REGIO Topsporten met een beperkin; 'Ik heb nog steeds de ambitie om de beste te zijn' 'Niet zelf klooien, geef je over aan de Heer' NAVRAAG Woningcorporaties willen 'marktconforme huren' vragen. Ze willen zelf onderhandelen met huurders en afspraken maken over de prijs van een woning. Onder het motto: hoe mooier, hoe duurder. Ter voorbereiding pleiten Marktgerichte verhuur de verhuurders voor •7 7 7 7 7 7> een stapsgewijze ver- IS ingewikkeld vevhcicil hoging van de huren. MARTINE GLASER, di recteur van de Leidse woningcorporatie Ons Doel, is voorstander van meer ruimte voor onderhandeling, maar heeft twijfels bij het plan voor 'marktgericht verhuren'. Bent u voorstander van het zelf onderhan delen over huurprij zen? ,,De plannen zijn veel ingewikkelder dan u zo stelt. Het gaat om een heleboel dingen die Aedes (vereniging van corporaties en particu liere verhuurders, red.) wil. In het algemeen zijn wij het niet eens met het beleid dat Ae des voorstaat. Al zijn we als Ons Doel niet tegen meer vrijheid bij het bepalen van de huren." Wat zijn uw bezivaren tegen de voorstellen van Aedes? „Ze vertellen verhalen over huurders die véél te goedkoop zouden wonen. Huurders die drie keer per jaar op vakantie gaan. En dat de huur kunstmatig laag wordt gehouden. Natuurlijk is dat laatste waar, want wij zijn er voor de mensen met de laagste inkomens. Maar de voor de rest klopt het niet zo. Je ziet het aan het oplopen van de huurachterstanden. Dus dat idee van Aedes om de huren de komende vijf jaar met 25 procent te laten stijgen, vind ik idi oot." 'Scheefwonen' is toch ook voor Leidse corporaties een bekend probleem? „Dat komt in Leiden wel voor, ja. Maar waar moeten die mensen naartoe als ze iets anders willen? Mensen willen soms wel iets duurders, maar dat is er simpelweg niet." Wat vindt u van het idee van nuirktgerichte verhuur? „Het is een ingewikkeld verhaal. De markt verschilt per plek, per jaar. Je zou dan verwachten dat daar waar de druk het hoogst is, de huur ook het hoogst is. Dat zal betekenen dat de huren in het wes ten van het land het hoogst zijn. Moet je je voorstellen: we hebben in deze regio al een flink tekort in de zorg en het onderwijs. Dan zou je als onderwijzer toch gek zijn om hier straks een baan te gaan zoeken: dan ga je naar het oosten. En dan zitten wij hier in het westen helemaal met een probleem." De belangstelling voor huurwoningen schijnt het laatste halfjaar flink te zijn gestegen. „Je ziet een nieuwe groep: starters die anders zouden gaan kopen. Waar kun je in deze regio nog woningen bouwen?" tekst: Ema Straatsma archieffoto: Taco van der Eb UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Dinsdag 1 September KATWIJK AAN DEN RIJN - De verjaardag van H.M. de Koningin. Wanneer het uitsteken van vlaggen en het dragen van de traditioneele oranje-kokarde, alsmede het feestvieren op Koninginnedag, weer moe ten geven de vaderlandsliefde der ingezetenen, dan ziet het er met de gehechtheid der bewoners van ons dorp aan het aloude Oranjehuis al lertreurigst uit. Slechts hier en daar wapperde het dundoek; er waren heele straten, waar slechts één bewoner de eer der bevolking hoog hield, door het 'rood-wit en blauw' uit het venster te steken; het dragen van oranje scheen als het ware verboden en van feestvieren was geen sprake. De schoolkinderen mochten hun vaderlandsliefde luchten in het zingen uit volle borst, op een versnapering zagen zij zich niet ont haald, feestvieren was voor hen niet weggelegd. Alleen ons fanfare korps liet 31 Augustus niet ongemerkt voorbij gaan, in haar met lam pions verlichte tent blies zij er 's avonds dapper op los; doch zij kon net vergoeden wat overdag gemist was. ANNO 1978, zaterdag 2 september LEIDEN - Eindelijk kon wethouder Verboom gisteren aan de Roose- veltstraat de eerste kruiwagen beton storten voor een bedrijfsge bouw voor de Centrale Technische Dienst van vier Leidse woning bouwcorporaties. Van daaruit zal het onderhoud van 5000 Leidse woningen worden geregeld. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen. Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubneksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr. 18-19.30 uur, za 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Op het open Nederlandse kam pioenschap voor atleten met een beperking verschenen za terdag in Alphen aan den Rijn deelnemers uit veertien landen in 23 categorieën aan de start. Over belangstelling had het or ganiserende AAV'36 niette kla gen. De atletiekvereniging wil naast een groep verstandelijk gehandicapten binnenkort ook ruimte bieden aan mensen met een fysieke beperking. De aandacht voor de gehandi captensport is miniem. Beel den van de paralympics wor den mondjesmaat vertoond op televisie en zelden worden de diverse kampioenschap pen geïntegreerd. Bij de we reldkampioenschappen atle tiek in Parijs was er afgelopen week wat dat betreft een pri meur. Naast het reguliere pro gramma kregen blinden de kans hun races te lopen. En de tv schonk er nog aandacht aan ook. Sport is plezier en een manier om de eigen grenzen te ont dekken en te verleggen. Zo ook voor de ruim honderd at leten in Alphen aan den Rijn. Ze komen uit alle windstre ken. Zelfs de Verenigde Arabi sche Emiraten hebben een team afgevaardigd. Het open NK biedt immers de ruimte om limieten te halen voor de paralympics van volgend jaar in Athene. Om die reden is ook John Knaap van het Inter nationaal Paralympisch Co mité aanwezig. „Want niet al le aangepaste regels zijn over al bekend." Knaap spreekt bij voorkeur niet over gehandi capten. „Wij spreken over mensen met een beperking, omdat de term 'mens' daar mee voorop staat en niet het idee: wat mankeert eraan?" Knaap is nadrukkelijk bezig met de emancipatie van min- dervalide sporters en verfoeit de geringe belangstelling van de publieke omroep. „De EO besteedde er altijd wel aan dacht aan, maar de NOS toont nul komma nul'belangstel- ling. Laatst was het EK in As sen. Daar werden werelre- cords verbeterd. Tv-ploegen uit Engeland, Griekenland, Portugal en Zweden moesten langskomen omdat de NOS geen opnamen maakte. Voor malig staatssecretaris Margo Vliegenthart heeft er in Syd ney op aangedrongen dat Stu dio Sport beelden zou uitzen den, maar zij had ook de macht niet. En Kees Jansma heeft in het verleden gezegd dat het niet kijkersvriendelijk is. Je kunt mensen met het bord op schoot geen zwem mer zonder armen op een startblok laten zien. Dat vond hij te confronterend. Maar we hebben tv-beelden nodig om sponsors te trekken en ik vind ook dat we recht hebben op een paar minuten zendtijd." Aanpassingen Vijf jaar geleden organiseerde AAV'36 al eens het NK voor mensen met een verstandelij ke beperking. Toen een aantal leden vorig jaar in Temeuzen het dubbele kampioenschap bezocht, rees het idee om dat in Alphen ook maar te probe ren. „Maar we kregen verzoe ken uit België of zij ook mee mochten doen", zegt voorzit ter John Wassenaar. „Dus De Deen René Nielsen, die bij een moordaanslag zijn beide benen verloor, op het onderdeel kogelstoten bij het 'Open NK voor atleten met een beperking' in Alphen aan den Rijn. „Het blijft een uitdaging." Foto: Henk Bouwman hebben we er maar een open kampioenschap van ge maakt." Het vergde wat extra werk, maar Wassenaar loopt de hele dag tevreden rond. Voor oud-voorzitter Harry Knoop is het Open NK een manier om uit te vinden wel ke aanpassingen de accom modatie nodig heeft. Het clubhuis is nog niet rolstoel- vriendelijk en er moesten aparte toiletcabines worden gehuurd. Bij de technische nummers moeten voorzienin gen worden gemaakt, zodat (rol) stoelen kunnen wordf vastgezet. „Naar aanleidinl van dit evenement kunnepu met de gemeente gaan pra" over aanpassingen. De Nebas (Nederlandse bc^ voor aangepaste sporten rf{ helpt ook met het vinden \n subsidiekanalen. Er zijn ine Nederland maar een stuk twintig verenigingen die o£ plaats bieden aan de fysielF gehandicapte sporters. HeP ook een relatief kleine gro£' maar we willen ze wel graq1 in de club integreren. Spor een motor voor integratie, want helaas komen ze nog" een hoop vooroordelen en'^ hindernissen tegen." De deelnemers hebben eeiti classificatie-keuringsbewijpi nodig om mee te kunnen doen. Op het bewijs staat ke beperking ze hebben eno daarmee in welke van de nje twintig categorieën ze woroe ingedeeld. De verschillend^ klasses komen wel in dezeljg race uit, wat het overzicht \i, er daadwerkelijk heeft gew^ nen niet ten goede komt. Zd kan iemand een race wiring maar tegelijkertijd de enigep deelnemer in zijn categorize zijn en dus geen medaille o zijn nek krijgen. Alleen bij twee of meer deelnemers wordt er eremetaal verdeel^ Ook bij deelnemers leidt he soms tot verwarring. Zo is <f cuswerper Theban Almuhai uit de Verenigde Arabische® Emiraten zo verbolgen ovef' het uitblijven van een med#1 le, dat hij bij het onderdeel kogelstoten hoofdpijn voori( wendt en verstek laat gaan.a! a Moordaanslag u Het is zonde, want juist de f technische onderdelen ogeé' spectaculair. De Deen Rene Nielsen toont een machtigej torso. Compleet vastgesnoi zit hij op een zelf gebouwdi kruk. Met zijn linkerhand r hij twee keer hard aan een stok, voor hij de vier kilo zwt' re kogel onder het produce-^ ren van een woeste kreun jf ruim elf meter ver stoot. Nielsen was als profhandb; Ier bezig een wereldtopper worden, totdat hij bij een g welijke moordaanslag beidi benen verloor. Hij werd doi een dronken onverlaat voorE de trein gegooid en lag drie dagen in coma. „Ik had twedi derde van mijn bloed verlorfl en had dood moeten zijn", P zegt hij nadat hij met de kog zijn persoonlijk record net niet heeft gebroken. „Ik heb een jaar nodig gehad om er bovenop te komen." Hij is gespecialiseerd in ma- nagementtrainingen en tear building en noemt zichzelf c» 'uncool coach'. „Omdat die anderen allemaal wel cool zijn", lacht hij. Elke veertien dagen is hij bij buitenlandse wedstrijden over de hele we I reld te vinden. In Sydney werd hij olympisch kampioe speerwerpen, maar liever do hij mee aan de vijfkamp: speerwerpen, kogelstoten, discuswerpen, 200 en 1500 meter. „Ik heb nog steeds de ambitie om de beste in mijn sport te zijn. Het blijft een ui daging." En die dwaas die hem onder de trein duwde? „Hij is nooit gepakt, maar hij heeft er de rest van zijn leven waarschiji lijk meer spijt van dan ik-j* Gertjan van Geen PREEKTIJGERS preek recensie Onno van 't Klooster Zondag 31 augustus 2003,19.00 uur. Evangeliegemeente De Ark, Noordwijk, voorganger de heer Treuren. Al zou voorganger Treu ren van de Noordwijkse Evangeliegemeente De Ark hebben geweten dat hij de stof leverde voor deze laatste 'Preektij gers', dan nog had zijn betoog nauwelijks vuri ger kunnen zijn. Nu lijkt weliswaar de Heilige Geest standaard de pre dikanten te bezwangeren van dit soort altijd blij zingende christenen, maar Treuren lijkt voor het werk geboren. Zijn gezichtsuitdrukkingen, handen, houding en lan ge verschijning spreken bijbelse boekdelen. Net jes in pak gestoken, kleeft er al een zekere autoriteit aan hem te midden van de uiterst casual geklede gemeenteleden. Naar schatting zo'n dertig mannen en vrouwen. Maar meest opvallend is dat Treuren als twee druppels water lijkt op oud-NCRV-presentator Ted de Braak, zowel in uiterlijk als vakkundig heid bij de presentatie van de evangelieshow in De Ark. 'Laat je gebruiken als menselijke stenen voor het bouwwerk van God', is zijn centrale bood schap. Mensen moeten niet zelf gaan klooien, dan wordt het een rot zooi. Nee, ze moeten zich overgeven aan de Heer, om zich, zoals de apostel Paulus het om schreef, 'door Hem te la ten gebruiken'. Treuren gebruikt de woorden 'Gods bouw werk' allegorisch voor het mikpunt van zijn preek: de gemeente zelf. Mensen die de gemeente vormen moeten niet zelf iets gaan bedisselen, maar zich uitleveren aan God om Zijn werk te vol brengen. „Dat betekent in de praktijk", verklaart Treuren nader, „getuigen van de wonderen Gods aan de ongelovigen. Dus aan hen die Jezus maar waardeloos vinden." Deze woorden brengen bij de devote toehoorders een rilling van veront waardiging teweeg. De voorganger kijkt verge noegd een kort moment de zaal in om het effect van deze blasfemische uitspraak te proeven. Vervolgens besuikert hij minuten lang het ge schrokken gemoed van de gemeenteleden door Christus op allerlei ma nieren te eren als dé spil- steen van Gods huis. „Je zus is de steen die het fundament vormt, de laatste steen, de eerste steen, en natuurlijk de hoeksteen. Het dak van de gemeente wordt ge vormd door het woord van God, tot ons geko men door de profeten en apostelen van het Oude en Nieuwe Testament." Hoewel voorgangers van volle Evangeliegemeen ten meestal geen officiële theologiestudie hebben volbracht, doet het reto risch vermogen van Treuren anders vermoe den. In alles lijkt hij te willen zeggen: voor jullie staat een man die spreekt op gezag van de bijbel. Als bewijs schudt hij de ene tekst uit het heilige boek na de andere uit zijn mouw. Zonder zelfs maar te spieken op het papiertje voor hem. Al wemelt zijn speech van bijbelse dooddoeners, niet veel beëdigde pre kers doen het hem na. Treuren toont zich een waardige laatste preektij ger. „Vergis u niet", waar schuwt hij tot slot met oplopend verbaal volu me. „Het werk aan het huis is niet af. Komt ook niet af totdat Jezus op aarde terugkeert om de uitverkorenen naar het Koninkrijk te leiden." En zo is hij terug bij het doel van iedere preek in De Ark: het uitsturen vai de gemeenteleden om zoveel mogelijk nieuwe arbeiders te werven voor de bouwplaats van de Heer. Gedreven door het zeker geachte Goddelijke onheil voor andersden kenden, moet men de boer op. Niet louter leuk zingen, bidden en luiste ren naar de overdenking, maar actief zendingswef verrichten. Een opdracht waar de grote institutio nele kerken al jaren een zekere schroom bij voe len. Zo niet Treuren. Hij zal in weerwil van zijn naam Gods werklui blij moedig blijven bestoken met preekclichés. Dit was de laatste afleve ring van de rubriek 'Preektijgers'.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8