Politie vreest sluipverkeer in Noord Openbare les op Pechtolds stoep 'Er is niks mis met Zuidwest, er zijn alleen wat probleembuurten' Ongewoon design past in een gewone keuken. SieMatic REGIO 'Laat fietsenstalling toezicht houden op Lammenschans' Hulp ambulancevervoer Witte Kruis ingeroepen ■mnni REGIO Voor een echte SieMatic hoeft u geen grote keukenruimte te hebben. En u hoeft ook niet rijk te zijn. conceptIO van SieMatic bewijst dat design, kwaliteit en functionaliteit ook perfect gerealiseerd kunnen worden op circa 10 m- Al voor een prijs van rond 10.000 euro inclusief Atag kwaliteits- apparatuur (koelkast, vaatwasser, keramische kookplaat, schouwwasem- 5 kapen combi-magnetron). Verrassend? Kom dan eens in onze showroom f kijken naar de andere mogelijkheden van conceptIO. 't Liefst een SieMatic SieMatic in Leiderdorp Meubelplein 11Leiderdorp, telefoon 071 - 541 26 15 GOEDHART OOK VERKRIJGBAAR BIJ: KEUKENS t.o. Avifauna, Hoorn 126a, Alphen a/d Rijn. telefoon 0172-42 21 00 SC 10 9.400,- excl. montage LEIDEN door Silvan Schoonhoven leiden - Personeel van de fiet senstalling moet via camera's het perron en de wachtkamer van station Lammenschans gaan bewaken. Het personeel kan dan meteen de wachtka mer 's ochtends openen en 's avonds weer op slot draaien. Dat is het advies van de Leidse afdeling van reizigersorganisa tie Rover aan de Nederlandse Spoorwegen. Met deze tijdelijke oplossing kan de eerste periode worden overbrugd totdat er een bedrijf gevonden is dat zich in het wachtkamergebouw wil vestigen. „Beschikbaar stellen van het haltegebouw aan een belangstellend bedrijf dat rui me openingsuren heeft is de beste oplossing", schrijft Han Poortman van Rover. „Dankzij de camerabewaking kan bij on regelmatigheden de politie snel worden gewaarschuwd." Rover protesteert tegen de slui ting van het loket op Lammen schans omdat niet alle ver voersbewijzen via de kaartjes automaat te krijgen zijn. Rover vreest bovendien dat de veilig heid zal lijden onder de slui ting. De NS zijn daar niet zo bang voor; het loket was alleen tijdens de ochtenduren open. Ook de politie kent het station niet als probleemgebied. Het D66-raadslid P. Bootsma stelde vorige week vragen aan wethouder Pechtold. Net als Rover maakt hij zich zorgen over de veiligheid op het station als het loket sluit. Toch is hij niet enthousiast over het voor stel van de reizigersorganisatie. „Als je camera's ziet op een sta tion, weet je nog altijd niet of er aan de andere kant ook iemand zit. Die discussie hebben we ook gehad met het cameratoe zicht op de Nieuwe Beesten markt. Ik vind het veiliger als er zich een winkel in de wachtka mer vestigt." leiden - De Centrale Post Am bulancevervoer (CPA) heeft de hulp van het Witte Kruis inge roepen om vervoer per ambu lance te garanderen. Aan vlieg veld Valkenburg is ook ge vraagd om zonodig bij te sprin gen. De maatregelen zijn het gevolg van de verharde acties in het particuliere ambulancever voer. Een aantal personeelsleden van ambulancediensten heeft zich gisteravond ziek gemeld, waar door er nog minder ambulan cewagens inzetbaar waren dan de afgelopen tijd al het geval was. Tot nu toe kon de CPA spoedvervoer garanderen door de eenvoudige ritten te beper ken. Dat spoedvervoer dreigde in gevaar te komen door de ziekmeldingen van ambulance personeel. De ambulances van het Witte Kruis voeren alleen eenvoudige ritten uit. Ze rijden patiënten van en naar een huisadres of zorginstelling, zowel binnen als buiten de regio. Een patiënt die is aangesloten op medische ap paratuur wordt niet door het Witte Kruis vervoerd. Het personeel van particuliere ambulances voert al geruime tijd actie om de eis voor een goede ouderenregeling kracht bij te zetten. Het ambulance personeel is boos omdat het langer moet werken dan de col lega's in overheidsdienst. Het personeel in de publieke sector kan na de 55ste verjaardag uit treden, terwijl de particuliere ambulancemedewerkers dan nog vier jaar moeten werken. (advertentie) STELLINGl Leiden telt te t ïl bestuurders buiten de stad. --.Gee/ uw mening ion ww.leidschdagblad.nl - Jonkheer Rijnhard van de nieuwe bestuursvoor- 'an het Leids Universi- 3nds. Hij is de opvolger Bruggink, die zijn voor- phap neerlegde na zijn ming tot president van de fsiteit Nyenrode. Van Tets Brkt sinds 1983 bij de mro, sinds vorig jaar als ur van de Raad van Be- Daarnaast is hij onder id van de Raad van Toe an het AMC. Van 1991 tot 11998 was hij lid van de iële commissie van het lij treedt ook toe tot het Ir van de Campagne voor i, de fondsenweiforgani- an de Universiteit Leiden. enkomst voor I wende ouders - De Landelijke Zelf- iganisatie 'Ouders van erleden kind' houdt za- om 14.00 uur een bijeen- voor lotgenoten en be- illenden. Deze bijeen- wordt gehouden in de in het Bonaventuracolle- irhaavelaan 44. Voor i. liiformatie kan gebeld lp naar de contactper- afpor Leiden: Hetty Bonte, ,Jn 5760639. 2~ iag{ (advertentie) Vaarroute let veel te jge bruggen Bewoners over >or- en nadelen erenwijktunnel ktegen ting loket i - De wijkvereniging Pro- en- en Burgemeesterswijk in een brief aan de NS op- ;t ring gevraagd over het be- im per 1 oktober het loket ation Leiden Lammen- S te sluiten. De vereniging kt van een 'forse achter- ig van de dienstverlening', lleen ontbreekt er straks ;t iformatiepunt, ook wordt ipen van kaartjes lastiger eer er alleen nog maar jtomaat is, vooral voor 1 en en mensen met een vi- handicap. De vereniging de NS dan ook om op ting van het besluit, totdat lijk is welke overwegingen in ten grondslag liggen. Leiden schenking - De familie Bierens de heeft een deel van het fa- chief geschonken aan de Universiteitsbibliotheek, aat om stukken die be- Jig hebben op de wiskun- lavid Bierens de Haan Il895) die in Leiden hoog- Eerder dit jaar hield leen kleine tentoonstel- Ier het leven en werk van jdse wiskundige. Naar ding daarvan heeft de fa- besloten om persoonlijke jfstukken die zij nog be- i de UB over te dragen, at onder meer om zijn istellingsbrieven, per- |ke brieven, foto's en een aart. nenking Leidse ganders "j - De Stichting Militair fonument herdenkt van- flde veertig Leidse militai- i gesneuveld zijn in Ne- is-Indië tussen 1947 en Öe herdenking vindt bij het monument 'Af- i zonder thuiskomst' op sveldje voor Molen de het monument staan pen van de gesneuvelde s. De herdenking wordt Te vierde keer gehouden. uwe voorzitter 'I LUF-bestuur door Timoteus Waarsenburg leiden - Bij Albert Heijn aan het Bevrijdingsplein is het op woensdagmiddag gezellig druk. Moeders met kleine kinderen lopen met volle karren de win kel uit. Voor de ingang van de megakruidenier staan twee mannen viool te spelen. Niet bepaald het beeld van een ach terstandswijk. En toch is het zo. Leiden-Zuidwest is door het rijk als 'aandachtswijk' aangemerkt. Net als Leiden-Noord. De ko mende jaren zullen gemeente, politie, welzijnsorganisaties en woningbouwverenigingen met overheidssubsidies alles in het werk stellen om Zuidwest weer naar een hoger plan te tillen. Maar wat vinden de bewoners van Zuidwest? De Luifelbaan, het grootste winkelcentrum van Zuidwest. Ouden van dagen die gearmd voortschuifelen, moeders met baby's die op een bankje met elkaar kletsen. Hangjongeren zijn in geen velden of wegen te bekennen. Op de vraag of Zuid west een echte probleemwijk is, reageert het merendeel van de bezoekers ronduit verbaasd. Mevrouw Van der Voet woont tegenwoordig in de Mors. Van daag winkelt ze met haar moe der van 87 op de Luifelbaan. „Ik ben hier opgegroeid. Ik heb zelf jaren in de Eduard van Bein- umstraat gewoond. Mijn moe der woont hier nog steeds, in het Van Banchemhof." Haar moeder knikt. „Niks mis met /Zuidwest", zegt ze. „Ik woon hier al 34 jaar. Het is hier wel wat veranderd, er zijn meer buitenlanders gekomen, de so ciale samenhang is daardoor minder geworden. Maar dat geldt voor de hele stad. Ik heb hier nog nooit problemen ge had. Ook niet qua criminaliteit. Een achterstandswijk? Dat is het zeker niet." G. Bakema, makelaar van het kantoor Bakema Pison aan de Hooigracht: „Zuidwest een achterstandswijk? Daar kijk ik echt van op. Ik heb net nog een flatje in de Verdistraat verkocht. Ik heb nog niets gemerkt van een verminderde interesse voor Zuidwest. En ik heb ook nog geen collega's daarover ge hoord. Ik vind het eigenlijk maar een vreemd verhaal." Sjaak Scheffer, woordvoerder van de winkeliers van de Luifel baan, vindt dat Zuidwest de laatste jaren wel wat is achter uitgegaan. „Maar je kunt Zuid west niet vergelijken met Lei den-Noord", zegt hij. „De pro blemen die daar spelen, zie je hier nauwelijks. We hebben wel eens wat overlast gehad van junks en zwervers. En er han gen hier 's avonds natuurlijk ook wel eens jongeren rond. Maar Zuidwest is geen pro bleemwijk. Er zijn een paar pro bleembuurten waar negentig procent van de huizen sociale woningen zijn. Dat moet meer gespreid wordenIk vermoed dat de gemeente aan de bel heeft getrokken om te voorko men dat Zuidwest verder af glijdt." De wijkvereniging is blij dat er geld en een wijkontwikkelings plan komt voor Zuidwest. „Want er moet in de wijk best het een en ander opgeknapt worden", zegt A. van Dantzich, secretaris van wijkvereniging Leefbaar Zuidwest. „Ik begrijp En hun moeders komen niet buiten. Ik heb een zoontje van twaalf, maar die is hier niet wel kom om te spelen. Hij wordt gewoon weggejaagd." Ze krijgt bijval van mevrouw De Groot die een galerij lager woont. „Ze noemen het Jac Ur- lusplantsoen tegenwoordig de Leidse Schilderswijk. Het is hier gewoon een getto aan het wor den. Bijna niemand die hier woont, werkt, alles wordt ge sloopt en veel te veel buitenlan ders. Ze zijn echt niet allemaal verkeerd, hoor. Maar als je te veel Marokkanen in één flat hebt, passen ze zich niet meer aan aan onze cultuur. Ik woon hier 23 jaar en mijn^ochters wonen nog thuis. M"aar als ik kleinkinderen zou krijgen, ben ik hier weg. Die zou ik hier niet durven te ontvangen." Ook het echtpaar Ouwerkerk woont al dertien jaar in het Jac Urlusplantsoen. Ze vertellen hetzelfde verhaal. Te veel bui tenlanders, waardoor de au tochtone bewoners vertrekken. Slopen dan maar, het Jac Urlus plantsoen? Dat vindt niemand een oplossing. Meneer Ouwer kerk: „Dan verplaatst het pro bleem zich naar elders. Je moet probleemgroepen niet concen treren, maar spreiden. De beste oplossing voor het Jac Urlus plantsoen lijkt mij om de flats te verkopen. Bied alle bewoners de mogelijkheid om hun wo ning te kopen. Dan blijft een deel van de huidige bewoners zitten, een deel vertrekt. Dan lossen de problemen zichzelf op. "Hij zou in elk geval direct z'n flatje kopen. Net als z'n buurvrouwen De Groot en Bar- endsen. Ouders Sint Josephschool zijn dagelijkse verhuizing zat door Mascha Welling Nieuwe Kooilaan veroorzaakt opstoppingen door Robbert Minkhorst leiden - Verkeersmaatregelen op de Kooilaan zorgen voor sluip verkeer in de smalle straten van Leiden-Noord. Dat voorspelt de politie, nu ze de plannen van de gemeente met de weg heeft ge zien. De politie vreest dat de veilig heid in de omliggende buurten afneemt. Volgens verantwoor delijk wethouder A. Pechtold valt het reuze mee, meldde hij gisteravond aan de raadscom missie economie en verkeer. Op de agenda van de commis sie stond de herinrichting van de Kooilaan. De weg is in de ogen van de gemeente niet vei lig genoeg meer. Wegdek en fietspaden zijn aan vervanging toe. De boomwortels groeien door het asfalt heen. Om die re denen wil Leiden de uitvalsrou- te flink onder handen nemen. Daarvoor trekt het anderhalf miljoen euro uit. De raadscom missie stemde in met het plan. Dat deed ze echter niet zonder aan te halen wat de politie over de verkeersmaatregelen heeft gesteld. De gemeente past tege lijk het kruispunt van de Kooi laan met de Herensingel aan - en daar zit de bottleneck, aldus de politie. Leiden noemt de oversteek voor fietsers daar on handig en onveilig. Om die be ter te maken, neemt de ge meente verkeersremmende maatregelen voor autós. Dat leidt evenwel weer tot opstop pingen, waarna automobilisten routes door de wijk kiezen, voorspelt de politie. Dat gaat ten koste van de verkeersveilig heid in de buurten. Zo stond het ook gesteld in het voorstel aan de raadsleden. Verschillende partijen vielen daarom over de passage met het commentaar van de politie. Voor de SP was de vrees reden om tegen te stemmen, zei raadslid H.van Dam. De WD, Christenunie en LWG/De Groenen vroegen opheldering van Pechtold. Volgens de scheidend wethou der - hij wordt burgemeester van Wageningen - is het verhaal van de politie te stellig. „De po litie gaat gewoon akkoord met dit voorstel. De mogelijkheid van sluipverkeer zóu kunnen optreden. Wel wil ik de maatre gelen over een half jaar uitge breid evalueren." Dat laatste zegde hij toe nadat de WD er om had gevraagd. Bij die evaluatie betrekt de wet houder ook de verkeerssituatie op de Lage Rijndijk en het sluipverkeer door de Javastraat. Sinds het regime van eenrich tingsverkeer is ingevoerd, kla gen ondernemers over lagere omzet en buurtbewoners over sluipverkeer. Pechtold zei ver der dat om doorstroming te be vorderen en files tot en met de Kooilaan tegen te gaan, het ver keer op de singel waarschijnlijk 'langer groen' krijgt. Na die ant woorden ging de raadscommis sie akkoord - inclusief de SP. dat de gemeente blij is dat daar nu geld voor komt. Maar", voegt hij daaraan toe, „Zuid west is geen achterstandwijk. Het is niet te vergelijken met probleemwijken elders in het land of zelfs Leiden-Noord. Er zijn wat probleembuurten in Zuidwest Zoals het Jac Urlus plantsoen." „Zuidwest is niet verloederd. Maar dit stukje Leiden wel. Ik ben hier komen wonen toen ik tien was", zegt mevrouw Bar- endsen uit het Jac Urlusplant soen. „Toen waren dit de duur ste flats met lift in Zuidwest. Nu zijn het de goedkoopste. Er wo nen hier alleen nog maar uitke ringstrekkers. En veel te veel buitenlanders. Begrijp me goed, ik heb niets tegen buitenlan ders. Maar er wonen er hier ge woon te veel. Ze hebben andere gebruiken. Alles wordt hier ge sloopt door die buitenlandse kinderen. De vaders van die kinderen zijn de hele dag weg. leiden - De maat is vol voor de ouders van leerlingen van groep 8 van de St. Josephschool aan de Leidse Oppenheim- straat. Al drie weken tillen hun kinderen elke ochtend het schoolmeubilair over het schoolplein naar het gebouw van de naschoolse dagopvang B4Kids. Omdat de school zelf niet genoeg ruimte heeft, rich ten de leerlingen daar een lo kaal in. Om 13.45 uur ruimen ze weer op, waarna zij de laat ste drie kwartier weer les krij gen in het schoolgebouw. Na lang wachten op een initiatief van de kant van de gemeente, voeren de ouders nu actie. De ouders willen weten wan neer er een oplossing komt. Woordvoerster Yvonne Keepers vindt dat het lang genoeg ge duurd heeft. „De leerlingen sle pen de hele tijd met hun spul len en hebben geen vaste plek. Ze hebben last van de span ning. In februari moeten ze wel hun Cito-toets maken." Om de aandacht op dit probleem te vestigen geven de ouders een openbare les voor de huisdeur van verantwoordelijk wethou der Pechtold. „We willen op de ze manier druk op de ketel zet ten. Elke week dat we moeten wachten, is een week te lang." Directeur T. van Nuland van het primair onderwijs bij de Stichting Katholiek Onderwijs Leiden (SKOL) begrijpt de actie van de ouders. „Vorig jaar au gustus was al bekend dat dit probleem zou ontstaan. De ge meente beloofde toen een snel le oplossing. Voor 1 februari hebben we een aanvraag inge- Leerlingen van groep 8 van de St. Josephschool sleepten vanmorgen hun schoolmeubilair voor de verandering eens niet naar het gebouw van de naschoolse dagopvang, maar naar de voortuin van onderwijswethouder Pechtold. Foto: Hielco Kuipers diend voor de bouw van twee noodlokalen, maar er is nog niets." Volgens Van Nuland staat niets de bouw meer in de weg. „De lokalen komen op de plaats waar nu een noodge bouw van de I^orentzschool staat. Afgelopen vrijdag werd bekend dat dit gebouw weg mag, zodat onze lokalen ge- bouwrd kunnen worden." Verantwoordelijk ambtenaar J. de Kwaasteniet spreekt dit te gen. „In dit gebouw zit de bi bliotheek van de Lorentzschool. Hiervoor moet eerst een plek gevonden worden. Daarna kun nen we verder kijken." Wan neer en waarheen de biblio theek verhuist, wordt vandaag bekend. Ouders en leerlingen demon streerden wel op Pechtolds stoep, maar de wethouder kon niet de hele les meemaken. Hij besprak vanochtend aan de an dere kant van de stad de toe komst van de bibliotheek met de directeur van de Lorentz school. Maar de ouders willen daar niet meer op wachten. „We hebben al veel te lang ge wacht. We moeten nu actie on dernemen", aldus Keepers. „We willen weten wanneer de noodgebouwen er staan." Het Jac Urlusplantsoen geldt als een van de belangrijkste probleembuurten van Leiden-Zuidwest. Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13