Dijkinspectie is mogelijk verouderd Actie BINNENLAND De dader krijgt voortaan altijd een gezicht Hulpverlening aan dak- en thuislozen stokt Zomer van 2003 brak net warmterecord niet Schiphol-directeur wil luchtruim opnieuw inrichten Anticonceptiepleister alternatief voor de pil R - j sportcomplex |en uitgebrand Dijkdoorbraak in Rotterdam Lusanne niet misbruikt Amsterdamse politie: klachten over bereikbaarheid via 0900-nummer Bomhoff keert LPF de rug toe f Kruidvat I dturbines j de A50 ic - Rijkswaterstaat be- iktober met een proef 'langs de A50 bij Apel- jiet hulp van windturbi- jie wordt opgewekt. Ée proef goed uitvallen, lit er mogelijk een lan- fcroef. Het experiment leel uit van het project Jnaar de toekomst' van listerie van Verkeer en i truckers niet tot files De actie van de ig Transport Onderne- tderland (Vetron) heeft jen niet tot verkeers- geleid. Volgens een erder van het Korps :e Politiediensten is er !e merken. De actie 3 dat vrachtwagen - urs bij wegwerkzaamhe- het midden van de ver- omrijbanen gaan rijden. >n tiffeurs vinden dat ze depnel en/of onterecht uni aangemerkt als schul- jutdj verkeersongevallen, tf Van der Flier willen ;n, zelfstandige onder die enkele honderden 'agens hebben rijden, de ït beperken tot een dag. dood door 'an dak erg - Een 54-jarige man nsholte (gemeente Om- zaterdag overleden, na- ijdens werkzaamheden schuur in Luttenberg dak vieL De man hielp ïaar van de schuur met ;en van golfplaten. De r van Dalmsholte maak- al van enkele meters en ;ewond aan hoofd en kol werd naar een zieken- 1 Kovolle gebracht, waar hij osnren later overleed. :on aUl overreden :osi tos f intercity 1 or mg tECHT - Een 23-jarige tch Zwijndrecht is zaterdag ;no»men toen hij op het >snóon in zijn woonplaats naa intercity Rotterdam- Iers:ht werd overreden. De 1 ops samen met een vriend ïoostoptrein gevlucht, ver die ijk om aan een kaart er e te ontkomen. Beiden levnchter de trein het spoor inotr net de intercity aan- is d£)e man was op slag vrij zoiw gewond 3°n - ïva' explosie inn lleriENHOEK - Een 54-jarige ntwster van Bergschenhoek nbdagavond gewondge- isnoor een explosie in haar zal De schok, vermoede- 99 gasexplosie, was zo of ht omliggende huizen Jckeschadigd raakten. Rui lt oeen en stukken dak wer- im 1 de woningen geslagen, idabk was tot in de wijde psgig te voelen. Meteen na goosie ontstond er brand ve inning. De vrouw liep jsnionder meer tweede- koarandwonden aan haar ogijen handen op. De rie teer kon voorkomen dat id oversloeg naar wonin- 1 ciie buurt cteiJ ^aam gevallen bvdeuiz'en - In het asielzoe- ;r litrum (azc) in Sweikhui- n tei de nacht van vrijdag c wardag een 16-jarig Ar- vaameisje vanaf de derde ko9ing uit het raam geval- is met ernstig rugletsel nstit ziekenhuis gebracht, eetie heeft nog geen idee 1 uineisje zelf is gesprongen llenwd. Er wordt een onder- ;t e^esteld. ti.E arrestaties era teekpartij eur - De politie heeft dit ide zes mannen gear- i naar aanleiding van skpartij in de nacht van op zaterdag in een park en-Leur. Daarbij kwam jarige jongen uit Etten- n het leven. De verdach- aangehouden op ver- l van openlijke geweld ig en mogelijk doodslag. m inhoudingen sluit de die de zaak met 24 re- i ïurs onderzoekt, niet uit. - Een sportcomplex in is gisteravond voor een sel door brand verwoest, i een woordvoerder van idweer zijn een sporthal fitnesscentrum in vlam- igegaan. Een andere al en een zwembad ble- louden, maar liepen oet- en waterschade op. ïdweer schat de schade imaal 1 miljoen euro. De leeft twee jongens aan- en op verdenking van ichting. maandag 1 september 2003 rotterdam-utrecht/gpd - Dak- en thuislozen hebben steeds meer moeite om hulp te krijgen. Ze raken de weg kwijt in het woud van regels en worden door hulp instellingen van het kastje naar de muur gestuurd. De instellingen kunnen de toename van het aantal daklo zen niet aan. Dat stelt het Trimbos-instituut na onder zoek in Rotterdam en Utrecht. Nederland telde vorig jaar zo'n 72.000 dak- en thuislo zen, 6000 meer dan een jaar eerder. Het Leger des Heils hielp ruim 24.000 mensen, onder wie 536 kinde ren jonger dan 15 jaar. Het Trimbos-instituut onder zocht in opdracht van het Leger des Heils 75 dossiers van het project Veldwerk in Rotterdam en Verkeerd Verbonden in Utrecht. Daaruit bleek dat 87 procent van de dak- en thuislozen meer dan twee problemen heeft, waarvan één vaak een drugs- of alcoholpro bleem is. Verder verkeren ze in psychische nood, kam pen met schulden en leggen ze moeilijk contacten. Steeds meer daklozen krijgen geen of onvoldoende hulp. „Als ze zich melden voor hulp worden ze van het kastje naar de muur gestuurd. Om een woning te krij gen moet je schuldenvrij zijn. Maar je kunt pas begin nen met een aflossingsregeling als je een vaste verblijf plaats hebt. Daar lopen mensen op stuk", zegt luite nant-kolonel Ine Voorham van het Leger des Heils. De veldwerkers van het Leger zoeken daklozen op straat op om te kijken of ze toch niet hulp kunnen bie den en bemiddelen daarbij vaak tussen de diverse in stanties. Dat werkt, constateert het Trimbos-instituut. Wel groeit het probleem doordat het aantal mensen dat op straat terecht komt, alsmaar stijgt. „Nederland wordt harder, er is geen plek meer voor mensen met een vlekje. Je ziet nu zelfs gezinnen op straat leven, en tienermeisjes met baby's", zegt kolonel Voorham. De hulpverlening kan volgens Voorham deze stijging niet den haag/anp - Om problemen met de dijken in de toekomst te voorkomen, moet de inspectie methode van de waterschappen mogelijk worden aangepast. Bo demdeskundigen kijken nu bij die inspecties met het blote oog naar scheuren en verzakkingen. Zij kunnen niet met meetappa ratuur in het dijklichaam kijken. Die visuele inspectie is mogelijk verouderd. Dat zei een woordvoerder van de Unie van Waterschappen vandaag naar aanleiding van de dijkdoorbraak bij Wilnis en dit weekeind bij Rotterdam. De Unie maakt zich 'zorgen' over de veendijken in Nederland. Die liggen in Noord- en Zuid- Holland en delen van Friesland. De Unie van Waterschappen meldde vandaag ook dat er tij dens onderzoeken in het week einde in diverse dijken scheu ren zijn vastgesteld. Er zijn geen gevaarlijke situaties ontstaan. De situatie kan van uur tot uur veranderen, zegt de woordvoer der. „Het gaat om momentop names." Het einde van de langdurige periode van droogte bezorgt de waterschappen handenvol werk. Nadat dinsdag een dijk in Wilnis was verzakt, waardoor een hele wijk moest worden ge- evacueerd, gebeurde gisteren hetzelfde met een dijk in Rot terdam. Hoewel de gevolgen deze keer meevielen, is de Unie van Waterschappen de komen de dagen extra alert op meer problemen. De veendijk in Rot terdam was nog maar enkele dagen geleden gecontroleerd. „De situatie is op het moment uitzonderlijk", aldus de woord voerder van de Unie. „Die dijk was een paar dagen geleden nog gecontroleerd, na de pro blemen in Wilnis. Toch ging het mis. De situatie in zo'n dijk kan met het huidige weer snel ver anderen." Volgens de woordvoerder van de Unie staat het vrijwel vast dat de langdurige periode van droogte in combinatie met plotselinge regenval de hoofd oorzaak is van de verzakking in Rotterdam. Omwonenden bekijken de verschoven dijk in Rotterdam. Foto: CPD/Phil Nijhuis Amsterdam/anp - Het luchtruim boven Nederland moet opnieuw worden inge richt om de geluidsoverlast van vliegver keer te verminderen. Dat zei Schiphol- directeur Cerfontaine zaterdag in De Volkskrant. „Het huidige systeem is ont wikkeld op basis van oude uitgangspun ten die zijn gemaakt voor een vierba nenstelsel." Inmiddels heeft Schiphol vijf banen. „Ik heb het gevoel dat het be ter kan." Schiphol heeft te maken met een zogeheten dubbeldoelstelling: min der overlast en toch groeien. „Die dub belheid kan ik niet oplossen. Het staat in de wet Wij hebben regelmatig gezegd dat het een krankzinnig systeem is. Ik ben altijd in de klem gehouden. Dubbel doelstelling, bedenk het maar." De ogen van de Schiphol-directeur zijn geopend in Spaarndam, waar bewoners protes teerden tegen geluidsoverlast. „De ge beurtenissen in Spaamdam roepen de vraag op of we wel goed bezig zijn. Moe ten we niet met een schone lei beginnen en het hele systeem van de grond af aan opnieuw ontwerpen." Cerfontaine wil dit doen samen met piloten, luchtver keersleiders en omwonenden. Verder loopt hij alvast vooruit op nieuwe ont wikkelingen. „Er komt op termijn nieu we technologie beschikbaar die lucht vaart veel stiller kan maken. De nieuwe toestellen van Boeing maken bijvoor beeld nog maar eenderde van het geluid van oude 747-toestellen. Op grond van die ontwikkelingen denk ik dat het inte ressant is om het stelsel opnieuw te be kijken." oldeberkoop/gpd - Uit medisch onderzoek blijkt dat Lusanne van der Gun niet seksueel is misbruikt of mishandeld door haar ontvoerder. Dit heeft bur gemeester Lesterhuis van Oost- stellingwerf verklaard. De 11-ja rige Lusanne maakte vanaf het moment dat ze uit handen van haar ontvoerder was een rede lijk vrolijke indruk Toen de burgemeester de dag na haar thuiskomst bij de familie op be zoek was, kreeg de burgervader datzelfde gevoel. „Lusanne speelde buiten op de trampoli ne. Ze had net zo goed een week gelogeerd kunnen heb ben." In de drie dagen dat het Lusan ne was vermist, is er drie keer telefonisch contact geweest met de ontvoerder. Maandag belde de man om vijf uur 's middags naar het ouderlijk huis in Olde- berkoop. Door dat telefoontje leidde op de eerste dag van de verdwijning reeds het spoor naar Limburg. Geen van de tips die tot dan toe waren binnen gekomen gaf aanwijzingen in die richting. Op dinsdag werd er twee keer contact opgenomen met de ou ders. Ditmaal was Lusanne zelf aan de lijn. Waar de gesprekken over gingen, kan Lesterhuis in het belang van het onderzoek niet zeggen. Het is nog ondui delijk of Lusanne door een of meer mensen is ontvoerd. Zo lang haar ontvoerder nog niet gevonden is, mag Lusanne niet naar school. Dit heeft di recteur Nijboer van basisschool de Tjongeling vandaag gezegd na een gesprek met de moeder. amsterdam/anp -De politie in Amsterdam krijgt geregeld klachten dat ze slecht bereik baar is. Het landelijk telefoon nummer van de politie voor niet-spoedeisende zaken 0900- 8844 (LTP) blijkt in de praktijk niet goed te werken. „Ik denk niet dat Amsterdam verschilt van andere regio's", zei J. Os- terop van de hoofdstedelijke af deling van de Nederlandse Poli tiebond (NPB) zaterdag. Alleen bij spoedeisende zaken dienen mensen 112 te bellen. Voor alle andere gevallen heeft de politie drie jaar geleden het landelijke 0900-nummer in het leven geroepen. Het nummer moest de bereikbaarheid verbe teren. Dat blijkt in Amsterdam niet het geval te zijn. De algehe le klacht is volgens de politie bond dat mensen te lang moe ten wachten. „Als je al een me dewerker van het callcenter aan de lijn krijgt." De politie ont vangt de klachten al sinds het begin van het landelijke num mer. „Ik zie geen voordelen van dit telefoonnummer." Zo'n medewerker hoort het ver haal van de beller aan, belt zelf vervolgens de politie en doet het relaas nog eens. „Het gaat over een aantal schijven en dat duurt te lang." Bovendien moet de medewerker inschatten of een voorval spoedeisend is of niet. „Dat kan niet. Er zijn ge- den haag/gpd -Niemand zal er echt mee zitten, maar de zomer van 2003 heeft niet het warmte record gebroken. Op de eind streep verloor de gisteren ge- eindigde meteorologische zo mer van de eveneens tropisch aandoende zomer van 1947. Volgens het KNMI was de ge middelde temperatuur in de af gelopen drie maanden 18,6 gra den. In 1947 was het gemiddeld 18,7 graden, een niet te voelen tiende graad meer. De zomer van 2003 gaat waar schijnlijk wel de droogste van de afgelopen honderd jaar wor den. Tot gistermiddag zes uur was in De Bilt 75 mm regen ge vallen. Tot nu toe had de zomer van 1921 het droogterecord met 85 mm regen en daarvoor de zomer van 1983 met 88 mm. De laatste metingen kon het KNMI gisteravond niet meer verwer ken. Met de resultaten van de afge lopen maanden erbij blijkt dat de laatste tien jaar domineren in de top tien van warme zo mers. Vijf van de tien topzo- mers vonden plaats tussen 1994 en nu. Op andere plaatsen in Europa zijn ook verschillende records gesneuveld. In Duitsland, Frankrijk, Portugal en Zwitser land werden nieuwe hittere cords gevestigd met temperatu ren van dik boven de veertig graden. De Portugese plaats Amaraleja zuchtte op 11 augus tus onder een temperatuur van 47,3 graden. Engeland kreeg een nieuw warmterecord met 38,1 graden. In Nederland werd dit jaar de hoogste temperatuur op 7 au gustus gemeten in Arcen: 37,8 graden. De hoogste tempera tuur ooit in Nederland geme ten, stamt uit augustus 1944: 38,6 graden in Wamsveld. tilburg/anp -Vrouwen die de pil slikken, hebben vanaf van daag een nieuw alternatief. Far maceutisch bedrijf Janssen-Ci- lag brengt de anticonceptie pleister op de markt. De pleister moet eenmaal per week op de huid worden geplakt. Een week lang geeft de pleisterpil gelijk matig hormonen af die de vrouw moeten beschermen te gen ongewenste zwangerschap. De gebruikster moet "het anti conceptiemiddel aan het einde van een week, telkens op de zelfde dag, vervangen. De vier de week is 'pleistervrij'. Ziekenfonds- en particulier ver zekerden krijgen de pleister ge deeltelijk vergoed. Gebruiksters dienen een eigen bijdrage van 5,85 euro per maand te betalen, meldde een woordvoerder van het bedrijf gisteren. Ruim 3300 vrouwen over de hele wereld hebben de pleister getest. De betrouwbaarheid is volgens het bedrijf meer dan 99 procent, net als de pil. Omdat de hormo nen rechtstreeks worden opge nomen in de bloedbaan, is dit middel ook betrouwbaar bij overgeven, diarree en het ge bruik van bepaalde antibiotica. „Voorwaarde is wel dat de pleister op de juiste wijze wordt gebruikt", zei de woordvoerder. Gebruiksters kunnen de pleister op bil, buik, bovenarm, schou derbladen, romp (met uitzon dering van de borsten) of rug plakken. Het product blijft ook in het water, in de sauna of tij dens het sporten goed zitten, verzekert de zegsman. door John Oomkes schiphol - Eduard Bomhoff zegt zijn lidmaatschap van de LPF uit onvrede op en wordt hoog leraar in Bahrein. Bomhoff, tweede vice-premier in Balke nende 1, vertrekt vandaag naar Bahrein. De vorige minister van volksgezondheid, welzijn en sport wordt in het oliestaatje hoogleraar micro-en macro- economische ontwikkelingen. Bomhoff (58) schreef begin dit jaar een verbeten boek over zijn regeringsdeelname waarin hij geen kans kreeg om een eind te maken aan de lange wachtlijs ten in de gezondheidszorg. In Blinde Ambitie, mijn 87 dagen met Zalm, Heinsbroek en Balke nende rekende hij keihard af met zijn vroegere collega-mi nisters. Bomhoff zegt blij te zijn met zijn benoeming in Bahrein. „Ik wil pas praten over wat me in Nederland is overkomen na dat ik daar een halijaar in rust heb kunnen werken." (advertentie) noeg praktijkvoorbeelden waar het fout ging." Volgens een woordvoerster van het politiekorps Amsterdam- Amstelland worden wachttijden bij de huidige callcenters, waar politiemensen en burgers wer ken, constant gemeten en blijkt daaruit dat de wachttijden meevallen. Sterker nog: de poli- tiecallcenters hebben een prijs gewonnen voor efficiënte af handeling van telefoontjes, zo stelt zij. De woordvoerster erkent wel dat het wellicht voor het pu bliek een lastige keuze is of er naar 112 gebeld moet worden of naar 0900. „Nu is de keuze spoed of geen spoed." Gemengd gehakt gekruid, kilo vanaf Aanbiedingen geldig van I t/m 7 september 2003. (advertentie) door Alex Bogers den haag - De politie kan vanaf vandaag via dna geslacht en ras van vermeende misdadigers achterhalen. Politie en jus titie verwachten veel van deze methode. Oude en ingewikkelde zaken kunnen daardoor opgelost worden. In de toe komst krijgt de dader van ieder vergrijp een gezicht: aan de hand van dna kan een compositietekening worden ge maakt. Is een ontvoering makkelijker op te los sen als de politie ongeveer weet wie de dader is? Dat moet blijken. Er is in ieder geval niet veel meer nodig om een idee te krijgen van het uiterlijk van de dader (s): een beetje speeksel, een wimper- haar, een huidschilfer. In alle stukjes van het menselijk lichaam (maar ook in die ren en stoffen) zit dna en daaruit is via een ingewikkeld procédé alle informatie over de rest van het bijbehorende li chaam te halen. Dna verraadt de vorm van een gezicht, of iemand sproeten heeft, een bochel, of dafthij-ef zij op lat»^ leeftijd een dodelijke aandoening krijgt. De politie krijgt het een stuk gemakkelij ker als van iedere Nederlander een dna- profiel in een databank wordt opgesla gen. Een agent hoeft dan alleen maar een stukje dna te vinden op de plaats van een misdrijf en hij kan in de data bank uitzoeken bij wie het hoort. Ander bewijsmateriaal moet uitwijzen of diege ne ook daadwerkelijk een misdrijf heeft gepleegd. Zo'n databank is er nog lang niet. Vol gens de wet mag alleen dna van (ex-) cri minelen worden bewaard. De vanaf vandaag toegestane nieuwe mogelijk heid om uit dna uiterlijke kenmerken te destilleren, is daarom een handig nieuw hulpmiddel voor het justitie-apparaat. Als er echt totaal geen aanwijzing over de verdachte is maar wel dna kan in ie der geval nog met honderd procent ze kerheid het geslacht worden vastgesteld en met redelijk grote zekerheid het ras. De toekomst belooft meer. Het uit dna afleiden van uiterlijke kenmerken staat volgens een woordvoerder van het mi nisterie van justitie nog in de kinder schoenen. In Groot-Brittannië wordt ge- experimenteerd met de kleur van haar en ogen. Zodra het mogelijk is deze ge gevens betrouwbaar uit celmateriaal te halen, wordt het ook in Nederland toe gestaan. Met rood haar is het bijna zo ver. Het uiteindelijke streven is het ma ken van een tekening van het gezicht van de onbekende dader. Justitie gaat naar verwachting gretig ge bruik maken van de nieuwe mogelijk heid. Welk onderzoek vandaag de pri meur krijgt is nog niet bekend. Wel is ze ker dat alle politiekorpsen met de me thode gaan werken. „Je ziet de laatste jaren en vooral maan den dat veel politiekorpsen oude zaken oppikken door nieuwe mogelijkheden met dna-onderzoek", zegt een woord voerder van Justitie. „Er is minder dna nodig om dna dat op de plek van een misdrijf is gevonden te kunnen vergelij ken met dna van een verdachte. En de databank raakt beter gevuld. Bij de mo gelijkheid om uiterlijk kenmerken uit dna te herleiden, zul je zien dat recher cheurs denken: 'we hebben nog wat tips liggen en kunnen er nu achter komen of de dader een man of vrouw was en of hij Nederlands of bijvoorbeeld Chinees was'. Met de combinatie van tips en per soonlijke gegevens komen de recher cheurs wellicht tot nieuwe inzichten." Bij de laboratoria van het Nederlands Forensisch Instituut is met het oog op de nieuwe mogelijkheden de afgelopen jaren fors geïnvesteerd in extra man kracht en middelen om meer dna-on derzoek te kunnen verrichten. Behalve in nieuwe technieken wordt ook geïn vesteerd in de aanleg van een dna-bank en de capaciteit om dna te vergelijken. Toch moet Justitie zich nog steeds enigszins beperken. Ondanks de inves teringen blijft dna-onderzoek een schaars goed. Mede daarom is vastge legd dat de recherche eerst via 'klassie ke' opsporingsmethoden (zoals buurt onderzoek) moet proberen de zaak op te lossen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3