Rabo gaat in de ontwikkelingshulp REGIO 'Lekker laten liggen, die bootterrassen en verder niet zo moeilijk doen' 'We draaien volkomen door met het verzinnen van zogenaamd gevaar' WOENSDAG 3 SEPTEMBER 2003 NAVRAAG Valkenburg staat nummer 2 op de lijst van vruchtbare gemeenten in Nederland. Met 2,8 kindéren ligt het gemiddelde daar een stuk bo ven het landelijke Ik heb de indruk dat de *>ntai vLe|- 1 j den blijft daar gezinnen groter worden weer bij achter met gemiddeld 1,4 kind per vrouw. Is er nog wel genoeg werk voor de kraamzorg hier? Navraag bij RITA VAN RIJN, al 18 jaar kraamverzorgster ook werk zaam als planner bij Take Good Care Kraamzorg in Leiden. En, heeft u de deuren plat gelopen in Valkenburg? „Nee, helemaal niet. We hebben de afgelopen twee jaar juist hele maal geen kraamgezinnen gehad in die plaats. Maar in een grote stad als Lei- den worden ggmgp- ^1""" veel kinde ren gebo ren." Toch krij gen Leidse vrouwen volgens de statistieken gemiddeld nog geen anderhalf kind. „Daar had ik geen idee van! Je zou inderdaad zeggen dat er dan min der voor ons te doen is. Maar we hebben zelfs werk moeten afhou den. Echt, we krijgen genoeg inschrijvingen." Hebben de meeste mensen nog steeds twee kinderen als ideaal? „Nou, ik heb de indruk dat gezinnen de laatste jaren wel wat groter Worden. Vaak komt er, ook als de andere kinderen al wat groter zijn, nog een derde of vierde kind." Hoe zou u die terugkerende kinderivens verklaren? „Misschien komt dat doordat er meer gezinnen uit elkaar gaan. De oudere kinderen zijn niet altijd van dezelfde partner als het nako mertje." Nou, sterkte dan maar met de drukte. .Ach, de zomermaanden zijn altijd wat drukker, maar die liggen al bijna achter ons." tekst: Annelieke Slappendel foto: Ton Kastermans UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, maandag 4 september LEIDEN - Als het nieuwe Leiderdorpse winkelcentrum 'Winkelhof' klaar is, zal dit centrum niet alleen klanten trekken uit de eigen ge meente maar ook uit Leiden en Zoeterwoude. Zo wordt verwacht dat de bewoners uit Leiden-Noord, de Merenwijk en het gebied Levendaal/Hoge Rijndijk rond 1980 ongeveer twintig miljoen gulden in dit nieuwe winkelcentrum zullen besteden. Hoewel de aantrek kingskracht van 'Winkelhof' groot zal zijn, het winkelcentrum brengt het koopcentrum in het hartje van de Leidse binnenstad niet in gevaar. Verwacht wordt dat het Leidse centrum de regionale functie zal weten te behouden, ondanks een langzaam afnemende attractie. Dit staat in het vandaag gepubliceerde rapport met toekomstverwach tingen voor de winkelcentra in Rijnland. De becijferingen zijn de afge lopen maanden gemaakt in opdracht van de Kamer van Koophandel en het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. Voor Leiderdorp heeft de komst van 'Winkelhof' verstrekkende gevol gen. De concurrentie van het nieuwe centrum zal zo groot zijn dat de bestaande winkels aan de Laan van Ouderzorg - als het gaat om de da gelijkse goederen - ongeveer de helft van de omzet kwijtraken. Het zou betekenen dat de huidige omvang tot ongeveer een-derde moet wor den teruggebracht. ANNO 1978, maandag 4 september LEIDEN - Het complex van de volkstuinvereniging Roomburg vormde zaterdag het decor voor feestende volkstuinders. De turnverenigin gen in de Oostvlietpolder vierden daar het tienjarig bestaan van de Leidse Bond van amateurtuinders. Voor kinderen stond bloemschik ken op het feestprogramma. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507,2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d-d(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg. C.P. Arnold W.MJ Bouterse (adjunct) E-mail: direct ie@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van .der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 *5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356300 Sprinters (rubrieksadv): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging- 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 "ur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Bankdirecteur De Jong helpt noodlijdende boeren met koffiespaarrekening Eerlijke koffie van noodlijdende boe ren in ontwikkelingslanden in plaats van rente over je Rabobank-spaarre- kening. Bankdirecteur Rene de Jong werd nadat hij zijn initiatief wereld kundig maakte overstelpt met positie ve reacties. Niettemin blijft het daad werkelijk intekenen op de rekening nog achter. De Jong maakt zich daar geen zorgen over, dat is volgens hem een kwestie van tijd en marketing. Hij is ondertussen al weer een fors aantal stappen verder en zint op allerlei pro ducten en diensten voor bedrijven om maatschappelijk verantwoord te on dernemen. De Jong, sinds 1996 algemeen direc teur van de Rabobank Leiden en Oegstgeest, zetelt in een modern in gericht kantoor in het Rabobank- pand aan de Schipholweg. De ronde glazen gevel biedt een riant uitzicht op het drukke kruispunt van de Schipholweg en Willem de Zwijger laan. Twee schilderijen van Herman Brood sieren de muur. Op de grond ligt een gitaarkoffer. In de open kast geen boeken en dossiers maar mas kers, houtsnijwerk en vazen uit verre landen. Niet echt een kantoor zoals je het voorstelt bij een bankdirec teur, maar De Jong voldoet dan ook niet aan het prototype van een ban kier. Druk gebarend en rap pratend steekt hij van wal over de koffiespaarreke ning. Een rekening voor drie jaar die een inleg vraagt van minimaal 925 euro en waarvan de houder in plaats van de huidige 3 procent rente in geld. 4 procent in koffie krijgt uitge keerd. Koffie waarvoor bovendien een eerlijke prijs is betaald, namelijk twee tot drie keer zoveel als de hui dige wereldmarktprijs, en die op een biologisch verantwoorde wijze in Peru, Ethiopië en Honduras is ge produceerd door ruim 33.000 kleine boeren. Het idee komt voort uit de heroriën tatie van de Rabobank een paar jaar geleden, op zijn coöperatieve grond slag. „We wilden dat begrip weer lo kaal inhoud geven. Maar ja, hoe doe je dat. Je kunt hier voor op het kruis punt gaan staan en roepen 'word al len lid' maar dan roepen ze terug: 'wat schuift het?'. Want in Neder land moet alles wat opleveren, na tuurlijk. Zodoende kwamen we uit op het internationale vlak." De Ra bobank ging in Honduras doen waar de coöperatie pak 'm beet honderd jaar geleden in Nederland groot mee werd. Namelijk kleinschalige spaar en kredietsystemen aanbieden aan boeren. „Daar hebben wij tenslotte verstand van." Het project werd met groot enthou siasme ter plaatse ontvangen maar dat enthousiasme verbleekte tot ver bazing van De Jong al vrij snel. „Na veel vijven en zessen kwamen we er achter dat ze weinig met de spaar en kredietrekeningen konden omdat het hen aan inkomsten ontbrak. De opbrengst van de koffie blijft onder de productiekosten steken. De ene na de andere boer gaat failliet omdat de koffieprijzen op de wereldmarkt zo ongelooflijk laag zijn. Met als ge volg een trek naar de stad. Lachend: „Tja en een project laten mislukken vanwege wereldmarkt prijzen is onze eer te na natuurlijk." De oplossing hiervoor zocht De Jong niet in giften. „Die mensen hebben geen geld nodig maar een economi sche impuls. En een eerlijke markt. Ik heb het ook niet zo op al die ont wikkelingshulp. Ze hebben geen hulp nodig maar een afzetgebied dat niet krampachtig op slot wordt ge houden door het westen." En zo kwamen ze aan de grote tafel in De Jongs kantoor op het idee om de afzet van de kleine koffieboeren te vergroten door middel van een koffiespaarrekening. „Ik heb me toen in de wereld van de koffie ge stort en allemachtig, dat lijkt soms net de maffia. Het is een uitermate defensief ingestelde sector die net als bijvoorbeeld de muziekindustrie, tegen alle nieuwe ontwikkelingen blijft strijden. De koek is er verdeeld en dan hebben de grote spelers ab soluut geen baat bij verandering." Uiteindelijk kwam De Jong bij Si mon Lévelt terecht. Dit bedrijf wilde hem wel helpen een mooie melange samen te stellen. „Een prachtig toe val was dat de koffie van de drie lan den waarmee wij samenwerken te zamen een heerlijke brand opleve ren." Dat werd dus Café de origin. „Een koffie waarmee we voor bijna 33.000 gezinnen het verschil hopen te maken tussen een armoedig leven en een leven met een klein beetje welzijn." De koffiespaarrekening werd tot gro te verrassing van De Jong een publi citaire hit. „We hadden maar twee journalisten uitgenodigd om het aan te vertellen. Maar het nieuws over onze koffiespaarrekening verspreid de zich als een olievlek. Via de kran ten kwamen de televisie- en radio journalisten. En uiteindelijk werd het zelf internationaal nieuws. Met, gekker kan het bijna niet worden, binnenkort een ver haal in Time magazine." En de interesse voor Café de origin bleef niet be perkt tot de pers. Onge veer gelijktijdig kwam er vraag uit het be drijfsleven. „Maat schappelijk verant woord onderne men komt in het bedrijfsleven - mede onder druk van de overheid - hoger op de agenda te staan. En be drijven hebben daar ook aandécht voor, maar ze worstelen met de uit voering. Uit een belrondje bleek dat de meeste ondernemers niet verder komen dan papier recyclen, groene stroom afnemen en afval scheiden. Het ontbreekt de meeste bedrijven ook aan tijd om de mogelijkheden eens te onderzoeken. Ze zitten kort om te springen om kant-en-klare oplossingen." De Jong rekende dus uit wat een kopje eerlijke koffie meer kost, en de uitkomst - 1 cent per bakkie - sprak veel ondernemers aan. „Het enthou siasme was zo groot dat we besloten hebben het pro ject los te kop pelen van de Rabobank en er een onaf hanke lijke stich ting voor te maken I zodat el- ke orga nisatie zich er mee in kan laten." De bedoeling is dat deze stichting die de naam van de koffie draagt allerlei 'eerlijke' pro ducten en diensten gaat ontwikkelen voor het bedrijfsleven. „Zoals de Ra bobank nu zijn koffiespaarrekening heeft, en op kantoren en in musea onze eerlijke koffie wordt geschon ken, kunnen we ook soortgelijke diensten gaan aanbieden met thee, rijst, kunst, cadeau-artikelen en ga zo maar door. Mogelijkheden zat, en interesse ook, als ik het zo om mij heen beluister." Daarom maakt hij zich ook geen zorgen over trage start van de koffie spaarrekening van de Rabobank. „Als de media er zoveel belangstel ling aan willen besteden en het be- drijfsleven ook veel interesse toont, komt het publiek uiteindelijk ook wel. Waarom dat nu nog niet ge beurt moeten we de komende perio de eens onderzoeken. Aan het inleg- bedrag kan het niet liggen. Wij we- l ten dat best veel mensen die 925 euro nog wel ergens hebben staan. Maar waarschijnlijk weet j de bank nog niet duidelijk te ma ken wat precies haar bedoelingen zijn. Dat geeft ook niet, want we zijn i voorzichtig begonnen in slechts een j deel van het land. De marketing-po wer van de Rabobank is er ook nog niet op los gelaten. Als dat ge beurt met het juiste ver haal, heb ik er alle ver trouwen in dat die rekening gaat lopen." Marijn Kramp Rabobankdirecteur Rene de Jong hoopt dat 'zijn' koffiespaarrekening voor bijna 33.000 gezinnen het verschil maakt tussen een armoedig leven en een leven met een klein beetje welzijn. Foto: Henk Bouwman KLANKBORD sor lop' 'Alle drijvende terrassen moeten de Leidse grach ten uit' luidde de stelling van afgelopen week. Nog niet eerder werd een stel ling zo massaal naar de prullenbak verwezen. Niet minder dan 88 procent van de bezoekers van de LD-website is tegen. Een selectie uit de reacties, die zonder uitzondering pro- terrasboot zijn. J.P. van der Kamp, Lei den: „Belachelijk idee. Het is gezellig en de toch al smalle wegen blijven vrij. Waarom zou Leiden weer moeten afwijken met andere steden en weer terugvallen in grau we ongezelligheid." E. Verheggen, Leiden: „Onzin, de terrasboten zijn een aanwinst voor Leiden waterstad en cul- Alle drijvende terrassen moeten de Leidse grachten uit. tuurstad." Dorien van Dijk, Oegst geest: „Het heeft j éren geduurd voordat Leiden een beetje gezellig is ge worden, dus mét terras sen die gewoon bij een stad horen. En nu zou den ze grotendeels weer weg moeten!? Nee dus. Laat degenen die de ter rasboten weg willen heb ben maar op het dak gaan zitten, dan blijven wij lekker op het terras." J.C. Wassenaar, Bergen op Zoom: „Toen ik nog in Leiden woonde, vond ik juist die drijvende ter rassen iets genoeglijks toevoegen aan de bin nenstad. Dat er nu wat mensen een nachtelijk bad hebben genomen doet daar niets aan af. Men heft toch ook niet een verkeersweg op na dat er voor het eerst in dertig jaar - was het niet zo'n dertig jaar geleden dat er voor het eerst in de Nieuwe Rijn een drijvend terras opdook? - een on geluk is gebeurd." F. van Overbeek, Oegst geest: „Het is in de zo mer zo gezellig om op een drijvend terras aan de gracht te zitten. Dit zouden we niet willen missen." M.F. van Boheemen- Sloos, La Montagne lie de la Reunion (Fr.): „Tij delijk woon ik in het bui tenland, maar afgelopen juli en augustus waren we terug in Leiden. Wat is het gezellig met al die drijvende terrassen! La ten liggen!" Maartje van Lakerveld, voorheen Leiden nu St- .Louis (USA): „Ik ben het oneens met de stelling, aangezien het juist heel leuk is dat er bootterras sen in Leiden zijn. Ik denk dat met een goede controle alle problemen uit de lucht zijn." Ernst Rob, Leiderdorp: „Wat is Leiden zonder Annie's? Dat is als een hemel zonder sterren." Hans van Poelgeest, Lei derdorp: „Wat een ophef over één zo'n bruggetje. Leiden is een gezellige stad en dat komt mede door al die terrasboten. Lekker laten liggen en niet zo moeilijk doen." H. Ouwersloot, Katwijk: „Laat ze maar lekker lig gen. Plaats er maar meer. Dan komt er meer ruimte in de stad en hebben ze voor uitbreiding Vlieg kamp Valkenburg niet nodig. Zo kunnen ze op eigen grondgebied letter lijk en figuurlijk lekker doorzakken." M. van Bourgondien, Leiden: „Oneens! Sinds de terrasboten in de bin nenstad liggen, is de stad er heel veel levendiger op geworden. Het incident bij Annie's Verjaardag is totaal geen reden terras boten af te schaffen. Als 25 mensen op een klein houten bruggetje een he le avond staan te sprin gen, is het niet vreemd dat het instort. Dat die mensen dus in het water lagen, was gewoon hun eigen schuld. Moet je niet moeilijk over doen. Maar het lijkt wel of je vandaag de dag geen ei gen verantwoordelijkheid meer hoeft te hebben en alles maar afgeschoven kan worden. Belache lijk." W.J. Moenen, Leiden: „Ik ben het hiermee ab soluut niet eens, want de terrasboten maken Lei den juist levendig, gezel lig en bruisend. Ik zie ook heel vaak dat toeristen foto's maken van deze ste| terrassen." |,ej{ De nieuwe stelling haakt in op de voordracht van Zeeuw Ruud Hessing als opvolger van de naar Wa- geningen vertrekkende D66-wethouder Alexan der Pechtold. Na wethou der Rabbae (GroenLinks) en burgemeester Lenfe- rink is hij de derde niet- Leidenaar die toetreedt tot het dagelijks bestuur van de stad. Is dat erg of «p niet? De stelling waarop 1 tot en met maandag kunt reageren luidt: Leiden telt te veel bestuui ders van buiten de stad. gen Reageren kan via www- JJl! .Ieidschdagblad.nl of per u post: LD/De Stelling, post bus 54 2300 AB Leiden. hal hor Reinier Verbeek (38) uit Leiden, ar chitect: „Ik denk het niet: ik houd wel van water. En de combinatie van water en horeca is een goeie. Eén ding verbaast me wel in de hele dis cussie: dat niemand kijkt naar de maximale belasting van die terras boten zelf. Het wordt allemaal op de gemeente geprojecteerd, maar die twee ouwe westlandertjes waar het terras op is gebouwd, worden die niet veel zwaarder belast dan veilig is? Het zijn boten die vroeger wer den gebruikt om honderd balen stro op te vervoeren en daar staan nu driehonderd mensen op. Het door- zakken van zo'n brug- getje is een risico dat je niet kunt ver ft I mijden. Op een ge- IfiJr geven moment is /éfafm dat bruggetje een ^eer oud en versle- ÉÉt ten en als er dan een grote groep mensen op staat, breekt het." Cees van Duijn (41) uit Warmond, vastgoedconsultant, belegger: „Drijvende terrassen zijn voor de horeca een mogelijkheid om hun omzet te doen vergroten en om toe risten de mogelijkheid te geven om buiten een consumptie te nuttigen. Een win-win-situatie dus. Negatief is dat ze de kademuren ontsieren en niet passen in het grachtenbeeld. Positief is dat ze laag zijn en na de zomer weer weggaan, hetgeen he laas niet geldt voor woonboten. De wildgroei van dit fenomeen verstoort het gelijkheidsbeginsel van iedere woningzoekende in de stad en de toerist/bezoeker snapt niet waarom het zicht op prachtige 1 grachtenpanden wordt weggeno men door deze drijvende barak ken. Hier ligt 'k voorde ge meenteraad een prachtige uitdaging." Nancy Knijnenburg (35) magazijn medewerkster, trainster damesse lectie SJC: .Absoluut niet mee eens. De drijvende terrassen zorgen juist voor een hoop gezelligheid in de stad, vooral in de zomer. Omdat er nu een keer iets misgaat met een van de terrassen ontstaan er vraagtekens over het wel of niet toelaten van ca fébezoekers op het water. Die plaat sen trekken juist veel mensen en 'stappers' die altijd goed zijn voor de omzet. Het hele verhaal over Annie's had wel iets lachwekkends. Onzin dus om de terrasboten nu te gaan verbieden. Wat mij betreft, uit pure gezelligheidsoverwegingen, mogen er nog meer terrasboten in de Leidse grachten drijven." Dennis Salman (31) uit Noordwijk, medewerker Noordwijkse woning stichting, actief in Lijst Nieuwe Po litiek: „Wat een onzin! Sinds het drama in Volendam schijnt niks meer te mogen en zijn we volkomen aan het doordraaien met het verzin nen van dingen die wel eens gevaar lijk zouden kunnen zijn. Al die jaren is er nog nooit wat gebeurd met de vlonders. De drijvende terrassen maken het juist extra gezellig om in Leiden een drankje te gaan doen: lekker mensen kijken op het water en de wal. Wat wil je nou nog meer!? En ach... dat natte pak nemen we op de koop toe. Gewoon lekker laten liggen dus die terrassen." Berend Stolk (48) uit Leiderdorp, intensive-carespecialist, actief WD'er: „Integendeel: er mogen va mij nog veel meer terrassen bij. La ten we het gezellig houden en voori niet zo dwaas zijn om na één gezon ken vlondertje in tien jaar, met nul slachtoffers, het grote goed van het drijvend terras om zeep te helpen. Een beetje klotsen op de golven, ee klotsende schuimkraag en wat klot Ij jes in de maag kunnen helemaal geen kwaad. Het water staat bovenBj dien zo laag dat men eerder in het bierglas zelve dreigt te verzuipen dan door een gezonken vlonder. Had men maar in Wil nis van die fij ne terrassen gehad. Na een gezellig avondje was men dan naar huis te ruggedreven." zwa van d

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10