LEIDE Universiteit: Meer doen voor Leiden 'Kamernood in Leiden nog steeds nijpend' De nullen zijn echte Minervanen geworden 'De laatste twee jaar bloeit de wijk helemaal op' Geld voor een schonere en groenere woonwijk iig geen maximumprijs voor taxirit maandag 1 september 2oo3 zerswoudse 'tst terug uit idivostok tider sloop Flatwijk derdorp lerafdeling ÏC krijgt geld v- Een sponsoractie voor "lem-Alexander Kinder- 'oor winkeliers van De ^an heeft ruim 1.500 eu- ^leverd. Het geld, dat ten ^omt aan de kinderafde- n het Leids Universitair h Centrum, is ingeza- ieiet een loterij en collec- e\ symbolische cheque is tJg tijdens de traditionele ^erfeesten van het win- nrum in Leiden Zuid en een vertegenwoordi- het fonds overhandigd. '°nam die middag de fa- ats de hoofdprijs van de S ontvangst: 250 euro ^dschappencheques. jntgegevens taan digitaal 1Artsen en andere zorg- rs kunnen de gegevens tenfondspatiënten 1!n digitaal raadplegen. y1 Zekerheid heeft daar in overeenkomst geslo- 11 het bedrijf Infomedics. -"^verzekeraar garandeert icy en veiligheid van pa- ^evens. Alle geautori- 1 elaties van Zorg en Ze- krijgen een 'digitaal Jt', waarmee ze toegang tot de patiëntgegevens. °rtrekking van verzeker- ^vens moet het aantal J~en declaraties vermin- "h de administratieve °";rugdringen. Nu wordt ^r twee procent van de ies van zorgverleners _jen vanwege een fout in ikerdengegevens. Na _ijzing zijn zorgverleners kwijt om een fout te alen. Infomedics is een m jkelijk intermediair. Het perkt samen met 24 zekeraars. I rooft tas ationshal |Een 19-jarige man uit zaterdagochtend in raai Station beroofd. onbekende man rukte i zijn schouder en ren- fee weg. Omstanders ke- trhrokken toe maar rea- ■j niet. Buiten sprong de 'ief achter op een scoo- ip bij Joods ziecentrum S«Met een lezing en dis- "Hver de journalistieke i van wereldnieuws en ne de politieke situatie BÉidden-Oosten heeft ra- mv-journalist Bernhard Blburg gistermiddag het :ursusjaar van het idiecentrum aan het geopend. Het studie dat twintig jaar gele- •gericht voor joodse :n die hun kennis van Indom wilden vergro-' igenwoordig toeganke- j eenieder met interesse -estelijke waarden van Ppidom. Wel richten de in zich in eerste instan- irsonen met een joodse [ond uit Leiden en om it jaar kunnen belang- ;n zich aanmelden voor fen variërend van basis- •dendom, Hebreeuws, Jiddisch tot een cursus werk en de joodse ach- 1 van de schilder Mare alicvoor meer informatie verkdagen contact wor- j inenomen met coördina- et <vie, telefoon: 071 i. C, e-mail: niglei- detnet.nl. :hti leiden - De Leidse Taskforce Studentenhuisvesting, vorig jaar in het leven geroepen om het kamertekort op te lossen, heeft nog geen enkel concreet resultaat geboekt. Dat beweert althans huurdersvereniging BRES, die vandaag vijfhonderd handtekeningen van eerste jaarsstudenten aan wethouder H. Buijing aanbiedt om zo de aandacht op het probleem te vestigen. Het kamertekort voor Leidse studenten heeft inmiddels nij- pende vormen aangenomen. Om het probleem het hoofd te bieden is eind 2002 de Leidse Taskforce studentenhuisvesting opgericht, een overlegorgaan waarin de gemeente Leiden, de Stichting Leidse Studentenhuis vesting (SLS), de Delftse stu- dentenhuisvester DUWO en de Universiteit Leiden deelnemen. Gezamenlijk doel: 2000 extra kamers. „Maar wij hebben er nog helemaal niets van de task force gemerkt. Er zijn geen ka mers bijgekomen", zegt Sebas- tiaan Ruinard van BRES. „We hebben de indruk dat het voor al een theekransje is. Er wordt veel gepraat, maar geen concre te resultaten geboekt." Met de handtekeningenactie hoopt de huurdersvereniging de taskforce weer 'aan het werk te krijgen'. Ruinard: „Er zijn de afgelopen week weer honder den nieuwe studenten in Lei den begonnen, van wie een groot deel nog geen kamer heeft." BRES pleit dan ook voor snelle actie. „Wij denken bij voorbeeld aan leegstaande kan toorpanden die door studenten kunnen worden betrokken. Of asielzoekerscentra die vrijko men. Verder kan gedacht wor den aan experimenten met woonboten of zeecontainers." Woonboten en containers zul len er in Leiden niet snel ko men, laat Margriet Henninger van de SLS weten. „Dat zijn al lemaal tijdelijke oplossingen, waarvoor we alleen in het uiter ste geval zullen kiezen. In eerste instantie streven we naar een toename van kwalitatieve huis vesting." Dat is ook de inzet van de task force, zegt Henninger. Wel moet ze beamen dat het over legorgaan vooralsnog weinig concreets heeft bereikt. „Het gaat een stuk minder snel dan we hadden gewild. In dat op zicht moeten we BRES wel een beetje gelijk geven. Aan de an dere kant: de taskforce heeft wel degelijk nut. De communi catie tussen bijvoorbeeld de SLS en de gemeente is veel effi ciënter, waardoor het veel een voudiger is om een bestem mingsplan te wijzigen. Op ter mijn gaat dat wel het een en ander opleveren." Enkele van de ruim tweehonderd bezoekers van het multiculturele feest, dat zich zaterdag in de Zeeheldenbuurt vooral binnen afspeelde. Foto: Dick Hogewoning door Jos van Duinen leiden - Integreren is leuk. Vooral als het vanzelf gaat. Een oudere vrouw uit de buurt - zilveren haren, dagje uit - ver gaapt zich aan de capriolen van een Se negalese jongeman. In traditionele kle ren gehesen danst deze zo uitbundig op een percussieshow dat enkele vrijwilli gers het podium met hun schenen moe ten stutten. Hij zingt daarbij riten zoals alleen Afrikanen dat kunnen. De vrouw danst mee, lacht, en wordt steeds en thousiaster, 'tralala hupsakee', en draait een rondje. De Zeeheldenbuurt - de wijk tussen Zijl singel, Lage Rijndijk, industrieterrein De Waard en Nieuwe Rijn - beleefde zater dag het wijkfeest dat was georganiseerd in het kader van 'Onze Buurt aan Zet', een overheidsinitiatief binnen het grote- stedenbeleid om de leefbaarheid en so ciale samenhang binnen een wijk te be vorderen. De cultuur uit de verschillen de landen waar Nederland tijdens de Zeeheldenfamilie viert multicultureel feest VOC-periode handel mee dreef, was te rug te zien in diverse optredens en at tracties. Wisselvallig weer zorgde voor lege attracties, verzopen pony's en klampende moeders buiten. Binnen daarentegen was het groot feest. En in derdaad, multicultureel. Wie een feest in Leiden organiseert en op zoek gaat naar bijzondere acts, stuit al snel op een fanatiek gezelschap dat Afrikaanse percussie produceert en een gedreven dansgroep die zich speciali seert in Kung Fu en Chinese Leeuwen- dans. Regelmatig treden ze ergens in Leiden op. Logisch, want beide groepen geven een show weg waar je kippenvel van krijgt. Professionaliteit van de bo venste plank, die ooit de kans kreeg zich te ontplooien in Cultureel Centrum de X en De Vrijplaats Koppenhinksteeg. Twee lastige plekken voor het gemeentebe stuur, dat wel dankbaar gebruikmaakte van deze acts. Ze kwam zaterdag zelf een kijkje nemen. PvdA-raadslid Hilde Jansen bijvoorbeeld gaf uitgebreid en enthousiast acte de présence en leek er niet genoeg van te krijgen. WD-wethouder Alexander Geertsema hield het bij een half uur. Burgemeester Henri Lenferink belde de organisator onverwacht op met de me dedeling dat hij er binnen tien minuten zou zijn. Hij kwam ook echt en nam alle tijd om zich rond te laten leiden, te ge nieten van de klederdrachtshow voor kinderen, en te praten met vrijwilligers. Een van die vrijwilligers is Peter de Wil de. „Fantastisch, zo'n dag. Zo zie je maar weer dat dit een levendige wijk is. Er wonen hier mensen van allerlei slag. En de laatste twee jaar bloeit de wijk he lemaal op." Of dat voor heel Leiden - Noord het geval is? Uit de gezichtsuit drukking van De Wilde valt af te leiden dat dit een gevoelig onderwerp is. Orga nisator Cor Arnoldi valt hem bij. „Soms zeggen ze dat we bij de binnenstad ho ren, en soms horen we ineens bij Noord. We hangen eigenlijk overal net naast en zijn van de kaart gevallen. Maar de Zee heldenbuurt is wel degelijk een eigen wijk." Vrijwilligster Jacqueline van den Hogen denkt daar net zo over. „We heb ben een eigen school, een eigen speel tuin, een eigen buurthuis en een eigen park. Het is hier één grote familie." En dat blijkt binnen nog steeds. De cate ring is wat minder multicultureel; bitter ballen, poffertjes en bier worden gretig genuttigd. Door alle culturen. Geboeid wordt naar een bloedserieuze Brazili aanse capoeira-demonstratie gekeken. Vooral kinderen vinden dit leuk. Dit ont gaat de leraar niet, die de kinderen één voor één het podium op trekt en mee laat doen, tot grote hilariteit van het pu bliek. Inmiddels zitten er ruim tweehon derd buurtgenoten voor het podium. Gezellig. Eén grote familie. door Wilfred Simons leiden - De Leidse universiteit wil samenwerken met middelba re scholen in de regio om meer studenten te werven. Er komt onder meer een Pre-University College, waar universitaire do centen en onderzoekers leerlin gen gaan 'inspireren en uitda gen'. Ook met het ROC, de Hoge school Leiden, musea, woning corporaties, bedrijven en alumni wil de universiteit de banden gaan aanhalen. De belofte om de universitaire kennis en expertise meer in te gaan zetten voor de stad en de regio, deed voorzitter A.W. Kist van het College van Bestuur vanochtend tijdens de officiële opening van het academisch jaar in de Pieterskerk. Daarbij was ook minister-president Jan-Peter Balkenende aanwe zig. Beiden hielden een pleidooi voor de kenniseconomie. Net als andere landen moet Neder land 'zijn productiviteit verho gen' en 'meer toegevoegde waarde creëren'. „We missen de boot als we niet oppassen", zei Balkenende. Een van de motoren van de kenniseconomie in Leiden is volgens Kist het het Bio Science Park. Het telt nu 35 bedrijven met 2000 werknemers, maar dat is slechts een begin. De ko mende jaren komt er dertig hectare bij en dan gaat het park 'zijn vleugels uitslaan'. Nederland kan niet in alles uit blinken, maar moet aanhaken bij wat het al goed kan, zei pre mier Balkenende. Het gaat hem om meer technische kennis, maar ook meer kennis van mar keting, Duits en de informatie technologie. Ook op de terrei nen van agrarische en medi sche kennis, architectuur en waterbeheer moet Nederland beter worden dan het buiten land. Voor Balkenende staat vast dat de vernieuwing van Nederland uit moet gaan van de universi teiten. Zij hebben volgens hem 'de opdracht om onze samenle ving continu te helpen vernieu wen'. Studenten in vakken waaraan Nederland nu een tekort heeft, krijgen voordelen, kondigde Balkenende aan. Zo komt er een 'bètabrugjaar', waarin stu denten zonder exact profiel zich kunnen laten bijspijkeren, zodat zij toch een exacte of technische studie kunnen gaan volgen. Een andere mogelijk heid is om alfa's die overstap pen naar een bètastudie, hun studierechten, inclusief finan ciering, te laten behouden. De Nederlandse universiteiten moeten meer met elkaar gaan wedijveren. Balkenende wil be ginnen met het 'opschudden van de gelijkheidsdeken die nu nog grote delen van onze ken nissamenleving bedekt'. „Wie heel goed presteert, mag daar ook best de vruchten van pluk ken." Voorzitter Kist van het College van Bestuur van de Leidse universiteit haakte daar in zijn toespraak bij aan. Hij wil af van de 'verdelende recht vaardigheid'. Universiteiten moeten 'bij de bekostiging gaan wedijveren om extra middelen'. Kwaliteit en prestaties moeten worden gehonoreerd. Bij meer competitie wil de Uni versiteit Leiden op de eerste plaats eindigen. Dat betekent wel dat van de Leidse studen ten meer gevergd gaat worden. „Niet iedereen zal het bij ons kunnen vinden", waarschuwde Kist. „Bij ons is de studie van pen uitdagende zwaarte. En daar waar dat nog niet zo is, wordt dat zo." Leiden moet volgens Kist niet alleen het kenniscentrum van de regio worden, maar ook een belangrijke Europese reputatie krijgen. Dat kan doordat de universiteit samenwerkt in de League of European Research Universities. De universiteit wil studenten en onderzoekers van de aangesloten universiteiten naar Leiden halen voor onder zoek waarvan de regio profi teert. Op hun beurt moeten Leidse studenten elders in Eu ropa kennis en ervaring op doen. leiden - Plannen die een scho nere of groenere wijk nastre ven kunnen de komende vier weken weer worden inge diend bij de gemeente Leiden. Het beste idee wordt beloond met de 'Leiden ruimt Op!- prijs' en wordt bovendien uit gevoerd. Opnieuw inrichten van ge meenschappelijke tuinen, adopteren van plantenbak ken, opknappen van speeltoe stellen of een schoonmaakac tie in de buurt - het zijn idee- en die een goede kans maken bij de najaarsactie uit het fonds wijkinitiatieven. De plannen van bewoners kun nen tot vrijdag 26 september worden ingeleverd bij de ge meente. Voorwaarde is dat het plan ten goede komt aan de eigen buurt en wordt gesteund door een club mensen die boven dien wil helpen met de daad werkelijke uitvoering van het plan. Bovendien wegen plan nen waar buurtbewoners ook op de langere termijn wat aan hebben zwaarder dan eenma lige acties. Ook zijn er budgetten vastge steld voor de verschillende soorten acties. Zo mag een schoonmaakactie niet meer dan 115 euro kosten, het groe ner maken van de buurt niet meer dan 1150 euro en een plan voor het opknappen van speeltoestellen niet meer dan 230 euro. Geïnteresseerden kunnen een inschrijfformulier ophalen bij de dienst milieu en beheer of bij de balies op het stadhuis of Stadsbouwhuis. gel ko? it 2Er komt in Leiden nog geen maximumta- r een stadsrit per taxi. De plannen zijn er ch ff worden voorlopig nog niet ingevoerd, and Erwin van Eekhout, directeur van taxi- x n! Accent. no<is een samenwerkingsverband van een igeielfstandige taxichauffeurs in de Haagse geëe regio. Eind vorig week maakte Accent iani dat een taxirit binnen de Haagse ge in grenzen hooguit een tientje kost. Behalve vaste tarieven in Den Haag, wordt ook voor ritten naar Schiphol en Rotterdam Airport een maxi mumprijs gerekend. Van Eekhout, die hier taxibedrijf De Diplomaat runt, laat weten eerst de resultaten in Den Haag te willen afwachten alvorens er in Leiden een maximumprijs komt. „Als zo'n prijs dan wordt ingevoerd ligt het maximumbedrag rond de ze ven euro. Maar.dat gebeurt niet van vandaag of morgen." door Timoteus Waarsenburg leiden - Twee weken lang wa ren ze 'nullen' die niets voor stelden. Maar sinds gisteravond mogen de 250 aspirant-leden van Leidens oudste studenten vereniging Minerva zich vol waardig fid noemen. Met het uitspreken van de inauguratie rede door de Praeses Collegii van Minerva, Sabine Mulder, zijn de nieuwelingen opgeno men in de Minerva-gelederen. In totaal rekent Minerva dit jaar, net als vorig jaar, weer op een kleine driehonderd eerste jaars. Nu de kennismakingstij d (KMT) is afgelopen, begint de na-kennismakingstijd, bedoeld voor iedereen die om welke re den dan ook aan de 'echte' groentijd niet kon deelnemen. „Het aantal aanmeldingen dat wij jaarlijks krijgen is inmiddels redelijk stabiel," zegt bestuurs lid A. Marsman. „Na de invoe ring van het bindend studiead vies zagen wij het aantal aan meldingen wat teruglopen. Mi nerva had de naam dat studie en gezelligheid maar moeilijk te combineren waren. Maar dat lijkt nu voorbij. We wijzen eer stejaars al een paar jaar op het feit dat het succes van hun Leidse tijd afhangt van het suc ces van hun studie. En daar blijft het niet bij. De oudere le den begeleiden de eerstejaars ook met hun studie. En dat be leid werpt z'n vruchten af. Onze De Minerva-eerstejaars gaan na hun inauguratie in het Academiegebouw in een traditionele fakkeltocht naar hun sociëteit aan de Breestraat voor een afsluitend diner en feest. Foto: Mark Lamers leden studeren goed en het aantal mensen dat zich jaarlijks aanmeldt is weer aangegroeid tot een stabiel en gezond aan tal." Moe maar voldaan gaan de kersverse eerstejaars direct na hun inauguratie in het Acade miegebouw in een traditionele fakkeltocht over het Rapenburg, via de Pieterskerk terug naar hun sociëteit aan de Breestraat. Voor een diner en afsluitend feest. De nieuwe lichting 'sjaar- zen' zoals de eerstejaars door de oudere leden genoemd wor den, zijn klaar met hun kennis- makingstijd. De colleges komen eraan, het verenigingsleven roept. Na een avond hard stu deren kunnen ze voortaan on der het genot van een paar biertjes de gezelligheid van 'hun' vereniging opzoeken. De inauguratie van de nieuwe Minervanen vindt tegenwoor dig elk jaar de avond voor de officiële opening van het acade misch jaar plaats. Enkele jaren geleden liep de ontgroening door tot in de eerste week van het nieuwe studiejaar. Maar daardoor miste een deel van de eerstejaars van Minerva ook de eerste colleges. „Om die reden is de kennismakingstijd toen ingekort van drie naar twee we ken", zegt Marsman. „Maar dat is al een flinke tijd terug. Ik heb dat nooit meegemaakt. De ont groening heeft de afgelopen ja ren sowieso redelijk wat veran deringen ondergaan. Het is in middels een echte kennisma kingstijd geworden, met de na druk op kennisoverdracht Het blijven twee vermoeiende we ken. Al was het nfhar vanwege de hoeveelheid informatie die de aankomende leden in die korte periode voor hun kiezen krijgen. Maar het is niet meer, zoals vroeger, een uitputtings slag. De KMT is er op gericht om de aspirant-leden in een korte tijd verankerd te krijgen in de vereniging." En dat lijkt ook dit jaar weer ge lukt. Apetrots zijn ze dan ook op hun kersverse lidmaatschap. Voor de poort van het Acade miegebouw feliciteren ze elkaar uitbundig met hun eigen inau guratie. Ze zien er allemaal fris gewassen uit. Stuk voor stuk ge stoken in fraaie kostuums en mantelpakjes. Als echte studen ten. Alleen de wallen onder hun ogen verraden dat ze net twee weken lang geleefd zijn. Maar nu zijn zij de nieuwe eerstejaars van het corps. Die volgend jaar met veel plezier de nieuwe lich ting eerstejaars zullen inwijden in de wereld die 'Minerva' heet. f

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7