GESPREK VAN DE DAG Van een kokosnoot kun je i zo'n beetje alles maken Vijf ton voor fraaie dame van 67 jaar Gezin met 16 kinderen wint 1,6 miljoen euro Morgen is het Wereld Kokosnoten Dag Ontvoerd DAGELIJKS LEVEN MENSELIJK CAMERON DIAZ gaat de nieuwe editie van het Guin ness World Records Book in als de best betaalde actrice ter wereld. Dat meldde de uitgever vrijdag. Diaz' positie is gebaseerd op haar inkom sten in 2001: ruim 38,7 mil joen euro. Zij stoot Julia Ro berts van de troon, die in de edities van 2002 en 2003 op nummer 1 stond. Roberts dankte die positie aan een jaarinkomen van 19,4 mil joen euro. Dat is fors minder dan Diaz, ster van onder meer Charlie's Angels: Full Throttle. De best betaalde mannelijke acteur is Adam Sandler, die in 2001 45,4 miljoen euro toucheerde. Sandler is de opvolger van Bruce Willis, die zijn eerste plaats dankte aan een jaarin komen van 67,9 miljoen eu ro. Foto: AP Een HANDGESCHREVEN WENSKAART wordt nog steeds het meest gewaar deerd als manier om je betrokkenheid met iemand te tonen. Van alle Nederlan ders geeft 86 procent aan dat je met een persoonlijke kaart het best laat zien dat iemand belangrijk voor je is. Dat blijkt uit onderzoek van Motivaction Inter national naar het communicatiegedrag van Nederlanders. Het onderzoek onder ruim 1500 mensen vond plaats in opdracht van Stichting Wenskaart Neder land. Driekwart van de ondervraagden zegt dat een fysieke wenskaart niet te ver vangen is door een sms-je. Uit het onderzoek blijkt ook daf driekwart van de nieuwe mediagebruikers, die vooral sms-en en e-mailen, vindt dat je met een kaart laat zien dat je 'echt betrokken' bent bij iemand. Van deze groep stuurt 65 procent nog altijd een kaartje tijdens de vakantie en 70 procent een kaart met kerst. De kleine steengroeve op de rand van het bos en open veld ligt er vriendelijk genoeg bij. Er loopt een paadje rond het afgegraven gedeelte en een uitgesle ten spoor dwars door de groeve, dat mijn dochter met haar voorliefde voor sluip- en afsnijpaadjes graag wil volgen. Hooguit een minuutje zullen we haar uit het oog verliezen, als wij jnet de buggy met onze zoon gewoon op het pad blijven. Ah toe, ah toe, mag het? Het gezeur drijft een wig in het ouderlijk gezag. Mijn vrouw vindt het niet goed, maar ik geef toe. Nou, lopen dan maar. Zelf stappen we ook flink door, waardoor de minuut die we van haar geschei den zijn, misschien maar vijftig seconden duurt. Als we bij de kruising aankomen waar zij op ons zou wachten, staat er niemand. Het is het jaar dat Mare Dutroux is opgepakt, maar dat is voor ons niet de hoofdreden dat we in de Belgi sche Ardennen kamperen. Onze zoon (toen 2, onze dochter net 7) vinden we nog te klein om uren ach tereen in de auto te zitten en voor een lang weekein de is de omgeving van La Roche mooi genoeg. Vanaf de camping loopt een stelsel van wandelpaden rich ting een uitgestrekt bos, waar we net een uur hebben gelopen als mijn dochter dat stukje wil afsnijden. Het is stü in het bos, zo'n stilte die je pas ervaart als je ge spannen staat te luisteren. Zo'n stilte die naargeestig wordt, als het meest dierbare wat je bezit opeens ver dwenen is. Na wat nerveus heen en weer lopen en de eerste ge snauwde verwijten ('Ik zei toch dat ze dat niet moest doen') slaat langzaam de paniek toe. Half huilend holt mijn vrouw over het terrein van de verlaten groeve, zoekt daarna in het bos en zelf duw ik de buggy met mijn zoon in de richting van het pad waarover we naar de camping hadden moeten lopen. Ik kijk om me heen, sta soms stil om te luisteren. Kan er ergens aan de rand van het bos een bestelwagen hebben gestaan? Heeft iemand haar aangesproken? Welke gestoorde geest kan haar hebben meegeno men? Onderweg spreek ik voorbijgangers aan. Heeft u mis schien een meisje gezien? Bij elk negatief antwoord loop ik sneller het pad af, richting camping, steek een weiland over en duw de buggy het laatste klimmetje op naar ons plekje. De campingbaas heeft een land rover, hij zou kunnen helpen zoeken, met wat men sen van de camping. Hij zou de politie kunnen bel len, ze zouden met een helikopter... Op een stoel onder de luifel van onze caravan zit mijn dochter, met iets triomfantelijks in haar blik. „Ik was er het eerst!", zegt ze. Met z'n drieën lopen we terug naar het bos, waar er gens op een zijpaadje mijn vrouw nog steeds loopt te zoeken, na bijna drie kwartier een zenuwinzinking nabij. Ze begint onbedaarlijk te huilen als ze ons ziet. In de jaren daarna zijn we onze kinderen nog talloze moordrecht/gpd - Bea Post staart naar het grote huis aan de Zwanen- dreef nummer negen. „Hier valt de 1,6 miljoen", fluistert de adjunct-di recteur van de Nationale Postcodelo terij. „Deze prijswinnaar is uniek." Ze doelt op de bijzondere situatie van de prijswinnaars Dick en Cora Gouw. Uit zijn eerste huwelijk heeft de 50-jarige Dick vijftien kinderen, van wie er nog tien thuis wonen. Co- ra heeft een kind. En nog voordat de stoet van duizend passanten, tiental len politieagenten, bodyguards en de presentatoren Martijn Krabbé en Winston Gerschtanowitz hun huis bereiken, worden de emoties zicht baar. Ze knuffelen elkaar langdurig. „Ongelooflijk", stamelt Dick Gouw. „Maar ik blijf gewoon werken. Mijn werk als inkoper van een bedrijf in bouwmaterialen is mijn hobby. Ik heb nog geen idee wat we allemaal met dat geld gaan doen. Eerst komt er een periode van bezinning, daar na zie ik wel verder." „Het komt op een mooi moment", vult Cora Gouw (40) aan. „We hebben in privé- op zicht best een moeilijke periode ach ter de rug. Nu komt alles weer goed." Vrijwel iedereen van het grote gezin is aanwezig. Als Martin Krabbé en Winston Gerschtanowitz met hun gevolg aan komen lopen, verkeert de hele familie in een roes. „Goh, zijn dat al uw kinderen", grapt het duo geforceerd. „Nou, dan gaan we maar eens gezellig naar binnen." Als Dick Gouw een kwartier later met de che que naar buiten komt, waarop het getal 1.623.936,17 staat, klinkt er ge juich en applaus. In de Zwanendreef vallen in totaal tien prijzen tussen de 45.000 en 1,6 miljoen euro. De Moordrechtse familie kreeg zaterdag een cheque van ruim i,6 miljoen euro overhandigd. Foto: ANP/Roy Reusker apeldoorn/gpd - vooraf hadden kenners hem inge schat op een waarde ergens tussen de 500.000 en 700.000 euro: de Bugatti T57 Atalante Coupé, een uitzonderlijk 'fraaie dame' van 67 bevallige jaren en zowaar, zij stelde haar taxa teurs niet teleur, zij bracht het op ook, zij het op het randje. Nadat de internationale vei- ligmeester van veilinghuis Christie's gisteravond op het riante voorterrein van Paleis Het Loo in Apeldoorn de uiterst gracieuze auto had ingezet op 400.000 euro was de koop binnen drie 'sprongen' van 420 naar 450 en 480.000 euro razendsnel gesloten: op precies 500.000 euro, in 'oud geld' ruim 1,2 miljoen gulden. Of de hui dige eigenaar Victor Muller -directeur van Nederlands enige autoproducent Spij ker- de Franse wagen ook werkelijk van de hand doet aan de onbekend gebleven koper, blijft voor de buiten wereld voorlopig in nevelen gehuld. Want deze buiten categorie van de internatio nale klassieke automobie len, is bij deze prijzen nogal eens een 'gesloten circuit.' Maar de spanning tijdens de in razend tempo verlo pen internationale veiling voor auto's uit de vorige en vóór-vorige eeuw -voor het eerst sinds jaren in Neder land- was er niet minder om. Een beetje kenner van klassieke automobielen moet er bij geweest zijn en dat waren er afgelopen weekeinde tijdens het vier de Concours d'élegance in Apeldoorn heel veel. De veiling alleen al trok hon derden kandidaat-kopers en enkele extra 'dure jon gens', veelal uit het buiten land, die via de telefoon aanwezig waren. Daarnaast trok het Concours zaterdag en zondag in totaal zo'n 10.000 bezoekers. Voor de entreeprijs van 15 euro waren zo'n 400 tot 500 klassieke auto's in alle soor ten, maten en types te aan schouwen. Van de hele ou de Panhard Levassor uit Parijs (er waren oudjes uit 1898 en 1901) tot Alfa Ro meo's, Bentley's, BMW's, Daimlers, Ferrari's en Ja guars. De Aston Martin VB Volan te uit 1982, ooit eigendom van prins Bernhard en vooraf geschat op een ver koopprijs van 55.000 tot 75.000 euro, ging tijdens door onze correspondent Harald Doornbos kochin/gpd - Alaska heeft ijs, Siberië olie en Kerala -India's meest zuidwestelijk gelegen deelstaat- heeft kokosnoten. Daar is het morgen feest, want dan is het Wereld Kokos noten Dag. Wereld Kokosnoten Dag is nou niet be paald te vergelijken met de bekendere the madagen. Iedereen kent Wereld Aids Dag (1 december), Internationale Vrouwen Dag (8 maart) of 1 mei, de Dag van de Arbeid. Maar 2 september Wereld Kokosnoten Dag? Geen sterveling buiten de tropen die het weet. Het enige wat het oplevert is veel al wat gegniffel. Niet in Kerala. Daar betekent de kokosnoot namelijk big business. Maar liefst vier mil joen mensen -een aantal zo groot als de ge hele Nederlandse beroepsbevolking- wer ken er alleen in Kerala al in de kokosindu strie. Waar je ook kijkt in deze warme en vochtige provincie, overal en altijd zie je wel een 20 meter hoge palm wuiven met in de kruin natuurlijk al die kokosnoten. En het gaat goed met de noten. De afgelopen vijf jaar zagen Kerala en India haar kokos- nootproductie stijgen van acht naar maar liefst 12,8 miljard kokosnoten per jaar. Dat betekent dat iedere aardbewoner inmiddels gemiddeld twee Indiase kokosnoten per jaar consumeert. Het succesverhaal van de kokosnoot smaakt in Kerala natuurlijk naar meer. En dus kwam de Kokosnoot Ontwikkelings Or ganisatie (KOO), een regeringsinstelling die een reusachtig, acht verdiepingen tellend kantoor als hoofdkwartier heeft in Kerela's tweede stad Kochin, op het idee om Wereld Kokosnoot Dag in te stellen. Waarom 2 september? „Daar zit niets achter, we moesten toch een datum kiezen", aldus de voorzitter van de Raad van Directeuren van de KOO, R.K. Singh. De KOO-voorzitter blijkt een ware ambas sadeur van de kokosnoot. „Het is vreselijk gezond," aldus een enthousiaste, doch bloedserieuze Singh, „het is bewezen dat kokosnootvlees en -sap goed is voor je hart." Ook, al is dat wetenschappelijk nog niet helemaal bewezen geeft Singh toe, be weert hij dat kokosnoot een remmende werking heeft op HIV/aids. „Straks eet heel Afrika onze kokosnoot", glimlacht Singh. India is de grootste kokosnotenproducent ter wereld. Indonesië komt tweede, de Filli- pijnen derde. „Maar onze kokosnoten sma ken een stuk beter dan die van de Fillipij- nen", meent Singh. Het is volgens de voor zitter de bedoeling dat de kokosnootpro- ductie in Kerala en de rest van India de ko mende jaren stijgt naar 20 miljard per jaar. „Het zou mooi zijn als de Westerse wereld ook de waarde van kokosnoot ontdekt, maar die markten zijn niet essentieel voor jaarlijkse verkoop van 400 miljard kolw ten. In het kokosnootmuseum van Kovc legt mevrouw Preeti uit dat de kokosrirt een all round product is. Behalve con teronderdelen, kan je zo ongeveer all< ken van de kokosnoot. Zo is er kokosi sap, kokosnootvlees, maar ook kokosf olie - voor gebruik in de keuken en or te masseren. Maar de lijst is nog lang *ei af. Er is kokosnootazijn, kokosnootch Z kokosnootmelkpoeder, zelfs kokosno»m ning. Het afval, 'haar', van de kokosncoi wordt samengeperst en verdwijnt naa ir Westland in Nederland waar tuinders:h gebruiken om bloemen en planten ops ten groeien. En van de lege kokosnoostc den komische gezichten gemaakt die ijk toeristen worden verkocht. „Ik eet er e t per dag, ik voel me prima", zegt mevncl Preeti. Het enige nadeel van kokosnoir i dat valt haar dan ook aan te zien- is dDe nogal veel calorieën bevat en je er vrij dik van wordt. Maar gelukkig kan je die calorieën zo kwijtraken door in de kokosnootboon klimmen, een essentieel onderdeel va' industrie. Hoe krijg je het product imi naar beneden, want uit zichzelf vallertEi ze niet. De KOO is bezig met het ontwsti len van twee meter hoge mini-palmbda waardoor het plukken van de kokosnoo in de toekomst een stuk efficiënter zal I lopen. Maar zover is het nog niet - 99 ge cent van alle bomen zijn 20 meter of lat Om het boomklimmen te vergemakkesi heeft de KOO een speciaal apparaat oce: wikkelt waarmee je binnen een mum t d tijd in de top zit. Door twee aan pedalik verbonden zijnde stalen kabels stapsgpg hoger om de stam van de boom te goos is,het mogelijk om binnen een halve ion nuut de top te bereiken en de kokosmoi eruit te hakJcen. De KOO geeft zelfs koor; nootboom klimcursussen in een pogijei veel mogelijk mensen in de industrie ree zaam te krijgen. d Voorzitter Singh biedt meteen zo'n ciie aan. Medewerkers zoeken een 'beginr palmboom' uit van om en nabij de ze» j| meter. Hierna bevestigt een instructed kabels en pedalen aan de boom. Een Igj ginner uit Nederland doet er -met bel van de van beneden toegeschreeuwdeui; viezen van de instructeur- ongeveer litr nuten over om de top van de boom tei c reiken. Het gevoel is onbeschrijflijk ward neer je de wind door je haar voelt waafn en je je hoofd stoot aan een stel kokosin ten. is Om het succes te vieren, klimt de insGt j teur binnen twintig seconden naar eetie dere top en kapt er wat kokosnoten uiae met een harde plof op de grond vallenw worden de vruchten vakkundig met e^e kapmes geopend en leeggedronken. E eerlijk is eerlijk: vers kokosnoot sap sn*| beter dan de beste wijn. Zeker in Kera ker op Wereld Kokosnoot Dag. ons. De KOO richt zich op haar eigen land." Want met een bevolking van 1,1 mil jard mensen, ziet Singh gigantische moge lijkheden in zijn vaderland. „Stel dat ieder een hier een kokosnoot per dag gaat eten", glundert Singh. Dat zou neerkomen op een Het pronkstuk op de veiling bij Foto: GPD/Tom van Dijke deze veiling niet van de hand. Vermoedelijk de allerduur ste auto werd gistermiddag ook getoond: een Mercedes Roadster uit 1938, in die 65 jaar nog nooit gerestau- Een onbeschrijflijk gevoel: de wind door je haar voelen waaien en je hoofd stoten aan een stel kokosnoten. Foto: Hans van Weel keren kwijt geweest. Soms maar een moment, in een druk winkelcentrum. Soms wat langer, op het strand, als ze na het zwemmen lopen te zoeken naar ons plekje. Soms als ze aan het spelen zijn met vriendjes, de tijd vergeten en pas een uur na het afgesproken tijdstip thuiskomen. De grote paniek van die keer in België is nooit meer geëve naard, maar ligt altijd nog ergens in je lijf op de loer. Als de voedingsbodem voor het grootste schrikbeeld van ieder een met kinderen: de angst om ze weer kwijt te raken. Nu is het donderdagavond, een dag nadat Lusanne van der Gun weer terecht is. Mijn dochter, inmiddels ook 11, heeft tot kwart voor zeven basketbaltraining. Het wordt kwart over zeven, half acht, kwart voor acht, en ze is nog steeds niet thuis. Als een hen die van de leg is, loop ik door het huis. Zou Lusanne ooit nog alleen op de fiets mogen? Reageren? column@dlckvanderplas.nl reerd, dus nog geheel in oorspronkelijk Duits-dege lijke staat. De geschatte waarde, zo onthulde spreekstalmeester Bert van den Dool: twee en een half miljoen euro. Maar te koop he was-ie niet, eigendomrij hij was en is van een thf Duitse meneer, de de£n bezitter pas. 'Froh uni aé bin ich, dass ich heuftj Apeldoorn sein darf.' V. ;n di Het Loo was deze Bugatti T57 Atalante Coupé.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2