Vebo mogelijk weg uit Leiden LEIDEN 8c REGIO lokkendozen, spaghettislierten en glazen schoorstenen aarroute met bruggen waar 'geen kano onderdoor kan' 3Leiden is geen Stad van Vluchtelingen 0 mwenhoek moet regionaal kenniscentrum worden SP-jongeren gaan Op het krakerspad en^ T, - Bedrijventerrein de aan de achter- zoefn station Leiden Cen- 1 wjioet uitgroeien tot hét r'en-entrum' van de regio. erz(pleitte hoogleraar be- Wginde Theo Toonen gis- belag tijdens de opening a ggStudiejaar van de Hoge- fero-e'den. hg, hoogleraar is Toonen nzv?rzitter van een stuur- enfie in opdracht van de universiteit en gemeente hek doet naar de positie ntie van de regio in de conomie en -samenle- ;n van de bevindingen stuurgroep is dat de nhoek aan de beste voorwaarden voldoet om tot een dynamisch en regionaal kenniscentrum uit te groeien. „Een nieuw centrum, naast het oude centrum." Allereerst, zo schetste de hoog leraar, hebben op het terrein de Hogeschool Leiden en twee fa culteiten van de Leidse univer siteit al hun onderkomen. Ook is het Bio Science Park hier ge vestigd en het Leids Universi tair Medisch Centrum (LUMC). „Daarmee zijn de biotechnolo gie en de life sciences vertegen woordigd." In de vorm van Na- turalis is er een wetenschappe lijk museum om de hoek. Naast de verschillende onder zoeksinstituten die het terrein herbergt, is het ook goed be reikbaar, door de nabijheid van spoor en snelweg. Een voor waarde om een rol binnen de kenniseconomie te kunnen spelen, aldus Toonen. Ook is er een goed glasvezelnetwerk, on ontbeerlijk voor snelle uitwisse ling van informatie. Wil de Leeuwenhoek echter daadwerkelijk uitgroeien tot een kenniscentrum met inter nationale allure dan moet er wel in de toekomst geïnves teerd worden, benadrukte de hoogleraar. Daarbij kan ge dacht worden aan een campus voor internationale studenten. Daartoe is het echter wel zaak om nu al te beginnen met het aanpassen van de gebouwen waar wetenschappelijke experi menten plaatsvinden aan de juiste milieueisen. „Anders loop je het risico dat er straks geen woningbouw kan plaats vinden." Ook vindt Toonen dat Leiden zijn status als stad van de we tenschap beter moet promoten. Als voorbeeld noemde hij het Rembrandtjaar, dat Leiden in 2006 als toeristische trekpleister op de kaart moet zetten. „Daar hebben ze een goede slogan voor bedacht: 'In Leiden zag Rembrandt het licht'. Waarom voegen ze daar nu niet bijvoor beeld aan toe: 'En kreeg men zwarte gaten in het zicht'?" Getrainde activisten hebben al lijst van Leidse leegstaande panden door Silvan Schoonhoven leiden - Leden van Rood, de jongerenorganisatie van de So cialistische Partij, willen pan den in Leiden gaan kraken. Ze hebben een krakerstraining ge volgd en hebben al een lijst van leegstaande gebouwen opge steld. Op 9 september is er een actiebijeenkomst in het SPeer- gebouw aan de Mamixstraat. De actie is opgezet na een op roep van de SP-kamerleden Fe- nna Vergeer en Piet de Ruiter om te protesteren tegen de leegstand. „De plannen zijn be hoorlijk serieus", zegt Louk Ra demaker van Rood. „We zijn te rade gegaan bij de krakersbe weging in Amsterdam, Rotter dam en Amersfoort. De actie is vooral van politiek-symbolische aard, want we willen de ge meente laten zien dat ze iets aan de woningnood moet doen. Maar we zijn ons er goed be wust van waar die panden staan. We hebben er een lijst van." Rademaker vindt het 'niet juist' dat de woningnood onder stu denten hoog is en dat tegelij kertijd veel woonruimte leeg staat. „Het staat te verkrotten. Eigenlijk zou de gemeente er iets aan moeten doen. Die moet zorgen dat er genoeg woon ruimte is voor jongeren, die kunnen dat meestal zelf niet re gelen." Op de krakerstraining hebben de SP-jongeren tips gehad over de regels en tactieken rond kra ken. „Ze hebben ons uitgelegd dat je zo snel mogelijk 'huisvre de' moet stichten als je een pand binnengaat. Je zet er een bed neer, een stoel en een tafel. Dan kan de politie niet meer zonder huiszoekingsbevel bin nenkomen, dan plegen ze na melijk huisvredebreuk." In Leiden is weinig zicht op de woningnood, denkt Radema ker, sinds de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) de wachtlijsten heeft afgeschaft. „Het is daardoor niet bekend hoeveel mensen wachten op een kamer. Een typisch voor beeld van hoe de gemeente de regie uit handen heeft gege ven." Leefbaar Leiden wil af van titel door Robbert Minkhorst leiden - Leefbaar Leiden heeft tabak van 'Leiden, Stad van Vluchtelingen'. Fractieleider D. Sloos wil af van dat predikaat - dat volgens hem alleen maar een aanzuigende werking heeft - en wil ook de subsidie voor het comité van Stad van Vluch telingen stopzetten. Het is mooi geweest met de as sociatie van Leiden met het ver leden, toen de stad onderdak bood aan Walen en Hugenoten, vindt Sloos. „In een tijd dat ie dereen de mond vol heeft van asielzoekers en bezuinigingen en zo, past het niet meer. De naam oefent een te grote aan trekkingskracht uit op mensen: als we naar Leiden gaan, dan zitten we goed. Dat moeten we niet hebben." Het is tijd dat een andere stad de slogan gaat voe ren, meent Sloos. Leefbaar Leiden, dat drie zetels heeft in de gemeenteraad, werkt niet langer mee aan de raadscampagne voor een speci fiek pardon voor enkele duizen den illegalen in Nederland (100 tot 150 in Leiden, wordt ge schat). Volgens Sloos is de cam pagne niet nodig, nu het rijk met een pardonregeling komt. Meer illegalen toelaten wil de politicus niet. „Iedereen die het land uit moest, wist dat. De mi nister heeft nu eindelijk beleid gemaakt. De duidelijkheid is nu gegeven. Laten we daar dan blij mee zijn." De regeling van minister Ver donk helpt zo'n 2200 illegalen in het land aan een verblijfssta tus. Zo'n vier vijfduizend an dere vluchtelingen maken geen kans meer. „Zij ziet geen reden om de regeling te verruimen. Ik deel haar mening. Als steden weer apart beleid willen, is dat alleen maar onduidelijk. Het rijk komt met een regeling: dat is de democratie." De politieke werkgroep die op zaterdag 13 september een ma nifestatie op het Stadhuisplein houdt, wil een verruiming van de pardonregeling. Leefbaar Leiden keert zich daarvan af. Eerder gaf de WD al aan niets in de campagne te zien. De or ganisatie is in handen van de PvdA en van Groenlinks. D66 doet evenmin mee, maar heeft daarvoor andere motie ven dan de WD en Leefbaar Leiden. De partij is het namelijk wel eens met de redenen voor de actie: de pardonregeling van het rijk is te beperkt. „We voe ren wél actie richting onze be windslieden en de fractie in de Tweede Kamer", kondigt raads lid A. Wassenaar aan. „De ma nifestatie is niet de manier waarop wij op dit moment de dialoog met het rijk willen voe ren. We hebben hetzelfde standpunt, alleen voeren we verschillend actie. Dat is hele maal niet erg." PvdA-raadslid M. van den Berg heeft maandag op haar weblog de manifestatie aangekondigd. Zij is 'verdrietig en kwaad' over de regeling van Verdonk. Ze schrijft: „Wij hebben geen ruimte voor 5.000 goede, eerlij ke, slecht behandelde mensen, die hier al lang zijn. Wat is Ne derland toch een afschuwelijk land geworden." door Janet van Dijk leiden - Na bijna zeventig jaar dreigt de Vebo uit Leiden te ver dwijnen. De nieuwe directie van de Groenoordhallen wil een ein de maken aan het gereduceerde tarief voor de organisatie. Die kan echter een mogelijke ver dubbeling van de kosten niet op brengen. De veetentoonstelling en -keuring werd zaterdag voor de 67ste keer gehouden. „De vroegere directeur André de Jong vond dat de Vebo in de stad moest blijven, het is toch een stukje historie en traditie. Daardoor konden we de hallen voor een schappelijke prijs hu ren", verklaart de Leidse agrari ër Wilbert van der Post. „Het klinkt heel koel en kil, maar net als veel andere bedrijven moe ten wij kijken naar wat er bin nenkomt en naar wat er uit gaat", reageert Groenoordhal- lendirecteur Gideon Ruben. Volgens hem kan het niet lan ger dat medewerkers van de Groenoordhallen gratis werk zaamheden verrichten voor de Vebo. „We helpen mee met de opbouw, verzorgen administra tief werk en dat kost allemaal veel tijd. We willen die service graag blijven verlenen, maar wel tegen een vergoeding." Van der Post vindt het niet on eerlijk dat de Vebo een lagere huur betaalt dan andere ge bruikers van de hallen, want die werken op commerciële basis, 'en wij verdienen er niets aan'. Ruben: „Zij zijn geen commer ciële organisatie, maar wij wel." Precieze bedragen willen Ru ben noch vertegenwoordigers van de Vebo noemen, maar het aangepaste tarief zou een ver dubbeling van de kosten inhou den. „Het geld moet vooral uit sponsoring komen en dat wordt moeilijker. Bedrijven fu seren, en het wordt in de sector allemaal wat soberder, zakelij ker, zuiniger", zegt Wim Eike lenboom uit Rijnsaterwoude, voorzitter van de commissie fokvee en lid van het bestuur. Van de deelnemers zelf - zater dag presenteerden zestig agra riërs hun vee - is een hogere bijdrage niet te verwachten. „Zij maken ook al veel kosten om aan de strenge gezond heidseisen te voldoen", aldus Eikelenboom. Zij krijgen bij voorbeeld enkele keren bezoek van een veearts. Een hogere en treeprijs zal het publiek wegja gen en is bovendien niet vol doende om de hogere kosten te dekken, meent Eikelenboom. Hij wil graag 'de dialoog' aan gaan met de directie van de Groenoordhallen, maar als dat geen goed resultaat oplevert, wordt er een andere locatie ge zocht. „Maar een mooiere loca tie dan de Groenoordhallen is er niet. Het ligt in de stad, en bovendien zijn er alle voorzie ningen omdat er vroeger de veemarkt was. Er is volop gele genheid om het fokvee te was sen en te toiletteren, je kunt er voldoen aan alle eisen van de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees." Volgens Van der Post vinden al le veehouders het jammer als het evenement helemaal of uit Leiden verdwijnt. „Voor ons is de keuring het belangrijkste, maar het is ook een manier om de agrarische sector te promo ten. Voor buitenstaanders is het leuk om te zien hoe wij met on ze dieren bezig zijn." uristische ontwerpen geven Leidse U-bocht allure ody van der Pols - Het is misschien wel n gekste stukjes onbe- le grond in Leiden: de zo- n 'U-bocht'. Een smalle grond van 175 meter mi 30 meter breed, inge- de tunnel in de ar kolweg, het gebouw van Verzekeringsbank en Bouw daar maar midden van beton, uit- ne |sen en verkeerslawaai a dtnsvriendelijk gebouw. 1 die opdracht kreeg een opdenten van de Techni- biniversiteit Delft. Het re- n teis te zien bij het RAP Ar- tuivuurcentrum in Leiden. )e nmet ambitie en lef moe- isttier een even kijkje gaan bij het Leids architec- rdeitrum, sinds enkele len in de voormalige gehuisvest. Zonder licHering zijn de ontwerpen Ribouwkundestudenten ;d en indrukwekkend. het soort futuristische zoyen die het nu nog wat :ijn stationsgebied enige al- ;ebiuden kunnen verschaf- at 11 levrziet Theo de Leeuw een 'oon/an het Volk' op de lan- lyse strook waar nu slechts lene een fietser rijdt. Twin- 1 inmenstudies' heeft hij mcerd naar dit paleis, dat „Ziagen een belangrijke innemen in dit 'esthe- Zuinder geslaagde stuk a. Een omvangrijke ma Ran het stationsgebied irerde toeschouwer uit om zjeoordelen hoe zijn mi- rerpen in de omgeving ig. Hierbij moet volgens de n ejving vooral gelet wor- is ^spanning, ruimte en et giek', seri stro Het ontwerp van Delftse studenten voor de 'U-bocht', een smalle strook grond ingeklemd tussen de tunnel in de Schipholweg, het gebouw van de Sociale Verzekeringsbank en het spoor, is te zien bij het RAP Architectuurcentrum in Leiden. Foto: Henk Bouwman Tot dat laatste geven zijn ont werpen in ieder geval alle aan leiding. Wat te denken van een gebouw bestaande uit een aan tal opgestapelde blokkendozen van verschillende maten, ver bonden door een stel kronke lende 'spaghettislierten'? Een ander ontwerp lijkt wel iets weg te hebben van een schans voor skateboarders. De vraag hoe hierin gewoond en gewerkt moet worden, is minder rele vant, aangezien het slechts om een 'vormenstudie' gaat. Wat dat betreft staan de ont werpen die met geavanceerde computerprogramma's visueel gemaakt zijn, iets dichter bij de werkelijkheid. Ook hier zitten erg spannende ideeën tussen. Het meest futuristisch is een ontwerp van Sonja Kamp dat nog het meest wegheeft van een grote, doorzichtige bol, door platte schijven in verdie pingen onderverdeeld - een Leidse, ronde variant op de Rotterdams kubuswoningen? Wouter van Riet Paap heeft zijn ontwerp 'Triple-Zone' ge noemd, vanwege de drie, enor me 'schoorstenen' waaruit het pand bestaat. In plaats van rook moeten deze 'schoorstenen' vervuilde lucht uitbraken. Door op ingenieuze wijze van de heersende windrichting en an dere aërodynamische principes gebruik te maken, worden uit laatgassen door de drie openin gen in de torens afgevoerd. Frisse lucht wordt opgevangen en circuleert binnen in het gla zen pand, zoals een experiment in een windtunnel, volgens de begeleidende tekst, heeft uitge wezen. Ergens heeft het gebouw wel iets weg van het ontwerp dat architect Fons Verheijen enkele jaren geleden in opdracht van de gemeente voor het langwer pig stuk grond maakte. Ook dit ontwerp bestond uit drie aan eengeschakelde kantoren, om huld door een glazen schil die de herrie buiten en de warmte binnenhoudt. De gemeente raad was destijds razend en thousiast over het pand dat on derdak zou moeten bieden aan de sociale dienst, de afdeling economische zaken van de ge meente en het arbeidsbureau. Sindsdien is het echter stil ge worden rond deze wilde plan nen. Wellicht zou een bezoek van Leidse politici aan het RAP het enthousiasme weer een beetje kunnen aanwakkeren. De tentoonstelling 'Studenten- werk' is nog vrijdag tussen 13.00 en 17.00 uur en zaterdag tussen 11.00 en 17.00 te zien in het RAP Architectuurcen trum, Nieuwstraat 33 in Lei den. -^Ij^rd de Blauwpoortsbrug ,pStJbsidie van het rijk weer ,j lar gemaakt om aan de nmarkt een passanten- :e kunnen aanleggen. s in 1991 en 1992. Van ,len van 3,4 miljoen gul- rd toen 1,4 miljoen door ieente en de rest door betaald. Van de veelge- passantenhaven is terechtgekomen. Hij ligt maar het is daar alleen uk als de Peurbakken- yerjan start gaat. Dat komt gjjjde Turfmarktsbrug, de mg tussen de Turfmarkt lieuwe Beestenmarkt, weg te laag is om grote loor te laten. Met het dat de passantenhaven laven vol ligt met grote •n het haventje aan de imarkt alleen wordt ge ver loor de bemanning van vletten die trek heeft in een hamburgertje bij McDonald's. Nu wil het geval dat Leiden subsidie heeft losgepeuterd voor een nieuwe historische blunder. De provincie heeft 91.000 euro beschikbaar ge steld voor de aanpassing en de betere doorvaarbaarheid van de Slaaghsloot. Zo zou er langs de Merenwijk tussen de Zijl en de Haarlemmerweg een fraaie vaarroute ontstaan. Maar vol gens omwonenden liggen er op dit traject twee bruggen die zo laag zijn 'dat je er niet eens met een kano onderdoor kunt'. Die bruggen zouden kunnen worden verhoogd, maar dan is er nog een probleem. Op de beoogde vaarroute ligt ter hoogte van de rioolwaterzuive ring ook nog een pompgemaal in de weg. Kortom, die nieuwe vaarroute is een illusie waar de De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Erlc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Ondanks veel investeringen door de overheid blijft de Slaaghsloot moeilijk doorvaarbaar. Foto: Henk Bouwman provincie grof geld voor heeft neergeteld en waar het stads bestuur ook nog eens ruim 330.000 euro aan wil spende ren. Het plan voor de Slaaghsloot komt voort uit de opknapbeurt die de Tuin van Noord, het ge bied tussen Slaaghwijk en Wil lem de Zwijgerlaan, de afgelo pen jaren heeft ondergaan. Hier is onder andere het Noor derpark gerenoveerd, het sportpark opgeknapt en uitge breid en zijn de schooltuinen toegankelijker gemaakt. Toen is ook besloten het smalle voet pad te verbreden en fietspaden aan te leggen. Volgens Carolien Schippers, die bij de gemeente belast was met dit project, berust het ver haal over de vaarroute op een misverstand. Het geld is vooral gestoken in de wandel- en fietspaden, de verbindingen tussen de fietspaden en de aanleg van een ecologische zo - ne langs de sloot. „Het probleem van de sloot is dat er inderdaad nog een pompgemaal tussenzit", aldus Schippers, die half augustus bij de gemeente is vertrokken. „We dachten dat die waterzui vering daar misschien weg zou kunnen, maar dat blijkt zeer ingewikkeld en het ziet er naar uit dat het niet kan. Inmiddels heb ik mijn opvolger aangera den om nog maar eens te kij ken of het zinvol is om die sloot beter doorvaarbaar te maken. Die doorvaarbaarheid was namelijk maar een klein onderdeeltje van het plan." Eric-Jan Berendsen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15