verhuizing naar het huidige onderkomen aan de oever van de Witte Singel. „Ik heb met weemoed de deur van de zolder achter me dichtgetrokken. We hebben er een prachtige tijd gehad. Het was echter onhoudbaar geworden. Het laatste jaar hadden we een ontzettende overlast van duiven. Ze maakten la waai en scheten de boel helemaal on der." „Ik had het gevoel dat ik een nieuw theater begon", zegt hij over de be gintijd aan de Cleveringaplaats. „Het LAK was toen het mooiste vlakke- vloertheater van Nederland. Natuur lijk zijn we inmiddels links en rechts ingehaald door het Spuitheater in Den Haag en de Toneelschuur in Haarlem. Op deze plek konden we doorgroeien naar een weekprogram- mering. Het was wel even wennen. Aan het Levendaal waren we vrijbui ters. We gingen rustig tot vier uur 's nachts door. Nu moesten we ons schikken. We kregen te maken met huismeesters. Gelukkig is er in het beheer van het gebouw een grote be trokkenheid en flexibiliteit." Honderden en honderden voorstel lingen moet Roland Helmer inmid dels gezien hebben. „De allermooiste moet nog komen", stelt hij. „Dat is ook de motivatie om door te blijven gaan." Gedwongen er toch één aan te wijzen, kiest hij voor 'Strange Interlu de' van het Nationale Toneel. Deze voorstelling met Ariane Schlüter en Mark Rietman was in mei in het LAK theater te zien. „Prachtig stuk, mooi gespeeld, goed geregisseerd. Alles viel op z'n plek en het duurde lekker lang. Natuurlijk kies ik iets uit het recente verleden. Theater is een kunstvorm die zich steeds verder ontwikkelt. Een toneelstuk van twintig jaar geleden zou nu gedateerd aandoen." Het zijn inmiddels al lang niet alleen meer de studenten voor wie Helmer toneel, dans en muziek in huis haalt. Hij schat dat de helft van zijn bezoe kers student is. De 'gewone' Leide- naar weet de weg naar zijn theater ook te vinden. „Gelukkig zijn er in Leiden meer mensen met een avon tuurlijke geest dan alleen studenten. Ik heb het culturele klimaat in de stad in die 25 jaar zien veranderen. Cul tuur is veel meer gaan leven. Mensen hebben hun buik vol van de vervlak king op tv. Er is behoefte aan verdie ping en die vinden ze onder meer in het theater." „Leiden is te bescheiden. We mogen trots zijn op de stad. Als we ons ver gelijken met steden als Dordrecht, Gouda en Den Bosch steken wij daar in cultureel opzicht heel gunstig bij af. De musea, de podia, de beeldende kunst, de muurgedichten, noem maar op. Leiden mag daar trots op zijn. Misschien moeten we vaker on ze zegeningen tellen in plaats van on ze tekortkomingen." op kleine podia z'n rocksongs speelde. Tabor: „Fans van het eerste uur hebben ons gevraagd of we niet eens wat nummers uit die be gintijd op wilden nemen. Uit eindelijk leek het onszelf ook een leuk idee om dat te doen. Het zijn nummers die nooit op een plaat zijn verschenen. Hooguit staan er enkele op een demo, maar de meeste hebben we alleen maar live gespeeld. Ik heb gelukkig nog veel livetapes uit die begintijd in mijn archief, dus het was niet moeilijk om de songs terug te vinden." Tabor, Pinnick en Gaskill heb- ben niets aan de nummers ver anderd. „De songs die we voor dit album hebben uitgekozen vonden we in hun originele vorm sterk genoeg. Bovendien leek het ons voor de oude fans ook het leukst als we de num mers op zouden nemen zoals we ze toen speelden en ze niet opnieuw zouden arrangeren. Waarom we die nummers des tijds niet hebben opgenomen? Ach, we hadden zo ongelooflijk veel songs. Minstens duizend. Die hebben we uiteraard niet allemaal opgenomen. De mees te speelden we een tijdje live en vervolgens werden ze langzaam vergeten. Maar als het moet hebben we inderdaad materiaal genoeg voor een 'Black Like Sunday' deel twee", grinnikt de vriendelijk en bescheiden klin kende Tabor. Opvallend aan 'Black Like Sun day" is dat de songs allerminst gedateerd klinken. Het typische King's X-geluid, heavy, groo- vend en melodieus, zat er toen kennelijk al in. „Onze sound is King's X: „We doen al twintig jaar lang precies wat we zelf willen en hebben daarmee enorm veel respect verworven." Foto: GPD

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17