Minder sloop in Leiderdorp REGIO ïnda Vis voelt zich geen held na monstertocht Ter Aar wil einde aan terrasoverlast 'Dijkdoorbraak nooit uit te sluiten' Armzalige erfenis van studentencomplex idstichting isisschool aan den rijn - Basis- het Spectrum aan de Ba li in Alphen was gister- li doelwit van brand - ig. De onbekend gebie ders vernielden rond f\)ot acht de toegangs- \ji stichtten in het halletje brand. Een beveili- S iedewerker, die op de ^^ïelding afkwam, heeft lirtje kunnen blussen. botst iooit; vorde eidin1 AAN DEN RI,N Een 20- mne^utomobilist uit Alphen n pr^i Rijn is zaterdagavond flauwe bocht van de lse beschouw in zijn woon- ten rvan de weg geraakt. Hij den xmet zijn auto tot stil- jn in!e8en een boom en is met ituk verwondingen opgeno- Ue cJ het Rijnland Ziekenhuis ysieuerdorp. De auto kon j HeP sloop. Waarom de man groeft over het stuur ver gram n°g onduidelijk. Spor ye-dagopvang n «''oorschoten a eetcHOTEN - De Voorscho- ewijpeuterspeelzaal De Hooi en egint in oktober met hal- aat ^opvang voor peuters van n enot vier jaar. Stichting Kin- de ngelzaal Voorschoten (SKV) worde Hooiberg beheert, endtleze nieuwe vorm van ezeflg in om parttime werken- cht \iers beter te kunnen be- gewb. Peuters die voor een h- Z|dag opgevangen worden, inn^n 8.00 tot 13.30 uur in de nig^speelzaal. De opvang is ;oriq0gelijk in vakantieperio- 11e o bij rs i iigifte per It hef r is jfoon mogelijk uhai che N aan DEN RIJN Inwo- avefan Alphen aan den Rijn ied£n nu ook telefonisch aan- ieej ioen. Voor eenvoudige za- oor'oals een gestolen fiets of agegooide ruit hoeft de Al- aar niet meer naar het po- iireau. Het politieteam Al- jg >Ridderveld heeft de proef jggield voor vier maanden, ene 8 september, op dinsdag- bggind en donderdagochtend PioeP negen uur en twaalf uur vde011 inwoners van Alphen rj n)en Rijn voor hun aangifte >n p met het telefoonnummer zw|8844. Na de aangifte lceJt er een afspraak gemaakt a jet proces-verbaal te on- Ikenen en een kopie in ont- ibaft te nemen op het politie- er jiu aan de Oudshoomweg. gj-^iit initiatief wil het politie ke wachttijden verkorten, ioc maandag 1 SEPTEMBER 2003 Plan Schansen en Dreven gewijzigd door Janneke Dijke leiderdorp - In de flatwijk Schansen en Dreven in Leider dorp worden veel minder flatwo ningen gesloopt dan aanvanke lijk gepland. De bewoners van ongeveer no woningen hoeven dankzij het gewijzigde plan hun huis niet uit. De Algemene Woningstichting Leiderdorp (AWL), eigenaar van de flats, wil af van het oude plan dat twee jaar geleden werd vastgesteld. Het voornemen was om zo'n 200 flatwoningen te slopen en 100 nieuwe appar tementen te bouwen in de wijk langs de Engelendaal. Maar omdat de vraag naar huurwo ningen sindsdien is toegeno men, wil de AWL bij nader in zien niet zoveel woningen kwijtraken. Het nieuwe plan is in samen spraak met een planteam, be staand uit bewoners, en de ge meente Leiderdorp gemaakt. Afgelopen vrijdag lichtte de wo ningstichting de bewoners van de Schansen en Dreven door middel van een nieuwsbrief in. Een informatieavond volgt nog, maar een datum is nog niet be kend. Grootste verschil tussen het ou de en het nieuwe plan is de hoogte van de flatblokken. Het was aanvankelijk de bedoeling om sommige flatblokken een kopje kleiner te maken en an dere juist een paar extra verdie pingen te geven. Hierdoor zou er meer lucht en licht in de wijk vallen. De AWL ziet hier vanaf. „Door het optoppen en aftop pen zou je zo enorm veel ver- huisbewegingen krijgen", ver klaart AWL-directeur T. Ver does. De bewoners van de flat blokken die verhoogd of ver laagd zouden worden, moesten tijdelijk uit hun huizen. „Dat dit plan niet doorgaat, geeft heel veel rust in de wijk en een enor me kostenbesparing", meent Verdoes. „Al die wisselwonin gen die wij moesten inrichten en al die mensen die tijdelijk moesten verhuizen, dat zou heel veel centjes kosten." Eerder zei Verdoes nog dat zon der deze operatie het doel, meer openheid in de hoven, niet gehaald zou worden. Nu meent hij van wel. „Het hele hof is nu omsloten door vier muren. Als je straks het hof in rijdt, kijk je niet langer meer te gen een muur aan." De zestig woningen aan de Dennen schans en Peppelschans die op die plek staan, gaan namelijk tegen de vlakte. In het derde hof staat op die plek de Houtschans. Bewoners van de ze flat moeten nog een paar maanden wachten op duidelijk heid. De AWL beslist dan of dertig flatwoningen aan de Houtschans gesloopt worden zodat het achterliggende gebied bebouwd kan worden. Om uit de kosten te komen en meer woningzoekenden onder dak te kunnen brengen, krijgt de wijk er zo'n honderd huizen bij. Op de plek van de gesloopte Dennenschans en Peppel schans komen blokjes van elk acht verdiepingen. De twee ap- partementenblokken bevatten samen 64 huurwoningen. Vlak langs de Engeldaal, bij de blok ken aan de Bosdreef, komen twee slanke torens van onge veer tien verdiepingen, met ver moedelijk twintig koopapparte menten per toren. Voor het inrichten van de bin nenterreinen is ook een nieuw plan bedacht. De grond wordt afgegraven tot grondwaterni veau, zodat auto's verdiept moeten parkeren. Een talud dat er omheen wordt aangelegd, biedt ruimte om te spelen. De auto's zijn vanuit de flats wel te zien. Het vernieuwingsplan, de twee de fase van de renovatie van de flatwijk, moet volgend voorjaar beginnen. Op dit moment is de AWL bezig met de eerste fase. Dit houdt in dat een deel van de flats van binnen en van bui ten vernieuwd wordt. Deze op knapbeurt staat de flats die in de tweede fase aan de beurt is, ook te wachten. De Leiderdorpse gemeenteraad neemt dit najaar een besluit over het gewijzigde plan voor de buurt. HDC973 valkenburg - Een vier kilometer lang rood lint van fietsers langs de noordkant van Vliegkamp Valkenburg. Zo wil de Stichting Vriendpn Marinevlieg een rode streep trekken door het plan om het vliegkamp te sluiten. Daarom probeert de stichting zo veel mogelijk in het rood gehulde inwoners van de vier 'vlieg kampgemeenten' - Katwijk, Rijnsburg, Valkenburg en Wassenaar - op te trom melen voor het fietstochtje op zaterdag 13 september tussen de vliegbasis en het Valkenburgse Meer. Alle anderen die het vliegkamp een warm hart toedragen, zijn uiteraard ook welkom. „Het is een signaal dat het twee voor twaalf is", zegt H. Moolenburgh van de stichting. Moolenburgh benadrukt dat de beslis sing over sluiten van Vliegkamp Valken burg nog niet is gevallen. „Je leest dan dat het vliegkamp op 1 januari dicht moet zijn, maar de Tweede Kamer heeft zich er nog steeds niet over uitgespro ken. Dus willen wij het signaal afgeven: we kunnen er met z'n allen nog iets aan doen, maai' dan moet het wel nü." Katwijkers die willen meefietsen kunnen die dag verzamelen om 14.00 uur bij het vliegkamp aan de le Mientweg. Op het zelfde tijdstip is de verzamelplaats voor mensen uit Valkenburg, Rijnsburg en Wassenaar het Valkenburgse Meer." De organisatie hoopt op een massale opkomst, zegt Moolenburgh. „We heb ben indertijd 15.000 handtekeningen opgehaald voor behoud van het vlieg kamp. Die steun hebben we nu weer no- dig." De startpunten voor de fietstocht zijn gemarkeerd met een in rood gehulde hoogwerker, veertig meter hoog. Om 14.30 uur geven twee luchtkogels vanaf de verzamelplaatsen en een misthoorn het startsignaal. Om 14.50 en 15.10 uur worden uit de hoogwerkers en uit een vliegtuig foto's genomen van de stoet. „Vandaar ook dat we vragen of iedereen in het rood wil komen", zegt Moolen burgh. „We hebben piloten gevraagd welke kleur vanuit de lucht het best te zien is, en die zeiden unaniem: rood." den haag/oegstgeest - In hoger beroep bij het Haagse gerechts hof hebben vier Utrechters cel straffen van twee, drie, vijf en vijf jaar horen eisen in verband met een 'caijack' op de A44 bij Oegstgeest. Het kwartet ver dachten was in beroep gegaan tegen dezelfde vonnissen die eerder door de Haagse recht bank waren opgelegd. De twee hoofdverdachten - broers van van 28 en 36 jaar - die vijf jaar hadden gekregen, gingen in be roep omdat ze ontkennen. De andere twee Utrechters (19 en 22) willen minder straf. Volgens de hofaanklager mr. J. Wittop Koning waren de twee broers - nog maar net vrij na een zeer lange celstraf wegens moord - de initiatiefnemers achter de carjack op 1 april vo rig jaar. Een argeloze automo bilist werd toen op de afslag bij Oegstgeest opzettelijk aangere den door een bestelbusje dat was gestolen door de twee jongste verdachten. Hij werd onder dreiging van een pistool meegenomen in dat busje en kreeg een zak over zijn hoofd. De rovers namen zijn auto (een Peugeot GTI) mee. Na een korte rit lieten zij het slachtoffer ach ter bij de carpoolplaats nabij Abbenes. Ze bonden hem vast aan een boom en pikten zijn portemonnee en telefoontje. Het slachtoffer verklaarde dat hij bang was 'afgeschoten' te worden. Hij zou nog steeds veel last hebben van het voorval. Het politieonderzoek wees uit dat het gestolen busje van de twee jongste verdachten die he le avond gevolgd was door de BMW van de twee hoofdver dachten: er werden bijna vier honderd mobiele telefoonge sprekken gevoerd tussen het viertal. De jongste verdachten zeggen dat zij tot hun actie wa ren gedwongen door de broers die zij van een Utrechtse sport school kenden. De broers zeg gen dat zij die avond achter de andere verdachten waren aan gereden omdat die hen een goede 'deal' hadden beloofd, iets met goedkope benzine of kleding - in ieder geval geen roof - maar dat ze die anderen na een tijdje rondrijden waren kwijtgeraakt. Hun raadslieden bepleitten vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Het hof doet op 12 september uitspraak. ter aar - Ter Aar stopt met het gedogen van terrassen. Met in gang van volgend jaar moet ie dere terrashouder een vergun ning hebben, omdat er te veel klachten over geluidsoverlast kwamen. Deze zomer was de overlast in het dorp groot. Bur gemeester en wethouders wil len daar een einde aan maken. Het college wil terrassen alleen nog toestaan in de periode van 1 april tot 1 oktober. In de ver gunning worden allerlei voor schriften opgenomen waaraan horecaondernemers zich moe ten houden. Een terrasvergun ning gaat 78,09 euro kosten. De toezichthouder voor de nale ving van de algemene plaatse lijke verordening zorgt voor de controle. Alle horeca-exploitan- ten worden van de verandering op de hoogte gebracm. Dijkgraaf Panman verwacht geen problemen regio - Een ramp als in Wilnis, waar vorigë week een veendijk doorbrak met als gevolg dat een complete woonwijk onder wa ter liep, is niet te verwachten in dit gebied. Volgens J. Panman, de dijkgraaf van het waterschap De Oude Rijnstromen is een dijkdoorbraak in dit gebied hoogst onwaarschijnlijk. „Maar uitsluiten kun je het natuurlijk nooit." „Wij hebben de zorg over 400 kilometer dijk in dit gebied", zegt Panman. „En elk stukje dijk is weer anders van samen stelling. Ze zijn gemaakt van zand, veen, klei, noem maar op. We hebben een uitgebreid on- derhoudsprogramma, de dijken worden regelmatig visueel geïn specteerd. En na de doorbraak in Wilnis zijn we alle dijken nog eens zorgvuldig nagegaan. Maar we hebben nergens scheuren kun nen ontdekken of andere signa len opgevangen waardoor we extra alert moeten zijn. We heb ben in dit gebied ook geen aan dachtsgebieden ontdekt waar extra aandacht of zorg geboden is. Maar we kunnen natuurlijk garanderen dat er nooit iets zal gebeuren. Volgens Panman zijn de weers omstandigheden de afgelopen tijd uitzonderlijk geweest „Vóór Wilnis heeft de laatste dijkverschuiving in 1960 plaats gevonden. Deze zomer was ex treem droog. En dat heeft blijk baar invloed gehad op de dijk in Wilnis. Maar het is niet zo dat we ons nu plotseling zorgen moeten gaan maken over de toestand van de dijken in Ne derland. Helaas hebben we nog niet de mogelijkheid om in een dijk te kijken. Binnenkort vergadert de Unie van Waterschappen om te kijken of er een systeem te ont wikkelen valt, waarmee dat in de toekomst wel mogelijk is. Maar nogmaals, er is geen en kele reden tot ongerustheid." :t 1 *lzerswoudse fietste van Vladivostok naar Scheveningen door Nancy Ubert vervolg voorpagina oegstgeest - Tientallen roestige fietsen en doorgezakte stoelen plus bergen andere rotzooi. De studenten die de houten barak ken aan de Oude Rijnsburger- weg in Oegstgeest moesten ver laten, hebben een erfenis ach ter gelaten. De medewerkers van sloopbedrijf Van Eijk zijn niet onder de indruk van de 'gevonden schat'. Er zit niks van waarde bij. Vanmorgen is een begin ge maakt met de sloop van het unieke wooncomplex. De afge lopen weken hebban de laatste bewoners van het kamp regel matig kampvuurfeestjes geor ganiseerd om afscheid te ne men van een bijzonder tijdperk. Hier hebben mensen gewoond die er bewust voor kozen om in een houten hut in een afgele gen stuk robuust gebied te wo nen. Vanwege de sfeer die daar heerst. Als het aan de 'diehards' had gelegen, hadden ze dat nog een tijdje volgehouden. Zeker tot het moment waarop de werkzaamheden op het terrein echt gaan beginnen. De houten hutten maken plaats voor Rijn front dat de gemeente de ko mende jaren tot ontwikkeling wil brengen. Op de plek waar twintig jaar lang studenten hun eigen woonwereld hebben ge had, worden nieuwe huizen ge bouwd. Volgens Wilbert Bots, hoofd sector wonen van de Leidse Studentenhuisvesting, de stich ting die het complex exploiteer de, is het ondenkbaar dat ooit nog een soort gelijk woonoord wordt gebouwd. „De SLS stapt af van tijdelijke voorzieningen. Die barakken hebben ons te veel problemen bezorgd. Alle rompslomp, ook nu weer, om iedereen er op 1 september uit te hebben." En nog is niet elke student op tijd vertrokken. In barak num mer 36 wordt druk verhuisd, terwijl de sleutel om kwart over negen ingeleverd had moeten zijn. De druivenrank die na ja ren eindelijk goede vruchten wil leveren, kan niet mee. De trossen zullen aan het einde van de dag onder het puin ver dwijnen. Ook de bewoners van nummer 60 zijn nog niet hele maal klaar. Zij pakken de laatste tassen in. Ondertussen kijken ze toe hoe de eerste graafma chine wordt gestart. In de barak waar tot gisteravond de ge meenschappelijke kroeg huis de, staat de biljarttafel er zielig bij. Niemand die dat ding wilde hebben. Een roemloos einde voor het biljart waarop honder den studenten een doorstoot probeerden te maken. Politie, deurwaarder en mede werkers van de SLS maken een inspectieronde over het terrein. Nergens zijn krakers te vinden. Ook barak 62, de enige hut die een paar jaar lang door een ras kraker met vuurrode hanenkam werd bewoond, is totaal verla ten. Er hangt een vuurlucht. Bij nummer 44 smeult het asbergje van het allerlaatste kampvuur dat op het complex is aangesto ken. Niemand die daarop let. Politieagenten van de honden brigade laten hun herders in de auto en wandelen op hun ge mak over het terrein. De sloop is zonder tegenstand begon nen. Niet nodig om de honden in te zetten. -De zon breekt door. Over een paar dagen is niets meer terug te vinden van de alternatieve leefgemeen schap die ruim twee decennia heeft bestaan. Zonder problemen pakten vanochtend de allerlaatste bewoners hun spullen. Foto: Dick Hogewoning ia-1 Ma riet a Kroft m If dvENiNGEN - Op 28 mei doop- e hun fiets in de Japanse Nu, zaterdagmiddag 30 au- us, 12.500 kilometer verder, <t het moment aan om het- e rijwiel in de Noordzee te pelen. De monstertocht Vla- stok -Scheveningen is ten e 35 mannen en een vrouw rachten de fietstocht waar- ze sponsorgelden verdien- om de polio de wereld uit te en. Die ene vrouw is Linda 32) uit Hazerswoude-Rijn- „Oh, wat ben ik blij dat ik thuis ben", is haar eerste tie tijdens een emotioneel rzien met haar familie en iden. nog nooit eerder gereden •te ging langs de grenzen van 'na en Mongolië naar Ir- sk. Ze fietsten door het ;st woeste en onherbergza- delen van Rusland naar skou, vaak bij temperaturen tegen de veertig graden lie- Vanaf Moskou was het nog ir zo'n 2300 kilometer door ren en Duitsland naar Sche- ingen. Elke dag moest er kilometer worden afgelegd. Ice 1 rustdag kon alleen worden diend door meer dan 150 ki- leter te fietsen. Een week est Linda Vis noodgedwon- rust nemen omdat haar e door de extreem slechte rijgen overbelast was geraakt, ier en moeder Vis uit Alphen den Rijn zijn er ook. Zij iden hun dochter twee da geleden al ontmoet toen de iep bij Coevorden Nederland er kwam binnenrijden. „Ze er goed uit, dat valt me erg ie", zegt moeder Vis. Ze is wat gewend van Linda, int regelmatig reisde de Ha- rswoudse de wereld rond als tsonal trainer van een steen advocaat uit Londen, laar ik ben toch altijd weer als ze gezond thuis is", al- als ze na drie maanden en 12.500 kilometer fietsen haar familie en vrienden weer ziet bij de Pier in Linda Vis krijgt het even te kwaad Scheveningen. Foto: Mark Lamers dus de moeder van Linda. Het is feest op de boulevard. Een shantykoor brengt stemmi ge zeemansliederen. Twee pas santen zetten Linda Vis op de foto. „Jij komt uit Hazerswoude he?", vraagt een van hen opge wonden. „Wij uit Koudekerk. De stem van televisiepresenta trice Danielle Overgaag schalt over de boulevard. Ze prijst de deelnemers. Oud-staatssecreta ris Erica Terpstra (WD) maakt bekend dat de club een bedrag van 325.000 euro bij elkaar heb ben gefietst, bijna drie keer zo veel als waar de organisatie, de Rotaryclubs Drechterland, 's Gravenhage-Kijkduin en FCS Cycle to Serve, op had gehoopt. Terpstra huldigt de deelnemers een voor een. Alle mannen heb ben een zilveren medaille om hun hals hangen. Maar Linda Vis niet. Alle officië le poespas gaat aan haar voor bij. Ze praat liever bij met al die mensen die voor haar naar de boulevard zijn gekomen. „We worden hier als helden binnen gehaald", zegt ze met een Hol landse nuchterheid. „Ik ben geen oorlogsveteraan." De Hazerswoudse is vastbeslo ten om nooit meer mee te doen aan deze tocht. Lichamelijk was het goed vol te houden. Haar hele leven draait om sport. Een paar jadr geleden fietste ze nog in de nationale wielertop. En tot het moment dat ze meedeed aafi de fietstocht was ze docen te lichamelijke opvoeding in de gevangenis in Scheveningen. Wat haar opbrak was de sfeer in de groep. „Je gaat met mensen op stap die je niet zelf hebt uit gekozen. Ze zijn allemaal van de Rotary. Velen hadden of hebben een eigen zaak. Dat be tekende dertig kapiteins op een schip." Een keer heeft ze serieus over wogen om het vliegtuig naar Nederland te nemen. Dat was toen het bestuur van de groep ontplofte. „Maar toen er een hele fijne man in het bestuur kwam, besloot ik toch te blij ven." De Hazerswoudse kijkt spie dend om zich heen. Een per soon mist ze nog. „Ik had ge hoopt dat de directeur van de P.I. (penitentiaire inrichting, red.) er zou zijn met de mede deling dat ik maandag om half acht weer kon komen werken." Vis, die de afgelopen jaren al vaker onbetaald verlof opnam als ze een wereldreis maakte, kreeg het dit keer niet voor el kaar. Ze moest dus wel ontslag nemen. De fietsers krijgen nog een re ceptie en een etentje in de Pier. Daarna vertrekken ze weer huiswaarts. „Wat ik morgen ga doen?", vraagt Linda Vis. „Ik denk dat ik zes keer een douche neem. Die heb ik zo gemist, vooral toen we on eens acht da gen achter elkaar niet konden douchen of wassen."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9