Navelpluis, hitsige vis en ijshoofdpijii GESPREK VAN DE DAG Tennisbabe Koernïkova opent Miljonairsbeurs De sprietjes van het Malieveld woensdag 3 septemb bi =tn DAGELIJKS LEVEN WcHT IK STtfrtks ROK BetfofcMP MSB ,1E SUPEiZ. ÖPJJT"/ MENSELIJK De voormalige Amerikaanse krijgsgevangene JESSICA LYNCH vangt een voor schot van een miljoen dollar voor haar BIOGRAFIE. Ze heeft een contract geslo ten met uitgeverij Alfred A. Knopf. Het boek wordt geschreven door een voorma lige journalist van The New York Times, aldus de uitgeverij. De 20-jarige Lynch werd de grootste oorlogsheld van de Amerikanen in Irak. Zij werd 23 maart nabij Nassiriya krijgsgevangen genomen toen haar konvooi een verkeerde afslag nam en werd overvallen. Zij liep daarbij diverse botbreuken op. Na een week bevrijd den Amerikaanse commando's de soldate uit het ziekenhuis. Later bleek dat de bevrijdingsactie grotendeels een propagandashow was. Het boek komt uit in no vember, in een eerste druk van zo'n 500.000 exemplaren. Foto: AP De Ierse acteur PIERCE BROSNAN, bekend van de laatste vier James Bond films, heeft de rechten over zijn DOMEINNAAM op internet teruggewonnen. De site www.piercebrosnan.com was officieel geregistreerd als eigendom van ene Alberta Hot Rods uit Alberta in Canada. Brosnans advocaten wezen de VN-arbi- tragecommissie erop dat deze 'persoon' de naam van hun cliënt oneigenlijk ge bruikte. Piercebrosnan.com was volgens hen wel gelinkt aan een site met infor matie over filmacteurs, www.celebritylOOO.com, maar op de internetpagina stonden in plaats van een biografie van de huidige 007 slechts advertenties. Dat bewees volgens de commissie dat iemand geld verdiende aan de naam van de acteur. De commissie besloot daarop de domeinnaam aan Brosnan zelf toe te kennen. De advocaten van Bros nan waren erachter gekomen dat achter Alberta Hot Rods de be ruchte 'cyberkraker' Jeff Burgar zat. Burgar en aan hem gelinkte internetbedrijven zijn de laatste tijd verschillende keren door de rechter gedwongen om domeinna men terug te geven aan hun recht matige eigenaren. Zo wonnen eer der onder anderen de acteurs Ke vin Spacey en Pamela Anderson en zangeres Celine Dion hun do meinnamen terug van Burgar. Foto: AP De politie is op zoek naar degene die afgelopen weekeinde een vermoedelijk val se melding deed per MARIFOON. Het was een hulpkreet van iemand die zich samen met twee andere opvarenden (onder wie een kind) op een plezierjacht zou bevinden. Ter hoogte van de spoorbrug bij Culemborg zou er een explosie in de machinekamer zijn geweest en de opvarenden zouden op het punt hebben gestaan van de boot in het water te springen. Een grootscheepse hulpactie werd op touw gezet maar er was geen spoor van het vermeende ongeluk te vinden. Er werden 18 agenten ingezet, drie ambulances met zeven personeelsleden, een blusboot, twee duikteams, vier tankautospuiten, twee eenheden reddingsbriga de met in totaal 45 personeelsleden, een helikopter, twee boten en nog eens tien personeelsleden. De totale kosten van naaf schatting 30.000 euro zullen, indien mogelijk, worden verhaald op de melder. In zijn woning in Californiê is maan dag de acteur RAND BROOKS aan kanker overleden. Brooks, die 84 jaar is geworden, werd beroemd als Charles Hamilton, de verlegen eer ste echtgenoot van Scarlett O'Hara in Gone With the Wind. Daarvoor had hij in de jaren '40 en '50 wes tern-liefhebbers voor zich ingeno men als Lucky Jenkins in de Hopalong Cassidy-films en als kor poraal Randy Boone in de televisie serie Rin Tin Tin. Hij ging er prat op in 1948 de kersverse actrice Mari lyn Monroe haar eerste filmkus te hebben gegeven. Na zijn filmcarriè re begon Brooks een ambulance dienst die uitgroeide tot de grootste particuliere ziekenvervoerder in Los Angeles County. In 1994 verkocht hij de zaak en trok hij zich terug in Santa Ynez. Foto: Archief amsterdam/anp - Tennisbabe Anna Koernikova opent donder dagavond 11 december de twee de editie van de Miljonairsbeurs in Amsterdam. Het succes van de eerste Miljonair Fair, zoals de huishoudbeurs voor miljonairs in de volksmond wordt ge noemd, heeft alle verwachtingen overtroffen. Organisator Yves Gijrath gaat van 4500 vierkante meter vloeroppervlakte naar 22.000 vierkante meter. De passagiersterminal in Am sterdam voldoet niet meer voor het gewenste aantal meters vloeroppervlakte. Daarom kiest Gijrath nu voor het Holland complex van de Rai. „Tegen alle economische tegenwind in, blijft er een behoefte bestaan aan Ivana Tramp ook van de partij op gala-avond luxe, positiviteit en genot. Blijk baar houden de mensen in het vlakke Nederland ook van gla mour en glitter, zegt Gijrath over de driedaagse beurs. Tijdens de gala-avond is ook Iva na Trump, de ex van onroerend goedmagnaat Donald Trump, aanwezig op uitnodiging van Gijrath. Zij wordt speciaal met een private-jet uit Frankrijk op gehaald. De gala-avond, die dus wordt geopend door Koernikova, wordt gepresenteerd door Irene van der Laar. Vorig jaar kreeg de beurs door de glitter en glamour veel publiciteit. Voor de deur van de passagiersterminal werd van wege de prijzige auto's de duur ste file ooit van Nederland waar genomen. Dit jaar worden tegen de 200 standhouders verwacht. Dat wa ren er vorig jaar nog maar zo'n zeventig. De meeste standhou ders komen terug en willen gro ter. Zo legt de bubbelbadverko per Starline een park aan van 625 vierkante meter, compleet met bomen en waar ook zwem baden te koop worden aangebo den. „Er is veel verkocht tijdens de vorige beurs. De deelnemers hebben het zakelijk als een groot succes gezien en willen daarom nu nog groter terugkomen, aldus Gijrath. Verder zijn er op de beurs alle grote juwelenmerken aanwezig zoals Jaeger le Coultre, worden er weer glanzende auto merken gepresenteerd als Ja guar, Maserati en Lamborghini, is pakkenverkoper Oger van de partij, zijn er doorlopend mode shows van onder andere Mart Visser en is er op culinair gebied veel bijzonders te beleven, zegt Gijrath. En voor wie een andere of tweede woning zoekt zijn er projectontwikkelaars en archi tecten op de beurs. Voor de beurs zijn slechts 25.000 toe gangskaarten te koop. Anna Koernikova. Foto: AP ~tijc is e Onzinnige wetenschappelijke onderzoeken vaak uit hun verband getrokken Hebben mensen hun leven radicaal omge gooid toen wetenschappers ontdekten dat ze van snel ijsjes eten hoofdpijn kunnen krij gen? En fijn dat we weten dat stekelbaarsjes hitsig worden van porno. Niet al het onder zoek dat aan onze universiteiten wordt ver richt, lijkt even nuttig en zinvol. Of vergissen we ons, zo aan het begin van het acade misch jaar? Goddank is er eindelijk diepgravend onder zoek gedaan naar de prangende kwestie van navelpluis. Nu mag als feit worden aangenomen dat mannen meer last van opgehoopte kledingpluisjes in de navel hebben dan vrou wen. En ouderen weer vaker dan jongere mensen. Onderzoeker Karl Kruszelnicki van de universiteit van Sydney bekeek de navels van 4800 mensen en publi ceerde zijn conclu sies. Hij kreeg met een een 'IG Nobel Prize', een prijs waarmee de orga nisatie volgens ei gen zeggen 'men sen wil eren wiens prestaties niet kun nen worden of niet zouden moeten worden nagedaan'. Heel subtiel om schreven allemaal. Nergens meldt de organisatie het werk van de winnaars ronduit stupide te vinden. Toch zal iedereen zich wel degelijk realise ren dat het niet de mooiste lauwerkrans is die onderzoekers in hun loopbaan kunnen ontvangen. De Amerikaanse topuniversiteit Harvard sponsort deze satirische tegenhanger van de zes prestigieuze Nobelprijzen die de Zweedse Academie van Wetenschappen jaarlijks uitreikt voor het belangrijkste werk op het gebied van de natuurkunde, de scheikunde, de geneeskunde, de economie, voor het beste literaire werk en voor de daad die het meeste bijdraagt tot de we reldvrede. Kruszelnicki was vorig jaar zo sportief om de oorkonde op te komen halen in Cam bridge, Massachusetts. Iets wat niet veel andere prijswinnaars hem nadoen. Kenne lijk voelen zij zich te zeer in hun beroeps eer gekrenkt. Onzinnig, nutteloos, flauw, debiel onder zoek, of. minstens zo erg: de open deurstu- dies. Iedereen leest of hoort weieens van een 'wetenschappelijk onderzoek' of een 'eindconclusie' die óf op de lachspieren werkt óf een tirade over geldverspilling in leidt. Een beetje Nederlandse universiteit zegt natuurlijk dat uit hun koker nooit dergelij ke 'wetenswaardigheden' komen. „Triviaal onder zoek, in de zin van onder zoek doen uitsluitend met het doel om te kijken wat er gebeurt als je bij voorbeeld snel een paar ijsjes eet, zie ik niet zo snel plaatshebben aan deze universiteit", vertelt wetenschapsvoorlichter Pieter Siebers van de Universiteit van Tilburg (UvT) dan ook. „Uiteindelijk wordt de kwaliteit bepaald door de methode waarmee het onderzoek is verricht en niet door het onderwerp. De gebruikte methode moet wetenschappelijk aan de maat zijn. Bij die 'wetenswaardigheden twijfel ik bijvoorbeeld weieens aan de representativiteit van de enquêtegegevens, terwijl dat van groot be lang is voor goed universitair onderzoek. Siebers is verder van mening dat de triviali teiten veelal bijproducten zijn van meer omvattend onderzoek. Als journalisten ver volgens alleen het simpele, geinige gegeven uit het onderzoek in de krant zetten of op de tv uitspreken -en de rest van het jaren lange werk dus links laten liggen- leidt dat bij wetenschappers tot teleurstellingen. „Iets dat ik goed kan begrijpen." De Tilburgse rector Frank van der Duyn Schouten merkt, nadat hij van wat voor- Het navelpluisonderzoek leverde een alternatieve Nobel-prijs op. Foto's: ANP/GPD sÈÉi beelden van 'onzinnig onderzoek' kennis heeft genomen, subtiel op dat het daarbij 'wat aan verdieping ontbreekt'. Toch ergert hij zich niet aan berichtjes als 'van snel ijs eten krijg je hoofdpijn' en 'stekelbaarsjes worden hitsig van pornofilms'. „Deze soms belachelijk overkomende thema's komen vöort uit verwondering van de wetenschap per. Dat lijkt mij geen slechte eigenschap voor dit vak. Als zoiets geen directe koppe ling hééft met een maatschappelijk nut kan het toch resultaten en nieuwe inzichten opleveren die niemand had verwacht. Hij zegt tegelijkertijd dat dit soort onderzoek 'betrekkelijk zeldzaam' is. „Het merendeel van het onderzoek heeft meer diepgang." Van der Duyn Schouten, maar ook zijn Delftse collega Jacob Fokkema, wijst erop dat (ogenschijnlijk) triviale onderzoeken er mede aan bijdragen dat wetenschap dich ter bij het publiek komt te staan. De UvT- rector: „Wij hebben een maatschappelijke verantwoordelijkheid. De samenleving be kostigt ons werk, en moet daar op gezette tijden iets herkenbaars van terug zien. Wij kunnen niet altijd blijven zeggen: wacht maar tien jaar dan komt er iets moois." Maar het is een smal koord waarop de uni versiteiten balanceren, weet Fokkema, rec tor magnificus van de TU Delft. „Er zit na tuurlijk een risjco aan. Als mensen het flau wekul en zonde van hun belastingcenten vinden, is het contraproductief." 'Geldverspilling' en 'nutteloos', dat werd ook geroepen nadat de medisch onderzoe ker Pek van Andel van de Rijksuniversiteit Groningen (RuG) aantoonde dat de penis tijdens de geslachtsdaad de vorm van een boemerang krijgt. „En dat is niet wat de leerboeken ons voorhouden. De boel ligt er tijdens het liefdesspel heel anders bij dan we altijd hadden gedacht. Een en ander werd bekend nadat enkele echtparen zich hadden overgegeven aan een vrijpartij in een MRI-scan. „De studie heeft geen cent gekost want die scans staan dag en nacht aan. We hebben het in het weekeinde gedaan, toen er geen patiënten waren die een scan nodig had den. Clandestien natuurlijk, want als we om toestemming hadden gevraagoet ren we in een of andere commissifiur wel weer een of andere steile CDAlen gekomen die het had tegengehouch v Van Andel en zijn drie mede-autei ceerden in het British Medical Jou^£ kregen er prompt een IG Nobel Pri De onderzoeker klinkt weliswaar rj j gekwetst door het 'winnen' van de kreeg een vliegticket van de RuG o< - oorkonde op te halen- maar hij he he een specifieke opvatting over waai de zijn onderzoek de prijs kreeg. „Bij kil logisch onderzoek roepen mensenwa waarom is dit nu nodig?. Het is deo.1 lijke moraal. Bij de IG-organisatie hoi sor Harvard University gaan de alat T volgens hem bij het woord 'seks' bvei tomatisch af. „Zij zitten in een chi< ook erg preuts deel van de Verenia ten. Onderzoeken zoals die van orf usual suspects." Angelique Mulders In Nederland is geen klaagmuur, maar al jaren een Malieveld. Op die Haagse speelweide dromden we sa men als we het land en vooral onszelf voor de onder gang wilden behoeden. Het Malieveld was onze natio nale stok achter de deur. Toen ik onlangs De Waal boos het achterportier van zijn nieuwe dienstauto boos hoorde dichtslaan, dacht ik in een flits: „die gaat meteen door naar het Malieveld. Het zit hem tot hier. Maar toen begon mijn twijfel te knagen. OfLodewijk als een moderne rattenvanger van Hameien tevens die honderdduizenden leden van de FNV achter zich aan zou krijgen, op naar dat Malieveld, dat wist ik ineens zo net nog niet. Jan Peter Balkenende sprak vrijdag flinke taal. Het mes gaat de komende vier jaar echt met zeventien mil jard euro in de overheidsuitgaven. Een coupure om even stil van te worden maar op de Amsterdamse Uit markt was het vervolgens lawaaieriger dan ooit. Het waren de grassprietjes van het Museumplein die we in weer en wind vertrapten en niet die van het Malieveld. Er klonk wat obligaat verweer van de oppositie, maar dat doet altijd denken aan een fluitketel opgas dat laag staat. Die pruttelt ook permanent. Het Binnenhof leek me meer in rep en roer over de soap die maandag over het scherm zou worden uitgegoten, over arme Ag nes Kant die voor de camera van haar baas op haar sodemieter kreeg. Nou, dat viel erg mee. Tjonge, wat een slappe documentaire, zeg en wat een ouwe koek over die kortstondige staatssecretaris van de LPF, de gevallen engel uit Suriname. Het is dat die ijdeltuit Rietkerk van het CDA zijn fanmail voor feesten en par tijen exhibitionistisch doornam met een gluiperige knecht in jagerspak. Zo werd het nog wat. Maar Jan Peter vloog met een gerust hart naar Bush voor een ontbijtje van donut met mashed potatoes en een paar bikkelhard gekookte eieren, twee doortastende staats mannen bijeen. Hoor ons eens lekker stampen, George W. Zo is het maar net sir, what was your name again? Langzamerhand, het heeft tijd gekost, schiet besef wortel dat bomen niet meer tot in de hemel groeien en het gras van het Malieveld hoogstens een beetje. Bete kent dat nu het afscheid van alle praten en handje klap waarmee we al in de Middeleeuwen begonnen zijn teneinde in onze drassige polder enigszins droge voeten te houden? Staat Wilnis model voor het einde der harmonische tijden? Is er iemand zo naïef om te denken dat alle slachtof fers van de beoogde zeventien miljard bezuinigingen elkaar vinden in één massief blok verzet. Ons polo- hemd is nader dan onze jeans. We zijn eikaars concur rent. Cynische 'spindoctors' zullen bovendien hun be windslieden adviseren om ondanks de malaise toch wat smakelijke kluiven in de hongerige flash mob te werpen. Zoiets weekt eventueel resteren de onderlinge solidariteit los, zoals een mooie postzegel op een envelop loslaat in een schotel tje water. Ik herinner me uit een verleden als ambtenaar de rituelen op het ministerie. We riepen een instelling op ons matje en zeiden: „Boffen, u wordt maar een kwart op uw sub sidie gekort, een hoop minder dan uw colle ga's". Zo'n bestuur vertrok nog opgewekt naar huis. Een doel heiligt vele midde len. Een man mei zestien kinderen en de hoofdprijs van 1,6 miljoen uit de Postcodeloterij spreekt meer tot onze collectieve door hebzucht ingekleur de verbeelding dan duizend rol stoelen op het Malieveld, in de i flank gedekt door evenzoveel rolla- tors met inklapproblemen. Daarom voorspel ik dat dat Malieveld rede lijk stil zal blijven. Ga er dus rustig heen om de grassprietjes te zien groeien, behalve die tivee keer per jaar dat er kermis is.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2